Nigeria boycot het werk van het Rode Kruis 'Luchtvervuiling in Bergen op Zoom BOMAANSLAG IN CARDIFF Dinsdag „kroning" van de prins van Wales..... BEURSOVERZICHT Marktberichten M0ISE TSJ0MBE IN ALGIERS AAN HARTAANVAL OVERLEDEN Maandag 30/dinsdag 1 juli 1969 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Regering van Lagos zorgt „zeil" voor hulpverlening Miljoenen levens Bisschop van Groningen ingewijd Weer mammoetorder voor Verolme Wapens? Einde staking ziekenhuis personeel Liberiaanse tankboot in aanvaring v met Brit - AGENDA - INTERNATIONALS LICHT VERDEELD DUIVENSPORT Treinongeluk in Londen Een week voor bekladden monument AC Milan winnaar in New York Bewogen leven Hotelgast vergat twaalfduizend gulden Brandkast opengebrand: Utrechts modehuis mist 27.000 Bulgaar in Griekenland ter dood veroordeeld De regering van Nigeria heeft meegedeeld dat zij niet wil, dat het internationale Rode Kruis langer als coördinator optreedt bij de hulpverlening aan slacht offers van de burgeroorlog met Biafra. Het toezicht op de hulpver lening zal worden overgenomen door de federale commissie voor rehabilitatie, voor zover het de federale kant van de zaak betreft. Een en ander is door de fede rale commissaris voor de voor lichting, Enahoro, meegedeeld op een bijeenkomst van hulporgani saties. Er zal worden toegestaan hulp naar Biafra te zenden voor bur gers „maar alleen als de hulpver lening behoorlijk kan worden ge organiseerd" en militair misbruik is uitgesloten. Enahoro maakte geen besluit bekend op het voorstel voor vluchten met hulpgoederen over dag naar Biafra. Funktionarissen van het Rode Kruis hebben in Genève gezegd dat de levens van miljoenen vrouwen, kinderen en bejaarden gevaar lopen door het staken van de vluchten op Biafra. Het Nigeriaanse besluit be tekent, aldus Enahoro, dat het in ternationale Rode Kruis niet lan ger bevoegd is „verzoeken om hulp te richten tot de internatio nale gemeenschap en buitenland se regeringen uit naam van re gering en volk van Nigeria". De federale regering zal zelf zorgen voor de hulp aan behoef - tigen in de oorlogsgebieden. Hulp van buiten zal voortaan worden beschouwd als aanvullend. Deze hulp zal welkom zijn als zij „echt" is en als „de gevers in stemmen met een afdoende rege ling die waarborgt, dat de hulp goederen uitsluitend aan behoef tige burgers ten goede komen". De luchtverontreiniging in Ber gen op Zoom, veroorzaakt door 't verbranden van de afvalproduk- ten van de Zuidnederlandse spiri tusfabriek, zal geen jaar meer du ren. Men heeft een andere werk wijze gevonden die het verbran den van afvalstoffen overbodig maakt. Burgemeester drs Van de Laar deelde dit in de Bergense gemeenteraad mee tijdens een in- ternellatie over de luchtvervuiling. De stofneerslag tast al enkele jaren achtereen de verf op de hui zen, de laklaag van auto's en land en tuinbouwprodukten aan. Zaterdag heeft in de „Prins Bernhardhoeve" te Zuidlaren in aanwezigheid van 3000 gelovigen de bisschopswijding van Bern- hard Möller tot tweede bisschop van Groningen plaats gevonden. De wijding werd geleid door kar dinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, samen met mgr P. Nier man, de afgetreden bisschop van Groningen, met bisschop H. Ernst Van Breda en bisschop P. Moors van Roermond. Als eerste daad deelde de nieu we bisschop mee dat er een inza meling zal worden gehouden voor de kerk van Zuid-Amerika voor bisschop De Lange, die uit Fries land naar het Amazonegebied in' Brazilië trok om daar het diocees van Tété te leiden. Het Verolme-concern heeft van de oliemaatschappij Petro- fina S.A. te Brussel opnieuw een opdracht gekregen voor de bouw van 'n 225.000 tons supertanker. Deze turbinetanker zal een zus terschip worden van de mam moettanker die Verolme vorig jaar van Petrofina in opdracht kreeg. Het nieuwe schip zal evenals de eerste Fina-opdracht, worden