APOLLO-II HAD EEN PERFECTE START Verongelukte bus in Dinant geborgen Reis verloopt tot dusver volgens plan Ruimtevaarders op weg naar grootste avontuur aller tijden HET WEER Zakelijk en technisch Kleine defecten Vrijdag in maansloep 3400 journalisten Bfjenkorf VOORGEBAK SMIDT'S 21 juli feestdag Geen koers correctie WAT OP DE MAAN KOMT.DEAMÖIKAAMTLM DAF-VOERTUIG WAS OUDER 13 JAAR Onbekende omstandigheden oorzaak van de ramp G.A.S. BEMIDDELT TUSSEN HONDURAS EN EL SALVADOR Raffinaderij Standard Gil in brand Paus bidt voor astronauten Eerste ruimteverzekering afgesloten Banketbakkerij Ook Wamena voor aansluiting bij Indonesië Pas gekeurd Goed vakman Vergelding. Vragen over busramp Weerbericht Zon- en Maanstanden ij afeenaemeaf: TERNEUZEN Direeteur-HoofdredaeteurP. 3. van de Sande Telefoon: (01150)2073. Gironummer* 38150 Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Abonnementsprijs f 8,—per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.V, DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 17 JULI 1969 25e Jaargang No. 6027 Uitgeefster N.V. v/b Fa. P. T* van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handel», advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, Vermelding: Brieven onder nummer, of Adret. bureau van dit Mad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uar. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Het Amerikaanse ruimteschip „Apollo-11", bemand door de astronauten die als eerste mensen voet op de maan zullen zetten, is woensdag aan zijn tocht begon nen. De bemanning heeft de vlaggen van 136 landen, de Sovjet-Unie inbegrepen, meegenomen om op de maan achter te laten. Op het maanoppervlak zal ook een plaquette worden gelegd met het opschrift: „Hier hebben mensen van de planeet aarde voor het eerst voet op de maan gezet. Juli 1969. Ze kwamen in vrede voor de hele mensheid." Het begin van de achtdaagse tocht van de astronauten Armstrong, Collins n Aldrin is geheel volgens het pro gramma verlopen. De reusabhtige Saturnus 5-raket bracht de Apollo-11 in een tijdelijke parkeerbaan om de aarde op een afstand vari 190,7 km van het aardop pervlak. Deze afstand verschilt slechts 550 meter van de geprojecteerde baan. Elf minuten na de lancering begon het ruimtevaartuig aan de kringloop om de aarde. Tijdens de twee kringlopen om de aarde controleerden de ruim tevaarders zorgvuldig alle appa ratuur in de Apollo-11. Ver volgens werd de motor van de derde trap van de Satur nus ontstoken om de Apollo-11 uit de baan om de aarde in de juiste koers naar de maan te sturen. In tegenstelling tot de amusante opmerkingen van hun voorgan gers onderhielden de astronauten slechts een zakelijke, technische conversatie met de vluchtleiding in Houston. Woordvoerders in Houston waren even zakelijk. Hoewel al les tot nu toe uitstekend is ver lopen, hebben de volgende stadia van de vlucht hun eigen risico's en gevaren, waarschuwde Rocco A. Petrone, de NASA-functiona- ris, onder wie de lancering res sorteert. Na maanden van voorbereiding, culminerend in een intensieve training van 10 uuu- per dag. gin gen de drie astronauten na een laatste medisch onderzoek een ontbijt en het aantrekken van de ruimtepakken enkele minuten vóór twaalf aan boord van de Apollo-11. Twee kleine defecten aan het 110 meter lange ruimte vaartuig waren spoedig verhol pen, een lek in de pijpleiding waardoor vloeibare waterstof naar de Saturnus-raket wordt ge voerd >en een tijdelijke onderbre king in de communicatieverbin ding met werkers op het start platform. Honderdduizenden toeschou wers in de omgeving" hieven een luid gejuich aan, toen de lance ring een feit was. Paus Paulus heeft woensdag op het balkon van zijn zomervilla in Castelgandolfo de Verzamelde menigte gevraagd het „Qnze Va der" te bidden voor dedrie Ame rikaanse astronauten „bij 't aan schouwen van de grote onderne ming van de eerste ruimtevaar ders, die voet op de stille bleke aardsatelliet zullen