President Thieu daagt bevrijdingsfront uit MUL Regering bezorgt over WesMrian Zitting van de opperste Sowjet gesloten Egyptische militairen staken het Suezkanaal over Vrije verkiezingen onder internationaal toezicht de Nieuwe gevechten in West-Irian saucijzebroodjes BANKETBAKKERIJ POGGENPOHL KEUKENS RADIO DE KOCK In 1970 wordt het 25-jarig bestaan van V.N. gevierd Wie wilde Ortiz Sanz laten vermoorden? VOOR GEBAK SMIDT'S ZATERDAG 12 JULI 1969 25c Taargang No. 6024 üïtgetefeter N.V. v/h Fa. P. T. van <3e Sande, Terneuzen Elke dag sterker Goede diensten Gasverwarming Niet optimistisch Oordeel van Nixon „Klucht" Druk op de bevolking Overdreven Twijfel Gunstige invloed Hevig bombardement Helft van koffie- oogst verloren PH. HAAK N.V, Egypte stelt Israël verantwoordelijk Hoogwater Engeland waarschuwt Egypte en Israël Wat is „corrigerende N.V. DE HOOP AFD. KEUKENS TERNEUZEN arbeid"? Zon- en Maanstanden Banketbakkerij HET WEER Weerbericht PwBkeriög bü»t»feeöB«i!€S6; ÏËRNËtfZEN DiiertewHociftSfedaeteafP. 3. van de Sande Redactie» ea Administratie-adres: Smidswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprija ƒ8.— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent, Inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per n«n 16 cent; «nfnfaMi«w per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adrer bureau van dit Wad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot om. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummet tot 10 uur voormiddag. President Ngoeyen Van Thieu heeft vrijdagmorgen in een toe spraak tot het Zuidvietnamese volk het nationaal „bevrijdings front" uitgedaagd, deel te nemen aan vrije verkiezingen onder in ternationaal toezicht, waarvan de uitslag bindend moet zijn voor alle deelnemende partijen. Naast deze voorwaarde stelde Thieu dat het front zich ook van gewelddadige activiteiten moet onthouden. Het front mag zitting nemen in 'n speciale verkiezings commissie, die zorg moet dragen voor een rechtvaardig verloop van de stemming. Thieu's aanbod betekent dat hij het standpunt heeft verlaten dat leden van de bevrijdingsbewe ging alleen individueel aan ver kiezingen kunnen deelnemen, op voorwaarde dat zij gebruik van geweld afzweren en zich niet als „communisten" beschouwen. In de Zuidvietnamese grondwet, die voorschrijft dat in 1971 algemene parlementsverkiezingen moeten worden gehouden, is het commu nisme verboden. Thieu liet ni®t blijken hoe hij deelneming van het front aan verkiezingen denkt te combine ren met dit punt uit de grondwet. 'Na afloop van zijn verklaring weigerde hij journalisten te woord te staan. Het Zuidvietnamese staats hoofd gaf duidelijk te kennen, dat hij zijn voorstel kon doen uit een machtspositie en dat hij weinig geloof hecht aan de bewering van bet „bevrijdingsfront", dat het door 80 procent van de Zuidviet namese bevolking wordt ge steund. „Wij strijden voor een recht vaardige zaak en voor zelfver dediging en wij worden elke dag sterker. Wij zullen in deze strijd niet moe worden. Maar wij krij gen genoeg van het eenzijdig be wijzen afleggen van onze goede wil", zo waarschuwde hij. „Politiek gezien kunnen wij hen die tégen ons strijden, uit dagen de proef van vrije keuze van het volk door vrije verkiezin gen te aanvaarden. Wij kunnen dat doen omdat wij zelfvertrou wen hebben en ervan overtuigd 'zijn dat, als het Vietnamese volk de vrije keus krijgt, het altijd de vrijheid zal kiezen", aldus Thieu, die ook zei dat, als de andere partij in het conflict werkelijk in har eigen beweringen gelooft, er geen reden is om niet op het aan bod van vrije verkiezingen in te gaan. bekend worden van Thieu's voor stellen weinig kans te zien op spoedige aanvaarding door het bevrijdingsfront of Hanoi. Wel zag hij in de voorstellen een mogelijkheid voor de „opstande lingen" om hun doel, de vorming van een coalitiebewind in 't zui den, te verwezenlijken. Bunker, die