HIPPIES IN MINI-JASJES VAN BEELDIG KATTEBONT Jongste probleem van 50-jarige politie dierenbescherm ing DIT JAAR NOG GEEN CONFERENTIE OOSTWEST Garanties nodig van Amerika en Rusland V.N.-waarnemers in midden-oosten blijven Twee jongens in zee verdronken Woensdag 80 juli 1969 DE ITSTfË 'ZEEUW Slecht weer In Atoombommen Bescheiden KLEUTER ONDER VRACHTAUTO Nn binnen ieders bereik. Een feestelijke bloem. Om uzelf en anderen mee te verrassen. Vooral nu ze zó gevarieerd voorhanden zijn. KLEUTER VERDRONKEN Bob Kroonen zegevierde in ronde van Biervliet Engeland Nieuwe Russische elektronen microscoop Nederlaag voor Feijenoord in Monchengladbach Feijenoord tegen Braziliaanse club Weg door omgewaaide bomen gestremd Jan Janssen mogelijk niet in wereld kampioenschap Wagtmans derde in grote Scheldeprijs MODE 16 landen in eindstrijd olympisch voetbaltoernooi Rusland wil Zuid-Afrika uitsluiten van Olympische Spelen Duivensport HANDBOOGSPORT TE WESTDORPE Dè Belgische minister van bui tenlandse zaken, Harmei, die vori ge week als eerste minister van «en NAVO-land sedert de crisis in Tsjecho-Slowakije besprekingen met Russische leiders in Moskou heeft gevoerd, gelooft niet dat men dit jaar nog tot een oost- westconferentie over ontspanning ht Europa zal kunnen komen. Alle landen die de verenigde naties waarnemers leveren voor •toezicht op naleving van de be standen in het midden-oosten, heb. ben ermee ingestemd ze niet terug te trekken, zo is dinsdag uit inge lichte bronnen in New York ver nomen. Men voegde hier echter aan toe dat luitenant-generaal Odd Bull, de bevelhebber van het waar nemerskorps, de vrijheid heeft ge kregen waarnemingsposten te slui ten of te verplaatsen als zij naar zijn mening in te gevaarlijke ge bieden liggen. Odd Bull heeft in middels drie posten aan het Suez- kanaal ontruimd, omdat zij niet veilig genoeg waren voor de be zetting. Twee van de posten liggen op Egyptisch gebied, de derde op door Israël bezet gebied. In New York was maandag een informele bijeenkomst belegd van vertegenwoordigers van de zeven landen die waarnemers hebben ge leverd (Argentinië, Oostenrijk, Chili, Finland, Frankrijk, Ierland en Zweden) om de gevolgen te be spreken van de dood van de Zweedse waarnemer majoor Ro land Plane, zondag bij een artille rieduel. Men werd het erover eens dat terugtrekking in het huidige stadium ongewenst is. Generaal Bull is een rapport gevraagd over mogelijker «maatregelen om de vei ligheid van de waarnemers in het vervolg,te garanderen. Er is nog veel voorbereiding in bilateraal en multilateraal overleg nodig, o.a. aan het einde van het jaar in de NAVO om de onderwer pen te vinden die op zo'n confe rentie met kans op succes kunnen worden behandeld, zo verklaarde hij dinsdag op een persconferentie in Brussel. Harmei zei dat met het zoeken van mogelijkheden voor overeen stemming was begonnen en hij hoopte dat zoveel mogelijk Euro pese landen, met name ook de neu trale, daaraan zouden meewerken. Voorts stelde hij dat de Verenigde Staten bij een Europese conferentie moeten worden betrokken. Alle regelingen die internationale ze kerheden eisen, hebben garanties nodig van de twee grote atoom- mogendheden (de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie), die met hun atoombommen ook de grootste verantwoordelijkheid voor de vei ligheid in de wereld op zich heb ben genomen, zo zei hij. De Belgische minister verklaar de er zeker van te zijn, dat de Sowjet-Unie geen speciale voor waarden zoals erkenning