Weinig geestdrift in Spanje voor koning Juan Carlos IN 1972 BEMAND RUIMTESTATION ROND DE AARDE Voorlopig een bemanning van 28 waterleiding- 20 miljoen gulden Speciale beschikking prijscontrole vlees te wachten VERRUIMING BELASTINGVRIJE INVOER VOOR REIZIGERSVERKEER Sigaretten grensbewoners ongewijzigd 7 DE VkijE ZEEUW Woensdag 23 juli 1906 Eerste plannen vervallen Woonvertrek" De „tsaar" Ruimte-afval kan gevaarlek worden Goed weer in landingsgebied Henry Ford aan ongeluk ontsnant Armstrong ziet bij landing bekend gezicht Ook de kerk ziet niet hoe het Land er beter van wordt VEEL TEGENSTANDERS BALLING OF KONING Rutecks Rotterdam moet sluiten Nieuwe generaal Leger des Hells Canadees in Tsjecho- Slowaklje veroordeeld .1 De NASA heeft meegedeeld dat het plan bestaat in 1972 een bemand ruimtestation in 'n baan om de aarde te brengen het het doel de zon en de sterren te be studeren. In een verklaring wordt ge zegd dat de gigantische Satur- nus 5-raket, die tot nu toe is ge bruikt om de Apollo-schepen naar de maan te sturen, ook voor de lancering van een dergelijk station zal worden gebruikt, Het station is. in de eerste plaats be doeld om de geestelijke mens in de ruimte te bestuderen. Daar naast zal men ook aandacht schenken aan de lichamelijke capaciteiten van een mens die langere tijd in de ruimte ver keert. Het station zal worden ge bracht in een omloopbaan op een hoogte van ongeveer 407 km. De bemanning van drie astro nauten zal een dag later met een Apollo-raket naar het ruimte station worden gelanceerd. Volgens de NASA komen hier bij de eerder gemaakte plannen om in 1971 een kleiner station met een Saturnus 1/B-raket te lanceren te vervallen. Op grond van die plannen zou het ruimte station niet op de grond klaar worden gemaakt, maar door de astronauten in de baan rond de aarde. De Saturnus 1/B-raket heeft n.l. een kleinere capaciteit dan de Saturnus 5-raket. rf Het ruimtelaboratorium zal worden gebouwd in de derde etage van de gigantische Satur nus 5-raket, waar zich normaal het reservoir voor de vloeibare waterstof bevindt. Dit reservoir, dat een inhoud heeft van 280 m3, wordt verdeeld in twee verdie pingen: één voor het zg. labora torium-observatorium, de ande re voor het „woonvertrek" van de astronauten. Op de kop van het station zal de telescoop wor den gebouwd. Volgens de plannen zullen de astronauten voorlopig 28 dagen op het station verblijven. Dit aantal kan later worden uitge breid tot 56. De juiste datum voor een dergelijke lancering is nog niet vastgesteld. Met de tweede kosmische snel heid van 39.715 km per uur zal de Apollo-11 vandaag om 18.35 uur Nèd. tijd in de atmosfeer duiken. Een koerscorrectie die voor woens dag op het programma stond, kon vervallen. Bij het binnengaan van de dampkring wordt het hitte schild van de cabine witgloeiend; het bereikt een temperatuur van 2700 graden Celsius. Veertien mi nuten later, om 18.49 uur Ned. tijd moet de Apollo-11 naast het ber- gingsschop „Hornet" in het water neerkomen. Het is duidelijk geworden wat de oorzaak is geweest van de gil lende storingen in de radio. Uren naderhand merkte Armstrong ter loops op, dat hij een geluidsbandje had laten draaien met zijn lieve lingsplaat, getiteld „Muziek van de maan". „Klinkt dat even merkwaardig", zei Houston. Armsrtong antwoordde: „Dat moet toch ook". Aldrin zei daarop dat hij er net zo over dacht als Houston „maar de tsaar wil het zo". Sinds