De Brit Hoban wint ook de 19e etappe Indonesische troepen verliezen terrein rond Wisselmeren EVERT DOLMAN WERD GOEDE TWEEDE Amerikanen vechten nu ook in Laos. MEER VREES VOOR PIJLEN DAN VOOR KOGELS CLERMONT FERRAND BRIVE L)E vmjE ZEEUW Wilson tegen Europese kernstrijdmacht Duivensport Eddy Merckx wordt ontvangen door koning Boudewijn CHOLERA IJMUIDENSE VISKOTTER GEZONKEN Acht guerilla- strijders gedood in Venezuela Bomaanslagen in Calcutta Herment mm V.V. Terneuzen speelde in Boppard (Duitsland) Drie doden door explosie Brand in Bremen In paniek Afgegrendeld Duitse oorlogsmisdadiger veroordeeld Einde van staking bij Belgische radio en TV MINISTER LUNS NAAR AFRIKA Vrijdag 18 juli 1969 3 De 56ste editie van de ronde van ïtankrijk, die docnr de over heersende rol van Eddy Merckx alles van zijn aantrekkelijkheid heeft verloren, kende donderdag toch nog een kleine sensatie. De 29-jarige Brit Barry Hoban ver overde in Brive zijn tweede ach tereenvolgende etappezege en dat i3 in tourhistorie nog maar zeer zelden voorgekomen. Hoban die woensdag in Bor deaux lïarm Ottenbros in de eindsprint versloeg, was een dag te snel af. Evert Dolman, die zijn later opnieuw een Nederlander zinnen op een ritzege had gezet, maakte in Brive een tactische fout en verspeelde daarmee zijn kans op de eerste plaats. Ook in de 19e etappe heeft Ed dy Merckx met zijn ploeggenoten het strijdbeeld volkomen be heerst. Pas in de slotfase kon een groepje renners wegkomen, dat uiteindelijk om de ereplaatsen streed. Het grote peleton kwam bijna anderhalve minuut na de vijf man sterke kopgroep over de eind streep, waardoor grote verschui vingen in het algemeen klasse ment achterwege bleven. Voor vandaag, wanneer de 20ste etappe 't gedunde renneTS- veld ovej- 198 km naar Clermont Ferrand voert, staat als laatste berg de Puy de Dome (eerste cat.) op het programma. Deze uitgedoofde vulkaan, die in de laatste klim naar de 1145 meter hoge top bijna steil oprijst, kan Meickx wanneer hij dat ten minste wil zijn grote concur renten, als men daarvan tenmin ste nog kan spreken, opnieuw een vernietigende slag toebrengen. Uitslag: 1. Hoban (G.-B.) 5.30.37 2. Dolman (N.) 5.30.47 3. Guerra (It.) 5.30.52 4. Spruyt (B.) 5.30.57 5. Schutz (Lux) z.t. 6. Leman (B.) 5.32.18 7. Reybroeck (B.) z.t. 8. Van der Flaas (B.) z.t. 9. Van den Berghe (B.) z.t. 10. Ottenbros (N.) z.t. 11. Janssen (N.) z.t. 12. Dumont (Fr.) z.t. 13. Peffgen (Did) 5.32.18 14. Cooreman (B.) z.t. 15. Wagtmans (N.) z.t. 16. Genet (Fr.) z.t. 17. Van den Bossche (B.) z.t. 18. Agostinho (Port.) z.t. 19. Gandarias (Sp.) z.t. 20. Van Impe (B.) 5.32.26 21. Karstens (N.) z.t. 26. Pingeon (Fr.) 5.32.26 29 Vianelli (It.) z.t. 34. Merckx (B.) z.t. 38. Gimondi (It.) z.t. 41. Poulidor (Pr.) z.t. 42. Aimar (Fr.) z.t. 52 Beugels (N.) z.t. 83. Haast (N.) z.t. Algemeen klassement: 1. Merckx (B.) 95.55.54 2. Pingeon (Fr.) op 16.18 3. Poulidoir (Fr.) op 20.43 4. Gimondi (It.) op 24.18 5. Gandarias (Sp.) op 29.27 6. Wagtmans (N.) op 30.42 7. Vianelli (It.) op 35.22 8. Letort (Fr.) op 45.47 9. Agostinho (Port.) op 46.50 10. Janssen (N.) op 48.35 11. Van Impe (B.) op 50.34 12. J. Galera (Sp.) op 50.35 De Engelse premier Harold Wil son heeft zich donderdag