Minister Schut verdedigt zijn bouwbeleid Minimum-broodprijzen half juli te wachten Niet bereid huurverhoging uittestellen Verordening met ontheffings mogelijkheid I Pagina 2 - DE VRIJE ZEEUW - Vrijdag 4 juK 1969 Harde dobber „Weerbericht" Twee vliegtuigen kregen dezelfde vlieghoogte toegewezen Adres aan hervormde synode inzake Nieuw-Guinea Moties verworpen Tweede Kamer met vakantie Venezolaanse verzetsstrijder meldt zich Anjers zijn er nu volop. Aantrekkelijke bloem. Voor 'n bescheiden prijs. Ze wachten op u. Pronkend met bun fijne kleuren. Geen reclame aanbieding Toch publiciteit Hilariteit Kan het goedkoper? Z.L.M. bezorgd over situatie in fruitteelt Minister Schut (volkshuisves ting) heeft zich donderdag in de tweede kamer uitgesproken tegen het advies van de soclaal-econo- mlsche raad, die in het halfjaar lijks rapport heeft geadviseerd tot een uitstel van de jaarlijkse huur verhoging van zes procent met In gang van 1 januari en deze ver hoging liever ziet ingaan op 1 juli 1970 van het volgend Jaar of nog later. De minister vond het jammer, dat de SER zich in deze richting heeft opgesteld. Dit advies, zo voegde de minister daaraan toe, zit mi} erg hoog. De minister deel de de kamer mee bij de voortzet ting van het debat over het verloop van de uitvoering van het bouw programma 1969, dat een begin is gemaakt met het extra laten bou wen van gesubsidieerde woningen, die zijn onttrokken aan de vrije sector. Hiervoor kunnen eventueel 5.000 woningen worden uitgege ven. Er is, zo zei de bewindsman, geen behoefte dit aantal hoger op te voeren. Het is zelfs de vraag of het contingent van 5.000 wonin gen geheel zal worden gebruikt. Minister Schut merkte op, dat het dit jaar een harde dobber zal zijn om het aantal van 45.000 wo ningwetwoningen te kunnen reali seren. De bouwkosten zullen zo veel mogelijk binnen de perken dienen te blijven, zodanig dat het daardoor mogelijk zal worden het gestelde doel te bereiken. Het is de „uitgesproken bedoe ling" dit aantal van 45.000 woning wetwoningen te realiseren. De minister wees er op, dat de nieuwbouw in de vrije sector in de reeds geliberaliseerde gebieden „niet aanwijsbaar" is toegenomen sinds deze liberalisatie. Hij deelde de kamer mee, dat er thans nau welijks enig verschil meer is tus sen enerzijds aanvragen en ander zijds goedkeuring van particuliere bouwobjecten. Tot 1 juni bedroeg het aantal aanvragen over de periode 1968- 1969 in totaal 57.222 en was er een bouwbegin in de particuliere bouw van 56.110 woningen. Deze cijfers geven naar de mening van de mi nister geen aanleiding te zeggen, Donderdagochtend kregen twee KLM-vliegtuigen voordat zij toe stemming tot landen kregen, door de verkeersleiding van Schiphol eenzelfde vlieghoogte toegewezen. Om vijf voor twaalf merkten de vliegers van deze toestellen, die zich nabij Spijkerboor bevon den, dat zij op dezelfde hoogte, n.l. 19.000 voet, vlogen. Onderling radiocontact bracht aan het licht, dat zij van de verkeersleiding van Schiphol beide deze hoogte toege wezen hadden gekregen. De verkeersleiding, door de pilo ten op deze zohderlinge toestand gewezen, herstelde daarop de fout. Volgens de minister van ver keer en waterstaat is in dit geval sprake van ernstig plichtsverzuim van de kant van de verkeerslei ding. Zestig personen, allen lid van de hervormde kerk en van ver schillende politieke gezindheid, hebben zich met 'n verzoekschrift gewend tot generale synode der herv. kerk, waarin zij van de synode een protest vragen tegen de ontwikkelingen in West-Irian. Tot de eerste ondertekenaars be horen jhr. mr. J. W. Feith; J. H. Scheps; ds. H. van Lunzen uit Odoorn die zich met de opstelling belastte; mr. G. J. de Lint en prof. dir. Th. L. Haitjema. In hun adres spreken zij er hun bevreemding over uit dat de synode na de oproep tot bezinning vön juni 1962 over de vraagstuk ken rond Nieuw-Guinea nog geen woord van protest