Vandaag komt de Apollo in een baan rond de maan MUL Indonesischeparachutisten naar Paniai SNELHEID WERD DEZE NACHT OPGEVOERD Aantrekkings kracht RADIO DE KOCK Zonnevlammen- wacht „Eerste voetstap" enkele uren eerder? SAIGON WIL ONDERHANDELEN MET HANOI Hereniging na algemene verkiezingen Ruimtevaartuig gecopieerd MINISTER LUNS TERUG UIT PARIJS Frankrijk wil topconferentie Succesvol initiatief van prins Bernhard /3 T'S HET WEER de Gasverwarming saucijzebroodjes VOORGEBAK SMID ZATERDAG 19 JULI 1969 25e Jaargang No. 6029 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. T- van de Sande, Temeuzen Vastgelopen Austronauten in maansloep BANKETBAKKER!! Executies in Peking VEERBOOT OP DE NUL GEZONKEN De opvolging van Franco Geen „veto" meer Veiligheids maatregelen Per schip naar Fakfak Chinezen te water Amerikaans vliegtuig neergehaald Niet speculeren j Banketbakkerij Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden tóf^ooaemart; TERN1Ü2EN ©ftiiéMea^Södfifretfaeteur: P. J. van de Sande Telefoon(01450V-2073. Gironummer: 38150 Bedscöö- en AdmlnistraHe-adre»Smidswai Abonseiueuttprljs 8.— per kwartaal; per maand 3,70 Loste nummer» 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijsper mm 16 cent: minimus» per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel raéfa 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adm bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot tun. 2 one, Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-tmmmef tot 10 uur voormiddag. De drie astronauten in de Apol- lo-ll hebben lang uitgeslapen, al vorens een nieuwe dag in de ruim te te beginnen. Commandant Armstrong en zijn „ondergeschikten" Aldrin en Col lins lagen nog in diepe slaap, toen zij volgens hun vluchtprogramma wakker hadden moeten worden, om 13.30 uur Ned. tijd. Dokters in Houston, die naar hun hartslag luisterden, besloten hen niet te wekken, om hen zoveel mogelijk rust te geven voor de ko mende landing en wandeling op de maan, die veel van hun krachten zullen vergen. De astronauten werden tenslotte een uur later wakker. Armstrong en Aldrin meldden, dat zij acht uur hadden geslapen en Collins zelfs negen uur. Het vluchtleidingscentrum liet hen daarop weten, dat alles per fect werkten en gelastte een koers wijziging af, omdat deze volgens gröndberekeningen niet noodzake lijk bleek. De astronauten toonden zich weer even kort en zakelijk als bij de vorige contacten met de aarde. Zij beperkten zich tot routine mededelingen over de verrichtin gen van de Apollo-11. Aangezien het vluchtplan van gistermorgen alleen voorzag in huishoudelijke zaken, zoals het opladen van bat terijen, namen Armstrong en zijn metgezellen er hun gemak van en de radiotelefonische verbindingen tussen het ruimtevaartuig en de aarde waren schaars. Het maanlandingsvaartuig is on beroerd gebleven, sinds het kort Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEIJZEN na lancering woensdag aan de Co lumbia-capsule was gekoppeld. Vannacht omstreeks 4,30 uur Ned. tijd zou het ruimtevaartuig de lijn overschrijden, waarop de aantrekkingskracht van de maan groter wordt dan die van de aarde. Van dat ogenblik af zal het ruimteschip zijn snelheid weer op voeren tot het ogenblik waarop het achter de maan verdwijnt. Om ongeveer 18.23 uur Ned. tijd van daag zal de hoofdmotor worden aangezet, om de Apollo af te rem men voor het ingaan van de kring loop om de maan. Om 16.30 uur Ned. tijd vrijdag middag was het ruimteschip 303.130 km verwijderd van de aar de en had een snelheid van 3775 km per uur. Geleerden over de hele wereld houden met argusogen de zon in de gaten, of deze tekenen gaat ver tonen van de uitbarstingen waar van de