President Nixon bracht bliksembezoek aan Vietnam Engeland bezorgd over de toestand in Laos Mariner-6 nam televisiebeelden op van Mars STRENGE BEWAKING: 8000 POLITIEMANNEN HET WEER KRITIEK IN AMERIKAANSE SENAAT OP NIXON SCHADEVERGOEDING DOOR HONDURAS WORDT HET MOEILIJKSTE PUNT Leven op de rode planeet"? f 8.— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 eent, fectasïef 4 6.T.W. DONDERDAG SI JULI 1969 CTït-opfster N.V. v/b Fa. P. J. van de Sande, Temeuzen Onderscheidingen West-Duitsland verloor 97e starfighter Weerbericht Hoogwater Edelmoedig. Drie resoluties Arrestaties in T sjecho-Slowakije Reactie vietcong op bezoek Nixon aan Vietnam Oproep Oe Thant hu Invluchten Biafra Minstens 50 mensen OPNIEUW AMERIKAANSE TROEPEN TERUG UIT VIETNAM Twee manen 33 foto's in India verdronken Stakingen in Canada Fraakerteg bil abeesMneBls TERN1UZEN Bi»e.tei».H'oOfdfed?ct««fP.l,wè Saads Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 33130 Redactie- en Administratie-adresSau<te»aS Abonnementsprijs DE VRIJE ZEEUW 25e Jaargang No. 6037 Advertentieprijsper mm in cent; mimmrnn per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels» advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, Vermelding: Brieven onder nummer, of Adrw bureau van dit Mad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot om. 2 mar. Voor bet gecomb. maandaa/dinsdae-nummer tot 10 uur voormiddag. President Nixon heeft woensdag een bliksembezoek van vijf uur en drie kwartier aan Zuid-Vietnam gebracht, waar hij in Saigon het grootste dee! van de tijd bespre kingen voerde met president Ngoe- jen Van Thieu in het presidentiële paleis. Het was de eerste maal sedert het begin van de oorlog dat een Amerikaans staatshoofd de Zuidvietnamese hoofdstad bezocht. kant om te antwoorden", Hij noemde president Thieu's aanbod voor verkiezingen met deelneming van de vietcong „edelmoediger dan ooit in de geschiedenis van de oorlog". Nixon zei met president Thieu gesproken te hebben over de ontwikkelingen sedert hun con ferentie op Midway. Na zijn besprekingen in Saigon bracht de president een bezoek van een uur aan een gevechtsbasis op 20 kilometer ten noorden van Saigon te Di An, waar hij zich on derhield met manschappen van de tweede brigade van de eerste in fanteriedivisie. In de directe omgeving van het presidentiële paleis in Saigon wa ren zo'n 8000 politiemannen, ver sterkt door parachutisten, op de been. In een straal van honderden meters rond het paleis mocht men niet komen. Men veronderstelt dat Nixon en Thieu hebben gesproken over een verdere terugtrekking van Ameri kaanse troepen, nadat de aange kondigde terugtrekking van 25.000 man troepen in augustus zal zijn voltooid. De Amerikaanse president on derscheidde vijf Zuidvietnamezen, onder wie een vietcong-deserteur die de Amerikanen nu als gids dient, met de „zilveren ster", de op twee na hoogste Amerikaanse onderscheiding voor moed, beleid en trouw. HOUSTONDe eerste originele foto's van het verblijf van de eerste mensen op de maan zijn vrijgegeven. Hier de Zee der Rust uit de „Lem" gezien met de Ame rikaanse vlag die er geplant werd. Duidelijk zijn de voetaf drukken in het maanstof te zien. De Westduitse luchtmacht heefi woensdag haar 97e Starfightei verloren. Bij een mislukte start op de basis Nörvenich vatte hel toestel vlam, waarna het uit brandde. De vlieger kon zich met zijn schietstoel redden. WEINIG VERANDERING Rond een hogedrukgebied, dat van de golf van Biscajp naar Noorwegen reikt, stroomde gis teren met een noordelijke wind minder warme lucht over Neder land. De temperaturen liepen op tot 