Installatie prins van Wales overschaduwd door bomaanslagen VOORAANSTAANDE ARGENTIJNSE VAKBONDSLEIDER VERMOORD VOOR GEBAK SMIBT'S CAERNERVON LEEK EEN BELEGERDE VESTING Veie duizenden politiemannen en militairen Dr. GUSTAV HEINEMANN, BE NIEUWE DUITSE PRESIDENT Diepgelovig protestant werd sociaal-democraat RADIO DE KOCK Actie om Ben Het nadert het einde HFT WFFR WOENSDAG 2 JULI 1969 Uitgeefster N.V. v/b Fa. P. J. van de Sande, Teraeuzen Banketbakkerij Anti-Engelse leuzen Twee slachtoffers Boe-geroep Gouden kroontje Klandestien leger Hertog van Windsor over installatie „Vredes conferentie" in Sowjet-Unie Onderhandelaars over het midden-oosten met vakantie. Tegen herbewapening Justitie Vandaag staking Staat van beleg in Argentinië Rockefeller naar Haiti Doden bij belastingincident in Nigeria Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Zelfverbranding in Saigon taa&ëfjflg tój aSwsaiesMsaïj TERNEUZEN Dgetéwir-HoofdredacteurP. 3. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: (01150)—>2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8.— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW 25e Jaargang No. 6016 Advertentieprijs: per mm 16 cent; miniman per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel mééi 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adret Oureau van dit Wad 50 cent verhoging- Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur voormiddag. inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur, is het adres Nieuwediepstraat 1 Terncuzen In de schaduw van een serie j bomaanslagen begon dinsdag voor, de Britse troonopvolger prins j Charles de dag waarop hij op hetj slot Caernervon als prins van j i Wales zou worden geïnstalleerd. Terwijl het stadje vol toeristen en officiële gasten stroomde, zette de politie alle wegen af. en werd ook een ongeziene nadering uit zee onmogelijk gemaakt. Drieduizend politiemannen lieten maandag nacht alleen diegenen passeren, die over een bewijs beschikten. Elders in Engeland, op een ge heim gehouden plaats, werd de speciale trein die het Britse ko ninklijke gezelschap naar Caerner von zou brengen, door politie met speurhonden en radio-installaties bewaakt tegen aanslagen. Tegen middernacht ondervond de trein bij de stad Crewe een uur opont houd, omdat onbekenden de stroomdraden van de signalen had den doorgeknipt. Later werd Aber gele, ongeveer 50 kilometer van Caernervon, opgeschud door een zware explosie. Een blijkbaar voor sabotage-doeleinden vervaardigde lading explosieven was voortijdig tot ontploffing gekomen en reet de daders in stukken. Maandag kwam in het hoofd postkantoor van Cardiff, de hoofd stad van Wales, een bom tot ont ploffing en dinsdagochtend moest de politie het postkantoor van de olaats Bangor ontruimen, nadat onbekenden telefonisch hadden ge meld dat daar een bom was ge plaatst. Op het vermoedilijke traject van de koninklijke trein werd 's nachts nog een pakket gevonden, waarin een uurwerk tikte. Het bleek ech ter geen explosieve lading te be vatten en was vermoedelijk als grap bedoeld. De hoofdverkeersweg naar Caer nervon was door nationalisten met anti-Engelse leuzen beklad. Vele honderden hebben maan dagnacht buiten Caernervon in de open lucht geslapen om een zo gunstig mogelijk plaatsje te be machtigen in het stadje dat dins dagmorgen op een belegerde ves ting leek. Bij de ontploffing van een lading springstof (geligniet) te Abergele zijn twee mannen om het leven gekomen. Abergele ligt 30 km van het kasteel Caernervon. Maar mededeling van de politie waren de slachtoffers van plan een openbaar gebouw in de lucht M - doe» vliegen. Hun stoffelijk overschot werd achter het gebouw aangetroffen. Eén van de mannen werd op slag gedood door de ontploffing. De politie stelt een uitgebreid-on derzoek in naar de motieven van de slachtoffers en naar hun iden titeit. Het is bijna zeker dat zij behoren tot een extreem-nationa listische organisatie in Wales, die zich verzet tegen de investituur van prins Charles. O.ok is getracht de komst van prins Charles naar Caernervon te verhinderen. Hoewel het reistra- ject uit veiligheidsoverwegingen geheim was gehouden, hadden on bekenden de telegraaf- en tele foonverbinding langs