Nixon zal Azië en Roemenië bezoeken VOOR GEBAK HET WEER NA TERUGKEER VAN DE ASTRONAUTEN BENZINE 2,2 Ct. PER LITER DUURDER DE AAP „BONNY" MAAKT RUIMTEREIS VAN EEN MAAND FELLE AANKLACHT VAN „TIMES" TEGEN BRITSE REGERING BOM ONTPLOFFING IN TEL AVIV IN AFWACHTING VAN DE KOMST VAN NELSON ROCKEFELLER.... Ernstige onlusten in Argentinië Munitietransport ontploft MAANDAG/DINSDAG SO JUNI/1 }ULI 1969 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen 25e Jaargang No. 6015 Eigen toekomst Het raadsel China Banketbakkerij Vallende muur doodt 18 kinderen in Vietnam Nieuwe arrestaties in Uruquay IERSE PLEZIERBOOT OMGESLAGEN STAKING IN PERU Israëlische commando-actie Tank opgeblazen Agrarische hervormingen in Zuid-Vietnam Uitgebreide veiligheids maatregelen Ongeluk met Canadese DC-8 goed afgelopen Weerbericht Hoogwater Zosi- en Frankenng hit abonnementTERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- eD Admlnistratie-adresSmidswal Telefoon: (01150)-—2073. Gironummer: 38150 AfeeaasraeatRKijs f por kwartaal; per maaad ƒ2,70 Lowe nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adieu bureau van dit blad 50 cent verhoging. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummec tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. President Nixon zal in de eer ste dagen van augustus Roemenië bezoeken na een bezoek van een week aan zuidoost-Azië. Het zal het eerste bezoek zijn dat een Amerikaanse president ooit aan een communistische hoofdstad heeft gebracht. Tn Boe karest is meegedeeld dat Nixon is uitgenodigd door de Roemeen se president Nicoiae Ceausescu. De Amerikaanse president gaat naar Azië na het bijwonen van de landing van de Apollo-astronautan in de Stille Oceaan op 24 juli. Hij gaat achtereenvolgens naar de Philippijnen, Indones;ë, Thai land, India en Pakistan en dan rechtstreeks naar Roemenië. Om streeks 3 augustus zal hij in Wash ington terug zijn. Op het Witte Huis is verklaard dat de president tot zijn reis Roe menië heeft besloten, omdat hij betere betrekkingen met Oost- Europa wenst. Het is geen on vriendelijk gebaar jegens de Sow- jet-Unie. President Tito van Zu>d- Slavië heeft eerder dit jaar te ken nen gegeven dat hij Nixon graag in Zuid-Slavië wilde ontmoeten. Naar aanleiding van het bezoek aan zuidoost-Azië zegt men op het Witte Huis, dat Nixon vindt dat Amerika een pacific-land moet bliiven, wat voor frustraties dat ook mag meebrengen. Hij wil een Aziatische politiek op lange ter mijn uitstippelen die Amerika niet in conflicten zal betrekken en de Aziaten zal aanmoedigen hiw eigen toekomst te scheppen. Er zal over Vietnam worden ge sproken, maar dat zal niet het voornaamste onderwerp van ge sprek zijn tussen Nixon en de Aziatische leiders. Als gevolg van de verhoging van de benzine-accijns met ƒ2 per 100 liter en de over deze ver hoging verschuldigde 12 om zetbelasting zullen op dinsdag 1 juli de prijzen van super- en normale autobenzine over het gehele land worden verhoogd met 2,2 cent per liter, aldus een mededeling van de gezamenlijke oliemaatschappijen. De prijzen van superbenzine zullen dan. afhankelijk van de zones, 60,2 tot 61,2 cent per liter bedragen. Minister van buitenlandse zaken William Rogers zal het eerste deel van de reis in Azië meema ken. Na Indonesië bezoekt de mi nister Japan, Korea, Formosa, Australië en Nieuw-Zeeland. Nixon zal vergezeld zijn van zijn vrouw. Zij vertrekken op 23 juli uit Washington. Eerst vliegen zij naar het vliegdekschip „Hornet", dat ten zuidwesten van Hawaaii op de astronauten wacht. "De mededeling dat Nixon Roe menië zal bezoeken, kwam zowel in Washington als Boekarest als een verrassing. De hoogste Russische leiders zullen naar verwachting om streeks midden juli in Boekarest besprekingen voeren met de Roe meense politici, die een onafhan kelijke rol in de communistische wereld spelen en goede betrek kingen met China onderhouden. Het is waarschijnlijk dat Nixon via de Roemenen inlichtingen zal willen krijgen over de tegenstel lingen in het communistische kamp en over het raadsel China. De Amerikaanse president komt verder aan de vooravond van het tiende congres van de Roemeense communistische partij dat op 4 augustus moet beginnen. Zowel de Sowjet-Unie als China zullen dan naar verwachting