De consumentengids in het kort Meer dan 7 miljard! RAIFFEISENBANK TERNEUZEN Voor de zondag KERKSHEMSTEN Weekenddiensten Libanon vraagt hulp van deE.E.G. On. VftijE ZEEUW Zaterdag 26 juli 1969 Kleurentelevisie- toestellen Schuurpoeder Elektriciteits tarieven voor kleinverbruikers Bloedwijn Sparen bij Endramac en Neberu Haarden en kachelkartel Zeep en liefdadigheid Bejaarde man lag maand dood in huis Agenda 3 De dertien kleurentelevisietoe stellen waarover de Consumen tenbond in dit nummer verslag uitbrengt, kunnen alle een goede tot zeer goede ontvangst geven. Maar zo wordt erbij gezegd een kleurentelevisietoestel is nog DE HERE IS KONING „Rondom Hem zijn wolken en donkerheid." Ps. 97 2. Is er wel veel reden om over deze Koning te juichen? Een Indiase dichter noemt God „de Koning van de donkere kamer". Buiten zijn paleis staan zijn onderdanen te wachten tot Hij verschijnen zal. Maar Hij komt niet, want zo bedoelt de dichter het als Hij werkelijk zou verschijnen, zou Hij ophou den koning te zijn. In het eerste gedeelte van de psalm schijnt de oosterse wijze gelijk te krijgen. Hierin vertelt de dichter wat hij van God'weet; het tweede deel van vers 2 sla ik vandaag over. „Rondom Hem zijn wolken en donkerheid"; is dat dan de don kere kamer? Die wolken zijn zo dicht en zo donker, dat niemand en niets er doorheen kan drin gen. Geen spoetnik zoals een erg overmoedige Rus meende, die voorspelde: straks zullen wij de ruimte doorkruisen, en nergens God ontmoeten. Dit lijkt mij ove rigens een vrij overbodige mede deling. Een spoetnik is niet het eerst-aangewezen ding om God te ontmoeten. Ook onze wijsheid, onze scherpzinnigheid dringt niet door die dichte wolken heen. De psalmdichter beschrijft de on doorgrondelijkheid van God. En als Hij verschijnt, dan vlamt de bliksem, dan dreunt de donder, dan beven de mensen en hun af goden. Dat is niet om te juichen, dat is wel om te knielen. Maar moeten wij niet eerst leren knielen, voor dat wij kunnen juichen? (Uit: ,Hij sprak en ik hoorde') altijd kwetsbaar, waardoor zich gemakkelijk storingen zullen voordoen. Bij de verdere ontwik keling zal het dan ook vooral in de richting van het voorkomen van storing moeten worden ge zocht. Een lange reeks van eigen schappen van de toestellen werd onderzocht. Op grond daarvan worden samenvattende beoorde lingen gegeven van bedienings gemak beeld, geluid en afrege len. Hóe deze beoordelingen tot stand kwamen wordt voor de meer deskundige lezer in een ge detailleerde toelichting uiteenge zet. „Schuimt en kan niet kras sen." „Doodt 99 van alle huis- houdbacteriën". „Met dubbele bliksembleek- werking." De Consumentenbond ging na of dit soort beloften van schuur middelenfabrikanten inderdaad waar wordt gemaakt. En consta teert dat het allemaal op zijn minst overdreven moet worden genoemd. Het ene poeder schuimt, doodt en bleekt niet meer en krast niet minder dan het andere. De huisvrouw kan zich bij haar keuze dus rustig door de prijs laten leiden. Waar bij ze dan steun heeft aan het overzicht dat de Consumenten gids geeft van prijzen, inhoud en prijzen per 100 gram. Het is niet de eerste keer dat de Consumentenbond een over zicht geeft van de prijs die de kleinverbruiker voor zijn elektri citeit moet betalen. Ook in 1964 en 1967 werden deze gegevens ge publiceerd. Daarbij kwamen grote verschillenen naar voren in hetgeen bij eenzelfde verbruik in diverse plaatsen van het land moest worden betaald. Op grond daarvan werd aangedrongen op meer uniformiteit. Waar-bij in 1967 verwezen kon worden naar een rapport uit de kring van de energieleverende bedrijven, waarin hetzelfde werd gevraagd. Intussen