Verrassende zege van de Portugees Agostinho Fransman Letort nam de gele trui over van Stevens DE RODE BURCHT VAN IPHANGA Rini Wagtmans en Jan Janssen op ereplaatsen Ambtenaren willen een voor allen gelijke uitkering ineens als duurtetoeslag BELFORT Fedor den Hertog blijft winnen Algemeen klassement Algemeen ploegenklassem. Puntenklassement T.V.-reportage van finale heren-dubbel Wimbledon: finale Rod Laver— Newcombe Bergklassement Uit de strijd Dopingcontrole Twee meisjes verongelukt Menigte brengt jongen tot zelfmoord Meisje verdronken ernay ANP •Mr. Van Veen zegde ook toe te zullen bekijken, of het binnen de wettelijke bepalingen moge lijk is de duurtetoeslag als een „extraatje" toe te kennan. - AGENDA - Vierhonderd kippen doodgebeten Lynch herkozen als premier Mekka voor dorstige Noren Vrijdag 4 juli 1969 Pagina 5 SPORT VIA RADIO EN TELEVISIE OP ZONDAG 6 JULI NANCY: Tour-direkteur Jacques Goddet hier in gesprek met de Spanjaard Perez-Frances (links) na de vierde etappe. De Span jaard is zoals hekend wegens vechten met de Nederlandse ren ner René Pijnen, bestraft met vijf minuten en een boete van 50 frs. De Portugees Joaquim Agos- tinho heeft de vijfde etappe, een 193 km lange rit van Nancy naar Mulhouse, gewonnen. De Fransman Désiré Letort nam de gele trui over van de Belg Julien Stevens. De eerste „bergetappe" heeft nog geen duidelijke aanwijzingen gegeven omtrent de vorm en plannen van de groten uit het veld. Wel hebben enkele ge renommeerde renners hun kan didatuur na de vijfde etappe kun nen intrekken: Bracke, Aimar en Jourden hebben een dusdanige achterstand in de algemene klas sering dat hun kansen vrijwel nihil zijn geworden. De vijfde rit heeft de eerste Portugese etappezege opgeleverd uit de Tourhistorie. Agostinho, die aanvankelijk samen met Grosskost aan de haal was ge gaan, maar zijn medevluchter door een lekke band had zien terugvallen, zorgde voor dit suc ces. Van zijn voorsprong bleek op de eindstreep echter slechts 18 seconden over te zijn. De Belg Julien Stevens die in de bergen niet zo best kan mee komen, moest zijn leiderstrui af staan aan de Fransman Letort. De Nederlandse ploeg heeft zijn eerste uitvaller. Henk Nij- dam, die in de eerste vier etap pes al had gemerkt dat het voor hem een zeer zware ronde zou worden, moest na een ernstige valpartij, waarbij hij verwondin gen aan knie en schouders opliep, de strijd staken. Ook voor de Spanjaard Gonzales kwam het einde. Hij moest na een val zelfs naar een ziekenhuis worden ge bracht. De andere Nederlanders heb ben zich in de vijfde rit behoor lijk weten te handhaven. De uitslag van de vijfde etappe was: 1. Agostinho (Port.) 5.03.33 2. Altig (W.-Dld) 5.03.51 3. De Vlaeminck (B.) z.t. 4. Merckx (B.) z.t. 5. Wagtmans (Ned.) z.t. 6. Janssen (Ned.) z.t. 7. Gimondi (It.) z.t. 8. Grosskost (Fr-) z.t. 9. David (B.) z.t. 10. Letort <Fr.) z.t. 11. Van Springel (B.) z.t. 12. Poulidor (Fr.) z.t. 13. Panizza (It.) z.t. 14. Van Impe (B.) z.t. 15. Pingeon (Fr.) z.t. 16. Ocana (Sp.) z.t. 17. Harrison (Gr.-Br.) z.t. 18. Vianelli (It.) z.t. 19. Galera (Sp.) - z.t. 20. Delisle (Fr.) 5.04.12 De Nederlandse amateur-wiel renner Fedor den Hertog heeft donderdag na drie ritoverwin- ningen in successie ook de vierde etappe van de ronde van Rijn land Palts gewonnen. Hij legde de 155 km van Waldmohr naar Wittlich af in 4 uur, 19 min. en 36 sec. Tweede en derde werden de Westduitsers-Troche en Tshan. 24. Aimar (Fr.) 5.05.59 28. Stevens (B.) 5.07.07 37. Pijnen (Ned.) z.t. 39. Dolman (Ned.) z.t. 49. Karstens (Ned.) z.t. 50. Beugels (Ned.) z.t. 91. Haast (Ned.) z.t. 1. Letort (Fr.) 24.27.10 2. Merckx (B.) op 9 sec. 3. Altig (W.-Dld) op 17 sec. 4. Panizza (It.) op 23 sec. 5. Ex aequo: Janssen (Ned.) en Grosskost (Fr.) op 29 sec. 7. Gimondi (It.) op 38 sec. 8. Ex aequo: Poulidor (Fr.) en Vianelli (It.) op 44 sec. 10. Ex aequo: Pingeon (Fr.) en Harrison (Gr.