zetten, als om het geweldige werk van de schep per te eren". De paus zei dat een „les ster renkunde" ons goed zou doen. Wij hoeven maar omhoog te kij ken in een poging door te dringen tot de diepten van de ruimte, om ons vervuld te voelen van verba zing, ja bijna duizeligheid en ver wondering". „Deze gedurfde onderneming, die in' ieders belangstelling staat, verpicht ons boven het aardse uit te zien en ons de onmetelijke en mysterieuze realiteit te binnen te brengen, waarin ons nietige leven zich afspeelt", aldus de paus. Woensdag heeft een Griekse verzekeringsmaatschappij de eer ste ruimtepolis afgesloten op de levens van de bemanning van de Apollo 11. De drie astronauten zijn elk verzekerd voor een bedrag van 10.000 dollar bij de Aspis-Pronoia verzekeringsmaatschappij, die „als een symbolisch geschenk" de premies zelf heeft betaald. De astropolis dekt volgens de president van de maatschappij agressie van buitenaardse wezens in de ruimte, zelfmoord of po ging daartoe, oorlog van welke aard ook, gevoerd op aarde of in de ruimte. De derde trap van de Saturnus- raket, die de Apollo heeft afgesto ten om uit de baan om de aarde in de juiste koers naar de maan te komen, zal in een baan om de zon gaan cirkelen. De cabine heeft nu neus aan neus vastge maakt aan de maansloep. Alle manoeuvres zijn zonder haperen verlopen, zodat het complete maansohiip nu koers heeft gezet naar de maan. Vrijdag zuilen Amstrong en Aldrin de maansloep binnen gaan om de apparatuur te con troleren. Collins meldde dat de koppeling goed was verlopen, maar dat hij wat meer brandstof had ver bruikt dan tijdens repetities op aardie. De extra brandstof moest gebruikt worden om 'de maan sloep en de cabine, die inplaats van de verwachte 20 meter. 30 meter uit elkaar waren gedreven, weer bij elkaar te brengen. Na de koppeling werd die tunnel tua sen beide vaartuigen onder druk de verbinding in orde was. De astronauten haalden vervolgens het luik tussen de capsule en de tunnel weg om te controleren of beide vaartuigen goed aan elkaar waren vastgegrendield. Vier uur vóór de start verlie pen de voorbereidingen op Kaap Kennedy met de precisie van een uurwerk. Op dat ogenblik wer den de tanks van de Saturnus-5 gevuld. De raket verhief zich in de inktzwarte hemel van Florida in de zee van licht, die een batteij schijnwerpers di- op wierpen. De wegbermen rond de lanceer- plaats waren in een tentenkamp herschapen. Wat de nieuwsvoor ziening betreft zijn nog nooit eer der zoveel mensen zo uitgebreid en zo snel ingelicht over een technische gebeurtenis. Dinsdag avond waren 3.400 journalisten in Kaap Kennedy aangekomen, van wie 700 correspondenten uit het buitenland, met 30 verschillende talen. Japan heeft met 111 verslagge vers liet grootste contingent, ge volgd door Italië (77), Engeland (64), Frankrijk (57) en West- Duitsland (43). Van de Oosteuro- pese landen zijn Tsjecho-Slowa- kije met 7, Roemenië met 2 en Zuid-Slavië met 3 journalisten vertegenwoordigd Via een gesloten tv-circuit heb ben de drie maanreizigers dins dag te Kaap Kennedy een pers conferentie gehouden. Op de foto v.l.n.r. Ed Aldrin, Neil Armstrong en Mike Collins kijkend naar het scherm. Terwijl de kleine witte wolk jes van verdampende vloeistof in de schijnwerpers wegdreven, heerste op de perstribune. 50 m breed, tien rijen volgepropt de activiteit van een bijenkorf. Mil joenen woorden gingen de wereld in. Vice-president Spiro Agnew en oud-president Johnson kwamen even na 7 uur 12 uur Ned. tijd) met een hefsohroefvliegtuig op Kaap Kennedy aan. Johnson had dinsdagavond gezegd: „Het is net alsof je bij de kraamkamer van een ziekenhuis op de eerstgebo rene zit te wachten." Onder de genodigden van de NASA bevonden zich niet alleen de internationale „beau monde", er waren ook ongeveer veertig deelnemers aan de kruistocht voor de armen, die door de pre dikant Abernathy is georgani seerd. Abernathy zei, toen hij de toegangskaarten in ontvangst nam. te