in het lagerhuis scherp gekeerd tegen de vorming van een Europese strate gische kernstrijdmacht, die vol gens hem zeer ernstige gevaren mee zou brengen inzake een Duit se vinger aan de trekker. Een Europese strategische kernstrijd macht zou verdeeldheid in de NAVO veroorzaken en zou een in breuk betekenen op het non-pro liferatieverdrag, dat ons land heeft geratificeerd, aldus Wilson. De Engelse regering is van me ning dat de NAVO het meest ge schikte orgaan is voor samenwer king op het gebied van de kern- defensiepolitiek. PRIJSVLUCHT UIT ORLEANS „Voorwaarts" - Zaamslag. Snelste duif 1025,7 m/min. Oude duiven: 1 en 2. H. de Feij- ter, 3. F. Scheele; 4 en 5. H. Schee- Ie; 6 en 11. W. de Putter; 7. P. J. Willemsen; 8, 9 en 10. Comb. Bak- ker-Dees. PR IJS VLUCHT UIT ROOSENDAAL „Voorwaarts" - Zaamslag. Snelste duif 638,3 m/min. Jonae duiven: 1. J. Smallegange; 2, 3, A en 5. P. J. Willemsen; 6. C. van Doom; 7. J. P. Hamelink; 8 en 9. P. Koopman; 10. D. de Jonge. 13. Theilliere (Fr.) 14. Dumont (Fr) 15. Panizza (It.) 16. Schutz (Lux.) 17. Gutty (Fr.) 18. Van Springe) (B.) 19. Dancelli (It.) 20. Castello (Sp.) 51. Dolman (N.) 59. Haast (N.) 72. Karstens (N.) 74. Beugels (N. 77. Ottenbros (N.) op 56.50 op 59.50 op 1.00.19 op 1.01.27 op 1.03.40 op 1.05.01 op 1.07.58 op 1.10.22 op 2.24.29 op 2.36.27 op 2.48.13 op 2.51.41 op 2.53.15 Puntenklassement: 1. Merckx (B.) 214 pnt 2. Janssen (N.) 141 pnt 3. Wagtmans (N). 130 pnt 4. Pingeon (Fr.) 112 pnt 5. Gimondi (It.) 103 pnt Koning Boudewijn van België zal maandag, de dag na de aan komst van de ronde van Frankrijk te Parijs, Eddy Merckx ontvangen. Het bezoek van de wielrenner zal om 11.15 uur plaatsvinden op hel paleis te Laeken. Oud-kampioen en wielervete- raan Jacques Anquetil in gesprek met de Eddy Merckx. Amerikaanse straaljagers heb ben donderdag bij de strijd om de door Noordvietnamese en pathet lao-troepen bezette stad Moeong Soei steun aan de Laotiaanse regeringsstrijdkrachten verleend. Moeong Soei is een strategische plaats, die op -60 km ten noorden van Vientiane ligt Het verlies van de stad wordt door de regering in Vientiane als een zware tegen slag beschouwd. In de felle strijd, waarbij de regeringstroepen bij hun poging de stad te heroveren zware verliezen leden, verloren de Amerikanen twee gevechts bommenwerpers en twee hef- schroefvliegtuigen. Het is de eer ste maal, dat melding wordt ge maakt van Amerikaanse deel neming aan de slag om Moeong Soei, dat op 28 juni in handen van de pathet lao-strijdkrachten viel. Officieel bestaat de rol van de Ver. Staten in Laos uit ver kenningen, waarbij de Ameri kaanse vliegtuigen slechts vuren wanneer zij worden aangevallen. Perzië heeft donderdag haar oostelijke grenzen gesloten in verband met het uitbreken van cholera in de naburige landen. Voor reizigers die over land of ove,r zee komen zijn de grenzen per vliegtuig arriveren moeten helemaal gesloten. Reizigers die onmiddellijk na aankomst in quarantaine. In het gehele oostelijke grens gebied en bij de Perzische Golf en de Golf van Oman is men begon nen met massale anti-cholera vaccinatie. Tot dusver hebben zich nog geen gevallen van chole ra in Perzië voorgedaan. Omstreeks kwart voor tien woensdagavond