Vergeldingsaanvallen van Syrische luchimachi Strijd langs omstreden grenzen wordt scherper GEGOOCHEL MET VERLIESCIJFERS IN VIETNAM MARINER-6 NAM FASCINERENDE FOTO'S VAN MARS Moeilijkheden met de „zeven" nog niet opgelost Paus Paulus in Oeganda aangekomen NIXON ONONDERBROKEN VREDE MET VRIJHEID ER GERECHTIGHEID Geen bemiddeling in geschil ever HET WEER Vijf miljoen doden aan vietcong-zijde Kerk aetief bij sociale en economische ontwikkeling van Afrika Kasjmir Groot aantal vliegtuigen Perzische grenspolitie schoot op toeristen Gasontploffing Verschuiving Israëlische toestellen neergeschoten Ernstig treinongeluk in Zuid-Slavië Geen spoor van „maanzfekte" bij astronauten Schip gezonken Minister Bakker stelt diepgaand onderzoek in naar busramp Dinant Het zekere voor het onzekere Bananenbomen ongenoegen Onbekende delen Heilige martelaren Vrede Tam-tams Lokale folklore" Paus wil desnoods maand blijven Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden WmïÖBMSsg H? afeossneESesSTERNKtJZEW BIweSemwHoefdredatsteiir t P. 3. vaa de Sands Telefoon(01150)—2073. Gironummer: 38130 Redactie- en Administratie-adresSmidswaJ AbonnsoHfl^priis K»~ per kwartaal; per maand ƒ2,70 nummers 15 cent, inclusief 4 X B.T.W. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1669 25e Jaargang No. 6038 Ads»»!1 teiiiieprtper mm 10 cent. nmtinnms per advertentie ƒ2,40, exclusief 4 B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels* advertenties) 8 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bi] vooruitbetaBngs. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adme bureau van (Ht blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot njn. 2 m Voor bet gecomb. maandag/dinsdagmnmmw tot 10 uur voormiddag. Uitgeefster N.V. v/h Fa. F. J. van de Sande, Temenzen Syrische bommenwerpers heb ben donderdag aanvallen uitge voerd op Israëlische stellingen op de berg Hermon. Volgens een in Damascus uitgegeven verklaring sou Israël daarbij grote verlie- sen hebben geleden. Alle Syrische toestellen zoude» behouden op hun basis zijn teruggekeerd. Tijdens de luchtaanval heeft de Syrische artillerie zware beschie tingen uitgevoerd op Israëlische posities bij ftuneltra. Volgens de verklaring leed de vijand daarbij grote verliezen aan manschappen en materieel. Een militaire woordvoerder in Damascus maakte bekend dat de aanval was bedoeld als vergelding voor de Israëlische luchtaanvallen ep Syrische stellingen in hetzelfde gebied waarhij woensdag twee Syriërs werden gedood en elf ge wond. De berg Hermon ligt ten westen van de heuvels van Golan die sinds de juni-oorlog van 1967 door Israël zijn bezet. Eerder deze maand vond er boven deze heuvels een door Israël ingezet luchtge vecht plaats tussen Israëlische en Syrische toestellen. Damascus meldde toen dat Israël vier toe stellen verloor en dat het eigen verlies drie toestellen (migs van Russische makelij) bedroeg. Tel Aviv meldde dat zeven Syrische migs waren getroffen en dat de eigen toestellen alle op hun basis waren teruggekeerd. Israël heeft later bekendgemaakt dat de Syrische luchtmacht aan vallen heeft uitgevoerd op militaire stellingen op de berg Hermon. Er Het Perzische avondblad „Et- telatt" meldt, dat de Perzische grenspolitie heeft geschoten op een groep toeristen, die uit Af ghanistan Perzië wilde binnen komen zonder zich tegen cholera te laten inenten. Eén toerist ver loor het leven. Perzië heeft zijn grenzen met Pakistan en Afghanistan gesloten in' verband met cholera-epide- mieën