donderdag met president Thieu heeft gesproken, vond het aanbod van de Zuidviet namese president een goed ini tiatief, dat een gunstige invloed zal hebben op de openbare mening in de Ver. Staten. President Thieu heeft in zijn toespraak bevestigd, dat hij voor het op gang komen van de vre desbesprekingen te Parijs tever geefs heeft getracht rechtstreeks met Noord-Vietnam in onderhan- EEN BEGRIP VOOR Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN delingen te treden en dat hij daarvoor een beroep had gedaan op de goede diensten van enige regeringen en internationaal be kende personen die zelf niet be trokken zijn in het Vietnamese conflict. De president zei niet wie hij hiermee bedoelde, maar volgens diplomatieke zegslieden behoor de de paus hiertoe. Op Schiphol toonde vrijdag ochtend de Zuidvietnamese am bassadeur voor Engeland en Nederland, de heer De Ngoc Chan, zich niet erg optimistisch over het te verwachten resultaat van het nieuwe vredesplan. „Wij tonen er in ieder geval onze goede wil mee", zei hij. Hij citeerde de president van Zuid-Vietnam, die in zijn oproep spreekt ovetr de negatieve hou ding van Hanoi: „De communis ten beweren dat ze 80% van de bevolking achter zich hebben. Laat hen dat dan in vrije verkie zingen aantonen. Dat wij dit voorstel durven doen, bewijst dat wij vertrouwen in de uitslag heb ben. Wij zijn er van overtuigd, dat het Vietnamese volk altijd voor de vrijheid zal kiezen." De ambassadeur was uit Lon den naar Nederland gekomen om een Zuidvietnamese landbouw- delegatie te begroeten, die later uit Brussel op Schiphol arriveer de voor een bezoek aan ons land. Deze missie, die o.a. de Noord oostpolder en de deltawerken zal bezoeken, bestaat uit 5 Zuidviet namese senatoren en 4 land- bouwexperts. Niet zonder trots vertelde de missie van de landbouwhervor ming in Zuid-Vietnam. Nadat de regering in 1956 is begonnen met het opkopen van de landerijen der grootgrondbezitters, werd de beschikbare grond in stukken van 3 tot 5 hectaren verdeeld onder de boeren. Deze moesten de grond in termijnen betalen tegen bedragen die beneden de vroegere pacht lagen. Sinds kort echter wordt de grond aan de boeren geschonken. President Nixon heeft vrijdag, verklaard dat het voorstel van president Thieu de weg zal effe nen voor een regeling van het conflict op korte termijn, als Ha noi wil onderhandelen en vrije verkiezingen wil. Hanoi, aldus Nixon, is nu in het bezit van een „veelomvattend stel voorstellen die tot een bil lijke en redelijke regeling kun nen leiden". „Als de Noord Vietnamese rege ring ons benadert in een oprechte en verzoenende geest, zal zij ont dekken dat ook wij redelijk zijn". De voorlopige revolution aire regering van Zuid-Vietnam heeft het voorstel van de Zuidvietna mese president om met deel neming van het bevrijdingsfront vrije verkiezingen te houden, be stempeld als „©en. klucht en ver raderlijk bedrog". In een verklaring van de af vaardiging in Parijs van de voor lopige regering, enige tijd ge leden gevormd door het nationale bevrijdingsfront, wordt gezegd dat de regering in Saigon dit voorstel heeft gedaan om de be volking van Zuid-Vietnam. die aandringt op vervanging van de regering-Thieu door een vredes- kabinet, zoet te houden. De verontrusting die onder het Nederlandse publiek wordt gewekt door persberichten over recente gebeurtenissen in West-Irian, zijn voor de regering aanleiding ge weest de desbetreffende Neder landse vertegenwoordigers te New York en Djakarta opdracht te ge ven deze ook door haar gevoelde bezorgdheid ter kennis te brengen van de secretaris-generaal van de V. N. en de regering van Indone sië. Dit is vrijdagavond mede gedeeld door het ministerie van buitenlandse zaken. Politieke waarnemers in Den Haag hebben gewezen op persbe richten uit West-Irian waarin mel ding wordt gemaakt van druk op ce bevolking bij het aanwijzen van leden van de raden die de „daad van vrije keuze" moeten uitvoe ren. Volgens dit berichten zouden door Indonesische intimidatie te gen de wil van de bevolking pro- Indonesische figuren zijn aange wezen. Enkele dagen geleden werd gemeld dat met primitieve wapens uitgeruste papoea's tien tot twin tig Indonesische militairen hadden gedood in het westelijk deel van het centrale bergland. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft na zijn gesprek te Rome met zijn Indonesische ambt genoot, de heer Adam Malik, op 21 en 22 mei gezegd dat een deel van zijn ongerustheid was wegge nomen. Eén van de oorzaken was dat minister Adam Malik hem de verzekering had gegeven dat voor zover de plaatselijke omstandig heden het toestaan buitenlandse diplomaten en journalisten het ge bied mochten bezoeken tijdens de „daad van vrije keuze", die moet worden uitgevoerd krachtens het akkoord van New York van 1962. Vorige maand heeft minister Luns zowel in de eerste als in de tweede kamer gezegd dat sommige zeer ongunstige berichten die uit één en dezelfde koker bleken te komen overdreven waren en dat rapporten van zending en missie wel een gunstiger beeld gaven dan juist die berichten. De minister zei toen ook dat de Indonesische regering altijd heeft gezegd het akkoord van New York te zullen nakomen. Indonesische autoriteiten in Djakarta konden vrijdagmorgen de berichten ontkennen noch be vestigen, dat begin juli in West- Irian nieuwe gevechten zouden hebben plaats gevonden tussen Indonesische militairen en met pijl en boog gewapende West- irianezen. Hierbij zouden tien tot twintig soldaten zijn -esneuveld. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, zei dat er 'n onderzoek zou wor den ingesteld. Warme V NwAhW IBKSWEN Dat het NBF de voorstellen aal aanvaarden, wordt in waarne merskringen in Saigon betwij feld. Een waarnemer durfde zelfs te stellen dat het front het idee bij voorbaat van de hand heeft gewezen. Hij doelde daarmee op een verklaring van het bevrij dingsfront van 11 mei, waarin het de vervanging van de regering- Thieu door een voorlopige, coali tieregering eiste, die „vrije en democratische verkiezingen voor de samenstelling van de volks vertegenwoordiging moet uit schrijven. Ook hebben het front en Noord-Vietnam het houden van verkiezingen onder internatio naal toezicht van de hand gewe zen. Amerika's ambassadeur in Sai gon, Elswoith Bunker, zei na het Een Egyptische patrouille is don derdagavond onder dekking van artillerie het Suezkanaal overge stoken en heeft een Israëlische stelling bij Port Taufik aangeval len, zo heeft een militaire woord voerder in Cairo meegedeeld. Na dat de stelling was vernield, hadi de patrouille de tweede Israëlische verdedigingslinie aangevallen en uitrusting vernield. De Egyptische militairen hadden het terrein een uur lang beheerst, waarna zij naar de Egyptische oever waren terug gekeerd, een gewonde Israëliër meevoerend. Dit was donderdag de tweede Egyptische uitval. Eerder op de dag hebben volgens een bericht uit Cairo twee detachementen in fanterie, gesteund door genie, Is raëlische versterkingen ten noor den van Ismailia opgeblazen. Blijkens nadere berichten is aan de raid op Port Taufik door onge veer honderd militairen deelge nomen, aldus werd vrijdag in Tel Aviv vernomen. Na een hevig hom- Parana, de Braziliaanse staat waar de meeste koffie wordt ge produceerd, heeft door vorstschade de helft van de oogst van het ko mende jaar verloren. Dit deelde de gouverneur van Parana vrijdag in een rapport aan president Da Costa de Silva mee. Het verlies wordt ge- sciiat op zes tot zeven miljoen balen. fat vele landen bekend als DE kwaliteits keuken U kunt ze bezichtigen is onze toonkamers (hoek EVERTSEN-NASSAUSTRAT) Telefoon 1638 - AXEL KEUKENSPECIAALZAAK bardement van 45 minuten staken de Egyptenaren met boten het Suezkanaal over. Port Taufik is moeilijk te verdedigen, wat de Egyptenaren niet wisten. Zij heb ben niet de