Neil Armstrong zette als eerste mens voet op de maan Armstrong en Columbus BEURSOVERZICHT Marktberichten VERKEERSSLACHTOFFERS TIJDENS HET WEEKEND DE VRIJE ZEEUW Maandag/dinsdag 21/22 juli 1969 CEMFItNTE TERNEUZEN INTERNATIONALS LICHT VERDEELD Pipercub neergestort; twee doden O.A.S. zendt waarnemers voor naleving van het bestand Nieuwe crisis dreigt op Cyprus FRONTALE BOTSING AUTO TEGEN TANKWAGEN Immigratie In Australië Ramp in Loire eiste negentien kinderlevens Ultimatum aan premier Gandhf VERMOEIDHEID TEGEN SCHRIKHEK Protest tegen uitbreiding militair oefenterrein Oirschot De onderwereld lachte. (Vervolg van pag. 1) De New Yoii Times leverde zaterdag scherpe kritiek op presi dent Nixon, die van plan zou zijn direct na een geslaagde landing op de maan enkele woorden te wisse len met de Apollo-astronauten. Van de drie presidenten die in het Witte Huis hebben gezeteld sinds de start van het Apollo-project, heeft Nixon daar het minste aan deel in gehad, schrijft het blad. Zijn wens o min de roem van de astronauten te delen „komt ons dan ook vrij ongepast voort". Af gezien van deze kwestie van smaak wordt zo „de krappe tijd die de astronauten hebben om hun taken te vervullen, nog bekort door een nutteloos gesprek". Dit lijkt wonderlijk veel op „een pu bliciteitsstunt van de soort waar Nikita Chroesjtsiov zo van hield", aldus de New York Times, die dit „een president van de Ver. Staten onwaardig" vindt. Paus Paulus heeft in zijn zomer residentie Castel Gandolfo de ge lovigen opgeroepen na te denken over de betekenis van de maanlan ding. Het is een grote historische dag, wanneer twee mensen voet op de maan zetten, maar men mag de noodzaak en de plicht van de mens, zichzelf te overwinnen, niet vrgeten. In Vietnam, Afrika en het midden-oosten en sinds enige da gen ook in midden-Amerika wor den oorlogen gevoerd. Gehele vol keren lijden honger. Waar is de werkelijke mensheid, de broeder schap, de vrede?, aldus paus Pau- ius. Wat zal de werkelijke voor uitgang van de mens zijn, indien deze toestand voortduurt of erger wordt? Het Limburgs Dagblad gaat in od de vergelijking tussen Arm strong en Columbus en meent: Wat heldenmoed betreft staat Columbus misschien nog altijd bovenaan. Hij immers liep vol gens zijn tijdgenoten het risico van de wereld af te varen en re gelrecht in de hel te komen. Mis schien hield Columbus daar diep in zijn hart ook rekening mee. Armstrong kent precies de aard van de risico's die hij loopt en hij weet zich in tegenstelling tot Co lumbus gesteund dor het meest imposante wetenschappelijk ap paraat, dat de wereld ooit aan schouwde. Hetzelfde indrukwekkende we tenschappelijke apparaat dat deze landing op de maan mogelijk heeft gemaakt, is met ogenschijn lijk dezelfde geringe inspanning in staat de aarde te vernietigen. Zo werd op 8 augustus 1945 in Hirosjvma een nieuw stadium wirf vernietiting bereikt. Is het geen beangstigende ge dachte, dat dit wetenschappelijke instrumentarium met al zijn constructieve en tegelijk vernie tigende mogelijkheden wordt be heerst en beheerd door een poli tieke overheid, die niet in staat is gebleken te kiezeri tussen deze twee mogelijkheden; die niet in staat is een einde te maken aan de vernietiging van Vietnam en evenmin in staat is armoede en racisme binnen eigen grenzen te bestrijden? Nog angstiger is misschien de gedachte dat er naast de Ver. Sta ten nog een land is, waarvan het wetenschappelijk kunnen niet of nauwelijks onderdoet voor dat van de Amerikanen. Immers, ook het Russische vernuft is zowel in staat een maanreis te realiseren als alle leven op aarde te vernie tigen. Ook de