blijkt uit de thans op- ZATERDAG 26 JULI 1969 ROOMS-KATHOLIEKE KERK Kxe): 19 uur H. Mis. Biervliet; 19 uur H. Mis. Clinge: 19 uur H. Mis. Boek: H. Kruiskerk: 19 uur H. Mis Buist: 19 uur H. Mis. Oostburg: 19 uur H. Mis. Philippine: 19 uur H. Mis. Sas van Gent: 19.15 uur H Mis Sluiskil: 19 uur H. Mis. rerneuzen: Grote kerk: 19 uur H Mis. Triniteitskerk: 19.15 uur H. Mis Westdorpe: 19 uur H. Mis. Zandstraat: 19 uur H. Mis. Zuiddorpe: 19 uur H. Mis ZONDAG 27 JULI 1969 NED. HERV. KERK \ardenburg: 10.30 uur Ds. H Faber. Axel: 8.45 en 10.30 uur Ds. P. J. Pennings. Biervliet: 9.30 uur Eerw. Heer J. A. de Vries. Breskens 9.30 uur Eerw. Heer Iz. Verduyn. Cadzand: 9.30 uur Ds. C. Balk, van Sluis; 19.30 uur Eerw. Heer Van Trigt, van Abbenbroek. Groede: 9.30 uur Ds. D. J. Baars. H. Avondmaal; 11 uur Pf. Hel- lenberg. Duitse dienst. Hoek: 9 en 10.45 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9 uur Mej. Ds. H B. de Neeling. Hoofdplaat: 11 uur Eerw. Heer Van Trigt, van Abbenbroek. Hulst: 10.30 uur Mej. Ds. H B. de Neeling. Nieuwvliet: 9.30 uur Mevr. H. A. Oosterveld. Oostburg: 10 uur Ds. J. van den Hoek, van Zuidzande. Philippine: 9 uur Eerw. Heer C. Lecompte, van Gent. Retranchement: 9.30 uur Ds. Wil- lems, van Hengelo. Sas van Gent: 10.30 uur Eerw. Heer C. Lecompte, van Gent. Schoondijke: 9.30 uur Eerw. Heer H. K. van Trigt, van Abben- briek. St A""o ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. ■St. Kruis: 9 uur Ds. EI. Faber. Sluis: 9.30 uur Dr. F. O. van Gen nep. Sluiskil: 10.30 uur Ds. J. Verheul, van Axel. Terneuzen: Grote Kerk: 9 uur Ds. J. A. Poelman. Goed/ Herderkerk: 10.30 uur Ds J. A. Poelman; 19 uur Mej. Ds. H. B. de Neeling, van Hontenis se. Waterlandkerkje: 9 uur Ds. J. van den Hoek, van Zuidzande. IJzendijke: 9.30 uur Ds. Van Ype- ren. Zaamslag: 9 en 10.30 uur Ds. A. T Deinum. Zuidzande: 11 uur Ds. J. van den Hoek. GEREFORMEERDE KERK Axel: 10 en 17 uur Ds 1 Th Heemskerk Hoek: 10 en 14.30 uur Ds. A. van Leeuwen, van Beverwijk. Sas van Gent: 19 uur Dienst. Terneuzen: Noordstraat: 10.30 en 16.30 uur Ds. L. Berger. Mozarthof: 9 uur Ds. L. Berger. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Axel: 10 en 15 uur Ds. A. Kuiper. Hoek: 10.30 en 14.30 uur Ds. A. Geelhoed, van Hasselt. Terneuzen: 10 en 15 uur Ds. K. D. van Dijk. Zaamslag: 9 uur Ds. A. Geelhoed, van Hasselt; 17 uur Ds. A. C. Haitsma. C.HR. GEREF. KERK Zaamslag: 10 en 15 uur Leesdienst. GEREFORMEERDE GEMEENTE Hoek: 14 uur Leesdienst. Terneuzen (Vlooswiikstraat): 9.30 en 18 uur Ds. J. Pannekoek; 14 uur Leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) Axel: 14.30 en 19 uur Student M. J. van Gelder, van Zwijndrecht, in de Ned. Herv. kerk. Terneuzen (Frans Halslaan): 10 uur Student M. J. van Gelder, van Zwijndrecht; 15 uur Lees dienst. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9-30, 14.00 en 18.00 uur Ds. A. de Reuver. VOLLE EVANGELIE GEMEENTE „FILADELFIA" Terneuzen (Vlooswijkstraat 61): 10 uur Samenkomst; 20.30 uur Bid stond. LEGER DES HEILS Terneuzen: 10 ën 19.30 uur Lte C Jongejans. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 815, 9 30 en '1 uur H. Mi* Biervliet: 7.30 en 10.30 uur H. Mis Ciinge: 7, 8.30 en 10 uur H Mi« Hoek' H. Kruiskerk: 9.30 uur H. Mis. Hulst: 8. 10. 