VOOR VROUW enu Weel zwier U KUNT NIET ALLES WETEN van rokers in de boutique-mode Mini-strijkijzer Opzet-grill Warmhouders Automatisch aquarium ^ombinaties van de week Regenmode Zaterdag 26 juli 1969 m VKÏjE ZEEUW 5 de nieuwste Voor wie graag feestjes geeft, maar niet over zo heel veel ruimte beschikt, is de totaal uitneembare party-bar van Woltering een succesvolle oplossing. In kleurig geschilderd hout uitgevoerd is zo'n barhoekje heel gemakkelijk in eikaar té zetten en het biedt royaal ruimte voor flessen en glazen. Er horen drie krukken bij ook. Zo'n in- en uit elkaar te halen bar- set kan heel geschikt een enkele avond in een opgeruimde en feestelijk ver sierde garage worden geplaatst om daar dan een groot en gezellig feest te kunnen vieren. Ook een keurig betim merde zolder is een bij uitstek geschik te plaats voor feestjes. De bar zal het i;er uitstekend doen. Lijkt een zolder u niet zo geschikt? Als u handig bent, tovert u de zolder om tot werk- of atelierruimte met daar. naast één of meer kamertjes met uit neembare wanden. Hebben zoon, doch ter of u zelf zin om een feest te bou wen dan is het een betrekkelijk kleine moeite de wanden van de kamers weg te halen, om zo een unieke, gezellige feestruimte te creëren. Er zijn vele zaken om het leven te veraangenamen, ook op het praktische vlak. Zo is de Lewestein portable minipress, een draagbaar tafel-strijk- apparaat met zeer eenvoudige bedie ning en een schakelaar voor het rege len van de temperatuur, een aanwinst in de rij van gemakkelijke huishoude lijke apparaten. Niet alleen tafellakens, lakens en slopen worden er vlug en zonder moeite mee gestreken, maar ook truitjes, pyama's en andere kleding stukken komen na een beurt met dit strijkapparaat keurig te voorschijn. De afmetingen van de minipress zijn 66 x 36 x 12 centimeter en het geheel weegt maar ongeveer elf kilogram. Een handzame nieuwe strijkmachine dus, die in twee uitvoeringen geleverd kan worden. Een standaarduitvoering en een luxe uitvoering met skai en teflon-be- kleding. Gloednieuw is de witte lichtgewicht stoomstrijker met teflon zoolplaat, een nieuwtje van Philips. Natuurlijk kan er met zo'n bout ook gewoon gestreken worden, maar de ideale aantrekkelijk heid ervan is juist het stoomstrijken, zodat het strijken van bijvoorbeeld wollen stoffen geen problemen meer geeft. Het in- en uitstrijken van plooien en vouwen is kinderwerk en het hin derlijke glimmen van stoffen na het strijken wordt met deze bout voor komen. lampen hangen vlak boven het water om de plantengroei te regelen. Met of zonder statief is zo'n aquarium een ge zellige aanwinst, ook al omdat veel moeilijkheden bij voorbaat uitgesloten worden. Voor echtgenoten van beroepsmatige laatkomers, zoals doktoren, vertegen woordigers en journalisten en voor moeders van vaak schoolblijvende kin deren, is er een fornuis van Atag met warmtekast om maaltijden in warm te houden tot precies de gewenste tempe ratuur. Een thermostaat houdt deze temperatuur constant, zodat de maaltijd lange tijd goed gehouden kan worden, zonder aan te branden en zonder ver lies van voedingswaarde. Een hele ver betering als we bedenken dat opwarmen of- warmhouden van eten voor laat komers tot nu toe vaak een aangebrand of in ieder geval een niet meer zo sma kelijk maai betekende. Een ideaal elektrisch apparaatje om koffie, thee of soms een schaaltje-met- inhoud op warm te houden is de Phi lips warmte-tegel. Het is bijzonder ge makkelijk en handig gevalletje dat wei nig plaats inneemt, overal opgezet kan worden en dat bovendien eenvoudig verplaatsbaar is door een speciaal hand greepje. BETTY TEELING. Voor de keuken is er „klein" nieuws, klein van afmeting, maar groot van prestatie. Wij doelen hier op de Pel grim opzet-grill, juist passend op het kookplateau. Door het weghalen van één der branders kan in de opening de opzetgrill geplaatst worden, een han deling die in nog geen minuut verricht kan worden. De grill is zwenkbaar en kan dus gemakkelijk boven de te gril leren schotel gedraaid worden. Met de opzetgrill kan ook, zonder moeizaam bukken dus, brood of toast geroosterd worden. De snijmixer van Philips kan een witte raaf onder de mixers genoemd worden. Hij snijdt, snippert en mengt groenten en peulvruchten en ook ijs blokjes en vruchten. Een vlijmscherp mesje versnippert- elke groente zó, dat de kooktijd aanmerkelijk verkort wordt, waardoor de vitaminen beter behouden blijven. De meng- en klopschijver zor gen