belangrijke de legaties zenden. Volgens hoge functionarissen in Washington heeft Nixon Roeme nië voor een bezoek uitgekozen, omdat de regering van president Ceausescu blijk heeft gegeven van haar wens de betrekkingen tus sen oost en west te verbeteren. In Azië zal Nixon voornamelijk spreken over de mogelijkheden van welvaart voor dit werelddeel. is het adres Nieuwediepstraat 1 Terneuzen „Bonny", een driejarig manne tjesaapje van bijna 6,5 kg, is za terdagavond aan boord van de biosateiliet-3 een reis van een maand rond de aarde begonnen. Het ruimtevaartuig, dat 680 kg weegt, werd op Kaap Kennedy door een Thor-detaraket naar 'n hoogte van 400 km geschoten. De reis van „Bonny" die een nylonpak draagt en vastgebonden is aan een „astronautenbed", moet gegevens opleveren over dé gevolgen van langdurige ge wichtloosheid. De reacties van 't dier kunnen 24 uur van de dag worden gemeten door middel van instrumentjes die in de hersenen en andere delen van het lichaam zijn aangebracht. Volgens een ruimtevaartdeskundige wordt het aapje er niet door gehinderd of in gevaar gebracht. Een menselij ke ruimtevaarder zou echter zijn werk niet kunnen doen. „Bonny" zal 469 rondjes ma ken. Daarna zal hij boven de Stil le Oceaan door de luchtmacht worden geborgen en verscheidene maanden worden onderzocht. In 1966 brachten twee honden in een Russisch ruimtevaartuig 22 dagen door in de ruimte. Tot dusver is-nog geen enkel levend wezen zo lange tijd in gewicht loze toestand in de ruimte ge weest. Evenals zijn menselijke col lega's zal -Bonny speciale voe ding ontvangen. Door middel van een voor de gelegenheid ontworpen apparaat zullen hem op gezette tijden maaltijden worden toegediend. Op de foto Bonny in zijn cabine. In de stad Thoéan Nhon in de Mekongdelta in Zuid-Vietnam is zaterdag een stenen muur op spe lende kinderen gevallen. Achttien kinderen kwamen daardoor om het leven. Vier werden gewond. Een Amerikaanse militaire woordvoer der heeft meegedeeld dat 'n leger- helikopter, die vlak bij de muur een balk ophees, mogelijk het on geluk heeft veroorzaakt. Op grond van de uitzonderings toestand zijn zondag in Uruguay weer vakbondsleiders en „agita toren" aangehouden. Hoewel er geen exacte cijfers bekend zijn, zouden ongeveer duizend arres tanten op het Bloemeneiland, dat op 10 mijn ten oosten van de hoofdstad Montevileo in de Rio de la Plata ligt, worden vastge houden. Voorts zjjn drie personen uit gewezen, namelijk een Italiaan en twee Argentijnen. In officiële en politieke kringen in de Britse hoofdstad heerst grote verlegenheid over een felle aanklacht van het gezaghebbende blad „The Times" tegen het beleid van de Britse regeringtegenover Biafra. De regering heeft zich in Nige ria geassocieerd met een oorlog voering tegen Biafra „die dezelfde gevolgen heeft als een politiek van groepsmoord". De hongersnood in dat land be tekent de grootste tragedie of de grootste misdaad waarvoor Groot- Brittannië in deze eeuw mede verantwoordelijk is. Woordvoer ders van de federale Nigeriaanse regering hebben toegegeven dat de hongersnood als een noodzakelijk en wettig middel om oorlog te voe ren wordt gehanteerd. Medeplich tigheid aan de afslachting van een miljoen mensen om oliebelangen t.e beschermen is zonder meer im moreel, aldus het blad dat op de regering een beroep doet haar po litiek te wijzigen^n Biafra te hel pen in plaats van wapens te blij ven leveren aan het federale be- wind. Dit „J'accuse" zonder weerga in de Britse pers sinds het begm van het conflict in Nigeria biv officiële woordvoerders commentaren uit gelokt, waarin het gebruik van woorden als „misdaad" en „groepsmoord" als overdreven wordt bestempeld. De leider van de Britse libera len, Jeremy Thorpe, verklaarde in een radiovraaggesprek, dat hij pre mier Wilson zal zeggen, dat de houding van Engeland „volkomen immoreel" is. Volgens hem maakt de Britse regering zich medeplich tig aan het uithongeren van de Biafraanse burgerbevolking. Thorpe pleitte er voor, dat En geland een vliegtuig met hulpgoe deren naar Biafra stuurt. Dit zou dan in Lagos moeten worden aan gekondigd. Het toestel zou geen escorte moeten hebben en alleen voorzien moeten zijn van rode kruistekens Bij de Ierse haven Galway Is zondag een nieuwe vissersboot waarmee