heeft doen horen. Zij zijn van mening dat Indonesië het akkoord van Neyv York „flagrant schendt", waar door de volksstemming ,,'n farce" wordt. Zij vragen van de synode bij de regering en de Ver. Naties aan te dringen op stopzetting van deze „schijnvertoning", voorko ming van terreur en verder bloed vergieten, herstel van persvrij heid en andere grondrechten en vervanging van Indonesische militairen door troepen van de Veatt Naties.'' dat het verkeerd met de bouw zou gaan. Minister Schut conclu deerde aan de hand van deze cijfers, dat het optimisme van de nota terecht is geweest. Er zal voorshands weinig aanleiding be staan voor een verlaging van de rente op de kapitaalmarkt. Hij noemde dit overigens „geen gun- st;g weerbericht". Er werden na het debat over het bouwbeleid twee moties ver worpen. In de eerste plaats was er een motie van de p.v.d.a.-afge- vaardigde Van den Doel, waarin de regering werd gevraagd het aan tal woningen waarvoor dit jaar rijkssteun wordt toegekend, met meer dan 5.000 te verhogen en dit aantal zo nodig gedeeltelijk te doen bestaan uit woningwetwonin gen. Deze motie, waarin werd ge steld dat terugval in de woning bouw voor de krotopruiming on aanvaardbare gevolgen zal hebben, verkreeg de steun van de fracbes van de p.v.d.a., p.s.p., c.p.n., D '66 en van de boerenpartij. Een tweede motie was afkomstig van de heer Nypels (D '66 en had betrekking op de aanpassing van de subsidie tabellen voor de woningwetbouw en de particuliere bouw. In deze motie werd er op aangedrongen die tabellen aan te passen, indien belangrijke stijgingen in de stich- tingskosten optreden. Deze motie verkreeg de steun van de fracties van de p.v.d.a., D '66, de groep- Aarden, p.s.p. en de c.p.n. Na 75 plenaire vergaderingen in dit zittingsjaar te hebben gehouden is de tweede kamer op recès ge gaan. Voorzitter van Thiel noem de de afgesloten zittingsperiode de drukste sinds de jaren vijftig. Het was bovendien een bewogen perio de, zo zei mr. Van Thiel. Hij noem de het zittingsjaar een bewogen jaar als de reflex van een bewogen ontwikkeling in onze maatschappij. De kamervoorzitter deelde mee, dat voor de huisvesting van de tweede kamer gebruik zal kunnen worden gemaakt van de gebouwen op het Binnenhof no. 5 en no. 6. Een verdere uitbreiding naar het aangrenzende pand, waarin thans de raad van state is gehuisvest, noemde hij een redelijk verlangen. Mr. Van Thiel sprak de hoop uit, dat de kamer ook over dat pand de beschikking zal kunnen krijgen. In zijn slotwoord wees mr. Van Thiel op de grote betekenis, die moet worden gehecht aan de grootst mogelijke openbaarheid van het handelen der kamer. Mede om daarin te kunnen voorzien zul len in een nabije toekomst meer luidsprekers in het kamergebouw worden aangebracht, de debatten in de grote vergaderzaal mee te kunnen volgen. Ook wordt gedacht aan het aanbrengen in het gebouw van een gesloten televisiecircuit. Eerst op dinsdag 9 september zal de kamer weer in plenaire ver gadering bijeenkomen. FLORIDA: Doel en middel van de komende ruimtereis op één foto verenigd: de Saturnus-5 met de Apollocabine en de maan waarop Armstrong en Aldrin binnenkort hopen te landen. DEN HAAG: Minister Klompé heeft woensdagmiddag een dele gatie van het bestuur van de de federatie van beroeps beelden de kunstenaars ontvangen. Op de na het onderhoud, v.l.n.r.: de heer J. Schrofer, drs. W. H. Sinnighe, minister Klompé en Jan Kassies. Een woordvoerder van de Vene zolaanse regering heeft donderdag in Caracas meegedeeld, dat de voormalige marine-officier Pedro Medina Silva, die commandant zou zijn van de strijdkrachten van het Venezolaanse' bevrijdingsfront, zich bij de autoriteiten heeft ge meld. Pedro Medina Silva was in juni 1962 een van de leiders van de opstand op de marinebasis van Puerto Cabello, een stad op rond 200 km ten noordoosten van Ca racas. Hij werd door een militaire rechtbank