Het eigenlijke avontuur begint op zondag twintig juli De sprong naar de maan Ernstig conflict dreigt in Indiase congrespartij Vietcong beschoot basis Bin Hoa met raketten Armstrong eerste mens de maan zet die voet op FIRST MAN ON THE MOON D Vrijdag 11 juli 1969 5 Zuidafrikaanse journalisten schuldig aan valse berichtgeving Vonnissen in Spanje Ver. Staten herzien militaire bijstand aan Latijns-Amerika Elliptische baan Afdalingsmotor Rustperiode Het historische moment T.v.-uitzending naar aarde Laserstralen Geologische gegevens Safety first Proces tegen oud-premier van Irak Proces testen gebruik chemische )b Vriijtf lji\v", In India's regerende congres- partij, die donderdag in Banga- ore een vierdaagse bijeenkomst is begonnen, dreigt een ernstig conflict tussen premier Indira Gandhi en rechtse partijleiders. Mevrouw Gandhi heeft onver wachts in een boodschap aan het partijbestuur overweging van de nationalisatie van grote banken bepleit, een maatregel die al ge ruime tijd door de linkervleugel Twee journalisten zijn donder dag schuldig bevonden aan valse berichtgeving over Zuidafri kaanse gevangenissen zonder re delijke verificatie. Het zijn Laurence Gandar, hoofdredacteur van het Johan- nesburgse dagblad „Rand Daily Mail" en Benjamin Pogrund, ver slaggever van het blad. Het vonnis sloot een maraton- zitting af, die 1 november begon naar aanleiding van artikelen in de Rand Daily Mail in juni en juli 1965, waarin melding werd gemaakt van aanrandingen op gevangenen, sodomie en onhy giënische omstandigheden in ver schillende Zuidafrikaanse gevan genissen. De Rand Daily Mail wordt uit gegeven door de South African Associated Newspapers Ltd en is gekant tegen de binnenlandse politiek van de Zuidafrikaanse regering. De straffen zullen vandaag wor den uitgesproken, nadat de ver dedigers nogmaals aan 't woord zijn geweest. Het tweetal, dat verklaard heeft zich onschuldig te achten, kan maximaal 200 rand boete of een jaar gevange nisstraf krijgen. wordt geëist maar waartegen met name vice-premier en minister van financiën Morarji Desai fel gekant is. Er gaan zelfs geruch ten dat een van beiden over de kwestie zal aftreden. Een andere zaak die waar schijnlijk tot felle discussies zal leiden, is de aanwijzing van een kandidaat voor het president schap. Volgende maand wordt in India een opvolger gekozen voor de in mei overleden dr. Zakir Hoesain. Ook hier is sprake van meningsverschillen tussen de premier en een groep rechtse partijleiders. Partijvoorzitter Nijalingappa opende donderdag de bijeenkomst met een oproep tot „likwidatie" van de politieke machten die de vernietiging van grondwet en de mocratie wensen. Hij drong er bij de regering op aan, de recen te verklaringen van communis tische leiders in de staat Kerala die openlijk zouden hebben verklaard een eind te willen ma ken aan het huidige stelsel in India serieus te nemen. Een rechtbank te Madrid heeft woensdag vier mensen veroor deeld tot gevangenisstraffen van drie maanden tot zeven jaar en geldboetes van 5000 tot 10.000 peseta's (250 tot 500 gulden) we gens het lid zijn van verboden verenigingen en illegale propa ganda. washwutum Met Amerikaan se leger heeft gisteren de pers toegelaten in het nieuwe onder grondse commando-centrum van het Pentagon. De bouwkosten van het centrum bedragen 2,7 miljoen dollar, waaronder begre pen een computersysteem dat 130 miljoen gegevens kan bevatten over Amerikaanse troepen over de gehele wereld. Vanuit het cen trum kan het hoofd worden ge boden aan 25 burger-ongeregeld heden tegelijk. De Verenigde Staten zijn bezig hun militaire-bijstandsprogram- ma's in Latijns-Amerika te her zien, speciaal waar het landen betreft die een militair bestuur hebben. Dit heeft de hoogste ad viseur voor Latij ns-Amerikaans e politiek van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken verklaard. De programma's voor Argenti nië, Brazilië, Peru en