PROVINCIAAL NIEUWS Kinderen liggen in het gras te sterven De verontreiniging van het Oosterscheldewater Ortiz Sanz „Een schande dat volk van W.-lrian werd vergeten" BIAFRA HEEFT GEEN KLEUTERS MEER Massaal plan voor dagvluchten moet er komen Kiesinger tegen de N.P.D. Nieuw raketwapen in West-Duitsland Vergadering van Palestijnse verzetsbeweging Pagma Met of zonder Aardenburg, Axel Middelburg Sluis Bonden doen voorstellen voor salarisverbetering verkeersleiders Schiphol Persleiding naar Westerschelde enige oplossing Ongeregeldheden in Nairobi Ellende niet meer te dragen Plan voor dagvluchten «JEMENIETEN BESCHULDIGD VAN AANSLAG OP NIXON Brasilia heeft de meeste analfabeten BIAFRA VERWERPT HULPVOORSTEL Biafra meldt Nigeriaanse luchtaanval Miniverzet Wa0®(Rc!ag 9 juli 1969 DE VRJfF. ZEEUW' Dftte'jebig meisje aangereden Gistermiddag omstreeks kwart voor v«f liep de 3-jarige J. K. uit een bunker aan de Hogendijk de rijweg op op het moment dat uit de richting Mr Haarmanweg een personenauto naderde. Het meis je liep tegen de linkerzijde van de auto op en bekwam daarbij een dij beenbreuk. Dokter J. J. J. van de Griek ver leende de eerste hulp en liet het kind per ambulance naar het Ju liana ziekenhuis vervoeren. De bestuurder van de auto, vermoedelijk een blauwe Ford, is doorgereden. Gevonden fietsen en bromfietsen Een aantal in het tweede half jaar 1968 en in de eerste maanden van 1969 door de gemeentepolitie KANAAL TERNEUZEN-GENT SCHEEPVAARTBEWEGING van maandag 7 juli (na 11 uur) tot dinsdag 3 juli (tot 16 uur) Bestemd voor Terneuzen: 8 juli Annie G, 320 dwt (Ned.) Gepasseerd naar Gent 7 juli: Barhöft, 500 dwt (W.-Dld) Twee Gezusters, 1090 dwt (Ned.) Bastant, 1147 dwt (Noor) 8 juli Rudolf Karstens, 700 dwt (W.-Dld) Opawa, 62.840 dwt (Eng.) Balmoral, 1789 dwt (Lib.) Ligovo, 3450 dwt (Rus) Falco, 984 dw (Ned.) Don Juan, 1334 dwt (Zweed) Texaco Rotterdam, 22.200 dwt (Eng.) Dependance, 260 dwt (Ned.) Vertrokken van Terneuzen 8 juli: Heimar, 650 dwt (W.-Dld) Zeevaart, 414 dwt (Ned.) Valiant, 950 dwt (Ned.) Gepasseerd van Gent 8 juli: Lucie Delmas, 13.281 dwt (Frans) Marie Annick, 815 dwt (Frans) Eliana, 3175 dwt (Rus) Falco, 984 dwt (Ned.) Over de missie van ambassa deur Ortiz Sanz in West-Irian wordt in New York zelden iets bekendgemaakt en zijn periodie ke rapporten blijven geheim. Daarom was men uiterst verrast over een interview dat de Boli viaanse afgevaardigde aan een correspondent van de New York Times heeft gegeven en dat maandag werd gepubliceerd. Or tiz Sanz geeft daarin voor het eerst openlijk toe, dat zijn plan voor de volksraadpleging door de Indonesische regering werd ver worpen. De vertegenwoordiger van de Verenigde Naties had voorge steld dat in de kuststreken van West-Irian het democratische principe van één man-één stem zou worden gevolgd en'dat in het binnenland afgevaardigden zou den worden benoemd voor con sultatieve vergaderingen. Maar de Indonesische regering, die vol gens de correspondent van de New York Times de daad van vrije keuze een hinderlijke for maliteit vindt, wilde niets van het plan van de Boliviaanse am bassadeur weten. Het artikel wordt besloten met de volgende visie van de V.N.