Frankrijk handhaaft wapen embargo tegen Israël Opperste Sowjet hoorde verslag aan van Gromyko 25-ste „vredesgesprek" Parijs in SEEN UITSTEL AFTELLING AP0LL0-11 LANCERING Mankement aan raket verholpen OOSTEUROPESE LANDEN ONDER CONTROLE Nog geen enkele vooruitgang geboekt PAPOEA'S DODEN IN W.-IRIAN INDONESIËRS FULBRIGHT„MINISTER LA1RD D0ET ALSOF RUSLAND KLAAR IS VOOR VERNIETIGINGSOORLOG" Willy Brandt; „Blijven samenwerken met Arabische landen" Machtsstrijd in het Kremlin? HFT WEER Eerste persconferentie van de franse president Evenwicht Soepel beleid Gelach Nucleaire sector Chinese wapens voor Syrië „Onvoor waardelijk" Agressiemacht Eigen toekomst Hoogwater Zon- en Maanstanden Scherpe aanval Gemeen schappelijke taal Het mijnongeluk op Formosa Weerbericht PraitkeHHg bi} i IS TEKHCUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. 9. van de Sand* Redactie» en Admlaiatratte-edresSmldswal Telefoon: (01150V-J073, Gironummer: 38180 Abonnementsprijs: ƒ8,— per kwartaal; per maand ƒ3,70 Loste nummers 18 eent, indusfef 4 X B.t.w. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 11 JULI 1969 25e Jaargang No. 6023 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneazen Advertentieprijsper mm 16 cent; minima» per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bi] vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit Mad 80 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot om. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummes tot 10 uur voormiddag. President Pompidou van Fr ank- krijk heeft donderdag op een persconferentie in Parijs ver klaard, dat Frankrijk voorlopig het volledige verbod op de uit voer van wapens naar Israël zal handhaven. Pompidou die sprak op zijn eerste persconferentie na zijn ambtsaanvaarding als pre sident, zei dat contacten tussen de vier grote mogendheden de enige basis vormen voor de op lossing van de „chronische" cri sis in het midden-oosten. Als Frankrijk het wapenem bargo tegen Israël opnieuw in studie zou nemen, zou het alleen gaan om de terugkeer naar het „selectieve" embargo zoals dit vóór januari van dit jaar be stond. Het embargo bedreigt het voortbestaan van Israël niet. Pompidou drong aan op stop zetting van alle wapenleveran ties aan de landen van het mid den-oosten. De politiek van Frankrijk is niet gericht op de verkoop van wapens, maar op herstel van de vrede in het mid den-oosten. Daarom moet het militaire evenwicht in het mid den-oosten gehandhaafd blijven. Frankrijk, aldus Pompidou, wil meewerken aan de pogingen om tot een regeling in het midden oosten te komen, op grond waar van Israël in vrede kan leven binnen erkende en gewaarborg de grenzen. Bij elke regeling moest echter rekening worden gehouden met het vraagstuk van de Palestijn se vluchtelingen. Israël diende te beseffen dat het niet met mi litaire middelen tot een blijven de regeling kan komen. Aanvankelijk vreesde men, dat het lek, dat donderdag werd ont dekt aan het druksysteem van de eerste trap van de Saturnusraket, die de ApoHo-11 buiten de aan trekkingskracht van de aarde zal stuwen, uitstel van de lancering, op 16 juli, zou veroorzaken. Nadat technici in korte tijd met enkele simpele handelingen het euvel had den verholpen, kon worden mee gedeeld dat alle moeilijkheden be vredigend waren opgelost. De aftelling Is afgelopen nacbi om één nur begonnen. Pompidou verklaarde dat Frank- krjjk in principe geen bezwaar heeft tegen toetreding tot de E.E.G. van Engeland en andere landen. Hij (hoopte op een top conferentie in de komende maanden van de leiders van de zes landen van de E.E.G. Wat de eventuele toetreding van Engeland betreft zei de Franse president dat hij geen be sprekingen wil beginnen, voor