PROVINCIAAL NIEUWS P.T.T. koopt geschikte brievenbussen Noordvietnamezen en vietcong verwerpen voorstellen van president Thieu Amerikaans dodencijfer in Vietnam laagste van dit jaar Lezers, die schrijven BELGISCHE ONDERSCHEIDINGEN UITGEREIKT Na de opening van het verbrede kanaal en de nieuwe sluizen HONDURAS EN EL SALVADOR BEREID HET VUREN TE STAKEN... 2 Dü vhijE ZEEUW Terneuzen Sluis Agenda Kritiek op Thieu Gasexplosie vrouw ernstig gewond Duitse badgast verdronken Meisje bij brand in scheepsroef omgekomen KANAAL TStë NEUZEN—GENT «lacht op wilde ganzen in het jachtseizoen beperkt Studenten in Saigon tegen militaire oefeningen Na val in het water overleden Noord-Vietnam beschuldigt V.S. van moord (Groot)-moeder. Strijd duurt voort Niet alleen Engeland Kabinet beslist over duurtetoesiag ambtenaren Paard op auto Vrijdag 18 juli 1969 De jubileumschieting van a.s. zondag Zoals wij gisteren reeds hebben gemeld wordt a.s. zondag op het bekende terrein nabij de sport velden een jubileumschieting ge houden doo,r de Terneuzense ver eniging „De Westerschelde". Van de zijde van het bestuur verzoekt men ons te willen be richten dat deze schieting niet be gint om 10 uur maar om 15 uur. Vercjer schijnt het dat om ons on bekende redenen geen toeschou wers op het terrein worden toe gelaten. Opening tearoom Op de beestenmarkt te Sluis werd een nieuwe tea-room geëx ploiteerd door de familie Wemaer uit Sluis, officieel in gebruik ge nomen. Dit geschiedde onder gro te belangstelling. De nieuwe zaak is van start gegaan onder de naam „Lindenhoeve". Namens bet gemeentebestuur bracht burgemeester Van Hoote- gem felicitaties over. Hij sprak hierbij de hoop uit' dat de zaak toeristische ontwikkeling in Sluis, zou bijdragen tot een gunstige Het is opmerkelijk hoe men een oude koestal, want dat was „Lin denhoeve" daarvóór, heeft weten te herbouwen De achterzijde met een groot parkeerterrein, een ruim terras en een fraai uitzicht op de oude stadswallen herinnert in alle opzichten aan de oorspron kelijke agrarische instelling van het bedrijf van de heer Wemaer. De zakenmensen waren in gro ten getale aanwezig en velen brachten dit tot uitdrukking door het zenden van bloemen. Viswedstrijd Zondag 27 juli a.s. wordt in de vaart van Sluis naar Brugge een viswedstrijd georganiseerd. De deelneming staat open voor de Nederlandse en Belgische jeugd tot en met 15 jaar. De wedstrijd vindt plaats onder auspiciën van de Sluisse hengelsportvereniging „Jantje van Sluis". ZATERDAG 19 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Bullitt". Hotel „Rotterdam", 14.30 u.: Jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders der Zeeuwsch-Vlaamsche Tram weg Maatschappij N.V. ZONDAG 20 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „Help, m'n broer is hip"; 5 en 8 uur: „Bullitt". MAANDAG 21 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Help, m'n broer is hip". DINSDAG 22 JULI Terneuzen: Luxor-Theater. 8 uur: „Help, m'n broer is hip". De Zuidvietnamese delegatie op de Parijse vredesbesprekingen heeft donderdag 't jongste voor stel van president Thieu op tafel gelegd. Het voorstel voorziet in het uitschrijven van algemene verkiezingen waaraan ook de vietcong zou deelnemen. Hoewel de voornaamste onder handelaar van Saigon, Pham Dang Lam, vóór de bijeenkomst optimistisch was gestemd over de „kansen" van het voorstel, werd het door de Noordvietnamezen en de vietcong verworpen. De Noordvietnamees Xuan Thuy be schreef het voorstel als „onrede lijk" en zei dat hij de 15 jaar na de overeenkomst van Genève nog eens zou bezien en daarna het standpunt van zijn regering zou verduidelijken. De Amerikaanse onderhande laar Cabot Lodge zei dat hij het voorstel niet volledig had ver- wonpen. President Ngoeyen Van Thieu heeft in het Zuidvietnamese parle ment (60 leden) scherpe kritiek ontmoet op zijn vrijdag gedane voorstel tot algemene verkiezin gen, waaraan de vietcong kon deel nemen. Verschillende senatoren beschuldigden hem ervan een nieu we concessie te hebben gedaan aan de communisten en 18 van de 31 aanwezige leden tekenden een resolutie dat Thieu van zijn oor spronkelijk standpunt is afgewe ken. De 60-jarige mevr. M. C. L. B.