Verongelukte bus in Dinant geborgen Plan voor nieuwe buitenlandse koers van Engeland 2 DE VEI JE ZEEUW Donderdag 17 juli 1969 Garantie betaalchèques verhoogd tot f 100 Verkeers- Eerste helpers Irak liep weg van W.H.O.- bijeenkomst Demonstranten bezetten stadhuis op Corsica Smokkelbende in Indonesië Chapelle ardente Erewacht Dodenstoet In Eindhoven Koningin betuigt deelneming slachtoffer doodgebloed Tewaterlating sleepzuiger Driemanschap Breda-noord dreigt met bezetting kruispunten Nederlander in Zweedse sauna omgekomen Vliegtuigbom in IJmuiden veilig gedemonteerd Weer een vliegtuigbom gevonden Mislukte overval in Haagse binnenstad De stichting bevordering chèqueverkeer heeft besloten de maximum-garantie van de be kende groene betaalchèques, welke thans f 50,- bedraagt, met ingang van 1 augustus te verho gen tot f 100,- per betaalchèque. Een enquête heeft uitgewezen dat gebruikers van betaal chèques evenals vele winke liers prijs stellen op een hogere maximum-garantie. Omdat is ge bleken dat het publiek op ver antwoorde wijze gebruik maakt van dit betaalmiddel, is besloten tot verhoging van de maximum garantie. Na 1 augustus zullen voorlo pig nog vele betaalchèques in omloop zijn resp. gebracht wor den, waarop staat vermeld ^.ma ximum-garantie f 50,-". Ook de ze chèques zijn van 1 augustus af gegarandeerd tot f 100,-. Op dit moment zijn bijna 700.000 be- taalpassen verstrekt en al miljoe nen betaalchèques uitgegeven. Ook het gebruik van betaal chèques in het buitenland neemt toe, want men kan sinds 1 mei bij de banken in het buitenland met betaalchèques geld opnemen. Het zal echter nog geruime tijd duren, voordat alle buitenlandse banken hun instrukties aan het verhoogde garantie-bedrag zul len hebben aangepast. (Vervolg van pag. 1 Schipper C. Tommissen uit het Belgische Eijsden van de-aak Ga- brielle en de verkoper van scheeps schroeven J. van Oijen uit Zwijn- drecht van het jacht ,,'t Oorlam" waren de eersten, die te hulp scho ten toen de autobus in de Maas was gedoken. Beiden zagen van hun schepen het ongeluk gebeu ren. Een moment was het alsof hun harten stilstonden waarna zij onverwijld te hulp schoten. Enke le minuten duurde het voofdat de bus zonk. De overlevenden zwom men naar de kant. „Ik hoorde een verschrikkelijk lawaai in de bus, een hels geschreeuw en gekrijs", herinnert de heer Tommissen z;ch. Achteraf gezien oordeelt hij dat de hulp snel ter plaatse was, zowel var de brandweer, de kikvorsman nen als van de gezondheidsdienst. De heer Van Oijen had een klu wen van mensen voor in de bus waargenomen, juist voordat de bus met zijn neus onderdook. „Er stond driekwart meter water bo ven het dak. Ik kon een dakluik met een ruk openen. Dat de men Irak heeft zich dinsdag terug getrokken van een bijeenkomst van de wereldgezondheidsorga nisatie in de Amerikaanse stad Boston, nadat 's morgens drie le den van zijn delegatie op straat door jongelui waren aangevallen. Een Iraakse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Adnan Raoef, deelde de vergadering mee dat het een „vooraf beraamde aanval" betrof, die was uitge voerd „door boeven, maar op touw gezet door anderen om re denen die een politiek karakter hebben". De Amerikaanse afgevaardigde Ward Allen sprak zijn leedwezen uit over het incident en zei, dat niet erop wees dat achter de aan val politieke motieven zaten. Uit de eerste inlichtingen viel af te leiden dat louter beroving het doel was, aldus Allen. Twee van de betrokken Iraakse delegatie leden zfjn in een ziekenhuis be handeld voor bloeduitstortingen. De derde hoefde niet te worden behandeld. Twintig jonge Corsicanen heb ben dinsdagavond het