Ruimtevaarders hebben goed geslapen Loena-15 brengt verwarring teweeg in V.S. MOGELIJKHEID BOTSING MET LOENA-15" ONEINDIG KLEIN Aantrekkings kracht Koerscorrecties Russische medailles op de maan Volkssterrenwacht had contact met Apollo-11 Peking zwijgt Opzienbare „première te wachten 1 RUSSISCH VREDESPLAN VOOR MIDDEN-OOSTEN Terugtrekking Israëlische troepen nit bezette gebieden HET WEER Weinig houvast Eerste mens Vrije scheepvaart Noodweer in West-Duitsland Weerbericht Hoogwater Zon» en Maanstanden FrasSserSng bij abotmemesfTERNEUZEN Directeur-HoofdredacteurP. J. van de Sande Telefoon(01150)—2073. Gironummer 38150 Redactie» en Administratie-adres: Smidswai AbopHS5B®fitSörij31 f 8,— è«r kwartaal; per maand f2,10 Losse nummers 15 cent inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW VRIJDAG 18 JULI 1969 25e Jaargang No 6028 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J, van de Sande, Terneuzen «dvertentieprijsper mm Ï6 eenfj tuïaïnMi»j per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels») advertenties) 5 regels f 1.15. Iedere regel méél 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of AdfW bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot mm. 2 WA Voor bet gecomb. maacdag/dinsdag-mmaasr tot 10 uur voormiddag. M De Ruimtevaarders van de Apol- lo-ll hebben tijdens hun rustperio de goed geslapen en zijn omstreeks twaalf uur Ned. tijd donderdag wakker geworden, waarna zij het laatste nieuws konden vernemen. Het ruimtevaartcentrum te Hous ton wenste Armstrong, Aldrin en Collins goede morgen en gaf enige technische wijzigingen van het vhichtplan. Op dat ogenblik was de Apollo-11 met een snelheid van 1645 meter per seconde op weg naar de maan en had het ruimte schip meer dan 99.000 zeemijl af gelegd (ongeveer 190.000 km). Het eerste nieuws dat de ruim tevaarders te horen kregen was een bericht van het Britse obser vatorium te Jodrell Bank, dat de Russische „Loena-15" in een baan om de maan was gegaan. Functio narissen van de NASA zeiden dat de mogelijkheid van een botsing met de Loena oneindig klein is. Wel bestaat er een heel kleine kans dat de Amerikaanse' ruimte vaarders de „Loena-15" voorbij zien gaan wanneer zij zelf zater dagmiddag rond de maan gaan cir kelen. ROirrrc op dfmaan Marius- heuvels -Routes maanvoeriuigen o P laalsing van wetenschappelijke instrumenten Het enige bericht waar de ruim tevaarders commentaar op gaven was dat van het niet toelaten van „hippies" in Mexico, wanneer deze niet hun haar hadden laten knip pen en een bad genomen hadden. „Wij hebben alle drie onze haren laten knippen en hopen een kans te krijgen om ons te scheren voor dat wij' terugkomen", zei een der ruimtevaarders. De drie mannen zeggen over het algemeen niet meer dan het hoogst noodzakelijke. De grappen van vorige ruimte- v'uchten komen deze keer niet voor. De Apollo-11 gaat steeds lang zamer op de maan af, totdat za terdag om 4.32 uur Ned. tijd na 62 vlieguren de aantrekkingskracht van de maan groter wordt dan die van de aarde. Het ruimteschip gaat dan met toenemende snelheid ver der, tot de omloopbaan rond de maan is bereikt. Volgens het vluchtplan hebben de drie ruimtevaarders, na elkaar, vijf sterren gezocht om aan de hand daarvan hun positie te be palen. Hun gegevens worden dan met die van de computer verge leken, die zij van het ruimtevaart centrum te horen krijgen. Sterren- navigatie heeft bij de vorige ruim- tevluchten steeds weer tot moei lijkheden geleid. Het blijkt ook nu weer niet eenvoudig te zijn, omdat de zilverige glans van de maan lander en het aardschiinsel optisch verwarring veroorzaken. Maar ab soluut noodzakeliik is sterrennavi- satie