de spoorweg tussen Aber en Caernervon on klaar gemaakt, terwijl op het tra ject ChesterHolyhead een lichte plastieklading is aangetroffen, die was verbonden met een van de seinen. Volgens een exploèieven- deskundige was de lading ontoe reikend om gevaar te veroorzaken. Toen premier Wilson bij het kasteel Caernervon aankwam, deed zich niet ver van het kasteel een ontploffing voor. Twee politie mannen hielden een man aan, die een wei invluchtte. Toen de prins in een open rij tuig arriveerde, klonk een luid boe-geroep, afkomstig van een groep die zich tussen de menigte op straat had opgesteld. Een jongeman die een ei naar het rijtuig van de koningin wierp, moest door de politie tegen de menigte worden beschermd. Twee jongens zijn aangehouden. Overi gens juichte het publiek de vorste lijke personen uitbundig toe. Koningin Elizabeth heeft haar oudste zoon tot prins van Wales en erfgenaam van de troon ge maakt door hem een gouden kroontje op het hoofd te zetten. Zij stak hem een gouden ring aan de vinger, de „eenheid" met Wales symboliserend, overhandigde hem een gouden staf als symbool van de wereldse macht en deed hem een hermelijnen schoudermantel om. Prins Charles legde geknield de eed af. De plechtigheid in het mid deleeuwse kasteel is door 4000 mensen bijgewoond. De prins zei in een toespraak tot de bevolking dat hij haar naar beste vermogen zal dienen. Hij dankte het volk voor de hartelijk heid tijdens zijn verblijf van twee maanden in Wales. Drie inwoners van Wales zijn dinsdag veroordeeld tot 39 maan den gevangenisstraf voor het op richten van een rebellenleger, dat een einde moest maken aan het Britse bewind over Wales. Tijdens het proces bleek dat het illegale leger een aanval op. Caernervon wilde uitvoeren tijdens de pleohtig- CAERNARVON: In het Caernar- vonkasteel zoekt hier een veïlig- heidsofficier naar mogelijk ver borgen explosieven. In het kas teel werd gisteren de prins van Wales geïnstalleerd. heden van gisteren. Indien nodig zouden ze ook prins Charles heb ben willen vermoorden. De rechter liet de drukbezette publieke tri bune ontruimen, toen het publiek applaudisseerde na een verklaring van een verdachte: „Ik wilde Wa les dienen en nu ben ik bereid daar ook voor te lijden. Ik ben klaar voor uw vonnis". De 75-jarige hertog van Wind sor, die de laatste prins van Wales is geweest, zag de installatie van zijn opvolger, zijn achterneef prins Charles, op de televisie. Samen met zijn vrouw, om wie hij in 1936 de troon van Engeland opgaf, keek hij in zijn Parijse woning naar de televisiereportage van de plechtig heid. De hertog zei, dat radio en televisie een geheel nieuwe dimen sie aan de plechtigheid hadden toegevoegd, sedert hij in 1911 als Drins van Wales was geïnstalleerd. Hij zei, dat prins Charles een uit stekende toespraak had gehouden en dat de plechtigheid grote indruk op hem en de hertogin had ge maakt. In Zagorsk ten noorden van Moskou is maandag een confe rentie van vier dagen begonnen, waarop afgevaardigden van alle religieuze groeperingen in de Sowjet-Unie en gasten uit 40 an dere landen de internationale samenwerking in de strijd voor de vrede zullen bespreken. De conferentie staat onder auspiciën van de Russische orthodoxe kerk. De 92-jarige patriarch Alexei, hoofd van deze kerk, zei in een openingstoespraak dat de confe rentie voornamelijk wordt ge houden omdat in vele landen mensen lijden en voorts om de oorlog in Vietnam, het conflict in het midden-oosten en de span ning in Europa, Premier Kosygin van de Sowjet-Unie heeft de con ferentie in een boodschap „succes bij het werken voor de vrede" toegewenst. De conferentie van Amerika, Rusland, Frankrijk en Engeland in New York over het midden oosten is dinsdag op zomerreces gegaan. Vertegenwoordigers van de grote vier blijven echter wer ken aan de regeling voor het midden-oosten. Officieel is melding gemaakt van aan de gang zijnde belang rijke besprekingen tussen de re geringen van de vier landen. Met het oog daarop is de vergadering in New York tot nader te bepalen datum verdaagd. De minister van buitenlandse zaken van Israël, Abba Eban, heeft op een persconferentie in Addis Abeba gezegd voorstander te zijn van direkte besprekingen