PROVINCIAAL NIEUWS Poolse oud-strijders herdachten de slag om Normandië Geen oplossing in zicht voor Italiaanse regeringscrisis ontving pakje explosieven „VRIJHEIDSOORLOG" BIEDT NASSER WEINIG KANSEN Israëlische leiders waarschuwen Egypte voor de consequenties Nederland tegen prodnktie van grotere Duitse onderzeeërs MAANM0NSTERS NAAR HOUSTON VERVOERD Kritiek op reddingswerk in Dinant weerlegt g Terneuzen Breskens Goes Retranchement inspect, Foppcma Vakmanschap is meesterschap Vrede ondermijnd Geen „staakt-het- vuren" Bommenwerper neergeschoten Terneuzen Met bussen van Breda naar slagveld Falaise-Chambois Spoedzitting Mandaat terug Zaterdag 26 juli 1965 OK VFSifK CTTKTJW Andere sluisdeur De sluisdeur van de zeesluis donderdagavond door het Engelse vrachtchip „Findon" werd be- schadeigd, moet worden verwij derd. Voorlopig zal er een reser vedeur worden geplaatst. Dit heeft tot gevolg, dat er reeds ver scheidene grote schepen werden opgehouden, Geslaagd Te Breda slaagde voor het Ensaid-examen costumière mej. C. Roest te Breskens; voor cou peuseleidster en handwerkont- werpster mevr. B. Herman-Fre- mouw te Sluis en mej. M. Asard te Breskens. Voor handwerkontwerpster en midiste slaagde mevr. M. Simpe laarde Looze te Breskens. Allen zijn leerlingen van mevr. E. AlbregtseBril. KANAAL TERNEUZEN-GENT SCHEEPVAARTBEWEGING van donderdag 24 juli (na 17 u.) tot vrijdag 25 juli (tot 17 uur) Bestemd voor Temeuzen 25 juli: Speranza, 440 dwt (Ned.) Gepasseerd naar Gent 24 juli: Findon, 4520 dwt (Eng.) Pearl, 1347 dwt (Eng.) 25 juli: Uje, 10.110 dwt (Panama) Graybank, 510 dwt (Eng.) Friso, 750 dwt (Ned.) Vertrokken van Temeuzen 24 juli: 24 uli: Walka, 560 dwt (W.-Dld) Altnes, 3560 dwt (Noor) Gepasseerd van Gent 24 juli: Butterfly, 19.115 dwt (Liberië) Susanne Vesta, 570 dwt (Deen) Patria, 1155 dwt (Zweed) Yewforest, 1375 dwt (Eng.) Falco, 984 dwt (Eng.) EI VAN 164 GRAM In Beëkbergen is een wereld record gebroken. Daar heeft na- menlijk een kip in het pluim vee-instituut „Het Spelderholt" een ei van 164 gram geproduceerd •hetgeen 49 gram meer is dan de vorige wereldrecordhoudster, een Duitse kip, die het niet verder dan 115 gram bracht. Normaal weegt een kippeëi ge middeld 60 gram. Vraag naar rode bessen In Zeeland begint de aanvoer van rode bessen op de fruitveilin gen terug te lopen. De oogst be hoort op de meeste bedrijven tot het verleden. Over het algemeen is het voor de telers die een goed produkt konden leveren, een goed seizoen geworden, want zij konden hun hele oogst vlot kwijt. De laatste tijd werden steeds hogere prijzen betaald. Sinds be gin deze week worden de goede kwaliteiten rode bessen voo.r de consumptie verkocht tegen prij zen van 1,25 tot f 1,60 per kg. Vooral het warme weer stimu leerde de vraag in sterke mate. De kwekers met een goede kwa liteit hebben hiervan kunnen profiteren. Zij die alleen indus triebessen konden leveren, ont vingen belangrijk minde.,- want hiervoor werd de laatste tijd niet meer betaald dan de ophoudprijs van 50 cent per kg terwijl de hoogste prijs van dit seizoen voor de industriebessen rond 60 cent heeft gelegen. Een gezellige avond Uitgaande van de interkerke lijke recreatiecommissie en de plaatselijke V.V.V. werd op de Markt in Retranchement een volksdansfeest gehouden. De lei ding was in handen van Hans Kolff. Het werd een gezellige avond, waarvoor veel belangstelling be stond. Alle glasscherven liggen buiten onder het geopende raam. Als de steen van buiten naar binnen ge gooid was, zouden binnen ook scherven gelegen hebben. De ruit moet stukgeslagen zijn toen het raam al open stond. Collecte In Retranchement bracht de collecte voor de stichting „Het Hoogeland 25,25 op. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken Brandt beeft eind vorige week een pakje toegezon den cekrecen, waarin zich explo sieven en een dreigbrief bevonden zo is eerst donderdas in Bonn be kend eeworden. Een woordvoerder van het ministerie zei. dat men het pakie op het departement had ge- noend, omdat men door het eigen aardige handschrift, argwaan had gekregen. Een soorteeliik pakket is dinsdag bij de Zuidslavische am bassade in Bonn bezorgd. Men vermoedt dat de afzenders in kringen van Zuidslavische bal lingen moeten worden gezocht, die gebelgd zijn over het bezoek van de Zuidslavische minister van bui tenlandse zaken Tepevac aan Bonn iitrktiiniri vragen Nadat donderdagavond de rust aan het Suezkanaal was weerge keerd, hebben militaire kringen in Tel Aviv zich verheugend uit gelaten over de uit de luchtge vechten behaalde resultaten: „Wij hebben eens te meer onze superioriteit in de lucht bewezen en wij hebben er mee aange toond, dat de „vrijheidsoorlog" die Nasser heeft geproclameerd, hem veel meer zal kosten dan hij wil geloven". In dezelfde kringen heeft men voldoening uitgesproken over 't feit dat Egypte zeven vliegtui gen heeft verloren terwijl alle Israëlische toestellen zijn terug gekeerd. Men voegt daaraan toe dat Egypte nu in een maand tijd twintig toestellen heeft verloren en Israël slechts twee. Egypte verloor bij het jongste gevecht een mig-21, vier sukhoi-toestel- ien en een mig-17. Bovendien werden twee migs-21 geraakt en twee Egyptische piloten gevan gen genomen. De reden voor de Israëlische luchtaanval wordt omschreven als „een antwooreï op de oorlogsverklaring die Nas ser woensdag heeft afgeleverd". Men zegt daarover: „Omdat we in oorlog zijn en er geen staakt- het-vuren bestaat kan iedere partij zijn wapens kiezen, zullen het Egypte moeilijk maken en de vrijheidsoorlog waarvan het droomt, te voeren". De regeringsleiders van Israël hebben Egypte gewaarschuwd voor de gevaren die ontstaan, als de dreigementen die Nasser heeft geuit, worden uitgevoerd. Minis ter van buitenlandse zaken Ab ba Eban zei dat de rede van Nasser een juiste weergave was van de politiek' van ~Egypte", oor log te voeren door middel van sabotage en het zich niet houden aan de overeenkomst tot een staakt-het-vuren Volgens Eban is het alleen deze politiek die de vrede in het midden-oosten ondermijnd, „Ik hoop dat de hele wereld nu zal De Nederlandse regering zal geen steun verlenen aan een Westduits verzoek tot wijziging van het protocol der Westeuro- pese unie, dat vervaardiging Hoor de bondsrepubliek verbiedt van onderzeeboten van meer dr.n 350 ton. Dit heeft minister Luns ge antwoord op vragen van het tweede kamerlid mr. Van der Stoel (p.v.d.a.). De regering van de bondsre publiek heeft, aldus minister Luns, bij de raad van de West- europese unie een verzaak tot deze wijziging ingediend. De wij ziging betreft de bepaling, waar bij de -bondsEftnuhUek e.irh ver. plicht niet over te gaan tot de bouw van onderzeeboten van meer dan 350 ton, met uitzonde ring van zes onderzeeboten van maximaal 1000 ton, en beoogt deze uitzondering tot tien onder zeeboten van maximaal 1000 ton uit te strekken, teneinde een viertal van deze boten aan Grie kenland te kunnen leveren. Met mr. Van der Stoel is de regering van mening, dat in deze kwestie niet uitsluitend militai re maar ook politieke overwe gingen een rol dienen te spelen. Het verzoek van de bondsre- publ:-'- 's tot op heden nog niet in reking geweest in de W.E.U.