Na geslaagde koppeling op terugreis naar de aarde Tweede landing opde maan waarschijnlijk in november Beschiet»! Israëlische nederzetting in Sinai 380.000 KILOMETER IN 59 UUR RADIO DE KOCK JUAN CARLOS VAN BOURBON WORDT KONING VAN SPANJE 31,5 kg grondmonsters Vier uur slapen Snelheid opgevoerd VOORGEBAK SMIDT'S INCIDENTEN IN ISRAEL In (verre) toekomst kernenergie als veortstuwingsbron ISRAEL ZET LUCHT AANVALLEN VOORT HET WEER Ruimtevaarders weer bijeen in Lovell over de mysterieuze vlucht van de „Loena 15" De wereldreis van Nïxon Banketbakkerij Systeem deugdelijk Kernenergie Beroering Weerbericht ^011- en Maanstanden fftnkering btj abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. 3. van de Sande Telefoon: (0115012073 Gironummer 38150 Redactie- en Administratie-adresStmdswa! A bonnementsorijs f 8 per kwartaal; oer maand f 2,70 I ,nsse nummers 15 cent, inclusief 4 6.T.W. DE VRIJE WOENSDAG 23 JULI 1969 25e Jaargang Na 6031 Uitgeefster N.V. v/b Fa. P. J. van <3e Sande, Temeuzeti Advertentieprijs: per «as 18 cent; «daJasaaj per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méé» 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit Mad SO cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot om. 2 trar. Voor het gecomb. maardag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. S 9 Een Israëlische militaire woordvoerder heeft bekendge maakt, dat zeven Israëlische mi litairen maandagnacht zijn ge wond door bazooka-granaten, die waren afgevuurd op een parami litaire Israëlische nederzetting in het noorden van Sinai. Enkele gebouwen werden beschadigd. De -nederzetting, gelegen aan de Middellandse Zee, is een van de eerste, die sinds de zesdaagse oorlog tegen de omringende Ara bische landen in het noorden van Sinai zijn gesticht. Maandagavond drie minuten over half elf vloog' de Apollo-ll weer over de maan. De drie ruimtevaarders waren bijeen en de stijgtrap was inmiddels afge stoten. De opwindendste ruimte- vlucht was de laatste ronde in gegaan, waarvan het controle- centrum in Houston alleen nog' routine en geen verrassingen meer verwachtte. Voörtfctraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Generaal Franco heeft dinsdag de 31-jarige prins Juan Carlos van Bourbon tot zijn opvolger en toekom stig monarch van Spanje be noemd. Franco, die 76 is, maakte de benoeming bekend in een verga dering van de cortes, het Spaan se parlement. Even later keurde het parlement met 491 tegen 19 stemmen het voorstel goed. Nadat hij had plaats genomen op een met rood en goud ver sierde zétel verklaarde 't staats hoofd: „Mij bewust zijnde van mijn verantwoordelijkheid te genover God en de geschiedenis, en in alleobjectiviteit de in de persoon van prins Juan Carlos van Bourbon verenigde kwalitei ten beoordelend, heb ik besloten hem aan het land als mijn opvol ger voor te stellen". Dit besluit maakt een einde aan een dertig jaren geduurd hebbende speculatie over de toe komst van het 'land wanneer Franco van het toneel zou ver dwijnen. Juan Carlos van Bourbon is op 5 januari 1938 te Rome gebo ren. Hij is het tweede kind en oudste zoon van don Juan van Bourbon, graaf van Barcelona en Maria de las Mercedes van Bour- bon-Orleans. Hij is 'n kleinzoon van de laatste koning van Span je, Alfonso XIII, die in 1931 na de republikeinse revolutie werd v< Neil Armstrong en Edwin Al- drin, de eerste twee mensen die cle maan hebben bezocht, had den de terugkeer naar hun moe derschip soepel uitgevoerd. Na een serie remmanoeuvrtes kwa men de twee ruimteschepen steeds dichter bij elkaar. De