tussen Egypte, Jordanië, Libanon en Israël. Hij acht een mislukking van het overleg van de grote vier .hoogst waarschijnlijk". Augusto Vandor. De 69-jarige sociaal-democraat dr. Gustav Heinemann heeft een voor een SPD-politicus merk waardig verleden, alleen al door het feit dat hij een christen democratisch minister is geweest. Als zoon van een direkteur van het Krupp-ziekenfonds studeer de hij aan verscheidene Duitse universiteiten economie, rechten en geschiedenis. Op de eerste twee terreinen behaalde hij de doctorstitel. In de nazitijd be hoorde hij tot de leidende figuren van de tegenover Hitier staande „belijdende kerk". Zijn in het Ruhr-gebied begonnen industria- carrière bracht hem na de oorlog in de direktie van een groot con cern. Dr. Heinemann werd vervol gens burgemeester van Essen en minister van justitie in Noord- rijn-Westfalen, tot Konrad Ade nauer hem in 1949 als eerste- minister van binnenlandse zaken van de Duitse bondsrepubliek naar Bonn haalde. Ongeveer een jaar later legde Heinemann wegens ernstige meningsverschillen met Adenau er over diens streven naar her bewapening zijn funktie neer en eind 1952 trad hij ook uit de CDU. Samen met Helene Wessel richtte hij de verenigde Duitse volks partij op, die tegen herbewape ning en voor hereniging van Duitsland onder neutralistische vlag was. Dat werd geen succes en in 1957 werd de partij ontbon den. Aan de leden werd gevraagd zich bij de SPD aan te sluiten zoals Heinemann ook deed. Zo kwam deze diepgelovige pro testant, die zelf zegt dat een lid maatschap van deze partij een groot deel van zijn leven voor hem was uitgesloten, in het socia listische kamp. De intelligente politicus, die bekend staat om zijn bedacht zame manier van spreken en zijn afkeer van dramatische gebaren, maakte met toespraken over de Duitsland-politiek en over be langrijke jurdische kwesties ge schiedenis in het parlement. Toen in de late herfst van 1966 in Bonn de grote coalitie van christen- en sociaal-democraten tot stand De invloedrijkste man in de Argentijnse peronistische vakbe weging, de 46-jarige Augusto Vandor, is maandagavond in Buenos Aires vermoord. Hij was secretaris-generaal van de me taaiarbeidersbond en de belang rijkste kracht achter de groep van gematigde bonden. Hij bevond zich in het gebouw van zijn vakbond, toen vijf man nen zijn kantoor binnendrongen en hem met machinegeweerko gels doorzeefden. Bij het verla ten van het gebouw plaatsten de daders een bom, die bij de toe gang ontplofte. Vandor overleed op weg naar het ziekenhuis. Verscheidene mensen die zidh bij de aanslag in zijn kantoor bevonden, hebben verwondingen opgelopen. De moordenaars deden zich voor als politiemannen en joegen het personeel op de vlucht door de mededeling, dat er drie bom men waren geplaatst. Daarop drongen zij het kantoor van Van dor binnen en openden zonder een woord te zeggen het vuur, waardoor behalve Vandor nog twee vakbondsfunctionarissen ernstig werden gewond. De da ders wisten in twee auto's te ontkomen. De brand die door het ontplof fen van een der bommen was ontstaan, kon spoedig worden geblust, terwijl de mijnoprui- mingsdienst de twee andere on schadelijk wist te maken. De leden van de metaalarbei dersbond zullen vandaag staken ter nagedachtenis van hun leider die dan wordt begraven. kwam, werd aan zijn benoeming tot minister van justitie niet ge twijfeld. Zestien jaar nadat hij als enige minister in de bonds republiek wegens een diepgaand conflict zijn ambt had neerge legd, betrok hij de „Rosenburg", het ministerie van justitie. Heinemann is een van de felste voorstanders van opheffing van de verjaringstermijn voor moord. Als deze gehandhaafd blijft, wordt van het volgend jaar af de vervolging van veel oorlogsmis dadigers onmogelijk. Onder Hei- nemanns leiding werden ook de grondslagen gelegd voor een li beraler rechtspraak op het gebied van zedenmisdrijven, een kwestie die steeds weer op de lange baan was geschoven, De Argentijnse regering heeft maandagavond voor het hele land de staat van beleg afgekondigd, dit om het hoofd te bieden aan een plan tot ondermijning van de staat, zo is meegedeeld door mi nister van binnenlandse zaken generaal Imaz. De regering vreesde