stadhuis van Ghisonaccia bezet en twee pogingen van de politie om hen te verdrijven verijdeld. De demonstranten, die landher vorming eisen, namen twee se cretaressen als gijzelaars gevan gen en richtten bij de hoofdin- gang'n barricade op. Toen de po litie trachtte met bijlen deze ba- ricade te slechten, werden zij zo wel uit het gebouw als van de straat door andere demnstranten met flessen en stenen bekogeld. Een tweede poging om 't gebouw binnen te dringen met behulp van ladders mislukte .eveneens omdat de bezetters de ladders wegduwden Tegen de nacht trok de politie zich terug. Tien Indonesische generaals die hoge regeringsposities bekleden, zullen worden afgezet omdat zij deel uitmaken van een smokkel bende, aldus heeft het blad „Ka mi" woensdag geschreven. Een aanklacht tegen de betrokkenen is binnenkort te verwachten, zegt het blad, maar een bevestiging hiervan heeft het bureau van de openbare aanklager niet gege ven. De bende zou zijn ontmas kerd door de „Operasi Tjoekong" die smokkel aan het licht moet brengen. (Tjoekong is een sa mentrekking die „grote zakenlie den" betekenen). sen in de bus daar niet aan ge dacht hebben", zegt de man uit Zwijndrecht, die al jaren lang ver- t.er op de Maas zoekt. De heer Van Oijen wordt opnieuw boos als hij denkt aan de rondvaartboot, die passeerde met enkele mensen aan boord. Ofschoon gewaarschuwd en gevraagd hulp te verlenen voer deze boot voorbij. „Ik had na de eerste hulp een bootje gepakt, ik had een bewusteloze uit het water opgevist, maar aan de wal stonden drie politiemannen die geen poot uitstaken. Ik kon de bewusteloze niet alleen aan wal tillen, maar toen ik agenten vroeg te helpen zeiden ze dat ze dat niet konden doen; daarvoor waren zij niet". De heer Van Oijen stampvoet van kwaadheid. Niemand stak een hand uit. Bovendien leek het allemaal werk van amateurs, zoals van de kikvorsmannen, meent hij. In een „chapelle ardente" kwa men na middernacht familieleden van de slachtoffers hun dierbaren bezoeken. Om half één waren reeds dertien slachtoffers geïden tificeerd. Ook de minister van bin nenlandse zaken Lucien Harmeg- nies bezocht de rouwzaal. Hij was één van de velen die een brok in de keel kreeg en nauwelijks een woord kon stamelen teg end» om standers, onder wie de rode kruis- soldaten die de wacht haé'ten be trokken. Snikkend of wezenloos kijkend, vol onbegrip over het zo plotseling missen van een naaste verwant, kwamen de familieleden na een tijdje weer naar buiten. Zij gingen naar een andër lokaal waar een ontvangstcentrum was ingericht. De familieleden werden door de autoriteiten van Dnant n het internaat van een technische school ondergebracht voor nacht- logies. In de rouwzaal stonden de diep zwart gelakte kisten. Er stonden veel bloemen, zo maar van m»»- levende inwoners van Dinant. Er was ook een krans gebracht van het dagelijks bestuur van de pro vincie Namen. Tot de autoriteiten die tegen één uur 's nachts de rouwzaal zochten, behoorden de deken van Dinant en de president van de dui kersverenigingen. Woensdagmorgen werd de ere wacht bij de chapelle ardente be trokken door in gala-uniform ge stoken leden van de gemeentepoli tie van Dinant. Tientallen inwoners van Dinant en groepen vakantie- gagers, onder we veel jeugdigen, defileerden langs de in de rouw kamer opgestelde stoffelijke resten van de slachtoffers. Velen lieten blijken van medeleven achter, nu eens een bosje bloemen, dan weer een kaartje met hun namen en condoleances voor de familieleden van de overledenen. De door de justitie in beslag ge nomen autobus is naar een garage gebracht in Beauvais vlakbij Na men. Daar zou een technisch