Tweede Kamer behandelt de «excessen» in Indonesië MAI, vraagbaak voor meisjes die naar het buitenland trekken P.v.d.A.-FRACTIE WIL ONDERZOEK NAAR BLANCO VOLMACHT WESTERLING Lof van regeringspartijen voor nota Derde termiin afkoop rentekaart verzekeringen Woensdag 2 juli 1969 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Oprakelen „Ontstellend Geschokt Vandaag spreekt de premier Havenstakingen in Engeland Israëlische vliegtuigen maakten verkennings vlucht hoven Cairo AU PAIR KOSTEN Dodelijk ongeluk Twee doden en drie gewonden bij botsing Jongen verongelukt Overstekende voetganger aangereden Bij het debat tn de tweede ka mer over de regeringsnota aan gaande de militaire excessen in Indonesië gedurende de jaren 1045—1950 heeft drs. J. M. den Uyl, de voorzitter van de pvda- fractie, de instelling gevraagd van een parlementaire enquête naar de bestuurlijke en politieke verant woordelijkheden voor de blanco volmacht aan de vroegere kapitein Westerling verleend. Een onderzoek naar dit punt kan z.i. niet wachten. Hij constateerde een duidelijke overschrijding van de grenzen van de rechtsspraak en, zo luidde de conclusie van de heer Den Uyl, het parlement heeft hier de taak om de verantwoordelijk heden vast te leggen. Ook drs. E. C. Visser (D '66) wees er op, dat de mogelijkheid van een parle mentaire enquête onder ogen moet worden gezien. om de heer Den Uyl te volgen in het vragen naar een enquête. Tijdens het debat werd de rege ring veel lof toegezwaaid. Opge merkt werd o.m. dat het rapport een redelijk inzicht geeft van hét geen is geschied. Geheel afwijzend tegenover de nota stelde zich op de heer Harm- sen (van de groep-Harmsen). Hij vroeg zich af welk belang is ge diend met het „oprakelen" van wat hij noemde oude zaken. De woordvoerders van de*kvp, vvd en chu, resp. de heren Schmel- zer, Toxopeus en Mellema spraken zich daarentegen uit. Laatstge noemde zei vooralsnog te aarzelen Drs. Den Uyl noemde het beeld van het optreden van de Neder landse militairen in Indonesië, zo als dat in de nota naar voren komt, „ontstellend en beschamend en in zijn omvang en aard ontlu's- terend", niet voor de Nederlandse militairen maar voor al degenen, die zolang de schijn hebben willen ophouden dat wandaden een inci dentele „uitspatting" waren. De voorzitter van de pvda-frac- tie wees er op, dat voor de over grote meerderheid van hen, die naar Indonesië werden gezonden, geldt dat zij voor de bedreven wandaden niet verantwoordelijk kunnen worden gesteld. De verantwoordelijkheid ligt el ders. Hij wilde deze verantwoorde lijkheid gelegd zien bij de bevel hebbers, bij het gezag in Batavia, bij regering en bij parlement in Nederland. Spr. noemde het onbe grijpelijk dat de regering zich niet duidelijk in deze zin heeft uitge sproken, maar bij haar oordeelvel ling heeft gezwegen. Hij zei dit te begrijpen als een late nawerking van wat z.i. als het meest veront rustende uit de nota naar voren springt: de escalatie van het rui me geweten, de deformatie van het democratisch normbesef en het tot systeem worden van de ruime marges. De socialistische fractie voorzitter concludeerde, dat in de beschouwing van de regering over de omstandigheden, waaronder de aan de orde zijnde feiten zich heb ben voorgedaan, elke verantwoor delijkheid „verdampt". Verschillende afgevaardigden stelden de vraag of de militaire en| politieke leiders in hun richtlijnen de menselijke uitwassen voldoende, hebben trachten in te dammen en of zij in hun berechting voldoende zijn opgetreden. De vraag of niet' alsnog tot strafvervolging zou moeten worden overgegaan werd vrijwel