VERKEERSONGELUKKEN TIJDENS HET WEEKEND De laatste hand BROODOORLOG BREIDT ZICHT UIT ALS EEN EPIDEMIE DIPLOMA-UITREIKING AMBACHTSSCHOOL TE AXEL Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 30/dinsdag 1 juli 1969 Diakonaat helpt In Biafra Belangrijke stad in Laos gevallen Engelse toeriste viel uit trein Rassenonlusten in Koeala Loempoer PANAMESE VRACHTBOOT VERGAAN Inbreker overmeesterd Kind in sloot verdronken Kind over boord geslagen Onderzoek naar Belgische wapenleveranties Zware vonnissen in Griekenland Zware regenval in Japan eist slachtoffers Levenslang voor vietcongleden 54-jarige hengelaar uit Delft verdronken Uit auto geslingerd Vandalisme in Utrechtse supermarkt DODE EN ERNSTIG GEWONDE Op de Amersfoortse weg in Apeldoorn is zaterdag de 19-jari- ge Johannes van Domburg uit Amsterdam om het leven geko men, toen de auto waarin hij zat, door onbekende oorzaak eerst naar de linkerweghelft afzwenk te, een paaltje raakte en vervol gens op de rechterweghelft via enkele paaltjes tegen 'n ANWB- bord belandde. De auto werd be stuurd door de vader van het slachtoffer, de 42-jarige F. A. van Domburg, die in zorgwekkende toestand werd overgebracht naar het Salemziekenhuis in Ermelo. De 45-jarige D. O. uit Amster dam die eveneens in de auto zat, werd minder ernstig gewond, maar moest toch ook in het zie kenhuis worden opgenomen. MET AUTO IN SLOOT De 20-jarige timmerman P. A. Bakker uit 't Zand (gemeente Zijpe) is zaterdagnacht om onge veer half drie met zijn auto op de Oosterweg in Callantsoog uit een bocht gevlogen en in een rechts van de weg gelegen sloot gere den. Hij kwam onder de wagen terecht en overleed ter plaatse. TEGEN BOOM De 25-jarige W. A. Fisser uit Aalten, bestuurder van een per sonenauto, is zondagavond op het weggedeelte Den Dam te Breden- broek met zijn auto uit de bocht gevlogen en tegen een boom ge reden. De man was op slag dood. VIER ZWAARGEWONDEN In Geertruidenberg is zaterdag nacht een personenauto in volle vaart tegen een boom gereden. De vier inzittenden werden zwaar gewond. De oorzaak van het on geluk is nog niet vastgesteld. De gewonden, twee mannen uit Raamsdonkveer en twee vrouwen uit Made, zijn opgenomen in zie kenhuizen te Breda en Raams donkveer. Tijdens het onderzoek ter plaatse reed een dronken autobestuurder tegen een groeps- surveillanceauto van de rijkspo litie, die daar met blauw zwaai licht stond. Beide wagens werden beschadigd. De bestuurder werd voorlopig in hechtenis genomen. Met een budget van 850.000 neemt het gereformeerd wereld- diakonaat thans verder deel aan de hulpverlening in Biafra. Dit bedrag werd verkregen uit col lectes, die in de gereformeerde kerken werden gehouden in het kader van de Biafra-actie van vorige maand. Hierin partici peerden vrijwel alle Nederland se kerken. De totaal-opbrengst was medio juni ruim 2 miljoen gulden. In juni kon het werelddiako- naat al voor ruim drie ton aan voedsel en medicijnen voor Bia fra financieren. Een bedrag van ƒ200.000 werd bestemd voor in standhouding van de luchtbrug tussen Sao Tome en Biafra. Elke vlucht kost ongeveer 11.000 gul den. Gemiddeld wordt -ier vlucht 10.000 kilo voedsel vervoerd. Binnenkort hoopt men naast de nachtdiensten ook dagvluch ten te beginnen, nu de regering van Nigeria daartoe in principe toestemming heeft gegeven. Alles wat wordt ingevlogen is binnen 48 uur bij de mensen. Daarvoor is een groot distribu tie-apparaat opgebouwd door de internationale hulporganisaties van de wereldraad van kerken en van de rooms-katholieke kerk. Bijna anderhalf