in die landen. Woensdag hebben zich in een perceel in Bourges (midden- Frankrijk) twee gasontploffingen voorgedaan in hetzelfde huis. Zestien mensen werden gewond. zouden geen verliezen zijn geleden. Volgens een in Tel Aviv uitgegeven verklaring begon de aanval om 11.10 uur. Er nam een groot aan tal vliegtuigen aan deel. Tezelfder tijd werd de vroegere Syrische garnizoensstad Kuneitra getroffen door Syrisch artillerievuur. Ook hierbij zouden geen verliezen zijn geleden. Het is de eerste keer sinds de juni-oorlog in 1967 dat Syrië vliegtuigen inzet bij aanvallen op Israëlische stellingen. Militaire des kundigen zien hierin een bevesti ging van hun mening, dat de stryd langs de omstreden grenzen van Israël naar een ander plan is ver schoven. Tot nu toe ging het ini tiatief tot luchtaanvallen altijd uit van Israël. Maar eerder reeds sloeg de Egyptische luchtmacht voor de eerste keer sinds de juni- oorlog terug. Zoals bekend werden toen luchtaanvallen uitgevoerd op de door Israël bezette Sinai- Syrisch luchtafweergeschut heeft donderdag twee Israëlische toestel len neergeschoten, toen een Israë lische formatie een aanval deed op Syrische stellingen bij de bestands lijn. Dit heeft een militaire woord voerder in Damascus meegedeeld. De Syriërs leden geen verliezen. In Vietnam zijn vorige week 110 Amerikaanse soldaten ge sneuveld. Dit is het laagste ver liescijfer van dit jaar en het op drie na laagste in de afgelopen twee jair, zo blijkt uit Amerikaan se statistieken. Ook aan de zijde van de viet- cong en de Noordvietnamezen waren de verliezen lager dan ooit in dit jaar. Zij verloren 1963 man aan doden. De Zuidvietnamese troepen hadden relatief een hogen- verlies cijfer. Zij verloren vorige week 290 man aan doden slechts vijf minder dan in de daaraan voor afgaande week. De lage verliescijfers zijn een weergave van de geringe activi teit. die nu al ruim zes weken aan de fronten heerst en van een toe genomen activiteit van de Zuid- vietnamese troepen, die bij ge vechten steeds meer de plaats krijgen die vroeger door de Ame rikanen werd ingenomen. Met de 110 gesneuvelden van vorige week is het Amerikaanse dodencijfer in Vietnam tot 37.459 man gestegen sedert 1 jan. 1961. Volgens een opgave van de „voorlopige revolutionaire rege ring" echter heeft de vieteong in de oorlog tot nog toe 330.000 te genstanders gedood waarvan 145.000 Amerikanen. Dit werd gisteren meegedeeld in een uit zending van de „bevrijdingsra dio" waarin het bezoek van presi dent Nixon aan Vietnam werd' gehekeld. Te Badovina in de omgeving van de Zuidslavische stad Skolp- je zijn woensdagavond 30 mensen om het leven gekomen en 18 ge dood bij een treinbotsing. Het on geluk gebeurde toen een lokaal treintje uit Skolpje in botsing kwam met drie tankwagons die waren losgeraakt van een ran gerend treinstel. Hulpploegen hebben de gehele nacht doorge werkt om de slachtoffers uit de wrakstukken te bevrijden. Volgens de Amerikaanse opga ven sneuvelden aan de zijde van de vitcong sedert 1961 meer dan vijf miljoen strijders De juis te cijfers zullen wel nooit bekend worden. Bij de dri* astronauten van de „Apollö Tl' is geen spoor van m^anziekte te ontdekken. Dit hebben de dokters in het ruim- tevaartcentrura in Houston woensdagavond, bekendgemaakt. De conditie van de astronauten wordt „geheel normaal" genoemd en in alle opzichten vergelijkbaar met die welke vóór hun lance ring op 16 juli werd geconsta teerd. 