PROVINCIAAL NIEUWS Engeland verleent Koeznetsov verblijfsvergunning Duitse kritiek op minister Luns Kiesinger zorgt voor opschudding Ex-rebel Handaifan vóér aansluiting bij Indonesië Terneuzen Goes Kloosterzande Vogelwaarde Deutsche Shell bouwt xyleenfabriek bij Godorf Russische steden moeten schoner Schad«*v@rgoeding Britse thalidomide- kinderen Veiligheids maatregelen Israëlische luchtaanval Hooischuur uitgebrand Nederlandse toeristen zaten opgesloten Gedwongen Belgisch disconto zeven procent Vliegverkeer Parijs getroffen door busstaking Donderdag SI juli 1969 OK vKijK ZKKITW Vakantieweek „Smurfenland" Von maandag a.s. af tot vrijdag zal de Terneuzense schooljeugd de „Smurfenstad" bouwen en aan allerlei aktiviteiten deel nemen. De feestelijkheden be ginnen om negen uur met een groepsindeling en het begin van de „bouwwerken". In de middag zullen de kinde ren aan allerlei spelen en han denarbeid kunnen deelnemen. Voorts worden er in de daarop volgende dagen waterspelen in het zwembad en diverse behen digheidswedstrijden georgani seerd. Verder is er een wedstrijd straattekenen, een olympiade, film, speurtocht en schatgraven. De vrijdag, de laatste dag, be gint 's morgens met een verras sing. 's Middags een smurfen défilé" door de stad en 's avonds om acht uur een smurfenkamp vuur onder leiding van de grote „smurf", de heer Kips. Afscheid ir. Verheul De raad van commissarissen van de waterleidingmij. „Mid den-Zeeland" zullen de heer ir. T. Verheul een receptie aanbie den in verband met diens aftre den als directeur- van de maat schappij. Deze receptie wordt ge- KANAAL TERNEUZEN-GENT SCHEEPVAARTBEWEGING Bestemd voor Temeuzen 29 juli Faience, 725 dwt (Eng.) Leda. 1065 dwt (W.-Dld) Albert, 690 dwt. (W.-Dld) 30 juli Germek, 2250 dwt (Noorw.) 'Arion, 260 dwt (Ned.) Voor Sluiskil 29 juli Brunholm, 970 dwt Voor Dow Chemical 30 juli Hitra, 36.157 dwt (Noorw.) Gepasseerd naar Gent 29 juli j Per, 525 dwt (Denem.) Seawyt, 460 dwt (Ned.) Carita, 499 dwt (Zweden) Concordia, 1150 dwt (W.-Dld) Arnholt, 850 dwt (Noorw.) 30 juli Fauna, 2642 dwt (Finland) Emsworth, 2540 dwt (Eng.) Stubnitz, 600 dwt (O.-Dld) Falco, 984 dwt (Ned.) Vertrokken van Terneuzen 29 juli Doni. 320 dwt (Ned.) Germa Lord, 2231 dwt (Noorw.) 30 juli Yewhill, 1360 dwt (Eng.) Albert, 690 dwt (W.-Dld) Faience, 725 dwt (Eng.) Gepasseerd van Gent 29 juli Niedermehnen, 800 dwt (W.-Dld) Johanca, 670 dwt (Ned.) Rissa, 750 dwt (Noorw.) Esteberg, 880 dwt (W.-Dld) j^igovo, 3450 dwt (Rusland) 30 juli Portsmouth, 2540 dwt (Eng.) Uje, 10.110 dwt (Panama) Minister Luns heeft weer de toorn opgewekt van het Westduit- se christeliik-sociale partijblad „Bayernkurier", ditmaal door zijn afwijzende houding tegenover de voorgenomen levering door Bonn van vier onderzeeboten aan Grie kenland. De bewindsman had vrij dag het parlement meegedeeld dat Nederland in de Westeuropese unie geen toestemming voor de leve ring zal verlenen. (Volgens een bii- lage bij het verdrag van de WEU mag de bondsrepubliek zonder toe- stemming van de unie geen duik- i boten van meer dan 450 ton bou wen). De Bayernkurier, die onder lei- ding staat van de Westduitse mi-' bister van financiën, Franz Jozef Strauss, zei in een hoofdartikel: „Het blijft voor ons onbegrijpelijk wat de Nederlandse minister van buitenlandse zaken te maken heeft met een leverantie voor het NAVO- lid West-Duitsland aan het NAVO- lid Griekenland. Luns' dreigement kan alleen worden beschouwd als sen interventie in de Duitse poli tiek". Het blad had enkele weken ge leden al kritiek geleverd op minis ter Luns om diens aansporing tot Bonn het verdrag tegen de ver spreiding van kernwaDens te on- de« tekenen. houden op woensdag 27 augus tus a.s. van 16 tot 18 uur in hotel Brittannia te Vlissingen. Weldra volop pruimen In Zeeland en in het bijzonder op Zuid-Beveland begint de aan voer van pruimen op gang te