hopen dat het ruimte vaartprogramma ,ons land zal aanmoedigen tot het aanpakken gezet om er zeker van te zijn dat van andere problemen." is het adres Nieuwediepstraat 1 Terneuzen Op een bijeenkomst in Wame na, hoofdplaats van het district Djaja Widjaja in West-Iran, hebben de 175 leden van de di- strictsraad zich woensdag una niem voor aansluiting bij Indo nesië verklaard. De vergadering werd bijgewoond door de verte genwoordiger van de verenig de naties, Ortiz Sanz, drie In donesische ministers en de am bassadeurs van Nederland, Au stralië en Thailand in Djakarta. President Nixon heeft maandag 21 juli, de dag waarop men voet op de maan hoopt te zetten, tot nationale feestdag verklaard, zo deelt het Witte Huis mee. Hét besluit is genomen om zo véél mogelijk mensen in staat te stellen deze bijzondere gebeurte nis yan nabij te volgen aldus de presidentiële verklaring. „Het moment waarop de mens voor de eerste maal voet op een andere planeet dan de aairde zet, zal de eeuwen door worden be schouwd als een hoogtepunt van het menselijk avontuur, als een tijdstip van grote betekenis voor de komende generaties." Een vrije dag stelt de Ameri kanen in staat zich enkele uren slaap te ontzeggen om via de te levisie de maanlanding te volgen. De koerscorrectie van het maan- schip, die aanvankelijk op 02.16 was bepaald en later tot 02.22 was uitgesteld, is overbodig omdat de Apollo-11 een volmaakte koers volgt, aldus is officieel in Hous ton meegedeeld. Eventueel zal hedenmiddag de koers worden gecorrigeerd. Ee2asftBtiaufen sfaani'ntte'siuBtó- Anhmrmsessr i faeiaöweldefc •aards! Radar voorftoppeliïg meldeApollo Besïun«gfetefje§ Biandstefianls en ^tjiotorwaralijscn De autobus uit Eindhoven, die dinsdag te Dinant is verongelukt, is woensdagochtend om half vijf geborgen. Voor de operatie, die o.a. door de Belgische minister van ge zondheid Namèche werd bijge woond, had men een drijvende kraan laten komen. Om de bus op het droge te krij gen moest een bak worden aange voerd over een afstand van 10 kilometer, waarop een dragline stond. Het maximale hefvermogen was zo klein, dat de autobus slechts van de bodem kon worden getild en naar de kant kon worden gebracht. Een kraanwasen kwam toen te hulp. Het duurde uren eer het kar wei was geklaard onder grote be langstelling van drommen vakan- tieaangers en inwoners van Dinant. Een schade-expert kwam zich in de loop van de nacht ter plaatse op de hoogte stellen. De bus, een Daf, was meer dan 13 jaar oud, hetgeen een hoge leeftijd werd ge noemd voor een toerbus voor bui tenlandse trips. Van de Nederlandse autofabriek verschenen er ter plaatse directeu ren en een. technicus. Ook de oud- nresident-directeur dr. Huub" van Doorne was meegekomen. Hij wist te vertellen dat de bus, die aan de onderkant doorroeste olekken had. in het afgelopen voorjaar door de rijksverkeersinspectie was ge keurd. Uit de gegevens die hem hebben bereikt, meende hij te kun nen afleiden dat de remmen goed hebben gewerkt. Ook op de hel ling zou de handrem nog voldoen de zijn geweest, als de andere remmen niet zouden hebben ge werkt, zo meende hij. Bovendien, aldus de heer Van Doorne, had de chauffeur nooit met de autobus in het water terecht hoeven komen. „Als hij het stuur zou hebben omgegooid toen hij water zag, dus op het allerlaatste moment, zou da bus zijn gekanteld en op de kade blijven liggen". De heer Van Door ne merkte evenwel ook op, dat het gemekkelük is achteraf te spreken, te.viil tal van omstandigheden onbekend zullen blijven. Hieronder verstond hij ook dat de chauffeur, die volgens de bus onderneming een goed vakman v/as. misschien onjuist heeft ge handeld en of hij zijn handelingen deed, omdat hij zich niet goed voelde of omdat er iets niet aan de bus klopte. Deze vraag zal Vbeisprief I Landings-en lanceerplafform. I (Dif 'blijft op de maan achter) Honduras en El Salvador heb ben dinsdagavond in hun onver klaarde oorlog een tijdelijke bombardementsstop