Egyptische commando eenheid stak Suezkanaal over Spoor van verwoesting langs Nederlandse kust Dertig Israliërs gedood in gevecht van vijf uur VOOR GEBAK SMIDTS PURE SPECULATIE? RADIO DE KOCK FOUILLERING NA PARADE OP VLIEGVELD Frankrijk verbiedt alcoholdranken langs de verkeerswegen MINSTENS 36 DODEN DOOR NOODWEER HET WEER Eerste Amerikaanse troepen verlaten Vietnam Storm raasde over West-Europa WOENSDAG 9 JULI 1969 25e Jaargang No. 6021 Uitgeefster N.V. v/b Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Banketbakkerij Chinees protest bij Sowjet-Unie Syrië krijgt hulp van de DDR Bunkers opgeblazen Chinese wapens Nog meer actie Hevig luchtgevecht boven heuvels van Golan Harttransplantatie in Zwitserland Voor de vrede 14-jarige knaap gedood Schip gebroken Verkenners Hengelaars Tankschip gezonken „Holland Vier" vernield Slachtoffers in Frankrijk Vermiste jongens terecht Weerbericht Hoogwater iE©n- @n Maanstanden «8- «SMBiöWSs-tr® «««102Ê H DiMK&raHóoMndaetaur: P. 9. van de Scads Radactie- en Administratie-adresSffridswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 88150 Abonnementsprijs c f8r— per kwartaal; pee maan! f2,TO Losse nummers 15 cent, inclusief 4 X B.T.W. DE VRUE ZEEUW Acwwawwpms f>®f am i« eentj «mamma» per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adrei bureau van dit Mad 50 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummea tot 10 uur voormiddag- Inzending advertenties uiterlijk tot tun. 2 nuf. Zowel Egyptische als Israëli sche woordvoerders hebben dins dag melding gemaakt van een ern stig incident aan de Israëlische kant van het Suezkanaal. In Tel Aviv werd meegedeeld dat een Egyptische commando-eenheid een Israëlische stelling aan de oever van het kanaal had aange vallen, maar verdreven kon wor den voordat zij het steunpunt kon binnendringen. is het adres Nieuwediepstraat 1 Terneuzen Als pure speculatie bestempel den dinsdag Noordvietnamese en Amerikaanse functionarissen een Frans persbericht als zou een stil zwijgende overeenkomst over de geleidelijke terugtrekking van de troepen van hun landen uit Zuid- Vietnam voor de deur staan of misschien al van kracht zijn. Renê Dabernat, een. vooraan staand politiek commentator, schreef in het onafhankelijk-linkse blad „Combat" dat het akkoord was bereikt tijdens geheime be sprekingen in Parijs en elders. „Onzin", zei een woordvoerder van de Noordvietnamese delegatie naar de Parijse vredesconferentie, „Bij ons weten is er niets nieuws". Een zegsman van de Amerikaanse delegatie verklaarde: „Het zou prachtig zijn als het waar was, maar wij weten van niets van een overeenkomst, stilzwijgend of an derszins". China heeft dinsdag bij de Sowjet-Unie een „ernstig pro test" ingediend tegen het binnen dringen in Heiloenkiang (noord- oost-China) door Russische ka nonneerboten en vliegtuigen, heeft radio Peking meegedeeld. Russische grenswachten hebben volgens de nota het vuur ge opend op de Chinese bewoners en militairen op het eiland Bata aan de Chinese zijde van het hoofdkanaal van Heiloenkiang. De indringers zijn teruggedre ven. Het is niet bekend of er ge wonden of doden zijn. Zes vlieg tuigen hebben tijdens het inci dent herhaaldelijk over het eiland gevlogen, aldus de radio. Naast Irak en de volksrepubliek Zuid-Jemen zal Oost-Duitsland ook technische en financiële hulp gaan verlenen aan Syrië. Volgens be richten uit Damascus zal daartoe volgende week maandag een Oost- duitse delegatie voor een elfdaag- se bespreking naar Syrië vertrek ken. De delegatie staat onder 'lei ding van de Oostduitse minister van buitenlandse handel Horst Soeile. Zoals bekend