miljoen mensen in 1280 kampen en 81 ziekenhui zen ontvangen daardoor gere geld een voedselpakket. Niette min sterven er volgens de laat ste berichten dagelijks nog drie duizend mensen van de honger. De neutralistische premier van Laos, prins Soevanna Phoe; heeft de verovering door strijd krachten van Noord-Vietnam en de pathet lao bekendgemaakt van Muong Soei, een strategisch belangrijke stad in Laos. De pre mier zei dat hü Engeland en de Sowjet-Unie had verzocht in Ha noi tussenbeide te komen. D"ze twee landen nemen samen het voorzitterschap waar van de Ge- neefse conferentie over ïndo- China. Muong Soei ligt 150 km ten noorden van Vientiane. Er is een week hevig om de stad gevoch ten. De Noordvietnamezen be schikten over tanks. In maart veroverden de com munisten in Laos de voorpost Nachang en vorige maand viel de stad Xieng Choeang. Het onderzoek naar de dood van de 58-jarige Engelse mevr. E. Y. Offord uit Teignmouth, die vrijdagmiddag langs de spoor baan bij Voorschoten werd ge vonden, heft uitgewezen dat zij uit de trein AmsterdamDen Haag is gevallen. Op de plaats, waar 't ongeluk gebeurde, min dert de trein vaart in verband met werkzaamheden. De vrouw, die op vakantie was in Neder land, kan mogelijk hebben ge dacht dat de trein een station naderde en naar de uitgang zijn gegaan. KIND OVERREDEN Een 17-jarige bromfietsbestuur der uit Roosendaal heeft in de ge meente Hoeven een 6-jarig kind op straat aangereden. Het kind, A. Buurstede, werd gewond en bleek na aankomst in een zieken huis overleden. Het slachtoffertje was plotseling de weg overgelo pen en vlak voor de uitwijkende bromfietser omgekeerd en terug gelopen. Toen bleek er geen ont wijken meer mogelijk. TWEE DODEN Op de Helvoirtseweg in de ge meente Haaren bij 's Hertogen bosch is vannacht omstreeks twee uur een bestelauto met grote snelheid op de achterzijde van 'n personenauto gereden en vervol gens tegen een boom gebotst. De bestuurder van de bestel auto, de 23-jarige W. A. M. Bres sen uit Helvoirt, kwam onder zijn voertuig terecht en werd op slag gedood. Ook van de personenauto kwam de bestuurder, de 36-jarige schoenfabrikant F. W. Kosters uit Oisterwijk, om het leven. Zijn passagiere, mej. Van Drost uit Vught, werd ernstig gewond. Zij is evenals de stoffelijke resten van de overleden slachtoffers naar het ziekengasthuis te 's Her togenbosch overgebracht. 18-JARIGE VERONGELUKT Vanochtend omstreeks half zes is de 18-jarige N. Bleendaal uit Koedijk op slag gedood toen hij met de personenauto waarin hij reed botste op een met stenen be laden truck met oplegger. Het on geluk gebeurde even ten noorden van de kruising sluitgatweg in de Wieringermeer. De jongeman reed op dat moment met zijn auto op het linker weggedeelte. De be stuurder van de truck met opleg ger bleef ongedeerd. Bij rassenonlusten tussen Ma- leiers en Chinezen zijn zaterdag avond in Koeala Loempoer vijf doden gevallen. In verscheidene gedeelten van de stad werden ge bouwen in brand gestoken. De dood van twee jeugdige Ma- leiers, die twee dagen geleden in de Chinese wijk van de stad zijn vermoord, zou de aanleiding van deze ongeregeldheden zijn ge weest. Bij soortgelijke incidenten die zich onlangs in Koeala Loem poer hebben voorgedaan, vielen 182 doden. SOESTD1JK: H. M. de koningin heeft op het paleis Soestdijk een «roep schilders en juryleden voor e koninklijke subsidie voor de Vrije Schilderkunst ntvangen. Op de foto zien we v.l.n.r. de heer J. Zekveld, H. M. de konin gin, mej. M. Geys, en de heren H. Huig en