straling een gevaar zou kunnen vormen, voor de ruimte vaarders op de maan. Zes zonne- observatoria en veertien kunstma nen worden daarvoor gebruikt. De zon is nu op het hoogtepunt van zijn elfjarige periode van activiteit en wordt geen seconde uit net oog verloren. De geleerden weten nog niet al te veel over de oorzaak van de zonnevlammen en wat deze precies zijn, maar wanneer de twee ruimtevaarders snel gewaar schuwd worden voor mogelijk stralingsgevaar, kunnen zij op tijd in hun „maanlander" terugkeren, waar zij betrekkelijk veilig zijn. Aan de zonnevlammenwacht ne men drie observatoria deel die zo wel met radiotelescopen als gewo ne kijkers zijn uitgerust. Deze staan te Carnarvon in het westen van Australië, op een der Canari- sche eilanden en bij het ruimta- vaartcentrum te Houston. De an dere, die alleen optische telesco pen ter beschikking hebben, staan te Boulder (Colorado), Cuigoora (Oost-Australië) en Teheran (Iran). Alle gegevens van de waarne mingsposten en van de kunstmanen komen in Houston samen, waar zij worden beoordeeld door stralings specialisten. De gegevens worden op banden en kaarten vastgelegd. Bovendien wordt elke 10 sec inden een filmfoto van de zon genomen, waardoor een langere periode zich veel sneller afspeelt wanneer de film wordt afgedraaid. De mogelijkheid bestaat dat de Amerikaanse astronauten Arm strong en Aldrin enkele uren eer der dan oorspronkelijk het plan was voet op de maan zetten, zo heeft vluchtleider Clifford Char- lesworth donderdagavond op een persconferentie meegedeeld. Dat zou dan wellicht maandag om 4 uur (Ned. tijd) gebeuren in plaats van om 7.21 uur. De regering van Zuid-Vietnam heeft vrijdag een beroep gedaan op Noord-Vietnam rechtstreekse onderhandelingen met haar te beginnen over 'n hereniging van hat land door middel van alge mene verkiezingen. In een ter gelegenheid van de 15e verjaardag van de akkoorden van Genève gepubliceerde ver klaring vraagt de Zuidvietna- mese regering de „Noordvietna- mese autoriteiten plechtig met de regering van de republiek Viet nam directe en serieuze bespre kingen te beginnen over het vraagstuk van de hereniging van het land door middel van alge mene verkiezingen onder inter nationaal toezicht in de twee zones". In afwachting van het 'tijdstip van hereniging zouden de twee aprtijen bij elkaar kunnen komen om de ontwikkeling van de betrekkingen in heide gebie den te bestuderen, zo staat in de door het ministerie van buiten landse zaken uitgegeven verkla ring. De Zuidvietnamese regering doet verder een beroep op Noord- Vietnam de „agressie tegen Zuid- Vietnam te beëindigen en zich te concentreren op de wederop bouw van het land." „De regering van de republiek Vietnam", zo gaat de verklaring verder „heeft de vaste overtui ging dat de door de Noordviet- namese communisten tegen de belangen van land en volk ge voerde agressie volledig is vast gelopen. „Hoewel de regering van de republiek Vietnam 't volk blijft leiden in de strijd tegen de agressie, blijft zij haar pogingen voortzetten de tegenstander ertoe te bewegen zijn agressie en sabo tage te beëindigen, teneinde de vrede te herstellen en mensen levens te sparen, zonder het zui den in de handen der „communis ten" te laten vallen. Dit is de werkelijke betekenis van de dooi de president van de republiek uitgesproken verklaring". De Italiaanse schilder Nello Gal- li heeft de Verenigde Staten ervan beschuldigd het ontwerp van de Apollo-11 te hebben gecopieerd. In een brief aan president Nixon ver langt hij een schadevergoeding van anderhalf miljoen dollar. Volgens Galli een der be kendste Italiaanse schilders op het gebied van ruimtevaart is het ontwerp gecopieerd