on derzoek plaats vinden. Aan de Nederlands-Belgische grens onder Valkenswaard stonden woensdagmiddag vele belangstel lenden te wachten die het voorbij trekken van de dodenstoet uit Dinant wilden gadeslaan. De slachtoffers van het busongeluk werden om één uur aan de g'rens verwacht, maar op dat moment bevond zich de lijkstoet nog in Luik. Bij het vertrek uit Dinant had zich vertraging voorgedaan. Langs de route van de grens naar Eindhoven was aan vele huizen de. vlag halfstok gehesen. De kermis in Valkenswaard werd tijdens de doortocht van de sombere stoet stilgelegd. Bij de start in Dinant omzoom den duizenden mensen de straten in de buurt van de chapelle arden te. Vele vrouwen baden de rozen krans. Bij het paseren van de auto's van de bescherming burger bevolking, waarmee de stoffelijke resten werden vervoerd, sloegen tal van kinderen, mannen en vrou wen een kruis. Onderweg stopten vele auto's van het tegemoet ko mende verkeer. De inzittenden stapten uit en namen naast hun wagens evenals de landarbeiders op het veld en de wandelende va kantiegangers hun hoofddeksels af. De stoet werd geleid door de hoofdcommissaris van de gemeen tepolitie van Dinant, de heer G. Guillaume en werd uitgeleide ge daan tot de grens van de gemeen te Dinant door de Nederlandse con sul-generaal uit Luik en de waar nemend ambassadeur van Neder land in. België, de burgemeester van Dinant en de griffier van het bestuur van de provincie Namen. De rouwstoet bereikte om kwart voor drie de Bergeijkse barrière. De Belgische rijkswacht gaf de be- Een Nederlandse bus met toeris ten is dinsdagmiddag te Dinant in de Maas gereden, waarbij 21 mensen het leven verloren. Op de foto: de plaats waar de bus te wa ter ging. De lichte plek in de ri vier reflecteert het dak van de bus. geleiding over aan de Eindhovense verkeerspolitie. Aan de grens werd de stoet opgewacht door de End- hovense wethouders drs. Van der Kruijs en mr. Van Elk. Ondanks de urenlange vertraging stonden van de grens tot de rand van Eind hoven duizenden mensen te wach ten. De stoet nam de.weg door de Eindhovense binnenstad. Aan de algemene begraafplaats „Oude Toren" had zich een duizendkoppi ge menigte verzameld. Om half v:»r reed de eerste wagen voor de aula en werden de eerste kisten -'oor leden van het Belgische en Nederlandse rode kruis binnenge dragen. Burgemeester ir. Witte en loco-burgemeester J. van der Har ren maakten in gezelschap van de Belgische gasten hun opwachting aan de ingang van de aula. Onri=r voortdurend gelui van de klok werden de 21 kisten binnengedra gen, gedekt met kransen. Na deze sombere plechtigheid begon de identificatie der slacht offers, telkens door twee fami'e- leden in het bijzijn van politie. De talrijke familieleden hadden de aankomst van de stoet afgewacht in de aula, waar zij onder de hoe de van de Eindhovense kolonne van het rode kruis waren geno men. Vandaag zal de aula van twee tot acht uur geopend ziin voor een laatste groet van de Eindhovense inwoners aan de slachtoffers van de busramp. Koningin Juliana heeft naar aan leiding van de busramp te Dinant aan burgemeester Witte een tele gram gezonden van de volgende inhoud: „Diep geschokt door het bericht over vreselijke ramp met de bus te Dniant zend ik u mijn gevoe lens van innige deelneming en me deleven in het verdriet van de families van de slachtoffers". Dinsdagnacht is de 25-jarige A. Veneman uit Zwartsluis op de Farmsumerweg in Delfzijl met zijn auto tegen een boom gere den en door bloedverlies om 't leven gekomen. Een voorbijgang er trof hem aan met doorgesne den halsslagader. Een Britse commissie van des kundigen, bestaande uit de in