- B. uit Schiedam is donderdagmid dag zwaar gewond geraakt bij een gasexplosie die» zich voordeed in haar huis aan het Rozenburger plein. Met derde graads brand wonden moest zij worden opgeno men in een ziekenhuis. De 29-jarige mevr. G. N. en haar 9 maanden oude zoontje werden door de explosie licht ge wond. Zij bevonden zich niet in het huis waar de ontploffing zich voordeed, maar wandelden in de buurt. Over de oorzaak van de explo sie valt weinig met zekerheid te zeggen, aldus de politie. Wel staat vast dat zich een lek be vond in een van de gasleidingen in het huis. Personeel van het gasbedrijf had dit lëk juist ont dekt, toen de explosie zich voor deed. De schade die werd aangericht, was aanzienlijk: ruiten sneuvel den een binnenmuur werd weg geblazen en de buitenmuur van het huis werd licht ontzet. De ontploffing ging gepaard met een grote steekvlam die een begin van brand veroorzaakte. De brandweer had het vuur echter snel onder controle. In de zee voor Zandvoort is gisteren de 44-jarige Wilhelm Saai (44 jaar) uit Honnef (Did) verdronken. Het lichaam van de man, die met vrouw en kinderen in Zandvoort logeerde, werd drij vende aangetroffen. Pogingen van de reddingsbrigade om de levens geesten alsnog op te wekken hadden geen resultaat. Terwijl het schip onder Bel- feld nabij de stuw op de Maas voer, is woensdagavond om onge? veer half tien brand uitgebroken in de roef van het sleepschip „Rose Else" uit Millingen. De brand heeft het leven ge kost aan het dochtertje van schip per L. van de P. uit Rotterdam. Het ruim 1 jaar oude dochtertje van het jonge echtpaar sliep in haar bedje. Het brandende schip is onmiddellijk aan de oever ge zet, waarna de vrijwillige brand weer van Baarlo het vuur heeft geblust. De roef is geheel uitge brand. Zeven jaar na de invoering van. Dit is de Süd/Böhl brievenbus, SCHEEPVAARTBEWEGING van woensdag 16 juli (na 17 uur) tot donderdag 17 juli (tot 17 uur) Bestemd voor Terneuzen: 17 juli Lady Sheena 365 dwt (Engeland) Jubilence 817 dwt (Engeland) Gasselte 310 dwt (Nederland) Bestemd voor Sluiskil 16 juli Saphire 1660 dwt (Engeland) Gepasseerd naar Gent 16 juli Kathe Bartels 800 dwt (W.-Duitsl.) Kolga 723 dwt (Nederland) 17 juli Karl Gunther Lohse 1650 dwt (West-Duitsland) Susanna 100 dwt (West-Duitsl.) Beppie 645 dwt (Zweden) Falco 984 dwt (Nederland) Antilope 984 dwt (West.-Duitsl.) Vertrokken van Terneuzen: 16 juli Auriga G 515 dwt (Nederland) Mutva Fides 403 dwt (Nederland) Ambience 499 dwt (Engeland) Le Trieux 900 dwt (Frankrijk) 17 juli Alge 420 dwt (Nederland) Lady Sheena 365 dwt (Engeland) Curasao 334 dwt (Nederland) de „tweelingbrievenbussen", waar van er 4000 zijn geplaatst, komt de PTT met een nieuw type brieven bus. Voor het eerst koopt de PTT' een brievenbus kant en klaar. Bijna een eeuw hebben de posterijen hun brievenbussen zelf laten ontwer pen. Het nieuwe type, waarvan er 875 zijn besteld, wordt geleverd door de metaalwarenfabriek „Süd/ Böhl" in de Westduitse plaats Böhl bij Mannheim. De Duitse Bundespost heeft er enkele duizen den in gebruik. De PTT heeft tot aankoop be sloten, omdat de bus „pasklaar" bleek te zijn. Een groot aantal komt n.l. te staan of te hangen bij postinrichtingen in kleinere plaat sen. Dit zal misschien wat merk waardig aandoen want zulke kan toren hebben in de re«el een in werpgleuf in de muur. Daar name lijk steeds meer buslichtinger, oer auto uit een centrale plaats gebeu ren, ook op tijden dat het postkan toor