Papoea's stellen weinig vertrouwen in Indonesische beloften Schietpartij in binnenstad Haagse Troepen op Okinawa beschikken over gifgas VOOR GEBAK SMIDT'S 28-iari NIXON NIET NAAR MOSKOU RUSSISCHE RAKETTEN IN ALGERIJE Egyptische minister: Oorlog enige oplossing RUST IN ZUD-VIETNAM 0E THANT GAAT NOG NIET HEEN HFT WEER Ver. Staten geven toe: Banketbakkerij KENNEDY IS 2IJN RIJBEWIJS KWIJT Arrogante Javanen Djakarta al voorzichtiger Ook Fakfak voor aansluiting bij Indonesië Kegel gaten Oude vete „Bekenden Aanslag in Tel Aviv Ontvoering in Columbia Dodelijk Uitnodiging van Oe Thant Weerbericht Hoogwater Zon- ent Maanstanden DONDERDAG 25e Jaargang 24 JULI 1969 No, 6032 Het besluit van de Indonesische regering om West-Irian na de „daad van vrije keuze" een ze kere mate van zelfbestuur toe te kennen, is door de papoea's met gemengde gevoelens ontvangen. Enkelen zeiden dat deze belofte al meermalen was gedaan, ande ren vreesden een lange interim periode van centraal bestuur. De algemene indruk is dat het In donesische kabinet de toezegging heeft gedaan om de wereldopinie over de volksraadpleging te sus sen. Men kan niet geloven dat West- Irian in de toekomst onafhanke lijker zal zijn dan de Molukken of Noord-Sumatra, waar bewe gingen die naar een zekere vorm van onafhankelijkheid streefden, volkomen zijn vernietigd. Ook de directeur van de handelsonderne ming Irian Bhakti, Frits Kirihio, die beke:.d staat om zijn pro-In donesische houding, ziet niet veel in de belofte van Djakarta. Een dergelijke status kan volgens is het adres Nieuwediepstraat 1 Terneuzen In afwachting van een voltooid onderzoek inzake het auto-onge luk in Edgartown (Massachusetts) is senator Kennedy zijn rijbe wijs voorlopig ontnomen, zo is woensdag op het registratiekan toor voor motorrijtuigen te Bos ton meegedeeld. "I De senator was zaterdag in het water gereden, waarbij zijn pas- sagiere, Mary Jo Kopecfone om het leven kwam. Maandag zal hij op een recht zitting moeten verschijnen, om vast. te stellen of hij zich schul dig heeft gemaakt aan het „zwa re vergrijp" van voortijdige ver lating van de plaats van het on geluk, zonder kennisgeving aan de politie. Als de rechter hem schuldig bevindt, kan Kennedy voor zes maanden zijn rijbe voegdheid worden ontzegd hem pas worden verleend, wan neer West-Irian economische on afhankelijkheid heeft bereikt. Er moest nog 'n lange en moei lijke weg worden afgelegd eer het zover was. Evenals andere Papoea-leiders zei Kirihio dat veel moeilijkheden in de betrek kingen tussen Indonesië en de pa poea's zouden verdwijnen, als de corruptie, bureaucratische en tact1 os arrogante Javaanse amb tenaren konden worden vervan gen. Een besluit in die richting was eveneens döor Djakarta ge nomen. Meegedeeld werd dat alle regeringsambtenaren die meer dan zes jaar in West-Irian zijn geweest, zullen worden terugge trokken. Kirihio vond daarvan: „Het is eenvoudiger ambtenaren weg te sturen dan ze te vervan gen door betere. De grote vraag is wat de kwaiteiten van die men sen zijn. Een andere vraag is hoe snel ze hun nieuwe taken tot in details onder de knie hebben". Indonesische functionarissen hebben woensdag berichten te gengesproken, volgens welke West-Irian na afloop van de „vrije keuze" zelfbestuur zou krijgen. Waarschijnlijk had een dinsdag door minister van voor lichting Boedjiardjo afgelegde verklaring misverstand gewekt, zeiden ze. De minister had ge- zegt dat werd gewerkt aan een „concept voor zelfbestuur", dat in september aan de bevolking van West-Irian zal worden voor gelegd. Volgens eerder genoemde functionarissen had de regering zelfbestuur in plaatselijke aan gelegenheden in gedachten, zoals al in wisselende mate in andere Indonesische provincies bestond. De 75 leden van de raadgeven de vergadering van het regent schap Fakfak hebben zich woens dag bij hun „daad van vrije keu ze" uitgesproken