voor uiterst gladde babyvoeding en fijne appelmoes. Natuurlijk zijn er nog veel meer mogelijkheden voor deze mixer, die in elke pan of schaal ge bruikt kan worden. Ook voor vader en zoon is er goed nieuwsEen aquarium, een Simpla aquarium, van een hoogwaardig pers- pexglas, vliegtuigglas, met grote, blij vende helderheid. Het reservoir is tot één geheel geperst, dus lekkage is uit gesloten. En omdat perspexglas zo sterk is, is het bijna onbreekbaar te noemen. Het aquarium is volautomatisch, wat betekent dat het de temperatuur zelf regelt en dat een filter het water zuivert met een capaciteit van honderd liter per uur, zodat het water zo helder blijft als kristal. In de bovenbak van ABS- plastic is de hele elektrische apparatuur aangebracht en speciale ROME: De zusters Daniële heb ben woensdag hun duidelijk op de ruimtevaart en in het bijzon der de landing op de maan ge- inspireerde mode, gepresenteerd. Het silhouette van deze japon toont duidelijke overeenkomst met de vorm van een ruimteca bine. Het maandblad Het Beste, dat sinds verscheidene jaren om principiële rede nen geen sigarettenadvertenties meer opneemt, besteedt regelmatig aandacht aan de gevaren van het roken. In het juni-nummer staat opnieuw een voor de sigaret bezwarend artikel, waaruit wij de volgende gegevens lichten. Kinderen die aan tabaksrook worden blootgesteld hebben bijna tweemaal zo veel aandoeningen van de luchtwegen als kinderen uit niet-rokende gezinnen, aldus blijkt uit een enquête bij 727 ge zinnen die onlangs in Detroit werd in gesteld door dr. Paul Cameron. „Wij zijn er bovendien in geslaagd het ver band aan te tonen tussen de omvang van de ziekteverschijnselen en de hoe veelheid rook in huis. Hoe meer rook, hoe meer ademhalingsziekten", zei hij in een vraaggesprek. „Wij weten tegenwoordig dat de ro ker zichzelf schaadt met zijn gewoonte, en nu heeft ons onderzoek bovendien aangetoond dat de gezondheid van zijn inwonende kroost kan worden aange tast. Die constatering heeft tal van morele en wettelijke implicaties", aldus dr. Cameron. Tot de onderzochte gezinnen behoor den 695 kinderen beneden de zestien. Van de 407 kinderen in rokershuizen leden er ten tijde van het onderzoek 36 aan acute aandoeningen en 24 aan een ademhalingsziekte; nog eens 26 waren ziek genoeg om thuis te blijven of naar de dokter te gaan. Van de 288 kinderen in de gezinnen van niet-rokers vielen er respectievelijk 16, 9 en 15 in die drie categorieën. Gemeten aan deze aantallen bedroeg het percentage adem halingsziekten ongeveer zes in de rokershuizen en omstreeks drie in de woningen van niet-rokers. KRIJGT U EEN BOSJE SERINGEN CADEAU, denkt u er dan om de stelen eerst te splijten. De bloemen daarna in ruim water zetten. GEBRUIK BIJ HET KOKEN VAN BLADGROENTEN zo weinig mogelijk water. Het nat kunt u goed gebruiken in jus of soep. DOOR HET STROOIEN VAN ZWAVELBLOEM vermijdt u dat honden uw huis gevel bevuilen. s 1ROEFLOPENDE LADEN in uw kasten kunt u glijdend maken door wat talk poeder te strooien. .OUDVISSENLIEFHEBBERS: denkt u erom dat u de goudvissen niet met brood kruimels voert: Het brood gaat schimmelen in het water en die schimmel is ook voor uw vissen slecht RAN1UMS MET GELE KNOPPEN. De knoppen van geraniums worden geel door éen slechte bewaring, ze staan n.l. te warm. Ze dienen in een lichte kamer te worden geplaatst. KARNEMELK heeft grote voedingswaarde door de aanwezigheid van eiwitten en zouten. Het heeft echter niet de vetten en vitamines van melk. RES I JLS WARME MELK mag u nooit bij koude melk voegen. Hierdoor wordt de melk veel sneller aan bederf onderhevig. In zijn boutiques brengt Fred Fijen zéér jeugdige, zéér korte mo dellen, een Franse prêt porter- collectie, exclusief voor Nederland, met daarnaast kleding die hij zelf ontwerpt en die ook helemaal op Parijs is afgestemd. Kleren die jong en sportief zijn en gemakkelijk en prettig om te dragen. De lijn is sluik en slank, lange blazers, lange tunie ken en lange vesten die worden ge dragen op minirokjes, bermuda's en lange broeken. Er is grote vrijheid in modellen en materiaal. Gebreide materialen zijn bij Fred Feijen erg en vogue, katoenen jer sey, arnel-jersey, acetaat jersey, bouclé- en wollen jersey, in nauw sluitende modellen. Schattige, evenachtste jersey bla zers worden door hem gecombineerd met dunne wollen poloblouses en plooirokken. Bij deze plooirokken zijn de plooien tot op de heup inge- stikt en wel op een zeer bijzondere manier, in schuine