20 a 24 graden, maar in Gro ningen en Friesland, op de wad deneilanden en aan onze west kust werd de 20 graden op de meeste plaatsen net niet bereikt. Dit werd mede veroorzaakt door dat daar uitgestrekte wolkenvel den van de Noordzee binnen dreven en de zon grotendeels verstek liet gaan. In de warme lucht boven midden-Europa wer den maxima van 28 tot 32 graden gemeten. Ook in Italië en in Spanje kwam de temperatuur op veel plaatsen boven de dertig graden. Vandaag blijft in onze om geving de wind zwak tot matig uit noordelijke richting waaien, zodat wolkenvelden worden ver» wacht, maar ook plaatselijke op klaringen en op de meeste plaat sen droog weer. De middagtem- peraturen zullen ongeveer gelijk zijn aan die van gisteren. medegedeeld door bet K.N.M&j geldig tot hedenavond. Wolkenvelden Wolkenvelden, maar ook plaat» selijke opklaringen en vrijwel overal droog weer. Zwakke tot matige noordelijke wind. Onge» veer dezelfde middagtemperatu» ren als gisteren. DONDERDAG 31 JULI v.m. n.m. Cadzand 2.53 3.08 Breskens 3.18 3.33 Terneuzen 3.54 4.09 Hansweert 4.33 4.48 Walsoorden 4.37 4.52 VRIJDAG 1 AUGUSTUS v.m. n.m. Cadzand 3.39 3.50 Breskens 4.00 4.13 Terneuzen 4.36 4.51 Hansweert 5.15 5.30 Walsoorden 5.19 5.34 Zon- en Maanstanden ZON MAAN OP onder op onder juli 7.561 31 5.00 20.32 21.45 Aug. 9.23 1 5.01 20.30 21.56 2 5.03 20.29 22.07 10.47 3 5.04 20.27 22.19 12.07 4, 5.06 20.25 22.32 ^3.27 Dp veiligheidsmaatregelen waren uiterst streng, maar er deden zich geen incidenten voor. De Amerikaanse president was tegen vier uur (Ned. tijd) 's och tends aangekomen op het vlieg veld Tan Son Nhoet waarna hij en zijn echtgenote, beschermd door een vloot van hefschroefvliegtui- gen, naar Saigon werd gevlogen. Daar voerde Nixon anderhalf uur besprekingen met president Thieu, gevolgd door een werklunch van het gezelschap en een onderhoud van een kwartier met vice-presi dent Ngoejen Cao Ky. Vóór zijn vertrek zei de Ameri kaanse president in een korte toe spraak op het bordes van het on- afhankelijksheidspaleis„We zijn zover gegaan als we konden bij het openen van de deur naar vrede en het is nu de tijd voor de andere President Nixons verklaring, dat de Verenigde Staten aan de zijde van Thailand het hoofd zul len bieden aan externe of interne De regering van El Salvador vindt het dinsdagavond door de O.A.S. genomen besluit geen eco nomische sancties te nemen, een overwinning. In een regeringsver klaring heet het, dat Honduras er niet in is geslaagd El Salvador tot agressor bestempeld te krijgen. „Nadat wij de verzekering hadden gekregen dat de schade wordt ver goed en de 285.000 Salvadorianen in Honduras ongemoeid zullen worden gelaten, hebben wij inge stemd met een terugtrekking van onze troepen", aldus de verkla ring. Een woordvoerder van het Salva- doriaanse leger heeft meegedeeld dat de terugtrekking van de strijd krachten wordt geregeld1 in over eenstemming met de richtlijnen van de O.A.S. Honduras heeft geweigerd met El Savador te onderhandelen, zo lang er nog één Salvadoriaanse soldaat op zijn grondgebied Is. Verwacht wordt, dat de kwestie van de schadevergoeding door Honduras een moeilijk punt zal worden. De ministers van buitenlandse zaken van de O.A.S. hebben drie ontwerpresoluties aangenomen, die door Honduras en El Salvador zijn goedgekeurd. De eerste voorziet in een „onmiddellijke terugtrekking" van de troepen van El Salvador. In de tweede beloven de twee landen leven en goed van de bur gers van het andere land te ont zien. De O.A.S. zal daarop toe zien. In de derde staat dat de am- basadeurs van de O.A.S.