voor aansluiting bij Indonesië, zo meldt het pers bureau Antara. Het was de vier de „moesjawarah"-bijeenkomst in West-Irian. Er volgen er nog vier waarvan de laatste begin augustus in de hoofdstad Djaja- poera. In een café in de Nieuwe Mol straat in de Haagse binnenstad is het dinsdagavond tot een schiet partij gekomen tussen een vijftal leden van de familie De G. en twee broers van de familie F. Een van de broers, de 28-jarige bouwvakarbeider F. F., werd daarbij door een kogel uit een pistool in de hartstreek getrof fen. Hij werd in kritieke toestand naar het ziekenhuis Zuidwal ver voerd, waar hij 's nachts een ope ratie onderging. Zijn broer, de 24-jarige stucadoor M. F., is aan gehouden. Bij de schietpartij liep de 23-jarige barkeeper R, de G. een schotwond in het reehter- bovenbeen op. Hij werd aange houden in het ziekenhuis, waar hij zich had laten behandelen. De ernstig gewonde F .F. is later aan zijn verwondingen bezweken. De poiltie kreeg omstreeks half elf de melding van de schietpar tij. Er bleek in het café flink ge vochten en geschoten te zijn. In de cafédeur zaten vier kogelga ten en de naast de deur staande jukebox was eveneens doorboord. De grote ruit aan de straatzijde was gesneuveld, evenals de voor ruit van de auto, waarmee de broers rond kwart over tién bij het café waren aangekomen. Volgens de politie bestond er al lang een vete tussen de Haagse families De G. en F. De twee broers F. zijn mogelijk op wraak uitgeweest. Na binnenkomst van de broers moet het direct tot een vechtpar tij zijn gekomen, waarbij over en weer werd geschoten. Een van de beide broers heeft ook gebruik gemaakt van een bijl, die later door de politie is aangetroffen en in beslag genomen. Toen de oudste van de gebroe ders F. door een schot in de borst was getroffen, is hij met zijn broer naar buiten gevlucht, waar de jongste door enkele leden van de familie De G. werd mishan deld. De politie heeft geen vuurwa pens gevonden. WAPAKONETA: In de woon plaats van Neil Armstrong is door leden van de plaatselijke kamer van koophandel een bord neerge zet ter ere van de eerste mens op de maan. Tf Zowel de broers F. als een aan tal leden van de familie De G. zijn bekend van Vroegere vecht partijen. De beide broers zijn enkele jaren geledtn veroordeeld voor htm aandeel' m een schiet partij én beroving in de Haagse binnenstad. Terwijl de politie bezig was met de nasleep van de schietpar tij, meldde de echtgenote van M. F. zich op het politiebureau om naar haar man te informeren. Een politieman herinnerde zich dat de vrouw nog in de boeken stond, omdat zij acht boetes wegens overtreding van de wegenver keerswet niet had voldaan. De vrouw betaalde de ƒ309 direct In het onderzoek naar de ge beurtenissen bij de schietpartij in de Nieuwe Molstraat in Den Haag, die het leven hebben ge kost aan de 28-jarige bouwvak ker F. F., heeft de politie giste ren een tiental getuigen gehoord, onder wie leden van de familie De G. De politie heeft tot nu toe kunnen konstateren, dat 's nachts zes kogels zijn afgevuurd. Bij de ruzie tussen de familie De G. en de familie F. heeft meegespeeld, dat de vrouw van F. F. in Utrecht als prostitué had gewerkt voor le den van de familie De G., en nu bij haar echtgenoot was terugge keerd. De politie heeft gisteren een 17-jarige metselaar aange houden, een stiefbroer van de 's avonds reeds aangehouden 23- jarige barkeeper R. de G. Het beeld dat de politie van de schietpartij heeft is overigens nog steeds niet glashelder. Van daag zullen de ingesloten ver- ■chten worden gehoord. Ronald Ziegler, de woordvoer der van het Witte Huis heeft woensdag enkele krantenberich ten tegengesproken waarin werd gezegd dat president Nixon tij dens zijn reis rond de wereld ook een bezoek zou brengen aan Moskou om de leiders van het Kremlin te ontmoeten. Het gerucht werd in eerste in stantie in de wereld