gesloten is, zijn brievenbus sen vereist die van buitenaf kun nen worden geopend. De Süd/Böhl is 49 cm hoog, 25 cm diep en 52 cm breed; die capa citeit is 60 kubieke decimeter. De inwerpgleuf is de grootste die Nederlandse brievenbussen hebben gehad sinds de introduktie van de nog altijd gebruikte oude Standaard-brievenbus van 1875, n.l. 35 cm breedi en 3,5 cm hoog met een klep en'regenkapje. De fabriek kleurt het polyester in het bekende Nederlandse post- rood. De bus krijgt enige zwarte accenten, namelijk het sleutel plaatje en de rails aan de onder kant, die worden gebruikt om bij de lichting de zakken aan te beves tigen. zoals hij op proef was geplaatst in Den Haag. In zijn definitieve vorm wordt een plaat met het PTT-em- bleem en de buslichtingstijden tus sen inwerpgleuf en sleutelplaatje bevestigd. Gepasseerd van Gent: 16 juli tnsulaner 670 dwt (West-Duitsl.) Falco 984 dwt (Nederland) Rossen 800 dwt (Nederland) Hawthorn 1375 dwt (Engeland) Baabe 600 dwt (Oost-Duitsland) Karolos 3016 dwt (Griekenland) Susanna 1000 dwt (West-Duitsl.) In de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon hebben politie-eenheden met machinepistolen alle elf facul teitsgebouwen van de universiteit omsingeld om studentenbetogingen tegen de verplicht gestelde militai re oefening tijdens de vakantie te verhinderen. De studenten meer dan 30.000 in getal hebben ge zegd dat ze zich niet voor militaire oefening zullen melden, omdat daardoor hun studie voor belang rijke examens in de war zou wor den gestuurd. Voortaan is de jacht op wilde ganzen, behalve de beschermde brand-, rot- en canadaganzen, ge durende het tijdvak van 1 septem ber tot en met 31 januari uitslui tend toegestaan tussen een half uur vóór zonsopgang en des voor- m'ddags 10 uur. Dit blijkt uit een in de staats courant gepubliceerde beschikking van de minister-van landbouw. Minister Lardinois vroeg destijds advies van de jachtraad over de jacnt op ganzen, naar aanleiding van het feit dat in het jachtseizoen 1967/1968 in Friesland ongeveer 2000 ganzen waren neergeschoten, waarvan alleen al in Terhoorne bijna 1000. De bewindsman achtte navolging van een dergelijk afschot een bedreiging van de ganzenstand in ons land. Overeenkomstig het advies heeft de minister de jacht op wilde gan zen in het seizoen beperkt tot eni ge uren per dag. Voorts blijkt uit de beschikking dat de jacht op alle waterwild met gebruikmaking van mechani sche en/of elektrische lokinstru menten, zoals bijv. een bandrecor der, niet wordt toegelaten. De mi nister heeft bovendien voorschrif ten voor het gebruik van jachtge weren en munitie bij de jacht op waterwild uitgevaardigd om het gebruik van grove hagel uit te sluiten. In verband met het feit dat het voorjaar laat begon en vele nadien geboren eenden thans nog niet vliêgrijp zijn, zal de jacht op wilde eenden dit jaar niet op 24 juli, maar eerst op 4 augustus worden -geopend. De 4-jarige René Ruitenberg uit Rotterdam is in het Dijkzigtzieken- huis overleden aan de gevolgen van een val in het water van de dokhaven in de Maasstad. Afge lopen zondag raakte het jongetje bij het spelen in het water. Hij kon slechts met moeite worden gered. Het Amerikaanse dodencijfer in Vietnam heeft het laagste peil bereikt van dit jaar. Deze week werden 148 Amerikaanse militai ren gedood tegen 153 vorige week. Dit is donderdag door het Amerikaanse hoofdkwartier in Saigon bekendgemaakt. De daling in het aantal gesneu velden op het slagveld weerspie gelt de kalmte in de gevechts acties, zoals deze door de Ameri kanen de laatste tijd is gerappor teerd. Het laagste aantal gesneu velden vóór deze week was in de week, die eindigde op 11 januari, toen 151 Amerikanen als gedood werden opgegeven. Daartegen over staat een stijging in het aan tal Zuidvietnamese gesneuvel den. Dit steeg van 247 