PROVINCIAAL NIEUWS B.P. verdrievoudigt verwerkinp- capaciteit Europoort-raffinaderii Woensdag Sö juïï I960 Axel KANAAL TERNEUZEN-GENT Uibricht legt een van zijn functies neer Goes Onderzeese waarnemingspost Russische schrijver vermist in Londen MARS Retranchement Tien jaar voer geweldpleging met dodelijk gevolg Terneuzen Gevangenisoproer in Turkije Fusie van Belgische warenhuizen Onrust in Belgische gevangenis Het particuliere wapenbezit in de Verenigde Staten Hulpbisschop Def regger ontkent oorlogsmisdaden Raadsman van president Thieu ontslagen Jongetje verdronken Nederland leidt onderzoek landbouwirrigatie Molenaar door wieken gedood Geen Amerikaanse bases in Indonesië DE vHi jK^Ti'v9 Grote prijs van Zeeuws-Vlaanderen voor schutter J. Bruggeman Na 'n enerverende strijd heeft de heer J. Bruggeman uit de Braakmanpolder de grote prijs van Zeeuws-Vlaanderen ver overd. Voor deze op vier wippen ge houden schietingen bestond grote belangstelling (152). Bij deze wippen was er één met slechts één vogel. Elke schutter moest drie opeenvolgende schoten los sen. Achtmaal werd deze vogel afgeschoten, waarvan vier maal door Nederlandse schutters, on der wie de 11-jarige H. Plas- SCHEEPVAARTBEWEGING Van maandag 28 juli (na 12 uur) tot dinsdag 29 juli (na 17 uur). Bestemd voor Terneuzen 28 juli Jonrix, 782 dwt CEng.) Germa Lord, 2231 dwt (Noorw.) 29 juli Yewhill, 1360 dwt (Eng.) Gepasseerd naar Gent 28 juli Sunny Queen, 18.125 dwt (Noorw.) Hildegard, 1250 dwt (W.-Dld) Elisabeth Schulte, 2520 dwt (W.-Dld) Texaco Caribbean. 20.545 dwt (Panama) Falco, 984 dwt (Ned.) 29 juli Rissa, 750 dwt (Noorw.) Niedermehnen. 800 dwt (W.-Dld) Ota Piiis, 555 dwt ('Denem.) Kars, 520 dwt (Ned.) Vertrokken van Terneuzen 28 juli Lady Sarita, 365 dwt (Eng.) Centricity, 850 dwt (Eng.) Janrix, 782 dwt (Eng.) ■Emerald Trader, 435 dwt (Ned.) 29 juli Ambience, 499 dwt (Eng.) Pioneer, 765 dwt (Ned.) Van Sas van Gent 29 juli 'i TArmoricam, 850 dwt (Fr.) Gepasseerd van Gent 28 juli Tweeio, 340 dwt (Ned.) 29 juli Kingennie, 1481 dwt (Eng.) Kashira, 4410 dwt (Rusl.) Koserow, 563 dwt (O.-Dld) Mees Cremer, 470 dwt (Ned.) Granitz, 600 dwt (O.-Dld) Nordkijn, 1820 dwt (W.-Dld) Onabi, 1044 dwt (Eng.) Helwan, 2895 dwt (Eng.) Jacinth, 900 dwt (Eng.) Falco, 984 dwt (Ned.) Valiant, 950 dwt (Ned.) Westerse diplomatieke kringen in Moskou achten, naar dinsdag bekend werd, de mogelijkheid niet uitgesloten, dat het Oost- duitse staatshoofd en partijleider Walter Uibricht, een van zijn funkties nog vóór 7 ontober, de 20e verjaardag van de DDR, neerlegt. Er gaan geruchten dat Uibricht het voorzitterschap van de staatsraad zal overdragen aan premier Willy Stoph. Een derge lijke maatregel zou volgens ge noemde kringen een onderdeel kunnen vormen van eén nieuw diplomatiek offensief van Mos kou in westelijke richting, speciaal in verband met een Europese veiligheidsconferentie. In Bonn wilden de officiële in stanties geen commentaar geven op deze berichten. In diplomatie ke kringen werd opgemerkt dat het ook in Bonn de aandacht had getrokken, dat Uibricht niet aan het jongste topoverleg tussen de Sowjet-Unie en de DDR had deelgenomen. Men kon echter niet zeggen of daar gezondheids redenen of andere gronden voor bestonden. Bekend is dat Uibricht dinsdag een bijeenkomst van het Oostduitse centrale partijcomité opende, waarop de besprekingen met Moskou aan de orde waren. In plaats van Uibricht waren Stoph en de vaak als Ulbrichts opvolger als partijleider genoem de veiligheidssecretaris Erich Monecker naar Moskou gereisd. HEROINESTOKKEN Een Amerikaanse kapper van Franse geboorte is zaterdag in 'n Newyorks café gearresteerd, toen hij twee kilo heroine met een waarde van negen miljoen gul den leverde aan een F.B.I.