'Het 8945 ton metende Noorse vrachtschip met passagiersacco- modatie „Wenny" is donderdag ochtend vroeg 110 mijl ten wes ten van Andoeya op de Noordzee ten westen van Noorwegen ge zonken. De 39 passagiers en be manningsleden zijn in de boten gegaan. Zij werden door vliegtui gen in het oog gehouden. Het schip was met een lading kolen op weg naar het eiland Svalbard. Twee Noorse torpedobootjagers, verscheidene treilers en het Oost- Duitse visserij vaartuig „Scherin" voeren naar de drenkelingen, ter wijl uit IJsland een Amerikaans vliegtuig -met reddiingsmateriaal wegvloog. De scheepsramp van de Wenny heeft aan zeker acht mensen het leven gekost. Een van de opvaren den wordt nog vermist. In totaal konden 32 mensen worden gered. Het Noorse vrachtschip is donder dagmorgen 110 mijl ten noordwes ten van Andenes (Noordw.) ver gaan. Omtrent de oorzaak is nog -niets-bekend. - Het ongeluk met een Neder landse autobus bij Dinant, dat op 15 juli 21 mensen het leven kost te, is niet een gevolg geweest van weigerende remmen, aldus heeft de minister van verkeer en wa terstaat, drs. J. A. Bakker, mee gedeeld. In antwoord op; vragen van het tweede-kamerlid Van der Peijl (c.h.u.) zegt hij dat voorlopig uit het onderzoek moet worden ge concludeerd dat andere nog on bekende faktoren een rol hebben gespeeld. Het onderzoek heeft aange toond dat een van de twee linker- vöorwielremcylinders bleek vast te zitten en dat de rechterachter- wielremmen vet waren, maar aan de hand- en bergrem werden geen gebreken geconstateerd. En al stond de schakelbare over brenging in de achteras op de voor een afdaling' ongunstige stand, de remcapaciteit was vol doende om de bus tot stilstand te brengen. Bij de periodieke keu ring door de rijksdienst voor het wegverkeer op 14 april was ge bleken, dat de remwerking ruim schoots voldoende was. Minister Bakker merkt voorts op dat het onderzoek van de Bel gische justitie nog niet is afgeslo ten, maar onafhankelijk van dit onderzoek heeft de minister een diepgaand onderzoek naar de oorzaak van de ramp ingesteld. Zodra dit is afgesloten, zal de kamer worden ingelicht. Toen een inwoner van de Ita liaanse stad San Remo dezer da gen zag hoe zijn vijfjarig zoon tje al zijn speelgoed stuksmeet, schrok hij zo dat hij meteen naar zijn verzekeringsagent liep om zich voor 150 miljoen lire (onge veer 900.000 gulden) te dekken voor eventuele wettelijke aan sprakelijkheid. Paus Paulus is donderdagmorgen uit Castel Gandolfo naar Afrika vertrokken voor een pelgrimage naar de plaats In Oeganda waar In 1886 twee en twintig Afrikaanse martelaren ter dood werden ge bracht en om, indien hij daartoe mogelijkheden ziet, te bemiddelen In het conflict tussen Nigeria en Biafra. Om kwart voor zeven vertrok het straalverkeersvliegtuig van de „East African Airways" van het Romeinse vliegveld Fiumicino In stromende regen. Het is de achtste reis van paus Paulus naar het bui» tenland. Met de paus reisden de deken van het college van kardinalen, kardinaal Eugene Tisserant, staats secretaris Jean Villot en het hoofd van de congregatie van missiona rissen voor de evangelisatie, kar dinaal Agagianian, en een aantal journalisten. Duizenden Afrikanen hadden zich al vroeg langs de 40 km lan ge route tussen Kampala en Ente be aan het Victoriameer opgesteld om een glimp van de paus op te vangen, maar niets leek erop dat er 500.000 mensen op de been zou- President Nixon is donderdag uit Bangkok in India aangeko men voor besprekingen met pre mier Indira Gandhi over Azia tische veiligheidskwesties. In