zjjn deze drie Arabische landen onlangs over gegaan tot erkenning van de DDR. De Egyptenaren zouden negen doden op bet slagveld hebben' achtergelaten, terwijl de Israëli's geen verliezen zouden hebben ge leden. In Cairo zei een militaire woordvoerder dat een Egyptische infariterie-eenheid in een vijf uur durend gevecht 30 Israëli's had ge dood en zelf vijf man had verloren aan doden en gewonden. De Egyptische lezing luidt dat een Egyptische infanterie-eenheid het kanaal overstak ter hoogte van het Timsahmeer (ten zuiden van Ismailia) en de aanval opende op een versterkte Israëlische stelling. Niet alleen werd de stelling „ge zuiverd", waarbij ongeveer 30 Is raeli's werden gedood, bovendien werden alle bunkers in de stelling, alsmede twee tanks en twee pant serwagens opgeblazen. Vervolgens zouden de Egyptenaren een Is raëlische raketlanceerinstallatie hebben vernietigd. Bij een tegen aanval van Israëlische pantser voertuigen werd een derde tank bu.'ten gevecht gesteld, aldus de Egyptische woordvoerder. Nabij Oemm Sidra in het Jor-< daar dal hebben Israëlische strijd krachten 's nachts negen Arabi sche guerrillas gedood. Volgens welingelichte zegslie den hebben Israëlische veiligheids troepen in Jeruzalem beslag we ten te leggen op een met spring stoffen geladen voertuig, dat door Arabische saboteurs tot ontplof fing had moeten worden gebracht. Te Hebron in bezet Jordaans gebied zijn naar verluidt vorige week enige arrestaties verricht, die zouden hebben geleid tot de ontdekking van grote hoeveel heden wapens en explosieven, voornamelijk van Chinees fabri kaat. Arabische verzetsstrijders heb ben reeds tweemaal in Jeruza lem en in Tel Aviv met explo sieven geladen auto's tot ontplof fing gebracht in bevolkingscentra. Volgens radio Cairo is nog een tweede Egyptische commando-een heid in het gebied van het Tim- sah-meer het Suezkanaal overge stoken. Deze had een Israëlische raketlanceerinstallatie vernietigd, die de dag tevoren zou zijn ge bruikt voor een beschieting van de stad Ismailia. Bij de operatie raak ten volgens een militair communi qué vier Egyptische militairen ge wond. Voorts is meegedeeld dat op diverse plaatsen aan het ka naal de hele nacht door gescho ten is. Na een pauze van enkele uren was het vuren dinsdagochtend hervat en het duurde 's middags nog voort. Boven Koeneitra in de door Is raël bezette heuvels van Golan hebben Syrische en Israëlische straaljagers dinsdagmiddag een zwaar luchtgevecht geleverd, dat volgens Syrië eindigde met het neerstorten van vier Israëlische en drie Syrische toestellen. Israël zegt, dat de Syrische luchtmacht zeven straaljagers van het type Mig-2I heeft verloren terwijl aan eigen kant geen verliezen zijn ge leden. Het luchtgevecht, dat zich af speelde op hoogten tussen 3 en 9 km, begon, zo zegt een Syrisch communiqué, toen Israëlische toe stellen het Syrische luchtruim bin. nendrongen. Na een strijd die meer dan een uur duurde hadden de Sy rische straaljagers hun tegenstan ders verdreven. Een Israëlische woordvoerder zei daarentegen, dat het gevecht ontstond toen Syrische vliegtuigen het Israëlische luchtruim wilden binnendringen. De luchtslag wordt de zwaarste genoemd sedert dé zesdaagse oor log in 1967. Noordstraat 107 Tel. 01150-41:5; TERNEUZEN Dinsdagmorgen verlieten 814 militairen van de Amerikaanse negende Infanteriedivisie Zuid- Vietnam, als voorhoede van de 25.000 man die vóór eind augus tus naar de Verenigde Staten zullen terugkeren. De vertrekkende militairen, om hangen met bloemenslingers, hiel den op het vliegveld Tan Son Nhoet een parade voor generaal Creighton Abrams, de