Perfect einde van succesvolle reis Uitputtingsoorlog tegen Israël MAANVLUCHT DUURDE 195 18 m., 21 s. Speciaal pak Opgelucht Feest in Los Angeles Kostbare stenen Nixon applaudisseerde Gelukwensen van Podgorny Films van maanoppervlak Maan toch een deel van aarde? AP0LL0-12 GAAT 14 NOVEMBER NAAR DE MAAN Chinees atoomwapen tegen Rusland gericht? HET WEER VRIJDAG 25 JULI 1969 25e Jaargang No. 6038 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. T. van cïe Sanrle, Temenzen De Apollo-11 met de astronauten Armstrong, Aldrin en Collins is don derdag in de Stille Oceaan neergeko men. De maanmonsters Zes Egyptische toestellen neergeschoten Drie Oosteuropese landen beschuldigd van antisemitisme Gangster neergeschoten bij overval in Nice Opvolger van Mboya benoemd Rode Kruis moet Dahomey verlaten Onweer teistert Mechelen Weerbericht Zon- en Maanstanden maan frasikertng bij abonnementÏERHEUZEN Directeur-HoofdredacteurP. J. van de Sande Telefoon(Ü1150)—2073. Gironummer 38150 Redactie- en Administratie-adresSmldswal Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; oer maand f2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Adwrtwsöeprijaper mm 16 cent; minimam per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels, advertenties) 5 regels 1,15.« Iedere regel médi 23 cent. Kleine advertenties bi] vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit Mad 00 cent verboging. Inzending advertenties uiterlijk tot om. 2 out. Voor bet gecomb. maandag/dlnsdag-nummei tot 10 uur voormiddag. Apollo-11 landde veilig in Stille Oceaan De cabine kwam cm 17.50 uur Ned. tijd in zee terecht. Een der bergingshefschroefvliegtuigen meldde dat hij ondersteboven in zee lag met de „neus" omlaag. Om het ruimtevaartuig weer in normale stand te krijgen werden de ballonnen opgepompt, het geen automatisch gebeurt. Dit proces duurt gewoonlijk tien minuten. Nu nam het slechts enige minuten in beslag. De weersomstandigheden waren re delijk, de golven niet hoger dan een meter. President Nixon kon de laatste fase volgen op de commandobrug van de „Hornet". Naast hem stond de directeur van de NASA, Thomas Paine. Omdat het ruimtevaartuig met de neus in zee lag, duurde het ook enige minuten, voordat de ruimtevaarders via hun boord- antenne konden melden dat zij veilig waren. Aldrin zei dat zij verscheidene radio-oproepen hadden gemist. Een der helicop ters meldde als eerste dat „de bemanning zich uitstekend voel de en klaar stond om uit te stap pen". Het ruimtevaartuig was 1,5 km van het doel, ongeveer 15 km van de „Hornet" neergekomen. De kikvorsmannen reikten na het leggen van de drijfkraag de spe- viale pakken uit die de ruimte vaarders moesten aantrekken om eventuele besmetting van de om geving te voorkomen. Nadat het luik weer dicht was, bespoten de kikvorsmannen het ruimteschip met een ontsmet tingsmiddel (betadrine), terwijl de ruimtevaarders de pakken aantrokken. In het controlecentrum in Houston gingen de technici voor de eerste keer tijdens de acht da gen van de vlucht op hun gemak zitten. Iedereen was opgelucht en tevreden en volgde op het beeld scherm de berging van de ruim tevaarders. Pas toen deze aan boord van het schip waren, volg den de felicitaties en de feestsi- garen. Het Russische persbureau meldde het nieuws van de lan ding drie minuten nadat dit uit de Stille Oceaan was gekomen. Tass zei: „Het ruimteschip Apollo-11 met drie moedige kos monauten aan boord is in de Stil le Oceaan neergekomen". Radio Moskou beëindigde het nieuwsbericht over de landing met de woorden: „Welkom bij jullie veilige terugkeer op aar de, moedige* kosmonauten". Het controlecentrum maakte bekend dat het juiste tijdstip van de landing 195 uur 18 minuten en 21 seconden was na het opstij gen van Kaap Kennedy op 16 juli te 17.50 Ned. tyd. j President Nixon heeft via een microfoon met dc ruimtevaarders in hun mobiele quarantaine-labo ratorium gesproken. Hij vond de afgelopen week de belangrijkste sinds de schepping en wenste de ruimtevaarders geluk met hun „fantastische en grootse presta tie". Deze wenkten vrolijk door het raam van hun isoleerwagen. De president nodigde de ruimtevaar ders uit op een feest dat hij op 13 augustus in Los Angeles geelt en waarop alle ambassadeurs en gezanten in Washington zijn uit genodigd. Nixon zei met „de drie moedigste vrouwen van de hele wereld", jullie vrouwen, te heb