tot 30 jaar gevangenis straf veroordeeld, maar wist in december 1963 te ontsnappen uit de gevangenis op het eiland Taca- rigua, waar hij zijn straf uitzat. Korte tijd later werd bekendge maakt, dat hij het bevel op z'ch had genomen van de strijdkrachten van het nationale bevrijdingsfront, dat toen nog bestond uit leden van de communistische partij en van de linksrevolutionaire bewe ging. In 1966 vertegenwoordigde Pedro Medina Silva dit front op een bijeenkomst in Havanna. In Caracas betwijfelt men, of hij de laatste tijd nog wel bevelhebber van de strijdkrachten van het front was, want in de communi que's van deze strijdkrachten wordt Douglas Bravo, een aanhan ger van Fidel Castro, de comman dant genoemd. Het bestuur van het produkt- schap voor granen, zaden en peulvruchten heeft met algeme ne stemmen aan zijn voorzitter de bevoegdheid gegeven tot het vaststellen van minimumprijzen voor brood. Deze minimumprij zen kunnen verschillend zijn naar gelang van de gemeenten, de broodsoorten en de tijdvak ken waarvoor zij worden vast gesteld. Een uur vóór de vergadering kwam het produktschap giste ren in het bezit van het konink lijk besluit, waarbij het de be voegdheid kreeg tot het vast stellen van een verordening be treffende minimum-broodprijzen. De verordening moet nu nog worden rondgestuurd naar het hoofdproduktschap voor akker- bouwprodukten, dat donderdag 10 juli vergadert. De verwach ting bij het produktschap is dat ze medio juli in werking zal kunnen treden. De door de regering verleende bevoegdheid en de door het pro duktschap vastgestelde verorde ning zijn geldig tot 1 iuli 1970. Neem vaker een bloemetje mee! GRENSVOLK door lakob Schopmans 77) Smokkeldorus geneerde zich voor Vermeer. Niet alleen omdat deze hem in zulk een gezelschap aantrof, maar ook omdat hij z'n vroegeire werkgever zo ondank baar en zonder hem iets te laten weten, in de steek gelaten had. Hij begon hakkelend aan 'n soort verontschuldiging, maar Vermeer sneed het vriendelijk de pas af. „In orde, in orde Van Doren kamp. Ik heb je dochter bezocht, en ik kan me wel voorstellen, dat je die niet graag een tweede maal zo lange tijd uit het oog wilt ver liezen." „En hebt u gezegd, dat ik haar vader ben?" vroeg hij gejaagd. „Ze wist het al." „Onmogelijk, dat kan niet waar zijn!" „Ze heeft het me zelf gezegd. Ze zei, dat ze je herkend had aan je ogen, én aan het vingertopje van je linkerhand." Die mededeling was oorzaak, dat zich e- i sterke ontroering van Smokke C us meester maakte. Hij stond op en liep naar de deur. Niemand behoefde te zien, dat hij de tranen in de ogen had. God. ze was nog een kind geweest, toen zij hem voor het laatst gezien had. en toch had ze onthouden, dat hij een vingerlid miste. Opeens werd hem alles duide lijk, wat eerder een raadsel voor hem was geweest. Haar houding op de dansavond tijdens de ker mis, toen ze hem kwam halen, haar zorgen over zijn smokkel- werk. Een machtig gevoel van ge luk en dankbaarheid vervulde hem. Ze wist allesen toch wees ze hem niet terug, hield ze van hem, zoals alleen maar een kind van z'n ouders kan doen. O, dat was een geschenk van de hemel. Toen hij zich omkeerde naar 't gezelschap was Grades juist bezig de tweede bestelling op kosten van de aanzienlijke gast rond te brengen. Vermeer wenkte Smok keldorus voor een gesprek onder vier ogen. „Laten we zaken doen," stelde hij voor, „morgen rijden We naar Rotterdam en volgende week vaar je weer af naar Java. Neem meteen maar afscheid van je makkers. Dat is geen goed gezel schap vodr je." „Neen, neen," weerde Smokkel dorus af, „dat kan ik niet. Sinds ik Annemarie terug gevonden heb zou ik die eenzaamheid daar niet langer kunnen verdragen. Zij is het enige, wat mij tér wereld in teresseert. wat hèt leven waarde voor mjj geeft." Vermeer glimlachte slim. „Goed," zei hij, „dan blijf jij maar hier. Dan neem ik Anne marie alleen mee. Ik heb de plan