unaniem ontkennend be antwoord. In dit verband werd ge wezen op de verjaringsproblema- tiek, op de bewijsmoeiliikheid en op de opportuniteit, op de amnes tie-ordonnantie en op de onmoge lijkheid om in individuele gevallen een duidelijk beeld van de feiten en omstandigheden te reconstrue ren. Drs. Schmelzer (kvp) noemde het ondenkbaar dat met vervol ging, voor zover mogelijk, het be lang van generale of speciale pre ventie of de bevrediging van het rechtsgevoel kan worden bereikt. De woordvoerder van de ch- fractie, de heer Mellema, die op-| merkte geschokt te zijn over de gegevens die betrekking hebben op de gebeurtenissen op Zuid-Ce lebes, noemde het onbegrijpelijk dat de hierbij betrokken officieren vrijuit zijn gegaan. Mr. Toxopeus (wd) uitte kritiek op de methode, waarbij op Zuid- Celebes alle macht werd gelegd in de handen van enkele commandan ten. Hij noemde dit onaanvaard baar. Er werd voorts nog aandacht ge schonken aan de door de regering aangekondigde geschiedschrijving. Ook dient zoveel mogelijk mate riaal uit particuliere bron bij het onderzoek te worden betrokken. Van arp-zijde werd nog gevraagd naar een onderzoek naar de be voegdheden van de militaire rechtsspraak in Zuid-Celebes. Drs. Schmelzer, die de rege ringsnota veelzijdig en informatief, omvangrijk en openhartig had ge noemd, stelde de vraag of het niet gewenst in ter completering van een evenwichtig beeld ook een geschiedkundig onderzoek te doen verrichten naar de gebeurtenissen tussen 19401945 in Indonesië en wellicht naar de gebeurtenissen in de periode daaraan voorafgaande. Vandaag (woensdag) zal minis ter-president De Jong de kamer antwoorden. Twee belangrijke Engelse ha vens, Liverpool en Southampton, zijn dinsdag getroffen door een staking van havenarbeiders. In Souhampton hebben tweeduizend en in Liverpool negenduizend man het werk neergelegd. De ar beiders stellen looneisen. Als gevolg van de staking lig gen in Southampton honderden tonnen fruit te rotten. Een Israëlische woordvoerder in Tel Aviv heeft dinsdagonthuld, dat Israëlische vliegtuigen twee we ken geleden een verkenningsvlucht boven Cairo hebben gemaakt. Volgens hem mag worden aan genomen, dat dit feit heeft bijge dragen tot het ontslag van de op perbevelhebbers van de luchtmacht en van de luchtverdediging van Egypte. De woordvoerder vermeld de niet, hoeveel vliegtuigen bij de actie betrokken waren en of zij op Egyptisch verzet waren gestuit. BREDA Vroeger had je de vereniging tot Bescherming van Meisjes en hoe goed werk die in stelling ook deed, er hing altqd een waas van preutse tuttigheid omheen. Misschien lijkt mij dat nu alleen maar zo omdat ik toen jong en recalcitrant was. Thans bestaat het M.A.I., het Maatschappelijk Advise en Inlich tingenbureau. En er bestaan nog steeds jonge meisjes, die zo mo gelijk nog eigenwijzer zijn dan die van vroeger. Ook absoluut zelfstandiger, maar daarom nog niet bij machte alle mogelijke be narde posities te overzien of er zich uit te redden. MAI heeft een toegankelijker naan. Niet preuts, niet tuttig. Hoe reëel en vooruitziend men daar denkt, blijkt al uit de zeer eenvou dige folder AU PAIR, waar °P een pagina maar vier regels staan Huishoudelijk wenk in het bui tenland; oomtzctle op betrouwbaarheid vwn: as. werkgevers, pen- frdends, logeeradressen; advies inzake internationaal hio- weüjkarecht; vertrouwde contactadressen in het bwtenÉand. Au Pair wHi zeggen: arbeid (ca. zes uur per dag) in ruil voor koet, towoming en een zakgeld. In tallo ze buitenlandse gezinnen zijn onze meisjes van harte welkom. De meis jes willen weL Je kunt tegenwoor dig niet