eer ste woorden na de_ koppeling gingen verloren in het storende geruis van de slechte radiover binding. Houston kon pas tien minuten na de koppeling beves tigen, dat deze geslaagd was. Het ruimteschip begon daarna aan de 27e omloop rond de maan. Aan het begin van de 31e moest de Apollo-ll zich terugschieten naar de aarde. Om 17.54 uur Ned. tijd was de laatste grote vraag beantwoord: de opstijgmotor deed het. Nie mand had dit absoluut kunnen garanderen en bij weigering zou er voor de twee mannen geen redding zijn geweest, De NASA deelde maandag avond mee dat de maanvaarders 31,5 kg grondmonsters van de maanbodem bij zich hebben. Dr. Berry zei dat de lichaamsreacties van de twee mannen op de maan „binnen de grenzen waren ge bleven die men had verwacht". Dat Armstrong „rondhuppelde" was niet veroorzaakt door geest drift, zei dr. Berry. Hij deed wat hem was verzocht, proberen op welke manieren men op de maan kan lopen. De NASA verWacht er een groot aantal gegevens van. Armstrong heeft aan boord van de „Eagle" op de maan slecht geslapen. Van de zeven rusturen heeft hij slechts een uur en een kwartier echt ge slapen. De ruimtevaarders maakten in de nacht van maandag on dins dag hun laatste omloop rond de maan. Zij kregen verlof om' hun hoofdmotor te ontsteken voor de terugreis naar de aarde. Dat ge beurde aan de achterkant van de maan, waar radiocontact met de aarde niet mogeliik was. De vermoeide ruimtevaarders, die het druk hadden met allerlei werk, beperkten zich in hun con versatie met Houston tot het uit wisselen van technische gege vens. De 'hoofdmotor moest om 05.57 uur Ned. tijd twee minuten en 29 seconden branden. Toen da Apollo-ll achter de maan van daan komt, werd gecontroleerd of alles normaal was. Daarna konden de ruimtevaarders tien uur gaan slapen. Armstrong heeft bij zijn terug keer in de cabine gezegd: „Het is fijn om een plaats te vinden waar je kunt gaan zitten". Hous ton vroeg Colins, die vóór de hereniging de „eenzaamste man sinds Adam" was genoemd, hoe hij bet vond. „Het is een gezellig verblijf hier en het is goed om weer gezelschap te hebben", ant woordde hij. De Apollo-ll moest na de „vuurstoot" een snelheid berei ken van 9200 km per uur om •zich aan Ja aantrekkingskracht van de maan te onttrekken en begon toen een reis van 380.000 km naar de aarde, die in onge veer 59 uur wordt afgelegd. Dinsdagmiddag raakte de Apol lo in het zwaartekrachtveld van de aarde. De snelheid moet steeds hoger worden tot meer dan 39.000 km-per uur vlak vóór de terugkeer van de Apollo in de eerste lagen van de aardse damp kring. Het Witte Huis heeft het defi nitieve program vastgesteld van de aanstaande wereldreis van de Amerikaanse president Richard Nixon. De reis begint hedenochtend om vier uur Ned. tijd met het vertrek van Nixon van het mili taire vliegveld Andrews bij Wa shington en eindigt maandag ochtend 3 uur Ned. tijd. Het diplomatieke deel van de reis vangt aan in Manilla op za terdag 26 juli. Daarna begeeft Nixon zich achtereenvolgens naar Djakarta, Bangkok, Nieuw-Del- hi, Lahore, Boekarest en Milden- hall in Engeland. De vrouwen van de drie Apollo- astronauten die onderweg zijn naar huis, liebhen ekaars gezel schap gezocht. Op de foto v.l.n.r.: Janet Armstrong, Pat Collins en Joan Aldrin. De eerste twee mensen op de maande astrona.uten Armstrong en Aldrin, planten, de Amerikaan se vlag op de maanbodem. Op de achtergrond het maanlandings vaartuig „Adelaar". «f? lit I is het adres Nieuwediepstraat 1 Terneuzen „Persoonlijk kan ik moeilijk geloven dat het contrast tussen