Julien Stevens drager van de gele trui 4 Twee Belgische etappeoverwinningen Derde etappe Eric voor Leman yw DE RODE BURCHT VAN IPHANGA Huisartsen willenandere" tarieven voor medische controles WATERPOLO CHARLEVILLE MÉZIÈRES NANCY Pagina 4 DE VRljE ZEEUW Woensdag 2 jun 1969 Tom Okker in vier sets uitgeschakeld door John Newcombe Algemeen klassement Punten klassement Ploegen- klassement Biafra-motie verworpen Aanslag in Gaza Vliegtuig van Indiase luchtmacht verongelukt Tour de France in N.O.S.- zondagmiddag- programma Tweede mammoettanker N.D.S.M. gereed „Affront" Jegens alle beginselen van menselijkheid Tour de France 1969 Bevrijdingsfront van Mozambique actief Hygiëne en veiligheid zweminrichtingen SZC—Schelde 6—5 Tom Okker is dinsdagmiddag in de kwartfinales van het heren enkelspel van de Wimbledon- kampioenschappen uitgeschakeld door de Australiër John New combe, die als zesde was ge plaatst. Okker, die derde op de plaatsingsranglijst stond, verloor met 86, 36, 6—1 en 7—5. Rod Laver (Austr.)Drysdale (Zuid-Afrika) 64, 62 en 63. Tony Roche (Austr.)Graeb- ner (V. S.) 4—6, 4—6, 6—3, 6—4 en 119. Als tweede bereikte de Ameri kaan Arthur Ashe de halve eind strijd. Hij versloeg de als vijfde geplaatste speler Bob Lutz (V.S.) met 64, 62, 46 en 75. Maandag heeft Okker in het herendubbel met Marty Riessen de kwartfinale bereikt. Zij won nen Van Bowrey en Ruffels (Austr.) met 86, 63 en 62. In de kwartfinales herendub belspel boekte Tom Okker met zijn Amerikaanse partner Martin Riessen een overwinning op de Australiërs Crealy en Stone. De cijfers waren 75, 64 en 64. De Belg Julien Stevens, een ploegmaat van Eddy Merckx, heeft maandag de tweede etappe van de Tour de France gewon nen en nam daardoor de gele trui van zijn kopman over. De uitslag van deze etappe van St. Pieters-Woluwe naar Maas tricht over 181,5 km was: 1. Stevens (B.) 4.35.42 met bon. 4.35.22 2. Willy In 't Ven (B.) 4.35.42 met bon. 4.35.32 3. Harrison (Gr.-Br.) 4.35.43 4. Balmanion (It.) 4.35.44 5. Wright (Gr.-Br.) - 4.35.56 6. Ottenbros (Ned.) 4.35.58 7. Basso (It.) z.t. 8. Raymond (Fr.) z.t. 9. Nassen (B.) z.t. 10. Janssen (Ned.) z.t. 12. Wagtmans (Ned.) z.t. 13. Dancelli (It.) z.t. 15. Merckx (B.) z.t. 17. Van Springel (B.) z.t. 20. De Vlaeminck (B.) z.t. 22. Aimar (Fr.) z.t. 25. Pingeon (Fr.) z.t. 26. Bracke (B.) z.t. 31. Grosskost (Fr.) z.t. 34. Altig (W.-Dld) z.t. 37. Gimondi (It.) z.t. 44. Poulidor (Fr.) z.t. De uitslag was: 1. Leman (B.) 5.56.15 met bon. 5.55.55 2. Basso (It.) 5.56.15 met bon. 5.56.05 3. Reybroeck (B.) 5.56.15 met bon. 5.56.10 4. Dancelli (It.) 5.56.15 5. Zandegu (It.) z.t. 6. Nassen (B.) z.t. 7. Janssen (Ned.) z.t. 8. Van Looy (B.) z.t. 9. De Vlaeminck (B.) z.t. 10. Bellone (Fr.) z.t. 11. Lopez Rodriguez (Sp.) z.t. 12. Altig (W.-Dld) z.t. 13. Lemeteyer (Fr.) z.t. 14. Wagtmans (Ned.) z.t. 15. Momene (Sp.) z.t. 16. Merckx (B.) z.t. 17. Raymond (Fr.) z.t. 20. Pijnen (Ned.) z.t. 21. Gimondi (It.) z.t. 23. Stevens (B.) z.t. 28. Grosskost (Fr.) z.t. 30. Aimar (Fr.) z.t. 31. Poulidor (Fr.) z.t. 49. Pingeon (Fr.) z.t. De Belg Guido Reybroeck die als derde eindigde, werd later ge- deklasseerd omdat hij in de eind sprint Zandegu aan het shirt had getrokken. Reybroeck werd laat ste geplaatst. De Belg Eric Leman, ploegmaat van Roger de Vlaeminck, heeft de derde etappe, die in een mas sasprint eindigde, gewonnen. Hij deed over de 213,5 km van Maas tricht naar Charleville-Mézieres 5 uur en 56 minuten. De derde etappe van de „Tour" heeft dinsdag geen opzienbaren de verschuivingen in het alge meen klassement teweeggebracht. Het peloton spande zich op het geaccidenteerde parkoers door de Belgische Ardennen niet overma tig in en kwam in Charleville in vrijwel gesloten formatie over de eindstreep. Winnaar werd de Belg Eric Leman, die daardoor voor de derde Belgische overwin ning zorgde. De rit door