de „Prawda" Armstrong „de tsaar van het ruimteschip" heeft ge noemd, spreken zijn collega's hem steeds zo aan. In Aldrins bio-medische meet apparatuur heeft de gevoelige hartsonde het begeven, waardoor de registratie in Houston is uitge vallen. Hij heeft geprobeerd de sondes uit de pakken van zvn twee collega's te gebruiken, maar dat hielp niet. Aldrin verzekerde dat hij wel kon laten zien dat zijn hart nop werkt. Houston: „We geloven het zo ook wel!" Niemand in Houston weet waar de landingstrap van „Snoopy" (Apollo-10) is gebleven. Door tijd gebrek heeft men ook het stijgdeel van de „Arend" uit het oog verlo ren. In 1972 wanneer alle Apollo- maanlandingen achter de rug zijn draaien er minstens tien stijgdelen rond de maan. De verkeerschaos wordt daardoor groter, waardoor jiet risico groter wordt op een bot sing, ook al is de statisch bereken de kans daarop oneindig klein. „Snoopy" stootte het landings- deel in mei af, waarna dit in een cirkelvormige baan kwam. Het stijgdeel werd na het koppelen af gestoten en is door de werkende motor in een baan om de zon ge bracht. Deze moeilijke methode om ongewenste voorwerpen uit banen om de maan te verwijderen kan bij maanlandingen in de naaste toekomst niet worden toegepast De L m's zijn uiterst krap bereken de en bijna primitieve voertuigen, die op de seconde nauwkeurg moeten vliegen om met de beperk te hoeveelheid brandstof te kun nen landen, opstijgen en weer kop pelen. Na het afstoten van de lege cabine is er niet voldoende brand stof meer om het vaartuig naar de zon te stuwen. Zo komen de volgende jaren verscheidene stijgtrappen in ba nen om de maan. De volgende wordt die van de Apollo-12 in no vember. De weersomstandigheden in het gebied van de Stille Oceaan waar vrijdag de Apollo 11 moet landen, is uitstekend. De Ameri kaanse marine verwacht dat het zicht achttien kilometer zal zijn en dat de windsterkte 20 tot 30 kilometer per uur zal belopen. De golven zullen één tot ander halve meter hoog zijn, terwijl de temperatuur zowel van water als lucht ongeveer 28 graden zal be dragen. Op 3.600 kilometer ten oosten van het landingsgebied woedde gisteren een tropisch onweer, dat echter geen gevaar voor de lan dings- en bergingsoperatie mee brengt. Het bestuur van het waterlel- -Unffhodriif Midden-Nederland 'W.M.N.l heeft het algemeen be stuur voorgesteld een krediet "an 19.900,000.ter beschik king te stellen voor de bouw van oen. nieuw hoofdkantoor annex boofdmagaziin en laboratorium op 't industrieterrein Lage Weide •n Utrecht. Er is een ontwern gereed, zodat eind van dit jaar met de bouw een bcin kan worden gemaakt. Medio 1970 zal de n'euwe vestiging gereed zijn. In het voorlopige ontwerp was de bouw begroot op ƒ16 mil- ioen, maar later hleek dit bedrag aao de lage k°* t. zijn. Het W.M.N. was aanvankelijk van olan het nieuwe gebouw volgens de traditionele bouwwijze ruim 20 miljoen te laten verrijzen, maar dan zou de ves tiging pas medio 1972 in gebruik kunnen worden genomen. Uit eindelijk viel de keuze op de ..prefab-methode", omdat deze niet alleen goedkoper is maar bovendien een aanzienlijke ver korting van de bouwtijd inhoudt. De Amerikaanse industrieel Henry Ford, die met zijn vrouw Christine en zijn dochter Annie deelnam aan een vispartij op zee, is aan een ongeluk ontsnapt, toen hun boot nabij het eiland Skia- thos in de Aegeische zee in brand raakte. Kustvaartuigen slaagden erin de brand te