Nixon tracht bezorgdheid in Thailand te sussen Weer arrestaties in Griekenland Edward Kennedy blijft senator Veiligheidsraad contra Portugal Vsrenigde Staten zullen buitenlandse agressie bestrijden RUIMTEVAARDERS ZAGEN FILMS VAN DE MAAN Steriele muizen met maanstof ingeënt Wapenstilstand tijdens pauselijk bezoek Treinongeluk in Duitsland: vijf doden SALVADOR TREKT TROEPEN TERUG Maar geen presidentskandidaat in '72 Resolutie aanvaardt na aanvallen op Zambia HET WEER 25e Jaargang No. 6036 Vredt en welvaart Verdrag Susongeluk In Praag Toch naar Vietnam Verplichtingen Titanium Slecht weer in V.S. Natuurlijke oorzaak of niet? Niet bewezen Slachtoffer WEER BEVECHTEN IN VIETNAM Weerbericht Zon- en Maanstanden frntsms^m &msaami irewwesp P*WKaM»Soo(ared<etMg: P. 9. v» ét Saaée ■S^«aOe)^»iD(raBQqiM4(m. CireBimflWj; MS® K«éMéSt> an AteangrtwBt aéraiSasidrntó t pen nuaa f i,10 IS PUÊ. taetofcf IV t.rnm. f9j-mpa DE WOENSDAG SO JULI 1969 r?f«=efstfer N.V. v'/h Fa. P. J- van r!e Sonde, Temenden Adwraeroepnjeï per www re CMKf rrmmmmK per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels» advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruftbetafing. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adret bureau van dit Wad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot om. 2 tm, Voor bet geoomb. tot 10 uur voormfddag. President Nixon heeft bij zijn aankomst in Bangkok de autoritei ten verzekerd hij dat Amerika zijn verdragsverplichtingen om Thai land tegen agressie te beschermen, sa! nakomen, maar dat- zij voor het bestrijden van binnenlandse onrust op eigen krachten zijn aan gewezen. Enige uren tevoren hadden guer rillastrijders een aanval gedaan op de Amerikaanse luchtbasis bij Oebon, op 700 km ten noordoosten van Bangkok. Met explosieven be schadigden zij volgens een Ameri kaanse opgave twee vliegtuigen 'van het type C-47 en een mobiele radarpost. Twee verdachte perso nen werden aangehouden. Volgens Thaise autoriteiten opereren in het betrokken gebied ongeveer 50 guerrillagroepen van in totaal 1500 ma». De president liet een verklaring uitgeven, waarin hij de vrees die !n Thailand is ontstaan over de „nieuwe rol" van de Verenigde Staten in Azië trachtte te sussen. Hij zei er ten volle van doordron gen te zijn, dat Thailand veel be lang heeft bij de Amerikaanse poli tiek ten aanzien van Azië en de Stille Oceaan. „We zullen onze verplichtingen nakomen, niet alleen omdat wij ze zien als plechtige maar ook als belangrijke afspraken. We erken nen dat wij en de zuidpostaziati- sche landen gezamenlijk een be langrijke rol in de toekomstige vrede en welvaart van dit gebied vervullen", aldus de president. Men gelooft dat Nixon hiermee reageerde op de in Thailand ge rezen bezorgdheid over de nieuwe Vietnampolitiek, die Thailand een ojkn flank tegenover eventuele Een busongeluk in Bezdecin in centraal Bohemen heeft maan dagavond het leven gekost aan 23 passagiers en de chauffeur van een bus, aldus een Tsjechoslo- waakse persbureau. Negen en tw.infig inzittenden, werden ge wond. De bus werd gegrepen door een trein op een bewaakte overweg, waarvan de bomen niet waren neergelaten. agressie zou bezorgen. De presi dent meent dat het grootste vraag stuk thans niet meer de oorlog in Vietnam is, maar het tot stand brengen van een stelsel van inter nationale betrekkingen waarbij vrede en vooruitgang gewaarborgd zijn. Hij verzekerde Thailand dat de zuidoostaziatische verdragsorgani satie niet „zomaar een stukje pa