een welkomstwoord prees mevrouw Gandhi de moed van de drie ruimtevaarders van de Apollo-11 en de precisie waar mee de Amerikanen de vlucht hebben uitgevoerd. In zijn antwoord noemde Nixon een generatie van vrede voor India, Azie en de gehele wereld het voornaamste doel van de Verenigde Staten met vooruit gang, gerechtigheid en vrijheid voor alle volkeren. Ik wil namens de nieuwe re gering in Washington zeggen, dat ons doel en naar ik weet het doel van het hele Ameri kaanse volk eenvoudig dit is: We willen dat onze generatie de geschiedenis ingaat als die, tijdens welke de mens voor het eerst voet op de maan zette en we voor het eerst in de twin tigste eeuw een onderbroken vre- Tegenwoordig kan men in Duits land blikjes met echt tijger- en olifantenvlees in de winkel ko pen. Iets voor u de hadden met gerechtigheid en vrijheid voor de mens op aarde. Eerder, aan bord van het pre sidentiële vliegtuig, sprak Nixon zijn verrassing en aar men meente zijn ongenoegen uit over 't feit dat India en Pakistan hun langdurig geschil over Kasjmier nog steeds niet hebben kunnen oplossen. Tot verslaggevers zei hij kort voor de landing in New Delhi verrast te zijn dat het In- diaas-Pakistaanse geschil in de afgelopen zestien aar weinig is opgeschoten. Hij zag geen rol voor de Ver enigde Staten, in de kwestie en meende dat Amerikaanse bemid deling geen resultaat zou heb ben. Tot de kwesties die de presi dent zal bespreken, behoren Vietnam (India is voorzitter van de internationale controle-com missie voor Vietnam), de Chi nese dreiging voor Azie, de sug gestie voor een collectief vei ligheidsstelsel in Azie en de In diase ongerustheid over de her vatting van Amerikaanse hulp aan Pakistan. De geleerden van het straal aandrijvingslaboratorium te Pa sadena in Californie zijn er in geslaagd het contact te herstel- ten met het onbemande ruim tevoertuig Mariner-7 dat met de Mariner-6 op weg is naar Mars en waarmee het contact eerder verloren ging. De Mariner-7 had zeven uur eerder niet geantwoord op een „waaksignaal" en men vreesde dat de energie was uitgevallen, waardoor het nemen van foto's van Mars onmogelijk zou wor den. Tegen de verwachtingen in antwoordde de sonde wel op een teken de lagestroomantenne in werking te stellen. Als de nor male stroomvoorziening niet re ageerde op een automatische in- "werkstelling, zou slechts een klein deel van de toto's en in lichtingen worden verkregen waarop wordt gehoopt. De Manner-6 -naderde de „ro de planeet" donderdag tot ruim 3400 kilometer. Een nieuwe reeks foto's die de Mariner-6 heeft genomen, zijn zo „opwindend", fascine rend en interessant dat zij reeds donderdag werden gepubliceerd. Dit heeft dr. Albert Hibbs mee gedeeld in Pasadena! Sommige foto's tonen delen van Mars die nog niet eerder zijn gezien en in sommige gevallen zulten wij niet in staat zijn te zeggen wat zij voorstellen." De foto's zijn gemaakt toen de Mariner-6 gis teren op 3.346 km de rode pla neet passeerde. De moeilijkheden met Mari- ner-7 waren nog niet opgelost. Volgens dr. Hibbs was de „ze ven" zijn oriëntering op de ster r<=roous kwijt en was het ruim tevoertuig gaan tollen om de koers terug te vjivdeo. dien komen, zoals door katholieke functionarissen was verwacht. Het regende donderdag in En tebbe. Het Victoriameer, waaraan de stad ligt, baadde woensdag nog in zonlicht en deed aan de Middel landse Zee denken. De bananen bomen die de bewoners van nabu rige dorpen langs de weg hadden geplant als teken van