blussen. Armstrong zal vandaag een be kend gezicht zien wanneer het luik van de capsule wordt ge opend als deze in het water is neergedaald. Het speciale sterie le omhulsel wordt hem dan aan gereikt door Eldridge M. Neal, die uit de bergingshelicopters springt en het rubbervlot uit bouwt. Deze 25-jarige kikvors man kent Neil Amstrong goed Op 16 maart 1966 voer Neal op de Amerikaanse torpedobootja- ger „Leonard F. Mason" in de Stille Oceaan. Het schip behoor de tot de bergingsvloot voor de ruimtevaart die over de hele we reld was verspreid. De stemming aan boord was niet erg goed. Alle ruimtevluchten van de Ver. Staten eindigden in de Atlanti sche Oceaan bij de Bermuda eilanden, en de Mason bevond zich alleen uit voorzorg aan de andere kant van de wereld. El- drigde verveelde zich. Totdat in de nacht alarm gegeven werd. De Gemini-8 was na het koppe len aan een onbemande raket- trap, een Agena, in gevaar, het samenstel was in een rol geraakt. Neil Armstrong was commandant van deze vlucht. Naast hem zat David Scott, die later de stuur- cabine van de Apollo-9 bedien de. Armstrong greep onmiddel- delijk zo koelbloedig en voor zichtig in dat men in de NASA er nog van overtuigd is dat dit optreden rechtstreeks geleid heeft tot zijn uitverkiezing voor de historische vlucht met de Apollo-11. De Gemini-commandant neu traliseerde de rolbeweging en moest daarna de eerste en tot dusver enige noodlanding van de Amerikaanse bemande ruim bevaart uitvoeren. Hij had geen tijd meer om het doelgebied in de Atlantische Oceaan te berei ken. Na tien uur en 42 minuten vliegen kwam de Gemini in de Stille Oceaan terecht. Van het schip stegen de hefschroefvlieg tuigen op, in nummer één stond Eldridge Neal klaar om te sprin gen. Hij hoefde niet lang te wachten, want Armstrong had de noodlanding niet alleen per fect uitgevoerd maar zijn ruim tevaartuig zo dicht bij het schip gebracht dat hij daarmee een record vestigde, namelijk slechts 'wee kilometer. Eldridge beves tigde de drijfkrachtkraag en reende het luik Vandaag zal hij ;n de Stille Oceaan hetzelfde doen. Generaal Franco heeft de 31-ja rige prins Juan Carlos van Bour bon tot zijn opvolger en toekom stige monarch van Spanje be noemd. De 7 6-jarige generaal deed de bekendmaking in een vergadering van de Cortes, het Spaanse parlement. Spanje zal dus binnenkort weer een monarchie zijn met Juan Carlos van Bourbon als koning. Formeel is het land nog steeds een koninkrijk: het huidi ge staatshoofd bekleedt zijn functie volgens de grondwet al leen voor een overgansperiode overgang naar wat wordt niet vermeld. Al jaren maakte Franco er geen geheim van dat hij zich Juan Carlos, de 31-iarige klein zoon van de laatste koning Al- phonso. als „ideale" opvolger dacht. Ilij heeft de jongeman in een paleisje gezet, laat liem re- j prcsentatieve functies verrichten en een militaire opleiding geven. Als hij hoopte daarmee de prins populair te maken is dat ver geefs geweest; ook het huwelijk -net een Griekse prinses heeft ■veinig Spanjaarden tot geest- 9rift gebracht. Niet dat Juan Carlos gehaat is, maar hij heeft de persoonlijkheid niet om zich bemind te maken. Behalve dan bij Franco. De jongste prinselijke uitspraken lijken alleen bestemd de gene raal het vertrouwen te geven, dat niemand zo in Franco's geest zou regeren als Juan Carlos. Hij rept net als de generaal over democratie en andere hoogstaan de begrippen, maar geeft nee als zjjn leermeester aan die termen een 'hoogste persoonlijke inhoud, zodat ze voor anderen onher kenbaar worden.