-agent van de dienst tot bestrijding van de handel in narcotica, die hij ten onrechte aanzag voor een „be trouwbare" koper. Tijdens een huiszoeking bleek dat de kapper, George Roupinian, nog tien kilo had, verborgen in 200 skistokken uit Duitsland die tien dagen tevoren per vliegtuig weren gearriveerd. schaert uit Axel. Gedurende de vier ronden durende kampschie- ting werd de vogel nogmaals tweemaal afgeschoten, door' de heren J. Bruggeman en J. van de Broeck uit Bonheiden (B.). Bij het tweede schot van de volgende kampronde door J. Bruggeman kwam de vogel opnieuw naar be neden. Het bestuurslid van de Zeeuwsvlaamse bond, de heer A. van der Poel, sprak de prijswin naar toe. Ook de voorzitter van „St. Sebastiaan" uit Westdorpe sprak zijn gelukwensen uit. Europese kampioenschappen boogschieten Dit jaar zullen de schietingen om de Europese kampioenschap pen worden gehouden op zondag 24 augustus a.s. op het terrein van de handboog'maatschappij „Ons Vermaak" te Axel. Jeugdschieting De Zeeuwsvlaamse schutters- bond organiseerde te Axel een in ternationale jeugdschieting op de staande wip, waaraan 36 jonge schutters in de leeftijd van 9 tot 17 jaar deelnamen. Uitslag groep 1 (tot 13 jaar): 1. P. Herman te Ajxel; 2. H. Plasschaert te Axel; 3. P. Kerck- haert te Axel 4. P. Verhelst te Westdorpe, 5. E. Claes te Ligt- hart (B.), 6. Ph. de Smet te Wach- tebeke (B.); 7. van Iwaarden te Aardenburg, 8. F. Dobbelaer te Westdorpe. Groep 1317 jaar: 1. P. Roels te Graauw 2. J. Verdonk te 's He- renhoek. 3'. L. de Nijs te Wachte- beke (B.), 4. R. de Baar te Graauw; 5. K. van Waes te West dorpe, 6. J. Oosting te Axel, 7. F. Dewilde te Zaffelaere (B.), 8. E. Vermeire te Watervliet, 9. M. Bolsens te Vilvoorde (B.), 10. L. de Jonge te Kwadendamme. Een extra prijs, beschikbaar gesteld door de jeugdleider van de Belgische bond, de heer B. Wolfs, n.l. een transistorradio, was voor de jongste schutter E. Claes uit Ligthart (B.). Druk met morellenpluk In Kapelle en omgeving op Zuid-Beveland is sinds enkele jaren de morellenteelt van grote betekenis en op het ogenblik is de pluk van deze industriekersen in volle gang. Eind vorige week en begin deze week werd het hoogtepunt bereikt. Alle morel len van Zuid-Beveland worden centraal aangevoerd op de fruit veiling in Kapelle-Biezelinge. Dagaanvoeren van 3040 ton kwamen regelmatig voor. Ver- waeht mag worden dat in de Maandag is op 23 meter onder de zeespiegel ter hoogte van het eiland Helgoland een post voor waarnemingen geïnstalleerd, die „Helgoland" heet. Het onderzeese station bestaat uit een stalen buis van 9 meter lengte en 12,80 meter doorsnee en rust op vier poten. De eerste „bewoners" zullen de eerste tien dagen vier aquanauten zijn, die een studie zullen maken van de biologie van hun omge ving. Zij worden gevolgd door drie ploegen aquanauten, die werken voor rekening van het Westduitse ministerie van land bouw. Zij.zullen nagaan in hoe verre de mens gedurende een lan ge periods op de bodem van de zee kan werken en bestaan. De Russische ambassade in Lon den heeft dinsdagmiddag het Brit se ministerie van buitenlandse za ken in kennis gesteld van de ver missing van een Russische schrij ver, Anatoli Koeznetsov. Deze was maandag uit zijn hotel in Londen verdwenen" en sindsdien niet teruggezien, zo is van officiële Britse zijde vernomen. Koeznetsov was op 24 juli in Engeland aange komen voor een bezoek van tien dagen. Het Foreign Office heeft het ministerie van binnenlandse zaken en Scotland Yard verzocht een onderzoek in te stellen. In Britse kringen word de ver onderstelling geuit dat Koeznetsov, is, politiek asiel wenst, die in zijn land het verwijt heeft gekregen dat hij te „pro-Israëlisch" De planeet Mars, die in de ko mende dagen door twee Ameri kaanse „mariner"-ruimtevoertui gen zal worden verkend, kent ten noorden van de equator hoogte verschillen