Minister Luns noemt Nigeriaanse maatregelen „verwerpelijk" VOOR NEDERLANDSE REGERING ONAANVAARDDAAR Amerikanen beschoten Cambodjaans gebied MISLUKTE ROOFOVERVAL OP BANKL0PERS IN AMSTERDAM Kordaat optreden redde tas met ƒ78.000 TWEE ADVOCATEN IN GRIEKENLAND AANGEHOUDEN Voor een jaar naar Macedonië gedeporteerd Hanoi laat drie Amerikanen vrii DE EXCESSEN IN INDONESIË Tweede Kamer verwerpt moties HET WEER Begrafenis vermoorde vakbondsleider Aanval op Chinese oorlogsschepen Wapens naar Oeli Ondoordacht Onbekende Tweede overval Rechten van de mens Hartaanval Doden bij belast ingrellen f in Nigeria Auto's stonden vastgelijmd Nederlandse ketter opgebracht Stakingen in Italië Bedrijfsuitbreidïng Philips in Almelo Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Minister Luns zal bij zijn Ni geriaanse ambtgenoot „met de meeste klem" aandringen op maatregelen, opdat de voedsel- viuchten naar Biafra kunnen worden hervat, levensmiddelen over de Cross-rivier kunnen worden aangevoerd en de re gering in Lagos opnieuw tot een bevredigende samenwerking met het internationale Rode Kruis komt. De minister deelde dit gisteren in de tweede kamer mee in ant woord op vragen van de afge vaardigden Mommersteeg en Wierenga (kvp en pvda). Door het stopzetten van de vluchten met hulpgoederen is een ernstige situatie ontstaan, die de regering met bezorgdheid volgt. Het Amerikaanse opperbevel in Saigon heeft donderdag be kendgemaakt dat de Amerikaan se artillerie onlangs bij de be legering van de buitenpost Ben Het Noordvietnamese ge- schutsopstellingen op Cambod jaans gebied heeft beschoten die het kamp onder vuur namen. Het is de eerste maal dat offi cieel de beschieting van Cam bodjaans gebied wordt beves tigd, hoewel eerder is toegege ven, dat gevechtshelikopters de tegenstander tot in Cambodja beschoten. De bekendmaking van het op perbevel in Saigon komt een dag nadat Cambodja en Washington overeenstemming over hervat ting van de betrekkingen be kendmaakten. De militaire mededeling luidt als volgt: „Het Amerikaanse opperbevel hééft in het verleden verklaard dat de Amerikaanse strijdkrach ten gemachtigd zijn het vuur te beantwoorden als zij worden be schoten. In verband met recente opera ties in het gebied van Ben Het in de provincie .Kontoem wer den bij verscheidene gelegen heden vijandelijke artilleriestel lingen die Ben Het beschoten, gelokaliseerd over de grens in Cambodja. Geallieerde strijdkrachten die in het gebied opereren, hebben het vuur beantwoord met artil lerie en tactische luchtaanval len". Het dezer dagen ontzette kamp te Ben Het ligt ruim 10 km ten oosten van het drielandenpunt Cambodja, Laos en Zuid-Viet- nam. De vermoorde Argentijnse vak bondsleider Augusto Vandor is woensdag te Buenos Aires onder grote belangstelling en strenge politiebewaking ten grave ge dragen. Meer dan 20.000 rouwers volg den de stoet, die in een 7 km lan ge route door de stad volgde. Na de moordaanslag op Vandor heeft de Argentijnse regering de staat van beleg afgekondigd en honderden leiders van de arbei ders- en studentenbewegingen laten arresteren. Chinese nationalistische com mando's hebben woensdagavond bij twee overvallen nabij de kust van Oost-China twee communis tische bevoorradingsschepen en een motorkannonneerboot ver nietigd, aldus het nationalistische persbureau. Verder hebben van zee uit aangevoerde commando groepen aanvallen gedaan nabij Tinghaiwan, Szumuyu en Pany- angchio bij de monding van de rivier de Min. Hierbij werd een communistische motorkannon- neerboot ernstig beschadigd. Alle nationalistische schepen zijn op hun bases teruggekeerd De Nederlandse ambassadeurs in Lagos, Abidjan en Dar es-Salaam hebben opdracht zo snel en zo volledig mogelijk over dé toe stand in Nigeria en Biafra te rap porteren. De verklaring van de Nigeriaan- se regering, dat de internationale hulporganisaties hun aktiviteiten kunnen voortzetten onder leiding van de regering, noemde minis ter Luns „volstrekt verwerpe lijk". De voorwaarde van de Ni- geriaanse regering dat slechts overdag mag worden gevlogen, is door de machthebbers in Biafra van de hand gewezen, al is het niet uitgesloten dat zij op hun beslissing zullen terugkomen. Het aandringen van de Ni- geriaanse autoriteiten op inspek- tie van de vliegtuigen die naar Biafra