dat hij de moeilijkheden, pers pectieven en de gemeenschap pelijke houding van de „zes" kent. Hij beklemtoonde de nood zaak de eerste fase van de E.E.G. te voltooien. Dit moet vóór het einde van dit jaar gebeuren. De topconferentie van de zes van de E.E.G. moet volgens Pom pidou geen agenda hebben. Er moet vrij van gedachten worden gewisseld over de afbouw en de toekomst van de E.E.G. Volgens waarnemers zijn er geen belangrijke wijzigingen in de Franse politiek te constateren. Pompidou schijnt zoals gewoon lijk een soepel beleid te willen voeren zonder zichzelf of zijn regering op bepaalde punten vast te leggen. Hij legde de nadruk op de vriendschappelijke band tussen Frankrijk en de Verenigde Sta ten, maar hij voegde er aan toe: „Ik denk dat dit bondgenoot schap zich moet ontwikkelen buiten het kader van organisa- tjps zoals de NAVO". De huidi ge Amerikaanse politiek in Viet nam is volgens Pompidou een teken dat de zienswijzen van Washington en Parijs dichter bij elkaar komen te liggen. De president ontlokte gelach aan de journalisten met een sar castische verwijzing naar de Brit se aarzelingen in het verleden om tot de E.E.G. toe te treden. Pompidou herhaalde zijn voor stel voor een topconferentie om de voltooiing van het huidige sta dium en de toekomst van de ge meenschap te bespreken. Frankrijk zal het martelaar schap van de Joden onder het na ziregime nooit vergeten, aldus Pompidou, maar een volledig wapen-embargo is geen bedrei ging voor Israëls bestaan. Veran dering in het beleid ten aanzien van midden-oosten zou kunnen inhouden dat Frankrijk terug keert naar het beperkte embargo. De regering controleerde toen alle wapenzendingen naar Israël, Syrië, Jordanië en Egypte. Pom pidou sprak zich tijdens de pers conferentie uit voor het beëindi gen van alle wapenzendingen. De verkiezingsuitslag heeft aangetoond dat het Franse volk instemt met de grondslagen van de vijfde republiek, aldus Pom pidou. De politieke strijd moet zich dus afspelen binnen het ka der dat generaal De Gaulle in 1958 heeft vastgelegd. Pompidou zei dat er geen spra ke van is dat frankrijk het be stuur over de grotendeels Frans sprekende Canadese provincie Quebec waar president De Gaulle de separatisten steunde zou overnemen. Maar het is van zelfsprekend dat Frankrijk „nauwe en uitstekende betrek kingen" onderhoudt met Quebec. Over de economie, die het grootste struikelblok van zijn ka binet kan zijn, zei de president dat de inflatoire tendenzen in Frankrijk zowel een positieve als een negatieve kant hebben. De nucleaire sector moet prio riteit in het militair budget heb ben, aldus Pompidou. De opposi tie heeft de eigen Franse kern macht vaak aangevallen als zijn de te kostbaar. De eerste persconferentie van de president was minder formeel dan de halfjaarlijkse persbijeen komsten van generaal De Gaulle. Er waren geen ministers, ambte naren en vooraanstaande per soonlijkheden bij aanwezig, zoals gebruikelijk bij de persconferen ties van de generaal, maar vrij wel uitsluitend journalisten. Op de bijeenkomst van de op perste Sowjet heeft de minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, donderdag een verslag van meer dan anderhalf uur voor gelezen over de internationale toe stand en de buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie. Giomyko zei dat het Warschau- pakt nooit enige bedreiging van de socialistische doeleinden van zijn lld-staten zal toestaan. Deze opmerking wordt door westelijke v: aarnemers zo gezien, dat de Sow jet-Unie bereid is tot een interven tie evenals in Tsjecho-SIowakije, als mocht blijken dat een der Oost- europese landen tekenen vertoont aan de communistische controle te ontsnappen. Gromyko zei verder