niet voor de Apoll-11. Don derdag om 17.17 uur Ned. tijd is een kleine koerswijziging aange bracht, waarvoor de motor een seconde heeft gebrand. Bij elke maanvlucht is voorzien in vier koerscorrecties. De eerste bleek woensdag overbodig. Vrijdag en zaterdag komen er nog twee, wan neer dat nodig mocht zijn. De astronauten ontspanden zich na de manoeuvre halverwege de baan naar de maan en maakten een o raatje met de astronaut James Lovell in Houston. Lovell was com mandant van de Apollo-7, die de eerste bemande vlucht in het maanprogramma maakte. Samen met Aldrin maakte hij in de Gemi ni-12 kringlopen om de aarde. Aldrin vertelde Lovell dat hij het erg druk had gehad. „Ik verheug me op m'n vrije middag. Ik heb gekookt, schoongemaakt en ge naaid en de gebruikelijke huis houdelijke diasea Radaas, Gd een De drie Apollo-11 astronauten, (v.r.n.l.) Neil Armstrong, Mike Collins en Ed Aldrin. vraag van Lovell naar de omstan digheden in de cabine, zei Arm strong, dat het een beetje warm was geweest, maar dat de tempe ratuur was gedaald. De ruimtevaarders van de Apol lo-11 zullen de medailles van twee omgekomen Russische astro nauten op de maan achterlaten, zo heeft president Nixon donder dag bekend gemaakt. De echtgenoten van deze twee ruimtevaarders hebben die me dailles meegegeven aan de Ame rikaanse astronaut Frank Bor- man tijdens de reis, die hij on langs naar de Sowjet-Unie heeft gemaakt Zij hebben verzocht de medailles bij de eerste landing van de mens op de maan te leg gen. Nixon noemde dit een „ontroe rend aspect" van de Apollo- vlueht. Hij zei niet om welke Russische ruimtevaarders het gaat Men vermoedt dat de me dailles toebehoord hebben aan kolonel Vladimir Komorov, die bij de landing van zijn ruimte schip op 24 april 1967 is omgeko men en aan Yóeri Gagarin, de man die als eerste in de ruimte heeft gevlogen. Gagarin is vorig jaar maart bjj een vliegtuigonge luk in de buurt, van Moskou om het leven gekomen. In hetruimtevaartcentrum van de volkssterrewacht „Simon Ste- vin" in Oudenbosch zijn donder dagmiddag om 15.40 uur Neder landse tijd de eerste rechtstreek se signalen ontvangen van het ruimteschip Apollo-11. Een aantal amateur-radio-astro nomen van de volkssterrewacht hebben in het kader van de eer ste landing van oen mens op de maan een ontvangcentrum inge richt, speciaal bedoeld om via de ■radio de ruimtereis te kunnen volgen. Toen het eerste contact tot stand kwam was de Apollo-11 ongeveer halverwege aarde maan. Hij maakte op dat ogenblik een hoek van precies 42,9 graad ten opzichte van de aarde. De pf- stand was bijng'200000 km van de aarde. De ontvangst van de door de astronauten gesproken woorden was helder en duidelijk. Het ge sprokene werd op een band' vast gelegd. De ontvangst werd ver richt met een speciaal gebouwde hypergevoelige yagi-antenne, af gestemd op de geheime frequen tie van het ruimteschip. De volks sterrewacht heeft deze frequentie rechtstreeks van de NASA ge kregen. De eerste ontvangst uit het ruimteschip betekent een succes voor de Oudenbossche amateur- radio-astronomen, omdat het de eerste keer in degeschiedenis van de ruimtevaart is, dat ama teurs in Nederland de uitzendin gen uit een ruimteschip rechts- streeks ontvangen en vastleggen. De Amerikaanse vice-president Agnew heeft op een persconfe rentie ter gelegenheid van de Apollolanceriag samenwerking met de Sovw.it-J-Tnie en andere landen bij dë verkenning van de ruimte bepleit. Volgens hem zou dan nog' deze eeuw een meris op Mars kunnen worden gebracht. In Genève verklaarde de Ame rikaanse afgevaardige Charles Vost op een bijeenkomst van de economische en sociale raad van 2JJUL!