-landen bijeen blijven tot de eerste twee resoluties zijn uitgevoerd. In Slowakije is een gerechte lijke vervolging ingesteld tegen 41 mensen, die ervan worden be schuldigd „tegen de staat gerich te vlugschriften" vermenigvul digd en verspreid te hebben, al dus meldt het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka. De delegatie van de „voorlo pige revolutionaire regering' van Zuid-Vietnam bij de vredesbe spreking in Parijs heeft woens dag het bezoek van president Nixon aan Saigon veroordeeld. Volgens een woordvoerder dien de dit bezoek er alleen toe om het moreel van de amerikaanse en zuidvietnamese troepen op te vijzelen. De reis van de Amerikaanse president naar Suidoost-Azie en in het bijzonder Saigon toont, aldus deze vietcong-woordvoer der, nog duidelijker „de hard nekkigheid van de regering- Nixon, de agressie-oorlog in Ziuid-Vietnam voort te zetten en de dictatorale, oorlogszuch tige en corrupte marionettenre gering van Thieu Ky-Hoeong te handhaven. De Britse regering vraagt inter nationale aandacht voor de situa tie in Laos, waar haars inziens door toedoen van Noordvietname- se troepen de vrede wordt be dreigd. Dit is woensdag in Londen bekendgemaakt. De landen die over deze kwestie worden bena derd zijn de staten, die in 1962 de Geneefse overeenkomst hebben ondertekend, waarbij Laos tot neu traal gebied werd verklaard. Aanleiding tot de Britse be zorgdheid is de Noordvietnamese actie tegen de strategische plaats Moeong Soei,. op 160 km ten noorden van Vientiane, die eind vorige maand in communistische handen is gevallen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Londen heeft de Sowjet- Unie, die samen met Engeland de conferentie van 1962 voorzat, tot dusver niet gereageerd op her haalde verzoeken van Londen om gezamenlijk in de kwestie-Laos op te treden, zulks op verzoek van de Laotiaanse regering. De Geneefse overeenkomst van 1962 is onderschreven door Birma, Cambodja, Canada, China, Enge land, Frankrijk, India, Laos, Noord- Vietnam, Polen, de Sowjet-Unie, Thailand, de Ver. Staten en Zuid- Vietnam. dreigingen, is in de Amerikaan se senaat door democratische le den van de commissie voor bui tenlandse betrekkingen, die een nieuw Vietnam vrezen, gehekeld. Zij waarschuwden, dat de pre sident van de V.S. buiten de be perkingen van het Zoavo-verdrag scheen te gaan en moeilijkheden zou krijgen met de senaat, als hij probeerde de Amerikaanse ver plichtingen tot Thailand uit te breiden. Senator Clairborne Peil ver klaarde, dat het Zoavoverdrag geen steun geeft aan de opvat ting, dat de V.S. behalve het ple gen van overleg enigerlei ver plichting hebben om Thailand te gen een binnenlandse vijand te verdedigen. Senator Albert Gore zei, dat de senaat niet akkoord gaat met ge heime overeenkomsten tussen de V.S. en Thailand. De regering- Johnson had een overeenkomst aangegaan, maar de president der V.S. kan volgens Gore geen bin dende toezegging doen zonder goedkeuring van het congres. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Oe Thant, heeft gis teren een beroep gedaan op beide partijen in de Nigeriaanse bur geroorlog, een hervatting van de hulpvluchten naar Biafra toe te staan, opdat de burgerbevolking „niet opnieuw wordt gestort in de verschrikkelijke cirkel van uit hongering, ziekte en dood". De opschorting van de vluchten naar het door de oorlog verscheurde gebied heeft, aldus Oe Thant, het gehele hulpprogramma in gevaar gebracht. Oe Thant dringt er bij Nigeria en Biafra verder op aan het openstellen van land- en rivier corridors voor hulpschepen „in onmiddellijke overweging" te nemen. Senator \Villiam