-vertegenwoor diger: „De wereld heeft een mo rele verantwoordelijkheid voor^ 't Iriaanse volk. Het is de plicht van de Verenigde Naties, de ge- industrialiseerde landen en ieder een daarbuiten om na te gaan wat er op ein serieuze, edelmoe dige en snelle wijze moet worden gedaan om dit prachtige volk tenminste de essentiële vruchten van onze beschaving te geven. Het is een schande dat dit volk zo lang werd vergeten". voorzitter van het Indone sische parlement, Achmad Sjai- chu, beeft dinsdag verklaard er van Overtuigd te zijn dat West- Irian deel zal blijven uitmaken van de Indonesische republiek „met of zonder daad van vrije keuze". Sjaichu noemde het vol trekken van de daad van vrije keuze in de periode van 14 juli tot 4 augustus een teken van de bereidwilligheid van Indonesië Ja overeenkomst van New i -jnennn. r. lEdMnHF gevonden of onbeheerd aange troffen brommers en heren- en damesfietsen, waarvan de eige naar tot heden onbekend is ge bleven, zullen na 17 juli worden upgeruimd. Zij die van een eventuele ver missing van hun voertuig nog geen aangifte deden of dit vol gens hun mening onvolledig deden, kunnen zich alsnog vóór die datum aan het politiebureau vervoegen. Erkende handelaren géén particulieren die interesse hebben om de voertuigen te kopen, kunnen zich na genoemde datum maar uiterlijk vóór 22 juli 1969, aan genoemd bureau, Rosegracht 15, vervoegen om na bezichtiging schriftelijk een bod te doen op het totaal vam de op te ruimen voertuigen. Wijkzuster Tot wijkzuster bij het Wit-Gele Kruis te Aardenburg is benoemd zuster Maria Ancilla uit Rijen. Zij volgt zuster Emilienme op, die de dienst met pensioen heeft ver laten. Botsing met flinke schade Maandag omstreeks het mid daguur ontstond op de vo'or- rangskruising ZuidsingelKa- naalkade/OranjestraatKinder dijk te Axel een botsing tussen een personenauto en een vracht auto. De oorzaak is te wijten aan het feit dat de bestuurder van de personenauto, L. L. de W. uit Aalst (B.), die uit de richting Oranjestraat kwam *gereden, ver zuimde voorrang te verlenen aan de vrachtauto die van de Zuid singel kwam en bestuurd werd door J. F. uit Westkapelle. De botsing leverde Rink wat materiële schade op aan de Bel gische auto. De vrachtauto liep geen noemenswaardige schade op. Eervol ontslag Bij koninklijk besluit is aan de heer A. A. van Eeten op zijn ver zoek in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd met ingang van 1 augustus 1969 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Dui- veland met dank voor de lang durige diensten als burgemeester bewezen. Openbare verkoping In hotel „Sandersde Paauw" vond een openbare verkoping plaats van een woonhuis met be drijfsruimte in de Hoogstraat, een en ander ten overstaan van notaris A. J. Herdink. Er bestond weinig animo. Op het woonhuis werd niet geboden. De verkoop van de bedrijfsruimte werd inge houden na een inschrijving' van 15.000 vóór de pauze. Carillonconcerten Vandaag (woensdag) zal prof. E. Delmotte op het carillon te Sluis een avondconcert verzor gen. Het middagconcert kwam te vervallen door het optreden van de kapel van de Belgische zee macht. Prof. Delmotte zal aan dit concert zijn medewerking ver lenen. Het avondconcert op het carillon (8 uur) luidt: 1. Water- Music, suite (Handel); 2. La chanson de Marinette (Taglia- fico)3. Twee menuetten van Haydn; 4. Carmen, selectie van Bizet; 5. Clair de la Lune (Debus sy)6. Melodie in F (Rubinstein) 7. Bekende volksliederen. En zorgt dus voor allerlei voordeeltjes voor onderweg. De Algemene Bond van Ambte naren, de Katholieke Bond van Overheidspersoneel en de Christe lijke Bond van Overheidspersoneel zullen gezamenlijk voorstellen in dienen tot verbetering van de sa larissen van het verkeersleidings- personeel op Schiphol, zo hebben wij vernomen van de heer A. van Rossen, voorzitter van de ABVA. De drie bonden achten