Voorbereidingen vlucht Apollo-11 Drie uur oponthoud door lekkende klep 92 Zuidvietnamese kamerleden zeggen vertrouwen op in regering VERKIEZING VAN 38 LEDEN EERSTE KAMER P,v.d.A. verliest twee zetels, K.V.P, één VOOR GEBAK SMID.rS Luchtgevecht boven Suezkanaal VATICAAN WIL BEMIDDELEN IN HULPVERLENING AAN BIAFRA Nigeriaanse minister op kruistocht door Europa HET WEER Israëlische commando-actie langs golf van Suez Zwaar programma Nigeriaanse luchtaanvallen op Biafra Staking van havenarbeiders in Liverpool Banketbakkerij Uithongering Krans gelegd Aardbeving in omgeving van Rome Ontevreden arbeiders wilden directie verbranden Weerbericht DONDERDAG 25e Jaargang 3 JULI 1969 No. 6017 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Drie Zeeuwse stemmen afgekeurd Hoogwater Ruimtevaartdeskundigen hebben gisteren een lekkende klep in het brandstofsysteem van de saturnus- 5 raket hersteld, waarmee de Apollo U-capsule later deze maand naar de maan zal worden geschoten. Daarna werd het aftel len voor de theoretische start van de historische maanreis hervat. Het lek in de klep, die de juiste druk Van de vloeibare waterstof brandstof van de raket handhaaft, werd woensdagochtend vroeg ont dekt en vertraagde de voortgang van de z.g. „afteldemonstratietest" met 3 uur en 18 minuten. De repetitie voor het afschieten, waarbij alle handelingen worden verricht, noodzakelijk voor de werkelijke lancering om 14.32 uur Nederlandse tijd op .16 juli, Werd later hervat. De afteldemonstratie test was vrijdagochtend begonnen en was tot dusver zonder moeilijk heden verlopen. Terwij! vier tech nici bezig waren de fout in de klep te herstellen, trokken de astronau ten Neil Armstrong, Michael Col lins en Edwin Aldrin hun ruimte- pakken aan voor een routine-oefe ning in een model van hun ruim tevaartcapsule. De ruimtevaarders moeten zich houden aan een rigoureus pro gramma, om z'ch voor te bereiden op de lancering, die hen naar de maan moet voeren, waar zij als eerste mensen voet °P oen ander hemellichaam zullen zetten. De functie van de defecte brand- stofklep was om de brandstoftanks tot de rand gevuld te houden in de derde of bovenste trap van de ri ciShraket. Aangezien vloeibare waterstof snel verdampt, moet voldoende tegendruk op haar op pervlakte worden gegeven om de tanks tot de rand gevuld te hou den. Dit proces wordt in ruimte vaartjargon „topping off" ge noemd. WASHINGTON: Dit is het in signe dat de Amerikaanse astro nauten die de Apollo-11 zullen bemannen, dan gaan dragen. Neil Armstrong, een van de drie as tronauten die met de Apollo-11 gelanceerd worden, zal als eerste mens voet op de maan zetten. President Thieu van Zuid- Vietnam heeft een brief ontvan gen, waarin 92 van de 135 kamer leden hun wantrouwen uitspre ken in het-kabjnet, van.premier Vliegtuigen van de Nigeriaan se luchtmacht hebben zondag en maandag bij een aanval on de Biafraanse militaire basis Dike Eberi enige vrachtauto's en ge bouwen in brand gezet, zo is in een in Lagos uitgegeven mili tair communiqué meegedeeld. De Nigeriaanse luchtmacht heeft ook aanvallen uitgevoerd op gebouwen in Ogbakamoe, Oemoenakwo en Osomari, die vermoedelijk militaire opslag plaatsen zijn, terwijl in de Bia fraanse marinehaven Oemoona- Nkwoe naast opslagplaatsen ook landingsvaartuigen in brand zijn gestoken. Tran Van Hwong. Zij verwijten hem niet te willen antwoorden op vragen over de nationale veilig heid en verzoeken de president het kabinet onmiddellijk te ver vangen. Hij is daartöé verplicht als meer dan driekwart van de leden van kamer en senaat samen dat eisen. Op 16 juni nam de ka mer een motie aan, waarin om een gezamenlijke bijeenkomst van kamer en senaat werd ver zocht om over een motie van wantrouwen te stemmen. De kri tiek op de regering gold toen voornamelijk de afgekondigde belastingverhoging. Een geza menlijke bijeenkomst is evenwel niet belegd. De 92 kamerleden zeggen in hun brief dat het kabinet niet snel genoeg reageert op de zich wijzigende toestand in het land, niet genoeg doet tegen de corrup tie en een onjuiste economische politiek voert. De premier heeft laten weten dat hij door een oogaandoening vier dagen niet kan werken. Israëlische commando's hebben dinsdagnacht een actie uitgevoerd tegen Egyptische militaire installa ties langs de golf van Suez, zo is in Tel Aviv meegedeeld. De commando's zouden 13 Egyp tische militairen hebben gedood en één gevangen