van 13.280 meter. Dit is gebleken uit radar-metingen die radio-astronomen van het straalvoortstuwingslaboratorium van de technische hogeschool van Californië hebben verricht tussen 7 mei en 15 juli. Volgens een mededeling vari het laboratorium, dat verant woordelijk is voor de mariners, hebben geleerden 400 punten in het gebied ten noorden van de equator op Mars afgetast met ra dar. Als ontvangst-instrument voor de stralen diende de grote 63 m. antenne van het station Gold- stone, tweede helft van deze week de aanvoeren zullen teruglopen. De Zeeuwse morellen gaan naai- de verwerkende industrieën in Ne derland en West-Duitsland. Een groot deel van de oogst is in voor verkoop verkocht waarbij 1,50 per kg werd betaald. De vrije kersen die dagelijks worden ver kocht, noteren naar gelang van de kwaliteit tussen 1,30 en 1,50. De kwaliteit van de kersen is dit jaar gqed door de zon en de warmte. De kilo-opbrengst kon groter zijn, maar valt toch niet tegen, vooral niet omdat er geen kersen verloren zijn gegaan ten gevolge van ongunstig weer. Volksdansfeest Uitgaande van de interkerke lijke recreatie commissie en de plaatselijke V.V.V. wordt van daag (woensdag) 30 juli een volksdansfeest gegeven op de kampeerterreinen van de heren Barendse (2 uur n.m.) en Van Soolingen (4 uur n.m.). Een gevangenisstraf van tien jaar heeft de Haarlemse recht bank opgelegd aan de 30-jarige loswerkman G. K. uit Munten dam. Deze stond terecht wegens diefstal van 200 en een gouden horloge met geweldpleging die de dood tot gevolg had. Op de late avond van 19 februari bracht de man in een schaftlokaal te Haarlem de 78- jarige Amsterdammer H. P. Sandbergen door het aantrek ken van een sjaal om het leven. Daarna ging hij er vandoor met diens geld en het horloge. Tijdens de behandeling deelde de ver dachte, die met proefverlof was van het rijksasiel in Avereest, mee dat hij het slachtoffer had ontmoet in Amsterdam. De be jaarde man zou homofiele nei gingen hebben gehad en hebben voorgesteld naar een hotelletje te gaan. Verdachte zou hebben gezegd in Haarem een goedkoper plekje te weten en zij vertrokken naar het schaftlokaal waar dak lozen 's nachts een onderkomen zoeken. Daar gaf G. K. de Am- steerdammer een klap met een fles op het hoofd om vervolgens diens sjaal aan te trekken toen de man begon te schreeuwen. Verdachte verklaarde niet de be doeling te hebben gehad de man van het leven te beroven. De officier had een gevange nisstraf van acht jaar met ter beschikkingstelling geëist. Ver dachte had de wens geuit liever een langere gevangenisstraf te willen ondergaan dan opnieuw naar Avereest te worden gezon den. DJAKARTA: Het bezoek van president Nixon aan Indonesië. President Nixon en president Soeharto van Indonesië als „toe risten" in de Indonesische hoofd stad. Auto in Herengracht Maandagmiddag om half zes parkeerde een chauffeur een busje voor het vervoer van mate rialen voor het kantoor van het makelaars- en reisbureau Rouw aan de Herengracht. Toen hij de auto enige tijd had verlaten, rolde deze de enigszins hellende parkeerplaats af en kwam in de ongeveer 2% meter lager gelegen drooggelegde He rengracht terecht. De auto werd door deze val to taal vernield. Noordstraat 107 - Tel. 01150-425. TERNEUZEN De ongeveer 650 gevangenen van de gevangenis te Samsun in Turkije zijn in opstand gekomen tegen wat zij noemen brute be handeling. Bij gevechten met hun bewakers is één gevangene ge dood en zijn er elf gewond. De gevangenen hebben twee bewa kers in gijzeling die zij wilden vasthouden tot Ankara een in- spekteur van het gevangenis wezen zendt om hun klachten aan te horen. De Belgische warenhuismaat schappijen „Innovation" en „Au Bon Marche" hebben dinsdag in Brussel bekendgemaakt, dat eind september aan een buitengewone algemene vergadering