gebouwd op de Verolme- werf in Amsterdam (NDSM). Als alles volgens plan verloopt, zal de tanker in augustus 1971 wor den opgeleverd. De mammoet krijgt een lengte van 329 meter, een breedte van 48 meter en een maximale diep gang van bijna 20 meter. De voortstuwingsinsallatie zal be staan uit een Verolme/General Electricturbin» - van 32.000 pk. Enahoro verweet de hulporga nisaties met meer dan 50 miljoen Nigeriaanse ponden (500 miljoen gulden) in vreemde valuta te hebben bijgedragen aan de oor logsinspanning van Biafra door middel van plaatselijke voedsel- aankopen en op andere wijze. Door de oorlog indirekt te ver lengen gingen meer mensen levens verloren. Dat kon zo niet langer doorgaan. De hulpver lening moet zo worden georgani seerd, „dat de rebellen haar niet kunnen gebruiken om wapens binnen te smokkelen en voor an dere militaire doeleinden, noch om er politiek of diplomatiek voordeel uit te trekken". De hulpvluchten mogen niet langer worden gebruikt als com municatiemiddel tussen Biafra en de buitenwereld. Personeel dat niet bij de hulpverlening is be trokken, mag niet meevliegen. Met veel vliegtuigen, aldus Ena horo, is post vervoerd. Ook zijn er wel journalisten meegegaan. Hij haalde een rapport aan van een groep internationale waar nemers in Lagos, waarin staat dat Biafraanse militairen voedsel gebruiken dat door de hulporga nisaties is aangevoerd. Vlakbij een postkantoor in Car diff (Wales) is vanmorgen (maan dag) vroeg een tijdbom ontploft Persoonlijke ongelukken deden zich daarbij niet voor. In een muur van het postkantoor werd een gat geslagen ter grootte van een meter. De explosie is de laatste in een serie bomaanslagen die gericht zijn tegen de installatie van de Engelse kroonprins Charles tot prins van Wales. De daders zoekt men onder de vurige nationalisten in Wales. Onmiddellijk na de explosie zijn personen, die als militante „Welsh men" bekend staan, aan de tand gevoeld. Enkelen werden zelfs uit hun bed gehaald. Volgens de laat ste berichten zijn er nog geen ar restaties verricht. De tijdbom, ge wikkeld in een hruin papier, was via de bus in een sorteerbak te rechtgekomen. Op het moment van de ontploffing waren al diverse mensen op het postkantoor aanwe zig. Hoofdinspecteur Morris van Cardiff zei: „Als de aanslagen niet snoedig ophouden, vallen er doden". Zoals bekend zal prins Charles morgen in het kasteel van Caer narvon worden „gekroond". Later in de week zal hij een rondreisje door Wales maken. Hij zal dan o.m. ook Cardiff aandoen. In Caernarvon heeft men alles gedaan om de veiligheid te ver hogen. 2800 politieagenten zullen zich met die taak belasten. Nor- New York: Duizenden fans van de op tragische wijze om het leven gekomen filmster Judy Garland defileerden don derdag langs haar baar in een New Yorkse rouwkamer. Het stoffelijk overschot, dat per vliegtuig naar New York was overgebracht, lag opgebaard in een glazen kist. Op de foto de onafzienbare rij wachten den voor de rouwkapel. maal zijn er slechts 50 politieagen ten in de stad. Vanmorgen reeds heeft de poli tie alle invalswegen van Caernar. von afgezet. Elke auto wordt door zocht. In Caernarvon worden alle mensen die iets met de „generale repetitie" te maken hebben, ge fouilleerd. De musici moesten zelfs hun instrumentenkisten open maken. In Charleston in de Ameri kaanse staat Zuid-Carolina is een einde gekomen aan een drie maanden oude staking van zie kenhuispersoneel die leidde tot verstoring van de openbare orde doar gewelddadigheden. De autoriteiten hebben de eisen van de stakers, loonsverhogingen en het weer in dienst nemen van 12 ontslagen personeelsleden, inge willigd. Negeleider dominee Aberna- thy die bij en demonstratie voor de stakers werd gearresteerd, bevindt zich nog in de gevange nis. De 28.778 ton metende- Libe riaanse tanker „La Fleche" is zon dagavond in de golf van Biscaje in aanvaring gekomen met het 8.398 ton metende Britse m.s. „Canberra Star." Het Liberiaanse schip vroeg om assistentie, omdat er brand aan boord was ontstaan. Men was het vuur echter spoedig meester. De tankboot was van Antwerpen op weg naar Koeweit, terwijl de Canberra Star van Syd ney naar Hamburg voer. MAANDAG 30 JUNI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Dokter Zjivago". DINSDAG 1 JULI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur:„Dokter Zjivago". Beursplein 5 heeft de nieu.