genomen, terwijl zij zelf allen veilig zijn teruggekeerd. In totaal werden drie militaire posten aangevallen, aldus een woordvoerder. Maandag hebben Israëlische commando's hoog spanningsleidingen in het Nijldal, ongeveer 225 kilometer ten zuiden van Cairo, opgeblazen. Van Egyptische zijde is bekend gemaakt dat slechts drie Egypti sche soldaten werden gedood. Vier anderen werden gewond en één Egyptenaar wordt vermist. Volgens een militaire woord voerder in Cairo is er geen sprake van dat de Israëliërs militaire in stallaties of posten hebben aange vallen. Wel werd een afgezonderd anti-smokkelbureau getroffen. Een juiste plaatsbepaling is niet aange geven. De Egyptenaren zouden zich „heldhaftig" hebben verde digd. Bloedsporen op de plaats van het gevecht toonden aan dat de vijand „zware" verliezen had ge leden. is het adres In de Merseyside te Liverpool hebben woensdagmorgen onge veer 9000 havenarbeiders het werk neergelegd uit sympathie met enige honderden collega's die maandag een wilde staking zijn begonnen. Door de staking' Zijn 75' schenen getroffen. Nieuwediepstraat 1 Terneuzen Vier Egyptische jachtvliegtui gen type Mig-21 zijn woensdag ochtend in een luchtgevecht bo ven het Suezkanaal door Israëli sche jagers neergeschoten, zo is door een Israëlische woordvoer der meegedeeld. De Israëlische toestellen waren op een routine- vlucht. Na een kort gevecht sloe gen de Egyptische vliegtuigen op de vlucht. Zij werden nagejaagd door de Israëliërs. De vier Migs stortten op Egyptisch grondge bied neer. Alle Israëlische vlieg tuigen zijn op hun basis terug gekeerd. Het gevecht heeft 20 minuten geduurd. Het begon op 9.000 m hoogte. Men heeft gezien dat twee Egyptische vliegers hun toestellen per valscherm verlie ten. De andere twee zijn omgeko men. Een Egyptische militaire woord voerder heeft verklaard dat Egyptische jagers twee Israëli sche „Mirages" hebben neerge schoten. Paus Paulus heeft woensdag aangeboden het luchtvervoer van hulpgoederen van de Caritas-or- ganisatie voor Biafra zo nodig rechtstreeks uit Rome te laten verzorgen 0111 er zeker van te zijn, dat er geen wapens worden mee gezonden. Dit heeft de Nigeriaan se minister van buitenlandse za ken, dr. Okol Afrlkpo, verklaard na afloop van een gesprek van een uur met de paus. Minister Arikpo had bij deze particuliere audiëntie gezegd, dat Caritas, de niet-katholieke inter kerkelijke hulporganisatie en de Cahadese hulpdienst Canair er van worden verdacht dat zij wapens naar Biafra brengen. De paus ver zekerde dat hij een dergelijk op treden nooit had goedgekeurd. Paus Paulus bood opnieuw aan in het conflict tussen Nigeria en Biafra te bemiddelen, maar hij voegde er aan toe, dat na het mis lukken van de bemiddeling van de organisatie voor Afrikaanse een heid in Addis Abeba een nieuwe poging van zijn kant niet veel nut zou hebben. M Dr. Arikpo zei dat de paus het verzet van Nigeria tegen nachte lijke hulpvluchten naar Biafra niet scheen te begrijpen. De Nigeriaan se minister had daarop uitgelegd, dat zijn regering geen bezwaar tegen deze vluchten heeft, mits deze goed worden georganiseerd en kunnen worden gecontroleerd door de autoriteiten in Lagos. I De minister noemde het onjuist, dat Nigeriaanse leiders openlijk zouden hebben toegegeven, dat zij uithongering als een strijdmiddel t.egen Biafra beschouwen, zoals de Biafraanse vertegenwoordiger in Rome had gezegd. De dag tevoren had dr. Arikpo in een onderhoud met de Italiaan se minister van buitenlandse za ken, Nenni, uiting gegeven aan de bezorgdheid van Nigeria over het besluit van het parlement in Rome om 'het 'effflfiicü tassen Biafra voor de verenigde naties brengen. Nigeria zou dit als een onvriendelijke daad beschouwen. Minister Nenni had daarop gezegd dat het besluit was genomen onder druk van de openbare mening in Italië, waar men zeer begaan, is met de Biafranen. Het was echter niet de bedoeling zich in binnen landse zaken te mengen. Tijdens zijn bezoek van twee dagen aan Italië heeft de Nige riaanse minister ook in Milaan een krans gelegd op de plaats waar tien olietechnici begraven liggen, die onlangs bij een actie van Bia fraanse troepen het leven hebben gelaten. Woensdagavond vloog dr. Arikpo naar Nederland om met minister Luns te praten over zijn voorstel om met rivierboten hulp naar Biafra te brengen. In het komende weekeinde zal hij deze kwestie ook in Brussel bespreken, voordat hij naar Londen doorreist