van aan deelhouders een fusie zal worden voorgesteld. Na onderhandelingen in de af gelopen maanden is besloten een enkele maatschappij te vormen. Op afzonderlijke ketens van filialen zal men onder eigen naam en met behoud van het eigen karakter afzonderlijk blij ven exploiteren. De nieuwe groep zal de groot ste in de Belgische distributiesek- tor zijn. Tezamen met de reeds gemeenschappelijke warenhuis onderneming „Priba" bereikt de groep een omzetcijfer van bijna 13 miljard francs (dit is 935 mil joen gulden). In de gevangenis van Bergen (België) is het dinsdag voor de tweede maal in enkele dagen tot een opstandje van gedetineerden gekomen. Zondag had een honderdtal ge vangenen geweigerd na de mid dagwandeling op het gevangenis plein naar de cellen terug te keren uit protest tegen de kwali teit van het eten. De Belgische pers meldde later, dat de aktie na middernacht was verlopen, toen de gevangenen het koud be gonnen te krijgen en hongerig werden. Uit protest tegen deze verslag geving weigerden circa 60 gevan genen dinsdagochtend opnieuw de bevelen van hun bewakers op te volgen. De rijkswacht rukte evenals zondagmiddag uit om een cordon om het gebouw te leggen, maar na verloop van enkele uren was de rust teruggekeerd. Tij dens de manifestatie werd enig meubilair vernield. Een Amerikaanse commissie onder leiding van dr. Milton Ei senhower heeft verklaard, dat de beste manier 'om wapenge weld in de V.S. te verminderen zou zijn, 90 procent of meer van de 24 miljoen particuliere hand vuurwapenen in de V.S. uit te schakelen. De commissie werd gevormd na de moord op president Ken nedy. Zij stelt voor het g.ebruik van hand vuur wapenen te beper ken tot degenen die ze rechtma tig nodig hebben. De commissie heeft na een studie van langer dan een jaar bevonden, dat de Amerikaanse burgers samen 90 miljoen vuur wapenen bezitten, waarvan 24 miljoen revolvers en 66 miljoen geweren. In 1967 kwamen er in de V.S. 7.000 moorden met vuurwapens voor en waren er 2900 ongeluk ken met vuurwapens. AUTO ONDER TREIN Om ongeveer half acht dins dagavond is in de bebouwde kom van Ermelo op een met de hand bediende overweg de sneltrein AmsterdamLeeuwarden op een personenauto gebotst. De overweg was open blijven staan door een misverstand bij de overwegbediende. Het slachtoffer van de botsing was de 60-jarige M. Q. uit Erme lo. De man was op slag dood. De auto werd totaal vernield. De trein reed op het ogenblik van de botsing met een snelheid van circa 140 km. De overwegwachter is onmid dellijk na het ongeval van zijn post ontheven. B.P. zal de verwerkingscapaci teit van haar raffinaderij in het Europoortgebied zodanig vergro ten, dat deze tegen eind 1971 vijf tien miljoen ton ruwe olie per jaar zal bedragen. Het belangrijkste project van het uitbreidingsplan vormt de bouw van een ruwe olie-destillatie kolom met een jaarlijkse doorzet van circa tien miljoen ton. Deze nieuwe installatie zal een van de grootste zijn, ooit ter wereld ge bouwd. De uitbreiding omvat eveneens extra voorzieningen voor de op slag van ruwe olie en eindproduk- ten. De expansie brengt de totale in vesteringen van B.P. in het gebied van Rotterdam op ongeveer 500 miljoen gulden. Eind 1971 zal de Europoort-raf finaderij, die ongeveer twee jaar geleden in gebruik werd genomen, de grootste B.P.