ruiten. Bij zijden en voile overhemdblou ses brengt Fijen bouclé spencers eu jersey overgooiertjes. Zo'n combina tie is pas compleet als er een ber muda bij wordt gedragen. Echt Frans glanzend is een tuniek ensemble van acetaat, bestaande, uit een mini-jurkje met heuprokje Zo'n overhemd jurk je kan ook ge schikt op een pantalon, met rechte pijp, worden gedragen. Jurkjes in chemisierstijl met op gestikte pat en lange mouwen heb ben ronde kraagpunten en ronde zakkleppen. Andere jurkjes hebben een piepklein split middenvoor in de rok, een splitje dat onmiddellijk weer wordt gesloten door een lipje met knoopsgat en knoop. Vooral de acetaatzijden kleding is voor de hyperslanken, evenals de feestelijk lange jurken, die zonder beha worden gedragen. De diepe décolleté's kunnen beha's immers niet meer camoufleren en kunstig steunend „binnenwerk" is niet aan gebracht. Ook dat is typisch Frans, want zelfs bij Dior wordt bij blote jurken geen „foundation" gedragen. Voor het strand brengt de jeug dige ontwerper jersey hansoppen, katoenen truitjes met „spijkerrok ken" en gebreide strandipakjes van bistrot du tricot. Voor wie apart en modieus in een regenbui wil lopen, brengt Fijen ka toenen gabardine regenjasjes, jasjes van corval-Shiroum, een zeer elas tisch, enigszins glimmend materiaal en regenjasjes die door veel door gestikte naden en zakken en een a-symmetrische sluiting opvallend zijn te noemen. De corval-jassen hebben soms gesmookte zijbaantjes en er zijn pantalons bij te krijgen van het zelfde materiaal. Pastelkleuren zijn ook bij Fred Fiien favoriet, terwijl hij zijn clien tèle bovendien attent maakt op de associatie tussen kleren, accessoires en make-up. Paarse oog-make-up. page-pruiken, flaphoeden, lange shawls en grappige zonnebrillen met daarnaast tassen, vervolmake dan ook de Franse stijl van zijn m lellen. BETTY TEELING We zitten weer volop in de vakan ties. En wanneer we tot de gelukki- behoren, die met auto, tent of cara van naar het buitenland trekken, moe ten we niet al te veel conserven uit eigen land meenemen, maar liever experimenteren met de geurige ver se groenten, vreemde kruiden en soms griezelige vissen, die we volop op schilderachtige buitenlandse markten kunnen vinden. Pas wanneer we ons weten aan te passen aan de culinaire bijzonderheden van ons vakantieland, Ier en. we dat land en zijn bewoners beter kennen en waarderen. Geniet in Frankrijk van de goedkope landwijn, in Italië van de artisjokken en auber gines en in Spanje van de abrikozen. Terug in Nederland weten we dan ook weer de produkten van eigen bo dem beter naar waarde te schatten. ZONDAG: Borsjtsj; Wiener Schnitzel, sperziebonen, aardappelen; Ge- fambeerde fruit-kebabs. MAANDAG: champignonomelet, ge bakken aardappelen, sla; yog- hurtpudding met frambozen. DINSDAG: gehakt, bietjes, aardappe len; perzikencompóte met vanil- levla. WOENSDAG: groentesoep; gebakken spitskool met kaas, aardappelpu ree. ■NDERDAG: gebakken lever, to- matensla, rijst; koffievla met slagroom. IJDAG: gebakken kabeljauwmo ten, worteltjes, aardappeltjes met peterselie; kwark met zwarte bessesap. 'ERDAG: Franse uiensoep met stokbrood; meloen met sour cream. GEFLAMEERDE FRUIT-KEBABS Prik aan satestokjes afwisselend: partjes appel, peer, stukjes ananas, ontpitte kersen en plakjes banaan. Be sprenkel deze met wat citroensap. Verwarm in een flambeerpan boven de spiritusrèchaud een klontje boter met een paar lepels suiker en een le pel kleingesneden gember. Leg de stokjes met de vruchten hierin, en verwarm ze al draaiende. Schenk er wat brandrum of grand marnier bij en steek het aan. Schep de branden de saus over de vruchten en geef er romig geroerde sour cream bij. BORSJTSJ (Russische bietensoep) I potje witte bonen, 4 gekookte biet jes, 1 ui, 3 aardappelen, laurierblaad je, theelepel kummel, paar worteltjes, bouillontablet, zout, peper, sour cream. Snipper de ui en worteltjes, fruit deze even in een beetje olie. Voeg de bonen met het vocht, het bouillon tablet, de geraspte bieten, kummel, laurier, de geraspte rauwe aardappe len toe en verder de gewenste hoe veelheid water. Laat alles ongeveer 15 minuten koken. Geef de sour cream er apart bij. Modellen uit de collectie van de Queens Club. Op de foto v.l.n.r. een open leren schoentje in blauw en wit, een schoen met ronde, zware neuzen met een grote blokhak en een open wan delschoen, eveneens met een zware blokhak.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5