evenals de bij het arabtenarencentrum aan- ges oten vereniging de tot nu toe door de regering gedane voorstel len onvoldoende. In dit verband whs* de ABVA erop dat het lucht- verkeersleidersgiide geen zitting heeft in de overleginstanties en dus geen voorstellen kan indienen. De regeringsvoorstellen en de voorstellen van de vier bonden, die aan het overleg deelnemen, worden eerst behandeld in de com missie van overleg bij het ministe rie van verkeer én waterstaat, die begin augustus zal bijeenkomen. In Biafra zijn de kleuters van twee a drie jaar reeds aan de hon- gerdood gestorven, nu gaan ie ouderen er aan. De hele bevolking lijdt aan eiwittekort en balanceert op de rand van de hongerdood. Het Rode Kruis heeft al vier we ken geen vlucht meer kunnen uit voeren. Alle gaarkeukens in Biafra, zo moeizaam met behulp van Europeanen opgebouwd, worden gesloten. Dat waren enkele van de trieste mededelingen waarmee mevrouw Middelkoop haar in meer nuchter.e termen sprekende echtgenoot dins dagavond np Schiphol aanvulde. In een onder leiding van gede puteerde J. van den Bos in het statenzaalcomplex in Middelburg gehouden bijeenkomst is maan dagmiddag besloten op korte ter mijn een tijdelijke technische voorziening te treffen om de ver ontreiniging van het Oosterschel dewater bij Yerseke, als gevolg waarvan het begin van het mos selseizoen met een maand moest worden uitgesteld, ongedaan te maken. Aan de bespreking namen deel vertegenwoordigers van de mos selhandelaren, mosselkwekers en mosselexporieurs, de gemeente besturen van Goes en Kloetinge, van rijks- en provinciale water staat, van het waterschap „De Brede Watering" van Zuid-Beve land, het produktschap van vis en visserijproduktenhet rijksinsti tuut voor de zuivering van afval water, de visserij vereniging Yer seke en de Zeeuwse vereniging tot behartiging van visserijbelan- gen (Zevibel). MOSSELSEIZOEN De heer Van den Bos weeg er in zijn welkomstwoord op dat G.S. met alle betrokkenen willen streven naar een oplossing van de problemen. Hij deelde mee dat de ifleuecteiir van de visserijen in algemene dienst in Amsterdam pogingen in 't werk stelt de ope ning van het mosselseizoen op 15 juli veilig te stellen. Daarnaast zal op korte termijn een oplossing nodig zijn om in augustus, wan neer het mosselseizoen op gang komt, de zekerheid te hebben dat zich geen complicaties meer zul len voordoen. CHLORERING Tij dens de discussies werd dui delijk, dat er op korte termijn, d.w.z. in afwachting van een defi nitieve oplossing in de vorm van een persleiding voor afvalwater naair de Westerschelde. maar één oplossing mogelijk is, n.l. het stichten van een chloreringsin- stallatie. Uit een door de ver tegenwoordigers van het Riza (rijksinstituut zuivering afval water) gegeven uiteenzetting bleek dat de beste plaats voor die installatie gelegen is in de directe omgeving van het gemaal bij Kattendijke aan de Oosterschel- de. Zo'n installatie, waarvan de stichtingskosten 70 tot 80.000 gul den zullen bedragen en die uiter aard, zolang de persleiding naar de Westerschelde niet aanwezig is, exploitatiekosten zal mee brengen, zal naar de verwachting van deskundigen met succes kun nen functioneren. Een kleine werkgroep zal, wanneer zich bij de voorberei ding van de bouw van de installa tie onverhoopt moeilijkheden mochten voordoen of ten op- acbte va© tost ««maai ieehpssjje bezwaren mochten voorkomen, adviseren en bemiddeling ver lenen. De vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Goes bleken bereid een voorstel bij de gemeenteraad in te dienen tot het geven van een opdracht voor de bouw van de chlorerings- installatie. Namens het produkt schap van vis en visserijproduk- ten werd toegezegd te bevorde ren, dat de financieringsmiddelen in de vorm van een geldlening vooir de bouw beschikbaar zullen worden gesteld.