-Br.) op 54 sec. 12. Ocana (Sp.) op 56 sec. 13. De Vlaeminck (B.) op 58 sec. op 1.03 op 1.07 op 1.31 op 1.32 op 1.48 op 3.17 - op 3.56 op 10.15 op 13.55 op 13.56 op 15.35 op 15.52 op 17.20 op 23.29 op 53.26 14. Wagtmans (Ned.) 15. Van Springel (B.) 16. David (B.) 17. Delisle (Fr.) 18. Stevens (B.) 19. Aimar (Fr.) 20. Bracke (B.) 57. Ottenbros (Ned.) 66. Pijnen (Ned.) 67. Beugels (Ned.) 86. Karstens (Ned.) 89. Dolman (Ned.) 98. Van Looy (B.) 112. Haast (Ned.) 125. Poortvliet (Ned.) 1. Ploeg Gimondi 2. Ploeg Janssen 3. Ploeg Pingeon 4. Ploeg Merckx 73.59.25 74.02.15 74.03.18 74.04.31 1. Basso (It.) 52 pnt. 2. Stevens (B.) 45 pnt. 3. Janssen (Ned.) 44 pnt. 4. De Vlaeminck (B.) 43 pnt. 5. Altig (W.-Dld) 35 pnt. De N.O.S. is voornemens heden middag om c.a. 15.30 uur een rechtstreekse reportage te geven van de finale heren-dubbelspel van de tenniskampioenschappen in Wimbledon. Deze reportage zal in kleur op het beeldscherm kunnen worden gevolgd. De Australiër John Newcombe plaatste zich donderdag voor de finale herenenkelspel van de open tenniskampioenschappen van Wimbledon. Hij versloeg in de halve eindstrijd Tony Roche (Aus.) met 3—6, 61, 1412 en 6—4. Ook de Australiër Rod Laver heeft zich donderdag door een overwinning in de halve finales op de Amerikaan Arthur Ashe met 2—6, 6—2, 9—7, 6—0 ge plaatst voor de finale herenenkel spel. Laver ontmoet in de eind strijd zijn landgenoot John New combe 1. De Vlaeminck (B.) 9 pnt. 3. Agostinho (Port.) 6 pnt. 4. Perurena (Sp.) en Diaz (Sp.) 5 pnt. Opgegeven: Henk Nijdam en de Spanjaard Gonzales. De drie eerste aankomenden (Agostinho, Altig en De Vlae minck) hebben zich aan de con trole op het gebruik van dope moeten onderwerpen. Vandaag, de 6e etappe, zal het ernst worden, want de aankomst ligt boven op de 1178 m hoge Bal lon Omstreeks kwart over negen donderdagmorgen zijn in het dorpje Vijfhuizen bij Haarlem twee meisjes bij een verkeers ongeval om het leven gekomen. Het zijn de 16-jajrige G. E. Brands en de 8-jarige R. Buis, beiden uit Vijfhuizen. De meisjes waren op de fi<_ts kranten aan het rondbrengen. Toen zij naar links van richting veranderden, werden zij door een achteropkomende auto ge grepen. De meisjes overleden kort na overbrenging naar de Mariastichting te Haarlem. Een nieuwsgierige menigte heeft een jongen in de Westduitse stad Kassei opgehitst van een watertoren te springen, nadat hij al van zijn zelfmoordplannen scheen te zijn teruggekomen. De 19-jarige pompbediende Jiirgen Peters wilde zich van het leven beroven, nadat zijn baas hem etnstig had onderhouden over joyriding met de auto van een klant. Een dichte menigte verzamelde zich om de reddings pogingen van politie en brand weer op de voet te volgen. Dank zij de tussenkomst van een meisje dat hjj kende, stemde hij er ten slotte in toe van zijn voornemen af te zien. Terwijl hij de ladder afdaalde, riepen toeschouwers: „Lafaard", je durft niet". Men zag de jongen aarzelen, de ladder weer bestij gen en tenslotte omlaag springen. Hoewel hij in een reddingszeil viel werd hij zo ernstig gewond, dat hij kort na zijn opneming in het ziekenhuis overleed. Donderdagmorgen is in Lage Zwaluwe het stoffelijk overschot gevonden van de 14-jarige doch ter van de familie A. Dickens. Het meisje was woensdagavond in een put, waarvan regelmatig door baders gebruik wordt ge maakt, gaan zwemmen en was sindsdien zoek. De grote meerderheid van de centrales voor overheidsperso neel willen, dat een duurtetoe slag wordt toegekend als een soort gratificatie, die niet de schijn heeft van een salarisver hoging, en die in gelijke bedra gen wordt uitgekeerd, ook aan de gepensioneerden, zij het voor deze laatste groep onder aftrek van de duurtetoeslag, die zij even tueel reeds bij hun a.o.w.- of a.w.w.