Amerikaan se militaire bevelhebber in Viet nam, die afscheid van de militai ren kwam nemen. Ook de Zuid- In Zürich heeft een groep art sen onder leiding van professor Senning maandag een harttrans plantatie uitgevoerd. Het is de tweede, maal dat in Zwitserland een menselijk hart werd overge plant. De ontvanger van het hart, wiens identiteit niet is onthuld maakt het goed. Ook over de do nor zijn geen bijzonderheden be kendgemaakt. Vietnamese president Ngoeyen Van Thieu was bij het afscheid aanwezig. De militairen werden op Tan Son Nhoet gefouilleerd op ver boden wapenbezit en ook de ba gage werd doorzocht om te voor komen, dat zij verdovende midde len, obscene foto's of ander ver boden materiaal mee naar huis zot-oen nemen. In een korte toespraak tot de vertrekkende troepen legde presi. dent Thieu er de nadruk op, dat de Amerikaanse militairen op het slagveld door Zuidvietnamese een heden zullen worden vervangen. Hij zei verheugd te zijn over het feit, dat precies een maand na zijn bespreking met president Nixon op Midway reeds een be gin kon worden gemaakt met deze vervangingsoperatie. Uit het vertrek van de militai ren blijkt volgens Thieu het wel slagen van het optreden der Ame rikaanse strijdkrachten in Viet nam. „Gezamenlijk hebben wij de „communistische invasie" een halt toegeroepen en de vijand zware verliezen toegebracht. De geal lieerde troepen zijn na de aanvang van de agressie naar Vietnam ge komen en hun sterkte wordt nog voordat de agressors zich terug trekken, verminderd. Dit zijn de feiten, waaruit blijkt wie jn dit conflict werkelijk voor de vrede is", aldus het Zuidvietnamese staatshoofd. Waarnemers viel het op dat bij de afscheidsceremonie wel Thieu, vice-president Ngoeyen Cao Ky en v ce-premier Tran Thien Kiem aanwezig waren, maar niet pre mier Tran Van Hoeong. De noordwesterstorm die maan dag over Nederland joeg, heeft op verschillende plaatsen ver nielingen aangericht. Op het wa ter kwamen verscheidene men sen met hun vaartuigen in moei lijkheden. Voor de kust raakten drie Fransen met hun zeiljachtje als gevolg van de storm in nood. De kotter KW-195 schoot te hulp en bracht de scMpifreukelingen naar IJmuiden. Het jachtje bleef drij vend achter. In Oostkapelle werd de 14-ja rige Adriaan de Bruijn uit Roo sendaal, die op het strand aan het spelen was, door een losge slagen plank getroffen. De plank was van een strandhuisje ge waaid. De knaap werd ernstig aan het hoofd gewond. Hij werd onmiddellijk overgebracht naar een ziekenhuis te Middelburg, waar hij kort na aankomst over leed. Op de Oosterschelde raakten verscheidene schepen in moei lijkheden. Alle opvarenden kon den veilig aan wal worden ge bracht. Omstreeks één uur brak het nog vrij nieuwe binnenvaar tuig Rlhenus-55 door de zware golven in tweeën. Op vijf rui men bleef het schip drijven. De toestand werd echter.zo penibel dat een boot van de rijkspolitie te water zes opvarenden over nam. De kapitein en een opva rende, alsmede de loods bleven aan boord. De sleepboot Walrus nam het schip samen met een bergingsvaartuig op sleeptouw maar bij Yerseke liep het vast op een zandbank. Daar werd het drietal dat nog aan boord was, overgenomen. Nabij Stavenisse kwamen drie sloepen met 16 zeeverkenners vast te zitten tegen de wal. Zij konden alle 16 verkleumd van de kou en doornat door de rijks- De Franse overheid heeft de verkoop verboden van alle alco holhoudende dranken in de eta blissementen die op het ogenblik langs de autowegen zijn geves tigd. Zij is daarmee teruggeko men van een eerder genomen be sluit, dat een uitzondering maak te voor bier met een laag