21 doden bij ramp mei Nederlandse bus in Dinani Apollo-astronauten vol vertrouwen VOORGEBAK SMIDT'S MET QROTE SNELHEID IN DE MAAS GEREDEN KOSYGIN NODIGT WILSON UIT Strijdkrachten van El Salvador trokken Honduras binnen Volgens Ky kan Zuid-Vietnam zich beter uit Parijs terugtrekken In een noodsituatie zou redding onmogelijk zijn HET WEER RADIO DE K0CK f 8.— per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. Banketbakkerij Door hekwerk gereden Veel echtparen Vandaag stoffelijke resten naar Eindhoven Belangrijke taak Geen zelf moord" pillen". Vrede Scherpe aanval Hoogwater Vijf nieuwe ministers van staat in België I Fraakering bij abonnement; TERNEUZEN Directeur-HoofdredacteurP. 3. van de Sande Telefoon: (01150)2073. Gironummer; 38150 Redactie- en Administratie-adres; Smïdswal Abonnementsprijs DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 16 JULI 1969 25e Jaargang No. 6026 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, Vermelding: Brieven cmder nummer, of Adret bureau van dit blad 60 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot mm. 2 uur. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummet tot 10 uur voormiddag. is het adres Nieuwediepstraat 1 Terneuzen Eén ramp met een autobus uit Eindhoven, die zich dinsdag om streeks half twee met grote snel heid in de Maas bij Dinant stortte, heeft grote verslagenheid gebracht onder de vakantiegangers, die in de hotels en campings langs de Maas in dit stadje verblijven. Aangenomen kan worden dat de bestuurder van de bus waarin 23 passagiers een driedaagse tocht naar Bouillon maakten, zijn voer tuig niet heeft kunnen houden bij de afdaling van het plateau Siney met de citadel naar het centrum van de stad. Tijdens de afdaling heeft hij door tegen de bergwand te schuren geprobeerd vaart te verminderen. Sierstrippen van de bus werden later op de weg aangetroffen. Automobilisten die achter de bus reden, roken een brandlucht, ter wijl zij vonden dat de bus een veel te hoge snelheid had. Sommi ge getuigen zeiden hulpgeroep te hebben gehoord toen de bus de berg afreed. De weg die in het centrum van Dinant naar de rivier afdaalt, komt uit op de hoofdstraat, de Rue Grande. De chauffeur had deze straat moeten inrijden. De bus had te veel vaart, zodat hij de ongeveer 100 meter lange Rue St. Jacques tussen de hoofdstraat en de rivier in het verlengde van de bergweg inschoot. De bus schoot door de polsdikke hekwerken op de kade en kwam midden in de Maas terecht die ter plaatse onge veer 70 meter breed is. Kikvorsmannen die later een on derzoek instelden, troffen in de bus een totaal vernielde handrem aan. De chauffeur was de enige inzit tende van de bus die levensgevaar lijke verwondingen had opgelopen. Behalve de 23 passagiers en de chauffeur reed in de bus een reis- leidster mee. Zij wist de dood te ontkomen, evenals drie van de passagiers. De chauffeur en 20 passagiers lieten het leven. Vele uren na het ongeluk was de politie in Eindhoven er nog niet in geslaagd de familie van alle omgekomenen te waarsohu- De Russische premier Alexei Kosygin heeft eerste minister Ha rold Wilson van Engeland uitge nodigd een bezoek aan Rusland te brengen. Volgens welingelichte kringen in Londen heeft Kosygin zijn uitnodiging gedaan in een ge sprek met de Britse minister voor technologie Anthony Wedgwood Benn, toen deze onlangs een be zoek aan Moskou bracht. Dezelfde kringen in Londen leggen er de nadruk op dat Wilson nog niet op de uitnodiging heeft geantwoord en dat men in de „nabije toe komst" ook niet op een dergelijk bezoek moet rekenen. wen. Onder de slachtoffers be vinden zich veel echtparen of personen, waarvan dg familie ook op vakantie is. De reisleidster van de bus, die het leven er heeft afgebracht door uit het voorportier van de bug te springen is de 24-jarige mej. Duffheus uit Eindhoven. Verder