R. v. d. Wint. (ADVERTENTIE) Woensdagmorgen 10.00 uur gaan de deuren open van de nieuwe grote verkoophal van Jac. Her mans Prijsslag N.V. in Vlissingen op het Industrieterrein tussen Vlissingen en Middelburg. Nu nog lopen schilders, koelmon- teurs en etaleurs rond, die in hoog tempo de laatste hand leg gen. Alhoewel de enorme stapels levensmiddelen hoog opgetast liggen, heeft men hier alle na druk gelegd op de eenvoud en degelijkheid van de inrichting. Meestal zegt men bij zo'n ope ning; kosten noch moeite zijn gespaard. Het devies van Jac. Hermans Prijsslag is net anders om. Zij zeggen, we hebben op alle kos ten en moeite gespaard om de consumentenprijs zo laag moge lijk te houden. Het groeiend aantal warme bak kers (circa 300) in ons land, dat het slachtoffer wordt van de zich uitbreidende broodoorlog, welke is ontketend door een aantal groot winkelbedrijven, heeft een brief gezonden aan het produktschap voor granen en peulvruchten. Don derdag 3 juli komt dit produkt- schao bijeen om de situatie te be spreken. De warme bakkers laten in hun schrijven tot uitdrukking komen, dat ze tijdens die bespreking ver wachten dat er een aanvaardbare minimumbroodprijs uit de bus komt. Gebeurt dat niet, dan mag er op aktie van de in hun bestaan bedreigde warme bakkers worden gerekend. De brief kan dus als een ultimatum aan het produkt schap worden beschouwd. In het schrijven, dat is opgesteld door de heer J. den Bleker, woordvoerder van de „progressieve bakkers- groep", wordt erop gewezen dat men had gehoopt dat de mini mumprijs voor brood al enkele dagen geleden van kracht zou zijn geworden. Men had er namelijk op gerekend dat het produktschap onmiddellijk had ingegrepen, nadat de minister van economische za ken vorige week het schap de be voegdheid had gegeven stappen te ondernemen. Dat het produkt schap de vergadering heeft uitge steld tot 3 juli, wordt door de war me bakkers in hoge mate betreurd, aldus het schriiven. Men wijst op de ernst van de situatie. De heer Den Bleker zegt dat de broodoorlo" zich uitbreidt als een enidem'e. Daarbij gaf hij de toe lichting dat somm'ge grootwinkel- bed Y - hun verpakte en gesne den I ijs middags na vier uur op .aïge plaatsen verkopen tegen dé prijs van een kwartje, dat is nog'geen 30 procent van de nor male broodprijs. In de nacht van zaterdag op zondag kon door doortastend op treden van de filiaalhouder van een A. en O.-winkelbedrijf in de Langestraat in Winschoten de 38- jarige Amsterdammer W. A. bij een inbraak worden overmeesterd en aan de politie overgeleverd. De filiaalhouder, de heer Jager, kwam met een broer om ongeveer twee uur in de winkel. Zij zagen iets bewegen achter de kassa. De inbreker probeerde te vluch ten maar de heer Jager wist sa men met zijn broer de man te overmeesteren. Bij een achteruit gang van de winkel stonden reeds twee eveneens uit de zaak ont vreemde tassen met een in houd van ongeveer 550 aan si garetten. De man zal voor de of ficier van justitie te Groningen worden geleid. Zaterdagmiddag is het bijna 2- jarige kind van de familie Bakker aan de Barsingerweg te Wieringer- waard spelenderwijs in een sloot voor de ouderlijke woning gelopen en verdronken.. De rijkspolitie te water heeft zondag bij en in de Loosdrechtse plassen van half vijf tot tien uur tevergeefs gezocht en gedregd naar een zevenjarig jongetje uit Hilversum. Het kind maakte met zijn ouders en een ander echtpaar met twee kinderen een tocht in een motorkruiser. Op de vijfde plas (gem. Breukelen) kwam men tot de ontdekking dat de jongen al een half uur door