Veiligheidsraad nam resolutie aan tegen Israël MUL STATUS VAN JERUZALEM HET KNELPUNT EUROPESE SOCIALISTEN ZEGCEN VERTROUWEN IN LANDBOUWBELEID OP Plan-Mansholt in het geding RADIO DE KOOK HUSAK TRACHT DE GUNST VAN HET VOLK TE WINNEN Maar er is openlijke en bedekte oppositie VOOR GEBAK SMIDT'S r Russische waarschuwing aan het adres van Nixon NEGEN UUR LANG STRAATGEVECHTEN IN TURIJN Meer dan twintig auto's vernield wam, saucijzeMJss BANKE1BAKKERI1» HET WEER Keukens Wil van het volk" Sancties Niet verrast N.V. DE HOOP AFD. KEUKENS TERNEUZEN Polïtie-assistentie bij senaats- vergadering in Nijmegen Verbaasd Banketbakkerij Pamfletten Boycot de Gasverwarming Fiatfabrieken Weerbericht Hoogwater ffttSwciag WJ (tbtttiflcBiwH; TBRNIU2UN Dawettuf-Boeftkedaeteur: P. J. van de Sands Redactie, en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: (011S0V—a073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f8.— per kwartaal; per maand f3,70 Losse nummers 15 cent, inclusief B.T.W. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 5 JULI 1969 25e Jaargang No. 6019 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. T- van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 16 cent; mMmtm» per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adret bureau van dit blad 50 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dlnsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot njrr. 3 uur. De veiligheidsraad heeft vrij dagmorgen met algemene stem men een Afro-Aziatisclie resolu tie aangenomen, waarin de Israë lische maatregelen om de status van Jeruzalem te veranderen ten scherpste worden gelaakt en Israel wordt opgeroepen de reeds getroffen maatregelen in te trek ken. De Ver. Staten steunden de door Pakistan, Senegal en Zam bia ingediende resolutie, maar onthielden zich van stemming in een aparte uitspraak over een paragraaf, waarin Israel werd opgeroepen de reeds in Jeruza lem getroffen maatregelen in te trekken. In de resolutie wordt Israel op geroepen de veiligheidsraad on middellijk in te lichten over zijn voornemens met betrekking tot het uitvoeren van de voorzienin gen van de resolutie. Geelt Israel geen of een negatief antwoord, dan zal de raad zich in een spoed zitting beraden over te treffen maatregelen. tt De resolutie was in veel mil der termen gesteld dan de oor spronkelijke ontwerp-resolutie, die ook door Nepal en Algerie was ingediend. Daarin werd Israel veroordeeld in plaats van berispt en werd voorgesteld op te roepen tot een embargo op wa penleveranties aan Israel en tot het nemen van economische ert andere sancties tegen Israel, als het niet binnen 30 dagen gevolg zóu geven aan de oproep van de raad. Israel heeft reeds bij monde van zijn V.N.-ambassadeur Josef Tekoah laten weten, dat het zich niet aan de resolutie zal sitoren. „Het leven in Jeruzalem kan en zal niet worden stopgezet," zo verklaarde hij. „Het zal door gaan, zoals het geval is geweest in de afgelopen twee jaar, sinds Jeruzalems wedergeboorte en hereniging, want 't is de wil van 't volk en de historische bestem ming van de stad." De Jordaanse vertegenwoordi ger, Moh al-Farra, zei dat Israel na aanvaarding van de resolutie een nog veel geïsoleerder positie inneemt. Uitgaande van de ver onderstelling dat Israel d© reso luties over Jeruzalem afwijst, was hij van mening dat het tref fen van sancties de enige oplos sing is om een eind te maken aan „Israels arrogantie". De Amerikaanse vertegen woordiger, Charles Yost, zei dat zijn regering duidelijk wenste te maken, dat zij „zich niet gebon den acht aan een specifiek beleid bij mogelijke toekomstige be raadslagingen van de raad over dit geschilpunt." „Ondanks de resoluties van de veiligheidsraad zal Jeruzalem één stad blijven onder beheer van Israël. In tegenstelling tot de laatste 19 jaar toen de Jordaanse autoriteiten aan Joden de