drie lan den, Nederland, België en Frank rijk, kreeg alleen kleur door de vermetele solo van de Willem II- Gazellerijder Jos Timmerman, die direkt na de start demarreer de en een maximale voorsprong van 18 minuten opbouwde. De Belg moest in het laatste gedeel te de tol voor zijn inspanningen betalen en zakte, nadat hij was ingelopen, zó ver terug dat hij bijna 13 minuten achter de hoofd macht in Charleville arriveerde. Jan Janssen was dinsdag op nieuw de bestgeplaatste Neder lander. Hij eindigde op de zesde plaats. De laatste renner die in Charleville binnenkwam, was Henk Nijdam die nauwelijks een halve minuut voor het sluiten van de controle arriveerde. De Belg Julien Stevens, die maandag in Maastricht de lei derstrui van Eddy Merckx over nam, zal ook in de vierde etappe in het geel mogen rijden. 1. Stevens (B.) 2. Merckx (B.) 3. Altig (W.-Dld) 4. Ex aequo: Grosskost (Fr.) ei Janssen (Ned.) 6. Gimondi (It.) 7. Bracke (B.) 8. Ex aequo: Poulidor (Fr.) en Vianelli (It.) 10. Schutz (Lux.) 11. Ex aequo: Pingeon (Fr.), Wright (G.-B.) en Harrison (G.-B.) 14. Ex aequo: W. Iri 't Ven (B.) en Ocana (Sp.) op 59 sec. 16. De Vlaeminck (B.) op 1.01 17. Wagtmans (Ned.) op 1.06 18. Van Springel (B.) 19. Aimar (Fr.) 20. Ex aequo: Perez Frances (Sp.) en Lopez Rodriguez 24. Van Neste (B.) 48. Ottenbros (Ned.) 14.03.17 op 12 sec. op 20 sec. op 32 sec. op 41 sec. op 43 sec. op 47 sec. op 49 sec. op 57 sec. op 1.10 op 1.12 op 1.13 op 1.18 op 2.27 1. Basso (It.) 49 pnt. 2. Janssen (Ned.) 33 pnt. 3. Nassen (B.) 31 pnt. 1. Ploeg Merckx 42.50.07 2. Ploeg Gimondi 42.50.24 3. Ploeg Janssen 42.51.03 4. Ploeg Van Springel 42.52.19 5. Ploeg Pingeon 42.52.40 De premie voor de strijdlustig- ste renner ging naar Jos Timmer man (B.) van Willem II-Gazelle. Guido Reybroeck kreeg dertig strafseconden wegens onregelma tigheden in de eindsprint. De Nederlanders Poortvliet en Nijdam kregen resp. 1 en 3 minu ten straf wegens stayeren achter een auto. De motie v<m het ,.p.-eerste kamerlid Boetes inzake Biafra is gisteren met achtendertig tegen twaalf stemmen verworpen. In deze motie werd er v'i de rege ring op aangedrongen doeltref fende maatregelen te nemen ten einde een staakt het vuren in het conflict NigeriaBiafra te be werkstelligen en daarbij zo nodig Nederlandse belangen op zij te zetten. Vóór de motie stemden de fracties van p.s.p., c.p.n. en een meerderheid van de p.v.d.a.- fractie. Tegen de motie keerden zich de fracties van de k.v.p., a.r.p., c.h.u., v.v.d. en de socia listische senatoren ir M»zure en E. Meester. In het centrum van Gaza zijn dinsdag twee handgranaten in een menigte gegooid, waardoor verscheidene Israëliërs en acht Arabieren werden gewond. Maandagnacht hebben gemas kerde mannen in een vluchtelin genkamp een Arabier en zijn vrouw met revolverschoten ern stig gewond. Naar verluidt be treft het een politieke aanslag. MAASTRICHT: Aankomst van het peloton aan de finish in Maas tricht na de 2e etappe van de Tour": V.l.n.r.: Raymond (Fr.), Ottenbros (Ned.), Basso (It.), Janssen (met zonnebril) en de Belgen Nassen en Merckx (geheel rechts). Een vliegtuig van de Indiase luchtmacht is maandagavond bij Agra, 240 km van Nieuw Delhi, in een zware storm verongelukt. Alle 14 inzittenden kwamen om het leven. Bij een ander vliegtuigongeluk in India zijn twaalf doden geval len. Een wentelwiek van de luchtmacht stortte dinsdag op een aantal hutten in Jodpoer. Vier van de omgekomenen zijn mili tairen, die in de helikopter zaten. De anderen waren bewoners van de hutten. Onder hen bevonden zich zes kinderen. Het middagprogramma van de N.O.S.