alco holgehalte. De regering achtte deze uitzondering niet in over eenstemming met haar streven het alcoholisme te bestrijden, dat zij als de oorzaak van veel verkeersongelukken beschouwt. politie uit hun benarde posities worden bevrijd. Tussen Zierikzee en Kats raak te een plezierjacht met zes men sen vast ten westen van de Von delingenplaat. De reddingboot van Burgsluis, de „President Jan Leis", voer uit en slaagde erin de opvarenden aan boord te ne men en aan de wal te brengen. Zes werphengelaars uit He- rentlials (België) kwamen met hun sloep tegen de Vondelingen plaat terecht, waar de sloep lang zaam volliep. Door voortdurend hozen wisten zij het vaartuig drijvend te houden tot de „Pre sident Jan Leis" arriveerde. De zes Belgen en hun op sleeptouw genomen half volgelopen sloep werden naar de haven van Kats gebracht. Vele kampeerders in de west hoek van Schouwen zagen als gevolg van de noordwestelijke storm hun bezit aan flarden ge rukt. Op verscheidene kampeer terreinen werden de tenten van hun plaatsen gerukt en meters verder neergesmeten. Vele kam peerders kozen eieren voor hun geld en vertrokken huiswaarts. IJMUIDEN: De kotter KW 19S heeft maandagmiddag drie Fran sen van een zeiljachtje aan boord genomen, dat als gevolg van de noordwesterstorm in nood was geraakt. De Katwijker visser bracht de schipbreukelingen naar IJmuiden. Op de foto de dren kelingen bij hun aankomst in IJmuiden. Op de voorgrond een ziekenbroeder met hun zwem vesten. In het Ketelmeer bij de nieu we brug tussen de Zwolsehoek (Noordoostpolder) en de Kamper hoek (Oostelijk Flevoland) sloeg het 850 ton metende Rotterdam se tankschip „Livons" van de rederij Van der Linden uit Rot terdam uit het roer, waardoor het tegen een van de brugpijlers aanvoer. Het schip sloeg lek en zonk. Alleen de kajuit bleef bover tiet water uitsteken. Een tank met stookolie waarmee het schir was geladen, stroomde leeg in het meer. De opvarenden, drie mannen en twee vrouwen, kon den worden gered door in de buurt aanwezige buurt aanwezi ge sleepboten. Op de brug zelf sloeg een complete hijskraan om. Op het eiland Texel viel het houten met plastic overdekte ge bouw van Diarama Holland ten prooi aan het geweld van de storm. In het gebouw werden sedert 16 juni panoramische voorstellingen gegeven op een doek van 15 meter breed en vijf meter hoog met behulp y;an een vijftal naast elkaar werkende projectoren. Het evenement trok reeds duizenden bezoekers. Ini tiatiefnemer en eigenaar Henny Horsman uit Den Helder kreeg door de storm een schade van meer dan 20.000 gulden. De pro jectoren konden tijdig in veilig heid worden gebracht. In Baren- drecht was het de de evenemen tenhal van de manifestatie „Hol land Vier" die door de storm to taal werd vernield. De overige paviljoens die los staan van deze grote hal, bleven gespaard. Dins dag zou een nieuwe hal worden opgetrokken, waarin deze week nog diverse evenementen wor den gehouden, In het waterschap „De Maas kamp" tussen Den Bosch en Oss knapten tientallen bomen langs de polderwegen finaal af. De storm heeft in Frankrijk aan 23 mensen het leven gekost, De meesten kwamen door onge lukken met vaartuigen om. Maandagavond werden nog vijf zeil- en motorboten vermist. Op drie ervan bevonden zich negen mensen. De hele middag en een deel van de avond hebben vlieg tuigen en schepen naar de ver miste'boten gezocht. Aan de kust van het eiland Jersey spoelden vijf lijken aan. Aan de Engelse kust worden nog tien mensen op zee vermist. Dichtbij de kust sloeg een zeil schip uit Carantec-Hevic (Finis- tere) om. Een van de opvarenden verdronk. Drie andere