gebracht door de New York Times die in lichtingen had ingewonnen in doorgaans welingelichte kringéh in Washington. Het blad wees er daarbij op dat de juiste reisbe schrijving van Nixon nog niet voor publikatie is vrijgegeven. Het Westduitse blad Bayern- koerier, het orgaan van de chris telijke sociale unie van Franz Josef Strauss, zeide woensdag dat Rusland in Algerije raketten installeert die een vliegbereik hebben tot Londen, Parijs of Hamburg. Waar het blad deze inlichtin gen vandaan gehaald heeft is niet bekendgemaakt. De Russische raketbases in Al gerije zijn allen gegroepeerd rond La Calle, vlakbij de grens met Tunesië. Dit duidt er vol gens het blad op ë-+ de raketten voor Europa bedoeld zijn „om dat vanaf dit punt de actieradius ten opzichte van Europa het korst is". Een woordvoerder van de po litie in Tel Aviv heeft gezegd dat woensdagmorgen in Tel Aviv bij een bushalte een bom is ont ploft met het gevolg, dat een man het leven verloor en een tweede ernstig werd gewond. Generaal Mohammed Fawzi, de Egyptische minister van oorlog, heeft in een toespraak tot de strijdkrachten oorlog het enige middel genoemd om de sporen van „agressie" uit te wissén. Hij sprak aan de vooravond van de 17e verjaardag van de revolutie die de monarchie deed verdwij nen. Dit is het jaar van de bevrij ding, zei hij, en het is de heilige plicht van de strijdkrachten de nederlaag 'irati ;i967 tegen Israël goed te maken. „Wij zijn van ac tieve verdediging overgegaan tot het stadium van bevrijding. Wij zijn vastbesloten de overwinning te behalen, wat de prijs ook mag zijn". In Zuid-Vietnam is momenteel sprake van een gevechtspauze. De afgelopen zes en dertig uur is geen enkele Amerikaanse soldaat gesneuveld en slechts één ge wond, zo maakte de Amerikaanse legerleiding woensdag bekend. Er was slechts melding gemaakt van elf vietcong-beschietingen Gevechten tussen troepen kwa men haast niet voor. De Amerikaanse en Zuidviet- namese bevelhebbers zijn voor 't merendeel van mening dat deze algemene rust past in de „viet- cong-cyclus" van offensieven en perioden van hergroepering. Ge neraal Earl Wheeler verklaarde kortgeleden bij zijn terugkeer in Washington van een bezoek aan Zuid-Vietnam, dat de Ameri kaanse inlichtingendiensten een nieuw offensief van vietcong en Noordvietnamezen verwachtten voor eind juli of begin augustus. Een woordvoerder van het secretariaat-generaal van de Verenigde Naties heeft de ge ruchten volgens welke Oe Thant binnenkort zijn functie zal neer leggen als „absurd" van de hand gewezen. Hij voegde daaraan toe dat de secretaris-generaal de ..vaste wil heeft zijn functie tot het eind van zijn mandaat (de cember 1971) te blijven vervul len". OPNIEW WARM TOT ZEER WARM Ook vandaag zal 't weer warm tot zeer warm zijn. Dit als ge volg van de geringe luchtdruk- verschillen in onze omgeving. Bij overwegend zonnig weer kan toch als gevolg van de grote hit te in de namiddag en avond een enkele verspreide onweersbui vormen, voornamelijk in het oos ten en zuiden van het land. Door de geringe luchtdrukver- sdhillen zal er ook weinig wind zijn. In de middag zal er in de kuststreken wind van zee zijn waardoor er enige afkoeling zal zijn. Collega's van senator Edward Kennedy bleken woensdag be zorgd over zijn toekomst, nu het woord dronkenschap is gevallen in verband met het auto-onge luk. Deze mogelijkheid, waarbij hij te hard zou hebben gereden, werd dinsdag geopperd door het tijdschrift „Newsweek". Het schreef dat nauwe mede werkers van de senator, naar men weet zich ernstig bezorgd hebben gemaakt over zijn drink gewoonten, zijn roekeloze rijden, en zijn voorliefde voor mooie gezichtjes". Later op de dag zei de openbare aanklager van Ed gartown dat de politie de moge lijkheid van dronkenschap na de feestavond voor het auto-onge luk onderzoekt. Politici menen dat, welke verklaring er ook wordt gegeven voor