President Nixon over doel van zijn wereldreis MUL Edward Kennedy veroor deeld tot twee maanden voorwaardelijk Ruimtevaarders in goede conditie THANS GEEN BEZOEK AAN ZUID-ViETNAM de Gasverwarming HET WEER SENATOR VERKLAARDE ZICHZELF SCHULDIG Vandaag naar Houston RADIO DE KOGK Bemande vlucht naar Mars? Overal enthousiasme Vanavond film over ruimtevlueht Taak in Azië Topconferentie China grootste dreiging Thailand Grote diamant gevonden Gespannen 1 Korte zitting Geen natlatigheid Hoogwater Bulgaars schip pikte schip breukelingen op ?raak«fteg bij aboöaemeüfTERNEUZEN Direeteur-HoofdwdactearP. J. van de Sand» Telefoon(01150)—2073. Gironummer38150 Redactie- en Administratie-adresSmidswa) Abonnementsprijs f 8.— per kwartaal; per m»aw/< f%n> Losse nummers 15 cent, inclusief 4 X B.T.W. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 26 JULI 1969 25e Jaargang No. 6034 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méét 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van <Ht blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 mm Voor het gecomb maandag/dlnsdag-nummei tot 10 uur voormiddag. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. T- van de Sande, Terneuren President Nixon heeft een perconferentie in Guam ver klaard, dat zijn bezoek aan Roe menië geenszins moet worden op gevat als een affront voor de Sowjet-Unie. Het dient evenmin t® worden gezien als indirect ge baar jegens China. De president sloot de moge lijkheid van een Amerikaans- Russische topconferentie in de nabije toekomst. Eerst dient voortgang te worden gemaakt met de kwesties van het midden-oos ten en Vietnam en op het gebied van beperking van atoomwapens. In de Thaise hoofdstad Bang kok zal president Nixon volgen de week- besprekingen voeren met de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Ellsworth Bunker, en de opperbevelhebber van de Amerikaanse troepen in Vietnam, generaal Creighton Abrams. Ge durende de reis zal geen verdere terugtrekking van troepen uit Zuid-Vietnam worden aangekon digd omdat, zoals de president verklaarde, een studie van de in Vietnam te volgen tactiek de ge hete maand augustus zal duren. Tijdens zijn bezoeken aan Azia tische hoofdsteden' zal hij duide lijk stellen, dat de Verenigde Staten na het eind van de oorlog in Vietnam een belangrijke rol in Azië zullen blijven spelen. Nieuwe Amerikaanse interventie zal slechts plaats hebben, indien een bevriend Aziatisch land met atoomwapens wordt bedreigd, al dus Nixon. Het bezoek aan Roemenië is eenvoudig de aanvaarding van 'n uitnodiging', hopelijk het eerste in een serie van bilaterale contacten met de verschillende Oosteurope- se regeringen. In Boekarest zal worden gespro ken over bilaterale betrekkingen Europese problemen en de oost west betrekkingen. Een Amerikaans-Russische topconferentie is slechts van be lang, indien de besprekingen kans van slagen hebben. Vorige conferenties hebben weinig reslutaat gehad. Een nieuwe topconferentie zou terde ge moeten worden voorbereid en zou tot resultaten moeten leiden wat betreft het midden-oosten, ontwapening en Vietnam. Het beleggen van zulk een con ferentie is wenselijk, indien vast staat dat zij tot nuttige resultaten ten aanzien van Vietnam zal lei den, aldus president Nixon. Het zou echter niet verstandig zijn bekendheid te geven aan alle vormen van bijstand, die de Sow- jet-Unie ter beëindiging van het conflict zou kunnen verlenen. De Verenigde Staten zullen zich niet uit Azië terugtrekken, omdat hierdoor nog meer con flicten zouden ontstaan. De grootste bedreiging van de we reldvrede komt van China dat 'n agressieve buitenlandse politiek voert, en van Noord-Korea en Noord-Vietnam. De Verenigde Staten stemmen in met de leuze „Azië voor de Aziaten", maar Amerika zal zijn verdragsver plichtingen nakomen en zich niet uit dit werelddeel terugtrekken. De Aziatische landen dienen zelf e-n groter verantwoordelijk heid voor hun verdediging en voor collectieve regionale bevei liging te dragen en móet-en leren zelf het hoofd te bieden aan sub versieve activiteit. Amerikaans militaire optreden zal worden af gezwakt en militaire hulppro gramma's zullen worden vermin derd, maar Azië zal voldoende economische hulp ontvangen. Nixon zei dat hij thans niet van plan was Zuid-Vietnam te bezoe ken. Nixon, die reeds in 1953 Azië heeft bezocht, liet doorschemeren dat hij in Bangkok de mogelijk heid Thailand zal bespreken. Problemen betreffende het Ame rikaanse militaire en burgerper soneel in Thailand