toe gang tot het oude stadsdeel ver boden en de religieuze monu menten werden misbruikt of verwoest, zullen gelovigen van alle richtingen op pelgrimstocht naar Jeruzalem kunnen komen". Zo reageerde een woordvoer der van het Israëlische ministe rie van buitenlandse zaken op de resolutie van de veiligheids raad over de status van Jeruza lem. In politieke kringen in Jeru zalem was men niet verrast over de inhoud van de resolutie, want de veiligheidsraad in zijn huidige samenstelling verstaat alleen de landen die vijandig staan tegen over Israël, aldus politieke krin gen. Men betreurt dat ook lan den die vriendschappelijke be trekkingen met Israël onderhou den, ziclh achter de resolutie hebben geplaatst maar „dat brengt geen wijziging in ons be sluit om van het verenigd Jeru zalem de hoofdstad van Israël te maken". De publieke opinie in Israël ziet nog een lichtpunt in de resolutie. Zij wijst erop dat de raad zich niet heeft gesteld achter de eisen van de Aziatische landen om sancties te nemen. Voor naar Stationsweg 4 tel. 01150-7940 Noordstraat 107 - TeL 01150-4255 TERNEUZEN Voor het eerst in de geschiede nis van de katholieke universi teit in Nijmegen hebben de hoog leraren vrijdag politiehulp moe ten inroepen wegens overlast door studenten. Toen de senaat tegen het mid daguur in de aula bijeenkwam om te vergaderen over het recto raat, overhandigde voorzitter prof. mr. F. Duynstee aan de on geveer 80 hoogleraren een rond schrijven, waarin werd meege deeld dat rekening moest worden gehouden met verstoring van de bijeenkomst en dat hij daarom twee autobussen had gereser veerd voor het overbrengen van de senaat naar een andere ver gaderplaats, als dat nodig mocht zijn. Kort nadat de bijeenkomst was begonnen, probeerden 30 studen ten met geweld de aula binnen te dringen. Prof. Duynstee schorste de vergadering en onder escorte van vijf agenten van de gemeen tepolitie begaven de hoogleraren zich via de achteruitgang naar de autobussen. Studenten die voor de bussen op de straat gingen zit ten, werden door de politie ver wijderd. De senaat kort4 toen worden vervoerd naar het gebouw van het geografisch instituut, dat door de politie werd afgezet. De hoog leraren zijn daar in besloten ver gadering gegaan. De Nederlandse socialist ir. H. Vredeling heeft vrijdag in Straatsburg namens de socialisti sche fractie van 't Europese par lement het vertrouwen opgezegd in het landbouwbeleid van de Europese commissie. De reden daarvoor is, aldus de heer Vrede ling, dat de commissie de raad er niet toe heeft gedwongen stelling te nemen over het plan-Mansholt, terwijl zij intussen wel voorstel len heeft gedaan voor de vaststel ling van de prijzen van een aan tal landbouwprodukten. De heer Vredeling zei dat de socialistische fractie in het Euro pees parlement zich akkoord ver klaart met het standpunt van de WASHINGTON: Dit is de pla quette, die de Apollo-11 astro nauten met de Amerikaanse vlag zullen achterlaten op de maan. De tekst luidt: Hier hebben mensen van de planeet,aarde voor het eerst voet op de maan gezet. Juli 1969 A.D. Wij kwamen voor de vrede van de hele mensheid. Ondertekend door de drie astro nauten en president Nixon. Europese vakbeweging, die zich in een brief van 30 juni aan de voorzitter van de Europese com missie zegt in de Europese land bouwpolitiek, zoals die heden ten dage reilt en zeilt, geen ver antwoordelijkheid meer te wil len nemen. De verklaring van de heer Vredeling was een stemverkla ring naar aanleiding van een resolutie over de vaststelling van de prijzen van een aantal land bouwprodukten. Deze resolutie was voorbereid door de Duitse christen-democraat H. A. Liicker. Dr. S. L. Mansholt. vice-presi dent van de Europese commissie en speciaal belast met landbouw zaken, zei in een korte verklaring er verbaasd over te zijn dat de socialistische fractie het bij een stemverklaring had gelaten en zich niet in het debat over de kwestie had uitgelaten. „Anders had ik er nog wel wat over te zeggen gehad", aldus de neer Mansholt. Ook van christen democratische zijde kreeg de heer Vredeling verwijten over 't feit dat hij zijn verklaring niet in het debat, maa^- als stemverkla ring had afgelegd. Twee en een halve maand na dat Gustav Husak Alexander Dubcek is opgevolgd als secre taris van de communistische partij, voert de Siowaak Husak, aldus de D.P.A.