meer met je mond vol tan den staan als er Engels of Frans ge sproken moet worden. De eenwor ding van Eumopa brengt een steeds intensiever contact tussen de betrok ken landen. Bij elke voortgezette studie, bij elk soort beroep is talen kennis van belang. Maar om in den vreemde te gaan werken moet je op de hoogte zijn van de arbeidsvoorwaarden, die in eflfc land anders kunnen zijn. Ook van de leefgewoonten, die hier in ons eigen land al zo verschillen tus sen stad en land, of tussen het ene milieu en het andere. Hoe is de ge woonte in het gezin waar een meisje komt werken? Zal zij beschouwd worden als lid van de familie? Krijgt zij kans naast het werk ook ToUetmakan in keufcearaiMte o» cm niet *o geetoegd adres. een of andere cursus te volgen? Het MAI-bureau beschikt over ge controleerde adressen van werkge vers. Het is ook bereid adressen, die men buiten dit bureau om heeft gekregen, te controleren. Men gaat voornamelijk de volgende belangrij ke punten na: de morele betrouw baarheid van de familie, de werk kring van de man, het aantal kin deren, het ai* of niet buitenshuis werken van de huisvrouw. Het MAI kan echter niets garanderen over de verhouding van de echtelieden- En evenmin kan het beloven, dat het verblijf op het gecontroleerde adres een absoluut succes gaat wor den. Wij kennen een meisje, dat bij een zeer betrouwbare Engelse familie ging werken, maar alle rusturen die zq in huis doorbracht, moest slijten in de keuken bij zes honden, of op haar moeilijk te verwarmen uiterst kleine kamertje. Zij hield nbet van honden. -Een aade? meisje dat in Frankrijk te werk gesteld werd bij een Pirin- cesse de Zus en Zo (motabene nog in de verte familie) wend zo op een afstand bejegend, dat zij bet kerst feest alleen op haar kamer in de stad vierde, terwij! de prinselijke familie de feestdagen a kt campag ne doorbracht. Een derde die vol goede moed maar slechts kennis van zaken naar het buitenland toog moest ontdek ken, dat bet vrolijke gezin met drie kinderen en een buitenshuis wer kende moeder haar geen apart ka mertje kon aanbieden. Dan maar bij de kinderen slapen zou je J» zeggen Nee, dat ging niet, om wél ke reden dan ook. Zij kreeg 'n bed achter een gordijn in de werkkamer van meneer die tekenaar was, en maakte haar toilet in een keuken- mme. Men kan niet goed genoeg geïn formeerd zijn. En wannéér ouders nog iets in de melk te brokkelen hebben bij hun kroost is het nog zo'n gek idee niet, even zelf een kijkje te gaan nemen in het toe komstige tehuis van de dochter. Alleen al het feit dat de ouders dit opbrengen maakt indruk op de ontvangende familie en kan bet meisje heel wat plezier gewen. Als papier niet geduldig was, zouden er vefe] minder papieren vriendschappen bestaan en zouden er minder teleurstellingen uit voort vloeien. De service van MAI om a- dres en andere gegevens van een onbekende penfriend na te gaan, is er een oni met beide honden aan te grjjpen. Deze en dergelijke informaties o- ver families, adressen en correspon dentievrienden kosten bijzonder wei nig: vanaf f 10,- tot misschien een f 25,- toe. Dat is niet veel voor ent- ge zekerheid over de mensen bij wie je enige tijd gaat doorbrengen of met wie je bezig bent vriendschap te sluiten. Het is moeilijk tevoren een nauwkeurig bedrag van de on kosten op te geven, omdat ze af hankelijk zijn van de stappen en te lefoons die men ervoor moet onder nemen en plegen en van het Jand waar de informaties worden inge wonnen. Aan ieder meisje dat er om vraagt (of zij haar a.s. werk nu door middel van MAI heeft gekre gen of niet), wordt een z-g. con tactadres gegeven. Dat