verhevi ging van de onrust onder de ar beiders na de moord op de pero nistische vakbondsleider Vandor. Nelson Rockefeller is dinsdag uit Buenos Aires naar Haiti ver trokken. Zijn korte werkbezoek aan Argentinië veroorzaakte in dat land een van de grootste po litieke crises van de laatste jaren. Rockefeller weigerde commen taar te geven op de situatie in Ar gentinië. Noordstraat 107 - TeL 01150-4255 TERNEUZEN In Nigeria zijn dinsdag zes po litiemannen om het leven geko men in een gevecht met dorpe lingen, die demonstreerden over een belastingkwestie. Het ge vecht deed zich voor in het dorp Akanran op 25 km ten zuidoosten van Ibadan, waar belasting beambten in aktie waren geko men tegen wanbetalers. Deze ak tie was voorafgegaan door een ultimatum van de overheid, dat achterstallige belastingen over het in maart geëindigde belas tingjaar vóór 1 juli moesten wor den voldaan. Volgens de politie is er onder de bewoners van Akanran een onbepaald aantal doden en ge wonden gevallen. De toestand in het dorp wordt gespannen ge noemd. Het kabinet van de wes telijke deelstaat is met spoed bij eengekomen. Rond de jaarwisseling zijn in deze staat bij dergelijke botsin gen over het betalen van belas tingen zeker zestig doden geval len. medegedeeld door het K.N.M.I, ts De Bilt, geldig tot hedenavond Wolkenvelden Wolkenvelden en voornamelijk in het binnenland ook zonnige perioden. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind en ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. WOENSDAG 2 JULI v.m. ss.m. Cadzand 3.00 3.21 Breskens 3.25 3.46 Terneuzen 4.01 4.22 Hansweert 4.40 9.01 Walsoorden 4.44 3.05 DONDERDAG 3 JULI v.m. n.m. Cadzand 3.51 4.09 Breskens 4.16 4.34 Terneuzen 4.52 5.10 Hansweert 5.31 5.49 Walsoorden 5.35 5.53 MAAN op onder op onder juli 2 4.25 21.03 23.13 7.25 3 4.25 21.02 23.27 8.58 4 4.26 21.02 23.39 10.25 5 4.27 21.01 23.50 11.47 De Noordvietnamese artillerie heeft haar greep op de Ameri- kaans-Zuidvietnamese buiten post van speciale eenheden Ben Het verlicht, nadat 3000 man Zuidvietnamese eenheden de om geving van het kamp zijn gaan „uitkammen". Een Zuidvietna mese militaire woordvoerder zei dinsdag in Saigon dat maandag nog maar 10 granaten op 't kamp zijn gevallen. De Zuidvietnamese troepen hadden het kamp, waar artillerie Amerikaanse specialis ten en „montagnards" (Zuidviet namese bergmilitie), zijn gele gerd, als „aas" gebruikt om ster ke vietcong- en Noordvietnamese eenheden aan te trekken en te vernietigen. Volgens woordvoerder kolonel Noejen Ba Lien zei dat de tegen stander in feite „verpletterd" is en dat de Zuidvietnamese actie donderdag zal zijn voltooid. Meer dan 3600 Noordvieitnamezen zou den zijn gesneuveld. Een Ame rikaanse woordvoerder zei in een vraag om commentaar op kolonel Ba Liens opmerkingen: „Ik ge loof dat we het met die analyse niet geheel eens kunnen zijn". In Saigon deelde een Zuidviet namese militaire woordvoerder mee dat 10.000 man Zuidvietna mese troepen in een campagne van tien weken in de twee noor delijkste provincies bijna 14.000 tegenstanders hebben gedood. De campagne omvatte vijf ojperaties, dnl» in Ja atJAwtwfllo Sjtiiuid QJtd. en twee in Thoea Thien bij stad Hoe-é. Aan Zuidvietnamesé zijde vielen 183 doden en 619 ge) wonden. Een jonge Zuidvietnamese mi litair heeft zich dinsdagmorgen in brand gestoken voor het mo nument ter herinnering aan de monnik Quang Due, die zich op 11 juni 1963 als eerste op deze wijze van het leven beroofde. Kort na opname in een hospi taal is de militair overleden. Op het stoffelijk overschot van de militair is een boodschap gevon den, waarin hij zegt tot zi.in daad te zijn gekomen om beëindiging van de oorlog en van het doden van landgenoten te bewerkstelli gen. WOLKENVELDEN Tussen een lagedrukgebied nabil IJsland en een hogedrukgebiec bij de Azoren wordt vandaag vochtige lucht naar West-Europa gestuwd. Hierin komen wolken velden voor en ook opklaringen, voornamelijk in het binnenland. Maar regen van betekenis wordt niet verwacht. De temperaturen zullen over het algemeen dezelf de zijn als dinsdag, behalve in ge bieden met veel bewolking. Daar zullen zij enkele graden lager stiin

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1