Italiaanse coalitieregering afgetreden Minister Tom Mboya van Kenia vermoord Persconferentie van de drie astronauten NA BREUK IN SOCIALISTISCHE PARTIJ Margarine een cent goedkoper Stichter Oostafrikaanse gemeenschap VIETCONG EN NOORDVIETNAMEZEN BESCHIETEN 44 DOELEN MET RAKETTEN Scherpe kritiek van Eban op veiligheidsraad HET WEER Maanlandingsvaartoig heet „Eagle" MAANDAG/DINSDAG 25e Jaargang 7/8 JULI 1969 No, 6020 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Sociale onrust Pietro Nenni Verkiezingen Nieuwe gematigde partij Israëlisch vliegtuig volgens Cairo neergeschoten Partijstrijd Schip tot zinken gebracht Vliegtuigje vermist Oe Thant ziek Politie van Praag treedt op tegen „parasieten" Vliegtuig in de V.S. neergestort Israëlisch „komplot" ontdekt in Jordanië Studie in Oxford Slecht weer in Engeland en Frankrijk IN FRANKRIJK Derde trap maanraket wordt geverfd Weerbericht Hoogwater Hon- en Maanstanden n 9. 9. «aa.de Smde Redactie. m t AdmMsfia^a&resSnfidswai Telefoon* (OÏ1BO)—2078, Otnaaassmt 38150 Abonn«n«stsprt}i - f S,— per kwartaal} per maand f8,70 Locm nummers 15 cent, inclusief 4 8.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijspa tm 16 tétiït nUaa per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handel», advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méé» 23 cent Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adree bureau van dit blad 90 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dinedag-aumaa tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot am. 2 una gen uit te schrijven, voor de twee de maal in twee jaar. De door Mariano Rumor geleide (taliaanse coalitieregering van christen-democraten, socialisten en republikeinen is zaterdag afge treden. Na een kabinetsbijeenkomst van tien minuten maakte de minister van handel en industrie, Mario Tanassi, die een van de leiders is van de zaterdagmorgen opgerichte socialistische eenheidspartij, be kend dat de regering was afgetre- dan. Tanassi zei: „Het woord is nu aan de regering". Vrijdag was het tot een breuk in de Italiaanse socialistische partij gekomen. De gematigden die de minderheid vormden, traden uit de partij omdat zij zich niet konden verenigen met het streven van de linkervleugel om tot een nauwere samenwerking met de "communis ten te komen. Kort na de breuk maakten de gematigde socialisten die deel uitmaakten van de rege ring, bekend, dat zij hadden beslo ten hun zetels ter beschikking te stellen. Als reden voor het aftreden werd in een regeringscommuniquë genoemd „het besluit van enkele ministers om hun functie neer te leggen". Dit slaat op de leden van de regering, die behoorden tot de ge matigde vleugel van.de voormalige socialistische partij. De regerings crisis zal waarschijnlijk leiden tot gemanoeuvreer bij de partijen en politici, die bij de samenstelling van de nieuwe regering een vinger in de pap willen hebben. Dit komt nu bijzonder ongelegen, want in Italië is de sociale onrust groot. Met geweld gepaard gaande sta kingen zijn aan de orde van de dag. Belangrijke sectoren van het economisch leven worden hierdoor aangetast. Het Romeinse avond- „Giornale d'Italia" schreef in dit verband dat de jongstp reden het alarmsein zijn voor een spanning die zich op noodlottige wijze kan ontladen. De 78-jarige Pietro Nenni, de nestor van het Italiaanse socialis me en een belangrijke figuur in de internationale socialistische bewe ging, liet zaterdag nog vóór de kabinetsvergadering weten dat hij ais minister van buitenlandse za ken zou aftreden, ook al zou de regering aanblijven. Premier Rumor bood later pre sident Saragat het ontslag van zijn regering aan. Saragat verzocht Rumor samen met de overige mi nisters voorlopig in functie te blij ven en de lopende zaken af te handelen. De president zal pas donderdag beginnen met het over leg, dat een einde moet maken aan de regeringscrisis. Francesco de Martino, vice-premier en leider van de linkse socialisten, verklaarde zaterdagavond, dat zijn partij bereid is de coalitie met de christen-democraten voort te zet ten. De mogelijkheid bestaat dat deze laatsten een minderheidsrege ring vormen met steun van socia listen en republikeinen in het par lement. Dat zou op zijn hoogst een voorlopige oplossing zijn, waardoor president Saragat zich gedwongen zou zien het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezin- De