-televisie is op zondag 6 juli (Nederland I) na journaal, weekjournaal en verkeersinfor matie van 16 tot 17.30 uur geheel gewijd aan de sport. Begonnen wordt met een recht streekse reportage in kleur van het CHIO te Aken, waar wordt gestreden om de grote prijs van Aken. Aad van Leeuwen verzorgt het commentaar. Uit het zwembad „Den Hom mel" te Utrecht wordt een recht streeks verslag uitgezonden van de internationale wedstrijden om de „Euro-Zwemlust Trofee". Een reportage van de achtste etappe van de Tour de France van Divonne-les-Bains naar Tho- non-les-Bains (133 km) besluit deze zondagmiddaguitzending. Hier een schema van de vierde etappe van de Tour de France van Charleville naar Nancy over 214 km, die vandaag wordt ver reden. •B-pï De ledenvergadering van de landelijke huisartsenvereniging heeft een voorstel van het cen traal bestuur met betrekkin^tot de honorering voor medische controles ten behoeve van be drijfsverenigingen verworpen. De onderhandelingsdelegaties van de L.H.V. en de federatie van bedrijfsverenigingen had den daarover een akkoord be reikt. In het verhoogde tarief systeem was de mogelijkheid van een trendmatige aanpassing ian de honoraria niet ingecalcu leerd, hetgeen dor de ledenver gadering werd gewenst. Besloten werd de lopende in terim-overeenkomst met de fe deratie van bedrijfsverenigingen met ingang van 1 oktober op te zeggen, waarbij de in de over eenkomst opgenomen opzeg gingstermijn in acht wordt ge nomen. De ledenvergadering be sloot de leden te adviseren met ingang van 1 oktober vor contro les het algemeen en eventueel bijzonder controletarief toe te passen. Twee jaar geleden ontstonden er tussen de L.H.V. en de fede ratie van bedrijfsverenigingen ook moeilijkheden over de hono rering voor medische controles. De artsen weigerden toen enige De voor Deense rekening ge bouwde 210.000 tons mammoet tanker „Dapmar Maersk" zal zon dag 6 juli de Amsterdamse haven verlaten voor een technische proeftocht. Het schip vertrekt 's morgens om vijf uur van de werf van de N.D.S.M., die het schip bouwde. Het passeren van de Hembrug wordt geschat tussen 6 en 7 uur terwijl de tanker om streeks 9 uur in de Noordersluis in IJmuiden wordt verwacht. Het eerste deel van de proeftocht ein digt 12 juli in Lissabon waar de „Dagmar Maersk" een vier dagen durende dokbeurt krijgt. Daarna wordt de technische proefvaart voortgezet tot woensdag 22 juli wanneer het schip afgemeerd zal worden op de Verolmewerf Ro zenburg. Het commando voert ka pitein W. de Vries. tijd werk voor de bedrijfsvereni gingen te doen. De huisartsenvereniging heeft voorts besloten de Ihonorerings- overeenkomst met de zieken fondsen voor het eerste halfjaar van 1969 te verlengen tot 1 ok tober. Marcel Naville, de nieuwe pre sident van het internationale co mité van het rode kruis, heeft dinsdag op zijn eerste persconfe rentie in Genève het aan de kant zetten van het rode kruis door Nigeria een „opzettelijk affront" jegens alle beginselen van men selijkheid genoemd. Hij laakte ook „zekere niet-Amerikaanse mogendheden", die naar zijn oor deel „een tragische en onbegrij pelijke beoordelingsfout" maken in het Nigeriaans-Biafraans con flict. Hij sprak van „kanonnen- kooplui, voor wie alle petroleum van Nigeria niet voldoende is om zich schoon te wassen". „Wij staan opnieuw voor een verschrikkelijke tragedie. Hon derdduizenden kinderen in Bia fra zullen de komende dagen van honger sterven als wij onze hulp actie niet dadelijk kunnen her vatten", aldus Naville. „Het rode kruis, dat door Nige ria is ontslagen als een ontrouwe bediende, is bereid met de over heid van dat land te onderhande len over de voorwaarden voor voortzetting van de hulpactie. Maar wij zijn niet helemaal vrij in onze besluiten, want wij zijn de lasthebbers van een samenstel van regeringen, menslievende in stellingen en particulieren. Er moet een oplossing worden ge vonden, die ook de instemming van onze gevers heeft". SEDA CA MJ GS AS MOSTMEDY F R b Vf 0SO& BESOl T rut Ai OURT 4e Etappe E juli 214 km. ANP Het bevrijdingsfront van Mo zambique heeft dinsdag gezegd dat het Vila