o.m.: „De toegenomen kracht van het War- schauverdrag waarborgt de vrede en de veiligheid in Europa". Hij verwierp de beschuldiging van het westen dat de Sowjet-Unie voor een vorm van beperkte souvereini- teit van de met haar verbonden landen is. Gromyko stelde de vor ming van een atoomvrije zone in LEEUWARDEN: Het prinselijk gezin brengt op het ogenblik een vakantie in noord-Nederland door. Hier prins Claus met zijn zoon prins Willem-Alexander tij dens een wandeling in de omge ving van Leeuwarden. Syrië heeft de afgelopen dagen als een schenking wapens ter waarde van ongeveer 55 miljoen gulden van China ontvangen, al dus heeft donderdag het Syrisch blad „El Sayad" gemeld. De aard van de wapens werd niet ver meld, wèl dat ze onmiddellijk naar het „front" zijn doorgezon den. In het westelijk centraal hoog land van West-ïrian hebben stamleden 10 tot 20 Indonesische militairen gedood, zo heeft een Indonesische regeringswoord voerder in Biak meegedeeld. Vol gens hem zal_ dit incident niet van invloed zijn op de daad van „vrije keuze", waarmee de toe komstige status van het gebied moet worden bepaald. Het bloedige incident is vol gens de Indonesische lezing op 1 juli begonnen, toen met bijlen en speren gewapende stamleden onverwacht de aanval openden op de Indonesische militairen bij de basis nabij het dorp Moana- niani. De stamleden zouden ge steund zijn door enige politie agenten die op 29 april hadden deelgenomen aan de opstand in het dorp Enarotali, dat enige kilometers van Moanamani ligt verwijderd. ■■iinrit politici ia Djakarta hebben donderdag hun landge noten opgeroepen de Indonesi sche regering in de „daad van vrije keuze" te steunen. In een gezamenlijke verklaring zeiden ze dat West-ïrian een deel van Indonesië werd, toen dat land in 1945 zijn onafhankelijkheid pro clameerde. „Het lot van een mil joen Irianezen is toevertrouwd aan president Soeharto én daar om moeten wij allen hem en de regering helpen winnen", zo heette het in de verklaring. Voor generaal-majoor Kemal Idris, de militaire bevelhebber van Oost- Indonesië die tevens veiligheids commandant voor Westlrian is, schijnt er geen twijfel over de uitslag van de volteraadpleging te bestaan. Hij verklaarde deze week in Ambon: „Het is zeker dat Indonesië de daad van vrije keuze wint en dat West-ïrian in de schoot van Indonesië blijft". Een afvaardiging van Indone- sië's opperste adviesraad is don derdag naar West-ïrian vertrok ken om de volteraadpleging te ■vuigUBk Te Parijs werd donderdagmor gen de 25e bijeenkomst van het vredesgesprek over Vietnam ge houden. De leider van de Noordvietna- mese delegatie, Xoean Thoey, pro testeerde tegen aanvallen in het gebied ten noorden van de gede militariseerde zone, die Ameri kaanse vliegtuigen op 7 en 8 juli zouden hebben gedaan en waarbij onder de burgerbevolking slacht offers zouden zijn gevallen. Hij wees erop dat zijn regering haar goede wil had getoond door ter gelegenheid van de Amerikaanse onafhankelijkheidsdag (4 juli) drie Amerikaanse piloten vrij te laten. Mevrouw Ngoeyen Thi Binh, de leidster van de delegatie van de voorlopige „revolutionaire" rege ring van Zuid-Vietnam, verklaarde dat haar regering „bereid is te spreken over de onvoorwaardelijke terugtrekking van alle Amerikaan se troepen en die van hun buiten landse bondgenoten uit Zuid-Viet nam". Met politieke groeperingen in Zuid-Vietnam die voor vrede, on- afhanke'ükheid en neutraljteit zijn, wil de voorlopige revolutio naire regering praten over de vor ming van een coalitieregering. Over de Amerikaanse vredeswil zei mevr. Binh spottend dat deze in feite blijkt uit „vermeerdering van de zuiveringsoperaties en ernstige bombardementen en aan vallen". Ook de