- Er .is echter een voornaam ver schil: Franco heeft persoonlijk „gezag" dat hem de kracht geeft zijn wil door te zetten tegen alle verzet in. Maar dat moet van de prins nog blijken. En hij zal het nodig hebben want van Franco erft hij machtige tegenstanders en meer dan deze. Ook binnen de Falange, de beweging van Fran co, waarin vooral de op 't groot kapitaal steunende Ope Dei-be weging een koningshuis ziet als een rem op Spanjes ontwikke ling. De koningsgezinden menen dat Juan Carlos op een troon gaat zitten die rechtens zijn vader don Juan toekomst. De Carlisten voelen zich verraden na 'hun steun aan Franco in de burger oorlog: zij hebben hun eigen kandidaat, Carlos Hugo. De re publikeinen zijn natuurlijk tegen elke koning die alleen maar kan worden gezien als een werktuig van de man die de wettige re publiek omverwierp. Zelfs 4e kerk, eens een trou we steunpilaar zowel van ko ningshuis als Franco, acht de laatste jaren verbondenheid met het volk van meer -ng dan verbondenheid met het regime. De clerus ziet niet hoe de natie er beter van zou worden, als Ju?" de troon bestijgt. Onder die omstandigheden ko ning willen worden getuigt van moed, maar ook dat zien vele Spanjaarden anders. Ze zien meer karakterslapheid bij de prins die zelfs tegen zijn vaders rechten ingaat om Franco zijn zin te gc ven, dit alles uit dankbaarheid voor de man die hem ervoor be waarde als een obsure balling door het leven te moeten gaan. Dit alles leeft, nu Franco zijn machteloze parlement heeft bij eengeroepen. voor een belangrij ke mededeling over de opvol ging. En men hoopt dat net als vorige keren c. belang rijke mededeling niets zal inhou den. Maar men vreest, want Franco is oud en hij kan niet ontwijkend blijven doen over zjjn opvolging. De oplossing van dit probleem kunt u vinden op pagina 3. Het ministerie van econo mische zaken zal begin augustus een speciale beschikking afkon digen inzake prijscontrole voor vlees. Dit heeft de voorzitter van het produktschap, mr. F. G. van Dijk, meegedeeld in de verga dering van het schap in Rijswijk. Omdat voor levende slachtdie ren geen prijsstop geldt, doèn zich moeilijkheden voor bij dé vaststelling van de vleesprijzen. Bij de bespreking van de marktsituatie gewaagde mr. Van Dijk van een kort aanbod in slachtvarkens. In juni bedroeg 't 89.500, vergeleken met 84.000 in aantal dekkingen van zeugen juni vorig jaar en 93.300 in mei dit jaar. De schaarste op de var- kensmarkt is internationaal. Men mag voorlopig rekenen met goe de prijzen voor slachtvarkens. De afzet van geslachte varkens en delen van varkens naar de an dere E.E.G.-landen handhaaft, zich op een goed peil. Het aantal slachtingen van var kens beweegt zich de laatste we ken tussen de 130.000 en 140.000. De vocrraden spek bedroegen per 28 !uni 1640 ton ,200 ton meer dan een maand tevófen: De exploitatie van Ruteck's promenaderestaurant aan de Lijnbaan in Rotterdam wordt per 15 september beëindigd. De hon derd personeelsleden is ontslag aangezegd. Het etablissement was het laatste restaurant in Neder» land, dat onder de naam „Ruteck" werd geëxploiteerd. 