pier" is, maar dat de Verenigde Staten hun in dit verdrag neerge legde verplichtingen zullen nako men. In afwijking van het reisschema zal president Nixon toch een kort bezoek aan Vietnam brengen. Het bezoek vindt plaats vóór zijn ver trek donderdag naar Nieuw Delhi. Dit heeft de Amerikaanse ambas sadeur in India, Kenneth Keating, dinsdag meegedeeld. Thanat Koman, de Thailandse minister van buitenlandse zaken, heeft tegenover de pers verklaard dat president Nixon de Ameri kaanse verplichtingen jegens Thai land heeft bevestigd en de nodige uitrusting heeft beloofd voor de bestrijding van de „communisten". Afgesproken is dat de 48.000 Ame rikaanse militairen voorlopig in Thailand blijven. Amerika heeft hulp toegezegd bij de ontwikke ling van afgelegen gebieden ten einde deze sterker te maken in de strijd tegen het communisme. Men was het er over eens dat de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Thailand afhangt van de toestand In zuidoost Azië. Ove rigens, aldus de minister, zijn de Amerikanen In Thailand om het einde van de oorlog in Vietnam te bespoedigen en niet direct voor de verdediging van het land zelf. Thailand acht zichzelf voor zijn defensie verantwoordelijk, maar hoopt dat. vrienden als Amerika materiële hulp bieden. Tn Griekenland zijn twee juris ten en een politicus gearresteerd, zo is uit doorgaans welingelichte bron vernomen. Het zijn Nikolaos Papantoniou, advocaat en hoog leraar burgerlijk recht aan de uni versiteit van Saloniki, de advicaat Jean Lignadis en Haralambos Pro- topapas, president van de Griekse socialistische unie en lid' va» de tweedie socialistische internationa le, die hij in Griekenland vertegen woordigde. De twee juristen, die samen met de zaterdag gearresteerde strafrecht-hoogleraar George Ma- gakis hun advocatenopleiding heb ben genoten, werden dinsdag in Athene op het bureau van de ma rechaussee ondervraagd. Over het lot van de socialistische leider Protopapas is niets bekend, hij was een jaar geleden al veroor deeld tot vier jaar gevangenis straf, maar straf is opgeschort. Er zijn geen aanwijzingen van de redenen van de aanhoudingen. Het is niet onmogelijk dat de arrestan ten worden ondervraagd in ver band met de zaak betrefende pro fessor Karayorgas die onlangs ge wond raakte toen Vlijt een bom af stelde. Inmiddels is, 24 uur nadat min stens vier Amerikaanse auto's door bomaanslagen werden beschadigd, een klandestiene circulaire ver spreid onder de correspondenten van buitenlandse persbureaus, waarin de „nationale beweging van het Griekse verzet" (K.E.A.) De drie ruimtevaarders Arm strong, Aldrin en Collins hebben dinsdag in het maanontvangst laboratorium naar de film ge keken die van de eerste stappen op de maan is gemaakt. Deze film was de eerste die ontsmet is en getoond kon worden. Het is een kleurenfilm die is genomen bij het opstijgen van de maan. Er zijn duidelijk de voetstappen van de twee ruimtevaarders Arm strong en Aldrin in het donkere maanstof op te zien. Op de opnamen, die tijdens de landing zfjn gemaakt, is het op- wervelen van maanstof te zien, dat volgens de ruimtevaarders het uitzicht gedeeltelijk wegnam tijdens de laatste ogenblikken, waarin zij van boven het ruige terrein weg moesten om een an dere plaats" te zoeken voor de landing. moederschip Columbia te zien en de terugkeer naar de aarde. Het opvallendste ran de film is de j diepte van dé schaduwen, terwijl Armstrong van de ladder op de maan stapte. De fotolaboranten en anderen die