vertrekken, is „niet geheel onbegrijpelijk", omdat ook wa pens naar het vliegveld Oeli wer den vervoerd, maar de regering in Lagos zou vertrouwen moeten hebben in het internationale Rode Kruis, aldus minister Luns. De bewindsman zei te hopen dat binnen afzienbare tijd 1800 ton voedsel over de Cross naar Biafra kan worden gebracht. De regering in Lagos heeft in begin sel ingestemd met een dergelijk transport en twee schepen, elk met een draagvermogen van 900 ton, zijn reeds in Nigeria. Minister Luns had weinig waardering voor het „onvoldoend doordacht optreden" van de Zweedse graaf Von Rosen, die luchtaanvallen op Nigeria heeft ondernomen. Deze aanvallen heb ben vèr gaande gevolgen voor de bevolking van Biafra gehad. Zij betekenden het einde van de po litiek van het ontzien van het humanitaire luchtverkeer op Oeli. Zoals bekend is een vliegtuig met hulpgoederen neergescho ten. In antwoord op nadere vragen deelde minister Luns mee, dat hij een onderhoud zal hebben met de Nederlandse arts dr. Mid delkoop, die uit Biafra in Neder land is teruggekeerd en dat hij zijn Nigeriaanse ambtgenoot dui delijk zal maken, dat het voor Nederland onaanvaardbaar zou zijn, indien Nigeria de aktivitei ten van het internationale Rode Kruis zou stopzetten. Drmdprrf.a«HRnr.ete'n., omstreeks kwart oveV tien hebben drié mannen een mislukte roofover val gepleegd op twee banklopers, die geld hadden opgenomen in de Amro-hank op de Heeren gracht in Amsterdam. Twee em ployees van het bedrijf „Jonker Duero" aan de Sextantweg, de 53-jarige monteur G. Kok en de 60-jarige kasloper G. J. van Kre velen, waren uit de genoemde bank gekomen met 'n tas, waar in zich 78.000 gulden bevond. Van Krevelen droeg de tas. Nau welijks tien meter binten het bankgebouw gekomen, voelde hij dat hij van achteren werd aan gevallen. Hij behield zijn tegen woordigheid van geest en liet zich met een snel gebaar voor over vallen, zodat hij bovenop de tas kwam te liggen. Zijn metgezel Kok ging op de vuist met de twee aanvallers en werd daarbii geholpen door een onbekend gebleven passant. Toen de aanvallers zagen, dat het hun niet zou lukken de tas te bemachtigen, doken zij in een met draaiende motor gereed staande blauwe Fiat 1500 met het kenteken 06-77 EV, een in Rotterdam gestolen auto. In deze auto zat een derde man, die als chauffeur dienst deed. Kok heeft getracht het rechter-voorportier open te rukken, terwijl de onbe kend gebleven derde man zijn fiets voor de auto gooide. Het drietal wist echter te ont snappen. De politie is hun spoor bijster, .get'zïir. donkert* mannen met zwart króezertd haar. Ver der beschikt de politie niet over een betrouwbaar signalement. Ongeveer een uur na de over val werd de politie gewaar schuwd voor een ^oginsr tot een overval in een slagerij aan de Nieuwezijdskolk. Hier was met een vuurwapen gedreigd, maar de daders zijn op de vlucht ge slagen. Een patrouillewagen van het bureau Singel slaagde erin de overvallers op de Prins Hen drikkade klem te rijden en de twee inzittenden, de 18-jarige A. A. F. en zijn 16-jarige broer K. F., te arresteren. Zij bleken in het bezit van een vuurwapen van ouderwetse makelij, dat niet geladen was. Zij hadden geen patronen in hun bezit. Een ogen blik dacht de politie, dat deze 'jongelui iets te maken hadden met de overval bü de Amro- bank; Na verhoor kwam vast te staan, dat dit niet het geval is. Het enige aanknooingspunt, dat de politie gisteren had, is dat het drietal, dat de heren Kok en Van Krevelen overviel, goed op de hoogte moet zijn ge weest van de geldtransporten voor „Jonker Ducro". De auto, waarin de overvallers zijn ontkomen, heeft de politie 's middags om twee uur onbe heerd aangetroffen in de Gast- huismolensteeg in het centrum van de stad. Van de daders ont brak vérder nog ieder spoor. Van welingelichte zijde in Athene is bekendgemaakt dat twee advocaten, Georg Mangakis en Theofanis Zoekas, donderdag zijn gearresteerd. De juristen hadden voor het opperste ge rechtshof 't beroep ondersteund van de rechters, die vorig jaar mei door de regering waren ont slagen in het kader van een zui vering van de rechterlijke macht. Zoals hekend had het opper ste gerechtshof vorige week het beroep ontvankelijk verklaard, waardoor er een scherpe contro verse ontstond tussen de rege