lijken zijn gezien ter hoogte van de baai van Mont Saint Michel. Volgens de redders gaat het om plezier- vaarders die door het weer wer den overvallen. Maandag spoelden twee lege vaartuigen aan op de kust. Tot de slachtoffers op het vas teland behoorde een vrouw, die op een camping is overleden aan een hartverlamming, toen de storm haar tent omverblies. El ders zijn twee werklieden op een bouwsteiger gedood door een vallende gevel. Vijf Franse jongens, die sinds het uitbreken van de storm wer den vermist voor de Normandi- sche kust, zijn maandagavond laat door een helicopter ontdekt op een van de Chausey-eilanden. Zij hadden daar hun toevlucht genomen, maar konden 't eiland niet verlaten, omdat hun boot door stortzeeën was vernield. Reddingsboten zoeken nog steeds naar vermisten. heeft in de buurt van Brighton een omgeslagen boot waargeno men, die mogelijk van de water skiërs was. Talrijke kampeerders verloren hun kampeeruitrusting. De stormvloed aan de Franse kust spoelde driekwart van alle strandstoelen en badcabines weg. In de stad Audierne in Bretagne rukte de storm het zeil van een circustent weg, waardoor paar den en olifanten konden ont snappen. De dieren werden later weer gevangen. In Noorwegen maakte de blik- sem alle telefoon- en telegraaf verbindingen naar 't buitenland onklaar. Ook de elektriciteits voorziening in Oslo viel enige malen uit. In Zuid-Tirol is dinsdag tot op 1300 meter hoogte sneeuw ge vallen. De Stilfser Joch en de Jauf en-pas waren alleen met sneeuwkettingen of sneeuwban- den begaanbaar. De Brennerpas en veel geliefde vakantieoorden liggen onder de sneeuw. KOEL WEER Rond een oude stormdepressie die boven Scandinavië slechts langzaam verder noordoostwaarts trekt, stroomt koude en onsta biele lucht naar West-Europa. In deze lucht werd het dinsdag in ons land niet warmer dan zes tien graden. In Frankrijk, Duits land en het Alpengebied steeg het kwik plaatselijk tot 18 graden, aan de Rivièra werden nog mjd- dagtemperaturen van bijna 25 graden bereikt. Tussen dedepressie boven Scandinavië en een rug van hoge luchtdruk ten westen van Ierland blijft vandaag met westelijke tot noordwestelijke winden koude lucht naar onze omgeving stro men. Er worden enkele buien verwacht afgewisseld door op klaringen. medegedeeld door het K,N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond Koel weer. Wisselend bewolkt met enkele re< gen- of onweersbuien. Overwegend matige wind tussen zuidwest en noordwest. Koel weer. Minstens 36 doden, grote mate riële schade, verwoeste kampeer plaatsen en vertrekkende vakan tiegangers, dat is de balans van het noodweer dat begin deze week de landen van Noord en West-Europa heeft geteisterd. Alleen al in Frankrijk loopt de materiële schade in de miljoenen francs. Door 't omslaan van jach ten en zeilboten voor de kust kwamen in het Kanaal minsten? 26 mensen om het leven. Dins dag werden nog 15 mensen ver mist. In Engeland kostte het noodweer het leven aan minstens 10 mensen. Het zoeken naar vijf vermiste waterskiërs in het Ka naal werd dinsdag voortgezet. De vermisten werden voor de haven van Chichester door het plotseling uitbrekende noodweer verrast. Een verkenningsvlieg tuig van da Britse luchtmacht WOENSDAG 9 JULI Cadzand 9.27 9.53 Breskens 9.52 10.18 Terneuzen 10.28 10.54 Hansweert 11.07 11.33 Walsoorden 11.11 11.37 DONDERDAG 10 JULI Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 10.29 10.54 11.30 00.37 00.41 10.57 11.23 11.58 12.09 12.13 ZON op onder juli 9 4.31 IQ 4.32 MAAN op onder 20.59 20.58 00.27 00.47 16.59 18.13

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1