van de na-oorlogse grenzen In Duitsland zou stellen. Ziji zelf dacht aan akkoorden over vrijer verkeer van personen, betere verbindingen en problemen samenhangend met de verontreini ging van lucht en water. Men zou volgens hem bereid moeten zijn met bescheiden zaken te beginnen. De bewindsman merkte ook op, dat België (en met België de ge hele Benelux) een achterstand heeft in zijn bilaterale betrekkin gen met de Sowjet-Unie, vergele ken met Italië en Frankrijk. De bijna anderhalfjairige Klazi- na van Donkersgoed uit Putten (Gld) kwam dinsdagavond om het leven toen een vrachtauto waaronder zij zat te spelen, weg reed zonder dat de chauffeur haar had opgemerkt. r©kb! Neem vaker een bloemetje mee! 013 Twee jongens zijn maandag middag in zee ter hoogte van Bergen aan Zee verdronken. Dè slachtoffers zijn de 20-jarige C. Aardoom uit Slikkerveer en de even oude Leo van Driel uit Rid derkerk. Het ongeval gebeurde om streeks vier uur. De jongens gin gen met twee vrienden de zee in, hoewel ze volgens de politie de zwemkunst niet of nauwelijks machtig waren. Twee van hen geraakten op circa 40 meter uit de kust in moeilijkheden. Een zwemmer, geassisteerd door een van de vier jongens, slaagde erin Leo van Driel op het strand te brengen. Hier werd direkt mond- op-mondbeademing toegepast, maar op weg naar het ziekenhuis in Alkmaar is hij overleden. De andere jongen wordt nog vermist. Het vierjarig jongetje Fransje Kleijweg uit Den Haag is dins dagmiddag niet ver van de ouder lijke woning in het water langs de Suezkade terechtgekomen en verdronken. Het jongetje moet zijn gestrui keld en achterover in het water zijn gevallen, via de stijl aflopen de stenen kade, die zonder af scheiding aan het trottoir grenst. Vijf mensen gingen tevergeefs te water om naar het jongetje te zoeken. Kikvorsmannen van de brand weer vonden later het lijkje van het knaapje, dat het enige kind van de familie Kleijweg was. De Dordtenaar Bob Kroonen heeft na een indrukwekkende solo, waarin hij nagenoeg het ge hele veld „dubbelde", de ama teurronde van Biervliet op zijn naam gebracht. Alleen de Goe- senaar Kees Priem reed de koers uit zonder een „lap" van Kroonen te hebben gekregen. Reeds na 8 km ging Kroonen er vandoor en ondanks herhaalde pogingen kon het „veld" hem niet meer terughalen. Hij eindigde vrijwel leeggereden als grote overwin naar. De uitslag was: 1. Bob Kroonen, de 100 km in 2.42.34; 2. Cees Priem, Goes; 3. A. Millard, Engeland; 4. H. Stander, Oude Tonge; 5. F. Ouwerkerk, Rotterdam; 6. T. Schilperoord, Zwijndrecht; 7. B. Broers, Zegge; 8. J. de Vrieze, Goes; 9. C. van Dongen, Oud Gastel; 10. C. van den Berg, St. Maartensdijk; 11. A. van Overveld, Zeggê; 12. P. Fran ken, Oosterhout. Het prachtige zomerweer is dinsdag in Engeland ruw ver stoord door een felle storm, die op verscheidene plaatsen schade teweegbracht en de vakantie van tallozen bedierf. Zware brekers beukten de kusten, die in de af gelopen periode tjokvol zonnende toeristen zaten. Op de meeste .plaatsen viel overvloedig regen, die hier en daar voor overstro mingen zorgde. In de Sowjet-Unie is een elek tronenmicroscoop vervaardigd, waarmee de geleerden afzonder lijke atomen hopen te kunnen onderscheiden, zo meldde het pèrsbureau Tass dinsdag. De microscoop kan bijna vier miljoen maal vergroten. Feijenoord heeft dinsdagavond in Miinchen Gladbach een neder laag geleden tegen de Westduitse bundesligaclub Borussia. De Duitsers zegevierden met 42. Bij de rust hadden zij met 21 de