voor besprekingen met de Britse regering. BONN: In een gezamenlijke ver gadering van het Westduitse par lement is dinsdag dr. Gustav Hei- nemann beëdigd als president van de Westduitse bondsrepu- ■bliek. A'DAM: Op het ogenblik wordt bij Fokker de laatste hand gelegd aan de F 28 Fellowship, die bin nenkort zal worden overgedragen aan Martinair Holland. Na de overdracht, in oktober, zal het vliegtuig een goodwill-toernee maken door het Verre Oosten. In Viterbe en Civitavecchia, twee plaatsjes op 80 kilometer ten noorden van Rome, heeft zich woensdag een ernstige aardschok voorgedaan, gevolgd doo\r twee zwakkere bevingen. De inwoners van Civitavecchia hebben na de eerste schok in pa niek hun huizen verlaten. Veel gebouwen zijn zwaar beschadigd. Een flat van vijf verdiepingen, die met instorting werd be dreigd, is door brandweerlieden ontruimd. In de Indiase hoofdstad New Delhi hebben 400 arbeiders het kantoorgebouw van een over- heidsfabriek in brand gestoken, nadat zij de directeur, ander lei ding gevend personeel en een po- litie-officier er in hadden opge sloten De arbeiders, die protes teerden tegen onlangs ingevoerde salarisverlaging, hielden de brandweer o.p een afstand door met stenen te gooien. De politie vocht zich een weg naar bet kan toorgebouw, waar de ongeveer 100 ingeslotenen werden ontzet en de br andweer het vuur kon doven. IETS KOELER Vandaag zal een koufront dat zich woensdagavond uitstrekte van oost-Engeland naar Scandi navië ons land grotendeels ge passeerd zijn. Achter dit front nadert een rug van hoge lucht druk ons land. Met noordweste lijke winden stroomt koele en droge lucht oostwaarts. Hierin komen flinke zonnige perioden voor terwijl de temperaturen iets lager zullen zijn dan woens dag. Frankermg bij abonnementTERNEUZEN «rtrecteur-HoofdredacteurP. 3. van de Sande Redactie- en Administratie-adresSmidswal Telefoon: (01 1SOV—Ö073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ«,-» per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummere 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs r1 pw tffifl 10 eentj Mtnnmmn» per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot na 2 uur. Woensdagmorgen hebben de leden van de provinciale staten van de provincies Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht, Limburg, Noord- Holland en Friesland 38 nieuwe leden van de eerste kamer geko zen. De uitslag was als volgt: oud nieuw k.v.p. 18 17 p.v.d.a. 10 8 v.v.d. 3 3 a.r.p. 3 3 c.h.u. 2 3 p.s.p. 1 1 b.p. (Koekoek) 1 c.p.n. 1 1 p.p.r. 1 38 38 De samenstelling van de eerste kamer wordt nut oud nieuw k.v.p. 25 24 p.v.d.a. 22 20 v.v.d. 8 8 a.r.p. 7 7 c.h.u. 7 8 p.s.p. 3 3 b.p. 2 3 c.p.n. 1 1 p.p.r. - 1 75 75 Onder de nieuwgekozen leden h-vindt zictl één Zeeuw, n.l. de iieer drs. W. L. A. Lockefeer te Hulst (k.v.p.) Deheer J. J. G. Tonnaer te Hoensbroek doet zijn intrede als eerste vertegenwoordiger van de p.p.r. Voor de boerenpartij werd met voorkeurstemmen gekozen de heer B. M. Steur te Berkhout. e In de provincie Zeeland zijn drie stemmen afgekeurd, omdat deze met een blauwe ballpoint waren uitgebracht. De kieswet schrijft namelijk voor, dat de witte hokjes voor de namen der kandi daten met potlood zwart moeten worden gemaakt. Deze stemmen waren kennelijk afkomstig van de c.h.u., omdat deze partij acht leden in de provinciale staten telt en slechts vijf stemmen op de chu- kandidaten zijn uitgebracht. De c.h.u. vroeg om herstemming het geen door de commissaris van de koningin werd geweigerd, omdat alles volgens de wet was gebeurd. Hij had er vooraf op gewezen dat de stemmen ook niet met rood maar met zwart potlood moesten worden uitgebracht. Zouden de ch- leden hun stem op de juiste wijze hebben uitgebracht, dan zou de c.h. daardoor geen zetel meer heb ben gekregen. i medegedeeld door het. K.N.M.I. De Bilt, geldig tot hedenavond Iets koeler Flinke zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige noordweste lijke wind en iets koeler dan woensdag. DONDERDAG 3 JULI v.m. n.m. Cadzand 3.51 4.09 Breskens 4.16 4.34 Terneuzen 4.52 5.10 Hansweert 5.31 5.49 Walsoorden 5.35 5.53 VRIJDAG 4 JULI v,m. n.m. Cadzand 4.39 4.53 Breskens 5.04 5.18 Terneuzen 5.40 5.54 Hansweert 6.19 6.33 Walsoorden 6.23 6.3? Zom- on IVSasnsstancien ZON MAAN onder op onde® J 3 4.25 21.02 23.27 8.58 4 4.26 21.02 23.39 10.25 5 4.27 21.01 23.50 11.47'

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1