niemand was gezien en over boord moest zijn geslagen. De tijd die is verlopen voordat de afwezigheid van het kind werd opgemerkt maakte het voor de politie onmogelijk zich bij het dreggen op een bepaald punt te concentreren. Men heeft talloze andere watertoeristen en kam peerders ondervraagd, maar nie mand heeft het ongeluk zien ge beuren. De Utrechtse paragnost Gerard Croiset zou vandaag op verzoek van de ouders naar Breukelen gaan om een onderzoek in te stellen. In de chr. technische school te H. Dieleman, J. J. Dieleman, P. Axel zijn vrijdagavond de diplo ma's uitgereikt aan de leerlin gen timmeren en metaalbewer- ken. Dit gebeurde in aanwezig heid van leden van het school bestuur, leerkrachten en 'n groot aantal ouders van de geslaagden. De voorzitter van het school bestuur, de heer M. Brandes, opende de bijeenkomst met een gedeeltelijke bijbellezing. Voordat de voorzitter tot de uitreiking van de diploma's over ging, feliciteerde hij de leerlin gen en de ouders met de behaal de resultaten. Vier leerlingen met het hoogst gemiddelde cijfer kregen 'n boe kebon aangeboden. Bij timmeren waren dit P. J. Venhelst uit Ter- neuzen en C. Overdulve Jzn uit Axel, elk met 123 munten, Bakker uit Terneuzen en Th. Haak uit Zaamslag behaalden deze eer bij metaalbewerken. Zij hadden resp. een gemiddelde van 8,2 en 8,1. Na een korte koffiepauze voer de de directeur van de school, de heer M. 't Gilde, het woqrd. Namens het personeel feliciteer de hij de jongelui met dit eerste diploma. De volgende stap ka" worden genomen via de school of de praktijk. De heer 't Gilde be sprak vervolgens de theoretische en praktische mogelijkheden bij studievoortzetting waarbij de leerkrachten de leerlingen gaar ne met advies zullen bijstaan. C. Bakker bedankte de leer krachten namens de leerlingen. BEVORDERD: Bevorderd van het brugjaar naar de klas timmeren II: Adr. Boone, Zaamslag, B. van Goeije, Koewacht; T. Herwegh en P. C. M. v. d. Heyden. b»:-i"n te Axel; R. de Houx, Zuiddor- r>e; J. Jansen, Axel; J. L. F. de Koeijer, Zaamslag; J. A. Maas, Axel; E. Meijer, Terneuzen; F. A. A. Naessens, M. P. Paulusse, p. M. Paulusse, B. Riemens, tt. v. d. Vendel, allen te Axel; R. Ver- brugge, Zuiddorr>°: H. L. Wink, Axel; P. R. Wilting, Terneuzen; P. A. B. de Wolf, Axel. Bevorderd van het brugjaar naar de klas metaalbewerken II: C. Bakker en R. Bours, beiden te Axel; C. Broersen, Sluiskil; J. GRENSVOLK door Jakob Schopmans 74.) Een lichte blos bevloog de wan gen van Annemarie. Vermeer zag het en hij vond, dat het haar char mant maakte. Doch toen hij er aan dacht, waarvoor hij eigenlijk kwam, werd hij zakelijk en recht op z'n doel af gaande, verklaarde hij, dat hij gaarne eens met haar over haar vader wilde spreken. Het meisje stond perplex. Haar vader? Maar die was toch al lang hier? Zou ze zich dan toch vergist hebben? Neen, dat kon niet. Ze hoorde hem nog fluisteren: „Ik houd van je!" Ze kreeg een kleur van verwarring bij de gedachte, dat ze misschien bedrogen was door een of andere bedrieger. Eindelijk verklaarde ze: „U bent al de tweede in een half jaar tijds, die zegt, dat hij een boodschap van m'n vader komt brengen." Nu was het de beurt van Ver meer om zich te verbazen, niet zo gauw wetend, wat hij zeggen moest, vroeg hij zonder nadenken, „leeft uw moeder nog?" „Neen, moeder is al jaren dood", zei het meisje stroef. „En uw vader, hebt u die ook al jaren niet meer gezien?" Annemarie weifelde met haar antwoord. Ze kon een zeker wan trouwen ten opzichte van de vreemdeling niet verbergen. Wie was