komen. Vooral op de fruitveiling in Kapelle-Biezelinge is er reeds een ruim aanbod van deze sap pige zomervruchten, die worden verladen naar alle delen van het land. Door de zon en de warmte is de kwaliteit zeer goed en de vraag js levendig. Onder invloed van het toenemende aanbod is de prijs de laatste dagen wat terug gelopen. Midden deze week wer den de goede kwaliteiten klasse 1 verkocht, tegen prijzen van 1,20 tot 1.40 per kg. Het betrof tot nu toe in hoofdzaak het ras „early laxton" dat werd aange voerd. Ook de andere rassen be ginnen te rijpen en er mag een ruim aanbod worden verwacht. De oogst belooft goed te worden terwijl ook smaak en kwaliteit beter zullen zijn dan de laatste jaren het geval was. Alleen hoopt de ©ruimenteler dat er in de oogsttijd niet te veel régen zal vallen. De pruimen gaan dan scheuren en worden voor de han del vrijwel waardeloos. Zuid-Beveland: is een van de belangrijkste Nederlandse teelt- gebieden van pruimen. Onder normale omstandigheden wordt hier in een seioen een miljoen kg pruimen geoogst. De pruimenteelt vindt alleen in de oudere fruitcentra. In de jon ge fruitcentra wordt dit produkt niet meer aangeplant, omdat het te arbeidsintensief is en te wis selvallig wat de oogst betreft. Belg verdronken Gisteren is in de Westerschelde bij de gemeente Kloosterzande een Belgische vakantieganger, de 36-jarige R. Remortere uit Beve- ren-Waas, bij het zwemmen dooi de sterke stroom meegesleurd. Het slachtoffer heeft niet meer de wal kunnen bereiken en is verdronken. Het stoffelijk over schot is nog niet gevonden. Weg Stoppeldijk—Kloosterzande De weg RapenburgtolStoppel dijkKloosterzande, die in be heer en onderhoud was bij het waterschap „Hulster Ambacht", is overgedragen aan de gemeente Vogelwaarde. Voor de bevrijding van de on derhoudsplicht zal het water schap een bedrag van 90.000 aan de gemeente betalen. De be langrijke verbindingsweg tussen Stoppeldijk en Kloosterzande is 7 km lang. De weg komt voor op het tertiair wegenplan voor Zee land en de reconstructie van deze weg is opgenomen in een vijfja renplan van de provincie. Gede puteerde Staten hebben in prin cipe besloten een subsidie in de verbeteringskoste.n toe te kennen. De gemeente Vogelwaarde heeft thans de provinciale waterstaat Een kleine Duitse persfotoograaf kwam er aanvankelijk niet aan te pas, toen hij een belangrijk ge beuren wilde fotograferen. Ge lukkig bood een fors gebouwde agent uitkomst GIFHORN: Tenminste vier men sen kwamen om het leven toen deze week de sneltrein van Leip zig naar Düsseldorf ontspoorde bij Gifhorn, in de buurt van Han nover. Aangenomen wordt dat vervorming van de rails tenge volge van de hitte het ongeluk veroorzaakte. Op de foto de plaats van het ongeluk. Deutsche Shell a.g. zal op het terrein van haar raffinaderij bij Godorf een installatie bouwen voor de produktie van 100.000 ton orthoxyleen en 75.000 ton para- xyleen per jaar. De nieuwe fa briek zal in 1971 in gebruik wor den gesteld. Het fabricageproces en het ontwerp van de installatie zijn afkomstig van de Bataafse internationale chemiemaatschap pij te Den Haag. De technische uitvoering van het projekt is in handen van Fluor Nederland te Haarlem. Orthoxyleen wordt o.a. ge bruikt bij de fabricage van kunst harsen. Uit paraxyleen worden polyester vezels vervaardigd. Het parlement van de Russi sche deferatie, de grootste van de Russische republieken, heeft woensdag opgeroepen tot een wedijver tussen de steden en dor pen van het land om ze er scho ner te doen uitzien en te voorzien van meer openbare diensten en sociale gelegenheden. De premier van de federatie, Gennady Voronov, had kritiek op de manier waarop vele landelijke gebieden van de staat er uitzien. Bepaalde plaatselijke autoritei ten verwaarlozen hun taak door de levensomstandigheden niet beter te maken, zei hij. Voronov had ook kritiek op de manier waarop