heeft de IJmuiden- se kotter IJmuiden 41, de „Inge" (58 brt), gemeld dat het schip in brand was geraakt en in zinkende toestand was op ongeveer 60 mijl ten noordwesten van Den Helder in de Noordzee. De IJmuidense sleepboot „Utrecht", die ter hoogte van de Waddeneilanden voer, zette koers naar de „Inge". Omstreeks tien uur meldde de schipper dat hij met ile bemanning van boord moest gaan ïr de reddingssloep, omdat het schip snel begon te zinken. De bemanning van drie is later opgepikt door het Franse oorlogs schip „Tartu", dat koers zette naar Hoek va-. Holland. De opvarenden zijn schipper Jelle Visscher, Mar tin de Roode en Hans van der Lugt. De „Inge" was kort nadat de be manning van boord was gegaan gezonken. De guerillaleider „commandant Magoya" (alias Elegido Sibada) en zeven andere leden van de „gewapende strijdkrachten voor bevrijding van de natie" zün dinsdag gedood in een gevecht 350 km ten westen van de Vene zolaanse hoofdstad Caracas. In Calcutta zijn donderdag bom aanslagen gepleegd op de biblio theek van de Amerikaanse voor lichtingsdienst en het Ameri kaanse visumkantoor. Drie per sonen werden hierbij gewond. De schade aan de gebouwen is zeer gering. De politie heeft de vei ligheidsmaatregelen bij de Ame rikaanse gebouwen verscherpt. Wil»» mi'HIIIIIIHIIIIintHmiilWM mmm "iiii'muif Pour df Franc* 1909 20c Etappe' ISjuii 198 km otf' categorie 4 co re chavanós Bourg lasïi lor roze l ui Ir Eg Ie tons ANP Voor de derde maal in successie trokken leden van de v.v. Terneu zen naar het buitenland. Deze keer ging de reis, die onder leiding stond van de heer Vos, naar Bop pard am Rhein, waar men geduren de 5 dagen onderdak vond. Natuur lijk werd van de gelegenheid ge bruik gemaakt om enige schilder- achtie plaatsen te bezoeken en zo werden o.a. Cochem en Bad Ems met een bezoek vereerd. Het hoog tepunt was de bootreis Boppard RUdesheim v.v., die de reizigers de gelegenheid bood te genieten van de schoonheid van het Rijn gebied. Natuurlijk werden ook de voet balschoenen aangetrokken. Sport und Spielverein 1920 Boppard fun geerde als tegenstander. De wed- striid kende een sriannend en doel puntrijk verloop. Reeds na 5 minu ten opende Willy Verhage de sco re na een voorzet van de snelle tacticus Adri de Bruijn. Twee mi nuten later scoorde Jan Dooms na een geslaagde combinatie met Adri de Bruijn (02). De gast heren bleven niet bij de pakken neerzitten en hun midvoor doel puntte uit een scrimmage 12. Terneuzen ging weer fel in de aan val en Jan Doorns kogelde nr. 3 :n de Duitse touwen, terwijl Rini Deij een solo succesrijk besloot (1—U). Kort vóór rust slaagden de Du'tsers er :n de achterstand terug te brengen 24. Kort na rust scoorde de Duitse linksbuiten weer, toen d° Terneu- zen-defensie voor off-side bleef staan (341. Terneuzen trok zich in de verdediging terug en had met een uitval succes, toen Piet Wissel uit een voorzet van Rini Deii de stand op 35 bracht. De gastheren hadden direkt hun ant woord klaar, een goed opgezette aanval werd door hun midvoor succesvol besloten (45). Terneu zen leek door de knieën te gaan, maar na een combinatie De Bruijn -Doorns stelde laatstgenoemde Piet Wissel in staat de voorsprong tot 46 te vergroten. De