van een schil derij dat in 1965 in Milaan was tentoongesteld Aldrin en Armstrong zijn vrij dagavond uit het ruimtevaartuig in de maansloep gekropen. Op de televisieschermen in het ruimtevaartcentruim in Houston was duidelijk te zien hoe eerst Al drin die de maansloeg zal bestu ren, met een zaklantaarn door de betrekkelijke smalle verbin dingsbuis (80 cm diameter) kroop. De kleurentelevisiecamera die het mogelijk maakte de verrich tingen van beid3 mannen te vol gen werd bediend door Cillins. Aldrin rapporteerde dat op bet eerste gezicht alles in orde leek. De Apol]o-ll bevond zich toen op ca 325.000 km van de aarde. EEN BEGRIP VOOR Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEEZEN Warme (0 TSRNBUZEW Volgens -het Russische pers bureau Tass zijn twee Chinese studenten in Peking terechtge steld, omdat zij het gezag van partijvoorzitter Mao tse-Toeng zouden hebben getrotseerd. Het Pekingse departement van veilig heid heeft de executies in muur kranten gemeld en pamfletten verspreid, waarin stond dat nog niet alle vijanden van Mao uit de weg zijn geruimd. Men vreest dat er 30 tot 40 per sonen verdronken zijn toen een veerboot vrijdagavond in de Nijl bij Sohag in opper-Egypte zonk. Aan boord van de veerboot, al dus het persbureau voor het mid den-oosten, bevonden zich circa 60 mensen. Men .heeft tot nu toé drie lijken gebo/gen. 16 personen zouden zwemmend de oever heb ben weten te bereiken. Don Juan (56), pretendentvoor de Spaanse troon heeft vrijdag verklaard dat opvolgingswet van 1947 in Spanje in strijd is met de Spaanse historische traditie. Hij zei dit naar aanleiding van de aan. kondiging dat generaal Franco aanstaande dinsdag de cortes zal toespreken over zijn opvolging. Zoals bekend zal jie 31-jarige prins Juan Carlos van Bourbon, zoon van Don Juan, door Franco als zijn opvolger worden aangewezen. Don Juan zei dat men bij de keuze van de opvolger geen rekening met hem en met de vrije- wil van het Spaanse volk heeft gehouden. Bij zijn terugkomst uit Frankrijk heeft minister Luns gisteren op Schiphol eraan herinnerd, dat hij zich met zijn besprekingen in Lon den en Parijs heeft willen oriënte ren in verband met het voorzitter schap van de E.E.G., dat hij tot het eind van dit jaar gaat bekle den. Bij de Britse regering heb ik dui delijk gemerkt, dat es- van Britse zijde geen verandering is gekomen in het positieve standpunt ten aanzien van het lidmaatschap van de E.E.G., zo zei hij. „Mijn waar schuwing dat het verenigd konink rijk niet alleen de tekst, maar ook de implicaties en de geest van zo'n lidmaatschap zal moeten aanvaar den, is niet tegengesproken in Londen". In Parijs hebben de Franse pre mier Chablan-Delmas en minister Maurice Schumann hem herhaald, dat ze positief staan tegenover een lidmaatschap van Engeland en an dere kandidaten. De Franse rege ring is voorts geïnteresseerd in de uitbouw van de E.E.G. voor de overgangsperiode van 1 januari a.s., waarbij de landbouw het grootste probleem vormt; verder Indonesische parachutisten zijn overgevlogen naar het westelijk deel van het centrale bergland van West-Irian, waar vandaag in het regentschap Paniai „de vrije keuze" van debevolking zal plaats vinden. In legerkringen in Djakarta is vernomen dat een compagnie parachutisten naar 't regentschap was gezonden. In mei brak in de plaatsen Ena- rotali en Abire in het westelijke deel van het centrale bergland 'n opstand tegen het Indonesische gezag uit, die eindigde nadat 500 Indonesische parachutisten in het gebied waren geland. De compagnie die thans naar het gebied is gezonden, is afkom stig van Djajapoera. Het doel van de aanwezigheid van die militai ren is de orde te handhaven