huizen worden gebouwd en ontworpen. Engeland heeft de liberale Russische schrijver Anatoli Koez netsov een verblijfsvergunning voor onbepaalde tijd verstrekt. De 40-jarige auteur, die maan dagavond uit zijn hotel in Lon den was verdwenen, had het ministerie van binnenlandse za ken woensdagavond gevraajgd, in het land te mogen blijven en dit verzoek was ingewilligd, al dus een woordvoerder van het ministerie. Hij lichtte toe dat het hier geen politiek asiel be trof. Koeznetsov, die oorspronkelijk een bezoek van ca. 10 dagen aan Engeland zou brengen, was zelf naar het ministerie gekomen. De woordvoerder zei dat krachtens internationale overeenstemming politiek asiel wordt verleend wan- Een rechter in Londen heeft woensdag schadevergoedingen toegekend aan twee kinderen, die misvormd ter wereld zijn ge komen, doordat hun moeders tij dens de zwangerschap het kal meringsmiddel „thalidomide" hadden gebruikt. De farmaceuti sche onderneming die het oor spronkelijk Westduitse middel in licentie in Engeland heeft ver vaardigd, moet aan een 8-jarige jongen zonder armen en benen 20.800 pond (bijna 180.000 gld.) betalen, terwijl een 7-jarige jon gen zonder armen 12.800 pond (ruim 110.000 gld.) krijgt. De uitspraak zal als richtlijn dienen voor nog 60 soortgelijke gevallen in Engeland. President Soeharto van Indone sië zal in september een bezoek brengen aan West-Irian, zo heeft de presidentiële woordvoerder woensdag gezegd. Hij zal worden vergezeld van verscheidene ambas sadeurs. De juiste data zullen nog worden vastgesteld. Het persbureau Antara meldde dat dinsdag in Manokwari drie Papoeajongeren zijn gearresteerd die de raadgevende vergadering verstoorden, die zich uitsprak voor aansluiting bij Indonesië. De jon gelui droegen „scherpe wapens". Tot de 75 leden van de raad van Manokwari die zich vóór aanslui ting uitspraken, behoorde ex-rebel Lodewijk Mandatjan en zijn broer Barend'. Lodewijk Mandatjan gaf zich tijdens de afgelopen jaarwis seling over na sedert augustus 1967 in de Vogelkop in het verzet te zijn geweest. Biak en Djajapoera moeten zich nog uitspreken. In Biak wordt het overleg vandaag gehouden en in Djajapoera op 2 augustus. Minis ter van buitenlandse zaken Adam Malik en minister van voorlichting vice-luchtmaarschalk Goediardjo zijn uit Djakarta vertrokken waar zij de vergadering zullen bijwonen. Zij zijn in gezelschap van de am bassadeurs van Australi, Birma, Nieuw-Zeeland en West-Duitsland. Op het eiland Biak zijn scherpe veiligheidsmaatregelen genomen. Een onbekend aantal Papoea's is in preventieve hechtenis genomen om te verhinderen, dat zij de ver gadering van 130 afgevaardigden van de 90.000 bewoners verstoren. Hoewel er vlaggen en andere versierselen zijn aangebracht, wordt Biak als het sterkst anti- Indonesisch gericht beschouwd. In een rapport van 30 mei van de Indonesische militaire bevelhebber in West-Irian, generaal Sarwo Eddhie, worden Biak en Noemfoer als „zeer heet" beschreven. Drie leden van de regionale raad, Erenst, Amzen en Jawan, zouden een anti-Indonesische campagne hebben gevoerd. In het rapport wordt ook mel ding gemaakt van gevechten in het centrale hoogland. De onlus ten zouden een gevolg zijn van ge brek aan goederen. Voorgesteld wordt tabak, rijst, bijlen en kle ding te sturen. Generaal Eddhie verdeelt de Pa poea's in drie groepen, de apati- schen, de „patriotten" en de sub versieven. Hij beveelt het bijbren gen van Indonesische denkbeelden aan om de Papoea's voor te berei den voor „een taak van nationale verantwoordelijkheid)". Israëlische vliegtuigen hebben woensdag gedurende een kwar tier Arabische guerilla-bases aan de voet van de berg Hermon in het Syrisch-Libanese grensge bied bestookt. Volgens een mili taire zegsman in Tel Aviv keer den alle toestellen veilig op hun. basis terug. neer personen gevaar lopen in eigen land wegens politieke activi teit