crisis in- de socialistische partij heeft geleid tot een scheu ring en tot het aftreden van partij voorzitter Nenni, die al zestig jaar lang actief is in de politiek. Deze beslissing viel nadat de linkse so cialisten in het partijbestuur er in waren geslaagd een compromis voorstel tot behoud van de eenheid in de partij verworpen te krijgen. De uitslag van de stemming was 76 tegen 52 stemmen. Dat was voor de gematigde leden aanlei ding de vergadering te verlaten. De gematigden bestaan voorna melijk uit vroegere sociaal-demo craten, leden van de partij van Saragat. Het geschilpunt was het contact met de communisten. De gematig den, geleid door Tanassi, minister van industrie en handel, waren tegenstander van nauw contact met de communisten in tegenstel ling tot de linkse socialisten. Tanassi heeft meegedeeld dat de afgescheiden socialisten een nieu we politieke partij zullen oprich ten, de verenigde socialistische Dartij (P.S.U.). Als secretaris zal Ferri optreden. Verwacht wordt dat de nieuwe partij die behalve uit vroegere leden van de sociaal democratische partij van Saragat ook andere gematigde socialisten onder haar leden zal tellen, in de senaat 13 of 14 leden zal hebben en in dq kamer van afgevaardigden) ongeveer 35. - De prijsdaling van margarine grondstoffen op de wereldmarkt heeft tot gevolg, dat de prijs van het pakje margarine kan worden verlaagd. In overleg met het mi nisterie van economische zaken heeft de bond van Nederlandse margarinefabrikanteri besloten met ingang van maandag 7 juli de 1 consumentenprijzen van de meest gangbare merkartikelen te ver lagen met 1 cent per eenheid van 250 gram, dus met 4 cent per kg, aldus een mededeling van de bond. Boven de Sinai is zondag vol gens een Egyptische militaire woordvoerder een Israëlisch „mirage"-straal jagerneergescho ten. De piloot heeft zich met zijn parachute kunnen redden. Vol gens de woordvoerder was een groep Egyptische vliegtuigen diep in de Sinai doorgedrongen, waar zij door ,een Israëlisch vliegtuig werden aangevallen. Alle Egyptische vliegtuigen zijn behouden op hun basis te ruggekeerd. kaanse bevrijdingsorganisaties en pan-Afrikaanse instanties. Hij heeft Kenia vertegenwoordigd op wereldconferenties, gemenebest en Afrikaanse bijeenkomsten. Toen Amerika onafhankelijkheid verwierf, werd hij minister van justitie en constitutionele zaken. Mboya werd minister voor eco nomische plannen en ontwikke ling, toen Kenia in 1964 een repu bliek werd. Hij was ook secreta ris-generaal van de Keniase Afri kaanse nationale unie. In 1955/'56 kreeg hij een beurs, waarmee hij industriële betrekkingen en poli tiek studeerde op het Ruskin-col lege in Oxford. In december 1967 loste eet» dronken politieman, die buiten 't huis van Mboya op wacht stonde drie schoten op zijn geparkeerde auto. Mboya die op dat tijdstip binnen was, verwierp toen de mogelijkheid van een moordaan slag. De Keniase minister voor eco nomische plannen, Tom Mboya, i« zaterdagmiddag door een on bekende neergeschoten. Dit ge beurde toen hij stond bij de in gang van een apotheek in een van de drukke hoofdstraten van De viefcong en de Noordvïetna- mezen hebben zondagochtend een periode van betrekkelijke rust, die op 19 juni begon, onderbroken door 44 militaire en burgerlijke doelen in Saigon en drie provincie hoofdsteden te beschieten. Vol gens het Amerikaanse opperbevel richtten de ongeveer tweehonderd raketten en granaten die werden afgevuurd, weinig schade aan. Voor het overige duurde de pauze in de oorlogvoering de laatste van dit jaar voort, met uitzon dering van een korte schermutse* ling ten zuiden van Saigon. De vietcong heeft zondagoch tend een vrachtschip met tweedui zend ton rijst door een mijn tot zinken gebracht in de rivier Nha Volgens radiomeldingen wordt aan de Britse zuidoostkust een éénmotorie vliegtuigje met drie inzittenden vermist. Het was on derweg van Le Touquet (Frank rijk) naar Lymne (Kent) en is zondagmiddag het laatst waarge nomen op zeven mijl ten noord westen van Lymne. Mogelijk heeft het een noodlanding op zee gemaakt. ROME: De crisis in de Italiaanse socialistische partij heeft vrijdag avond geleid tot een scheuring en tot het aftreden van partijvoor zitter Nenniminister van buiten landse- zaken in het Italiaanse ■kabinet. Rechts minister van in dustrie en handel, Tanassidie eveneens