tijdens de „vrije keuze". In Nabire. de hoofdstad van 't regentschap Paniai, zullen de 175 vertegenwoordigersvan de 156.000 bewoners van het gebied bijeen komen om hun oordeel uit te spreken of West-Irian deel van Indonesië zal blijven. De speciale vertegenwoordiger van de verenigde naties, dr. Ortiz Sanz, en drie Indonesische minis ters zullen de bijeenkomst van de vertegenwoordigers van de be volking bijwonen. De autoriteiten hebben te Nabi re, de hoofdstad van het reg nt- schap Paniai, strenge veiligheids maatregelen genomen. De 175 vertegenwoordigers van de bevolking vertoeven sedert ver scheidene dagen op een afgesloten terrein. Net als eerder in Merauke en Djajawidjaja zijn zij onder sterke druk geplaatst door een groot aantal daartoe speciaal opge leide Indonesische functionarissen. De vertegenwoordigers is mee gedeeld dat een uitspraak tegen Indonesië als verraad zal worden beschouwd en ernstige gevolgen zal hebben. Het grootste deel van het wes telijke deel van het centrale berg land is geheel afgesloten. Alle niet militaire radioverbin dingen met de gebieden van Wa- gette en Enarotali zijn verbroken. Vitale onderdelen van radiozen ders van rooms-katholieke missio narissen zijn door de militaire autoriteiten meegenomen. Het doel zou zijn te voorkomen dat op standelingen voor hun zaak ge bruik maken van die radiozenders. Er zullen nauwelijks vertegen woordigers uit het gebied van de Wisselmeren aanwezig zijn bij de „vrije keuze" in Nabire. Daar de genen hit het gebied van de Wis selmeren zijn vervangen door aan gewezen mensen uit andere gebie den, nemen waarnemers aan dat de uitslag niet anders zal zijn dan in Merauke en Djajawidiaja, dat wil zeggen dat er geen stem zal wor den geregistreerd tegen voortzet ting van het Indonesische bestuur. Na de moesjawêrahprocedure in Nabire zal op 23 juli Fakfak aan de beurt komen. Daar die plaats geen landingsterrein voor vliegtui gen heeft, is een schip gehuurd om waarnemers van de verenigde na ties en Indonesische en internatio nale journalisten over zee naar Fakfak te voeren. De reis zal in Sorong beginnen en ongeveer twintig uur duren. Op 26 juli volgt de moes.iawa- rahprocedure in Sorong. Honderdduizenden Chinezen heb. ben donderdag weer deelgenomen aan massabijeenkomsten en zwem partijen ter herinnering aan Mao tse-Toengs legendarische zwem tocht over de Jangtse, drie jaar ge leden. Zo doken in Woehan dui zenden militairen de Jangtse in en trotseerden te Hengjang meer dan vierduizend soldaten en burgers de ruwe Hsiang-rivier. Radio-Peking noemde de dag „een gelegenheid om de mensen in herinnering ,te brengen dat voor zitter Mao ze gezegd heeft, dat ze zich door zwemmen moeten har den" Boven Laos is een Amerikaans vliegtuig (type 1-19) tijdens een verkenningsvlucht neergeschoten aldus het persbureau van Noord- Vietnam. dat er aan toevoegt dat nu 1151 toestellen van de Verenigde Staten boven Lao- tiaans gebied zijn neergehaald. in de interne opbouw van de E.E.G. zelf en in de uitbreiding met an dere lidstaten. „Er is in Frankrijk nu De Gaul le weg is, een vrijere opstelling te constateren tegenover de proble men en het woord „veto" is er uit de vocabulaire geschrapt", aldus de minister. De Franse regering denkt sterk aan een topconferentie, die zij meer spectaculair acht dan een intentie-verklaring. Mr. Luns ver- wachtte~dst de "Franse regering de topconferentie met grote klem zal voorstellen, maar hij acht het een bezwaar dat zo'n conferentie zich niet zal kunnen begeven op het speciale terrein van de E.E.G., aan gezien op die manier de Europese commissie zou worden uitgescha keld. De volgende week op de minis tersconferentie in Brussel, die