-raad. aldus minister Luns. begrijpen dat Israël gelijk had. toen het waarschuwde voor de ware bedoelingen van Egypte sinds de juni-oorlog", zei Eban. Minister van defensie Dayan zei in Hebron tegenover verslag gevers dat de uitspraak van Nas ser als zou er geen staakt-het- vuren meer bestaan, op de juiste waarde moet worden geschat. „Onze conclusies moeten zijn dat de Egyptenaren opnieuw een oorlog kunnen beginnen, maar, voegde hij daaraan toe, ik geloof niet dat dit op korte termijn zal gebeuren". De Egyptische president Nas ser heeft donderdagavond op een congres van de Arabische socia listische unie, de enige politieke partij in Egypte, commentaar geleverd op de luchtgevechten tussen Egyptische en Israëlische vliegtuigen. Nasser zei onder meer: „Veertig Egyptische vlieg- tigen hebben deze middag een aanval uitgevoerd op Israëlische stellingen zelfs tot in het Sinai- gebied. Dit geschiedde in op dracht van de opperbevelhebber van het leger, nadat Israël oo- gingen had gedaan Egyptische stellingen aan de westkant van het Suezkanaal te bombarderen. De verliezen die wij daarbij heb ben geleden zijn minimaal, één dode en een klein aantal gewon den". Hij zei dat Egyptische vlieg tuigen en luchtafweerbatterijen zeven Israëlische mirages had den neergehaald en een groot aantal Israëlische stellingen in de Sinai. hadden verwoest. Sprekend over de psychologi sche oorlogsvoering zei Nasser: „De vijand probeert met zijn lezingen over incidenten het mo raal van zijn troepen te verho gen en dat van ons aan te tas ten". Even verder zei Nasser weer: „Oorlog is oorlog. Wan neer er oorlog wordt gevoerd, zijn er verliezen aan heide kan ten. Wij moeten vandaag vast stellen dat onze gebieden zijn be zet maar wc zullen niet aflaten te strijden voor de bevrijdin er van. Sinds de juni-oorlog van 1967 heeft er nog geen staakt- het-vuren bestaan". Bij een Israëlische luchtaanval op de westelijke oever van het Suezkanaal tr hoogte van Port Taufik is een Israëlische jachtbommenwerper door Egyp tische luchtafweer neergehaald, aldus heeft een militaire woord voerder in Cairo meegedeeld. Langs de gehele zuidelijke helft van het Suezkanaal van Suez tot Ismailia is het artille rieduel vrijdag hervat. Twee zwaar gewonden Vrijdagmorgen om tien uur zijn op rijksweg 61 (Terneuzen Sluiskil, westzijde kanaal) de be stuurder W. van E. uit Axel en zijn 9-jarig dochtertje Ingrid bij een auto-ongeluk ernstig gewond. De auto reed in de richting Ter neuzen en raakte door onbeken de oorzaak van de weg af. Bij een poging van de bestuurder om de auto weer op de rijweg te krijgen is hij tegen de bermbetonning gereden en ove,r de kop geslagen. Beide inzittenden werden uit de auto geslingerd en daarbij zo ernstig gewond, dat dokter Van Haelst uit Sluiskil hen naar het St. Elisabethziekenhuis aldaar liet vervoeren. Het viermotorig straalvliegtuig dat de helft van de maanmon- ters, films en andere zaken naar Houston vervoerde, is daar vrij dagmiddag op drie motoren ge land nadat er een was uitgeval len. Als eerste resultaat van het onderzoek is meegedeeld, dat de monsters niet of nauwelijks radio-actief zijn. Uit veiligheids overwegingen waren de onbe taalbare zaken over twee vlieg tuigen verdeeld. Het tweede wordt vandaag in Houston ver wacht. Achttien dagen lang zullen kiemvrije witte muizen bij het maangesteente worden opgeslo ten. Nu en dan zal er een worden gedood- en onderzocht. Van het resultaat zal het afhangen hoe lang het gesteente in puartaine blijft. De proefmuizen zijn enige generaties lang operatief ter we reld gebracht om een zo grot mo- gc'jke kiemvrijheid te waarbor gen. Bij de onderzoekingen wordt ook menselijk en dierlijk weefsel ge bruikt en meer dan 30 soorten planten en zaden. „Maanbacteriën" zijn nog niet ontdekt bij de ruimtevaarders. Honderden Poolse oud-strij ders uit Engeland, Frankrijk, België en Nederland, maar ook uit de Verenigde Staten, Canada en andere landen