Fulbricht, voorzitter van de senaatscom missie voor buitenlandse be trekkingen, zei dat hij het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ten derden male zou* verzoeken de geheime verplichting te onthullen waar over senator Gore had gespro ken. In het kader van het plan van president Nixon om vóór eind augustus 25.000 man Amerikaan se troepen uit Vietnam terug te trekken, zijn woensdag opnieuw 750 man naar huis vertrokken. Zij behoren tot de negende di visie, die in de Mekong-delta ge stationeerd is geweest. In totaal zijn thans 7.300 man teruggetrok ken. In de nacht van dinsdag op woensdag te ongeveer 02.35 uur Ned. tijd zijn op de Amerikaanse televisieschermen en ook elders de eerste beelden van Mars ver schenen, die door het onbemande Amerikaanse ruimtevaartuig Mariner-6 van de planeet zijn ge nomen. Deze beelden werden door de Mariner-6 een dag eer der opgenomen op een afstand van 1.240.000 km van Mars ver wijderd. De Mariner-6 was gisteren Mars tot op 3.200 km genaderd. Op 4 augustus zal de Mariner-7 even dicht genaderd zijn. Verwacht wordt, dat de tele visiebeelden en andere waar nemingen zullen aantonen of ei- leven in aardse zin op de „rode planeet" mogelijk is of niet. De eerste foto's geven een ei vormig beeld van Mars te zien, waarop een witte stip aan de rechterkant, de ijskap van de zuidpool van Mars. Men wil te weten komen of deze ijskap be staat uit gasachtig ijs dan wel uit waterijs. Commentatoren in het labora torium voor straalaandrijving te Pasadena hebben de aandacht gevestigd op een witte stip on deraan het beeld van Mars. Dit zou een van de twee manen van Mars kunnen zijn, zeiden zij. De Mariner-6 en 7 zullen ver der gegevens zenden over de chemische samenstelling van de dampkring van Mars. De eerste resultaten van de wetenschappelijke waarnemin gen worden vrijdag op een pers conferentie in Pasadena bekend gemaakt. Tot deze waarnemin gen behoort het nagaan van de druk van het gas en de water- dampinhoud vgn de dampkring. Geleerden van het laborato rium in Pasadena hebben gezegd, „een beetje teleurgesteld" te zijn over het gebrek aan contrast in de uitgezonden beelden van Mars. Zij verwachten, dat het contrast scherper zal worden, als de foto's in het fotografisch labo» PASADENA: De eerste foto van Mars, gemaakt door de Mariner- 6, op een afstand van 1,2 miljoen km van de planeet. De ruimte sonde bevond zich, op het mo ment dat deze foto gemaakt werd, op een afstand van 100 miljoen km van de aarde, welke afstand in vijf maanden werd afgelegd. Het onderste lichte deel van de planeet is de zuidpool. ratorium te Pasadena een behan deling hebben ondergaan. De Mariner-6 zou in deze eer ste uitzending van televisiebeel den van Mars in het geheel 33 foto's geven binnen drie uur. De Mariner-8 werd op 24 febr. gelanceerd en legde een afstand af van meer dan 380 miljoen km alvorens beelden van Mars te nemen. In de woest stromende rivier de Godavari vlakbij de Indiase stad Rajahmundry, is een vaar tuig met arbeiders omgeslagen en gezonken. Men vreest dat min stens 50 mensen zijn verdronken. Dit is meegedeeld door het In diase persbureau. De rivier was sterk gezwollen door aanhouden de moessonregens. Na de „International Nickel" in Canada, waarvan de produktie sinds 10 juli is verlamd door een staking van 17.200 metaalarbei ders, worden de twee belangrijk ste staalproducenten van Canada, de „Steel Company" en „Algoma Steel Corporation" op hun beurt door stakingen bedreigd. Deze bedrijven hebben onderscheiden lijk 13.500 en 6.800 arbeiders in diensti V

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1