- LANDING MAANREÏZ'GFRS CANADA "o AUSTKAUi? 'Gebied wd landing Schip"Hornêi°' Gebied waafbimerjJv de capsule in zee/;.-. valt r Trajekr waarin geen radio verbinding mogelijk Stille Oceaan p km '5tj0 jnlïede van Apolloin dampkring Het uitblijven van mededelingen over het doel van de Russische „Loena-15" blijkt verwarring te veroorzaken. De Britse geleerde sir Bernard Lovell, de directeur van de radiosterrenwacht te Jod rell Bank, zei donderdag dat hij nog steeds gelooft dat de Loena-15 stukken van de maanbodem gaat halen, ondanks de bekendmaking van Moskou eerder op de dag. Radio Moskou had gezegd dat de Loena-15 in een baan om de maan was gegaan, en uit de bewoordin gen meende men te mogen opma ken dat er geen poging zou worden gedaan om het ruimteschip op de maan te iaten landen. De Loena,-15 is een kunstmatige satellet van de maan geworden, ze de Russsche omroeper woordelijk. Dat is don derdagochtend met de radiotele scoop van Jodrell Bank ook vast gesteld. „We hebben er weinig houvast aan, maar ik kan me niet indenken dat de Russen hun ruimteschin in dit stadium in 'n baan zullen laten, omdat er op die manier maar be trekkelijk weinig meer te weten is te komen", zei Lovell. Een woordvoerder van hem zei later dat Lovells mening louter op spe culatie is gebaseerd. Een Britse raketdeskundige, Geoffrey Pardee, opperde in een vraaggesprek voor de radio de veronderstelling dat de Loena-15 een ruimtereddings boot kan zijn, voor het geval er met de Apollo-11 iets mis gaat. Hii kon dat echter zelf nauwelijks geloven. Het Zuidslavische persbureau Tanjoeg zei donderdag van zegs lieden in Moskou vernomen te hebben, dat de Loena-15 waar schijnlijk vrijdag (vandaag) op de maan zal landen. Dan zou dit ruimteschip drie dagen eerder dan de Amerikanen hetzelfde doen, na de landing bodemmonsters verza melen en daarmee naar de aarde terugkeren. In ieder geval willen de woord voerders van de NASA op de Loe na-15 geen woord commentaar leveren. Wernher von Braun, de „vader"' Van de Saturnus-raket, heeft onlangs gezegd het redelijk te vinden wanneer men aanneemt dat de Loena-15 bodemmonsters van de maan moet halen. Met de andere Amerikaanse specialisten die de Sowjet-Russische ruimte vaart bestuderen is hij echter van mening dat dit met een automa tisch ruimteschip, zonder mense lijke hand, moeilijk te verwezen lijken is. Andere deskundigen denken dat Moskou zich erbij beeft neerge legd dat de eerste mens op de maan een Amerikaan zal zijn, maar zich daartegenover heeft ge concentreerd op het verwezenlijken van een even opzienbarende en be langrijke „première". de verenigde naties, dat de mens heid momenteel lijdt aan „we tenschappelijke en morele schi zofrenie". Zij kan de ruimte ingaan, mas saal produceren en tegelijk enorme onrechtvaardigheden in het alledaagse leven accepteren. Verwijzend naar de maanlanding zei Yost, dat deze buitengewone technische prestatie de bezorgd heid over de huidige toestand in dé wereld niet wegnam. In een Engelse uitzending van radio-Moskou betitelde woens dagavond een vooraanstaand Russisch astronoom, prof. Mar- tynov, de maanreis als een gro te technologische prestatie die hij vijftien jaar geleden voor on mogelijk zo'u hebben gehouden. Radio-Peking heeft tot dusver in haar buitenlandse uitzending en met geen woord van de Apollolancering gerept. Het jongste plan van de Sowjet- jet-Unie voor een regeling van het conflict in het midden-oosten be helst o.m. de legering gedurende vijf jaar van V.N.-troepen aan de grenzen van Israël en de Arabische landen, zo is uit welingelichte bron in New York vernomen. Het plan is voorgelegd aan de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk, na dat president Nasser de Ameri kaanse voorstellen had verworpen. Het Russische plan, volgens Washington een tegenvoorstel, bevat twaalf punten. Behalve-de legering van V.N.