maanstof aan hun handen hadden gekregen bij het openen van het eerste pak met films, hebben tot dusver geen nadelige verschijnselen getoond. De ruira- I tevaarders en de anderen die in j quarantaine zijn, genieten „een goede gezondheid". Dinsdag werd maanstof in muizen geënt die steriel zijn opgekweekt om vast te stellen, of het al of niet be- I smettelijk is. Andere vormen van i leven, zoals vissen, sprinkhanen, vogels, planten en menselijke en dierlijke weefsels zullen even eens in kontakt worden gebracht met het maanstof, voordat dit wordt vrijgegeven. Volgens een andere groep ge leerden wijst het onderzoek van het maanstof op aanwezigheid van titanium, op aarde een zeld- raam element dat in alliages wordt gebruikt. Het zou in de Op de films is ook het loskop- maanmonsters in tameijk grote ZSVSS? aanmat hoeveelheden voorkomen. in Griekenland verblijvende Ame rikanen met ernstige represailles bedreigt als deze „doorgaan het huidige bewind te steunen". Het pamflet is over de post ge stuurd, en door de leider van de beweging ondertekend met „Gene raal Akritas". „Wij vragen u niet óm hulp voor onze bevrijding. Wij vragen n alleen om u niet naar buiten te gedragen als steunpila ren van dit bewind. Wij zijn u niet vijandig gezind, sommige van u zijn ons zelfs sympathiek. Maar wij waarschuwen u aleen diat, als de diplomaten „met twee gezich ten" zo doorgaan, niet alleen auto's te lijden zullen hebben van terroristische bomaanslagen, maar dat er dan ontvoeringen en zelfs executies zullen kunnen plaatsvin den", aldus de circulaire. De Biefraanse leider, generaal Ojoekwoe, heeft voorgesteld ge durende het bezoek van paus Paulus aan Afrika een wapenstil stand in acht te nemen. Het hoofd van de r.-k. kerk wordt donder dag in Oeganda verwacht, waar hij de sluitingsplechtgheid van het eerste congres van Afrikaan se bisschoppen zal leiden en ver volgens een „heiligdom" ter na gedachtenis van r.-k. martelaren zal inwijden. Zaterdag keert de paus naar Rome terug. President Milton Obote van Oeganda heeft de leiders van Nigeria en Biafra uitgenodigd, ter gelegenheid van het pauselijke bezoek naar Kam pala te komen. Generaal Gowon, het Nigeriaanse staatshoofd, heeft laten weten dat hij niet zelf komt, maar twee afgezanten zal sturen. Voor zover bekend heeft gene raal Oejoekwoe nog niet geant woord. De federale regering van Ni geria heeft dinsdag het Biafraans voorstel tot het sluiten van een tijdelijke wapenstilstand verwon pen. Een treinontsporing in de buurt van Meinersen ten oosten van Hannover heeft maandag 5 mensen het leven gekost. Een endertig personen werden deels zwaar gewond. Het ongeluk ge beurde met de sneltrein Leipzig- Düsseldorf. Op een brug ont spoorden bij een snelheid van 120 km vier wagons, vermoede lijk als gevolg van door de hitte verbogen rails. De laatste wagen sloeg tegen de bovenbouw van debrug en werd totaal vernield. HOUSTON: De eerste close-uo van een maansteen. Volgens de eerste rapporten van geologen is het stollingsgesteente dat zeer vee overeenkomst vertoont met dat op de aarde. El Salvador heeft bekendge maakt zijn troepen van Hondu- rees gebied terug te trekken. Dit is officieel in Washington be kendgemaakt. De SalvadoriaajAe minister van buitenlandse zaken, Guerrero, deelde dinsdag het besluit mee op een bijeenkomst van de minis terraad van de organisatie van Amerikaanse staten (O.A.S.), die juist economische sankties tegen El Salvador zou gaan overwegen. Zijn land had tot terugtrekking uit de tijdens de oorlog van 14 tot 18 juli veroverde Hondurese ge bieden besloten als gebaar jegens de inter-Amerikaanse vrede, zo vertelde de minister zijn col lega's. De O.A.S.