RUSLAND LANCEERT MAANSONDE .LOENA-15' Kaap Kennedy dagenlang een heksenketel „Volksraadpleging op West-Irian is verraad" AUSTRALISCHE KRANT: Eilandbevolking van rechten beroofd Weer 3600 Amerikaanse militairen uit Vietnam VOORRADEN BENZINE EN BIER RAAKTEN OP BESPREKINGEN TUSSEN CHINA EN SOWJET-UNIE AFGEBROKEN VOORGEBAK SMIDT'S HET WEER 25e Jaargang No. 6024 Uitgeefster N.V. v/fe Fa. P. J. van de Sande, Temettzen (Grondmonsters Ruimtestation Geen opzet Achter op schema PRINS CLAUS NAAR KAAP KENNEDY Overstroming in India Nepalees vliegtuig verongelukt: 35 doden Onrust bij de grens van Oost-Papoea President Ceaucescoe over Nixon» bezoek Souvenirs „Lichtpuntje" Besprekingen hervat Zon- en Maanstanden Banketbakkerij Directeur-HooMredacteur: P. 3. van it Sande Radactie- en AdrnMstraSe-adreeSmidswal Telefoon(011S0MO73. Giraminwwer38150 AbonnementcprijB f 8,— per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 X B.T.W. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs: per vm 18 ewfeaiMwwi per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W» Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 05. Iedere regel méér Bureau van dit Had 80 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot" h m. 2 Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nuimnee tot 10 uur voormiddag. Rusland heeft zondag een onbe mand ruimteschip gelanceerd, dat naar de maan moet vilegen, aldus tadio Moskou. De naam van de sonde luidt Xoena 15". Zij heeft tot taak de ruimte in de naaste omgeving van de maan te verkennen. Naar mededeling van ladio Mos kou van de lancering zondagmor gen om 3,55 uur (Ned. tijd) plaats, ruim drie dagen vóór de lancering van de Amerikaanse Apollo II, waarmee de eerste mensen op de maan moeten landen. De lancering geschiedde uit een baan rond de aarde. Communistische zegslieden heb ben de afgelopen drie maanden beweerd dat Rusland zou tarch- ten een onbemand vaartuig naar de maan te zenden, dat op dit he mellichaam grondmonsters moet verzamelen en dan naar de aarde terugkeren. Twee voorspellingen van derge lijke operaties in maart en 'n juni bleken onjuist te zijn, maar volgens sommige zegslieden kwam dat alleen doordat de lancering van de sondes mislukte. In de berichten van radio Mos kou wordt geen gewag gemaakt van een eventuele zachte landing van de Loena-15 op de maan. Het onbemande ruimte vaartuig moet omstreeks de tijd dat woensdag op Khap Kennedy de lancering van de Apollo 11 plaats zal vinden, in de omgeving van de maan aankomen. Naar medeüng van het persbu reau Tass is het doel de „beproe ving van het instrumentarium voor eer. ruimtestation en uitbreiding van de wetenschappelijke bestude ring van de maan". De sonde staat in voortdurende radioverbinding met de aarde en alie instrumenten werken naar behore. Het laatste maanschot van de Russen vond plaats in november vorig jaar, toen de „Sonde 6" een reis rond de maan maakte en naar de aarde terugkeerde. Twee maan den daarvoor hadi een andere Rus sische sonde een dergelijke tocht voor het eerst gemaakt. Het laat ste schot in de „Loena"-reeks, de I.oena-14, vond plaats in april 67. Het ruimteschip kwam in een baan rond de maan terecht, maar keer de niet meer naar de aarde terug. De Russische ruimtevaartdes kundige Anatoliy Blagonravov heeft in maart in een vraaggesprek met het partijorgaan „Prawda toegegeven dat het grootste pro bleem voor een landing op de maan ligt in uitvoering van de zachte landing en het weer starten van de raket voor het verlaten van de maan. .Amerikaanse ruimtevaartdes kundigen houden de koers van de Russische ruimtesonde „Loena-15" scherp in de gaten met het oog op de mogelijkheid dat deze van in vloed zou kunnen zijn op de tocht die de „Apolo-11" woensdag naar de maan onderneemt. Waarnemers zeiden zondag dat, tenzij de Russen opzettelijk het Amerikaanse maanschot willen doorkruisen, hetgeen men onwaar schijnlijk