Duitsers kwamen deze tegenslag te boven en 8 minuten vóór het einde ver kleinde hun linkshalf met een ka nonschot de achterstand tot 56. De laatste krachten werden aange sproken en hoewel er zich nog enkele hachelijke momenten voor het Temeuzendoel voordeden, bleef het doel verder schoon. Het doelpunt viel zelfs aan de andere kant, want Piet Wissel zigzagde vlak vóór het einde door de Duitse defensie en gaf Adri van Tricht de kans de stand op 57 te brengen. Hiermee kwam het einde van een spannende wedstrijd, die Terneu zen verdiend won. Op de terugreis werd een be zoek gebracht aan Bobbeiaanland, waar de reizigers vergast werden op een prima show van Bobbejaan Schoepen en zijn medewerkers. Hierna werd in een onperbeste stemming de „thuishaven" Terneu zen bereikt en kwam een einde aan een mooie en plezierige reis. In het oostelijk havengebied van Londen zijn donderdagmor gen drie brandweerlieden omge komen, toen een reservoir met 90.000 liter terpentijnolie door een in de nabijheid woedende brand werd aangetast en explo deerde. Twee andere brandweer lieden worden vermist en een nog niet geïdentificeerd persoon is met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis overge bracht. Voor zijn leven wordt gevreesd. In de nacht van woensdag op d-onderdag ziin in het havenge bied van Bremen vijf pakhuizen verbrand. De schade wordt ge schat op een miljoen mark. Een groot deel van 60.000 ton graan is verloren gegaan. De Indonesische troepen verlie zen terrein in het gebied van de Wisselmeren. De bevelhebber van de sterke strijdmacht, die daar is ingezet sinds het begin van de ge vechten met opstandige Papoe's ruim drie maanden geleden, pro beert nu zijn mannen naar het Wagetadistrict en van daar naar Enarotali te verplaatsen, zo meldt de correspondent van het ANP in West-Irian. In Moeanemani, twintig km ten westen van Enarotali, bevinden zich nog steeds Indonesische een heden, maar het huis van de plaat selijke regeringsambtenaar, dat voortdurend wordt beschoten, is de enige plek die zij nog in handen hebben. Zij zijn geheel door met pijlen en bogen gewapende Pa poea's omsingeld. Uit betrouwbare bronnen is vernomen, dat tot dus ver vijftig Indonesische militairen zijn gesneuveld, maar militaire woordvoerders in Anajapoera wil len niet verder gaan dan „meer dan twintig". De plaatsen Timipa en Madio, die midden in het oerwoud liggen, zijn door de Indonesische troepen ontruimd. De bevolking heeft ge dreigd dat zij vliegtuigen, die zou den proberen te landen, zullen vernietigen. Vele in het gebied van de Wis selmeren gestationeerde Papoea politiemannen hebben hun stand plaatsen verlaten. Zij hebben zich bij de opstandelingen gevoegd, daarbij zoveel vuurwapens en mu nitie meenemend als zij konden. De Indonesiërs zijn echter veel be vreesder voor de zonder waarschu wing naderende pijlen van de Pa poea's dan voor de kogels uit de min of meer ouderwetse vuurwa pens, die tenminste nog een knal geven. De militaire bevelhebber van West-Irian, brigade-generaal Sar- wo Edhie, is ongetwijfeld bij mach te zijn in paniek geraakte man schappen aan de Wisselmeren met versterkingen te hulp te komen. Hij aarzelt echter dat te doen om dat hij de zuiveringsacties niet