Russen hebben nog geen politieke en morele keuze weten te maken. De tot nu toe geslaagde maan reis wordt aldus tot een nieuw en ernstig beroep op de rede en het vernuft van heel de mensheid om al haar energie te gebruiken voor samenwerking in vrede en haar krachten te bundelen ten goede, in de letterlijke zin van het woord „zowel in de hemel als op de aar de". Burgemeester van Terneuzen; en wethouders overwegende, dat bij raadsbe sluit van 27 april 1967 hun col lege is gemachtigd tothetuitoefe- nen van de bevoegdheid tot het nemen van verkeersmaatregelen, gegrond op artikel 132 van het Reglement verkeersregels en verkeerstekens; dat bij hun besluit van 10 maart 1969 een verzamelbesluit werd genomen van alle ver keersmaatregelen voor wegen in de gemeente Terneuzen, voor zover het gemeentebestuur daar toe bevoegd was; dat het gedeelte van de voor malige Catspolderdijk gerekon- strueerd werd en aangelegd is als rijwielpad; dat de bebouwing hierlangs is geamoveerd tengevolge waarvan de noodzaak van de aanwezig heid van een rijweg is komen te vervallen, temeer daar het pad geen rechtstreekse verbinding meer Iheeft met de nieuwe pro vinciale weg over de Kraagbrug; dat het pad te smal is voor verkeer met motorvoertuigen; dat het in verband hiermede aanbeveling verdient om bedoeld pad aan te wijzen als verplicht fietspad voor fietsers en brom fietsers tot de grnes van de be bouwde kom der gemeente Ter neuzen; dat dit pad in eigendom, be heer en onderhoud is bij de ge meente Terneuzen; gelet op het bepaalde in arti kel 132 van het Reglement ver keersregels en verkeerstekens en op de beschikking van de Minister van Verkeer en Water staat van 29 december 1966 nx. 76727; besluiten: I. het in de considerans vermel de verzamelbesluit als volgt aan te vullen: Catspolderdijk B. ll.e. door het plaatsen van borden 59 van voormelde bijlage het ge deelte van de Catspolderdijk tèn westen van de Otheense kreek, dat gerekonstrueerd is tot rijwielpad, tot de grens van de bebouwde kom aan te wijzen als verplicht fietspad voor fietsers en bromfietsers; II. dit besluit ter openbare ken nis te brengen en in afschrift mede te delen aan: a. Gedeputeerde Staten van Zee land te Middelburg, in vijfvoud; b. de Hoofdingenieur-Direc teur van de Rijkswater staat te Middelburg; c. de Koninklijke Neder landse Toeristenbond A.N. W.B.; de Koninklijke Neder landse Automobiel Club; de Koninklijke Neder landse Motorrijdersvèreni- ging; allen te sGravenhage; d. de Kantonrechter te Ter neuzen; de Officier van Justitie, afdeling Kantongerechts zaken te Middelburg; f. de Arrondissementsrecht bank te Middelburg; g. de Officier van Justitie bij de Arrondissementsrecht bank te Midelburg. Tèrneuzen, 15 juli 1969. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. DB VOS, loco-burgemeester. ïfcJrtM.i KWAAK, lófco-secretaris. Zoals viel te verwachten is op Beursplein 5 de historische maan landing gesprek van de dag ge weest. Het enthousiasme ter beurze sloeg niet over op de activiteiten. Het was stil. De stemming voor de internationale waarden was licht verdeeld. AKU bleef onveranderd op 126 doch viel later terug tot 125,30. Voor Hoogovens werd 20 cent meer betaald'op 104,90. Hetzelfde deed men voor Philips met een prijs van 63,20, waarna de koers opliep tot 63,50. Unilever ging op 105,30 (104,90) in andere handen over. Kon. Olie moest zich op 169 met een koersverlies van ruim een gulden tevreden stellen. Verder bleef K.Z. Organon goed prijshoudend op 121,20, Heineken een dubbeltje lager op 169,50 en Deli Mij. bijna een gulden hoger op 61,80. Voor KLM werd 5 meer betaald op 203. De zwakke