acht, hun „Loena'Mance- ring de „Apollo"-missie niet be hoeft te hinderen. Aangezien de Russen volledig van de Amerikaan se maanrcis op de hoogte zijn ge steld, gelooft men in Kaap Kenne dy, dat hun ruimteschip uit de blurt van de Apollo zal blijven. Het Britse observatorium in Jodrell Bank heeft zondag duide- !ijk signalen van de „Loena-15" op gevangen. De directeur van het Britse ob servatorium Jodrell Bank, sir Ber nard Lovell, zei niet te verwach-' ten, dat de „Loena-15" grondmon sters van de maan naar de aarde zal brengen. Hij meent, dat het Russische maanschot het begin is van een nieuwe serie maanvluch- ten, die moet resulteren in het naar de aarde brengen van maan- grond door onbemande ruimte schepen. Volgens Lovell zijn de Russen nog niet zo ver dat ze dit nu al kunnen doen. Hij' geloofde dat zij flink op hun tijdschema achter zijn geraakt, terwijl de Amerikanen een jaar op hun pro gramma vooruit zijn. De Amerikaanse ruimtevaarder Frank Borman, die dit weekeinde van een reis door de Sowjet-unie in de Verenigde Staten terugkeer de, heeft zich sceptisch uitgelaten ten aanzien van de kans van slagen wanneer de Russen, zoals sommi gen vermoeden, met de „Loena-15" grond van de maan naar de aarde willen brengen. Wanneer het lukt zou het groots zijn. maar het is tamelijk moeilijk, aldus Borman, die daar aan toevoegde dat een dergelijk succes het belang van de Ameri kaanse bemande rulmtevlucht met d.e „Apollo-Il" niet behoeft te verkleinen. Het feit, dat een mens zich ter plaatse een oordeel kan vormen, is door niets te vervangen, aldus de ruimtevaarder. Prins Claus is vanmiddag van Schiphol naar de Verenigde Staten vertrokken waar hij op uitnodi ging van de national aeronautic and space administration (NASA) op Kaap Kennedy de lancering van de Apollo-11 op woensdag 16 juli a.s. zal bijwonen. Prins Claus vertrok met zijn particulier secretaris, H. J. baron Van Asbeck, per KLM van Schip hol naar New York. De prins werd vanmiddag naar het vliegveld gebracht door de pas benoemde Amerikaanse am bassadeur in ons land, J. William Middendorf, die 's ochtends op paleis Huis ten Bosch zijn geloofs brieven aan koningin Juliana had overhandigd. Het begeleiden van prins Claus naar Schiphol, zijn eerste officiële daad als ambassa deur, sloot daarop prachtig aan, temeer daar de prins immers een historische Amerikaanse prestatie gaat bijwonen. Na de lancering zal prins Claus in Amerika een vakantie van ruim een week gaan doorbrengen bij vrienden, aldus baron Van Asbeck. Daarna zal hij op 26 juli a.s. in Paramaribo de jaarlijkse rijksspe- len openen. Hij is naar bekend ere-voorzitter van de konink lijks sportliga, die deze spelen organiseert. Ook in de beide vorige jaren heeft prins Claus deze spe len geopend. Hij zal in Suriname "een deel van de spelen, die een week in beslag nemen, bijwonen voor hij op 31 juli a.s. op Schiphol terugkeert. Door overstroming van de rivier Disang zijn 10.000 mensen dakloos -geworden en is de voornaamste hoofdweg door Assam ten zuiden van Dribugarh afgesneden. De be woners van Sibsagar zijn gewaar schuwd dat zij mogelijk zullen moeten evacueren. De rivier is een zijtak van de Brahmapoetra. Een vliegtuig van de Nepalese luchtvaartmaatschappij, dat sinds zaterdag was vermist, blijkt ver ongelukt te zijn op 40 kilometer van de plaats Hitauda in t zui den van Nepal. Er is geen kans dat de 35 inzittenden van de ver ongelukte DC-3 het ongeluk heb ben overleefd. Een helikoptw heeft getracht te landen op de plaats van de ramp, maar moest wegens <\e zware regen ter olaatse onver- richterzake naar Katmandoe te rugkeren. De piloot van het toe stel had gezien dat de wrakstuk ken van het vliegtuig over een groot gebied verspreid lagen. Het vilegtuig voerde op de on- geluksvlucht een lijndienst uit van Katmandoe naar de grens stad Simra en vervoerde 31 pas sagiers allen Indiërs en Ne- palezen en een bemanning van