11.30 en 19 uur M. mis Oostburg: 8 30, 10.30 en 17 uur H Mi*. Philippine: 7.30 en 10 uur M. Mis. 14 30 uur Lof. Sas van Gent: 8, 9.30, 11 en 17 «ur H Mis. Sluiskil: 7.30, 9 en 10.45 uur H. Mie. Terneuzen: Grote kerk: 8 en 11.45 uur H. Mi*. Triniteitskerk: 9 en 10.30 uur H. Mis. Westdorpe: 7.30 en 10 uur H. Mi*. Zandstraat: 10 uur H. Mi*. Zuiddorpe: 7.30 «c 10 uur H. Mis. nieuw verzamelde gegevens aat alles nog bij het oude gebleven is. Opnieuw grote verschillen van plaats tot plaats die niet door ver schillen in kosten van energie- produktie of -transport voldoen de kunnen worden verklaard. Opnieuw dringt de Consumen tenbond daarom aan op meer uni formiteit in de opbouw der tarie ven. Waarbij het tevens onge wenst wordt genoemd dat som mige gemeenten de energieleve ring tot winstobject hebben ge maakt, dan wel gebruiken als verkapte belastingheffing. Een fabrikant van bloedwijn richtte onlangs een brief aan jonge moeders waarin deze de raad kregen hun „uitgeputte krachtreserves" met deze bloed wijn weer op peil te brengen. Dit was voor de Consumentenbond aanleiding bij medisch deskundi gen te informeren of er na een normale bevalling inderdaad be hoefte aan een aanvulling is en waaruit die dan zou moeten be: staan. Volgens de antwoorden zou dit normaal niet het geval zijn, bij uitzondering kon echter toedie ning van ijze,r gewenst zijn. De bloedwijn in kwestie werd daar om samen met enkele andere TERNEUZEN ARTS: Van zaterdagmorgen 8 ujir tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter H. J. van Herk, Bel- lamystraat 117, tel. 01150—4000. WIJKZUSTER: Weekeinddienst Groene en Wit-Gele Kruis: zr. Claeyssen, Jac van Lennepstraat 85, tel. 01150—2706 (b.g.g. 01158—1781). APOTHEEK: Apotheek geopend: A. J. Klaassen, Noordstraat 54, tel. 01150—2090. TANDARTS: Op zaterdag van 1010.30 u. en 1818.30 u. en zondag van 12 12.30 u. wordt de praktijk der tandartsen waargenomen door tandarts: P. A. van Mieghem, Scheldekade 58 te Terneuzen, tel. 01150—2685. SLUISKIL HOEK EN PHILIPPINE Weekeinddienst Groene en Wit-Gele Kruis: Bauwens te Hoek, tel. 01154—274. ARTS: AXEL Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter K Boor, Noordstraat 8, tel. 01155—1666. TANDARTS: Weekeinddienst tandarts P. A. van Mieghem (zie voor praktijk uren en adres onder Terneuzen). DIERENARTS Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts J. F. de Haas, Axelsestraat 108 te Zaam slag, tel. 01153366. bloed wijnen en enkele gewone ijzerpreparaten op ijzergehalte onderzocht. Het resultaat wees uit, dat de jonge moeder die wer kelijk ijzer nodig heeft met een door de dokter voorgeschreven preparaat heel wat gnedkoner uit is. Endramac en Neberu zijn twee instellingen die via advertenties spaarders trachtèn aan te trekken en daarbij een hogere dan de voor spaarbanken gebruikelijke rente bieden. De Consumtenbond merkt op, dat deze banken niet onder toezicht van de Nederland se Spaarbankbond staan en even min via accountantverklaringen inzicht in bezittingen, schulden en aard van de beleggingen ge ven. Tegenover de hogere rente staan dus minder waarborgen. Mede in verband met deze kwestie vraagt de Consumenten bond om bescherming van de be naming „spaarbank". Alleen ge controleerde instellingen zouden zich zo mogèn noemen. Ook ter men als spaarkas, spaarbrief en spaarplan, gebezigd wanneer sprake is van levensverzekering, zouden niet moeten zijn toege staan. Het publiek krijgt daar mee een verkeerd beeld voorge zet. Het systeem van de verticale prijsbinding vaste door de fabrikant bepaalde winkelprijzen is voor vele duurzame goede ren verboden. Slechts voor en kele daarvan o.a. haarden en kachels is het nog toegestaan. Het systeem van de collectieve verticale prijsbinding waarbij overtreding van de prijsvoor- schriften van de ene fabrikant bestraft wordt met uitsluiting van levering ook door de andere fabrikanten is helemaal ver boden. De Consumentenbond stelt vast, dat ondanks, dit verbod in de haarden- en kachelbranche een situatie heerst, die vrijwel met