2) „Nee. bepaald niet!" „Dan zal ik duidelijker zijn. Zoals je al zeide: ik zit momen teel aan de grond. Het ligt niet in mijn aard om met de regelmaat van de klok slaafse arbeid te ver richten. Geloof me, Jacues, ik zou het niet kunnen. Ik zou er bij doodgaan. Bijgevolg zit ik zon der inkomsten. De jouw® bedra gen meer dan 20.000 per jaar. Dit verschil is te groot. Daar kun nen er best een paar duizend af voor mij. Als tegenprestatie neem ik een deel van je ambtszorgen en zo van je over. Dat is trouwens hard nodig, want je werkt te hard. Je komt eenvoudig niet toe aan je geliefde boeken en je stu die van de klassieken, omdat je avond aan avond wordt wegge sleurd. Ik heb voo,r de aardigheid eens opgeschreven wat je de vorige week 's avonds hebt ge daan. Maandagavond ben je bij Zandveld geweest. Deze goede man was jarig en is direkteur van gemeentewerken, beide nogal vervelende aangelegenheden, maar je kon er niet onderuit. DOOR W. GELDOF Dinsdagavond is hier in deze bibliotheek het geharrewar ge weest van die kommissie tot we ring van schoolverzuim, waar het steeds maar weer tobben mee is. Woensdagavond was ér die be spreking met de V.V.V. Je kon er al evenmin onderuit. Donderdag avond is er die opening geweest van de middenstandstentoonstel ling, waar ze je nota bene twee uur hebben vastgehouden. Vrij dagavond was de gemeentepolitie aan de beurt in verband met de toenemende baldadigheid en straatschenderij van de lieve jeugd. En zelfs zaterdagavond was je niet vrij, want toen waren de ouders van Rita op visite en daar ben je óók al niet dol op. Zondagavond „Ja hou maar op," kreunde de burgemeester. „Zeg maar ronduit dat je hier net zolang rond ge spioneerd hebt tot je alles van me wist." „Inderdaad, mijn waarde. Maa,r ervaren als ik was in dergelijke zaakjes, en dank zy het feit dat ik je dubbelganger ben, was dat niet moeilijk. Ik had er precies twee dagen voor nodig." „En waar heb je al die tijd ge logeerd? Toch niet hier in de stad?" „In het dorp, zul je bedoelen? Nee. nee. dat zou mijn plan vol maakt bederven. Wij dragen toe vallig precies dezelfde naam of eigenlijk is dat weer niet zó toe vallig, gezien de familierelatie. Maar als ik hier in jouw drop zou logeren, dan zou iedereen meteen weten, dat ik niet van jou te on derscheiden was en- „En dat zullen ze dan vandaag nog weten. Ik zal de politie in lichten, ik zal. „e zult niets van die aard doen, waarde achterneef! Vergeet niet, dat ik volstrekt niet door de poli tie gezocht wordt en dat mij mo menteel niets ten laste wordt ge legd. Ik kan gaan en staan waar ik wil en ik ben vrij mijn eigen naam te noemen. Weet je wat d'at betekent?" De ander zweeg. „Dat betekent, dat ik niets anders behoef te doen, dan en kele nogal wufte vermaaksgele- genheden in dit goede dorp op te zoeken en mij daar te vertonen. Dat zal voldoendezijn om jou in opsraak te brengen en onmoge lijk te maken."- De burgemeester lachte grim mig. „Niet bij de autoriteiten, mannetje .Die zal ik zo snel mo gelijk inlichten!" „Je vergeet, dat de bewoners hier het niet direkt zullen gelo ven. Als ik mij in de genoemde gelegenheden heb vertoond en daarna voor een poosje spoorloos verdwijn, zullen ze dan jouw ver haal voor zoete koek aannemen? Ik betwijfel het! Bovendien weet ik wel zóveel van je partikuliere leven èn van je ambtsbezigheden af, dat ik door het voeren van 'n, laten we zeggen nogal buitennis- sig gesprek, heel wat konsterna- tie kan veroorzaken. En dat zon der maar in het minst een straf baar feit te begaan. Begrijp je?" „Als je daar lol in hebt, ga dan je gang maar." De burgemeester wiste zich het zweet van 