De „Sydney Morning- Herald" heeft de vandaag (maandag) op West-Irian beginnende volks raadpleging over de toekomst van het gebied gebrandmerkt als „de laatste fase van het verraad jegens het volk van West-Irian". In een hoofdartikel schreef het blad: „Onder doodse stilte van de buitenwereld worden de inboor lingen van West-Irian ertoe ver oordeeld, tot in eeuwigheid te worden' genegeerd door een vreemd bruin volk dat -hen als 'n minderwaardig ras beschouwt en welks peil van bruutheid en be stuurlijke onbekwaamheid, al overduidelijk aan het licht is ge komen," „Voorvechters" In het hoofdartikel, onder de kop „Neo-koloni-alisme", stond verder; „Onder auspiciën van de Verenigde Naties, goedgekeurd door de Verenigde Staten in de vorm van een samenvallend pre sidentieel bezoek, van harte -onderschreven door de Australi- sone minister van buitenlandse zaken en aanvaard zonder het minste protest door de commu nistische en Afro-Aziatische voorvechters van koloniale emancipatie, moet vandaag de laatste fase van het verraad jegens het volk van West-Irian -beginnen. De Indonesische rege ring heeft haar duizend stroman nen verzameld wier bespottelijke „consultaties" zullen beslissen over de politieke toekomst van hun 800.000 van kiesrecht be roofde landgenoten. Hun is ge zegd dat slechts één besluit aansluiting bij Indonesië ge duld «al worden en dat elk ander als verraad zal worden be schouwd. Concentratiekamp Actieve andersdenkenden wor den bestookt door troepen en vliegtuigen, gevangengezet (een voormalige Nederlandse kazerne jg ingericht als concentratie kamp) of in ballingschap gedre ven, Geen gegoochel met woor den, geen plechtige Australische ministeriële uiteenzettingen dat de overeenkomst van 1962 niet bedoelt wat ze zegt, geen holle Australische woorden van lof voor „moesjawarah" (het begin sel van onderlinge overeenstem ming) feu-nnen -het feit verande ren dat een onschuldige eiland- bevolking openlijk wordt beroofd van haar recht, gewaarborgd door een internationale, onder de hoede van de verenigde naties gesloten overeenkomst om over haar eigen toekomst te beslis sen", aldus 'het blad. Een afdeling van het Indonesi sche leger en een kleine Indone sische politiemacht zijn naar Oebroep gezonden, nadat bij die moeilijk te bereiken plaats in het gebied van Dj-ajapoera een Indo nesische luitenant en een ser geant door opstandige papoea's waren gedood. De papoea's vielen de eenheid aan tijdens een patrouille door het oerwoud, niet ver van de grens met het Austra lische deel va-n Nieuw-Guinea. Het aantal aanvallers is niet be kend. Het incident is door de In donesische autoriteiten in West- Irian -nog niet bekendgemaakt. De hulptroepen werden overge vlogen met kleine vliegtuigen. Oebroep ligt in hetzelfde ge bied als Arso, waarvan de bevol king zich in baar geheel schuil houdt in de bossen. Een groot deel van de verdwenen bevolking zou naar Australisch -gebied zijn uitgeweken. Volgens officiële zijde in Can berra zijn tot dusver zeshonderd papoea's van West-Irian naar Oost-Papoea gevlucht. In Austra lische kringen in Djajapoera heeft men gezegd dat minstens tweeduizend papoea's over de grens zijn gekomen. De meesten van hen is asiel verleend op voor waarde dat zij zich onthouden van politieke activiteit. Het Roemeense staatshoofd, -president Ceaucescoe, heeft za terdag in Cluj in Transsylvanië gezegd met veel genoegen het komende bezoek van president Nixon aan Roemenië tegemoet te zien: „Wij hopen dat het positieve resultaten zal afwerpen, zowel voor de betrekkingen tussen onze -beide landen als voor de wereld vrede". Hij hoopt op economi sche wetenschappelijke, techni sche en andere betrekkingen met de V.S. „Tussen Roemenië en de V.S. bes-taan geen twistpunten", zei hij. Het bezoek moet wórden' gezien in -het kader van de Roe meense politiek, die betrekkin gen met alle landen wil, -ongeacht hun politiek of soci-aal systeem, met eerbiediging van de onafhan kelijkheid. soevereiniteit, niet-in- menging in binnenlandse aange legenheden en het recht van alle landen zelf ovej- -hun lot te be schikken De meeste uitgewekenen krij gen kosteloos onderdak en voed sel op het eiland Manus i-n de Bis- marck-arc-hipel; Nadat vorige week reeds 800 mi litairen naar buis werden gehaald, is Amerika zondag begonnen met het terugtrekken van nog ens 3600 man uit Vietnam. Deze terugtrek king zou drie dagen duren. 