stemming voor Kon. Olie was een gevolg van de forse koersdaling van dit fonds in Wallstreet. De beurs aldaar sloot toen voor de eigen markt flauw met weinig zaken. Van de cultures steeg Amster dam Rubber twee punten tot 58% door de aanzienlijk hogere winst over 1968. Ook in de scheepvaart sector viel weinig te beleven. Me- renedels bleven de koersen hier een weinig beneden het voor gaande slotniveau. Kon. Boot en Mij, Nederland waren echter iets hoger. De staatsfondsenmarkt kwam over een breed front met lagere koersen voor de dag. Ook in deze sector ging weinig om. De 7% pot. B.N.G.-lening groot f 100 min. waarop vrijdag tegen 98 pet. werd ingeschreven schijnt goed geslaagd te zijn. Er moet op de toewijzing een reductie worden toegepast. Deze toewijzing is dit maal niet centraal, hetgeen de beurs vreemd aandeed. HET LOO: Prins Maurits, de zoon van prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven, heeft nu nog 't rijk alleen en hij geniet daar blijk baar ten volle van. De heer Van Vollenhoven maakte deze recente opname van prins Maurits, die nu ruin 15 maanden oud is. Als gevolg van licht lokaal aanbod zakten de koersen van de internationale waarden later in. Zo verliet AKU de markt op ca. 125, Hoogovens 104,90 Philips 63, Unilever 104,20 en Kon. Olie op 168,40. KLM kon zich nog verder verbeteren tot 295. In de le periode daalde Alb. Heijn f 7,50, Cindu 2 evenals Hagemeijer. Gist-Broc. ƒ1 en Desseaux 4,40. Bammen's, Bührmann, Muller en Ass. Rot terdam gaven elk vijf punten prijs. Calvé daalde 13 punten. Proost en Brandt, Meneba en Kemo gingen ieder vijf punten omhoog. Thomassen en Drijver en Kluwer stegen ieder f 1. Bil- liton-II verbeterde 1,50, Amev 1,80. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam van heden werden aangevoerd 1001 slaöhtrunderen en 360 var kens. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: Extra kwal. 5,25—ƒ5,40, le kwal. 4,50—ƒ5, 2e kwal. ƒ3,90—ƒ4,10, 3e kwal. ƒ3,65ƒ3,75; varkens le kwal. ƒ2,74—ƒ2,77, 2e kwal. 2,72— ƒ2,74, 3e kwal. ƒ2,65—ƒ2,70; stieren (alle kwal.) 4,605,30; worstkoeien 3,703,85; slacht- zeugen 2,182,28; zware var kens 2,252,50. Alles per kg. De aanvoer van slachtrunde ren was minder, handel lui, iets lagere prijzen; varkens: iets rui mer aanvoer, handel vlot, prijzen enkele prima's boven notering. ARNHEM: Opening wildpark Arnhem. In het safaripark te Arn hem zijn vrijdagmorgen allerlei soorten wilde dieren losgelaten. Op de foto een aantal zebra's,- gi raffen en struisvogels in hun nieuwe omgeving. Op het vliegveld Teuge is zon dagmiddag een militaire piper cub neergestort, waarbij twee militairen om het leven zijn ge komen. De slachtoffers zijn de heer J. F. T. Kreeft en H. J. Regtuit uit Volkel, De piper-oub sleepte een (burger) zweefvlieg tuig op. Door niet opgehelderde oorzaak heeft het toestel op 80 meter hoogte snelheid verloren, waardoor het zich in de grond boorde. Na het neerstorten vloog het toestel in brand. Het zweefvliegtuig wist tijdig los te koppelen en is veilig aan de grond gezet De organisatie van Amerikaan se staten (OAS) zal een hulppro gram opstellen voor de 300.000 Salvadorianen die in Honduras wonen. Dit behelst met name het zoeken van nieuwe woonplaatsen voor deze mensen. De secretaris generaal van de OAS, Galo Pla za, heeft zaterdag de raad van de organisatie meegedeeld dat de interamerikaanse ontwikkelings bank en de panamerikaanse ge zondheidsorganisatie aan een permanente oplossing van het conflict tussen Honduras en El Salvador zullen meewerken. Voorts is meegedeeld dat de OAS 26 militairen waarnemers nar Honduras en El Salvador heeft