-raad stond op het punt te stemmen over een resolutie waarin El Salvador als agressor wordt gebrandmerkt en een economische boycot wqrdt afgekondigd. Het land had tien dagen geleden ingestemd met een wapenstilstand, maar weigerde zijn troepen terug te trekken zo lang geen sluitende garanties wa ren verkregen voor de veiligheid van de in Honduras wonende Salvadorianen. El Salvador heeft overigens niet meegedeeld wanneer de terugtrekking plaatsvindt. Hon duras eiste dadelijk, bij monde van minister Castillo, een „on- middelijke en volledige" terug trekking. Edward Kennedy heeft de ge dachte aan een kandidatuur voor de presidentsverkiezingen van 1972 laten varen. Dit zeggen veel van zijn partijgenoten, die menen dat hij wel lid van de senaat zal blijven na de gunstige réakties in Massachusetts op zijn televisie verklaring. Officieel heeft de veelbespro ken senator nog geen beslissing genomen over zijn politieke hou ding na het fatale auto-ongeluk. Onder de tienduizenden brie ven en telegrammen die Kennedy heeft ontvangen na zijn televisie verklaring, verhouden zich de gunstige en afwijzende reakties volgens het bureau van de se nator als vier tot één. Een grote menigte die op Kaap Cod, waar Kennedy verbleef, adhesie kwam betuigen, heeft zondag een groep anti-Kennedybetogers met eieren bekogeld. De politie bracht de ge moederen tot bedaren. Er is nie mand gearresteerd. Maandag heeft ook de ex-vice- president Hubert Humphrey, die juist van een reis in Oost-Europa was teruggekeerd, aandrang op de 37-jarige senator uitgeoefend geen afstand te doen van zijn senaatszetel. Intussen verschijnen in de Amerikaanse pers commentaren, waarin naar aanleiding van Ken nedy's reaktie op het ongeluk de vraag wordt gesteld, of hij wel de juiste man is om in kritieke si tuaties leider van de Verenigde Staten te zijn: „Angst, paniek en verwarring zijn niet de beste ka raktertrekken voor iemand die zijn vinger op de rode knop heeft", aldus de „Washington Post". Sedert de Apollo-11 op 19 juli in een baan om de maan kwam en de bemanning zich gereed maakte voor de landing is in het noord oosten van de Verenigde Staten vrijwel onafgebroken regen geval len. Dit is er oorzaak van dat de telefoons bij de meteorologische diensten en de radio- en televisie stations roodgloeiend staan. Hon derden mensen bellen dagelijks op om aan de hand van bijbelteksten duidelijk te maken dat nu het ein de van de wereld in zicht is omdat God in woede ontstoken zou zijn over de hoogmoed van de mens voet op de maan te zetten. De meteorologische diensten houden echter vol dat het slechte weer een natuurlijke oorzaak heeft en komen slechts tot de slotsom daf de maand juli de slechtste is die de Verenigde Staten in 25 jaar hebben gekend. De veiligheidsraad heeft Por tugal berispt naar aanleiding van recente Portugese aanvallen op een Zambiaans dorp nabij de grens van het Oostafrikaanse ge bied Mozambique. Een resolutie van deze strekking, ingediend door Algerië, Nepal, Pakistan en 'Senegal, werd aanvaard met elf stemmen vóór, geen stemmen tegen en vier onthoudingen, n.l. Amerika, Engeland,- Frankrijk en Spanje. Volgens de resolutie zal de vei ligheidsraad krachtiger maat regelen moeten nemen, als zich weer dergelijke incidenten voor doen. De raad vraagt Portugal onverwijld op te houden