Panama, die alle door militairen worden bestuurd, zijn in de afgelopen twaalf maanden al beknot. De adviseur, onderminister Meyer, deed deze uitlating in ant woord op kritiek van een se naatscommissie, dat deze hulp het gevaar inhoudt dat er banden worden gelegd met militaire re giems, de uitoefening van het „recht van revolutie" wordt ver hinderd en dat betogingen, zoals die welke zich tijdens de recente Latijns-Amerikaanse reizen van Nelson Rockefeller voordeden, worden onderdrukt. Noordvietnamese militairen heb ben woensdag voor de tweede dag achtereen aan de Cambodjaanse grenS een Amerikaanse militaire eenheid in een hinderlaag gelokt, woordvoerder was het doelwit van de hinderlaag een konvooi dat brandstof en munitie naar de stad An Loc vervoerde. Met behulp van vliegtuigen en helikopters werden de Noordvietnamezen verdreven met achterlating van 22 doden. De Amerikanen verloren vier man en elf werden gewond. De vietcong heeft donderdag morgen vijftien raketten afgescho ten op de Amerikaanse militaire basis Bien Hoa en een nabijgelegen dorp. Zeven Vietnamese burgers kwamen om het leven en vele Vietnamezen en Amerikanen wer den gewond. (Vervolg) Na een rustperiode van acht uur, noodzakelijk om de drie mannen zo fris en helder moge lijk aan hun grote taak te laten beginnen, worden de laatste voorbereidselen voor de landing getroffen. Zondag 20 juli om 12.57 uur kruipt Aldrin het landings vaartuig binnen door de nauwe tunnel aan de punt van de stuur- cabine. Armstrong volgt hem 25 minuten later. Hun collega Col lins, die bestuurder is van het moederschip, blijft achter. Drie uur lang .kijken Armstrong en Aldrin alles na. 'Zij "MftMiii er zeker van zijn dat hun maanlander tijdens de reis geen schade heeft geleden, want hun leven hangt er van af. Om 18.42 uur wordt de maanlan der losgemaakt en de twee ruim tevaarders stellen de straalmo tortjes in werking om zich van de stuurcabine te verwijderen. De ruimtevaartuigen blijven on geveer 12 meter achter elkaar en Collins in het moederschip kijkt door zijn vensters om te zien, of het landingsgestel van de maan lander is uitgeklapt. Wanneer alles goed blijkt, meldt hij dat aan zijn collega's, die bijna niets kunnen zien van de buitenkant van hun maanlander. Na een half uur duwt een nieu we stoot van de straalmotortjes het maanlandingsvaartuig weg van de stuurcabine, tot op 630 m afstand. Daar wordt de landings- motor in werking gesteld, waar door de maanlander omlaag wordt gestuwd in een sterke el liptische baan met een laagste punt van 15 km boven het maan oppervlak. De twee mannen dalen steeds lager, terwijl Collins in het moederschip aan de horizon verdwijnt. Hij blijft op dezelfde hoogte, 112 km, rond de maan cirkelen. De elliptische baan stelt de ruimtevaarders in staat recht streeks naar het maanoppervlak af te dalen. De mannen zien door hun twee driehoekige vensters hèt pokdalige vlak op zich afko men, Ieder heeft zijn eigen ven ster, waarachter zij moeten staan. Er zijn geen zetels, daar zou geen plaats voor zijn, want de ruimte is iets groter dan twee' telefoon cellen. Om buitelingen te voor komen binden de mannen zich vast aan riemen, waardoor zij op dezelfde plaats blijven. Tot op dit punt doen zij het- zelfd e als de mannen van de Apollo-10 in mei. Maar toen die het laagste punt hadden bereikt, mochten zij alleen kijken en fo tograferen en moesten zij terug keren. Nu stellen Armstrong en Aldrin hun afdalingsmotor echter opnieuw in werking. Dat gebeurt om 21.08 uur. De maanlander nadert het oppervlak van de maan onder een hoek van 15 gra den. Hun afdalingsmotor is iets bij zonders; de ruimtevaarders kun nen „gas geven" en „gas weg nemen". Het is 4e enige tot dus ver die dat kan. Bij alle andere ruimtevaartmotoren kon de koers alleen worden gewijzigd door kortere of langere vuurstoten met dezelfde kracht. De ruimtevaarders kunnen daardoor hun snelheid precies re gelen