-correspondent te Wenen, een vertwijfelde strijd om de gunsten van de bevolking. In zijn toespraken, die hij bijna dagelijks houdt, waarschuwt hij tegen de oppositie en bezweert hij rijn toehoorders hem te vol gen óp de weg, die het land uit de ernstige politieke crisis moet leiden. Husak deelt zijn. partijgenoten en andere landgenoten in drie groepen in: degenen die de nieu we koers van de partij steunen en aan de andere kant hen die de „openlijke en heimelijk oppo sitie" voeren. Tussen beide groe pen bevindt zich de brede mas- is het adres Nieuwediepstraat 1 Terneuzen N H L V H F A K fï H* tr -#• «Éfc F v V- u Stof V i F t M 'V? V- *ii. o V fv - v w T y ."I 'j'IMW^iWni|jn»ipiiiUJWi»<!Miilii»» sa van ongeïnteresseerden, die hij voor zich hoopt te winnen. De oppositie bedreigt hij met scherpe maatregelen: de partij zal worden gezuiverd. Frantisek Kriegl, voormalig lid van het presidium van de communistische partij en presi dent van het nationale froht, is uit de partij gestoten, omdat hij in het centrale comité het terug trekken Van de Russische bezet tingstroepen en het volledige herstel van de soevereiniteit van zijn land eiste. Sindsdien be hoort hij tot de meest populaire figuren in het land. Zijn toe spraak in het centrale comité gaat gestencild van hand tot hand. Er zijn voorts een over vloed van gestencilde pamfletten met resoluties van arbeiders van grote industriële bedrijven en toespraken van politici, die we gens hun politieke houding uit de partij zijn gestoten. Deze vlugschriften worden in een bloeiende zwarte handel in de Praagse koffiehuizen verspreid. Op liet Wenzeslaplein werd een plakkaat aangeplakt, waarin de bevolking werd ongeroepen alle feestelijkheden ter gelegen heid van de eerste verjaardag van het binnenrukken van de sowjet-troepen op 21 augustus te boycotten en het werk ge durende vijftien minuten sym bolisch neer te leggen. Het bewind van Husak heeft de vrijheid van pers en vergade ring afgeschaft, de censuur in gevoerd en de leden van de par tij aan banden gelegd. Maar er zijn geen vooraanstaande politi ci gearresteerd eii geen politieke processen in scène gezet. Ook zijn de rehabilitaties voortgezet en< mogen de Tsjechoslowaken naar het buitenland reizen. De Sowjet-Unie heeft gisteren, zes dagen na de aankondiging van het bezoek van Nixon aan Roeme nië, in een perscommentaar nega tief op dit voornemen gereageerd. In „Nedielia" (De Week), het we kelijkse bijvoegsel van het rege ringsblad Izvestia, wordt de Ver. Staten effectbejag verweten dat slechts tot een „spectaculaire mis lukking" kan leiden. Het hoofd artikel verbreekt voor het eerst de stilte, die het Kremlin heeft be waard rond het'voorgenomen be zoek van-Nixon, aan Boekarest. De enige aanwijzing tot nu toe was de mededeling uit betrouwba re Russische bron, dat dit bezoek een „negatieve invloed" zou heb ben op de Amerikaans-Russische betrekkingen. Zonder overigens Roemenië te noemen, waarschuwt „Nedielia" Nixon tegen een verkeerde schat ting van de werkelijke verhoudin gen in de wereld. Het blad meent dat Nixons politiek op geen enkel belangrijk punt afwijkt van het be leid van de regering-Johnson. Dit -beleid wordt gekarakteriseerd als politieke en ideologische aflei dingsmanoeuvres gericht tegen de socialistische staten. In het com mentaar wordt een artikel uit de New York Times aangehaalde