ring en het gerechtshof. De pre sident van het hof werd ontsla gen en uit solidariteit legden an dere rechter1, hun functie neer. ....J». Mangakis, die vaak als verde diger is opgetreden voor het bij zonder militair gerechtshof in Athene, kreeg enkele weken ge leden het verbod opgelegd Grie kenland te verlaten. Hij wilde naar Straatsburg gaan om voor de Europese commissie voor de rechten van de mens te spreken over de toestand in Griekenland. De beide advocaten zouden voor een jaar worden gedepor teerd. Dit besluit zou zijn geno men omdat „hun activiteit en hun contacten de veiligheid en de openbare orde dreigden te verstoren, waardoor andere per sonen zouden worden aangemoe digd onwettige daden te be gaan." Kort na de arrestatie hebben goede bekenden van Mangakis gezegd, dat de advocaat gisteren zou worden overgebracht naar Pentalofo vlakbij Kozani (wes telijk Macedonië). De 65-jarige Mangakis is een goede vriend van ex-premier Kanellopoelos, die na de tweede wereldoorlog tot de militaire staatsgreep verschillende minis tersposten heeft bekleed. Zijn collega Zoekas was rechtskundig adviseur van de vroegere premier George Papan- dreoe. Volgens het persbureau AFP is in Athene nog een derde ad vocaat, Evanghelos Yannopoelos, gearresteerd. De naaste familie van de pre sident van het opperste gerechts hof, Stassinopoelos, die zich te gen zijn ontslag blijft verzetten, heeft eerder deze week gezegd dat hij onder medische behande ling is gesteld wegens een hart aanval. Zijn telefoon is afgeslo ten en zijn woning staat onder voortdurende bewaking. R'DAM: H.K.H. Prinses Margriet en Pieter van Vollenhove hebben woensdagavond een concert bij gewoond in de Doelen van Lau- dentian Symphonic Band uit Ot tawa. In de pauze onderhield het paar zich met de leden van de band. De regering van Noord-Viet- nam heeft meegedeeld dat zij ter gelegenheid van de Amerikaanse onafhankelijkheidsdag heden drie Amerikanen zal vrijlaten die in Noord-Vietnam gevangen zijn genomen. Aan alle Ameri kaanse krijgsgevangenen in Nrd- Vietnam zal worden toegestaan geschenkpakketten te ontvangen van familie. Niet meegedeeld is welke drie Amerikanen het zijn en wanneer zij precies in vrijheid worden gesteld. Naar de Westnigeriaanse stad Ogbomosjo, 96 km ten noordoosten van Ibadan, zijn donderdag troe pen gezonden, nadat daar tijdens belastingrellen het plaatselijk op perhoofd was onthoofd. Dit heeft een woordvoerder van de politie meegedeeld. Onder burgers en po litie viel een onbekend aantal slachtoffers. De ongeregeldheden ontstonden woensdagavond, drie dagen nadat een ultimatum van de Westnige riaanse regering om de belasting schulden van dit jaar te voldoen, was afgelopen. De bevolking zou hebben laten weten, dat de ambte naren hogere bedragen eisen dan de officiële fiscale aanslagen. De 200 naar Ogbomosjo gezon den militairen zouden de toestand meester zijn. Volgens berichten die Lagos uit West-Nigeria bereikten, zijn ook minder hevige incidenten voorgekomen in de districten bui ten Ogbomosjo. Tenminste 10 bur gers zijn naar verluidt omgekomen bij belastingrollen in Ankanran, 24 km ten zuidoosten van Ibadan. Ook politiemannen zouden om het léven Zijn gekomen. Huizen ston den in brand, toen uit Ibadan ge zonden troepen in Ankanran arri veerden. Bij belastingrollen in december en januari kwamen minstens 60 mensen om. Automobilisten op de weg langs de Franse zuidkust zagen zich donderdag plotseling vast gelijmd op de weg staan. Een vrachtwagen met vloeibare lijm had bij een aanrijding zijn lading op de weg geloosd Bij het onge luk waren twee vrachtwagens betrokken. De chauffeurs zijn met verwondingen in een zieken huis opgenomen. PORT AU PRINCE: Gouverneur Rockefeller is op zijn turbulente goodwillreis door Latijns-Ameri~ ka woensdag in Haiti aangeko men. Links een beeld van de overhandiging van een persoon- lijke brief van president Nixon aan president Duvalier. Recht» een beeld van de zware bewaking van het paleis van de Haitiaanse president. De tweede kamer heeft giste ren de moties van de oppositie, volgens welke bij het onderzoek naar de excessen in Indonesië prioriteit moet worden verleend aan de gebeurtenissen in Zuid- Celebes en de archieven volledig toegangkelijk moeten zijn, ver worpen. De motie van' de fractieleider