- Het is de bedoe ling dat de -Goese raad zich' woensdag 16 juli over dit voorstel zal uitspreken. OOSTERSCHELDE: Midden in de Oosterschelde, tussen Burgh op Westerschouwen en Kamperland op Noord-Beveland is het eerste deel van de Oosterscheldedam boven water gekomen. Het eilandje" zal dienen als werk- eilarid vanwaar de werkzaamhe den naar beide zijden worden uitgebreid. Als eenmaal de kilo meterlange dam gereed zal zijn, en de weg daarover in gebruik is, zal dit stellig te merken zijn aan de verkeersintensiteit over de Oosterscheldebrug. Tijdens een herdenkingsdienst in de r.k. kathedraal in Nairobi voor de zaterdag doodgeschoten Keniase minister voor economi sche planning, Tom Mboya, is het dinsdag tot érnstige onge regeldheden gekomen. Duizenden leden van de loeö-stam trokken al - schreeuwend ,-,dume, dume" (stier), het symbool voor de min derheidspartij, de Kenyase volks unie, door de straten. Voetgan gers werden aangevallen en auto's met stenen bekogeld. Ook' de auto van president Kenyata werd aangevallen. Oproerpolitie en militairen trachtten de loeo's met traangas uiteen te drijven. Aanvankelijk was het vrij rus tig in Nairobi. Bij de aankomst van het stoffelijk overschot van Mboya bij de kathedraal wier pen vele loeo's zich op de grond en steeg een luid gejammer uit de menigte op. Voor het begin van de kerkelijke uitvaartdienst hadden ruim 10.000 mensen de wegen naar de kathedraal ge blokkeerd. - Dc Westduitse bondskanselier Kiesinger heeft dinsdair de waar schuwing uitgesproken dat de extreem-rechtse nationaal demo cratische partij (N.P.D.) na Cs verkiezingen in september niet in het parlement mag komen. Tijdens het verkiezingscongres van de christen-democraten in Essen zei Kiesinger dat de West duitsers de rechtse extremisten zelf wel aan kunnen. De buiten wacht zou echter de intrede van de N.P.D. in de bondsdag in het licht van Duitslands verleden. „De mensen buiten Duitsland zullen zeggen dat het allemaal weer opnieuw begint. De N.P.D. is een ramp. Zij moet niet in de bondsdag (het parlement) komen. Kiesinger verwierp de jongste kritieken van de sociaal-demo cratische coalitiepartners die in recente uitlatingen van christen democratische leiders een poging zagen de N.P.D. in hun partij te integreren. De C.D.U. probeert volgens Kiesinger jonge mensen een „eigen nationaal zelfbewust zijn te geven omdat het verleden geen struikelblok moet zijn in de voortgang van de geschiede nis van een groot volk". Kiesinger zei dat men inder daad kan proberen de extreem rechtse partij te verbieden en ze duidelijk laten zien waar het gepaste nationaal bewustzijn ge vonden kan worden"'. „Ik ben vorige week met non- ien en paters uit Biafra terugge vlogen", zo riep ze uit. „Zelfs die ménsen kunnen de ellende niet meer dragen. De kinderen liggen n het gras te sterven. Dat maakt een vreselijke indruk op de Euro peanen, die er werken. Ze raken overstuur of krijgen er zelfs een shock van. Er gaat van die hon gersnood zo'n demoraliserende in vloed uit. Iedereen in Biafra be gint te stelen. Dat gebeurde vroe ger nooit. Toen was iedereen er goudi-eerlijk. Hoe is het in de we reld mogelijk, dat Europa dit al les toelaat, vragen we ons af. Het vertrouwen is