te worden vervolgd. Koeznet- sov's geva) lag anders. Hij had enkel vergunning gevraagd te mo gen blijven. Op de vraag waar de schrijver momenteel verblijft, ant woordde de woordvoerder: „Wij geloven dat hij bij vrienden is, mo gelijk in Londen". Hij was verder vrij in zijn doen en laten. Het de partement van buitenlandse zaken had de Rusische ambassade, die daags na de verdwijning van Koez netsov de Britse autoriteiten in Woensdagmiddag omstreeks kwart over vijf is in het dorpje brand ontstaan in de op een terp staande boerderij van de heer J. Dijkema, bewoond door diens zoon R. Dijkema. Door de sterke wind bestond gevaar voor over slag naar in de buurt staande boerderijen. Niet alleen de brandweer van Appingedam werd gealarmeerd, maar boven dien ook de brandweer van Delf zijl. Ondanks de gezamelijke in spanning kon niet worden voor komen dat de grote schuur ge heel in vlammen opging. Het woonhuis kon worden behouden. De 'hooivoorraad van plm. 100.000 kg en een hooiblazer gingen in de vlammen verloren. Een stier kon tijdig uit de stal worden verwijderd. De oorzaak van deze brand, die zeer veel publiek trok, is hooibroei. De schade kon nog niet precies wor den vastgesteld, maar bedraagt naar schatting enkele tonnen. De eigenaar was verzekerd. Een groep Nederlandse toeris ten is dinsdagavond in het Höl- lendal bij Garmisch enige tijd van de buitenwereld afgesneden geweest, doordat tijdens een hevig noodweer drie bruggen door het water werden meege sleurd. Met lange ladders konden de 21 Nederlanders, waaronder enige kinderen, in veiligheid worden gebracht. geboortebeperking in India De regering van de Indiase staat Mahya Pradesh zal bin nenkort geen medische steun meer verlenen aan regerings ambtenaren, die meer dan drie kinderen hebben. Het besluit, dat binnen een jaar in werking zal treden, is bedoeld als aan moediging voor een verantwoor de geboorteregeling. In Mahya Pradesh krijgt elke regeringsambtenaar van rege ringsambtenaar van regerings wege een bepaalde tegemoetko ming in de medische kosten. Zo bestaan er voor hen ook speciale ziekenhuistarieven. Het Belgische bankdisconto is woensdag van 6 tot 7 pet ver hoogd. De verhoging gaat van daag in. Op 29 mei van dit jaar werd het Belgisch disconto van 5 Va tot 6 pet verhoogd. kennis had gesteld van de „vermies sing", over het besluit ingelicht. Anatoli Koeznetsov, een koYte, gedrongen man met dikke brille- glazen, heeft de laatste jaren felle kritiek ontmoet van conservatieve kringen in zijn land die vonden dat hij teveel afweek van het voor geschreven socialistisch realisme. Hij is afkomstig uit het stadje Toela, 160 km ten zuiden van Mos kou en sinds 1955 lid van de com munistische partij. Tot het eind van de jaren vijftig combineerde hij zijn schrijverschap met los werk als timmerman en bulldozer chauffeur. Sensatie veroorzaakte hij in 1966 met zijn roman „Baby Yar", over de massamoord van de nazi's op duizenden Joden in een Oekraiens ravijn. Conservatieve critici verweten hem een „te Jood se" benadering van dit drama. Vorige maand ontlokte zijn boek „Vuur" over het leven in een denk beeldige Russische fabrieksstad nieuwe kritiek. Koeznetsov werd ervan beschuldigd de Russische arbeidersklasse belachelijk te heb ben gemaakt. Vorige week werd bekend dat hij was opgenomen in de redactie van het poulaire lite raire tijdschrift voor jongeren Joenost. Koeznetsov arriveerde vorige week donderdag in Engeland, met hetzelfde vliegtuig waarmee de uit Russische gevangenschap ontsla gen Britse lector Gerald Brooke terugkeerde. Volgens een kennis bezocht hij met instemming van de Russische schrijversbond Lon den om er een serie verhalen te schrijven over het verblijf van Lenin in die stad. In West-Duitsland is opschud ding ontstaan over uitlatingen over de uiterst-rechtse N.P.D., di6 de christen-democratische bonds kanselier Kiesinger in een vraag gesprek met een in Ludwigshafer verschijnend blad zou hebben ge daan. Volgens het „Fünf-Uhr-Blatt' had de regeringsleider verklaart dat men in de bondsrepubliek uit sluitend met het oog op het bui tenland bang is, dat de N.P.D. bij de komende algemene verkiezingen in de bondsdag komt. „In het bui tenland staat men wantrouwend tegenover deze partij. Wij echter hier wgfen dat d.e N.P.D. niet neo- nazistisch is. Welisiyaar komen in de leiding indivdueel dergelijke krachten voor, maar het merendeel van de N.P.D.