ben getelefoneerd. Hij stelde de ruimtevaarders er van op de hoogte dat er van alle kanten ge lukwensen binnenstromen. Nadat de ruimtevaarders een douche hadden genomen, werden zij onderzocht door dr. William Larpentier, die met de mannen in het quarantaine-aboratorium zal blijven. De technicus John Hirasaki, een van de ontwerpers van dit laboratorium, zal de maanmonsters uit de stuurca- bine naar het laboratorium over brengen en de monsters op hun reis naar het „lunar receiving la boratory" in Houston begeleiden. Twintig minuten nadat de ca bine in zee was gedaald, waren de voorbereidingen voor de ber ging voltooid. Even voor 18.30 uur Ned. tijd verliet de eerste ruimtevaarder de capsule. De anderen volgden. Een van hen hielp een kikvors man het luik sluiten en vergren delen. Het ruimtevaartuig met de kostbare lading maanstenen werd later aan boord van de „Hornet" gehesen. Om 18.50 uur werd de eerste van de ruimtevaarders aan boord van een hefschroefvliegtuig ge hesen. Drie minuten later volgde de tweede, vijf minuten later de derde. Het hefschroefvliegtuig met de drie ruimtevaarders landde om twee minuten voor zeven op het vliegdekeschip „Hornet". De berging had iets langer dan een uur geduurd. President Nixon ap plaudisseerde toen het vliegtuig op het dek neerdaalde. Om 19.08 uur verschenen de ruimtevaarders in de deurope ning van het hefschroefvliegtuig. In plaats van door de gereed staande plastiek tunnel te gaan liepen zij onder gejuich van de toeschouwers enige meters over het dek naar de speciale kamer die voor hen is ingericht. Het dek werd direct daarop ontsmet. Een rode loper- was deze maal niet uitgelegd. F resident Podgorny van de Sowjet-Unie heeft president Ni xon gelukgewenst „met de suc cesvolle voltooiing van de vlucht van het ruimteschip Apollo-11, 't uitstapje op de maan en de be houden terugkeer van de kos monauten „Wij verzoeken u aan de moedige ruimtevaarders onze gelukwensen en onze beste wen sen over te brengen", aldus het telegram. Radio Moskou zei dat met de veilig" terugkeer van de mannen „de eeuwenoude droom van sprookj esschrijvers werkelijkheid is geworden", maar een recht sreeks reportage gaven radio en televisie in de Sowjet-Unie niet. De directeur van de NASA, dr. Paine, zei dat de meeste ruimte vaartdeskundigen ervan over tuigd zijn dat het nog lang zal duren, voordat de Sowjet-Unie mensen op de maan zal laten lan den. Hij zei het daar niet mee eens te zijn: „Ik heb zo'n vermoe den dat het vlugger zal zijn dan de meesten denken". Ik denk binnen de komende anderhalf jaar". De twee mogendheden zullen in de nabije toekomst nog scherp blijven wedijveren, maar het succes van de landing zal er volgens hem toe leiden dat de Sowjet-Unie nauwer gaat samen werken. Een politiek van open heid moedigt geleerden over de hele vrije wereld aan, voorstellen voor verbeteringen te doen, ter wijl de bijzonderheden van het Russische programma slechts aan „een kleine elite" bekend zijn. Het succes zal er volgens hem ook toe bijdragen, dat de spanning tussen de V. S. en de Sowjet-Unie wat vermindert en het zal de in druk van de V. S, in de wereld verbeteren. Armstrong en Aldrin hadden voor nog sléchts .49 .seconden brandstof, toen zij hun maan- sloep in de „zee der stilte" aan de grond zetten, aldus is in Houston meegedeeld. Volgens de plannen zouden de ruimtevaarders over een brand stofreserve voor 119 seconden hebben moeten beschikt, toen de poten van de „Eagle" het maan oppervlak raakten. Het niet in de plannen voorziene zoeken naar een geschikte landings plaats vergde echter 60 seconden brandstof. Gedurende elk mo ment van de landing was echter voldoende brandstof om in geval van mislukking' naar de „Colum bia" terug te keren, aldus de lei der van het Apollo-project, Clifford Charlesworth. De films die Armstrong en Aldrin van het maanoppervlak hebben gemaakt, zullen maan dagavond aan journalisten wor den getoond. Na te zijn ontsmet met een speciale zuur, zullen de films nog 48 uur in een afgeslo ten ruimte worden bewaard, al vorens in het ruimtevaartcen trum in Houston te worden ont wikkeld. Vier Amerikaanse geologen die deelnemen aan het onderzoek van de maan. hebben gezegd dat de maan mogelijk ontstaan is door kracht' i, die de aarde i.i stukken hebben gedeeld. Gege vens die de op de maan geplaat ste seismograaf heeft geregis treerd, hebben hun de