hij, en wat had hij hier te zoe ken? En waarom had hij zich niet bekend gemaakt? Misschien was het wel iemand, die een onder zoek naar hem instelde, dacht ze met schrik. „Waarom vraagt' u dat eigen lijk allemaal?" zei ze tenslotte. Vermeer antwoordde dat hem er veel aan gelegen was te weten hoe lang haar vader niet meer bij haar thuis was geweest, hetgeen de argwaan bij Annemarie nog ver sterkte. „Nu, als u dat wilt weten: twin tig jaar geleden Is hij vertrokken." „Dat is lang geleden, en heeft sindsdien niemand meer taal of teken van hem gekregen?" „Neen. In het dorp waant men hem dood. Maar weet u dan waar hij is?" Vermeer antwoordde ontken- "end en Annemarie zag daarin een bevestiging van haar vermoedens. „Hoe wilt u dan bericht van hem brengen, terwijl u niet weet waar hij verblijf houdt?" vroeg het meisje. „Een goed half jaar geleden ver loor ik hem uit het oog. En daar ik hem graag nog eens wilde spre ken kwam ik bij u." Annemarie wilde de vreemde bezoeker niet wijzer maken dan hij was, en zei het zeer spijtig te vin den, dat haar vader onvindbaar was, want ze hoopte nog altijd op een weerzien. „Ik ook," zei Vermeer, „maar als u zelf niet weet waar hij is, dan vrees ik vergeefs gekomen te zijn. Maar wat zei u ook weer, was er ai niet eerder iemand ge komen, die u een berioht over uw vader kwam brengen?" Annemarie knikte en zei toen, dat dat al zes maanden geleden gebeurd was. „Weet u niet, hoe die man heet te?" „Neen, hij verzocht me met aandrang niet naar zijn naam te vragen. Spoedig zou m'n vader komen en alles zou dan opgehel derd worden." „En heeft hij u toen niet gezegd, waar uw vader al die jaren is ge weest?" „Jawel. Hij zei zoiets van de zui delijke zon en van palmenkusten, waarachter de koffietuinen bloei en." „Zoudt u daar ook naar toe willen?" „Ik weet het niet." „Maar als u daar uw vader zoudt kunnen vinden?" „Neen," zei Annemarie, „hij is daar toch niet meer!" „O, dus dat weet u," consta teerde Vermeer en Annemarie schrok. Daar had ze haar mond toch nog voorbij gepraat en een groeiend onbehagen maakte zich van haar meester, Vermeer be merkte het en trachtte het ge sprek een wending te geven. „Hebt u de man, die u bericht over uw vader bracht, nadien nog wel eens gezien?" „Ja," antwoordde het meisje stug, ..nog enkele keren". De Rotterdamse koopman meen de een spoor gevonden te hebben en ging door: „Dan weet u zeker wel, waar ik deze man vinden kan?" „Nee, dat weet ik niet," ant woordde Annemarie heftig, „en als ik het wist, dan zou ik het u nog niet vertellen. Wie bent u eigenlijk en wat wilt u van ons?" Vermeer voelde zich beschaamd. Haar aanblik had hem zozeer ver rast, dat hij helemaal vergeten had zioh voor te stellen, toen hij bij haar aanklopte. Snel trachtte hij z'n fout goed te maken. „Ik heb geen reden om geheim zinnig over mezelf te zijn, temeer niet, omdat de man die ik zoek, niets voor me te verbergen heeft. Ik heet Vermeer en kom uit Rot terdam. Op Java heb ik plantages, waar een mij bijzonder sympa thiek medewerker de cultures in twintig jaar tijds op ongekend hoog plan heeft gebracht. Een on gelukkig toeval; een dodelijke schimmelziekte op de plantages was aanleiding om hem uit te no digen naar Holland te komen om de gang van zaken te bespreken. Maar toen hij eenmaal weer zo dicht biji zijn geboortestreek was, scheen de roepstem daarvan hem te lokken, en sindsdien is hij niet bij mij terug gekomen. Nu ben ik op zoek naar hem in alle dorpen hier tussen de Maas en de grens, en ik zal niet eerder tevreden zijn dan nadat ik hem