namen dezer dagen deel aan de 25-jarige her denking van de grootste tankslag in Normandië in de driehoek van Falaise-Chambois-Trun, waarbij de eerste Poolse pantser divisie de laatste bres afsloot en de aftocht van het DuMse leger verijdelde. Van alle slagvelden in Nor mandië was geen ander het toon beeld van zo'n hel, vernietiging en dood als dat in het noordoos ten van Chambois. Maarschalk Montgomery die, toen hij later over de slag bij Falaise sprak, trok de historische vergelijking: „De Duiters zaten in een fles en de Poolse divisie was de kurk waarmee die was afgesloten." Dit „afsluitingsproces" vond plaats tijdens een zwaar gevecht van alle afdelingen van de Poolse pantserdivisie. Het werd met het doorbrekende Duitse ieger en met het Duitse pantserkorps dat het bevel tot de vernietiging van de Polen had gekregen, gevoerd. POOLSE ADELAAR Om de inspanning en de nage dachtenis van de Poolse soldaat te eren, werden militaire be graafplaatsen aan de rijweg van Caen naar Falaise, waarlangs de Poolse divisie is opgerukt, aange legd. De Poolse erebegraafplaats te d'Urville-Langannerie telt bijna duizend graven. Door de bevolking van Calvados werd een gedenkteken opgericht in de vorm van een gestyleerde Poolse adelaa,- -met hangende vleugels. De slagvelden om Falaise wor den afgebakend door nog andere gedenktekens. In Fontaine ie Pin staat nu op de plaats van de door bombardementen verwoeste kerk een modern kerkje. Hierin be vindt zich een schepping van de zelfde Franse kunstenaar, die het gedenkteken op de begraafplaats had ontworpen namelijk een ste nen plaat met het embleem van de Poolse pantserdivisie en de Canadese zesde infanteriebrigade ter ere van de nagedachtenis van twee Canadese officieren en 19 soldaten en van twee Poolse offi cier en 57 soldaten. VESTINGMUUR In het centrum van de stad Chambois staat een herinnerings- steen met een opschrift in de Frane taal: „Voor de soldaten van het 10 e regiment dragonders van de eerste Poolse pantserdivisie, die voor uw en onze vrijheid zijn gesneuveld op 20 augutus 1944 te Chambois, in de slag om Norman dië". En op de heuvel 242, door de Polen „Maczuga" (Knots) ge noemd, staat een imposant ge denkteken. Op de steile rug van deze heuvel staat een vesting muur die de hardnekkige ver dediging symboliseert, waarop de Duitse doorbraakpogingen ineen stortten. Voor de muur staat een tank met het embleem van de Poolse pantserdivisie, wakend voor de ingang van de vesting met daar op aan één kant het opschrift „Generaal Maczek" en aan de an dere kant „Maczuga". DRIE MAANDEN STRIJD Bij deze samenkomst werd eveneens herdacht, dat de Poolse panserdivisie van generaal Mac De kansen op een oplossing voor de Italiaanse regeringscrisis zijn vrijdag belangrijk slechter gewor den, toen de christen-democrati sche kabinetsformateur, Mariano Rumor, er niet in slaagde de twee elkaar bestrijdende socialistische partijen te overtuigen van de nood zaak van een compromis en deel te nemen aan een niéuwe links- van-het-midden-coalitie. Zijn mislukte poging sluit de enig denkbare combinatie van par tijen uit, die op het ogenblik over een levensvatbare meerderheid in he<; parlement zou kunnen beschik, ken. Volgens politieke waarnemers laat dit slechts twee mogelijkhe den voor Rumor open: zijn man daat teruggeven of een gevaarlijke tweepartijen-coalitie vormen met de linkse socialisten Een derge lijke coalitie zou beschikken over een meerderheid van slechts 14 zetels in het huis van afgevaardig den. De eerste keus zou bijna zeker het uitschrijven van nieuwe alge mene verkiezingen betekenen. Een derde mogelijkheid zou nog een interimregering van christen democraten zijn, maar de partij heeft reeds te