die van de collectieve verticale prijsbinding overeenkomt. En wel door de werking van de indi viduele verticale prijsbinding in combinatie met het exclusief ver- keerskartel dat deze branche be heerst. Beide, zowel verticale prijsbinding als kartel, zouden aldus de Consumentenbond dienen te worden verboden. „Kopen aan de deu.r is niet de juiste manier om liefdadigheid te betrachten," zegt de Consumen tenbond. „Niet als erbij verteld wordt, dat de artikelen waarom het gaat door gehandicapten zijn gemaakt en evenmin als erbij verteld wordt, dat de winst naar een liefdadig doel toe gaat." Dat laatste is vaak het geval bij aanbiedingen in het groot van zeep en andere schoonmaakarti kelen waarmee scholen, inrich tingen, bejaardentehuizen e.d. worden benaderd. De Consumen tenbond adviseert- om het kopen van hetgeen men nodig heeft en het geven voor liefdadigheid ge- 7.000.000.000,—) Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Ruim zeven miljard gul den. Ook U kunt profiteren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de de spaarbank met volledige bankservice TERNEUZEN AXEL Noordstraal 6 WALSTRAAT 7/BEETHOVENHOF 126 SLUISKIL HOEK Ir. C. Lelyplein 12 Julianastraat 13 scheiden te houden. Dat bevor dert de duidelijkheid en is ten slotte ook in het belang van de instellingen die men begunstigen wil. Toen de familie donderdag een bezoek wilde brengen aan de 73- jarige H. Groot aan de Roerdomp straat in Haarlem-noord, troffen zij hem dood aan. Vermoed wordt dat de man al een maand gele den is overleden. Volgens de po litie zou hij een natuurlijke dood zijn gestorven. De dochter was enige weken met vakantie ge weest en wilde haar vader bezoe ken. Ook de buren, die contact onderhielden met de alleenwo nende weduwnaar, waren enige tijd afwezig geweest. De oplossing van dit probleem kunt vinden op pagina 3. ZATERDAG 26 J.JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 3 uur: „Matt Helm en de ver nielers". ZONDAG 27- JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.39 uur: „Fury van de Kon go"; 5 en 8 uur: „Matt Helm en de -vernielers". MAANDAG 28 JULI Terneuzen:, Luxor-Theater, -8 uur: „Fury van de Kongo". DINSDAG 29 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Fury van de' Kongo". Och, U zou een cardiogram kunnen laten vaststellen en we zouden het bloed nog wat nader kunnen onderzoeken en zo. Maar ik zeg u van te voren, dat het hoogstwaarschijnlijk niets ople vert. Gevallen als die van u ko men tegenwoordig aan de lopen de band voor. U bént dus gis termiddag om 4 uur, midden in die raadszitting, zomaar onwel geworden. Nou, dat overkomt iedereen wel eens. Het was trou wens warm, gisteren." „Alles goed en wel, maar ik heb in jaren niets gemankeerd en, „Daarom deed U er heel ver standig aan om even langs te ko men. Je kunt immers nooit we ten, nietwaar? Ik zal u een kal merend middeltje geven en dan zal het wel afzakken. Hoewel de oorzaak natuurlijk altijd wat die per ligt." De burgemeester keek hem vragend aan. Tja, wat wilt u? U hebt een druk leven en dat kan ik ook niet veranderen. Maar als u wilt DOOR W. GELDOF zoudt u bijvoorbeeld een half jaar met ziekenverlof kunnen gaan. Doodgewoon een half jaar vakantie houden, als u wilt er gens aan de Rivièra of in de ber gen. Dat zou heel goed zijn. Maar waarschijnlijk zoudt u naar uw terugkomst u weer hals over kop in het werk gooien en na een paar maanden zoudt u weer net zo ver zijn als nu." „Dus u meent, dat dit best te rug kan komen." „Eerlijk gezegd: ja. Ik ben ui teraard geen psycholoog en geen zenuwspecialist. Maar als dokter krijg je toch wel zóveel kijk op je mensen, dat je direkt