vorige week tot 352 deze week een illus tratie van het feit, dat Zuidviet namese troepen een groter aan deel nemen in de gevechtsacties na de terugtrekking van Ameri kaanse infanterie en mariniers eenheden. Het Amerikaanse hoofdkwartier maakte verder bekend, dat voor de week eindi gende op 12 juli 2.051 vietcong- en Noordvietnamese strijders waren gedood, vergeleken met 2.381 in de week daarvóór. Het officiële Noordvietnamese blad „Nhan Dan" heeft de Ver enigde Staten en Zuid-Vietnam donderdag beschuldigd van mis handeling van en moord oP com munistische krijgsgevangenen. Het persbureau zei dat gevange nen -bedorven vig le elen werd gegeven, dat hun geen kleding werd verstrekt en dat zij in geval van ziekte geen medicijnen ont vingen. Het blad zei verder, dat als gevolg hiervan de gezond heidstoestand van gevangenen op Conso-eiland aan de zuidkust van Zuid-Vietnam hard achteruit ging. „Nhan Dan" beschuldigde de Amerikanen en Zuidvietna- mezen er verder van het vuur te hebben geopend op 800 gevange nen op Conso-eiland, nadat deze hadden geprotesteerd tegen de slechte behandeling. Een 58-jarige grootmoeder in Johannesburg is dinsdag bevallen van een dochter, drie uur nadat zij ontdekte zwanger te zijn. Mevrouw Johanna du Pessis, die hiermee een van de oudste kraamvrouwen is. gewor den, zei woensdag dat zij zich acht maanden geleden ziek voelde en maagpijn had. De dokter dacht toen aan kanker. Afgelopen dinsdag voelde zij weer pijn en stelde vast dat het barensweeën waren. Even later bracht zij een meisje van vier pond en twee ons ter wereld. Zij heeft acht kinderen, van wie drie geadopteerd, en 10 kleinkinderen. Correspondentie: A. W. te Philip pine U kunt zich telefonisch in verbinding stellen met 020 219922 Amsterdam. Red. De Belgische ambassadeur, dr. W. van Cauwenberg, heeft donder dagmiddag in zijn ambtswoning in Den Haag de versierselen uitge reikt, behorende bij een aantal on derscheidingen, die de betrokkenen werden toegekend ter gelegenheid van de officiële ingebruikstelling van het kanaal van Terneuzen naar Gent en de nieuwe sluizen in Terneuzen op 19 december J.l. De minister van verkeer en wa terstaat, drs. J. A. Bakker, ontving de versierselen van grootkruis in de kroonorde van België. Verder werden de versierselen uitgereikt van grootofficier in de kroonorde aan mr. C. J. G. J. Vin- kesteijn, secretaris-generaal van het ministerie van verkeer en wa terstaat; officier in de kroonorde aan ir. F. van Rossum, hoofdinge nieur A bij de rijkswaterstaat en El Salvador heeft laten weten dat het akkoord gaat met een staakt-het-vuren in de niet ver klaarde oorlog met Honduras op voorwaarde, dat de veiligheid van de Salvadoriaanse burgers in Honduras wordt gewaarborgd. Honduras had al eerder inge stemd met een bestand, waartoe de raad van de organisatie van Amerikaanse staten de twee lan den had aangespoord. De Hondurese minister van buitenlandse zaken Castillo heeft volgens het Mexicaanse persbureau gezegd dat tot dus ver meer dan duizend Hondu- rezen bij het conflict zijn omge komen. De berichten over het verloop van de strijd blijven te genstrijdig. De Salvadoriaanse troepen zouden 60 km diep in Honduras zijn doorgedrongen. El Salvador meldde woensdag de verovering van de steden Oco- tepque en Santa Rosa Copan in Noord Honduras, maar van Hon durese kant werd later gezegd dat de Salvadoriaanse troepen uit het gebied verdreven waren. Volgens de Salvadoriaanse am bassade in Nicaragua zijn veer tien Hondurese vliegtuigen stuk geschoten, terwijl Honduras de vernietiging van negen vijande lijke toestellen heeft gemeld. Voornoemde ambassade heeft te vens meegedeeld dat de echtge note van de Hondurese president Osvaldo Lopez Arellano naar de Verenigde Staten is uitgeweken en .dat de bevelhebber van de Hondurese luchtmacht, een fa milielid