waarin de vrees wordt geuit, dat de buitenlandse politiek van de rege ring Nixon zich richt naar uitlatin gen in de pers en niet gebaseerd is op een diepgaande analyse van de situatie. EEN BEGRIP VOOR Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN De politie van Turijn heeft vrijdagmorgen vroeg de orde hersteld in de stad na een nacht van hevige straatgevechten met stakende arbeiders, die protes teerden tegen huurverhogingen en het gebrek aan woonruimte. Aan de rand van de stad duur den de ongeregeldheden voort. Tijdens de negen uur durende straatgevechten, waarbij de po litie op grote schaal gebruik maakte van traangas, werden ze ker 65 mensen gewond, onder wie 50 politieagenten. Er zijn 167 betogers aangehouden. In totaal zijn 20 auto's en drie stadsbussen in het geweld ge sneuveld. E-e straten liggen be zaaid met stenen en allerlei slag- en werpwapens die door de betogers waren gebruikt. De betogers zelf werden volgens de politie in sommige gevallen met bloempotten en water bekogeld vsn balkons do onrustcentrsu Wat als een vreedzame sta king van ongeveer een half mil joen arbeiders was begonnen, ontaardde in een handgemeen, toen 's middags jonge arbeiders in een arme wijk een mars orga niseerden, hetgeen door de auto riteiten was verboden. Tijdens het hoogtepunt van de ongeregeldheden stroomden groepen betogers samen bij een van de grootste Fiatfabrieken in de stad cn uitten leuzen t ~en de directie van het concern, dat overigens een uitstekende repu tatie geniet op het gebied van de arbeidsbetrekkingen. Het was de eerste maal dat de Fiatfabrieken werden getroffen door de sta kingsgolf die sinds eind vorig jaar in Italië woedt. WASHINGTON: J. William Mid- dendorf is donderdag beëdigd als Amerikaans ambassadeur in Nederland. Hij zal William R. Tyler opvolgen die met pensioen gaat. Eimil Mosbacher, chef pro tocol, nam de eed af terwijl mi nister William Rogers midden toekeek. MEER BEWOLKING Het weer in West-Europa werd vrijdafènrodr* een 'groot deel be paald door een rug van hoge luchtdruk welke zich van de Azoren over ons land België, Frankrijk en West-Duitsland uit strekte. Aan de zuidflank van deze rug kwamen op de meeste plaatsen temperaturen voor die boven de 20 graden lagen. Rond 't Middellandse-Zeegebied kwa men temperaturen van 30 graden voor. Aan de noordflank van het hogedrukgebied waren de tem peraturen aanzienlijk lager. Zo werden in Skandinavië tempera turen van 16 graden gemeten. Ook in het westelijke deel van de Britse eilanden waren de mid- dagtemperaturen laag. Dit kwam door een frontale storing die daar veel bewolking bracht waaruit op enkele plaatsen wat lichte regen viel. Deze storing zal van daag ons land passeren. Er zal dan ook voornamelijk in het wes ten van het land veel bewolking zijn die in de loop van de dag zich verder naar het oosten uitbreidt. Plaatselijk kan hieruit wat licht* regen vallen, waarbij de tempe raturen in het algemeen iets lager zijn dan vrijdag. medegedeeld door het K.N.M.I. va De Bilt, geldig tot hedenavond. Toenemende bewolking Van het westen uit toenemends bewolking en plaatselijk enige lichte regen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Iets lagere middagtemperaturen dan gisteren. ZATERDAG 5 JULI v.m. n.m. Cadzand 5.27 5.43 Breskens 5.52 6.08 Terneuzen 6.28 6.44 Hansweert 7.07 7.23 Walsoorden 7.11 7.27 ZONDAG 6 JULI v.m. n.m. Cadzand 6.21 6.37 Breskens 6.46 7.02 Terneuzen 7.22 7.38 Hansweert 8.01 8.17 Walsoorden 8.05 8.21 MAANDAG 7 JULI v.m. nan. Cadzand 7.19 7.38 Breskens 7.44 8.03 Terneuzen 8.20 8.39 Hansweert 8.59 9.18 Walsoorden 9.03 9.22 Z<w- en Maanstanden ZON MAAN op ondet op onder juli 5 4.27 21.01 23.50 11.47 6 4.28 21.01 13.07 7 4.29 21.00 00.00 14.24 8 4.30 21.00 00.12 15.42 9 4.31 20.59 00.27 16.59 10 4.32 20.58 00.47 18.13

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1