vag de p.v.d.a., drs. Den Uyl, en mede-ondertekend door afge vaardigden van D'66 -en de groep- Aarden, volgens welke zo spoe dig mogelijk de grootst mogelij ke klaarheid moet worden ver schaft over de bestuurliike en politieke verantwoordelijkheden waaronder het Nederlandse mi litaire optreden heeft plaatsge vonden, waartoe 'n groep weten schappelijke deskundigen een opdracht dient te ontvangen en waarvoor de archieven volledig toegankelijk moeten zijn, kreeg de stemmen van de p.v.d.a., D'66, p.s.p., c.p.n. en groep-Aarden en was daarmee verworpen. De tweede motie, ingediend door drs. Aarden, volgens welke bij het onderzoek prioriteit moet worden verleend aan de gebeur tenissen op Zuid-Celebes, werd gesteund door de p.v.d.a.. de groep-Aarden, D'66, de p.s.p. en twee leden van de a.r.p., n.l. drs. Goudzwaard en mej. Van Leeu wen. De nota van de regering werd ten slotte voor kennisgeving aan genomen. De Duitse politie te water heeft de Nederlandse visserskotter „Dolfijn" voor de kust van het Oostfriese eiland Spiekeroog op gebracht. Volgens de politic heeft de kotter woer.. lag binnen de Duitse territoriale wateren gevist. De „Dolfijn" had 130 kg zeetong aan boord. De kapitein is intussen voorgeleid. De thuis haven van de „Dolfijn" is Zout kamp. In Turijn zijn donderdag eea half miljoen werknemers in sta king gegaan uit protest tegen de voortdurende stijging van de hu ren en de kosten van levnson- derhoud. Bij Fiat kwam 68 pro cent van de dagploeg niet opda gen, waardoor de produktie on mogelijk is gewnrden. De Almelose vestiging van het Philips-concern, waar produkten voor industriële toepassingen (p.i.t.) worden vervaardigd, zal drastisch worden uitgebreid. Er komt een hal bij met een vloer oppervlak van 3000 vierkante me ter, waar 150 employees kunnen werken- De produktieruimte is nu 10.000 vierkante meter; er zijn ruim 400 personeelsleden. De bouw van de nieuwe hal moet in september beginnen. Acht jaar ge leden is de Twentse P.I.T.-vesti- ging in Almelo gestart met acht personeelsleden. Nu zijn er 570, van wie er 170 in Enschede wer ken. ENKELE OPKLARINGEN Na het langzaam wegtrekken van een front dat donderdag over ons land lag, komt het weer van daag onder invloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk die over de Britse eilanden oost waarts trekt. Daardoor zullen er enkele opklaringen zijn naast wolkenvelden en droog weer. De zwakke tot matige wind krimpt daarbij naar zuidwest. 'Over de oceaan nadert een frontensysteem via de Britse eilanden langzaam ons land. Op de nadering hiervan zal later de bewolking weer toe nemen, het eerst in de hogere luchtlagen. Ook de wind zal ge leidelijk weer toenemen. De tem peraturen zullen dezefde' zijn als donderdag of iets hoger. Medegedeeld door het K.N.M.L geldig tot hedenavond. Enkele opklaringen Droog weer met enkele opkla ringen, maar ook wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen west en zuidwest. Dezelfde temperaturen als don derdag of iets hogere. VRIJDAG 4 JULI Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.39 5.04 5.40 6.19 6.23 n.m. 4.53 5.18 5.54 6.33 6.37 ZATERDAG 5 JULI Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 5.27 5.43 5.52 6.08 6.28 6.44 7.07 7.23 7.11 7.27 ZON MAAN op onder op onder juli 4 4.26 21.02 23.39 10.23 5 4.27 21.01' 23.50 11.47 6 4.28 21.01 13.07 7 4.29 21.00 00.00 14.24 8 4.30 21.00 00.12 15.42 9 4.31 20.59 00.27 16.59 10 4.32 20.58 00,47 18.13 Advertentieprijs: per mm 16 eenfc «Jnfferaa»- per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W.! Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels-* advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling,; Vermelding: Brieven onder nummer, of Adieu bureau ven dit Mad 50 cent verhoging. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-mmsnw tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot am. 2 vat. Frankering bij abonnement: TERNEUZEN DE VRUE ZEEUW Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adresSmidswa! Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 VRIJDAG 4 JULI 1969 25e Jaargang AbonnementsprijsNo. 6018 ƒ8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent. inclusief 4 B.T.w. Uitgeefster KV. v/fc Fa. P. J. van de Sande, Temeuzen

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1