gevonden heb. Want ik ben hem ten zeerste dankbaar en wil niet geloven, dat J. Dieleman, allen te Axel; E. la Heyne, Zuiddorpe; H. Jansen, A. Jonker, C. Klaassen, H. Lippens, R. M. de Reu, A. A. de Smet, T. M. Provo, allen te Axel; R. Ver- meersch, Zaamslag. Bevorderd van klas timmeren II naar III: M. J. Bakker, A. A. C. M. v. d. Berg, A. E. A. v. d. Berg, A. Dek ker, J. P. Eckhardt, I. J. Eelen- baas, allen te Axel; C. den Ha mer en P. Jansen, beiden te Zaamslag; W. F. M. Janssens, Koewacht; Th. G. M. Kayser, Axel; C. E. Lammens, Zuiddor pe; J. Matthijs, Axel; C. C. Soet- haert, Zuiddorpe; J. P. Verschel ling, J. de Wit, M. P. M. Witte, allen te Axel. Bevorderd van klas metaalbe werken II naar III: E. J. Agterhuis, R. J. M. v. d. Bergen, J. de Blaeij, C. M. Bol- leman, F. de Bruijn, L. Dekker, W. Th. Hamelink, M. K. van Her- mon, J. J. Jansen, J. S. Kolijn, allen te Axel; J. van Leeuwen, Terneuzen; W. M. A. Lippens, Axel; C. Maas, Zaamslag; A. van Meurs, Axel; E. Th. Muller, Sas van Gent; E. C. A. Notschaele, Westdorpe; A. Riemens, Axel; A. J. de Ridder, Zuiddorpe; J, L. Sijs, N. Vonck, M. P. Witte, W. van Bruggen, allen te Axel. DIPLOMA'S: Het diploma timmeren: G. E. Agterlhuis, Axel; J. A. van Asperen, C. J. Bareman, C. J. van Doorn, allen te Zaamslag; H. Everse, Axel; M. J. A. van Hove, Koewacht; L. de Hullu, J. A. N. Kalisvaart, M. Maas. A. J. Oppeneer, C. Overdulve Jzn, C. Overdulve Kzn, J. J. de Pooter, A. A. C. Poppe, P. F, Riemens, J. C. van Tatenhove, allen te Axel; P. J. Verhelst, Sluiskil;' P. F. Vermeersch, Zaamslag; P. J. Ver schelling, Axel; A. de Vos, Zaamslag; E. A. Willemsen, Axel. Het diploma metaalbewerken: C. Bakker, Terneuzen; A. den Beer, G. J. H. Borgt, E. P. de Brouwer, allen te Axel; A. Dek ker, Terneuzen; J. van Dronge- len, Axel; J. J. Geluk, J. C. Goos- sen, Th. Haak, B. de Groote, al len te Zaamslag; C. J. Hamelink, J. A. Koekkoek, M. van Lange- velde, A. C. G. de Reu, L. J. Scheele, F. A. A. Schram, A. F. Vasseur, A. A. v. d. Wege, allen te Axel. Uitgereikt het aanvullend ge tuigschrift timmeren aan L. Co- Pin en G. L. Leclou, beiden te Axel. Uitgereikt het getuigschrift voor de tweejarige semi-parttime B-cursus timmeren aan: M. Die- iman en J. Koliin, beiden te Zaamslag; M. de Blaeij, J. Lind- hout, J. C. de Regt, J. A. Schuit- vlot, J. H. Vink, A. E. Willem sen, allen te Axel. Bij de kust van Peru is zater- [dag de Panamese vrachtboot „De fiance" vergaan. Van de 26 opva renden konden er negen zich red den. Van de 17 omgekomenen zijn slechts de lijken van vier gevon den. Het Belgische ministerie van buitenlandse zsflten stelt een on derzoek in naar aanleiding van berichten over levering van Bel gische wapens aan de Palestijn se verzetsorganisatie „El Fatah", zo is zaterdag in Brussel bekend gemaakt. Officiële vergunningen voor zulke leveranties zijn niet ver strekt, aldus de verklaring. Berichten over smokkel van vijf en zeventig 20 mm-kanon- nen waren zaterdag verschenen in de Brusselse krant „La Der- nière Heure", die als mogelijke leveringsdata 30 juni of 2 ju1' noemde. De wapens zouden zijn gekocht met geld dat is ingeza meld bij hulpacties voor Pales tijnse vluchtelingen. Een krijgsraad in Saloniki heeft een 52-jarige advocaat tot levenslang veroordeeld wegens samenzwering tegen het regime. Tien andenen, die toegaven „communist" te zijn en die zou den behoren tot het ondergrond se „vaderlandse front", kregen straffen variërend van één tot achttien en een half' jaar. Eén beklaagde wordt voor vier jaar gedeporteerd. Ais gevolg