-e beursweek ingezet met een ver deelde stemming voor de inter nationale waarden. Hieraan moet worden toegevoegd, dat de handel minimaal was. Er was duidelijk een vakantiestemming. Philips en Kon. Olie hielden ziöh nog het best op resp. 63,60 (63,10) en 177,90 (177,10). AKU daalde 40 cent tot 118,50. Voor Hoogovens werd ruim twee gul den minder betaald op 104. Het aanbod in dit fonds had de over hand, vandaar het koersverlies. Unilever, welk fonds zich de vorige week zo goed heeft gehou den, moest een toontje lager zingen met een koersverlies van ruim een gulden op 110,50. Er vonden van lokale zijde winst nemingen in Unilever plaats. Kon. Olie werd gesteund door het koersavance in Wallstreet. In deze hoek bestond wat vraag. Later zakte Hoogovens nog ver der tot 103,60 en Unilever tot 110,20. Wallstreet heeft vrijdag de beursweek kalm afgesloten. De markt sloot er iets gemakkelijker. Anaconda was ©r gevoelig lager door de nationalisering van dit bedrijf tot 51 procent door Chili. Door de gevoelige daling van het Amerikaanse handelsoverschot in mei zakten de koersen in Wall street. Van de cultures was HVA een punt lager op 7514. Voor de staats- fondsenmarkt was er nog geen koersherstei weggelegd. Deze obligaties noteerden lager als ge volg van lokaal aanbod in een dunne markt. Het publiek proeft een rentepeil van 8 procent en blijft met kooporders in de obli gatiesector uit de markt. Deli-Mij. was bijna een gulden hoger op 62,40. K.Z.-Organon moest twee gulden prijsgeven op 155,50. Heineken verbeterde 30 cent tot 173,50. Ook KLM gaf een ■koersherstei te zien tot circa 208. AKU verliet de markt op 118,80, Hoogovens 103,80, Philips 63,40, Unilever 110,30 en Kon. Olie op 177,70. KLM moest iets van de behaalde koerswinst prijsgeven. Van de lokale waarden steeg Ned. Verz. 11, Nutricia 15, Delta 7, Houthandel Jongeneel 8, Erdal en Meteoor ieder 5 punten. Des- seaux ging f 2,30 omhoog. De biedkoers van Boeke en Huide koper werd 10 punten hoger ge steld op 130. C.S.M. en Naarden gaven ieder 5, Metaverpa Naeff en Fokker waren evenals Bred. Ver. Bedrijven 7 punten lager. Gist-Brocades daalde 2 (20 pun ten). Bijenkorf-Beheer was 10 punten lager niet af te komen. Bols gaf 4,50 prijs. PRIJSVLUCHT UIT CHARTRES Bond van zaterdagvliegers „E.M.M." - Terneuzen Snelheid eerste duif 1119,8 m.; laatste prijswinnende duif 1083,3 m. 1. W. de Vos; 2 en 7. A. Scheele; 3, 5, 6 en 10. A. Smalle- gang en Zn; 4, en 8 en 9. P. Scheele. PRIJSVLUCHT UIT CHATEAUROUX „De Eendracht" - Terneuzen Snelheid eerste duif 1073,2 m; laatste prijswinnende duif 967,3 m. 1. R. Bentz ten Hoor; 2, 5, 6 en 7. J. A. de Smidt; 3. Chr. van Driel; 4. W. Harte en Zn; 8. W. van Hoeve; 9. O. Hofman; 10. A. de Meijer. PRIJSVLUCHT UIT BEAUMETZ „De Eendracht" - Terneuzen Jonge duiven; Snelheid eerste duif 1372,6 m; laetste prijswin nende duif 1217,7 m. 1 en 10. A. Butler; 2. Chr. van Driel; 3. F. Temmerman; 4. J. van Spaan- donck; 5. M. A. de Roo; 6. H. F. Koch en Zn; 7 en 9. P. J. v. d. Bulck; 8. G. Verbrugge. Oude duiven: Snelheid eerste duif 1430 m; laatste prijswinnen de duif 1325,1 m. 1. O. Hofman; 2 en 5. H. F. Koch en Zn; 3. P. F. Harms; 4. J. A. de Smidt; 6. A. Knol; 7 en 10. P. van Dron- gelen; 8. C. J. Stoffels; 9. C. Ver linde. PRIJSVLUCHT UIT CHARTRES „De Voorwaarts" - Zaamslag 1 en 11. R. Harms; 2, 3 en 5. Combinatie BakkerDees; 4. F. Scheele; 