leiding. De wedstrijd werd voor 20.000 toeschouwers gespeeld in het Boekelberg-stadion. Borussia M. G., dat als derde eindigde in de Duitse competitie, kwam uitste kend voor de dag. Nadat Wery in de 35e min. de score had geopend, zorgde Laumen (in de 38e en 43e min.) ervoor, dat de thuisclub bij rust met 21 voorstond. Sieloff (48e min.) en Laumen (63e min.) vergrootte de voorsprong van de Duitsers tot 41, voordat Jansen 63e min.) de eindstand op 42 bepaalde. De opstelling van Feijenooi'd was als volgt: Trytel. Romeyn, Is rael, Laseroms, Velhoven, Hasil, Jansen, Wery, Kindvall, v, Hane- gem en Moulijn. Fcyenoord zal dinsdagavond 2G euaustus in Rotterdam een •vriendschappelijke wedstrijd spe len t. en het Braziliaanse Curi- tiba. Leze club komt uit de plaats ;v«ï.die naam, Tijdens een kort maar hevig onweer, gepaard gaande met een windhoos en blikseminslag, zijn op de provinciale weg tussen Bellingwolde en Nieuweschans een vijftal bomen omgewaaid. De weg was voorlopig voor het ver keer gestremd. Ook tussen Oudeschans en Nieuweschans en in het dorp Bellingwolde sneuvelde een aan tal bomen. Een schakelkast van de PTT werd door blikseminslag vernield. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Start van sitrandzesdaagse 1969 in Hoek van Holland Het ziet er naar uit dat Jan Janssen niet zal kunnen deel nemen aan het wereldkampioen schap van de profs, dat 10 augus tus op het circuit van Zolder in 1 België wordt gereden. Janssen is namelijk ziek uit de Tour de France gekomen, stapte vorige week af in de Acht van Chaam en heeft sindsdien in bed gelegen. Dinsdag was hij voor het' eerst weer op. „Ik geloof niet dat ik dit jaar in het wereldkampioen schap zal kunnen meerijden. Ik heb bijna een week niet op de fiets gezeten en ben enorm afge vallen. Bovendien heeft die anti biotica van de dokter geen goed gedaan aan mijn conditie. Zoals ik mij nu voel, zie ik het er niet eens van komen dat Parijs- Luxemburg op 5 en 6 augustus voor mij doorgaat. Die wedstrijd zou voor mij de test voor Zolder moeten zijn. Maar ik geloof er nauwelijks meer in". Janssen, die 4 kilo beneden zijn normale gewicht van 75 kg weegt („ik ben nog nooit zo mager ge weest") verzuchtte: „Ik zit dit jaar wel in de lappenmand. Eerst heb ik de Tour op mijn wenk brauwen uitgedaan en nu dit". De oud-Tourwinnaar gaat het toch proberen. Vrijdagavond rijdt hij een criterium in de buurt van Le Mans, zaterdag start Janssen in de ronde van Kortenhoef, zon dag in die van Maarheeze. „Ik hoop maar dat ik er in een paar dagen bovenop kan komen. Maar wanneer ik me niet goed genoeg voel ga ik niet eens naar Zolder, waar ik dan misschien na 100 km zal moeten afstappen". Rini Wagtmans is dinsdag der de gewonnen in de wielerweg- wedstrijd om de grote Schelde prijs, die bij Antwerpen werd ge reden. De overwinning was voor de Belg Walter Godefroot, die voor de 241 km 5 uur en 35 minu ten nodig had. Zijn landgenoot en kampioen van België Roger de Vlaeminck werd met een achter stand van 45 seconden tweede en Wagtmans met 47 seconden der de. M. VAN ASPEREN begrip kweken (Van een onzer verslaggevers) VUGHT „De oprichters van onze bond noemden ze vijftig jaar geleden „katjes-inspecteurs". Een politieman, die in die tijd voor de dieren opkwam werd soms als een halfzachte beschouwd. Maar dat is nu wel veranderd", vertelt oud-adjudhnt van de rijkspolitie, M. van Asperen te Vught. „De bond telt nu ongeveer 6000 leden bij de politieorganisaties en daarbij nog eens 4000 donateurs. Schrik