de schijn van een grootscheepse mili taire operatie wil geven. Voorts zou de Indonesische re gering er niets voor voelen de aandacht van de wereld te vesti gen op een opstand in de woeste hooglanden op het moment dat in West-Irian de „daad van vrije keuze" gaande is. Intussen is het gehele gebied van de Wisselmeren afgegrendeld. Er wonen ongeveer 80.000 men sen, tien procent van de totale be volking van West-Irian. Niemand wordt daar toegelaten zonder spe ciale toestemming van het militaire hoofdkwartier. Wanneer vandaag in Nabire de „vrije keuze" plaatsvindt, zullen er geen vertegenwoordigers uit het gebied van de Wisselmeren aan wezig zijn. Hun plaats wordt inge nomen door 75 vertegenwoordigers uit andere gebieden. Een rechtbank in Mainz heeft donderdag de oud-nazi Leopold Windisch (56 jaar) wegens deel neming aan moord op Joden tot levenlange gevangenisstraf ver oordeeld. Volgens de aanklacht had hij in 1942 als hoofd van het burgerlijk bestuur van de Wit-Roetheense stad Lida deelgenomen aan de selectie en de executie van onge veer 12.000 Joden en zigeuners. Windisch werd in 1964 gear resteerd. In 1967 kwam voor de rechters. Na negen maanden ech ter werd het prótes wegens voor ingenomenheid van de rechters afgebroken. Het tweede proces tegen Windisch was in februari j.l, begonnen. De staking bij de Belgische ra dio en televisie, die deze week herhaaldelijk tot langdurige on derbrekingen van zowel de Ne derlands- als de Franstalige uit zendingen heeft geleid, is donder dagavond beëindigd. Er is een akkoord bereikt over een bestand tot na de vakantie. De actie van het personeel, die voornamenlijk gericht was tegen een politiek geachte benoeming van een nieuwe personeelsdirec- teur, heeft voorlopig tot gevolg dat deze functionaris nog niet ef~ fectief in dienst treden. Na de vakantie zullen de on derhandelingen over deze zaak en andere eisen van het personeel weer worden opgenomen, met de bedoeling om vóór 31 oktober 'n akkoord te bereiken. Minister Luns zal op 29 juli in Yaoende, de hoofdstad van de bondsrepubliek Kameroen, het ver drag tekenen dat de voorlopige verlenging regelt van de associatie tussen de E.E.G. en 18 Afrikaanse landen en Madagaskar. Minister Luns is sinds 1 juli fungerend voorzitter van de ministerraad van de E.E.G. Een aantal functionaris* sen van de Nederlandse permanen te vertegenwoordiging in Brussel bij de gemeenschappen zal hem vergezellen. Eind mei hebben de zes landen van de E.E.G. in Brussel met de 18 Afrikaanse landen en Madagascar overeenstemming bereikt over een voorlopige verlening van de Yaoe- de-overeenkomst met een jaar. Deze overgangsregeling continu* eert de voor de geassocieerde lan den bestaande regeling. Het EEG- fonds voor ontwikkelingshulp zal verder werken, echter alleen voor zover er nog geld van de afgelopen vijf jaar over is, namelijk 55 mil joen gulden. De „zes" hebben eind juni in Luxemburg overeenstemming be reikt over het bedrag dat het nieu we ontwikkelingsfonds van de as sociatieovereenkomst zal omvat ten, namelijk 900 miljoen dollar. In de afgelopen vijf jaren was dat fonds 730 miljoen dollar groot. Hahdhamaar dan moet ie deze horen

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3