pleziertochtjes werden gemaakt, omgeslagen. Men vreest dat minstens acht mensen voor het merendeel kinderen zijn verdronken. De boot, die bestemd was voor de kreeftenvangst, was enkele uren tevoren te water ge laten, na te zijn gezegend door de plaatselijke geestelijke. Er waren 40 mensen aan boord, toen het on geluk gebeurde. De 3.000 arbeiders van de ko per mijnen te Toquepala in het zuiden van Peru zijn zaterdag voor onbepaalde tijd in staking gegaan voor hoger loon. De on dernemer, de Amerikaanse maat schappij Southern Peru Copper Corp., heeft een verhoging van 25 tot 35 dollarcent per dag voor gesteld. De mijnwerkers eisen 1,80 dol lar. Te Tel Aviv is kort na midder nacht een militair voertuig dicht bij de Dizengolf Avenue een der drukste winkelstraten van de stad vernield door een bom ontploffing, waarbij zeven perso nen verwondingen hebben opgelo pen. In de omtrek werden talrijke ruiten en telefoonleidingen ver nield. Ook werden auto's bescha digd die in de omgeving van de militaire auto geparkeerd stonden. Naar mededeling van de politie waren de meeste verwondingen veroorzaakt door rondvliegend glas. Israëlische commando's hebben zondagavond een actie uitgevoerd in Egypte en daarbij een hoog spanningsleiding schade toege bracht, zo is vanmorgen officieel meegedeeld in Tel Aviv. De aanval vond plaats ten wes ten van de Nijl ter hoogte van de plaats Soeadzj, ongeveer 250 kilo meter ten zuiden van Kairo. Alle leden van de commando eenheid zouden behouden op hun basis zijn teruggekeerd. Waarnemers menen dat de actie was bedoeld om te bewerkstelli gen dat de Egyptische troepen over het hele land verspreid wor den in plaats van geconcentreerd te worden langs het Suezkanaal. Ook is volgens hen door de actie opnieuw aangetoond dat ondanks alle maafregelen die in Egypte tegen commandoaanvallen zijn ge troffen, de belangrijke doelwitten bereikbaar blijven. In de Argentijnse hoofdstad Zondag was het in het gehele Buenos Aires zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag bij ernstige onlusten een persoon gedood en twee zwaar gewond. Vele perso nen werden licht gewond onder wie enkele politieagenten. De onlusten ontstonden na grootscheepse demonstraties tegen het bezoek van Nelson Rockefel ler. Meer dan 6000 demonstranten trokken door het centrum van Buenos Aires, gewapend met aller lei soorten projectielen. De politie werd uit de huizen bekogeld met stenen en molotov-cocktails. Barri caden werden opgericht en h«le straten onder water geztl'. De onlusten hebbafi zich over het gehele land verspreid In Rosa- rio trokken duizenden demonstran ten door de stad. Het geböu«wan de City Bank en de vestigingen van Xerox werden met brandbom men bestookt. Er werd veel schade aangericht. Met traangas dreef de politie de demonstranten uiteen. land rustig. Rockefeller verklaar de, toen hij zondagochtend New York per vliegtuig verliet, niet te vrezen voor zijn veiligheid. Vol gens hem scheen de Argentijnse overheid de situatie vast In handen te hebben. In Bahia Blanca is zondagmiddag een tank met 600.000 liter benzine opgeblazen van de Argentijnse staatsoliemaatschappij. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Verscheidene brandweer ploegen kwamen in actie om te voorkomen, dat het vuur zich naar andere reservoirs zou uitbreiden. In San Domingo is zaterdag nacht zware schade aangericht, toen onbekenden brandbommen gooiden in het gebouw van de Do minicaanse telefoonmaatschappij, die eigendom is van een Ameri kaanse onderneming. Er zijn de laatste tijd meer aanslagen ge pleegd op Amerikaanse bedrijven in de Dominicaanse republiek. De ontsporing van een goede rentrin in de woestijn van Neva da heeft zondag een reeks ontplof fingen veroorzaakt van munitie, die in 22 van de 71 goederenwa gons werd vervoerd. Vijf verzorgers van het tram sport werden gewond. Een der be geleiders was erin geslaagd een deel van de trein van de munitie wagons los te koppelen en met een van de vier diesellokomotie- ven weg te trekken. In Saigon is een overeenkom.'i getekend, waarbij Amerika 10 mil joen dollar (ruim 35 miljoen gul den) toezegt voor de uitvoering van een grootscheeps landhervor mingsprogram van de Zuidvietna- mese regering. Het is de bedoe ling dat 1,3 miljoen hectare