2800 van hen zijn mariniers die waren gelegerd in de noordelijke garni zoensstad Danang. Ze behoren tot het negende regiment van de Ame rikaanse mariniers, die bij bloe dige gevechten, o.a. de belegering van Khe Sanh, betrokken zijn ge weest. De andere 800 behoren tot de negende infanteriedivisie. De terugtrekking vormt een on derdeel van het door president Nixon aangekondigde plan vóór 't eind van augustus een contingent van 25.000 man uit Vietnam terug te trekken. Kaap Kennedy met omgeving begint een heksenketel te wor den. De verkeerspolitie had zon dag op de grote hoofdwegen al de handen vol met het regelen van de verkeersstroom en dat was nog maar een voorproefje van wat 't vandaag en morgen zal zijn. De benzinestations raken door hun benzine heen -en hebben in aller ijl nieuwe voorraad besteld. Ook bier blijkt op te raken. De alko- holconsumptie is omhoog gescho ten en café's hebben nieuwe spoedbestellingen moeten doen. In heel Florida is geen huur auto meer te krijgen. Hotelka mers zijn even schaars als maan- stof; binnen 110 kilometer van de Kaap is alles vol. De tafels van de restaurants zijn voor dins dag en woensdag alle besproken. De meeste restaurants hebben tweemaal zoveel als gewoonlijk ingeslagen. Er worden nu ander half tot twee miljoen toeschou wers verwacht. In het perscen trum op Kaap Kennedy verdron gen zich zondag al 3000 journalis- De politie als oud-president Johnson', bui tenlandse diplomaten, onderzoe kers en parlementariërs, die spe ciale uitnodigingen van de NA. S.A. hebben ontvangen. De vlieg velden van midden-Florida ver wachten minstens duizend parti culiere vliegtuigjes. Veel toeristen, ook uit Europa, hebben pas op 150 km en verder van Cocoa Beach" onderdak ge vonden. De meesten zullen van de start niet veel meer zien dan een lichtpuntje. „Today", een plaatselijk blad, meldde met grote kop dat de eigenaar van het Hii- ton-concern, de heer Hilton, in zijn eigen hotel op Kaap Kennedy geen kamer meer heeft kunnen krijgen. Hij slaapt bij kennissen. De telegraafmaatschappijen schatten dat zij woensdag min stens vijf miljoen woorden te ver werken zullen krijgen. De voorbereidingen van de lancering verlopen volgens plan. In de nacht van zondag op maan dag is het aftellen hervat; de technici hebben geen moeilijkhe den. De drie ruimtevaarders hebben zondag hun laatste grote rust pauze gehad, voordat zij woens dag op reis gaan. Toch hebben Armstrong en Collins enige uren gevlogen, de een met een hef- schroefvliegtuig en de ander met ten uit alle landen, heeft een verkeerscentrale inge- straalvliegtuig. Aldrm heeft „e rust en zijn vader op bezoek ge had. richt, van waar woensdag onge veer duizend politiemannen, hef- scliroefvliegtuigen en boten van de kustwacht zullen worden ge dirigeerd. Er worden minstens 300.000 auto.'s verwacht, die 1600 km straatlengte aan parkeer ruimte vergen. Nog meer hoofdbrekens bezor gen de 10.000 speciale gasten zo- ren van scheepvaartregelingen stelden de Chinezen van het be gin af vraagstukken omtrent grensoverschrijdingen tussen bei de landen aan de orde en uitten zij bedreigingen en beledigingen. Op 12 juii wilde de Chinese afge vaardigde de besprekingen niet voortzetten. De verzoeken van Russische zijde om het werk te vervolgen bleven zonder resultaat. Door op deze manier te handelen hebben de Chinezen de verantwoor delijkheid voor het afbreken van de onderhandelingen op zich ge