en zelfs boven de grond bljjven zweven om rustig naar een landingsplek uit te kijken. Dan dalen zij de laatste 22 meter in bijna verticale lijn. Voelsprie ten van een meter lengte maken contact met de bodem, waardoor binnen een lichtje opflitst. De motor wordt uitgeschakeld en de maanlander zakt neer. De eerste landing op de maan zal zijn-ver richt. Het is dan 21.19 uur. Het stof, dat door de straalmo tor is opgewaaid, zakt langzaam. De motoren zwijgen en de man nen staan in een immense stilte. De eerste 15 uren blijven zij bin nen. Drie uur lang controleren zij alle instrumenten. Want als er tijdens de landing iets beschadigd is een lek in een tank bijvoor beeld zullen ze onmiddellijk proberen weer op te stijgen om weer bij het moederschip te ko men. Met Collins staan zij via de radio in contact, zolang het moe derschip boven de horizon is. Zij kunnen ook met de stations op aarde spreken, rechtstreeks via hun eigen sterke antennes ofwel over het moederschip. Werkt al les naar tevredenheid, dan gaan de twee ruimtevaarders eten en rusten. Ze kunnen gaan slapen als zij dat willen, maar kunnen ook hun gemak houden en zich ver frissen na de spanning van de landing. Na een rustperiode van acht uur gaan zij voorbereidingen treffen om hun toestel te verla ten. Dat duurt drie uur. Zij moe ten in hun beperkte ruimte hun zware ruimtepakken aantrekken en dat alleen duurt al een uur. Deze pakken wegen op aarde 82 kilo, op de maan slechts 14 kilo. Het geringere gewicht is echter nauwelijks een voordeel. De moeilijkheid is veeleer dat de pakken zo dik zijn en dat de ruimtevaarders er zich moeilijk in kunnen bewegen. Elke bewe ging kan slechts langzaam en nauwgezet worden gedaan; ren nen of springen is niet mogelijk. Maar de pakken zijn noodzake lijk. Op de maan is geen lucht, dus ook geen luchtdruk. Om de druk op peil te houden stroomt door de pakken constant koele zuurstof. Het pak blijft daardoor gespannen. Wil de ruimtevaar der een arm of been bewegen, dan moet hij tegen die druk in duwen en blijven duwen, wan neer hij arm of been gebogen wil blijven houden. Maandagochtend 21 juli om ti.02 opent Armstrong het luik van de maanlander. Hij wringt zich met zijn benen naar voren naar buiten, tot hij bovenaan het laddertje staat. Met zijn t.v.-ca- mera daalt hij langzaam de lad der af. Na de negende en laatste trede staat hij in de schotel on deraan een der landingsposten. Met een voet probeert hij of hij op de bodem kan blijven staan en trekt dan de andere voet bij. Hij staat als eerste mens op de maanbodem. De zon staat laag boven de ho rizon; het js v. .eg in de ochtend. Lange schaduwen maken het identificeren van de omgeving gemakkelijk. Armstrong spreekt voortdurend. Hij vertelt de men sen op aarde hoe het er op de maan uitziet, hoe diep zijn voe ten in de grond wegzakken, of het lopen onder geringe zwaarte kracht gemakkelijker of moeilij ker is. Tien minuten na hem staat Al drin boven aan de ladder. Hij laat een camera zakken, die Arm strong aanneemt en om zijn nek hangt. Daarna gaat Arms«Uong naar een kant van de maanlan der, trekt een plastic bedekking weg en neemt een schop en een plastic zak uit de opslagruimte. Hij schept wat zand of steentjes in de zak, maakt die dicht en hang dit voorraadje aan zijn ruimtepak. Dan hebben ze ten minste iets meegenomen, wan neer zij onverwacht gedwongen een rolgordijn doet. Deze folie moet de zonnedeeltjes opvangen die later op aarde wetenschappe lijk worden onderzocht. Opnieuw gaat Aldrin naar de maanlander. Hij haalt een ge reedschapskist tevoorschijn met hamers, tangen en ander gereed schap vor het verzamelen van keien en grondmonsters. Arm strong haalt intussen een doos waarin alles luchtdicht kan wor den opgeborgen. Daarna brengen de ruimteseismometer die de maanbevingen naar de aarde moeten seinen. Dit instrument wordt gevoed door batterijen, die door zonnecellen worden opgela den. Men