zijn gered in het zieken huis in Dinant opgenomen het verloofde paar de heer Munke en mej. Cuppers en mej. Vervest. Zij zaten achter in de bus en zijn via de achteruitgang van de bus ontsnapt. Volgens de reisleidster hebben passagiers, toen de bus in de Maas terecht was gekomen, vergeefs geprobeerd het dak van de bus te openen. Dit catastrofale ongeluk roept herinneringen op aan vroegere busongelukken van dezelfde of grotere omvang. In juli 1966 kwa men bij een der zwaarste buson gelukken van de laatste jaren in Limburg aan de Lahn (Duitsland) 28 Belgische kinderen en vijf vol wassenen om 't leven. Begin juli 1963 vloog een geheel bezette Belgische toeristenbus in de na bijheid van Stuttgart van de autobahn. Tien mensen vonden de dood. In novembeir 1967 stortte een geheel bezette bus in Joego slavië in de rivier de Save. Alle passagiers kwamen om het leven. Zeventien personen kwamen om toen in juli 1964 een toeristenbus in de Franse Alpen van de weg raakte en 88 meter naair beneden stortte. In januari van dit jaar verloren 18 personen het leven toen in Cairo een bus in de Nijl stortte. Een van de ergste cata strofen voltrok zich in augustus 1968 in Japan, toen een aardschok twee bussen van de weg drukte. Slechts drie van de in toaal 103 inzittenden overleefden deze ramp. Burgemeester Witte van Eind hoven heeft gisteravond op het stadhuis van Dinant meegedeeld dat hedenochtend de stoffelijke resten van 20 personen (één wordt nog vermist) naar Eindhoven zul len worden vervoerd via het tra ject Namen - Hasselt - Lommei - Valkenswaard - Eindhoven, De burgemeester verwacht dat tussen een en twee uur de stoet bij de grens arriveert, waarna onder es corte van de politie van Eindhoven en van de rijkspolitie naar de al gemene begraafplaats, de Oude Toren, in Woensel wordt gereden. Van de openbare gebouwen zal dan de vlag halfstok hangen. Het lichaam van de chauffeur van de bus is, voor zover burge meester Witte weet, niet in be slaggenomen. Het onderzoek naar het ongeval'berust bij de procureur des konings. Burgemeester Witte noemde het een tragische avond wanneer men voor zoiets vreemds bijeen moet komen op een vredige zomerse avond aan de Maas. Een ramp als deze heeft in vredestijd de gemeente Eindhoven nog nim mer getroffen. De autobus zal zo mogelijk vannacht worden 'gelicht en in Dinant blijven voor een tech nisch onderzoek, opdat men mo gelijkerwijs de oorzaak van het ongeval kan analyseren. Uit mede delingen van de kant van het be stuur van de stichting Vakantie comité Eindhoven, blijkt dat nog getracht is op tenminste één slachtoffer mond-op-mond-beade- ming toe te passen, hetgeen geen resultaat had. Burgemeester Witte kon niets zeggen over de reddings actie. Hij wist alleen dat de laat ste jaren er nog twee ongelukken op hetzelfde punt zijn geweest, dié geen slachtoffers eisten. Strijdkrachten van El Salva dor die maandagavond Honduras zijn binnengedrongen, zijn op 5 kilometer van de grens tegenge houden, zo is in de hoofdstad van Honduras Tegucigalpa, ver nomen. Het schijnt dat slechts één vliegtuig een bomaanval heeft gedaan op het vliegveld van Toncontin. De bommen zijn meer dan 250 meter van het doel gevallen zonder schade aan te richten. Het toestel zou zijn neergehaald. Het is nog niet be kend hoeveel^vliestuia en. andere doelen in Honduras hebben aan gevallen. Eén ervap zou een noodlanding in Guatemala heb ben moeten maken, waar het in beslag is genomen. Van slachtoffers in Honduras wordt geen melding gemaakt. Honduras heeft nog geen repre saillemaatregelen genomen. De commissie van goede diensten, bestaande uit de ministers van buitenlandse zaken van Guate mala. Costa Rica en Nicaragua probeert een vreedzame oplos sing van het conflict te vinden. Burgemeester Witte had in het ziekenhuis met de overlevenden gesproken. Hij conformeerde zich aan het