van zware regen val hebben zich in zuid-Japan verscheidene grondverschuivin gen voorgedaan, waardoor zeker zeven mensen om het leven zijn gekomen. Drie personen wor den vermist. De militaire rechtbank van Saigon heeft 31 vietcong-leden tot gevangenisstraffen variërend van èèn jaar tot levenslang ver hij uit miin d'enst gaat, dan nadat ;oordeeld op beschuldiging van het u't z'n eigen mond gehoord opstand en activiteit in strijd met "*ou hebh°n. Moet ik u nog meer de nationale veiligheid. Onder 1 ■wtellen wie de man is, die ik hen bevindt zich een politieke zoek?" commissaris van de vietcong, die (Wordit vervolgd.) I levenslang kreeg. Alle 31 zouden schuld hebben bekend Schepen en vliegtuigen hebben zondagavond, vergeefs gezocht naar 'n drenkeling die 's middags rond drie uur op enkele kilome ters uit dé kust voor Monster in zee terecht was gekomen. De man was met de 25-jarige A. M. van der Heijden uit Pijnacker in een polyester boot je met bui tenboordmotor aan het vissen nabij het booreiland Triton, op enkele kilometers uit de kust. Om ongeveer drie uur dreef de stroming een zware plank tegen de ankerkabel van het bootje en drukte hét vaartuigje onder water. De mannen sprong en op de plank en klampten zich daaraan vast. Na een half uur besloot Van der Heijden naar de kust te zwemmen. Na een uur of drie zwemmen was hij hij had toen rond zes km afgelegd tot op 100 meter voor de havenhoofden van Scheveningen genaderd. Hij trok door met zijn armen te zwaai en de aandacht van personeel van de semafoor. De sleepboot Trip pikte de man op. Daarna werd een speurtocht naar de an dere drenkeling ingezet. De red dingsboot van Scheveningen met de geredde drenkeling aan boord, het marineschip Evertsen, een logger en een helikopter en een Neptune van de marine namen aan de opsporingswerkzaambe- den deel. Deze werden bij het in vallen van de duisternis ge staakt. Van de vermiste man, uit Delft afkomstig, was toen geen spoor gevonden. Wel werden het bootje van de vissers en twee zwemvesten gevonden. Het slachtoffer was de 54-jarige G. C. van den Helm. De 22-jarige P. M. Heitling uit Zutphen is vanochtend vroeg om het leven gekomen, toen hij met zijn personenauto uit een flauwe bocht van de weg Vor- den-Ruurlo tegen een boom reed. De jongeman werd uit de auto geslingerd en werd dusda nig gewond dat hij ter plaatse overleed Inbrekers hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een enor me chaos aangericht in de „super discount" aan de Europalaan in Utrecht. Zij hebben maar voor 50 gestolen (kwartjes uit eén koffieautomaat) maar de aange richte schade loopt in de duizen den. Toen de politie zaterdag de zaak in ogenschouw ging nemen, was het personeel bezig de rommel met schoppen op te ruimen Stapels dozen levensmiddelen waren omver getrokken. Potten slasaus, mayonnaise en jam wa ren geleegd in de kassa's en over de textielgoederen. In de rekken met levensmiddelen en textiel had den de nachtelijke bezoekers min stens 500 eieren stuk gesmeten. Een groot aantal pakken waspoe- der, rijst, suiker en koffie was leeggegooid efi kazen waren op de rekken gespietst. Enkele honder den diepvrieskippen waren met inkt overgoten evenals een band recorder die in de diepvriesvitrine was gegooid. Op de vloer lagen -tapels textielwaren. Door het hel* bedrijf vond' men gedeukte blik ken soep terug. Overal waren r.'puwe kassarollen als slingers op gehangen. De politie neemt aan dat jeugdige vandalen de „hap pening" hebben georganiseerd.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2