nen met het meisje al besproken." Dorus van Dorenkamp stond perplex, maar z'n hart sprong op van blijdschap. „Nee maar. wat zegt u daar? Wil Annemarie werkelijk mee gaan? Maar dan is er geen enkel beletsel meer. Dan ga ik ook mee, hoe eer hoe liever." Plotseling viel er echter een domper over z'n vreugde. Hij had de naam Kempen niet horen noe men. Hoe stond het daar mee? „En haar verloofde, meneer Vermeer, wat moet daarmee ge beuren?" „Hum, die? Het gemakkelijkste zou zijn om hem in z'n eigen vet gaar te laten smoren, want je zult beslist wel geen dikke vrienden met hem zijn. Maar dat wil het meisje nu eenmaal niet. Integen deel, ze wil zelfg. dat hij ook mee kan gaan. Zeg nu zelf, zo'n kind kun je niets weigeren. Ik tenmin ste niet." Smokkeldorus zag een schaduw over z'n rooskleurige vooruitzichten vallen. „We zijn doodsvijanden," zei hij toonloos. Maar termeer scheen dat niet zo verontrustend te vinden. „Dat kan ik me indenken," zei hij, „jullie zijn in dezelfde bran che werkzaam, alleen echter in tegengestelde verhoudingen. Jij werkt voor de smokkel, hij er tegen. Maar tenslotte zal dat niets meer te betekenen hebben als jij niet langer bendeleider bent en hij z'n commiespakje heeft uitge trokken." „Meent u dat werkelijk, meneer Vermeer?" „Ik hoop het. Trouwens, wat moet ik anders? Een andere op lossing zie ik niet. Zonder hem krijgen we Annemarie niet mee, en zonder baar.krijg ik jou niet." „Het zou prachtig zijn als u op deze manier de moeilijkheden zoudt kunnen oplossen. „Waar een wil is komt alles van zelf terecht. Ga je mee? Je doch ter zit al op je te wachten." Dat vooruitzicht deed bij Smok keldorus alle aarzeling verdwij nen. Hjj keerde terug naar z'n smokkelgezellen en stelde hen op de hoogte van zijn plannen, die bij hen allerminst in goede aarde vie len. Kromme Grades krabde zich zorgelijk achter de oren. „Dat is ook wat moois," bromde hij tegen Marie, „komt die sjieke dikkop onze Dorus weghalen. Als ik dat geweten had, was hij er niet in gekomen. Ik wou, dat ze allemaal naar de bliksem liepen daar in Holland." „Hè Grades," antwoordde Ma rie. „zo mag je niet praten." (Wordt vervolgd.) De verordening geeft de voor zitter ook de bevoegdheid, van de minimumprijsvoorschriften ontheffing te verlenen. Wie zo'n ontheffing krijgt, is verplicht alle door hem aangeboden brood soorten voortdurend aan te bie den tegen een onder de mini mumprijs gelegen prijs, die voor iedere soort dezelfde is. P-> be doeling, van dit voorschrift is, hun die kans zien brood bene den de minimumprijs can te bie den zonder dat er sorake is van aantasting van de werkelijke kostprijs, daartoe de gelegenheid te bieden maar dat mag niet ge beuren als tijdelijke reclame aanbieding, bijvoorbeeld alleen op vrijdag en, zaterdag. Zonder de ontheffingsmogelijk heid, zo bleek uit een medede ling van de voorzitter, dr. C. H. J. van Beukering, zou de ver ordening geen kans hebben op ministeriële goedkeuring. Het bestuurslid de heer Lequin (levensmiddelendetailhandel) had bezwaar tegen deze onthef fingsmogelijkheid. Zij die met broodprijzen stunten, zo rede neerde hij, doen dat terwillevan de publiciteitswaarde. Men kan ze geen betere dienst bewijzen dan wanneer men ze ontheffings- aanvragen laat sturen en die vervolgens niet inwilligt. Ze kunnen dan adverteren: „We willen eoedkoper, maar we mo gen niet". Voorzitter Van Beukering zette uiteen waarom 't vaststellen van deze verordening geen uur eerder had gekund. In de pers zijn bit tere verwijten gemaakt. Gezien de nood waarin de bakkers ver keren, neemt hij de betrokke nen die verwijten niet kwalijk, maar ze zijn niet terecht ge maakt. Dr. Van Beukering ging ook in op enkele brieven die het produktschap heeft ontvangen, o.m. van de „progressieve werk groep bakkersbedrijf" (de groe pering van de heer J. den Ble ker uit Etten-Leur). Deze werk groep heeft het produktschap verweten, van