dustrieel sir Val Duncan, de oud diplomaat sir Frank Roberts en de econoom Andrew Shonfield, heeft voor de jaren zeventig een gestroomlijnde kostenbesparende buitenlandse politiek bepleit met extra nadruk op de handel. In het buitenlands beleid moe ten de aspiraties-Amerikaanse stijl worden verruild voor iets dat dichter bij het Franse en Duitse model ligt. Niet langer in staat zich een „rolls royce" te veroorloven kiest Engeland lie ver een kleinere wagen van ho ge kwaliteit dan een even grote van mindgre kwaliteit, zegt de commissie in een rapport, eraan toevoegend dat Engeland een grote mogendheid van de twee de orde blijft. De commissie wil vooral door inkrimping van de diplomatieke Op de werf Smit-Kinderdijk wordt vrijdag de sleepzuiger „W. D. Gateway" te water gelaten. De doopplechtigheid zal worden 'ver richt door mevrouw O. J. Sam- kaldenMeijers echtgenote van de burgemeester van Amsterdam De „W. D. Gateway" is in aan bouw voor Westminster Dredging Co. in Londen, onderdeel van Bos en Kalis/Westminster Group of Dredging Companies. Het vaar tuig is 120 meter lang en bijna 20 meter breed. Het schip kan bag geren tot op een diepte van 30 meter. Als alles volgens plan ver loopt, kan de „W. D. Gateway" in het najaar afgebouwd zijn. MOK door Jakob Schopmans 86) Zijn gedachten concentreer den zich volkomen op deze ene tegenstander,die hij wel voor altijd onschadelijk zou willen maken, want hij was de verne dering, die Smokkeldorus hem had bezorgd bij vroegere gele genheden nog niet vergeten. En dat hij een verwijdering had ge bracht tussen Annemarie en hem vergaf hij die ontaarde bos wachter nooit. Terwijl hij zich nog steeds met de figuur van Smokkeldo rus bezig hield en z'n wraaklust voedde drong er plotseling een een licht gerucht uit de lage den nen tot hem door. Het hield aan. Dat moest een mens zijn, be hoedzaam de twijgen opzij du wend. Even later meenden de grensbewakers een donkere ge stalte over de weg te' zien slui pen en in het opgaande bos te zien verdwijnen. Instinctief voelde Jan Kempen, dat dit nie mand dan de gehate bendeleider kon zijn. Hij kreeg een zware tweestrijd te voeren. Als hij a larm maakte, zou men welis waar kans hebben om hem te pakken te krijgen, maar zouden de anderen zo goed als zeker de dans ontsnappen. En dat zou te gen al de regels van het spel in druisen. Neen hoe spijtig het ook was, hij moest zich aanpassen bij zijn collega's, die ongetwij feld wilden wachten totdat de hele troep verschenen zou zijn. Maar hij troostte zich met de gedachte, dat Smokkeldorus on getwijfeld zijn bende te hulp zou willen komen, als deze in verle genheid zou raken, en....dan kreeg hij misschien toch nog wel zijn kans. Opnieuw klonk er gerucht uit de aanplanting en daar verscheen de spits van de smokkelaarstroep op de weg. Toen de eersten op het punt stónden in het bos te verdwijnen bracht Jan Kempen z'n dienstfluit aan de mond en onmiddellijk sprongen de in hin derlaag liggende grensbewakers op. Sommigen lieten zaklan taarns aanflitsen en riepen de smokkelaars een halt toe. Maar deze bekommerden zich er niet om. Ze wierpen hun pungels weg en sloegen haastig op de vlucht. Dit was het sein voor een al gemene achtervolging, maar toen de vluchtende mannen ook na de herhaalde sommatie tot stilstand niet gehoorzaamden, aarzelde Kempen niet langer en gaf hij het bevel: „Schieten!" De koeels vlogen de smokke laars om de oren. De meeste suisden over hun hoofd heen, maar Jan van Elsteren viel met een rauwe kreet van pijn ter aarde. Een kogel had z'n rechter dijbeen doorboord. Op dat ogen blik dook Smokkeldorus tussen z'n mannen op. In de ene hand hield hij