aftrad. Be, 13 km tof zuidoosten van Sai gon. Een Amerikaanse militaire woordvoerder deelde dit mee. Het schip is de 3.372 ton metende .Welfare", die onder Panamese vlag voer voor nationalistisch Chi na en bemand was met Chinezen. Enigen van hen werden licht ge wond. Het secretariaat van de V.N. deelt mee, dat secretaris-gene raal Oe Thant lijdt aan een acute ontsteking van het rectum. Zijn artsen zullen vandaag beslissen of hij moet worden opgenomen en geopereerd. De aandoening wordt niet als ernstig beschouwd. De politie van Praag heeft van 26 tot 28 juni een actie gevoerd tegen „parasieten zonder werk of vaste verblijfplaats" die zich in de Tsjechoslowaakse hoofd stad ophouden, zö is bekendge maakt door Karei Kalidova, hoofd van de criminele recher che. Tijdens de actie werden 457 personen ondervraagd, van wie 46 werden gearresteerd. 238 van de ondervraagden hadden een veroordeling op hun naam staan. Van de 107 ondervraagde vrou wen bleken er 58 prostitueè te zijn, ald.ua Kalidova. In eèh, moeras bij Winder ruim 90 km van Atlanta in de Ameri kaanse staat Georgia is zondag avond laat een chartervliegtuig neergestort. De 14 inzittenden, 12 passigiers en twee bemannings leden, kwamen om het leven. In Jordanië is een Israëlisch komplot tegen de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie, Jasser Arafat, ontdekt, - aldus heeft vanmorgen het blad „El Di- faa" in Amman gemeld. Het komplot had verder ten doel ook andere leiders van deze organi satie te vermoorden. Het Jor daanse blad heeft geen nadere bijzonderheden over het komplot gegeven. De veiligheidsraad is een lichaam, dat de verantwoordelijk heid voor internationale vrede en veiligheid heeft, maar deed hoege naamd niets om de zesdaagse oor log te voorkomen. Het gaf Israël geen enkele steun toen het gevaar het grootst was. Het zou niets doen, wanneer Israël opnieuw blootstond aan het gevaar van ver nietiging. Het deed niets om de invasie in Tsjecho-Slowakije te verhinderen. Het doet helemaal niets aan de spanning en de oor log in zuidoost-Azië. Het speelt geen enkele rol in de grote men selijke ramp in een gedeelte van Afrika". Deze harde en zure woor den sprak de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Eban, over de veiligheidsraad der ver enigde naties, toen hij in Tel Aviv een persconferentie hield naar aanleiding van zijn pas voltooide reis door Oost-Afrika. De veiligheidsraad nam donder dag een Afrikaans-Aziatische reso lutie aan, waarin het forum Israë lische maatregelen om de status quo van Jeruzalem te veranderen ten scherpste laakte en waarin het Israël opriep de reeds getroffen maatregelen in te trekken. „Alles wat de veiligheidsraad doet, is pogen de eenheid en de vrede, de rust en het respect voor heilige zaken die in Jeruzalem heersen, teniet te doen", aldus Eban. Nairobi. Bij aankomst in een zie kenhuis was de 38-jarige minis ter overleden. Mboay^ die een belangrijke rol speelde in 'de onafhankelijkheidsbeweging van Kenya, werd door drie kogels in de borst getroffen. De dader ver dween met een auto. Mboya heeft een grote rol ge speeld op hef gebied van de ar beid, politiek, constitutie en eco nomie. Hij heeft verantwoorde lijke functies bekleed in Afri- Tom Mboya. die beschouwd werd als de ttian die president Kenjatta zou opvolgen, was de afgelopen maanden verwikkeld in een partijstrijd. Vice-president Daniel Arap Moi en procureur- generaal Njonjo wilden Mboya's macht in de Keniase Afrikaanse unie breken. Men zou hem zelfs uit de partij hebben willen verwijderen. In Afrika zal men hem blijven gedenken als de stichter van de Oostafrikaanse gemeenschap, d.L de economische unie van Kenia, Tanzania en Oeganda. Een woedende menigte, die het lijk van Mboya niet mocht zien, is zaterdag slaags geraakt met de politie voor het ziekenhuis waar het stoffelijk overschot lag. Er werd met stenen naar de politie gegooid die pas na ver schillende charges de menigte wist te verspreiden. In Kisoemoe aan de oevers van het Victoriameer viel een groep Loeos de steun waartoe Mboya behoorde twee winkels aan van leden van de kikoejoestam. de grootste van Kenia. De winke liers werden zwaar gewond. De toestand in Kisoemoe was ge spannen. Door het slechte weer dat sinds zondag de Britse eilanden teis tert worden nu in totaal 8 perso nen vermist, onder wie vijf inzit tenden van een