Noordvietnamese dele gatieleider Xoean Thoey trok de Amerikaanse goede trouw in twij fel en weet het aan de Ameri kanen dat het overleg in Parijs niet vooruit komt. Hij eiste on voorwaardelijke terugtrekking van de Amerikaanse troepen en ver klaarde nogmaals zijn steun aan de voorlopige revolutionaire rege ring van Zuid-Vietnam. De vertegenwoordiger van de Zuidvietnamese regering, Pham Dang Lam, stelde dat het nooit tot werkelijke vrede in Vietnam zal komen zonder een doeltreffend gecontroleerde terugtrekking van de „communistische agressie macht" uit het zuiden. Volgens hem gaat de infiltratie van man schappen en materieel uit het noorden naar het zuiden nog steeds door. De Amerikaanse vertegenwoor diger Cabot Lodge heeft gezegd: „Wat betreft het terugtrekken van troepen zijn wij bereid hier? over te onderhandelen, maar wij hebben geen enkele aanwijzing, dat men van uw kant ook hiertoe bereid is. TJ blijft doorgaan met uw eis inzake het eenzijdige te rugtrekken van de met Zuid-Viet nam verbonden strijdkrachten". Cabot Lodge verklaarde verder nog: „Wij zullen blijven zoeken naar de mogelijkheid voor het volk van Zuid-Vietnam om over zijn eigen politieke toekomst te beslissen zonder inmenging van buiten". VRIJDAG 11 JULI v.m. n.m Cadzand* 11.26 11.47 Breskens 11.51 Terneuzen 00.27 12.46 Hansweert 1.06 1.15 Walsoorden 1.10 1.29 ZATERDAG 12 JULI v.m. n.m. Cadzand 12.14 Breskens 0.14 12.39 Terneuzen 0.50 1.09 Hansweert 1.29 1.48 Walsoorden 1.33 1.52 ZON MAAN op onder op onder juli 11 4.33 20.57 01.14 19.21 12 4.34 20.56 01.51 20.17 13 4.35 20.56 02.42 20.59 14 4.36 20.56 03.44 21.30 15 4.37 20,54 04.55 21.62 het gebied van de Middellandse Zee voor. Sprekend over de toestand in het midden-oosten deed hij een scherpe aanval op de politiek van Israël. Het was echter te vroeg om te voorspellen hoe het vier- mogendhedengesprek in de Ver enigde Naties zou aflopen. Gromyko verklaarde dat de Sowjet-Unie uitgebreide bespre kingen met China wenst over de betrekkingen tussen beide landen, maar hij wist niet of de Chinese leiders hiermee zullen instemmen. Met de Verenigde Staten is de Sowjet-Unie bereid te spreken over de mogelijkheden de wederzijdse betrekkingen uit te breiden. Maar, aldus Gromyko, het is duidelijk dat wij verdeeld zijn door diepe klasseverschillen. De Sowjet-Unie heeft zich op het standpunt gesteld, dat bij vraagstukken betreffende het handhaven van de vrede de Sow jet-Unie en de Verenigde Staten „een gemeenschappelijke taal" kunnen vinden. „Wij hebben nota genomen van de verklaring van president Nixon, dat een periode van confrontatie voorbij is en dat nu het tijdperk van onderhande lingen is aangebroken". Gromyko noemde Cuba een land dat tot de socialistische familie behoort, „Al ligt het geografisch ver weg, toch ligt het ons zeer na aan het hart". Senator William Fulbright, de democratische voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse zaken, heeft de Amerikaanse minister van de fensie Meivin Laird ervan be- Volgens de Westduitse minister van buitenlandse zaken Willy Brandt moet Duitsland ondanks de ophanden zijnde erkenning van Oost-Duits'ana door Egypte (het vijfde Arab'sche land) een politiek van begrip blijven voeren tegen over de Arabische wereld. In een uilzeiding van de Duitse televisie verklaarde Biandt dat men open moet blijven staan voor de moge lijkheid, dat men in de toekomst niet met enkele maar met alle Arabische landen moet samenwer ken. De gevolgen van de crisis in het midden-oosten voor West- DuUsland zijn slechts „nevenver schijnselen". Zij vloeien voort uit de grotere politieke machtsconcen traties, zoals de aanwezigheid van de Russen in de Middellandse Zee en het midden-oosten. Brandt