rijst land wordt onteigend en overge dragen aan de orfgeveer 800.000 boeren die het land nu als pachters bewerken. De landeigenaren krii- In de grote steden van Argenti nië waren uitgebreide veiligheids maatregelen getroffen met het oog op het bezoek van Nelson Rocke feller. De speciale afgezant van president Nixon zou Argentinië, Haiti, de Dominicaanse republiek, Jamaica, Guyana en Barbados be zoeken. In de Argentijnse hoofdstad wer den ongeveer 100.000 leden van de veiligheidsdienst, de politie en de gendarmerie paraat gehouden. Op alle strategische punten hadden politiemannen stellingen betrok ken, in het bijzonder in de omge ving van het hotel aan het San Martinplein, waar Rockefeller tot dinsdagochtend zal logeren. Op de vijf stations van 'Buenos Aires wordt een streng toezicht uitge oefend op de aankomende reizigers om te zien of er geen „activisten" onder zijn van wie mag worden verwacht, dat zij demonstraties organiseren. Als voorzorgsmaatregel hadden He winkeliers de rolluiken laten I makken. i Ook in andere Argentijnse ste den zoals Rosario, Cordoba, Tucu- man, Mendoza en La Plata waren buitengewone veiligheidsmaatrege len getroffen. In deze plaatsen hebben zich de laatste tijd heftige botsingen voorgedaan tussen stu denten en de politie. De 260 inzittenden van een DC-8 van de Canadian Pacific hebben zondagavond boven de Atlantische Oceaan een hache lijk avontuur beleefd. Hun toe stel was op weg van de Ierse luchthaven Shannon naar To ronto in Canada, toen zich in een van de twee linkermotoren een explosie voordeed. Een van de wegvliegende stukken metaal trof de romp ter hoogte van de kombuis en veroorzaakte een lek in de drukcabine. De DC-8 be vond zich toen op ca. 1000 km van de Ierse kust op een hoogte van meer dan acht km. De bemanning zond een s.o.s. uit en berichtte dat zii terug keerde naar Shannon. Voor de reddingsdienst van de Britse luchtmacht werd groot alarm gegeven. Op drie motoren en be geleid door een Shackleton-toe- stel van de Engelse luchtmacht kwam het Canadese vliegtuig be houden in Shannon aan de grond, zonder dat de talrijke brand weerauto's langs de landings baan in actie behoefden te ko men. Alle inzittenden bleken on gedeerd. Zij hebben hedenoch tend met een ander vliegtuig hun reis naar Canada voortgezet. LONDENi Ter gelegenheid van zijn kroning tot prins van "Wales op 1 juli is prins Charles nu ook verschenen in het beroemde was senbeeldenmuseum van madame Tussaud. Op de foto legt een van de medewerksters van het mu seum de laatste hand aan het kap sel van het beeld. TIJDELIJK MEER BEWOLKING Tijdens het afgelopen weekein de werd het weer in grote delen van West- en Midden-Europa be paald door een gordel van hoge- drukgebieden die zich uitstrekte van de Azoren via Noord-Frank rijk naar Midden-Europa. In ge noemde gebieden was het in het algemeen stabiel weer. Een sto ring in de bovenlucht veroor zaakte tijdelijk veel bewolking met voornamelijk in het noorden en oosten van ons land plaatselijk regen. Deze storing is intussen boven Tsjecho-Slowakije aange komen. Om het hoge drukgebied heen trekken oceaandepressies tussen Schotland en IJsland door naar het oosten. Een frontensysteem van een depressie had veel be wolking met tijdelijk regen en motregen boven Ierland en Schotland tot gevolg. Dit systeem neemt in betekenis af en kan morgen het noorden van ons land bereiken waardoor de bewolking tijdelijk weer zal toenemen, maar regen van betekenis wordt niet verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond Tijdelijk veel bewolking Perioden met zon met voorna melijk in het noorden van het land tijdelijk veel bewolking maar geen regen van betekenis. Zwakke tot matige wind uit wes telijke richtingen. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets la gere. DINSDAG 1 JULI v.m. n.m. Cadzand 2.09 2.30 Breskens 2.34 2.55 Terneuzen 3.20 3.41 Hansweert 3.59 4.20 Walsoorden 4.03 4.24 WOENSDAG 2 JULI v.m. n.m. Cadzand 3.00 3.21 Breskens 3.25 3.46 Terneuzen 4.01 4.22 Hansweert 4.40 5.01 Walsoorden '4.44 5.05 Ma^iitanden ZON MAAN op onder op onder juli 1 4.24 21.03 22.54 5.48 2 4.25 21.03 23.13 7.25 3 4.25 21.02 23.27 8.58 4 4.26 21.02 23.39 10.25 5 4.27 21.01 23.50 11.47

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1