bij iedereen weg. Waarom grijpen met name Engeland en Frankrijk niet in? Waarom stoppen ze hun wapen leveranties naar Nigeria niet? Dan zou Rusland ook wel volgen. Waarom verbreken de Europese landen de economische betrekkin gen met Nigeria niet? Dan wordt oorlog voeren daar onmogelijk. Maar kennelijk hechten deze Euro pese landen meer waarde aan hun handel met Nigeria dan aan het verhinderen van de oorlog, en daarmee doel ik ook op Nederland, dat voor zover het de handel met Nigeria betreft na Engeland de tweede plaats inneemt". Dokter Middelkoop, die in Biafra de coördinatie van de hulpver lening heeft behartigd, en die thans in het uitvoerend comité zit van de Joint Church Aid, keerde dinsdagavond terug uit Genève, waar de gezamenlijke hulporgani saties der kerken zich hebben af gevraagd op welke wijze de ramp van de massale hongerdood nog kan worden vermeden. De vergadering in Genève was tot de conclusie gekomen, dat 'n succesvolle formule alleen denk baar is, wanneer zij wordt ge accepteerd zowel door Nigeria als Biafra. De Joint Church Aid roept daarom alle bij de hulp be trokken regeringen, die van goe de wil zijn, op tot ondersteuning van een realistisch plan voor dagvluchten. Dit plan moet wor den afgesloten tussen Nigeria, Biafra en een derde neutrale partij, waarbij ieder in deze drie partijen zelf controleurs mag aanwijzen om toezicht op de juis te naleving van het project uit te oefenen en om de ladingen te In New York is maandag een proces begonnen tegen een Jeme- niet en zijn twee zoons, die ervan worden beschuldigd een aanslag op president Nixon te hebben willen pegen. v De 43-jarige Achmed Rageh Namer en zijn twee zoons Hoes sein (21) en Abdo (19) zouden op 7 november van het vorig jaar twee dagen na de Ame rikaanse presidentsverkiezingen een samenzwering tegen het leven van Nixon hebben be raamd. Op 9 november deed de politie een inval in hun woning in Brooklyn en vond twee gewe- 1 ren en twee messen. De mannen kunnen tot een maximale gevangenisstraf van 25 jaar worden veroordeeld. De luchtmacht van West-Duits land zal tegen 1972 de beschik king he.bben over een nieuw ty pe raket, die in staat is de mo dernste verdedigingssystemen van Russische schepen uit te schakelen. Dit heeft het West duitse ministerie van defensie in Bonn bekendgemaakt. De raketten, die ongeveer 700.000 mark per stuk kosten, kunnen na de lancering bijna 40 kilometer over de golven blijven scheren. De woordvoerder van het ministerie bevestigde berich ten van het Duitse weekblad „Spiegel" dat starfighters raket ten konden afvuren onder het radarnet van de tegenstander, zodat diens schepen er geen ver weer tegen hebben. De raketten kunnen de Russische tegenhan ger de „styx" in snelheid achter zich laten en op een vreemd spoor zetten. De „styx" vliegt op een hoogte tussen 300 en 600 meter en kan door een anti-ra ket-raket onschadeliik worden femaakt. De Braziliaanse hoofdstad Bra silia een van de modernste ste den ter wereld heeft het hoog ste percentage analfabetén in het land. Van de 500.000 inwoners kan volens een pas bekendge maakte statistiek 80,8 procent le zen noch schrijven. controleren op plaatsen en on der voorwaarden die voor beide zijden acceptabel zijn. Bovendien mogen partijen waarnemers aan wijzen, die de vluchten verge zellen als garantie, dat alleen gevlogen zal worden door ge neutraliseerde luchtwegen. Ge» zien de toenemende sterftecijfer» in Biafra vraagt Joint Church Aid de mogelijkheid om nog voor een zeer beperkte tijd, ge durende welke