zijn bevoegdheid éen te laat gebruik en daardoor misbruik te hebben gemaakt. De werkgroep ging er daarbij ten onrechte van uit, dat het produktschap die bevoegdheid reeds op 22 juni had. Het pro duktschap heeft in een brief aan de werkgroep uiteengezet hoe de zaken werkelijk liggen. De me dedeling van de werkgroep, dat men niet zal rusten voordat door wetswijziging de bevoegdheid tot het vaststellen van minimum broodprijzen bij de minister van economische zaken -komt, ver wekte bij het produktschapsbe- stuur hilariteit, een vrolijkheid die te verklaren is uit het fëit, dat het uitblijven van overeen stemming tussen de staatssecre taris van economische zaken en de bakkerijstichting over het ni veau van een minimumprijs lange tijd heeft verhinderd dat er een regeling kwam De bedoeling is dat een rijks accountantsdienst de bouwstenen zal bijdragen voor de kostprijs calculatie, die aan 's voorzitters beslissingen inzake de minimum prijs ten grondslag moeten lig gen. De staatssecretaris heeft ge schreven, dat de resultaten van het in zijn opdracht verrichte on derzoek naar produktie- en dis- tributiekosten van verpakt ge sneden witbrood richtsnoer zou den kunnen zijn. Bij dit onderzoek kwam de mi nimaal noodzakelijke consumen tenprijs voor dit brood bij ver koop in levensmiddelenbedrij ven op een niveau, niet onaanzienlijk beneden de prijs die door de bak kerijstichting als minimum aan vaardbaar werd geacht. De staatssecretaris meende dat, als de omstandigheden hiertoe aanleiding geven, ook tegen een hogere minimumprijs geen be zwaar zou worden gemaakt, Dit in overeenstemming met wat hij indertijd heeft gesteld in de memorie van toelichting bij de begroting van economische zaken. Het niveau van de minimumprij zen moet gevonden worden door de reële inkoopprijs van het brood te vermeerderen met een redelijke opslag als vergoeding voor de aan de verkoop toereken bare kosten in efficiënte distri butiebedrijven. ZONDER INGRIJPENDE MAATREGELEN GEEN TOEKOMST MEER In de deze week te Goes gehou den vergadering van de ZLM heeft het bestuur zijn ernstige ongerustheid uitgesproken over de situatie in de fruitteelt. Indien de regering blijft volharden in haar afwachtende houding ten aanzien van de noden bij vrijwel alle Nederlandse fruittelers en niet op korte termijn maatrege len neemt om verbetering in de situatie te brengen, zal de fruit teelt in ons land geen toekomst meer hebben. In onze partnerlanden van de E.E.G. geniet de fruitteelt wèl de nodige stéun, waardoor de po sitie van de Nederlandse fruit teler steeds verder verslechtert. Nog langer wachten zou be tekenen dat onze regering de fruitteelt wenst te laten uitster ven en dat zij een enige jaren ge leden nog florerende bedrijfstak die bjjdroeg tot verhoging van ons nationaal inkomen, zonder meer zou laten vallen. DE AKKERBOUW Een verheugende zaak voor de akkerbouwsector is dat de accijns op de suiker is afgeschaft. Het bestuur onderschrijft deze maat regel, ook al omdat een accijns Op een produkt dat behoort tot het pakket van de eerste levensbe hoeften, niet past in onze maat schappij. De algemene situatie in de ak kerbouwsector geeft evenwel reden tot zorgen. De voorstellen uit Brussel voor de akkerbouwprijzen laten het zelfde beeld zien als vorige jaren; wederom geen aanpassing aan de stijging van de kosten voor de ondernemer en ook nu weer geen verhoging van prijzen maar sta bilisatie en voor suiker zelfs de verwachting van een verkleining van het kwantum. PRIJSSTIJGING NODIG Bij de granen is voorgesteld een verhoging van de richtprijs voor tarwe en gerst, voor de ak kerbouwer nauwelijks interes sant, nu deze gepaard gaat met een verlaging van de interventie prijs. Volgens de berekeningen van het Landbouwschap is .een prijsstijging van 8 noodzakelijk om de kostenstijging en de ach- I terstand in te halen.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2