-kiezers stemt uit on- tvredenheid over de andere 2 par- partijen op deze partij, waarvan men nieuwe initiatieven verwacht", aldus de gewraakte passage in het vraaggesprek, dat het b'ad als ex clusief bracht. Regeringswoordvoerder D;ehi haastte zich te verklaren dat Kie singer geen „geautiriseerd" vraag gesprek had toegestaan, waaronder zou moeten worden verstaan dat de ondervraagde de gedane uit spraken ook officieel voor zijn rekening neemt. Dit bracht de so cialistische coalitiegenoten en de liberale oppositie direct tot de vraag, of de bondskanseler al dan niet de omstreden uitsnraak had gedaan. Volgens socialistische en liberale woordvoerders moet de chr.-democratische partij onom wonden verklaren, hoe zii tegen over de N.P.D. staat. Twee dagen tevoren had Kai- Uwe von Hassel, een partijgenoot van Kiesinger die nu voorzitter van de bondsdag is, op een pers conferentie gezegd dat de N.P.D. vat haar kiezers betreft niet neo- nazistisch is. Het Fünf-Uhr-Blatt liet woens dagavond weten dat het de woor den van Kiesinger juist had weer gegeven. Volgens de hoofdredactie had de bondskanselier op 13 juli wel degelijk een exclusief gesprek met Kiesinger gehad. Men had be sloten z'n uitspraak over de N.P.D. af te drukken, toen ook Von Has sel zich in dergelijke zin had uit gelaten. verzocht een plan voor de recon structie van dit wegvak gereed te maken. Uitbreiding kantine sportgebouw Hoewel de kantine van het sportgebouw op het sportpark Vogelwaarde in een grote behoef te voorziet, bleek dit gebouw vooral op topdagen veel te klein. Het bestuur van de voetbalver eniging Vogelwaarde heeft daar om besloten tot uitbreiding van de kantine met ongeveer 40 m". Het werk zal in eigen beheer door leden van de club worden uitge voerd. Men streeft er naar de uit breiding' gereed te hebben vóór de aanvang van de voetbalcompe titie in september. Evenals bij de bouw van het sportgebouw, nu 2 jaar geleden, zullen de bejaarden van Boschkapelle het grondwerk weer voor hun rekening nemen. Bestuur v.v. Vogelwaarde uitgebreid Tijdens de jaarvergadering van de voetbalvereniging „Vogel waarde" is het bestuur met twee leden uitgebreid. De aftredende leden R. v. d. Veeken en R. Burg- grave stelden zich niet meer her kiesbaar. Het bestuur werd aangevuld met vier leden, te weten de heren H. Dobbelaar, P. Kindt, J. de Rijk en A. Sponselee. Oefenprogramma v.v. Vogelwaarde De voetbalvereniging Vogel waarde heeft de training hervat en zal in de nog resterende we ken vóór de competitie een aantal oefenduels spelen. Zo staan er voor zondag 3 aug, wedstrijden op het programma tegen Hans- weertse Boys 1 en 2. Verder ver meldt het programma wedstrij den tegen AZVV, Zaamslag, Axel, Zundert en Halsteren. De wedstrijd Vogelwaarde Axel wordt gespeeld op zondag 17 augustus en ten bate van de be jaarden van Boschkapelle. De A-junioren, die vorige com petitie afdelingskampioen wer den, zullen in het komende sei zoen uitkomen in de Zeeuwse hoofdklasse. Het vliegverkeer van de Pa- rijse vliegvelden Le Bourget en Orly is woensdag getroffen door een 48-uurstaking van de bus chauffeurs, die op de vliegvelden rijden. Taxichauffeurs bleven af en aan rijden om een gedeelte van de grote stroom reizigers te verwerken. Alleen al op Orly moesten 567 vluchten worden geannuleerd.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3