motorboot en drie passagiers van een toeristen vliegtuig. Stortregens en windvlagen teitsteren heel Engeland, in het bijzonder het zuidoosten, waar door de zuidelijke wijken van Londen en een deel van Kent met overstroming worden bedreigd. De hele nacht door hebben reddingboten en een helikopter van de Royal Air Force vergeefs de kust van Sussex afgespeurd naar een spoor van een motor bootje dat zondagmiddag Bors- ham (Sussex) had verlaten met drie mannen twee meisjes aan •boord. Het beschikte over brand stof voor 4 uur. Een toeristenvliegtuig met 3 inzittenden is gisteren verdwenen boven het Kanaal ter hoogte van Lympe in Kent. Het, wegverkeer en de trein- I verbindingen zijn ernstig ver stoord door omgewaaide bomen. Door het slechte zicht is een auto bus met 25 personen tegen een vrachtwagen gebotst. 4 mensen werden gedood, 13 gewond. Zonaanbidders aan de zuid kust van Frankrijk moesten maandagmorgen binnen dekking zoeken voor een ongekend hevi ge storm die de hele kuststrook bestookte. Brandweerlieden te Nice hadden handen vol werk om de ondergelopen kelders leeg te pompen. Om 10 uur stonden lange files stil langs de toegangswegen naar Nice wegens het slechte zicht. Om 11 uur hield de storm plot seling op en de zon brak weer door. In Parijs hield de loeiende storm, die snelheden bereikte van 100 km/uur, velen uit hun slaap. Nachtbraken ook voor brandweer en politie die naar schatting 250 maal moesten opdraven om tele visieantennes te ontwarren die door de wind waren losgerukt, om de straten schoon te vegen van takken, om bakstenen en schoor stenen, die dreigden te vallen» vast te zetten. Ondanks hun inspanningen heeft het woeste weer veel scha de aangericht maar er zijn geen slachtoffers te betreuren. Veel geparkeerde auto's zijn getrof fen door vallende takken en ste nen. Een lijn van de metro is door afgewaaide boomtakken geblok keerd. De codenaam van het maanlan dingsvaartuig Is „Eagle" cn die van het moederschip „Columbia". Dit hebben de astronauten die op 16 Jali in de Apollo-lTvan Kaap Kennedy hun reis naar de maan zullen beginnen, zaterdag op een persconferentie in Houston meege deeld. Er waren speciale maatregelen getroffen om te voorkomen dat de drie ruimtevaarders Armstrong, Aldrin en,Collins door bacteriën besmet zouden worden. Op Kaap Kennedy zijn arbeiders begonnen de derde trap van de Apollo 11-maanraket van een nieu we verflaag te voorzien, nadat was ontdekt dat de oude verflaag begon te bladderen. Toen het bladderen werd ont dekt, ontstond onder de ruimte vaartdeskundigen de vrees dat de verf losliet door een fout in de isolatie van tanks met sterk onder koelde vloeibare waterstof in de derde trap. Later bleek dat de schilders gewoon slecht werk had den geleverd. Het bureau voor lucht- en ruim tevaart (NASA) verwacht niet dat1 door het overschilderen vertraging zal ontstaan in het tijdschema van de maanvlucht. Het aftellen voor de lancering moet op 11 juli om j 01.00 uur (Ned. tijd) beginnen. De: lancering is gepland op woensdag 16 juli ojb 14.43 uur (Ned. tijd). I KOELER WEER Op de oceaan trok een depressie ten zuiden van Ierland naar Bre- tagne, zette vandaar koers in noordoostelijke richting en nam voortdurend nog in betekenis toe. De depressie bracht langs de Franse en Engelse kust plaatselijk 40 tot 50 mm regen. Het regengebied bereikte zon dagavond het westen van ons land. en breidde zich snel noordoost- waarts uit. De depressie zai waarschijnlijk langs onze westkust naar Dene marken trekken. Met noordweste lijke winden stroomt morgen koel en vrij onstabiele lucht over ons land, waarbij naast enkele buien ook verspreide opklaringen wor den verwacht Medegedeeld, door het K.N. M.I., geldig van hedenavond tot dins» dagavond. Plaatselijk enkele buien Koel weer met een wisselende bewolking en plaatselijk enkele buien. Langs de kust tot hard of krachtig en in het binnenland tot krachtig of matig afnemende noordwestelijke wind. DINSDAG 8 JULI Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 8.23 8.48 9.24 10.03 10.07 8.46 9.11 9.4? 10.26 10.30 WOENSDAG 9 JULI Cadzand 9.27 9.58 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 9.52 10.13 10.28 10.54 11.07 11.33 11.11 1UÏ MAAK op onder op ond«£< juli 8 4.30 21.00 00.12 15.42 9 4.31 20.59 00.27 16.59 10 4.32 20.58 00,4? J8.18

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1