idee dat een van de slacnt- offers had toen deze zei; „Je kunt je niet indenken dat het gebeurd is". De fysieke conditie van de slachtoffers is goed. Zij zullen vandaag naar huis gaan. Voor hun terugkeer wordt de reis geregeld door het vakantiecomité. Gisteravond is ook nog het laatste vermiste stoffelijke over schot geborgen. Voordat de licha men van de slachtoffers naar Eind hoven zullen worden vervoerd, zal in Dinant een dienst worden ge houden, waaraan zowel Neder landse als Belgische autoriteiten zullen deelnemen. Prins Claus is naar de Verenigde Staten vertrokken, waar hij op Kaap Kennedy vandaag de lance ring van de Apollo-11 zal bijwo nen. Op de foto drukt de prins de hand van John. W. Middendorf, de nieuwe Amerikaanse ambas sadeur in Nederland, die hem uitgeleide deed. telijke volkspartij, Van Eynde 's Vlaamse socialist, Troclet een Waalse socialist, Lilar is liberaal en Houben is voorzitter van de christelijke volkspartij. KAAP KENNEDY: De Apollo-11, gereed voor de historische reis naar de maan. Vandaag is het zover. De Aipollo-astronautein Arm strong, Aldrin en Collins hebben zich maandagnacht anderhalve dag vóór hun vertrek naar de maan, oP een persconferentie vol vertrouwen uitgelaten over het welslagen van de onderneming. Overigens zouden naar hun me ning alleen al een geslaagde lan ding zonder uitstappen en een veilige terugkeer de vlucht tot een succes maken. Neil Amstrong, die fungeert als commandant en als eerste mens voet op de maan zet, acht voor de hem toevertrouwde taak de kans van slagen tachtig procent een re delijke schatting, als rekening wordt gehouden met de doelen die zijn gesteld.' Angst was voor de ruimtevaar ders „geen onbekend gevoel", maar daar was nu geen sprake van, alleen maar van een gespan nen afwachting. Ondanks de in tensieve training waren ze „niet overmatig vermoeid". Michael Collins, die tijdens de fase van de maanlanding alleen in het moederschip „Columbia" om de maan zal cirkelen en door een journalist „de vergeten man" werd genoemd, „beklaag de" zich erover dat de Apollo- cabine niet met een televisie-ont vanger is uitgerust. Hij zou een van de weinige Amerikanen zijn, die de „maanwandeling" van Amstrong en Aldrin niet konden gadeslaan. „Bewaren jullie s.v.p. de film voor me, die wil ik later graag zien", zei Collins,' die overigens een uiterst belangrijke rol zou spelen "ingeval het maanlandings vaartuig bij de terugkeer niet op de vastgestelde rendezvous-hoog- te van 110 km komt. Collins kan dan, naar hij uiteenzette, de Apol- lo-cabine tot minder dan 15 km van het maanoppervlak brengen en daar proberen de „maanspin" met Armstrong en Aldrin op te vangen. Stranden de ast; "Oneuten op de maan, dan is redding uitgesloten. Daarover deelde het hoofd van de afdeling bemande ruimtevaart van de NASA dr. Müller mee dat een ingeval van nood een red- dingsvaartuig te laat bij de maan zou arriveren, daar de astronaut slechts voor 36 uur zuurstof heb ben. Desgevraagd zei Müller dat de astronauten „geen zelfmoord pillen of iets van dien aard" wor den meegegeven en dat ze die ook niet zouden willen gebrui ken. De ruimtevaarders gaven, al weer om niet de kan$ op besmet ting te 'lopen, hun persconferen tie via een gesloten televisienet. Zij waren in hun oefencentrum gebleven en de vier journalisten die hen'interviewden, mede na mens hun drieduizend op Kaap Kennedy verzamelde collega's van de internationale pers, be vonden zich in een gebouw op 25 km afstand. Vice-president Nguyen Cao Ky van Zuid-Vietnam heeft dinsdag gezegd dat Saigon zich beter uit de vredesbesprekingen in Parijs kan terugtrekken, als de vietcong de vredesvoorstellen van Zuid- Vietnam naast zich blijft neerleg gen. Hij wees daarbij op het laat ste voorstel van president Thieu om algemene verkiezingen uit te zelf hun macht willen behouden. Ik maak me niet