Cabral. de hoofdstad van de provincie Niassa in het noordwesten van Mozambique, heeft omsingeld. In een communi qué, afkomstig van het hoofd kwartier in Dar es-Salaam, zegt het front dat het de guerilla-acti- viteiten rond de hoofdstad heeft vergroot, waardoor het bevoorra den van de stad in grote moeilijk heden is gekomen. Er zouden vele hinderlagen zijn gelegd langs de wegen die naar Vila Cabral lei den, met name langs de belang rijke weg Mndalawe-Vila Ca bral. Het front voegt daar echter aan toe dat de Portugese autori teiten hun verdediging in het ge bied rond het Niassameer ver sterken. Op het meer zouden nu 12 oorlogsschepen opereren 59) Aram liet een verachtelijk lachje horen. „U laten gaan, na alles wat ge misdreven hebt?" vroeg hij spot tend. „Neen, vriend! Wat er met u gebeuren gaat, weet ik nog niet, doch eerst zult ge ons de beweeg redenen voor al uw misdaden vertellen!" Falorso haalde zijn schouders op. „Ge hebt me in uw macht," gaf hij eindelijk toe. „Er zal niets anders voor mij opzitten! Weet dan dat zich in deze burcht in het torengewelf een oude schatkamer der Romeinse keizers moet bevin den. Niemand weet het bestaan daarvan. Ikzelf kwam er slechts bij toeval achter, evenals ik slechts bij toeval het geheim van de gang naar de burchtzaal ont dekte. Daar ik niet genoeg men sen had om de burcht gewapen derhand te veroveren en daar dat bovendien te veel opzien zou baren, besloot ik, de bewoners op een andere manier te verdrijven, namelijk door hem voortdurend vrees aan te jagen!" Het aantal gemeentelijke over dekte zwembaden is tussen sep tember 1968 en 1 juli van dit jaar gestegen van 71 tot 91, wat een toename betekent van 28 procent. Dit deelde de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, gisteren mee in de eerste kamer bij de be handeling van het wetsontwerp waarin hygiëne en veiligheid in zweminrichtingen worden gere geld. Er zijn op dit ogenblik in ons land 669 zweminrichtingen, waarvan 105 overdekt en 544 openluchtbaden. De sterkste aanwas van zwem baden vond plaats in de afgelo pen zes jaren. In die periode steeg het aantal zweminrichtingen met 179. De kamer keurde het wetsont werp zonder hoofdelijke stem ming goed, waarbij de P.S.P.-frac- tie aantekening kreeg te hebben tegengestemd. De eerste kamer ging hierna op zomerrecès tot eind augustus. In een sportief gespeelde en aantrekkelijke wedstrijd is het Schelde maandagavond niet ge lukt één of meer punten uit Schiedam mee te nemen naar Terneuzen. Beide ploegen deden niet voor elkander onder en de thuisclub slaakte dan ook een zucht van verlichting, toen het. eindsignaal klonk. Het eerste wapenfeit was een schot van Weijland, die in deze wedstrijd goed op dreef was. Het werd echter tot corner geslagen. Toen was het woord aan de gast heren, die bij de eerste rust op 20 stonden. Na 30 in het tweede speldeel benutte Wisse een 4 m-worp uit 3 strafpunten (3-1). Na de tweede rust vergrootte SZC zijn voorsprong tot 41. Ondanks dit verschil was Schelde niet de mindere. Dat bleek ook, want Weijland ver kleinde de achterstand tot 42. Een hard schot van De Pooter werd gestopt, maar toen moest de Schiedamse keeper voor de tweede maal buigen voor Weij land (43). Een te zware over treding van P. Acke in het 4 m- gebied werd bestraft met een 4 m-worp en het was 53. In het laatste speldeel liep SZC uit tot 63, maar uit een goede Schelde-aanval maakte de mee opgekomen Peij er 6—4 van en uit een volgende kans scoorde Weijland met een juweel van een doelpunt het vijfde Temeuzense doelpunt (65). In de laatste seconden trf een kogel van Wey- land buiten bereik van de kee per de paal en het zou zeker ver diend geweest zijn, als dit de ge lijkmaker had betekend. Maar helaas, het ontbrak Schelde net aan dat klein* noodzakelijk* tik keltje geluk.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 4