ziet het besluit van Nas ser voornamelijk als een „formele aangelegenheid" die men welis waar niet moet onderschatten, maar zeker niet moet dramatise ren. Bovendien heeft Oost-Duits- land altijd al een afgezant in Cairo gehad. Naast een houding van begrip voor de Arabieren noemde Brandt als tweede „oriënteringspunt" de verplichting van Bonn er in geen geval aan mee te werken, dat de staat Israël wordt verwoest en dat de bewoners worden bedreigd. In het kader van het streven naar eenheid in Europa deed Brandt een beroep op de volken van Europa geen ontwikkeling toe te laten, die zou kunnen leiden tot het ontstaan van een in de wereld- oolitiek almachtig trio, gevormd door het duo Moskou-Washington en door Peking. Het aantal slachtoffers ten ge volge van de mijnramp te Jui- fang op Formosa is gestegen tot 28, zo meldt het nationalistisch- Chinese persbureau. Nadat, door een ontploffing in de mijn 25 mijnwerkers waren omgekomen, bezweken drie gewonden in het ziekenhuis. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Tijdelijk regen Veel bewolking met tijdelijk enige regen of motregen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Dezelfde temperatureii als gisteren of iets humt», gehuldigd hem onaangename be richten van de geheime dienst te onthouden over de raketuitrus ting van Rusland. In een brief aan Laird schrijft Fulbright dat de minister de schijn wekt alsof alle geheime berichten erop dui den, dat Rusland momenteel in staat is Amerika een vernietigen de slag toe te brengen met atoom wapens. Volgens Fulbright probeert Laird. met deze opvatting de ia de Amerikaanse senaat en door de publieke opinie zo fel omstreden bouw van het abm-raket-afweer- systeem er door te drukken. Fulbright zegt dat de desbe treffende instanties, in tegenstel ling tot wat Laiird beweert, er niet van overtuigd zijn dat de Sowjet-Unie in staat is met één Slag de atomaire vergeldings wapens van Amerika te vernieti gen. De aanval van Fulbright was het eerste hoogtepunt in de dins dag begonnen discussie in de Amerikaanse senaat over de bouw van het abm-systeem (anti- ballistische raketten). In het Kremlin woedt 'n strijd om de macht en het land staat aan de rand van een leiderscrisis. Dit is de mening van de Ameri kaanse senator Jackson, voorzit ter van een regeringscommissie die voortdurend studie van de politieke ontwikkelingen in de Sowjet-Unie maakt. Volgens de senator staan de elf leden van het politieke bureau betrekkelijk on wetend tegenover de buitenwe reld en maken zij in de buiten landse politiek ernstige beoor delingsfouten. in welk verband hij aan de invasie in Tsjecho-SIo wakije herinnerde. Steeds meer analysen taxeren de Sowjet-Unie op een gevaarlijke, onbereken bare tegenstandster die op de rand van een leiderscrisis staat waarvan de uitkomst niet valt te voorspellen, aldus Jackson in een verslag aan de senaat. Deze on zekerheid moet naar zijn mening voldoende reden voor de senaat zijn om 'n voorzichtig standpunt in te nemen en president Nixon's program van anti-ballistische raketten te steunen TIJDELIJK REGEN Bóven het zeegebied tussen Ier land en de Azoren nam een gebied van hoge luchtdruk belangrijk in betekenis toe. Tussen dit druksy steem eri een denressie ten oosten van IJsland stroomt over de Brits» eilanden vochtige oceaanlucht ïn de richting van het vaste land. Het laat zich aanzien, dat de voorste begrenzing van deze lucht vandaag met enige regen of motregen ons land zal passeren. Er wordt daar bij een matige tot vrij krachtige wind verwacht tussen zuidwest en noordwest. De temperaturen zul len dezelfde waarden bereiken als donderdag of iets hoger .worden.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1