bezorgd over het feit of de Amerikanen al dan niet willen vertrekken. Wij moeten zelf blijven vechten", aldus generaal Ky. De delegatie van Noord-Vietnam heeft gisteren over het voorstel van president Thieu een verklaring uitgegeven waarin het voorste! wordt verworpen. De delegatie zegt dat in Vietnam geen vrije verkiezingen kunnen worden ge houden, zolang zich er meer dan 500.000 Amerikaanse en geallieer de militairen bevinden. schrijven, waaraan ook de vietcong zou deelnemen. Zoals bekend heeft het bevrij dingsfront dit voorstel verworpen. „Ik geloof dat er voor ons geen aanleiding meer is in het onein dige blijven deelnemen aan de Parijse vredesbesprekingen. Er blijft ons niets anders over dan te blijven vechten", aldus Ky. Waarnemers menen dat generaal Ky inderdaad wil aansturen op terugtrekking van Saigon, indien de vietcong het laatste voorstel van Thieu officieel zal verweroen, wanneer het donderdag door Zuid- Vietnam in Parijs ter tafel zal worden gebracht. Vice-president Ky werd in janua ri, toen de besprekingen begon nen, benoemd tot speciaal adviseur van de Zuidvietnamese delegatie. Sinds 12 april is hij niet meer in dp Franse hoofdstad geweest. Bij zitn vertrek zei hij toen, dat hij niet meer in Parijs zou terugkeren, voordat de Noordvietnamezen en de vietcong er blijk van geven serieus over vrede te willen praten. In zijn toespraak deed Ky ook een scherpe aanval op de Verenig de Staten. Hij beschuldigde de Amerikaanse „duiven" van pogin gen Zuid-Vietnam aan de commu nisten te verkopen. „Hun geld zal ons echt niet doen buigen. Ook zullen wij niet naar hen luisteren of bang voor hen zijn. Ik wens de mening van verschillende Ameri kaanse politici niet te delen die ons land willen verkopen omdat ze ZONNIG WEER In grote delen van west-Europa was het dinsdag zonnig weer. Dit was te danken aan een hogedruk- gebied, waarvan het centrum bo ven Duitsland lag. Er werden dan ook op vele plaatsen hoge waarden afgelezen voor de maxi mumtemperatuur. Z0 werd in Spanje een hoogste temperatuur van 38 graden gemeten. Dit was dan ook wel de hoogste waarde in west-Europa, alhoewel in an dere landen om de Middellandse Zeg waarden van 29 graden ge meten werden. In .-Engeland en Duitsland steeg bet kwik tot 28 graden evenals in Oslo. Maar in Frankrijk werd het op enkele plaatsen ^3 graden. Ook in ons land meldden diverse stations temperaturen van 28 graden en zelfs in de kustgebieden liep de temperatuur, tot 24 graden op. Ook vandaag zal het eerder ge noemde hogedrukgebied zijn gun stige invloed op het wee,,- in orgs land doen gelden. Wel bevindt zich boven de Golf van Biscaje een lagedrukgebied, dat naar het noorden trekt, maar dit zal voor ons land van geen belang zijn. Vandaag zal het opnieuw droog, zonnig en warm weer zijn. Weerbericht medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Warm weer Droog warm en zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen, oost en zuid, later aan de kust mo gelijk wind van zee met enige afkoeling. Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m n.m. 2 33 2.54 2.53 3.19 3.34 3.55 4.13 4.34 4.17 4.38 DONDERDAG 17 JULI Cadzand 3.11 3.29 Breskens 3.36 3.54 Terneuzen 4.12 4.30 Hansweert 4.51 5.09 Walsoorden 455 5.13 To'v am -standen ZON op ondei juli 16 04.39 20.53 17 04.40 20.51 18 04.41 20.50 19 04.43 20.49 20 04.44 20.48 MAAN op onder 06.10 22.03 07.25 22.21 08.39 22.31 09.52 22.41 11.07 22.51, Noordstraat 107 - 'fel. 01150-425 TERNEUZEN WOENSDAG 16 UJL! Koning Boudewijn heeft dinsdag een besluit ondertekend waarbij vijf nieuwe ministers van staat worden benoemd. Het zijn de vroegefe eerste-rninister P. van den Boeynants en de oud-ministers A. Lilar, R. Houben, L. Troclet en J. van Eynde. Van den Boeynants is een Brus selse afgevaardigde van de chris- V*

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1