een pistool. De andere hand balde hij gevuist omhoog. „Hierheen jullie," schreeuwde hij, „hierheen, en achter mij in dekking". Bliksemsnel wierpen de smok kelaars zich tegen de grond om daarna stelling te nemen tegen hun vijanden, die zij op hun beurt met pistolen bedreigden. De schoten die ze afvuurden, brachten de commiezen tot staan, maar voor de pseudo-smokke- laar, de rondtrekkende muzikant, was het al te laat. Door een schot in het hoofd getroffen zak te hij zonder een kik te geven in elkaar. De grensbewakers zoch ten eveneens snel dekking, en nu ontbrandde er een klein vuur gevecht. De 'kogels vlogen rond en ketsten tegen de boomstam men. Maar weldra kwam Smok keldorus tot de conclusie, dat 't een ongelijke strijd was. Met hun pistolen waren hij en z'n mannen sterk in het nadeel tegen de ver dragende karabijnen van de com miezen. Alleen list kon hier baten en daarom gaf hij z'n mannen op dracht om zich voorzichtig terug te trekkèn en te verdwijnen. „Hij zou zo lang de commiezen aan de praat houden", lichtte hij hen in. En hij deed zulks door in het wilde weg het ene schot na het andere af te vuren om z'n tegen standers in verwarring te breng en. Annemarie was inmiddels niet op de plaats gebleven, waar zij was verdwaald. Ze had al spoedig haar geroep opgegeven en op goed geluk baande ze zich ver der een weg tussen de struiken in de hoop ergens op een punt uit te komen, waar ze zich ver der zou kunnen orienteren. Zo was ze een eindweegs voortge- dwaald, toen haar aandacht ge trokken werd door het geluid van schoten, waarvan de bete kenis haar maar al te goed be kend was. De angst om hen, die in gevaar verkeerden, deden haar alle ver moeidheid vergeten, en zweep te haar op om in vliegende haast bij de plaats te komen waar men geschoten moest hebben. Ze let te er niet op, dat zij zich wond de en haar kleren scheurde. Ze bekommerde zich niet om de dennentwijgen, die haar in het gezicht zwiepten, en om de kui len, waarover ze herhaaldelijk struikelde en bijna viel. Verder moest ze, verder, eer het te laat zou zijn. Nog altijd klonken er schoten, maar min der en met onregelmatige tus senpozen. O God, als er eens 'n ongeluk gebeurd zou zijn. Haar hart leek wel uit elkaar te springen. Daar zag ze een licht aanflit sen, en nog een. Daar moest het zijn. Ze tuimelde voorwaarts. Hoorde ze niet de stem van haar verloofde? (Wordt Vervolgd) dienst een besparing van vijf tot tien procent op de circa 900 mil joen gulden, die nu aan de ver tegenwoordigingen in het bui tenland worden uitgegeven. Er moet een onderscheid komen tus sen volwaardige en selectieve posten. De eerste dienden te worden gehandhaafd in wat het concentratiegebied genoemd wordt, te weten West-Europa, Noord Amerika, het sowjet blok en China. Er moesten selectieve missies komen in het gebied daarbuiten, waarbij uitzonderingen worden gemaakt voor landen als Japan en Australië. Dergelijke posten wier politieke werkzaamheden beperkt zouden zijn, zouden on der een in Engeland zetelend driemanschap komen te staan. Enige opzettelijke overbezetting daarentegen wordt aanbevolen voor de Britse delegatie bij de Europese gemeenschap in Brus sel. Verwacht wordt dat minister van buitenlandse zaken Michael Stewart een interdepartementaal comité zal instellen, dat moet nagaan welke maatregelen kun nen worden genomen. Diploma ten leggen er de nadruk op dat de aanbevelingen van de com- missie-Duncan bedoeld zijn als richtlijnen op lange termijn. De eerste dag van de Nijmeegse vierdaagse was geen onverdeeld genoegen voor de mensen, die in ons klimaat ingesteld zijn op koud weer. Op de foto: onder grote regenschermen