't voor hoofd. „Daar heb ik helemaal geen lol in, edelachtbare. Ik wil mij een bestaan opbouwen en om te be ginnen moet ik een beetje wen nen aan de vrijheid. Misschien dat ik dan later eens écht werken ga. Voorlopig zou ik daarom een deel van je ambtsbezigheden wil len overnemen, uiteraard tegen redelijke vergoeding. Die ver velende avondkarweitjes kan ik best voor je opknappen. Lintjes doorknippen, bazars of tentoon stellinkjes openen, dooie visites waarnemen en zelfs het preside ren van de raad en zo kun je best aan mij overlaten. Heus, dat is voor jou het beste. Het zal je ge zondheid ten goede komen, want je bent veel te nerveus en te prik kelbaar. Je kunt je liefhebberijen weer ter hand nemen, kortom, je gaat weer eens écht leven. Zelfs kun je er af en toe eens een paar daagjes tussen uit." „Man! Ik denk er niet aan!" (Wordt vervolgd.) Met ingang van 1 augustus zal de .regeling om goederen met vrij stelling van belasting in Neder land in te voeren worden ver ruimd. De nieuwe voorschriften houden in dat souvenirs, cadeaus en goederen voor eigen gebruik, die in de E.E.G.-landen zijn ver kregen belastingvrij kunnen worden ingevoerd tot een bedrag van 270 (voor goederen uit Bel gië en Luxemburg gold reeds een maximumbedrag van 150 en voor goederen uit andere landen 90). Voor de invoer van goede ren uit landen die niet tot de E.E.G. behoren, blijft het bedrag van 90 gehandhaafd. De Bene- luxreizigers kunnen voortaan de dubbele hoeveelheid belasting vrij invoeren. Reizigers die in Europa wonen, mogen vrij invoeren: Tabaksprodukten: sigaretten 200 stuks, of cigarillo's 100 stuks, of sigaren 50 stuks, of rooktabak 250 gram, of een evenredige hoe veelheid van deze goederen te zamen. Parfumerieën, reukwater enz. 0,25 liter. Koffie 500 gram, of koffie-ex- tracten en -essences 200 gram. Thee 100 gram of thee-extrac ten en -essences 40 gram. Aan personen beneden de 15 jaar wordt geen vrijstèlling ver leend. Voor grensbewoners en het personeel van voertuigen in het internationale verkeer zullen de zelfde voorschriften met uit zondering dan die voor tabaks produkten gelden als voor andere reizigers die in Europa wonen. De wereldreizigers van het Leger des Heils hebben woens dag de Zweed Wickberg tot hun nieuwe generaal gekozen. Hij is 65 jaar. Generaal Wickberg is de tweede niet-Brit die het heilsleger gaat aanvoeren. Wel woont hij met zijn gezin in Lon den. Bij de laatste stemming ging het tussen hem en de com mandant in Nederland, Kaare Westergaard. Een in Tsjecho-Slowakije ge boren Canadese staatsburger is dinsdag door een rechtbank in Oesti Nad Labem wegens spio nage tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld. De man was met zijn activiteit begonnen na zijn emigratie uit Tsjecho-Slo wakije in 1951, aldus het pers bureau C.T.K. De zaak was nü eerst voorgekomen omdat de man tot dusver in het buitenland had gewoond. Hij zou hebben bekend. De Canadees is de 47-jarige Rudolph Holota, werkzaam bij het ministerie van verkeer in Vancouver. Na 1951 zou hij door de inlich tingendienst van het Engelse leger als spion naar Tsjecho- Slowakije zijn gezonden. Hij werd in januari gearresteerd toen hij familie in zijn geboor teland wilde bezoeken. Holota zal waarschijnlijk over twee weken vrijkomen, daar hij kan profiteren van een door de wet toegestane strafverlaging én een amnestieregeling. t

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2