kennen gegeven te gen een dergelijke oplossing te zijn, omdat deze het land in een tijd van ernstige sociale onrust zonder vaste leiding zou laten. Het bestuur van de christen-de mocratische partij zal zondag in een spoedzitting bijeenkomen, om te beslissen welke weg Rumor zou moeten bewandelen. Politieke kringen in Rome gaven als hun mening te kennen, dat het bestuur hem waarschijnlijk zal ad viseren zijn pogingen op te geven. Rumor zou later een bezoek brengen aan president Saragat om hem van de stand van zaken op de hoogte te stellen. Genoemde kringen waren van oordeel, dat het niet waarscMqiyk was dat de for mateur zijn mandaat zou terugge ven alvorens hij overleg met het bestuur van de partij had ge pleegd. Hoop op een vergelijk tussen de beide groepen socialisten ver dween na besprekingen, die de formateur heeft gevoerd met de leiders van beide groeperingen. Zij bleken beiden vast te houden aan hun eigen standpunt in de kwestie die eerder deze maand de breuk in de socialistische partij veroorzaak te en die leidde tot het aftreden van de regering de betrekkin gen met de communisten. zek op het traject Caen, Falaikfe, Trun, Chambois, Mo.nt Ormel, Abbeville, Hesdin, Saint-Omer, Yperen, Roesselaers. Thielt, Gent, Sint Niklaas, Axel en Breda ge durende drie maanden strijd voerde, vervolgens de Franse, Belgische en Nederlandse bodem van de vijand bevrijdde en het volgend jaar tot de Germaanse grond wist door te dringen. De Poolse divisie hakte de Duitse korpsen in de pan, daarbij meer dan 20.000 krijgsgevangenen ma kend. „AXEL—POLEN" Met twee bussen, gefinancierd doo.r de gemeenten Axel en Bre da vertrokken Poolse oudstrij ders uit Breda, Oosterhout, Vlis- singen, Utrecht, Limburg en an dere plaatsen naar Normandië en namen deel aan de herdenkingen op de plaatsen waar zij 25 jaar ge leden hebben gevochten. Aan deze reis langs de slag velden van Breda naar Norman dië, die met medewerking van de gemeenten Axel en Breda en ia samenwerking met de vereniging van Poolse oudstrijders werd ge organiseerd door de heer J. Ko- walski uit Rotterdam, namen deel de Poolse aalmoezenier pater De- ja uit Breda; de voorzitter van de vereniging „AxelPolen de heer D. J. Oggel met echtgenote; de voorzitter van de vereniging va» Poolse oudstrijders in Nederland ir. J. Minkiewicz en de redacteur van „De Poolse oudstrijder", de heer B. Strenk uit Vlissingen. Krtiiek in Nederlandse be richtgeving over traag reddings werk bij de autobusramp van 15 juli te Dinant is vrijdagochtend door de „Gazet van Antwerpen" beantwoord in een artikel, waar in leden van de brandweer en duikers van Dinant aan het woord worden gelaten. Om 13.13 uur werd het eerste alarm gegeven door een journa list, de heer Remy, die tegenover de plaats van de ramp woont en precies vier minuten later zat een duiker van de eerste red dingsploeg, de heer Tegelbeckers, op het dak van de bus, aldus het artikel. Een lid van de brandweerploeg, sergeant Cassaert, verklaart dat zelfs, als men op de kade klaar had gestaan, er niet meer gedaan had kunnen worden. Duiker Tegelbeckers meent, dat niet alle slachtoffers door ver drinking om het leven kunnen zijn gekomen, anders had men er meer kunnen redden. Fataal is volgens hem geweest, dat de slachtoffers pas hadden gegeten. De meesten overleden aan con gestie. Op verscheidene van hen heeft men met ademhalingstoe stellen geprobeerd de levensgees ten op te wekken, maar de appa raten raakten verstopt door etensresten. Volgens ooggetuigen waren nauwelijks twintig minuten na 't alarm alle lijken die in de auto bus werden aangetroffen, aan de wal gebracht, aldus de „Gazet van Antwerpen".

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3