6 en 7. D. Baremande Blaey; 8. H. de Feijter; 9. W. de Putter; 10. C. A. van Boven. AMSTELVEEN: Vrijdag is de Amsterdamse studentenpastor Jos Vrijburg in het huwelijk ge treden met mej. Annemiek Rey- mer. Hier een moment tijdens de voltrekking van het burgerlijk huwelijk; bij het kerkelijk huwe lijk mocht niet worden gejoto- grafeerd. Ongeveer dertig personen zijn vanmorgen gewond geraakt, toen een binnenkomende trein op het Marylebone-station in Londen tegen de stootblokken botste. Po litie en brandweer werden te hulp geroepen om verscheidene passagiers uit de wrakstukken te bevrijden. Ambulance-auto's on derhielden een pendeldienst om 22 gewonden naar een nabijge legen ziekenhuis te brengen. De oorzaak van de botsing is niet bekend. De trein kwam uit de richting West-Wycombe. De 39-jarige beeldhouwer Ja cobus A. J. uit Amsterdam heeft van de hoofdstedelijke politie rechter een week gevangenisstraf gekregen. Ook de officier van justitie had deze straf geëist, niet zozeer omdat de kunstenaar met rode verf of menie enkele letters op het nationale monument op de Dam had geschilderd, maar meer omdat hij een lange straflijst van allerhande overtredingen op zijn naam heeft staan. De kunstenaar was zelf niet aanwezig. Tegenover de politie had J. eerder verklaard, dat hij zijn kladderwerk uit overtuiging had verricht. Op de muur van het monument zou volgens hem reeds het woord „provo" hebben ge staan. Naar zijn overtuiging moest dit worden aangevuld met de voorvoeging „neo". Een duur grapje voor de gemeente, die er 2500 gulden voor moet uittrek ken om de hardnekkige verfstof van het ruwe gesteente te laten verwijderen. AC Milan, de Italiaanse forma tie die Ajax in de finale van het toernooi om de Europacup ver sloeg, heeft zondag irt New York het voetbaltoernooi der kampioe nen gewonnen. In de eindstrijd zegevierde de ploeg van Rocco voor 14.000 toeschouwers bij een drukkende hitte met 64 over stadgenoot ïntemazionale. Bij de rust leidden de houders van de Europacup met 43. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden vandaag 846 slachtrunde- ren en 298 varkens aangevoerd. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. 5,30 5,55, le kwal. 4,65—5,10, 2e kwal. ƒ4,00—ƒ4,30, 3e kwal. 3,703,85; Varkens: le kwal ƒ2,70—ƒ2,73, 2e kwal. ƒ2,67— 2,70, 3e kwal. ƒ2,60—ƒ2,65; Stieren 4,655,25; Worstkoei en 3,753,90; Slachtzeugen 2,252,30; Zware varkens 2,252,50; alles per kg. De aanvoer van slachtrunderen was korter, de handel kalm en iets lager in prijs; Varkens: kleiner aanvoer, handel vlot, prijzen iets gedrukt, enkele prima's bbven no tering. Ex-premier Moise Tsjombe van Kongo is zondag in zijn verblijf plaats in de omgeving van Algiers aan een hart-aanval overleden, zo meldt het Algerijnse persbureau A. P. S. In 't overlijdensbericht, onder tekend door elf medici en hoog leraren, staat dat de ex-premier in zijn slaap door een dodelijke hartaanval schijnt te zijn getrof fen. Men zou autopsie verrichten op het stoffelijk overschot. De Algerijnse „rode halve maan" heeft het internationale rode kruis van het overlijden van Tsjombe op de hoogte gesteld. I Moise Tsjombe werd in 1919 te Moesoemba in de provincie Katanga geboren. Zijn familie was welgesteld. In Elisabethstad liep hij de middelbare school af, waaraan hij een opleiding volgde voor handelscorrespondent. In 1959 werd hij voorzitter van de Conocat-partij. Het volgende jaar woonde hij de conferentie in Brussel bij die de weg effende voor Kongo's onafhankelijkheid. In mei 1960 verwierf zijn partij de meerderheid in de provinciale raad van Katanga. Tsjombe werd premier van Katanga. Deze pro vincie is rijk aan delfstoffen, vooral koper. Op 30 juni 1960 werd Kongo on afhankelijk. President was Kasa- voeboe en premier Loemoemba. Tussen Tsjombe en Loemoemba boterde het niet. Loemoemba was van mening dat Kongo één geheel moest