afgekondigd met het oog op de aankomst van een Latijns-Amerikaanse bemid- delingsdelegatie, zo hebben di plomatieke kringen in Washing ton meegedeeld. El Salvador iheeft de verove- ring van twee steden gemeld en de Salvadoriaanse troepen zet ten naar verluidt hun opmars naar de hoofdstad Tegucigalpa voort. In San Salvador is voor dertig dagen de staat van beleg afgekondigd. De handel ligt er stil en alle winkels zijn geslo ten uit vrees voor een luchtaan val. Volgens de Hondurese verte genwoordiger bij de organisatie van Amerikaanse staten (OAS) z;jn bij de bombardementen die i ds luchtmacht van El Salvador j maandag en dinsdag o" steden in Honduras heeft uitgevoerd, 12 doden en 35 gewonden geval- len. Volgens de laatste berichten uit El Salvador zijn de troepen uit dat land, gesteund door tanks, Idiep doorgedrongen op Hondu- rees gebied en hebben ze de ste den Nueva Oconteque en Naca- ome veroverd. Het rode kruis in Nicaragua meldde dinsdagavond, dat het uit Honduras een dringend ver zoek had ontvangen om bloed transfusie-ploegen te sturen. De Salvadoriaanse aanvallen had den zware verliezen aan Hon durese kant toegebracht. De luchtmacht van Honduras heeft talrijke vergcldingsaanvalien op El Salvador gedaan en o.a. de Oil of New Jersey" hij Acajutla gebombardeerd, die nu in brand staat. Drie OAS-vertegenwoordigers zijn inmiddels in San Salvador aangekomen voor besprekingen met president Fidel Sanchez Hernandez. De OAS-raad in Washington deed eerder een be roep op de twee partijen de vij andelijkheden te staken. Hondu ras heeft laten weten dat het be reid is voor onbepaalde tijd een wapenstilstand te sluiten, als ook El Salvador een staakt-het- vurenaanvaardt, nooit worden uitgemaakt, meende de heer Van Doorne. De technicus van de Daf zou de politie heljain bij het onderzoek van de bus. (Zie verder pag. 2 Het tweede kamerlid C. F. van der Peijl te Goes (chu) heeft de minister van verkeer en waterstaat gevraagd een diepgaand onderzoek te laten instellen naar de oorza ken van de busramp bij Dinant waarbij 21 mensen zijn omgeko men. Hij informeert of het juist is, •dat fret ongeluk een gevolg is vau weigerende remmen en of de bus op grond van de wet autovervoer personen kort geleden nog van rijkswege aan een onderzoek was onderworpen. AANMERKELIJK KOELER Het. was woensdag warm zo merweer. De temperaturen lie pen op diverse plaatsen in ons land op tot waarden boven de 30 graden. Alleen in de kustgebie den bracht een zeewind enige ver koeling. Dit zonnige weer was te dan ken aan een hogedrukgebied, waarvan het centrum boven Hon garije lag. Ook op vele plaatsen in west-Europa was het warm weer. Een uitzondering hierop vormde de Britse eilanden. Hier bevond zich een frontale storing, die daar vrij veel bewolking ver oorzaakte Hierdoor bleven de temperaturen aanzienlijk lager dan op plaatsen waar het front zijn invloed niet deed gelden. Dit frontensysteem trekt naar het oosten en zal vandaag ons land passeren. Vóór het front uit bevindt zich echter een onweers storing, die ons land eerst zal voorbij trekken. Na de frontpas sage. waarbij vrijwel geen regen zal vallen, zullen de temperatu ren aanzienlijk lager zijn dan de voorafgaande dagen,. Hierbij zul len zich echter in de middag weer' enkele opklaringen voordoen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Veel bewolking Veel bewolking met in de och tend nog kans op een lokale on weersbui. later gevolgd door en kele opklaringen. Matige en aan kust af en toe vrij krachtige wind tussen west en zuidwest. Gema tigde temperaturen. frioagwater DONDERDAG 17 JULI v.m. ÜJÏu Cadzand 3.11 3.29 Breskens 3.36 3.54 Terneuzen 4.12 4J0 Hansweert 4.51 5.09 Walsoorden 4.55 8.13 VRIJDAG 18 JULI Cadzand 3.46 4.03 Breskens 4.11 4.28' Terneuzen 4.47 5.04 Hansweert 5126 5.43 Walsoorden 5.30 5.47i ZON op onder juli 17 04.40 20.51 18 04.41 20.50 MAAN op onde»] 07.25 22.21!] 08.39

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1