worden be studeerd. De president, die wordt verge zeld door zijn minister van bui tenlandse zaken William Rogers, zei er niet van overtuigd te zijn dat elke uitnodiging voor een be zoek van 'n westelijk land dient te worden aanvaard, maar dat een invitatie uit Oost-Europa auto matisch moet worden afgeslagen. EEN BEGRIP VOOR Erkend Gasfitter V looswijkstraat 1—9 TERNEUZEN De Apollo 11-astronauten hier in de rubberboot naast de capsule die weer gesloten wordt door lui tenant Clancy Hatleberger, die evenals de maanvaarders in een speciaal isolatiepak is gestoken. Een arme kleermaker in midden- India heeft deze week een diamant gevonden van 28,13 karaat in de enige diamantmijn van India. De mijn in Panna is staatseigendom. De vinder, Noor Chan, behoeft slechts een kleine vergoeding te betalen voor zijn vondts, waarvan de waarde wordt geschat op bijna 100.000 gulden. Een vrolijk moment aan boord van het Amerikaanse vliegdek- schip „Hornet" met v.l.n.r. Nail ArmstrongMichael Collins, Ed win Aldrin en president Nixon. Senator Edward Kennedy is vrij dagmorgen door de districtsrecht bank van Edgartown tot twee maanden voorwaardelijke gevan genisstraf veroordeeld wegens 't voortijdig verlaten van de plaats van een ongeluk. De straf is voorwaardelijk ge zien de kwaliteiten van de sena tor, die zoals bekend vorige week betrokken was in een auto-onge luk waarbij een vroegere secreta resse van zijn broer die in zijn auto zat, verdronk. In de nacht van vrijdag op za terdag raakte Kennedy na afloop van een feestje met zijn auto te water. Mary Jo Kopechne, de secretaresse verdronk. De jonge senator uit Massachu setts, die een enigszins gespannen indruk maakte, verklaarde na 't voorlezen van de aanklacht, dat hij zich schuldig achte aan het ten laste gelegde, het voortijdig verlaten van de plaats van het ongeluk. De straf op dit delict varieert van twee maanden tot twee jaar, maar wordt meestal voorwaardelijk opgelegd. Toen Kennedy zelf het „schul dig" uitsprak, ging een geroeze moes door het zaaltje, waar alle 137 plaatsen bezet waren. Eerst acht uur nadat hij met zijn auto van een brug was gere den die het eiland Chappaquid- dick, waar het feestje werd ge houden, met het vasteland ver bindt, meldde Kennedy zich bij de politie. Rechter James A. Boyle meen de dat Kennedy door hetgeen is gebeurd .veel zwaarder zou wor den gestraft dan door een straf die de rechtbank kan opleggen: „Ik veroordeel de verdachte daarom voorwaardelijk tot de minimumstraf". Dé zitting, die door talrijke journalisten, fotografen en ca- meralieden werd bijgewoond, duurde slechts tien minuten. Kennedy was vergezeld door zijn vrouw Joan en zijn zwager, Stephen Smith, en drie advoca ten, onder wie Robert Clark oud- rechter in een districtsrechtbank in Massachusetts. Kennedy zat met gebogen hoofd en gesloten vuisten, toen de rechter de zaal betrad. Geduren de de gehele zitting sprak hij één woord, een nauwelijks hoorbaar „schuldig". De bemanning van de Apollo- 11 heeft aan boord van het Ame rikaanse vliegdekschip „Hornet" 'n eerste medisch onderzoek on dergaan. Niets wees op besmetting met eventuele maanbacteriën. Dok ter Wiliam Carpentier van de NASA heeft verklaard, dat Arm strong, Aldrin en Collins „in zeer goede conditie" verkeren, maar er zullen nog meer onder zoeken worden verricht. Armstrong, de commandant van de Apollo-11, heeft welis waar een lichte oorontsteking, maar die zou hij hebben opgelo pen bij de terugkeer naar de aarde. Dokter Carpentier zei dat dit spoedig verholpen zal zijn. Hij zei verder dat het hart en de bloedvaten van de astronau- Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEÜZEN Slechts één getuige werd ge hoord, de chef van de politie van Edgartown, die verslag deed van het ongeluk. Deze, Dominick Arena, ver klaarde dat er geen aanwijzingen waren voor nalatigheid van Ken nedy, maar dat hij zich niet on middellijk na het ongeluk bij de politie had gemeld. Toen de eigenaar van de auto nadat het lijk van Mary Ko pechne was geborgen was vastgesteld en pogingen in het werk waren gesteld om hem op te sporen, vernam Arena dat Ken nedy zich bij de politie had ge meld. ZATERDAG 26 JULI v.m. n.m. Cadzand 10.41 11.12 Breskens 11.06 11.37 Terneuzen 11.42 12.13 Hansweert 12.21 12.52 Walsoorden 12.25 12.56 ZONDAG 27 JULI v.m. n.m. Cadzand 11.59 12.29 Breskens 12.14 12.54 Terneuzen 12.50 00.30 Hansweert 01.29 01.09 Walsoorden 01.33 01.13 MAANDAG 28 JULI v.m. n.m. Cadzand 00.16 00.44 Breskens 00.41 01.09 Terneuzen 01.17 01.45 