gezonden om toezicht uit te oefenen op de naleving van het bestand en de terugtrekking van de troepen. Vertegenwoordi gers van de organisatie hebben de raad rapport uitgebracht over de toestand in een internerings kamp in Honduras. Zij verklaar den te hebben geconstateerd dat het de zich daar bevindende 5.300 Salvadorianen aan niets ontbreekt. De president v*n Oyprus, aartsbisschop Makarios, heeft zaterdag op een inderhaast be legde persconferentie verklaard dat de Turkse Cyprioten, „aan gemoedigde uit Ankara", moge lijk hun eigengebieden op het eiland tot onafhankelijke staat zullen proclameren. In dat geval zou de regering „met alle haar ter beschikking staande midde len" reageren. Volgens waarne mers betekent deze mededeling het einde van de verzoenings besprekingen die de Griekse en Turkse gemeenschappen op het eiland een jaar (geleden begon nen en het begin van een nieuwe politieke crisis. Op de weg HaarlemAmster dam zijn zaterdagmiddag om on geveer kwart voor zes twee auto's frontaal met elkaar in botsing ge komen waardoor vier personen om het leven zijn gekomen en twee zwaar gewond naar een zie kenhuis zijn overgebracht. In de richting Haarlem reed 'n Duitse auto waarin twee Portu gezen zaten. Zij kwamen uit Hil- gen (Duitsland) waar zij als bankwerker werkzaam zijn. Hun doel was Zandvoort waar een Duitse familie met vakantie is. Uit tegenovergestelde richting naderde een auto, waarin de fa milie J. van E. uit Mijdrecht zat, vader, moeder, zoon en dochter. De heer v. E. passeerde een auto die eveneens in de richting Am sterdam reed. Hij kwam op de middenbaan van de driebaans- weg. Toen de bestuurder naar rechts wilde uitwijken, js de bot sing ontstaan. De beide Portugezen J. F. L., 31 jaar en A. J. C„ 29 jaar, waren op slag dood evenals de 32-jarige heer J. van Later is zijn 6-ja- rige zoon Franciscux in een zie kenhuis overleden. De 31-jarige mevr. M. W. L. v. E.v. L. en de 4-jarige Jolanda zijn zwaar gewond naar het Sint Elisabethgasthuis te Haarlem overgebracht. In Musselkanaal is zaterdag de 37-jarige J. de B. uit Drouwener- veen dodelijk verongelukt. Hij kwam met zijn personenauto in de Schoolstraat in botsing met een tankauto. Kort na aankomst in het academisch ziekenhuis in In het jaar eindigend 80 juni j.l. zijn 175.000 personen geëmi greerd, 15.000 meer dan werd verwacht, aldus heeft de Austra lische minister van immegratie Sneddon by zijn terugkeer in Sydney van een bezoek aan Europa meegedeeld. Gezien de economische situ atie zal de immegratie de ko mende jaren nog moeten toene men, aldus Sneddon. Van de 175. 000 personen die de afgelopen twaalf maanden Australië bin nenkwamen, reisden 118.400 met «ttosUfc. Het staat vast dat de ramp in de Loire by Angers aan negen tien kinderen van 13 en 14 jaar het leven heeft gekost. Zaterdag ochtend waren tien lijken gebor gen en werd het zoeken naar ne gen vermisten gestaakt. De kin deren verdronken, toen een zandbank, waarop zy aan het spelen waren, wegzakte. Er staat ter plaatse een sterke stroom en het is verboden daar te zwem men. Slechts vier kinderen kon den worden gered. De kinderen waren afkomstig uit een vakantiekolonie. Er is zo als volgens de Franse wet ge bruikelijk tegen een of meer on bekenden een aanklacht inge diend wegens doodslag door on achtzaamheid. De vier ouderen die de kinderen op het fatale uit stapje begeleidden, konden na een verhoor gaan, maar de 27- jarige leider van de vakantieko lonie werd vastgehouden. Enkele uren na de ramp bij Angers werden 80 km verderop een man en zyn 14-jarige neef door de stroom meegesleurd. Al leen het iyk van de jongen is ge