het succes van de Apollo 11 en de mislukking van de „Loena 15" werkelijk de huidige verhouding tussen de Amerikaanse en de Russische techniek weergeeft." Dit zei de direkteur van het waarnemingscentrum in Jodrell Bank, sir Bernhard Lovell, dins dag in een commentaar op de lancering van het Russische ruimteproj ectiel. Opmerkend dat deze mysteri euze ruimtevlucht nog veel vra gen oproept, uite Lovell de ver onderstelling dat de „Loena 15" misschien toch niet was bedoeld om grondmonsters van de maan te nemen, maar wellicht deel uit maakte van een uitgebreider on derzoek. Hij zei niet te begrijpen waarom het projectiel anders zo lang om de maan is blijven draaien, daar een directe landing eenvoudiger was geweest. De algemene indruk is volgens hem dat de Russen een techniek Acht Israëlische burgers zijn dinsdagmorgen gewond door het ontploffen van een handgranaat in de handelswijk van Hebron, aldus is te Tel Aviv vernomen. De dader, die nog niet is gegre pen, wierp de granaat naar een auto. Verder zijn twee Israëlische soldaten bij Rafijah in de strook van Gazi gewond geraakt, door dat de auto waarin zij zaten op een mijn reed. Eerder werden zeven soldaten gewond bij een aanval op een paramilitaire nederzetting in de Sinai. Het is vrijwel zeker dat de Verenigde Staten in november de Apollo-12 zuilen gebruiken voor een tweede landing van mensen op de maan,, aldus heeft de directeur van het Apollomaanlandings- programma, generaal Philips, dinsdag aan journalisten te Houston mee gedeeld. Als de Apolio 11, nu op de terugweg van de maan naar de aarde, donderdag een geslaagde landing in de oceaan zal hebben gemaakt, zal opdracht worden gegeven de Apolio 12 voor te berei den voor een nieuwe landingsmissie. De Apolio 12 was ook bestemd voor herhaling in september van de maanreis van de Apolol 11, voor het geval deze reis zou mislukken. Generaal Phillips zei dat een nieuwe opdracht waarschijnlijk een landing in één van de zeeën in de westelijke helft van de naar de aarde toegekeerde zijde van de maan zou inhouden. De ruim tevaarders van de Apolio 11 maakten hun landing in het oos telijk deel van het midden van het gezicht van de maan. De directeur van het centrum voor bemande ruimteschepen te Houston, Gilruth, zei op 'n bijeen komst met journalisten verrast te zijn door het kennelijk gemak, waarmee de ruimtevaarders Armstrong en Aldrin zich op de maan konden voortbewegen. Zij konden snelle en gemakkelijker lopen dan velen hadden gedacht, aldus Gilruth. Hij zei ook dat Amrstrong en Aldrin tijdens hun maanwande- ling slechts een derde tot de helft zuurstof en koelwater hadden verbruikt van de hoeveelheid die men dacht dat zij nodig hadden. Het verbruik van lichamelijke energie is meegevallen, zodat kan worden aangenomen dat de mens zich verder van zijn ruim teschip kan verwijderen dan was verwacht. De gebeurtenissen van de afge lopen dagen hadden aangetoond, dal het toegepaste systeem voor ontmoetingen van ruimtevaartui gen deugdelijk was. Hij dacht dat dit het systeem was voor toekom stige ruimteverkenningen met in begrip van die naar Mars. Een ruimtevaartexpert, dir. Mül- ler, zei dat het nu wel vaststaat dat de planeten van ons zonne stelsel verkend kunnen worden, zowel door bemande als onbe mand» ruimteschepen. Hij meen de dat ruimtevluchten niet voor behouden zullen blijven aan jonge gezonde invliegers. Hij hoopte zelf met zijn 55 jaren nog een ruimtevaart te kunnen ma ken. Voorts zei dr. Müller. adjunct directeur voor de bemande ruim tevaart, dat voor ruimtevaarten buiten ons