-contingenten voiyziet het in het zenden van waarnemers die toezicht moeten houden op de terugtrekking van Israëlische troepen uit de bezet te gebieden. Deze terugtrekking moet in het Russische plan het gehele tijdens de juni-oorlog in 1967 bezette gebied omvatten en zich in etappen voltrekken bin nen een duur van twee maanden na een tevoren vastgestelde da tum. De terugtrekking zou kunnen beginnen, nadat Israël en de Ara bische landen bij de veiligheids raad een verklaring hebben ge deponeerd, dat zij akkoord gaan met een gezamenlijk tot stand gebrachte regeling, waarbij V.N.- onderhandelaar Jarring zijn goe de diensten kan verlenen. Daarna moeten partijen zich ertoe ver binden een staakt-het-vuren in acht te nemen. Volgens het Rus sische plan moeten na het terug trekken van de Israëlische troe pen een beëindiging van de staat van oorlog tussen Israël en zijn Arabische buren, erkenning van de vrijheid van scheepvaart voor iedereen in de staat van Tiran en het Suezkanaal en een weder zijdse erkening van de soeverei niteit van alle staten in het ge bied volgen. Het plan voorziet voorts in een terugkeer van het Arabische be stuur in de strook van Gaza waar dan evenals in de sector Sjarm el- Sjeik V.N.-contingenten gestatio neerd zullen worden. Het vierdaagselegioen is van morgen weer van start gegaan voor de lange wandeling op deze derde dag. Op de foto een aantal deelnemers die al vroeg eventjes moesten uitrusten. Zware onweersbuien, slagre gens en hagelstormen hebben donderdag in Noordrijn-West- phalen en Rijnland-Palts voor miljoenen guldens schade aange richt en een mensenleven geëist. In Altenrath bij Keulen werd een twintigjarige Belgische sol daat die op wacht stond, door de bliksem getroffen. In Bingen am Rhein voerde het regenwater aarde en stenen tót in de stra ten. De schade bedraagt 300.000 mark. Noodweer in Bad Hoenningen bracht het verkeer tussen Bonn en Wiesbaden een uur tot stil stand. Droog en vrij zonnig Donderdag passeerde een fron tensysteem ons land. Het vormde de scheiding tusen warme lucht boven Duitsland en zuid-Europa en de minder warme lucht welke zich boven de Britse eilanden en ons land bevond. Het front ken merkte zich o.a. door veel bewol king. maar vrijwel nergens werd regen gemeld. Achter dit front bevond zich. vrij vochtige lucht. Hierdoor had het weer donderdag bij ons een drukkend karakter. Deze vochti ge lucht heeft inmiddels plaats moeten maken voor drogere. Ten zuiden van Ierland treffen we een hogedrukgebied aan. Dit trekt naar het oosten en wordt vandaag boven Frankrijk ver wacht. Dit druksysteem zal van daag grotendeels het weer in ons land bepalen. Het zal dan ook een vrij zonnige dag zijn, waarbij de temperaturen niet veel van die van gisteren zullen verschillen. De wind zal in het algemeen ma tig zijn uit westelijke richting. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Droog en vrij zonnig Droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen west en noordwest, later krim pend naar zuidwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als giste ren. VRIJDAG 18 JULI v.m. n.m. Cadzand 3.46 4.03 Breskens 4.11 4.28 Terneuzen 4.47 5.04 Hansweert 5.26 5.43 Walsoorden 5.30 5.47 ZATERDAG 19 JULI Cadzand 4.20 4.35 Breskens 4.45 5.00 Terneuzen 5.21 5.36 Hansweert 6.00 6.15 Walsoorden 6.04 6.19 ZON MAAN op onder op onder juli 18 04.41 20.50 08.39 22.31 19 04.43 20.49 09.52 22.41 20 04.44 20.48 11.07 22.51

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1