vonden. Groningen is hij aan zijn verwon dingen bezweken. Zaterdagnacht is de 27-jarige ongehuwde timmerman P K. uit Nieuwbroek met zijn auto'onder weg naar zijn woonplaats zo he vig tegen een langs de weg staan de boom gebotst, dat hij kort daarna is overleden. Twee artsen uit de omgeving waren snel ter plaatse. Zij achtten het waar schijnlijk dat vermoeiheid van de man de oorzaak van het ongeluk is. Dranklucht werd niet gecon stateerd*. Op rijksweg 27 onder de ge meente Dussen is zaterdag een in de richting Breda rijdende auto door een onachtzaamheid van de bes:tuurder tegen een schrikhek langs de weg gebotst. Het hek drong de wagen binnen, waarin zich twee Griekse gast arbeiders met hun echtgenoten en twee kinderen bevonden.' De naast de bestuurder gezeten 26-jarige mevrouw Eline Hant- son uit Utrecht werd op slag ge dood, De bestuurder is levensge vaarlijk gewond in het Ignatius- ziekenhuis te Breda opgenomen. De tweede vrouw en de beide kinderen liepen slechts lichte schaafwonden op. Zaterdagmiddag werd uit Eindhoven een protesttofht ge houden tegen de voorgenomen uitbreiding van de militaire oe fenterreinen in de legernlaats Oirschot. Aan de tocht namen 150 automobilisten deel. Het or ganiserende actiecomité had toe stemming van de burgemeester van Eindhoven. De stoet bereikte op ordelijke wijze van de markt in Oirschot de legerplaats, waarvan voor de goede gang van zaken de ingang was vrijgelaten. Gedurende een half uur maakte de karavaan met claxons en sirenes veel la waai. Er werden spandoeken meegevoerd. Wanordelijkheden deden zich niet voor. Het voorstel van de minister om de oefenterreinen voor de le gerplaats Oirschot speciaal voor tanks met 1800 hectare tot ruim 3.000 hectare te vergroten, waar door honderd boeren worden verdreven, heeft grote ontstem ming gewekt in Oirschot, Veld hoven, Oost- West- en Middel- beers en in Vessem. De gemeen teraden spraken zich tegen het voornemen uit, de V.Y.V, in dit gebied verzet zich ertegen, na tuurhistorische verepigjngpnprb- testeren enz. Er werd met een handteke ningenactie gestart, waarop een 150.000-tal handtekeningen ver wacht worden. De voorzitter van de Indiase congresparty, S. Nljallngappa. heeft vrijdag van premier Indira Gandh! geëist dat rij het ontslag van de minister van financiën, Mo- rarji Desai. intrekt. Anders loopt rij het gevaar zelf uit de partij te worden gestoten. Premier Gandh! heeft de partij voorzitter meegedeeld, dat zij het „nog al moeilijk" vond Desai in zijn funktle te herstellen. Zij voelt rich persoonlijk verantwoordelijk voor de uitvoering van een reso lutie van de congrespartij die ver leden week werd aangenomen en waarin werd voorgesteld dat de banken moeten worden gedwongen een groter deel van hun gelden te beleggen in staatsfondsen. Verder wilde de resolutie nationalisatie van de grote banken en andere economische hervormingen. Een italiaanse en een Franse journalist, die zich uitgaven voor handelaars in verdovende middelen om zo de Marokkaanse onderwereld binnen te dringen voor een sensationele reportage, hebben niet veel plezier beleefd aan hun avontuur. Verklikkers gaven hen aan bjj de NIJMEGENDe meest bewon derde persoon tijdens de intocht van de vierdaagse-lopers te Nij megen ivas misschien wel de Zwitser Samuël Burnard, die zich speciaal voor de gelegenheid ver kleed had. Naast hem het meisje dat al zijn boeketten in ontvangst moest nemen. die hen wegens bezit van naroo» tica insloot. Twee weken hebben ze in een cel doorgebracht. Pa» zaterdag gelastte een rechter politie, hun vrijlating.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2