nomen", aldus radio Moskou. De Chinese delegatie is later van gedachten veranderd. De Chinezen lieten zondag weten dat zij bereid wapende agressie hadden gepleegd zijn in Chabarovsk te blijven en de tegen Russische matrozen op het besprekingen voort te zetten. De eiland Goldinskv in de Amoer, om Russen waren vervolgens eveneens de besprekingen te doen misluk- tot hervatting van de conferentie ken. «In plaats van het bestude? I bereid, De onderhandelingen tussen de Sowjet-Unie en China over de scheepvaart op de grensrivieren, die in Chabarovsk werden gehou den, zijn afgebroken, zo is zater dag in Moskou vernomen. De laatste bijeenkomst zou op 10 juli zijn gehouden, waarna de onderhandelaars uiteen zijn ge gaan wegens ernstig meningsver schil. De zegsman stelt de Chinese onderhandelaars voor het afbreken verantwoordelijk. De Chinezen zijn naar China teruggekeerd. Radio Moskou zei zaterdag avond dat de Chinezen de bespre kingen in Chabarovsk niet hebben willen voortzetten. - De besprekingen begonnen op 18 juni met het doel het geschil over de grensrivieren tussen Chi na en de Sowjet-Unie te regelen. Radio Moskou zei verder dat de Chinese autoriteiten op 8 juli ge- Bijna de helft van het aantal Amerikaanse congresleden zal de lancering bijwonen. Van de uitgenodigde ambassadeurs heeft de Russische, Dobrynin, zich ver ontschuldigd. Wel heeft de we tenschappelijke attaché van de Sowjet-Unie te Washington, Va- leri Rasjeyev de uitnodiging aan vaard. Er zijn nog nooit, zoveel souvenirs op Kaap Kennedy ver kocht, van Apollo-medailles tot zoutvaatjes in de vorm van een stuurcabine, peperstrooiers in de vorm van de maanlander en niet te vergeten de certificaten, som mige zelfs in de vorm van een notariële akte, waarin wordt ver klaard dat de bezitter met eigen ogen de ruimtevaarders heeft zien vertrekken. Wat certificaten betreft, een winkelbedrijf in Tokio verkoopt voor een een dollar „certificaten'' die de eigendom van 1,2 miljoen vierkante meter maanbodem ga randeren, met een „paspoort" en een „reisbiljet" voor de vlucht van de Apollo-11. De authentiek uitziende papieren zijn imposant ondertekend door „het Japanse kantoor voor financiering, be heer en ontwikkeling van de ruimte". Het bedrijf hoopt -er honderdduizend te verkopen. KAAP KENNEDY: Astronauten Armstrong (l.) en Aldrin oefe nen nog steeds in de imitatie- maanlandingsmachine waarmee zij als eersten op de maan zullen landen. Het vertrek van de aarde vindt 16 juli plaats. is het adres Nieuwediepstraat 1 Terneuzen WARMER Het afgelopen weekeinde stond het W3er in een groot deel van West-Europa onder invloed van een hogearukgebied, waarvan de kern boven Zuid-Engeland lag. Daar steeg het kwik zondag plaat, selijk tot 27 graden. Tropische Warmte -heerste in Zuid-Frankrijk, waar m'ridagtemuperaturen van 30 graden weiden bereikt. In ons land was het met maxima van 23 graden het warmst in het midden °n zuidoosten. De kern van het hogedrukgebied was maandagmorgen inmiddels boven het zuiden van Nederland aangekomen. Het komende etmaal verplaatst de kern zich nog lang zaam verder naar het oosten. Er wordt dan ook aanhoudend droog weer verwacht met. vrij,veel zon. Het wordt warmer dan maandag. Woerberich( medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Vrij warm Droog, vrij warm en tamelijk zonnig weer. Weinig wind, later op de dag in de kuststreken wind van zee. Hoogwater MAANDAG 14 JULI ZON MAAN OP onder op onder juli 14 4.36 20.56 03.44 21.30 15 4.37 20.54 04,55 31.52 Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.13 1.38 2.14 2.52 2.57 DINSDAG 15 JULI v.m. Cadzand 1.53 Breskens 2.18 Terneuzen 2.54 Hansweert 3.33 Walsoorden 3.37 n.m. 1.37 2.02 2.38 3.17 3.21 n.m, 2.16 2.41 3.17, 3.5G 4.00' WOENSDAG 16 JULI Cadzand 2.33 Breskens 2.58 Terneuzen 3.34 Hansweert 4.13 Sifalgpprdeni 2.54! 3.19 3.55 4.34 4.17 =tïïtf.3$

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1