niet van onze naam: „Bond van Politieambtenaren in Nederland tot Be scherming van Dieren". Zo'n lange naam maakte vroeger kennelijk wel indruk. Nu spreken we altijd van „Politie Dierenbescherming". Dat is duidelijker en toch nog lang genoeg. renbescherming" wordt «en artikel geciteerd uit „News of the World", dat de lezers in kennis stelt van Het feit, dat in een Londens pakhuis al 15.000 kattevellen klaarhangen om verwerkt te worden voor bontjasjes. En al hebben de Engelse meisjes ook in de winter niet veel om het lijf er zij» toch altijd nog minstens twin tig kattevellen nodig voor een mini- Adjudant Van Asperen is zestig jaar. Dientengevolge werd hij zo als bij de politi, „ebruikelijk is op wachtgeld gesteld. Dat gebeurde vo rige week met-het nodige eerbetoon in zijn standplaats Den Bosch. „Ik heb nu eindelijk wat meer tijd voor het verenigingswerk", zegt hij. De Politie Dierenbescherming is een van de verenigingen waarvoor hij zich als secretaris eens extra in wil zetten. „Maar we blijven nuchtere politie-mensen", stelt hij vast, voor dat hij verder gaat met zijn relaas. „Je moet van ons geen weekheid ver wachten, die dierenbeschermers nog al vaak wordt verweten. Wij maken echt geen propaganda voor een hond met een dekje en een kat met een strikje, We kunnen ook best zien, dat mensen met plezier gaan vissen of jagen. Maar wij zijn wel tegen luide- lijke mishandeling van dieren. Onze vóórnaamste taak is dunkt me preventief werken. De erva ring leert, dat de mensen vaak onbe wust de dieren, waar ze mee omgaan slecht behandelen. Wanneer we er in slagen ze een beetje meer begrip bij te brengen voor het dier bereiken we meer dan .met processen verbaal Doch als het niet anders kan, grijpt de politie wel degelijk in", aldu» de heer Van Asperen. Hij geeft een opsomming van de meest voorkomende gevallen van die renmishandeling. Punt een, de hon den en kattenhandel. „De Politiedie- renbescherming keert zich niet tegen voor het welzijn van de mens", zegt hij. „Daarentegen voert de bond wel actie tegen de export van honden en katten naar de kosmetische industrie en in Duitsland. Tilburg, Kaatsheu vel en Waalwijk zijn nog steeds de belangrijkste centra in de handen- en kattenhandel. Export blijkt nog steeds mogelijk, ondanks het (blijk baar niet waterdichte) honden- en kattenbesluit". Het leven van de katten wordt op dit moment nog eens extra bedreigt door een nieuwe mode-rage onder de hippies, die komende winter ge kleed hopen te gaan in een mini- bontjasje van kattevellen. In het mei nummer van het blad „Politie Die- Een kort-geüjnde kettinghond voor z(jn gammele nachtverblijf. bontjasjes.Onder de camouflagenaam „genet" of „genotte" zouden in Ne derland ook al kattebontjaseen wor den verkocht. Met succes treedt de Politie Die renbescherming op tegen het onjuist vervoeren van postduiven. „Vooral de afdeling Breda van de bond is dit voorjaar bijzonder actief geweest in het treffen van maatregelen ten be- hoevé van het duiventxansport", al dus de heer Van Asperen. De opleving van de paardesport blijkt hier en daar ook te leiden tot dierenmishandeling, ,,'t Gevaar komt niet van de zijde van de erkende ma neges", betoogt de heer Van Aspe ren. „Daar wordt heus wel goed voor de dieren gezorgd. Maar veeleer van. de kleine bedrijfsjes, die vooral in de vakantietijd paarden verhuren. Het komt vaak voor, dat een pa» d acht ritten per dag moet maken en mede door een ondeskundige verzor ging pijnlijke druk. en schaafwonden oploopt. 