Hansweert 01.56 02.24 Walsoorden 02.00 02.28 ten minder te lijden hebben ge had van de vlucht dan het geval is geweest bij andere ruimte vaarders op vorige ruimtevluch- ten. Er zullen nog bloedproeven worden genomen wat het aantal witte bloedlichaampjes aangaat. De „Hornet" zal vandaag om 16 uur Ned. tijd in Honoloeloe aankomen. De astronauten zul len dan meteen in hun „quaran taine-caravan" van de „Hornet" worden overgebracht naar een vliegveld en vervolgens in een straalvliegtuig worden „geladen" waarmee de vlucht naar Hous ton wordt gemaakt. Dr. Werner von Braun, direc teur van het NASA-centrum in Huntsville voor het voorberei den van ruimtevluchten. heeft verklaard dat onbemande ver kenningsvluchten naar Mars vóór het einde van deze maand meer zullen onthullen dan ooit bekend is geworden omtrent de buitenkant van die planeet. „Als de beelden aantonen dat Mars belangwekkend genoeg is, geloof ik dat er binnen een jaar op dracht zal worden gegeven voor een bemande vlucht naar Mars' aldus Von Braun. Een foto met de lachende ge zichten van de Amerikaanse as tronauten Armstrong, Aldrin en Collins verscheen vrijdag op cte eerste pagina van de „Prawda", die het nieuws over de terug keer van het drietal bracht on der de kop „onderneming vol tooid". Het blad gaf een uitvoe rig verslag van de laatste minu ten van de maanmissie, 't neer komen in de Stille Zuidzee en de ontvangst door president Nixon Het blad van de Russische vakbond „Troedt" schreef in een commentaar: „Men kan de Ame rikaanse geleerden en technici gelukwensen met de bouw van een ruimteraketsysteem met een dusdanig hoge veiligheid, die het mogelijk heeft gemaakt over alle moeilijkheden op de weg naar de maan heen te komen". Het blad noemde in het bijzonder de bekwaamheid en de moed van de astronauten. Het Zwitserse verkeersbureau beeft de Amerikaanse astronau ten uitgenodigd voor een vakan tie in Zwitserland, samen met hun vrouwen en kinderen. In de hal van de Amerikaanse ambassade te Warschau hebben enige honderden Polen op de te levisie naar de terugkeer van de Amerikaanse astronauten geke ken. Overal in de Poolse hoofd stad is met enthousiasme naar de rechtstreekse televisierepor tage gekeken Michael Collins, die thans lui tenant-kolonel bij de Ameri kaanse luchtmacht is, zal op 5 september worden bevorderd tot kolonel, aldus heeft de opper bevelhebber van de luchtmacht staf, generaal John P. McCon- nell, donderdag aan Collins mee gedeeld. De Zuidafrikaanse impressario Jack Stodel heeft de bemanning van de Apollo-11 een bedrag va® 1,8 miljoen gulden geboden voor een toer van drie weken langs Zuidafrikaanse schouwburgen en bioscopen. Vanavond (zaterdag) om onge» veer negen uur zijn via Neder» land II in een directe TV-uitzen- ding uit Houston voor het eerst films te zien, die werden gemaakt door de bemanningen van de „Apollo 11" en het maanlandings vaartuig. Dit N.O.S.-programma wordt tussen de VARA-uitzending „Zomaar een zomeravond" ge schoven. Het was gisteren niet be kend, of bij de films ook opna men van de maanwandeling zijn. Het Sofiase blad „Vetsjerni Novini" meldt, dat woensdag avond het Bulgaarse vrachtschip „Betelgèuse" in de golf van Bis- caye de bemanning heeft gered van het Griekse schip „Agia Irene" dat in drie minuten zonk. De 17 Griekse opvarenden he i/inden zich aan boord van de jJ„Betelgeuse", die vandaag (zater dag) in Rotterdam zal aankomen. Zomerse temperaturen Boven de Noordzee bevond zich vrijdagavond de kern van 'n hogedrukgebied waarvan de uit loper zich over Engeland uit strekte. Dit hogedrukgebied trekt langzaam naar het oosten waar door ons land zich zaterdag onder de uitlope,r hiervan zal bevinden. Als gevolg daarvan kan er meer zon verwacht worden. Mede hier door en tengevolge van 'n zwak ke veranderlijke wind kunnen de temperaturen tot zomerse waar den oplopen. Ruim 500 kilometer ten zuiden ,van IJsland bevindt zich een actieve depressie. Een frontensysteem hiervan bracht vrijdagavond veel bewolking en regen in Ierland en Schotland, er zijn echter nog geen aanwijzin gen dat hierdoor ook het w er in ons land beïnvloed zal worden. Weerbericht medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Meer zon Droog en vrij zonnig weer. Zwakke veranderlijke wiïld en dezelfde temperaturen alg giste ren of iets hogere. Zora- en Maanstanden ZON MAAN OP onder op ondet juli 26 04.52 20.40 19.22 00.41 27 04.54 20.38 20.17 01.45 23 04.55 20.37 20.52 03.10 i i

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1