het feit dat de senator acht uur gewacht heeft voordat hij de politie waarschuwde, 't moeilijk wordt de indruk uit te wissen dat hij gevlucht is. Ongetwijfeld zal dit de senator enige onherstelbare schade aan zijn goede naam be rokkenen. HYANNIS: Senator Ted Kern te met zijn vrouw Joan bij het ver laten van de kerk na de begra fenis van Mary Jo Kopechne die zaterdag in Kennedy's auto om 't leven kwam. Kennedy draagt hier, als gevolg van het ongeluk een nylon halsversterker. Een schoonzoon' van ex-presi dent Guillermo Valencia van Co lumbia is woensdag door drie mannen in zuidoost-Columbia ontvoerd. Hij zal worden vrijge laten tegen betaling van een los geld van ongeveer 700.000 gulden. Dit meldden welingelichte mili taire bronnen in Columbia. De 31-jarige schoonzoon Ernesto Gonzales Caidedo, van beroep arts, werd met zijn wagen tot stoppen gedwongen door drie mannen op éen eenzame weg tus sen Cali en el Saladito. Het. Amerikaanse ministerie van defensie heeft voor het eerst officieel toegegeven dat de Ver enigde Staten op het eiland Oki nawa im de Stille Oceaan over gifgas beschikken. Deze erken ning is vervat in een bekendma king, waarin het pentagon mee deelde, dat het gifgas zal worden weggehaald van het eiland, waar op 8-juli 24 personen bij een on geluk met gifgas verwondingen hebben opgelopen. Er kwamen eisen het gas te ver wijderen en een bezorgd verzoek om opheldering van Japan, toen in persberichten het ongeluk werd gemeld. De woordvoerder van het pen tagon zei dat een officiële be kendmaking van het gebeurde was vertraagd, doordat de Ja panse regering nog moest worden ingelicht. Hij vestigde er de aan dacht op dat militaire functiona rissen al enige tijd bezig waren met de uitwerking van plannen, die de verwijdering van gaswa- pens van het eiland beoogden. De woordvoerder onthulde nu, dat op 8 juli 23 Amerikaanse sol daten en een Amerikaanse bur ger korte tijd in aanraking zijn geweest met de chemische stof Oe Thant verblijft nog steeds in zijn huis om te herstellen van de operatie die hij twee weken geleden heeft ondergaan. De secretaris-generaal van de V. N. Oe Thant beeft de drie astronauten van de Apollo-11 uitgenodigd ook de V. N. te be zoeken wanneer zij op13 augus tus voor de traditionele confetti- parade in New York zijn. medegedeeld door het K.N.M.X., geldig tot hedenavond. Warm tot zeer warm Overwegend zonnig met op nieuw warm tot zeer warm weer en in de namiddag en avond' voornamelijk in het oosten e» zuiden van het land kans op on weer. Weinig wind. In de kustge bieden in de middag wind van zee met enige afkoeling. DONDERDAG 24 JULI Cadzand 8.06 8.41 Breskens 8.31 9.06 Terneuzen 9.07 9.42 Hansweert 9.46 10.21 Walsoorden 9.50 10.25 ZON MAAN op onder op ondSf juli 24 4.49 20.43 16.40 33.89 25 4 51 20.41 18.08 j-. GB. welke hij als „giftig" be schreef en die in grote doses do- delijk is als erg een onmiddellij ke en juiste medische behande ling op volgt. Alle personen die met de stof in aanraking waren geweest, zijn na een kort medisch onderzoek binnen zes uur weer. aan het werk gegaan. Het gas was ontsnapt door een lek dat bij het verwijderen van verf ontstond. Advertentieprijs: per mm 16 cent; mfaJmns» per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handel*- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adms bureau van dit blad 80 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot tun. 9 ent Voor het gecomb. maandag/dinsdagmunsmer tot 10 uur voormiddag. Frahkémg bij abonnementTERNEUZEN Directeur-HoofdredacteurP. J. van de Sand© Telefoon: (01150)2073. Gironummer: 38150 Redactie- en Administratie-adresSmidswa) Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand f2,70 Losse nummers 15 cent inclusief 4 X B.T.W. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/b Fa. P. J. van <3e Sande, Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1