-uitkering hebben ontvan gen. De centrales gingen akkoord met het voorstel om de duurte toeslag de omvang van één pro cent te geven, waar het kabinet in principe ook mee akkoord gaat. Voor de berekening van de toeslag zal 1 augustus de peil datum zijn. In het georganiseerd overleg in ambtenarenzaken werd als datum van uitbetaling de maand september genoemd. De ambtenarencentrales geven de voorkeur aan uitbetaling in augustus. Staatssecretaris mr. C. van Veen zegde toe de opvattin gen van de centrales in het ka- te Ballon d'Afstict til t f111 gij r i f UW ,t!' f'ft t 2 rand Ï3$$ Ht Etappe 4 juli t -f:t 't k m binet aan de orde te zullen stel len. In het overleg bleken de katho lieke, de christelijke en de al gemene centrale van overheids personeel alsmede het ambtena- renoentrum voor een gelijke uit kering te zijn. De katholieke centrale had als bijzondere wens. dat de uitkering voor jeugdigen en ouderen verschillend in hoog te zou zijn. Alleen de centrale voor hogere ambtenaren wilde de duurtetoeslag in procenten Zien uitgekeerd. ZATERDAG 5 t/m DINSDAG 8 JULI TERNEUZEN: Luxor Theater: 8 uur en zondagmiddag 2.30 en 5 uur: „Zo gezegd, zo gedaan". 61) Onmiddellijk besefte Aram de ernst van de toestand. Zijn be waker moes bijgekomen zijn zich bevrijd hebben van zijn boeien en met het meisje hierheen zijn ge komen. Maar ook Falorso had zijn kans meteen begrepen. Er ver scheen een honende lach op zijn wreed gezicht, terwijl hij naar be neden riep: „Goed gedaan, Alor! Ge zijt juist op tijd! Laat haar niet ont komen!" Daarna wendde hij zich tot Aram: „Gelooft ge niet, dat het ver standiger vo% u zal zijn, mij mijn zwaard terug te geven? Wanneer ge er een onverwachte beweging mee zoudt maken, zou dat 't einde van jonkvrouw Coleandra kun nen betekenen! Nietwaar, Alor? Tegelijkertijd wenkte hij zijn andere trawanten, die nu, met Birk aan het hoofd onstuimig de trap opstormden. Aram besefte, dat zij het spel verloren hadden. Alleen met de oude burchtheer en Presto kon hij tegen deze over macht niets beginnen en met iedere beweging bracht hij het leven van Coleandra in gevaar. De landbouwer L. in Kootwü- kerbroek kwam gisteren tot de ontdekking dat zijn pluimvee stapel belangrijk was uitgedund. Vierhonderd kippen lagen dood in het hok. Door het nemen van een braakproef kon de hond van een buurman aangewezen worden als de schuldige. De eigenaar van de hond is evenals de gedupeerde pluimveehouder niet verzekerd. De schade bedraagt 1500,De hond zal niet worden afgemaakt. Jack Lynch, leider van de Ier se Fianna Failpartij die vorige maand bij de parlementsverkie zingen de absolute meerderheid kreeg, is woensdag herkozen als premier met 74 tegen 66 stem men. Na zijn beëdiging door presi dent Eamon de Valera maakte Lynch zijn nieuwe kabinet be kend dat geen belangrijke wijzi gingen laat zien. Vertrokken zijn Frank Aiken (71), oud vice-pre mier en minister van buitenland se zaken en Michael Hilliard, de 66-jarige minister van defensie in het vorige kabinet. Zij hadden gevraagd in verband met hun leeftijd niet opnieuw met een portefeuille te worden belast. De nieuwe minister van bui tenlandse zaken is de 46-jarige dr Patrick Hillery. die al eerder ministersposten bekleedde. De doorgaans zo verlaten i Noorse Trondheimfjord is plot seling zeer in trek gekomen bij dorstige Noren op „jacht" naar flessen whisky, wawarvan de po litie er twee weken geleden 50C in zee heeft gestort. Het betreft uit Duitsland afkomstige ver- Pfeurd verklaarde smokkelwaar die in beslag was genomen op acht vissersscheepjes. De politie zegt duikers en kik vorsmannen niet op een afstand te kunnen houden, maar z;i vreest dat vissers die dreggen gebruiken, onder watsr liggende telefoonkabels zullen doorsnij den. Gitarist Brian Jones, die vori ge maand de popgroep de Rolling Stones verliet, is gistermorgen dod aangetroffen in zijn woning te East Gristead, ten zuiden van Londen. In het sportprogramma „Langs de Lijn" van de N.O.S.-radio op zondag 6 juli (14.3017 uur en 18.10—18.30 uur via Hilversum II) en in het t.v.-programma om 19.30 uur wordt o.m. aandacht besteed aan: de motorraces van Franehor- champs (België); de ronde van Frankrijk; de wedstrijd om het amateurkampioenschan SC En schedeMiddelburg; de Wim- bledon-exibitie in Den Haag en de motorcross van Lichtenvoor de. Voetbalwedstrijd Middelburg Enschede De N.O.S.-radio verzorgt za terdag 5 juli in het N.C.R.V.- programma Hier en Nu-sport- show (Hilversum III, 17.0218.00 uur reportageflitsen van de eer ste wedstrijd MiddelburgEn schede om het kampioenschap zondagamateurs. Verslaggever is Wim Hoogendoorn.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5