met het schenden van de grens van Zam bia en geen onuitgelokte aanval len meer op dat land te doen. Voorts dringt de raad er op aan. dat Portugal onmiddellijk „alle uit Zambia ontvoerde burgers" vrijlaat en naar hun land terug keren. Ook de goederen die bij de gewraakte militaire akties op Zambiaans gebied zijn meegeno men, moeten worden terugge geven, aldus de resolutie. Zambia had geklaagd, dat Por tugal zich in de afgelopen drie jaar meer dan zestig maal aan in vallen op zijn grondgebied had schuldig gemaakt. Portugal sprak dit met klem tegen en beschul digde Zambia ervan dat het met opzet geen gebruik had gemaakt van de bestaande mogelijkheden om dergelijke kwesties te rege len. De vertegenwoordigers van de vier landen die zich van stem ming onthielden, verklaarden dat de beschuldigingen van Zam bia niet waren bewezen en dat Ge raad zi -h beter Wor. uitspre ken voor een onpartijdig onder zoek. Na de stemming zei de Portur gese gedelegeerde, dat de resolu tie „niet beantwoordt aan de werkelijkheid" en dat zijn land er met de grootst mogelijke re serves tegenover staat. De Senegalees Ibrahim Boye die deze maand de veiligheids raad leidt, liet weten dat de kwestie op de agenda van de raad blijft staan. Portugal heeft de berisping van de hand gewezen. De resolutie van de raad is volgens Portugal gebaseerd op onbewezen be weringen. Bovendien zou zij ern stige omissies bevatten. Portugal zegt, dat het het slachtoffer is van aanvallen", die door Zambia werden toegelaten. Amerikaanse eenheden hebben dinsdag bij de zwaarste gevech» ten sedert zes weken geleden een betrekkelijke gevechtspauae in Vietnam intrad, zeventig viet» cong soldaten gedood waarbij een hoge functionaris. De gevech- ten werden geleverd in de Ne Bo-bossen, ongeveer 45 kilome ter ten noordwesten van Saigon, waar volgens inlichtingen een logistieke eenheid van de viet- cong bezig was een depot aan te leggen. De Amerikanen vielen aan met artillerie, de lucht macht en gepantserde perso- neelsvoertuigen. Zij verloren 8 man aan doden en 40 aan ge wonden. Een lichte waarne mingshelikopter werd door d« vietcong neergeschoten. De Ho Bo-bossen liggen op 'n infiltratie-route van Cambodja naar Saigon. Belangrijk koeler Doordat koele oeeaanluoht dins dag eerst omstreeks het middag uur het zuidwesten van ons land bereikte, is het elders in het land warm tot zeer warm geweest met middagtemperaturen veelal van 30 tot 34 graden. Inmiddels Is boven de Britse eilanden een rug van hoge luchtdruk aangekomen, Deze breidt zich het kome etmaal oostwaarts uit en zal gunstige invloed op het weer i ons land hebben. Er worden vandaag daarom zonnige perioden verwacht en op de meeste plaatsen droog w«% In de lucht, die met overwegend matige wind uit Hechtingen tusseft west en noordwest wordt aange» voerd zullen" de temperature^ belangrijk lager zijn dan dinsdag» medegedeeld door het K.N.M.3L, geldig tot hedenavond. Gematigde temperaturen Zonnige perioden en op de mees te plaatsen droog weer. Overwe gend matige wind tussen west en noordwest en belangrijk koeler dan gisteren. He®®:wster WOENSDAG 30 JULI v.m. n.m."J Cadzand 2.05 2.23 Breskens 2.30 2.48 Terneuzen 3.06 3.24 Hanswee rt 3.45 4.03 Walsoorden 3.49 4.07 DONDERDAG 31 JULI v.m. n.m. Cadzand 2.53 3.08 Breskens 3.18 3.33 Terneuzen 3.54 4.09 Hansweevt 4.33 4.48 Walsoorden 4.37 4.52 ZON MAAN OP onder op onder juli 30 4.58 20.34 21.32 6.24 21 5:00 20.32 2-1.45 7.56

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1