-raffinaderij in de De Münchense hulpbisschop Matthias Defregger, die heeft toegegeven in 1944 een bevel tot exeuteren van 17 Italiaanse dor pelingen te hebben doorgegeven, heeft dinsdag ontkend dat hij be trokken zou zijn geweest bij an dere Duitse oorlogsmisdaden in Italië. De 53-jarige prelaat, die in de oorlog kapitein in het Duitse le ger was, deed dit naar aanlei ding van berichten uit Rome, dat de Italiaanse justitie onder zoekt of Defregger ook verant woordelijk is voor de terecht stelling van zestien Italianen op 11 juni 1944. Dit geval vond te Onna in de Abruzzen plaats, 3 dagen na het doden van de ge noemde zeventien inwoners van het nabijgelegen dorp Filetto di Camarada. Een woordvoerder van het aartsbisdom Miinchen verklaar de dinsdag, dat een persconfe rentie die de hulpbisschop in de loop van deze week zou geven, is uitgesteld. Dit was gedaan om het resltaat af te wachten van een nieuw onderzoek van het openbaar ministerie in Frank fort naar de gebeurtenissen in Filetto di Camarada in 1944. In mei j.l. was dit onderzoek al af gesloten, maar het werd her opend naar aanleiding van nieuwe getuigenverklaringen. President Thieu van Zuid- Vietnam heeft Ben van zijn raadslieden, Hoeynh van Trong, ontslagen in verband met be richten dat het Zuidvietnamese nationale „bevrijdingsfront" zou hebben getracht met hem in con tact te komen. Een Zuidvietna mese regeringswoordvoerder zei dinsdag, dat de man meer dan twee weken geleden van zijn functie is ontheven. Hij is door de politie ondervraagd. De raads man, die een jaar geleden als bijzonder assistent aan de pre sident was toegevoegd, had geen specifiek werkterrein. Hij ad viseerde in algemene politieke kwesties. Dinsdagmiddag rond drie uur is in het zwembad „Cranendonk" in Maarheeze de 6-jarige Ronnie Komijn uit deze plaats verdron ken. Het kind werd in het diepe bad opgemerkt door een zwem mer. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. wereld zijn. De raffinaderij, dié thans een belangrijke schakel vormt in de keten van de Europese raffinaderijen van de B.P.-groep, bezit reeds alle faciliteiten om zeetankers tot 250.000 ton te onis vangen en de ruwe olie via het entrepotcentrum over te slaan in kleinere tankers en bestaande en I toekomstige pijpleidingen. Onlangs werd de raffinaderij aangesloten op de R.M.R.-pijplew ding naar Duitsland voor het transport van een deel van haaf produkten, aldus een communiqué. De Nederlandse agronoom Paul Broese van Groenau heeft de lei ding gekregen van een onder zoek naar de mogelijkheden van landbouwirrigatie met zout wa ter, dat op touw is gezet dpor As sociated Minerals Consolidated. Indien het onderzoek tot resul taten leidt, zal deze nieuwe me thode een weg openen voor het ontginnen van de droge gebieden van Australië. Paul Broese van Groenau stu deerde aan de hogere school vooï tropische en subtropische land bouw te Deventer en begon vorig jaar met het onderzoek voor As sociated Minerals op het gebied van de herbeplanting van strand- gebieden, waaruit mineralen zijn gewonnen en die in hun natuur lijke staat moeten worden terug gebracht. Maandagavond Iaat is de 71- jarige B. A. Reuling uit Qoetin- chem, molenaar op de gemeente lijke walmolen, op onverklaar bare wijze door een der wieken getroffen en gedood. In verband met feestelijkheden in Doetin- chem draaien de wieken van da verlichte molen tot laat in dé avond. Waarschijnlijk kort voor dat hij de molen wilde stopzetten, is de ervaren molepaar die tien tallen jaren deze molen heeft be diend, door een der wieken ge troffen. Indonesische en Amerikaanse funktionarissen in Djakarta heb ben een bericht van het Pekingsé persbureau „Nieuw China" tegen gesproken, volgens hetwelk de Amerikanen in Indonesië op het ogenblik bases bouwen. „Het be richt is geheel onjuist. Indonesië zet zijn politiek van nietgebon- denheid voort overeenkomstig zijn grondwet", aldus Dik Soe- bagio, chef perszaken van het ministerie van voorlichting. Va» zijn kant zei de persattaché vail de Amerikaanse ambassade, Ken neth Koon: „Wij hebben hier gee* bases". President Soeharto herhaald# dinsdag dat president Nixon tij dens zijn bezoek Indonesië niét had verzocht toe te treden tot HS militair pact.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3