de besprekingen voor de dagvluchten dienen te worden gehouden, nachtvluch ten te mogen uitvoeren. Naar bekend zijn er ook plan nen van Engeland en van het rode kruis. Dokter Middelkoop geloofde niet dat er iets terecht zal komen van de optimistische verwachtingen van de Britse mi nister van buitenlandse zaken Stewart, die maandag heeft ge zegd, dat er daglichtvluchten over Nigeria naar Biafra zouden worden geleid. Biafra zal het NigeriaanM voorstel voor rode kruis-vluch- ten overdag, gecontroleerd doo» neutrale waarnemers op federaal gebied, verwerpen. Dit heeft In- natius Kugbara, hoofd van het Biafraans bureau in Londen, dinsdag meegedeeld. „Biafra tel geen voedsel aanvaarden van Nigeria of voedsel dat over Ni- geriaans grondgebied wordt ge» transporteerd", aldus Kugbara, Biafra wil wel international# supervisie van hulpvluchten aan» vaarden, als die plaatsvindt bui» ten Nigeria, bijvoorbeeld op de rode kruisbases in Cotonou en Fernando Po. Bij de waarnemers mogen dan ook Nigerianen zijn. Biafra vreest dat het voedsel door Nigeria zou worden „ver» giftigd", dat de rode kruisvlieg- tuigen gebruikt zullen worden voor troepentransport naar Biaf ra en dat internationale waar nemers door manipulaties niet m staat zullen zijn de veiligheid van het voedsel te garanderen, De Biafraanse radio heeft gis teren gemeld dat twee vliegtui gen van de Nigeriaanse lucht macht een dorp in de provincjp Owerri hebben beschoten op 'h moment dat daar markt werd gehouden. Bij deze beschieting is volgens het radiostation een vrouw om het leven gekomen, terwijl meer dan 30 dorpelingen gewond wer den. De vliegtuigen zouden ook enige huizen hebben vernield in een aan het marktplein grenzen-, de woonwijk. Vertegenwoordigers van ver schillende organisaties van d« Palestijnse verzetsbeweging heb ben in de afgelopen dagen een speciale vergadering gehouden la de Jordaanse hoofdstad Amman zo meldt het Joegoslavische pers bureau Tanjoeg. In Palestijnse kringen werd veel belang gehecht aan de bij eenkomst, omdat slechts kort te voren ingrijpende veranderingen hadden plaats gevonden iji de Jordaanse regering en het opper bevel waarbij een tendens was te bespeuren tot beperking van de vrijheid van optreden van de Palestijnse guerrilla's in Jorda nië. Op de vergadering werd ge waarschuwd tegen het streven van „contra-revolutionairen" naar ondermijning van de Pales tijnse bevrijdingsbeweging en werd opnieuw het denkbeeld van een politieke oplossing voor de crisis in 't midden-oosten krach tig afgewezen. De gedelegeerden achtten het bestaan van de vele kleine com mandogroepen buiten de twee grote organisaties, de Palestijnse bevrijdingsorganisatie en het commando voor de Palestijnse gewapende strijd, 'n gevaar voor de eenheid en veiligheid van de Palestijnse revolutie. In Jordanië bestaan ongeveer 30 van deze zelfstandige miniverzetsbewegin» gen. Eveneens in het kader van de eenheid stond het gesprek over 't conflict over de verantwoordelijk heid voor sommige verzetsactivi teiten tussen de Palestijnse be vrijdingsbeweging Al Fatah en 't volksfront voor de bevrijding van Palestina. Zo hebben beide orga nisaties de eer opgeëist voor de recente bomaanslagen bij de klaagmuur in Jeruzalem en op de oliepijpleiding bij Haifa. De vergaderaars besteedden ook aandacht aan het conflict in Libanon tussen de autoriteiten en de daar opererende Palestijnse verzetsorganisaties, wat heeft ge leid tot de reeds 2% maand du rende regeringscrisis.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3