mogelijke conclusie aan de hand gedaan dat de maan is opgebouwd uit lagen, die zich rond een ge smolten kern hebben gegroe peerd. Deze kern is nu afge koeld. De geologen zijn hoopvol ge stemd over het functioneren van de seismograaf die waarschijn lijk oververhit is door de felle zonnestralen. Van de nog te ver wachten gegevens hopen zij zich later een betere mening te kun nen vormen over de oorsprong van de maan. Volgens radio-Bratislava kun nen de Verenigde Staten zich de van de maan meegenomen grond monsters niet toeëigenen, omdat de maan „evenals de overige hemellichamen aan niemand toe behoort". „De ruimtevaarders zijn op de maan geland als vertegenwoor digers van de hele mensheid en niet als burgers van een grote mogendheid", aldus de Slowaak se radio, die er overigens wel aan herinnert dat de NASA vóór de lancering van de Apollo-11 heeft aangekondigd, dat de mee gebrachte maangrond in 150 la boratoria van acht landen zal worden onderzocht. De leider van het Apollo-pro- gramma van de Nasa. generaal S. Philips, heeft donderdag bekend gemaakt dat de lancering voor de volgende Apollo-vlucht, de Apollio 12, is vastgesteld op 14 november van dit jaar. De ruimtevaarders moeten dan in de Oceaan der Stormen landen. De astronauten van de Apo1!o-12 zullen de kans krijgen de „Surve- yor-3", die op 20 april 1967 daar is geland, te bestuderen. Deze Surveyor heeft de maanbodem op die plaats geanalyseerd en een sleufje gegraven. Zij zullen in to taal 32 uur op de maan blijven en zich enige honderden meters van hun maanlander kunnen ver wijderen. De verklaring van president Nasser dat de wapenstilstands overeenkomst niet langer be staat, moet worden aanvaard voor wat zü is, aldus heeft de Israëlische minister van defen sie, generaal Moshe Dayan, tij dens een bezoek aan Hebron te genover journalisten verklaard. Onze conclusie dient te zijn, zo verklaarde hij in antwoord op vragen, dat de Egyptenaren wellicht de oorlog zullen her vatten en Tel Aviv zullen bom barderen. Hij voegde hier ech ter aan toe dat naar zijn mening de oorlog niet in de nabije toe komst zal uitbreken. President Nasser heeft volgens generaal Dayan uitdrukkelijk het Israëlische standpunt beves tigd, dat Egypte de wapenstil standsovereenkomst waartoe de veiligheidsraad had besloten en die door de Egyptische regering was aanvaard, niet langer van kracht acht. Volgens het Israëlische blad „Maariv" heeft de president van de Arabische republiek gekozen voor een lange uitputtingsoorlog tegen Israël en heeft hij weer stand kunnen bieden aan de aan drang om een grootscheeps of fensief te ontketenen. Nasser wil kennelijk een uitputtingsoorlog voeren, tot het Egj'ptische leger over enkele jaren sterk genoeg is om een oorlog te ontketenen en die ook te winnen, aldus „Maariv". Het blad meent dat de president de fout van het na bije verleden opnieuw begaat door te menen dat hij de loop der gebeurtenissen kan bepalen. Een militaire woordvoerder in Cairo deelde mee dat Israëlische vliegtuigen die luchtafweerstellin- gen bij het Suezkanaal hadden aan gevallen, door vuur van luchtaf weergeschut waren verdreven. In het noordelijke deel van het kanaal beschoten Israëli's en Egyp tenaren elkaar met zwaar geschut, tankgeschut en raketten. Volgens een Israëlische militaire woordvoerder zijn donderdagoch tend tijdens een gevecht boven de oostelijke oever van het Suezka naal zes Egyptische mig-straal- jagers neergeschoten. De Israëlische luchtmacht zou geen verliezen hebben geleden. Volgens de Israëlische woord voerder vielen Egyptische vliegtui gen omstreeks half twaalf Israëli sche stellingen langs het Suezka naal aan, ten gevolge waarvan een Israëlische soldaat werd gedood en MADRID: Prins Juan Carlos van Bourbon heeft woensdag het hem door generaal Franco aangeboden koningschap aangenomen. In het La Zarzuela paleis licht de toe komstige monarch de aanvaar ding toe. vier lichte verwondingen opliepen. Talrijke formaties Egyptische bommenwerpers en jagers hebben donderdag tegen het middaguur over de gehele lengte van het Suezkanaal Israëlische posities aangevallen, aldus heeft een mili taire woordvoerder in Cairo mee gedeeld. Met name commandoposten, ar tillerie- en raketstellingen werden bestookt, aldus de woordvoerder, volgens wie de aanval een ant woord op de Israëlische aanvallen. Tijdens een wereldconferentie van Joodse