van de president, naar Guatemala is gevlucht. langs de grens met El Salvador blijven innemen. Het communi qué voegt daaraan toe dat de luchtmacht van El Salvador to taal ontregeld is door de voort durende acties van Hondurese vliegtuigen. In het gebied van El Amarillo hebben de Hondu rese troepen nu ihet eigen gebied „tot de laatste centimeter" her overd. Het communiqué besluit met de mededeling dat de Hon durese vlag„weldra overal zal wanneren om de definitieve o- verwinning van het Hondurese leger aan te geven aan ir. A. Vton Toor, hoofdVater- bouwkundige bij de rijkswater staat; ridder in de kroonorde aan ir. D. J. Roelofs, technisch hoofd ambtenaar voor bijzondere dien sten bij de rijkswaterstaat en aan de heer A. A. W. Langevoord, technisch hoofdambtenaar voor bij zondere diensten bij de rijkswater staat. De gouden medaille der kroon orde werd uitgereikt aan de heren J. L. J. de Jonge, administratief ambtenaar le klasse bij de rijks waterstaat; G. Ottens, landmeet kundig ambtenaar A bij de rijks waterstaat en G. J. Hamelinck, baas van de smederij bij de inter nationale combinatie tot uitvoe ring van scheepsvaartsluizen I.C. U.S.T. De heer R. J. Asselman, hulp uitvoerder bij de I.C.U.S.T., aan wie ook een onderscheiding is toe- I gekend, was niet in de gelegenheid de receptie bij de ambassadeur van België bij te wonen. In Tegucigalpa is gisteren en communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat Hondu- Een woordvoerder van de Eu ropese commissie heeft donder dag in Brussel met enige nadruk verklaard, dat de commissie van mening blijft dat onderhandelin gen over uitbreiding van de ge meenschap zodanig moeten wór den gevoerd, dat men met alle kandidaten tegelijk tot een gun stig resultaat komt. De kandidaten voor toetreding zijn op dit ogenblik Groot-Brit- tannië, Ierland, Denemarken en Noorwegen, terwijl Zweden spe ciale betrekkingen heeft aange vraagd die met zijn neutraliteit rekening houden. De verklaring van de Europese woordvoerder volgt °P een reso lutie van het comité-Monnet van woensdag, waaruit bleek dat de leidende figuren van de voor naamste politieke partijen in de E.E.G. en Groot-Brittannië (die gezamenlijk dit comité vormen) er de voorkeur aan geven dat de E.EG. aanvankelijk alleen met rese legereenheden hun posities Engeland gaat onderhandelen. Het kabinet zal zo spoedig mo gelijk een beslissing nemén ovSr de duurtetoesiag voor overheids personeel. Voorgesteld was de toeslag te bepalen op een uitke ring in procenten met een maxi mum van f 300,- bij een totale omvang van één procent van de salarissen van het overheidsper soneel. De centrales van de alge mene, de protestants-christelijke en de rooms-katholieke ambte naren-organisaties en het amb tenaren-centrum gingen hiermee akkoord, mits het minimum werd verhoogd tot f 125,-. Dit bleek gisteren na de ver gadering van de centrale com missie voor georganiseerd over leg onder voorzitterschap van staatssecretaris mr. C. van Veen. De duurtetoesiag krijgt als peildatum voor de berekening 1 september. De toeslag zal van het ambtelijk inkomen worden uitgezonderd. Dit houdt o.m. in dat geen pensioenpremie wordt ingehouden. De uitkering krijgt daardoor het karakter van een eenmalige toeslag voor het op vangen van de extra kosten van het levensonderhoud en tevens het karakter van een „gratifica tie'. Bij het overleg op 3 juli was reeds gebleken dat de bond van hogere ambtenaren voor een uit kering in procenten was. In Londen is donderdag een paard, dat met drie andere was weggelopen van een militaire exercitie, in het spitsuur op twee auto's gesprongen. Het dier kreeg ernstig letsel, de berijder werd licht gewond. Het ongeluk speelde zich af in de buurt van Buckingham Pala ce. De andere paarden bleven ongedeerd.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2