hoopt dat het een jaar lang gegevens zal doorseinen naar de aarde. Komen er op de maan schokken voor net als op aarde, dan kan dat betekenen dat het binnenste bestaat uit hete ge smolten gesteenten. Het andere koffertje bevat de „laserspiegel", die de laserstralen zal weerkaatsen, zouden worden terug te keren. Armstrong maakt opnamen van het landschap en van de maanlander. Intussen twintig mi nuten later (het is dan 07.47 uur), heeft Aldrin zich bij hem ge voegd. Armstrong heeft daar op- HOF, West-Duitsland: Boven de autobahn MünchenBerlijn is woensdag een restaurant geopend dat als brug over deze autoweg is gebouwd. Het restaurant biedt plaats aan 350 gasten. WASHINGTON: De Amerikaan se P.T.T. zal binnenkort deze spe ciale zegel uitgeven ter gelegen heid van de komende maanlan ding. De zegel zal 50 groter zijn dan de normale Amerikaanse postzegel. Het cliché van de ze gel zal de reis van de astronau ten naar de maan meemaken. namen van gemaakt. Aldrin haalt een driepoot uit de opslagruimte tevoorschijn, loopt 21 meter weg en zet daar de televisiecamera neer. Van dit ogenblik af kunnen de kijkers op aarde alles recht streeks zien. Aldrin gaat terug en haalt het apparaat tevoorschijn, waarmee de zonnewind wordt gemeten. Aan dit apparaatje zit een stok, die hij in de maanbodem duwt. Dan trekt hij de aluminiumfolie omhoog, ongeveer zoals men met Aldrin loopt rond de maanlan der heen, neemt foto's van de vier landingspoten en van de uitwer king die de straalmotor tijdens de landing op de bodem heeft gehad. Armstrong vult intussen een tweede doos met zand en steen tjes. Voordat hij iets aanraakt, fo tografeert hij het en dan nog eens de plaats waar het gelegen heeft. Meent hij dat bepaalde stenen van speciaal belang zijn voor de geologen op aarde, dan stopt hij die in kleine plastic zakjes. Op elk zakje noteert hij de geologische gegevens, die voor de geleerden op aarde belangrijk kunnen zijn. Voor dit werk heeft hij 15 zakjes in voorraad. Armstrong is nu bijna twee uur en Aldrin anderhalf uur op de maanbodem. Zij hebben voor drie uur zuursof bij zich, maar nemen geen risico en klimmen terug in hun voertuig. Aldrin gaat eerst. Hjj trekt aan 'n touw de voorraden maamnonsters en het zonnewindinstrument om hoog en bergt het in de maan lander. Alles wat de mannen niet meer nodig hebben, laten zij on de maan achter. Armstrong gaat ook naar binnen en sluit het luik. De mannen sluiten hun ruimte- pakken aan op het systeem va» de maanlander, trekken de rug zakken met zuurstofvoorraden uit, openen het luik en gooien die zakken naar buiten. Het luik gaat weer dicht en dan kan de luchtdruk in de maanlander op peil worden gebracht. Dat gebeurt maandag 21 juli om 10.50 uur. Om 11.12 uur ge bruiken xij een maaltijd; veertig minuten later gaan zij enige uren rusten, want de komende ma noeuvres moeten stipt worden uitgevoerd, willen zij levend op aarde terugkeren. De oud-premier van Irak, Ab- doel Rahman el-Bazzaz zal voor een revolutionaire rechtbank te recht moeten staan wegens deel name aan een „komplot". Op de zelfde beschuldiging zijn negen tien andere personen voor de rechtbank gedaagd, onder wie oud-chef van de generale staf van het Iraakse leger, generaal Ibra him Feisal el-Ansari, aldus is dinsdag door radio-Bagdad be kendgemaakt. gifstoffen De woordvoerder van het Noord vietnamese ministerie van buiten landse zaken heeft donderdag ge protesteerd tegen het gebruik door de Amerikanen van chemische gifstoffen in het gebied ten noor den van de gedemilitariseerde zone in Vietnam. Een Amerikaans vlieg tuig zou een negental dorpen op 7 en 8 juli hiermee hebben aange vallen. Een groot aantal mensen zou hierdoor bloeduitstortingen in de ogen hebben gekregen en bloed zijn gaan opgeven. Anderen zijn buiten bewustzijn geraakt. Ook is er schade aangericht onder het vee en aan de gewassen.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5