vormen, terwijl Tsjombe een statenbond wilde. Tsjombe was volgens Loemoemba een werktuig van Europese financiers en van de Belgische mijnbouw- maatschappij. Op 11 juli 1960 riep Tsjombe Katanga uit tot onafhankelijke staat. Er brak een burgeroorlog uit, waarin 't leger van Katanga, aangevoerd door blanke huursol daten, het moest opnemen tegen de federale troepen en een leger van de V.N., dat op zeker ogen blik 20.000 man sterk was. De vei ligheidsraad had het vertrek van alle Belgische militairen uit Kon go gelast. Tsjombe en de zijnen hielden stand tot 16 januari 1963. Loemoemba was intussen van het toneel verdwenen. In februari 1961 is hij vermoord. In april viel Tsjombe in handen van zijn tegenstanders, beschuldigd van hoogverraad. Twee maanden la ter werd hij vrijgelaten nadat hij had beloofd dat Katanga deel van Kongo zou blijven uitmaken. Te rug in Elisabethstad trok hij deze belofte in. Later verbleef Tsjombe voor namelijk in Madrid. In juli 1964 riep president Kasavoeboe hem naar Kongo terug en benoemde hem tot premier van een over gangsregering. Met Belgische en Amerikaanse hulp slaagde hij erin alle verzet te breken. Bij verkiezingen in maart 1965 be haalde Tsjombe's partij een grote meerderheid. Op 13 oktober 1965 dwong pre sident Kasavoeboe hem tot af treden. Hij ging weer als balling naar Madrid, waar hij volgens Kasavoeboe en diens opvolger generaal Moboetoe opnieuw huursoldaten zou hebben gewor ven voor een offensief van Ka- tanga. Op 17 maart 1967 werd Tsjom be in Leopoldstad bij verstek ter dood veroordeeld op beschuldi ging van hoogverraad. Op 1 juli in dat jaar werd hij, terwijl hij per vliegtuig een van zijn vele min of meer geheimzin nige reizen maakte, naar Algiers ontvoerd, in welk land hij tot zijn dood is vastgehouden ondanks verzoeken om uitlevering van de regering in Kinsjasa en verzoe ken tot vrijlating van humani taire organisaties. De Mexicaanse zakenman E, Cervantes, die het afgelopen week einde doorbracht in het Esso Mo tor hotel in Amsterdam, vergat bij zijn vertrek een bedrag van ruim 12.000 gulden in dollars en reis- chèques mee te nemen. Het hotel, dat niet wist waarheen de Mexi caan vertrokken was, had gepro beerd achter de verblijfplaats van de man te komen. Inmiddels is de heer Cervantes, die zich momen teel in Manchester bevindt, er ach ter gekomen dat hij in Amsterdam iets vergeten is en heeft contact opgenomen met het hotel. Het modemagazijn Lampe aan het Vredenburg in Utrecht is sedert het afgelopen weekend een bedrag van f.27.000 armer ge worden. Toen het personeel van morgen om acht uur in de zaak terugkeerde, bleek de brandkast te zijn opengebrand en het kapi taal verdwenen. De politie heeft tot op heden geen spoor van de dader(s) kunnen vinden. Evenmin is bekend hoe de da ders het pand zijn binnenge drongen. Volgens de politie kan bij nader onderzoek blijken dat de buit van de rovers iets minder is. De bedrijfsleiding sluit "a mogelijkheid niet uit dat het vermiste bedrag groter is dan nu wordt verondersteld. De brandkast is aan de zijkant opengebrand. De operatie is uitgevoerd onder de bescherming van een met behulp van een schoolbord ongetrok ken teo+ Een 35-jarige Bulgaar is van daag door een militair gerechtshof ir. Athene ter dood veroordeeld op beschuldiging van spionage voor Bulgarije. Het proces werd in het geheim gevoerd. Slechts het von nis is openbaar gemaakt De naam van de Bulgaar zou Ivan Roussef Beyoev zijn, geboortig uit Smo- lyan. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron heeft Beyoev voor het hof toegegeven naar Griekenland te ziin gestuurd om militaire gege vens te verzamelen. Toon hij ;n 1961 voor het eerst naar Grieken land kwam. werd hem politiek asiel verleend. Hij vertrok later naar de Verenigde Staten en keer de in 1966 weer naar Griekenland terug.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5