is een adres buiten haar werkkring, waar zij met elke vraag of moeilijkheid kan aan kloppen. In grote steden is dat een organisatie „Union Bureaux". Maar in kleine plaatsen fungeert pastoor dominee of sociaal werkster graag als vraagbaak en adviesbureau Bn - de adviezen over Internatio naal huwelijksrecht „Die kosten nietsf", roept het hoofd van MAI uit. „Wij vinden dit so enorm belang rijk dat we er niets voor vragen Jammer genoeg wordt er veel te weinig of veel te Iaat gebruik van remaak t. Meestal horen de jonge- ieden pas van de ambtenaar op de secretarie dat ze hierover wel eens tun licht konden opsteken. Maar (an zijn ze al aangetekend.- De -leisjes moesten al informaties ko nen inwinnen als hup voor de eer- Je keer de gedachte door het hoofd speelt: lk zou misschien we) met hem willen trouwen.. LONDEN: Een van de gasten bij de kroning van prins Charles tot prins van Wales was Tricia Nixon, de dochter van de Amerikaanse president. De vereniging van raden van arbeid vestigt er de aandacht op, dat van de twee jaar geleden be gonnen afkoopregeling van de rentekaartverzekeringen op 13 juli het derde jaar is ingegaan. Thans zijn voor de afkoop rente verzekering aan de beurt degenen die zijn geboren in de jaren 1909, 1910,1911, 1912, 1914, 1942 of 1943, mits voor een verzekering in to taal voor minder dan 286 gulden aan rentezegels is geplakt. Aan vragen tot het verkrijgen van de afkoopsom kunnen worden inge diend bij de raad van arbeid. De daarvoor bestemde aanvraagfor mulieren met toelichting zijn ver krijgbaar bij alle postkantoren en raden van arbeid. In de afgelopen twee jaren konden degenen, die in een der jaren 1902 tot en met 1908 en 1944 tot en met 1950 zijn geboren, een afkoopsom aanvragen. Een groot aantal personen uit deze leef tijdsgroepen heeft tot nog toe geen aanvraag ingediend. Aange raden wordt dit alsnog te doen. Personen die tot andere jaar gangen dan de genoemde beho ren, komen later aan de beurt. Het 13-jarige Zwolse meisje G. Volkers is gisteren bij het oversteken van de Ceintuurbaan te Zwolle door een vrachtauto overreden en gedood. Zij zat ach ter op de fiets bij een 14-jarige vriendinnetje, G. J. de. Leeuw, dat ernstig gewond werd. De kin deren waren op weg naar de be- graafpaats om bloemen te leggen op de graven van hun vaders. Op de provinciale weg in Reste ren zijn dinsdag omstreeks half acht tijdens een inhaalmanoeuvre twee auto's in frontale botsing ge komen. De bestuurder van een der wa gens, de 33-jarige heer J. Sihasale werd op slag gedood, evenals me vrouw Kakerissa, die ook in deze auto gezeten was. De twee overige inzittenden, alsmede de bestuur der van de andere auto werden ernstig gewond en naar een zie kenhuis overgebracht. De echtgenoot van mevr. Kake rissa is in de loop van de avond in het Juliana-Ziekenhuis teVeenen- daal aan zijn verwondingen overle den. Dinsdagavond kort na zes uur is op het Mauvezand te Laren (Nd- Holl.) de 12-jarige fietser Rudi Jaegers uit die gemeente aangere den door de- 19-jarige autobestuur der H. B. v. J. uit Blaricum. Toen de auto de fietser inhaalde, week deze plotseling scherp naar links uit. De jongen werd zeer ernstig gewond opgenomen in het St. Jans ziekenhuis te Laren, vanwaar hij later naar de neurologische kliniek te Utrecht werd overgebracht. Daar is -hij later op de avond overleden. De 72-jarige heer F. Stoter uit Venlo is dinsdagmiddag in zijn woonplaats bij het oversteken van de Hakkestraa: nabij de Nljmeeg- seweg door een vrachtauto gegre pen. De bejaarde man werd vrijwel op slag gedood.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5