welkom, zijn in de nacht van woensdag op don derdag voor een groot deel ont worteld door hevige windvlagen. Op het vliegveld waren twee tribunes gebouwd voor de hoge overheidspersonen, geestelijken en diplomaten. Acht tv-camera's na men de beleden van de aankomst op. De ordedienst bestond uit on gewapende politiemannen en mili tairen. Op de weg naar de hoofdstad Kampala uitte een oude Oegan- dees zijn vreugde over de komst van de paus. De armen ten hemel geheven, de benen gezwollen door elefantiasis, riep hij uit: „Hallelu ja, halleluja, de paus komt naar Oeganda". Het straalverkeersvliegtuig met aan boord paus Paulus de zesde landde om 13.01 uur (Ned. tijd) op het vliegveld van Entebbe. De paus werd verwelkomd door pre sident Obote van Oeganda, door kardinaal Roegambwa van Tanza nia en door aartsbisschop Nsoe- boega van Kampala. „U kunt er zeker van zijn dat de kerk niet passief zal blijven bij de economische en sociale ontwikke ling van Afrika". Deze woorden sprak paus Paulus bij zijn aan komst. Hij sprak de hoop uit dat zijn bezoek aan Oeganda „door tussen komst van de heilige martelaren van dit land de stoot zal geven tot een geweldige beweging van broe derlijke liefde, die vrede en voor uitgang van een ideëel doel zal maken tot een zegevierende wer kelijkheid". De paus dankte God „voor de grote eer van een ontmoeting met de volken van Afrika, voor de wonderen van zijn genade die hii zo overvloedig op dit werelddeel heeft laten neerkomen en voor het grootmoedig antwoord van Afrika op de evangelische boodschap". Reeds hebben de verantwoorde lijken in het bestuur van de kerk geestelijken en leken aangespoord in elk land actief mee te werken aan de economische vooruitgang en sociale ontwikkeling. Vooruitgang is immers de nieuwe naam van de vrede, aldus paus Paulus. Paus Paulus is de eerste leider van de r.k. kerk die Afrikaanse bodem betrad. President Obote van Oeganda noemde het bezoek van grote historische betekenis. De paus was gekleed in een wit te soutane met rode schouderman tel. Hij werd langdurig toegejuicht. Er viel een lichte regen. Meer dan een miljoen gelovigen zijn naar Oeganda gekomen. De paus werd ook begroet door de staatshoofden Michel Micombe- ro van Boeroendi; Julius Nyerere van Tanzania; Kenneth Kaoenda van Zambia en Gregoire Kayibanda van Rwanda. Toen het toestel landde, klonk het geluid van tam tams en andere instrumenten. Afri kaanse dansers in bonte kledij i droegen het hunne bij aan het feestelijke schouwspel. Nauwelijks had de stoet, die an derhalve kilometer lang was, zich in beweging gezet naar Kampala, of de zon brak door. Langs de route stond een dichte menigte, die ;n het Engels ritmisch riep: „Wel come pope Paul". De paus stond rechtop in een open auto met naast zich kardinaal N-oeboeg:: aartsbisschop van Kampala. De rit naar de hoofdstad, een afstand van 40 km, nam twee uur in beslag. In een rede op het syr.in'» van Afrikaanse bisschoppen heeft paus Paulus eezcgd dat de Afri kaanse geestelijken hun ambt niet moeten gebruiken om de christe- 'ijke religie tot een soort van loka le folklore te maken of om een "xclusivistisch racisme te verkon digen. Het symposium heeft zich gedu rende vier dagen beraden op mid delen om de Afrikaanse landen na der tot telkaar te brengen en op een gemeenschappelijk standpunt jegens landen als Zuid-Afrika, Rhodesië en de Portugese koloniën. Wel kunnen, aldus de paus, die Afrikaanse geestelijken Afrikaans blijven, zelfs in hun interpretatie van