Israëlische verdedi gingswerken aangevallen, maar met bazooka's Israëlische voertui gen beschoten die buiten de forti ficaties stonden. Twee Israëlische tanks zijn stuk geschoten. De Is raëlische verliezen bedroegen vier doden, vier gewonden en één ge vangene. Egypte heeft Israël „volledig verantwoordelijk" gesteld voor de verslechtering van de situatie aan het Suez-kanaa! in de afgelopen weken. In antwoord op Oe Thants waarschuwing dat er in het gebied sprake is van een „staat van open lijke oorlog" betoogde Egypte in een boodschap aan de Verenigde Naties, dat Israël zich had verzet tegen alle vredesinspanningen van V.N.-afgezant Gunnar Jarring en de „grote vier" en tevens weiger de gehoor te geven aan de reso- tie van 1967 waarin de veiligheids raad Israël aanspoorde tot ontrui ming van de bezette gebieden. Engeland heeft vrijdag Egypte en Israël gewaarschuwd voor het gevaar van een nieuwe uitbreiding en intensivering van de vijandelijk heden aan het Suezkanaal. De Britse regering is van mening dat uitbreiding en intensivering van de strijd de kans op een regelng van het conflict kleiner maakt en heeft Israël en Egypte dringend verzocht matiging te betrachten. De twee dagen durende zitting van de beide kamers van opperste Sowjet is vrijdag gesloten, nadat de 1517 afgevaardigden unaniem de buitenlandse politiek en het op treden van de Russische regering Inzake buitenlandse betrekkingen hadden goedgekeurd. Hoofdpunt op de agenda was de donderdag gehouden rede van dé minister van buitenlandse zaken, Gromiko, die beschouwd wordt als een mogelijke opening naar een d.aloog tussen Moskou en het 'es-ten ter lerbetering van de in- ZATERDAG 12 JULI v.m. n.m. Cadzand 12.14 Breskens 0.14 12.39 Terneuzen 0.50 1.09 Hansweert X.29 1.48 Walsoorden 1.33 1.52 ZONDAG 13 JULI v.m. n.m. Cadzand 0.33 12.57 Breskens 0.58 1.22 Terneuzen 1.34 1.58 Hansweert 2.13 2.37 Walsoorden 2.17 2.41 MAANDAG 14 JULI v.m. n.m. Cadzand 1.13 1.37 Breskens 1.38 2.02 Terneuzen 2.14 2.38 Hansweert 2.52 3.17 Walsoorden 2.57 3.21 Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN ermitior ale sfeer. Gromiko beschuldigde China van een anti-Russische houding maar onthulde dat het Kremlin dis cussies tussen de twee landen had voorgesteld over wederzijdse pro blemen. Vrijdag zei de eerste secre taris van de communistische partij van het district Chabarovsk, dat China dit jaar meer dan 100 maal provocerend is opgetreden in de grensgebieden. Bovendien zijn wijzigingen in de strafwetgeving voor de Sowjet- Unie goedgekeurd, hetgeen een hardere vorm van „corrigerende arbeid" in de strafkampen mogelijk maakt. k,r,g van de wetten op het lot van beroemde veroordeelde persoon lijkheden, zoals Joeri Daniel, An drei Sinjavski, Alexander Gins- burg, Galanskov enz. Andere door de opperste Sowjet goedgekeurde strafrechtelijke be palingen zijn: gedetineerden, ver oordeeld tot .een lange gevangenis straf, nioetèn alvorens te worden vrijgelaten, de kennis hebben ver worven, corresponderend met die van een opleiding van acht klassen lager onderwijs en een beroeps kennis die hun garandeert na hun vrijlating werk te kunnen vinden. Personen wier gedrag gedurende de detentie wijst op weigering zich te beteren, moeten na hun vrij lating een zekere periode onder toezicht van veiligheidsorganen worden gesteld. (Naar verluidt is dit het geval met Joeri Daniel). De minister voor buitenlandse handel, Nikolai Patolisjev ver klaarde vrijdag, dat de Sowjet- Unie een van de grootste handels- landen van de wereld is geworden en met meer dan 100 landen han delsbetrekkingen onderhoudt. Voor naar Stationsweg 4 tel. 01150-7940 ZON MAAN op onder op onder juli 12 4.34 20.56 01.51 20.17 13 4.35 20.56 02.42 20.59 14 4.36 20.56 03.44 21.30 15 4.37 20.54 04.55 21.52 Volgens het uit de beginperiode van de Sowjetstaat daterende wetsvoorschriften voor de „cor rigerende arbeid" kon men in de werkkampen worden