'Ook de verzorging van de ketting honden laat vooral op de kleine dorpen nog te wensen over. Veel hondebezitters beseffen niet, dat een waakhond een lange looplijn behoort te hebben en moet kunnen slapen in een droog tochtvrij hok. Een kenmerkend probleem voor deze tijd, waarin op schrikbarende wijze van landbouwgiffen gebruik wordt gemaakt, is het doelbewust uitroeien van vogels. Sommige boe ren schrikken er niet voor terug tus sen het zaad dodelijk vergif voor de vogels op de akkers te strooien. Vo rig jaar kwamen hierdoor op 'n agra risch bedrijf in St-Oedenrode hon derden vogels om het leve" De internationale voetbalfede ratie (Fifa) lijkt de strijd tegen het internationaal Olympisch co mité (IOC) over het aantal lan den dat aan de eindronde van het olympische voetbaltoernooi mag deelnemen, te hebben gewonnen. Het IOC besloot op de laatste vergadering in Warschau het aantal van 16 tot 8 te brengen, maar de Fifa die tegen dit be sluit protesteerde maakte dins dag in Zürich bekend dat Avery Brundoge, president van het IOC. begrip beeft oor de bezv;arcn van 'V voetbalfedeiatie. Volgens een verklaring van de Fifa heeft Brundage na bespre kingen, die met Stanley Rous 'n Leipzig zijn gevoerd, gezégd op de komende vergadering van het dagelijks bestuur van het IOC (in Dubrovnik) te zullen voorstellen 16 landen voor München, vaar de spelen in 1972 worden gehouden, toe te laten. Brundage zou het bestuur ook de suggestie doen alle problemen over olympisch voetbal met de Fifa te bespreken. Het Russische olympische co mité is van mening, dat er voor Zuid-Afrika geen plaats meer is in de olympische beweging, om dat de apartheidspolitiek in strijd is met de grondbeginselen van het olympisch handvest. Tengevolge van de apartheids politiek, die ook in de sport werd doorgevoerd, mocht Zuid-Afrika niet deelnemen aan de spelen van 1964 in Tokio en 1968 in Mexico. De Russen wensen, dat er verdergaande stappen worden ondernomen en dat onder meer het Zuidafrikaanse olympische comité niet langer mag worden erkend. PRIJSVLUCHT UIT BEAUMETZ „De Eendracht" - Terneuzen Oude duiven Snelheid eerste duif 1240,3 m; laatste prijswinnende duif 1156,8 meter. 1. J. v. d. Graaf; 2. F. Mollet; 3. G. van Houdt; 4, 5, 7 en 10. L. J. Koch en Zn; 6. R. Bentz t' 8. F. Temmerman; 9. F. Wisse. Jonge duiven Snelheid eerste duif 1261,5 m; laatste prijswinnende duif 1111,9 meter. 1. A. Butler; 2. J. v. d. Graaf; 3. J. den Exter; 4 en 6, J. van Spaandonck; 5. A. Bril; 7 en 8. L. J. Koch en Zn; 9. F. F. van Meir; 10. Joh v. d. Berge. Aan de door de handboogmaat schappij „St. Sebastiaan" te Westdorpe georganiseerde schie ting op de staande wip waren zo wel van Nederlandse als van Bel gische zijde veel liefhebbers. Ook waren er enkele jeugdigen (9 en 13 jaar) van de partij, die toonden in de toekomst goede schutters te zullen worden. De familie Ver- helst was met niet minder dan drie geslachten vertegenwoor digd. Uitslag wip 1: le hoogvogel F. Kamoen te Westdorpe; 2e hoog vogel J- Fopma te Sluiskil, 3e hoogvogel A. Meert te IJzendijke. Zijvogels Ed. Kaas, Zandstraat en R. van Haelst te Zuiddorpe. Kal len: R. va Akkeren te Lochristi (B.) en J. Dhert te Terneuzen. Uitslag wip 2: le hoogvogel: A. J. van Akkeren te Lochristi (B.), 2e hoogvogel: A. Meert te IJzen dijke. Zijvogels: de 90-jarige D. de Cooker te Westdorpe en A. Meert te IJzendijke. Kallen: A. Meert te Izendjjke en- F, Kamoen te Weebdorpe.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5