het christelijke leven. De kerk had Afrika zowel een traditionele als een moderne levensinterpreta* tie te bieden. Zij moet elke activi teit helpen ontwikkelen die het openbaar welzijn bevordert. „De kerk heeft geen andere wens dan te behoeden wat u al bent: christenen en Afrikanen. Onze aanwezigheid onder u bete» kent de erkenning van uw rijp» heid". De kerk in Afrika heeft nu het stadium bereikt, aldus de paus, dat u „missionarissen voor uzelf" bent. De Afrikaanse kerk Is nu vol» ledig gevestigd, maar moet bereid blijven leiding uit Rome te ontvalt* gen. Paus Paulus is bereid desnoods een maand in Afrika te blijven als dat tot beëindiging van de bur» geroorlog in Nigeria kan bijdragen, Dit zei de onderstaatssecretaris van het Vaticaan, mgr. Benelli, toen journalisten hem aan boord van het vliegtuig vroegen of de kerkvorst in verband met zijn be* middelingspogingen zijn bezoek eventueel zou verlengen. Mgr. Benelli verklaarde dat de paus waarschijnlijk vrijdagavond in Kampala delegaties van Nigeria en Biafra zal ontmoeten en open staat voor elk initiatief dat een einde aan de oorlog zou kunnen maken. Geen van de Vaticaanse functio narissen wilde zich uitlaten over de kans van slagen van de pause lijke bemiddelingspogingen. Ze zeiden slechts dat er mogelijk heden bestonden. Mgr. Benelli deelde mee dat er een kans op overeenstemming was ten aanzien van het vervoer van hulpgoederen voor de oorlogsslachtoffers over de rivier. Donderdagmiddag was nog maar één Biafraanse vertegenwoordiger in Oeganda aangekomen. Deze zei dat er meer zouden volgen, onder wie de plaatsvervangend delega tieleider bij vroegere vredesbe sprekingen met Nigeria, prof. Eni Njokoe. Politieke waarnemers lei den uit de geringe belangstelling van Biafraanse kant af,, dat het staatshoofd van Biafra, generaal Ojoekwoe, zich niet veel van het pauselijk bezoek voorstelt. Een vertegenwoordiger van het Nige- riaanse staatshoofd was bij de aankomst van paus Paulus op het vliegveld aanwezig en werd met een handdruk begroet. W ARM Donderdag waaide er boven onze streken nog een noordelijke wind en da-even uitgestrekte wol kenvelden landinwaarts. Dit had tot gevolg dat de temperatuur niet veel hoger kwam dan 20 gra den Celsius. In het noordoosten evenwel, waar de zon doorbrak, werd het 25 graden. In Frankrijk werden bij zonnig weer nog iets hogere temperatu ren gemeten. Warm tot zeer warm met temperaturen rond de 30 graden was het in Duitsland. Deze lucht stroomt langzaam, weer naar onze omgeving. Bij een zwakke tot matige wind tussen noord en oost zal het vandaag dan ook overwegend zonnig weer zijn met hogere temperaturen. Daar bij bestaat er in de middag en avond, behoudens iri het uiterste noorden van het land, kans op enkele lokale regen- of onweers buien. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Warm Warm en overwegend zonnig weer en met uitzondering van hei uiterste noorden van het land en kele lokale regen- of onweersbui» en. Zwakke tot matige wind tus» sen noord en oost. VRIJDAG 1 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 3.35 3.50 Breskens 4.00 4.15 Terneuzen 4.36 4.51 Hansweert 5.15 5.30 Walsoorden 5.19 5.34 ZAT7,RDAG •m 2 AUGUSTUS v.m. n.m. G d vnd 4.16 4.27 Breskens 4.41 4.52 Tc-n-uzen 5.17 5.28 Hansweert 5.56 6.07 Walsoorden 6.00 6.11 ZON MAAN op onder op onde? Aug, 1 5.01 20.30 21.56 9.23 2 5.03 20.29 22.07 10.47 3 5.04 20.27 22.19 12.07 4. 5.06^20.25 22.32^*13,27

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1