in de gaten hebt, of je met een kandi daat voor managersziekte te doen hebt of niet." „En ik ben zon' kandidaat be doelt u?" Het klonk bijna ver ontwaardigd. „Nog nietmaar het zou er van kunnen komen." „Ik dacht altijd dat werken gezond was," zei de burgemees ter afgemeten. „Niet alle werk, burgemeester. Alleen werk dat met plezier ge daan wordt." „Dus u wilde zeggen, dat ik"... „Precies! Maar dan moet u er bij bedenken, dat vele mensen niet eens weten of in de gaten hebben wat ze met plezier doen en wat niet. Laat mij het u eens nader uitleggen. U bekleedt een zeer hoog ambt, een verantwoor delijk ambt. Dit ambt kunt u zien al* de bekroning van een lang durige en kostbare studie en van bezigheden op lager niveau. Dat geeft voldoening. Bovendien kan men het zien als overeenkomend met de standing van de familie, die altijd bekend en gefortuneerd was. Maar dat is de buitenkant, „Hoe bedoelt u dat?" „Ik bedoel: dat is de status van het ambt. Maar het heeft niets uitstaande met de dage lijkse bezigheden die dat ambt met zich meebrengt. Want die kunnen vreselijk vermoeiend, ir riterend of ook alleen maar on uitstaanbaar vervelend zijn. „U drukt zich nogal kras uit," dokter Nieuwenhuis! zei burge meester Van Hartingsfeldt afge meten. „Ik heb de uitoefening van mijn ambt altijd gezien als een plicht jegens de gemeen schap. Een plicht, die ik met ge noegen wil nakomen'. De dokter was opgestaan. „Juist, die met plezier wilt nakomen. Maar ik geloof, dat u dat plezier wel op kunt. Geloof me, hard werken is gezond, maar hard werken met tegenzin of voortdurende ergernis sloopt 'n mens. Daar wilde ik u voor waarschuwen. Maar u bent sterk genoeg om er nog lang tegen te kunnen en daarom zeg ik u dit: op het ogenblik kunt u mijn goe de raad tóch niet aannemen. Maar u komt vanzelf bij mij te rug als het weer zover is en dan zult u het wawarschijnlijk wèl doen. Én dan is er een heel goe de kans, dat het nog heus niet te laat is." Nadenkend' keek de burge meester over de tafel met pot jes, flesjes en paperassen. „Er is misschien nog iets anders mo gelijk," zei hij flauwtjes, „Ik zou natuurlijk een deel van mijn werkzaamheden kunnen dele geren aan mijn ambtenaren en mijzelf wat meer ontzien. Ik zou, zonder dat mijn reputatie in gevaar kwam, mij wat meer aan mijn specifieke liefhebbe rijen kunnen wijden. Wat zou u daarvan zeggen?" De arts glimlachte en opende de deur. „Heel verstandig! Zelfs zo ver standig, dat u de eerste lijder aan managersziekte zoudt zijn, die helemaal uit zichzelf deze goede remedie koos! Hier, u ver geet uw recept. Goede middag en tot ziens!" De ander mompelde een groet ën verdween. Maar terwijl hij in zijn grote wagen stapte mom pelde hij: „Gekkigheid! Zó ver is het met mij nog niet gekomen!" (Wordt vervolgd.) De wereldleiders van het Leger des Heils hebben de Zweed Èrik Wickberg tot hun nieuwe gene- raai gekozen. Hij is 65 jaar oud en wordt hier door de Indiër S. Gnanseelan (rechts), een slinger omgehangen. Libanon heeft deE.E.G. - drin gend voedselhulp gevraagd in de vorm van 50.000-ton tarwe. De Libanese regering wijst bij haar verzoek op moeilijkheden als ge volg van het toenemend aantal Pa lestijnse vluchtelingen, van wie er on het ogenblik reeds 268.000 of circa tien procent van de totale bevolking in Libanon zouden ver- hliiven. Bovendien zijn de jongste oosten in Libanon ongunstig uit gevallen. Ook Syrië heeft de E.E.G. voed selhulp gevraagd. In een brief aan Brussel is verklaard dat in geval van een schenking van 75.000 ton tarwe Syrië wellicht nog eens zc'n hoeveelheid E.E.G.-graan zo kopen.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2