zochten deze twee deelnemers bescherming tegen de zon. Een aantal bewoners van Bre da-noord heeft de leden van de gemeenteraad een ultimatum toe gestuurd inzake de gevaarlijke situaties op vier kruispunten in de noordelijke rondweg van Bre da. In het ultimatum staat, dat, wanneer de raadsleden „er niet voor zorgen dat donderdagavond in de raadsvergadering optimale voorzieningen voor de veiligheid van de weggebruikers worden vastgesteld, de bewoners van Breda-noord vrijdag een uiir lang een van de kruispunten zullen bezetten". Mocht dit niet tot be- veiligheidsmaatregelen van de overheid leiden, dan zal de groep andere stappen overwegen. In Breda-noord is grote onrust ontstaan sinds vier weken gele den de rondweg voor het groot ste deel werd opengesteld, het geen direct legio aanrijdingen tot gevolg had. Vrijdagmiddag j.l. viel de eerste verkeersdode. Op de raadsagenda van Br'eda komt het punt niet voor. De in Nederland geboren 29-ja- rige Paul van Odijk is dinsdag omgekomen in een heet sauna bad, doordat hij de deur niet meer open kon krijgen.Z ijn medewer kers van het technologisch insti tuut Charlmer in Göteborg trof fen hem na enige tijd vlak bij de deur aan. De temperatuur in het vertrek was tot 120 graden Cel sius opgelopen. Odijk heeft nog getracht naar buiten te komen door planken uit de muur te ruk ken. Hij woonde al lang in Zwe den, waar hij een vrouw en twee kinderen achterlaat. De ploeg van de mijnerïoprui- mingsdienst van de marine is er gisteren in geslaagd'de'dinsdag avond bij IJmuiden gevonden zware Amerikaanse bom te de monteren. De bewoners van de twee wijken in IJmuiden die wer den ontruimd als voorzorgsmaat regel, kregen toestemming hun woningen weerte betrekken. De ontruiming van het IJmui- dense stadsdeel had tussen zeven en tien uur een vlot verloop. Een tiental ziekenauto's en ambulan cewagens van de plaatselijke on- gevallendienst en van het rode kruis bracht ale zieken uit het stadsdeel naar twee opvangcen tra in IJmuiden-oost. Vele be jaarden waren door familieleden naar andere adressen vervoerd. Naar schatting hebben 8000 men sen hun woning moeten verlaten. Het betrof de bewoners van 2000 woningen, meest uit grote flatge bouwen in de stadsdelen Zeewijk en Duinwijk. Bij graafwerkzaamheden in Wekerom is bij het gebouw van de boerenbond een 40 cm lange vliegtuigbom voor dedag geko men. De bom bleek nog intact te zijn. Een „optimist" bood de politie aan de bom even in zijn auto naar het bureau in Ede te brengen. Dit aanbod werd door de politie niet geaccepteerd. Inmiddels werd de omgeving afgezet. Het projectiel is later onschadelijk gemaakt. De bom is waarschijnlijk afkomstig van een bombardement in de tweede wereldoorlog op het café restaurant „Het Witte Paard", waar de Duitse generale staf zijn intrek had genomen. De Duitsers waren destijds juist vertrokken, toen het hotel werd gebombar deerd. Twee in zwarte regenpassen gestoken en met nylonkousen ge maskerde mannen hebben woens dagmiddag om even voer half drie een overval gepleegd op een uitzendbureau in de Haagse bin nenstad. Onder bedreiging van een op 'n pistool gelijkend voorwerp rie pen ze „geld, geld". De twee in 't kantoor aanwezige dames gaven de overvallers een klein bank- kluisje, waarvan zij wisten dat er geen geld in zat. Toen de overval lers het hadden aangepakt, riepen de dames „geld terug, geeft het geld terug". De overvallers maakten zich daarop met medeneming van het lege kluisje uit de voeten. De po litie stelt een uitvoerig onderzoek in naar de daders, maar tot nu toe heeft zij geen spoor van hen kunnen achterhalen.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2