zonnestelsel een nieu we voorstuwingsbron moet wor den ontwikkeld In beginsel is het bejccnd welke energiebron kan wórden ge bruikt en er is alleen een uitvin ding nodig om die voor raketten le kunnen gebruiken, aldus dr. Müller, sprekend over de moge lijke toenass'i» van kernenergie aan het ontwikkelen zijn om een ontmoeting tijdens een baan om de maan tot stand te brengen. Volgens de directeur van het waarnemingscentrum is duide lijk dat men zich in de Sowjet- Unie in de toekomst tevens zal concentreren op de mechanische winning van grondmonsters, op welk gebied de Amerikanen mis schien maar een voorsprong van enkele maanden hebben. Ten aanzien van bemande maanvluch- ten ligt Rusland achter bij de Verenigde Staten, aldus Lovell. De Israëlische luchtmacht heeft dinsdag voor de tweede maal in drie dagen Egyptische stellingen langs het Suezkanaal aangeval len. Een woordvoerder in Tel Aviv deelde mee dat de toestel- 1 "i Egyptische geschutsbatterijen hadden getroffen en „verlamd". D„rder op de dag hadden Egyp tische kanonnen het vuur ge opend op Israëlische eenheden bij El Kantara. De luchtmacht was ingeschakeld, nadat de be schieting enige tijd had voortge duurd. Egypte heeft van zijn kant be kendgemaakt dat zes burgers werden gewond en een aantal ge bouwen beschadigd, toen de Is raëliërs dinsdag met zware ar tillerie het vuur openden op bur gerdoelen in de steden Suez en Port Taufik. Er woedde zes uur lang een duel, waarin zware ar tillerie, tanks en raketten werden gebruikt. Bij de aanslag te Hebron zijn zes Zuidamerikaanse toeristen gewond, aldus werd later verno men. Er waren acht gewonden. Aanvankelijk meende men dat alle gewonden Israëliërs waren. Waarschijnlijk zullen allen reeds vandaag het ziekenhuis kunnen verlaten. De handgranaat bleek te zijn geworpen naar een toeringcar met toeristen uit Zuidamerikaan se landen. In Houston heeft de mede deling van generaal Phillips over de maanvlucht van de Apolio 12 in november enige beroering ge wekt. Men had erop gerekend dat de Apolio 12 in september zou gaan. Personeelsleden van de Ameri kaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart N.A.S.A. hebben uiting gegeven aan hun vrees dat dit het eerste teken is, dat na het "i succes met de Apolio 11 de acti- 1 viteit zaïl worden verminderd. ZELFDE WEERTYPE De veranderingen in de lucht- drukverdeling boven West-Euro pa vinden in een heel langzaam tempo plaats. De as van een ho- gedrukgebied, dat zich dinsdag van de Golf van Biscaje tot Po len uitstrekte verplaatst zich on der invloed van drukdalingen in zuid-Frankrijk en zuidwest- Duitsland langzaam noordwaarts. Daardoor zal er in ons land wei nig wind zijn. Hierdoor kan het vooral in het binnenland warm weer worden met veel zon. In de kustgebieden zal er een wind van zee staan waarmee mist of laaghangende hewolking 't land binnen zal drijven waardoor er minder zon zal zijn en het er ook minder warm wordt. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Weinig wind Vrij warm en overwegend droog weer met zonnige perioden, en weinig wind. maar aan de kust. bij wind van zee mist of laaghan gende bewolking en gematigde temperaturen. Hoogwater WOENSDAG 23 JULI Cadzand 7.03 7.33 Breskens 7-28 7.58 Terneuzen 8.04 8.34 Hansweeird 8.43 9.13 Walsoorden 8.47 9.17 DONDERDAG 24 JULI Cadzand 8.06 8.41 Breskens 8.31 9.08, Terneuzen 8-0' 9.43 Hansweert 9.46 10.21 Walsoorden 9.50 10.25 ZON MAAN op onder op ondêi 23U 4.48 20.44 15.10 23.33 24 4.49 20.43 16.40 23.59 25 4,51 20.41 18.08

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1