onderworpen aan drie behandelingen. Daar is voor mannelijke recidivisten nu 'n vierde nog strengere bijgekomen. De toepasbaarheid hiervan hangt af van het persoonlijk gedrag. Vol gens de vorige wet was men pas „recidivist" na het begaan van drie of meer misdrijven, maar nu zul len hiervoor twee misdrijven vol doende zijn. De debatten werden in bepaalde kringen van de Oosteuropese in telligentsia met belangstelling ge volgd wegens de mogelijke uitwer- De secretaris-generaal ven de V.N. heeft aangegeven, dat hij het hoogst wenselijk zou vinden om jonge mensen in te schakelen bij de viering van het vijfentwin tigjarig bestaan van de organisa tie in 1970. Men Is in New York druk be zig met de voorbereidingen van deze viering. Oe Thant gaf aan, dat hij onder jonge mensen verstaat zij die jon ger zijn dan 21 jaar. De Verenigde Staten en Engeland menen dat de leeftijdsgrens 25 jaar zou moeten zijn. Nederland heeft nog geen voor stel gedaan, maar op de Neder landse missie bij de verenigde na- naties werd verklaard dat ons land voorlopig akkoord zal gaan met besluiten van de werkcom- missie. Andere landen kwamen met concrete voorstellen met betrek king tot het inschakelen van de jongeren bij deze viering. Enge land, Zweden en Finland sugge reerden een speciaal internatio naal symposion. Engeland kwam met het plan om van zoveel mogelijk landen vijf jonge afgevaardigden te kie zen die zouden spreken over pro blemen als rassenverhoudingen wereldveiligheid en andere on derwerpen die in de wereldbe langstelling staan. Uit deze jonge afgevaardigden, zo suggereerden verschillende landen, zou een blijvend korps kunnen worden gevormd, een in ternationale jeugd-vrüwilligers- dienst. De verboden „Vrij Papoea-bewe ging" (O.P.M.) heeft ontkend dat er ooit plannen hebben bestaan de vertegenwoordiger der Verenigde Naties, dr. Ortiz Sanz, te vermoor den. In een verklaring van de O. P.M. wordt gezegd, dat de Indo nesische regering zelf dergelijke plannen heeft beraamd. De Indonesische regering zou plaatselijk pro-Indonesische groe pen, zoals ^de „rood-wit" beweging, hebben omgekocht om Sanz te do den. Deze groepen zouden tran sistor-radio's, buitenboordmotoren en geld hebben gekregen. •Indonesische autoriteiten heb ben vorige maand meegedeeld, dat een komplot was opgerold dat te gen dr. Sanz was gericht. De is het adres Nieuwcdiepstraat 1 Terneuzen O.P.M. zou op de wijze de van de vrije keuze" hebben willen torpederen. In de verklaring van de O.P.M., die in slecht Engels was gesteld en onder de deür van de hotelkamer van de Reutercorrespondent in Biak was geschoven, wordt ge- gezegd: „Als diit plan met succes was uitgevoerd, zou de Indonesia sche regering de schuld in de schoenen van de bevolking van Biak in het bijzonder en in dia van de gehele bevolking van Pa- poea in het algemeen hebben ge* schoven". Volgens de O.P.M. zijn 412 men* sen omgekomen bij een aanval op twee dorpen door de Indonesiërs. VEEL BEWOLKING Ten zuidwesten van de Brits# eilanden bevindt zich een krach tig hogedrukgebied, dat voor het weer in West-Europa de komend# dagen van belang is. Om dit hoge» drukgebied voeren noordweste lijke winden vochtige oceaan- lucht naar onze omgeving. In de ze stroming trekt een front mee dat deze oceaanlucht scheidt van koelere en drogere lucht, Dit front zal zich dicht in onze om geving bevinden, waardoor de hoeveelheid bewolking dan weer toe en dan weer afneemt. De neerslaghoeveelheden in d# vochtige lucht zullen echter over het algemeen van weinig beteke nis zijn. De temperaturen zullen eveneens kleine schommelingen vertonen en maar weinig ver» schillen met die van vrijdag. medegedeeld door het KN.M.I. t# De Bilt geldig tot hedenavond. Overwegend droog weer Veel bewolking en overwegend1 droog weer. Meest matige noord westelijke wind. Dezelfde tem peraturen als vrijdag of iets ho gere.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1