organisaties is donder dag in Genève een communiqué uitgegeven, waarin Oost-Duitsland, Polen en de Sowjet-Unie worden beschuldigd van anti-Joodse propa ganda. Aan de conferentie wordt deel genomen door leiders van de zio nistische wereldorganisatie, het Joodse wereldcongres én de natio nale Joodse leiders van een aantal landen. Een dode en drie zwaargewon den was donderdagmorgen de balans na een schietpartij tussen twee gangsters, een juwelier en de politie in de Zuidfranse stad Nice. Bij een overval van twee gangsters op een juwelierszaak kwam het tot een vuurgevecht. Een der overvallers werd hierbij gedood en de juwelier gewond. De andere gangster trachtte te ontkomen. Bij de achtervolging door de juwelier en de te hulp gekomen politie werd hij echter neergeschoten. Hij bleek ernstig gewond. Ook een voorbijganger raakte gewond. De president van Kenya, Jomo Kenyatta, heeft de minister van financiën van de Oostafrikaanse gemeenschap, Joseph Odero Jowi, als opvolger van de eerder deze maand vermoorde Tom Mboya benoemd tot minister voor economische planning en ontwikkeling. De 39-jarige Jowi is een Loeo, de stam waartoe ook Mboya be hoorde. Alvorens hij werd be noemd tot minister van financiën van de Oostafrikaanse gemeen schap waarin Kenya. Oeganda en Tanzania samenwerken is Jowi minister voor arbeidszaken geweest. Zoals bekend leidde de moord op Mboya tot onlusten tussen Logo's ert Kikoejoe's. De Chinese atoomwapens zij» gericht tegen de Sowjet-Unie, al dus het Poolse blad „Zycie Wars- zawy", dat er aan herinnert dat partijleider Breznef op de vorige maand in Moskou gehouden con ferentie van communistische par- tijen de voorbereiding op een I conventionele en nucleaire oor log van China heeft veroordeeld In Sinkiang, een provincie die over 3.000 km aan de Sowjet-Unie grenst, zijn vijftien uranium- en plutoniummijnen, aldus het blad. Proefstations en andere instal laties zijn gevestigd in de woes tijn van Lop Nor ten oosten van de rivier de Tarim. Sinkiang, met 1,5 miljoen vier kante kilometer de grootste pro vincie van China, telt acht mil joen inwoners, van wie drie mil joen Chinezen die zich daar de laatste jaren hebben gevestigd. Deze provincie is door een net van spoorlijnen en autowegen van strategisch belang met mid- den-China verbonden. De hoofd stad van Sinkiang, Oemroetsji, is door een bijna 1.900 km lange spoorlijn met Lanchow in de pro vincie Kansu verbonden. Vijf-en-twintig leden van het internationale Roode Kruis die zijn gestationeerd op de hulp basis voor Biafra in Ctonou (Da homey), is aangezegd dat zij het land moeten verlaten. Zij hebben uitstel gevraagd om zich op het vertrek voor te bereidene zono dig binnen 48 uur. In Cotonou was een der voor naamste bases voor hulp aan Bia fra, maar deze wordt niet meer gebruikt na de opschorting van de hulp van het internationale Roode Kruis op 10 juni j'.l. Een zware onweersbui, die ge- parrd ging met hagel, heeft don derdagmiddag veel schade ver oorzaakt in Mechelen en de om liggende tuinbouwstreek. Duizen den ruiten, zelfs van auto's zijn gesneuveld onder het geweld van hagelstenen zo groot als duive- eieren. Op vele plaatsen in de stad moest de brandweer te hulp komen bij kleine overstromin gen. Ook elders in België is het zeer warme zomerweer van de afge lopen dagen gevolgd door zware onweersbuien. VRIJ VEEL BEWOLKING Boven de Britse eilanden be vindt zich een uitloper van een hogedrukgebied waarvan de kern zich ten westen van de Golf van Biscaje bevindt. Dit hogedrukge- bied breidt zich vandaag verder naar onze omgeving uit. Hierdoor zal een zwak front dat zich don derdag boven Engeland bevond geleidelijk ook ons land passeren. Dit front vormt de voorste be grenzing van drogere lucht waar door de vochtige lucht met veel bewolking en in de kustgebieden ook mist langzaam verdreven wordt. Er wordt op de meeste plaatsen droog weer verwacht. Bij een zwakke tot matige noord westelijke wind zullen de tempe raturen gematigd zijn. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Vrij veel bewolking Vrij veel bewolking met nog slechts een enkele locale regen- of onweersbui. Zwakke tot ma tige noordwestelijke wind en ge matigde temperaturen. OP onder op ondef Juli 25 4.51 20.41 18.08 26 04.52 20.40 19.22 00.41 27 04.54 20.38 20.17 01.45 26 04.55 20.37 20.52 P3.10.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1