voor het eerst door mr. Luns zal wor den voorgezeten, zullen deze be- snrekingen worden voortgezet. In derdaad zou Nederland waarschiin- lijk met succes kunnen vragen de conferentie in Den Haag te hou den, maar het is nog veel te vroeg daarover al te speculeren, nu im mers het bijeenroepen van een topconferentie helemaal niet vast staat. Op multilateraal terrein was er gesproken over Biafra en het mid den-oosten. Iedereen is teleurge steld over het feit, dat het niet moyelijk schijnt te zijn om enige voortgang te boeken met een poli tieke oplossing, zo zei minister Luns. Dat zich in het midden-oos ten dé verhoudingen „ten zeerste hebben verscherpt", achtte hij be treurenswaardig. Israels minister van buitenland se zaken, Eban, zal na de zomer vakantie voor een officieel bezoek naar ons land komen, zo bevestig de minister Luns, maar de juiste datum is nog niet vastgesteld. De persoonlijke boodschap die prins Bernihard vorige maand als president van het World Wildlife Fund aan de Westduitse, Belgi sche, Canadese, Amerikaanse, Franse, Engelse en Italiaanse regeringsleiders heeft gezonden met het verzoek mee te helpen bij het invoeren van een doel matige controle op de impo. t van huiden van gevlekte kat- achtigen, heeft verscheidene po sitieve reacties opgeleverd. Het meest verheugende bericht bereikte de prins uit Canada, waar een wet is aangenomen, waarin wordt bepaald dat de. in- en uitvoer van huiden van negen diersoorten (onder meer de pan ter en andere katachtigen) is verboden. Deze wet is inmiddels van kracht geworden. Het World Wildlife Fund en de internationale unie voor na tuurbehoud dringen al meer dan twee jaar aan op betere bescher ming van de gevlekte katachti gen. Het gaat hier vooral om de luipaarden, ocelots, panters en jachtluipaarden, die door „de jacht en het gebrek aan gezond verstand bij de mens" met uit roeiing worden bedreigd. is het adres Nieuwediepstraat 1 Terneuzen Minister Bakker van verkeer en waterstaat heeft uit handen van dr. W. van Cauwenberg, Bel gisch ambassadeur, de versierse len ontvangen, behorend bij het grootkruis in de kroonorde van België. Minister Bakker ontving deze voor zijn verdiensten in verband met het GentTerneu- zenkanaal. Op de foto: rechts mi nister Bakker. IETS MEER WIND Langs de noordflank van een hogedrukgebied, dat zich van de Azoren naar Frankrijk uitstrekt, verplaatst een depressie zich op de oceaan ten zuiden van IJsland naar het oosten. Een bijbehorend frontensysteem trekt vergezeld van regen en motregen over de Britse eilanden in noordoostelijke richting naar de Noordzee en Skandinavië. Het ziet er naar uit, dat het regenge- bied ten noorden van Nederland zal asseren. Er wordt daarom vandaag bij ons veel bewolking verwacht en op de meeste plaatsen droog weer. Met een matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. De temperaturen zullen ongeveer dezelfde waarden bereiken als vrijdag. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Iets meer wind Veel bewolking en op de mees te plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind en ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. ZATERDAG 19 JULI v.m n.m. Cadzand 4.20 4.35 Breskens 4.45 5.00 Terneuzen 5.21 5.36 Hansweert 6.00 6.15 Walsoorden 6.04 6.19 ZONDAG 20 JULI v.m. n.m. Cadzand 4.52 5.10 Breskens 5.17 5.35 Terneuzen 5.53 6.11 Hansweert 6.32 6.50 Walsoorden 6.36 6.54 MAANDAG 21 JULI v.m. n.m. Cadzand 5.27 5.50 Breskens 5.52 6.15 Terneuzen 6.28 6.45 Hansweert 7.07 7.24 Walsoorden 7.11 7.28 ZON MAAN OP onder op onder juli 19. 04.43 20.49 09.52 22.41 20 04.44 20.48 11.07 22.51 21 04.45 20,47 12.24 23.01

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1