voor gebak smidfs Honderd ton dode vis in de Rijn SER wil incidentele maatregelen „6IFSTR00M" BEREIKTE OOK NEDERLANDSE WATEREN Besmettingsbron in Rijnland-Palts Oorzaak van de vissterfte in de Rijn waarschijnlijk opgelost' RADIO DE KOOK HFT WEER BETREKKINGEN van engeland MET RHODESIE VERBROKEN Sir Humphrey Oibbs afgetreden Saboteurs veroorzaken oliebrand in Haifa Banketbakkerij De situatie in Nederland „Zenuwgas" Bloedingen in kieuwen Chemische stof Deskundig onderzoek Forellen Vierde inkomensklasse Zestig miljoen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Bij Koblenz bij ifymnemeatTERNEUZEN Dftrect«ur-HoofdredacteurP. J. van de Sande Radactie- en Administratie-adres: Smidswai Telefoon: (01 50)—2073. Gironummer: 38150 AbOBnementsprijs f per kwartaal; per maand 2,70 Lens nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW WOENSDAG 25 JUNI 1969 25e Jaargang No. 6011 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of Adrei bureau van dit Mad 50 cent verboging. Voor het gecomb. maandag/dinsdagmummar tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. is het adres Nieuwediepstraat 1 Terneuzen De regering van de Westduitse deelstaat Rijnland-Palts heeft een aanklacht ingediend tegen onbe kenden wegens vergiftiging van 't water van de Rijn. Een woordvoerder van de rege ring zei dat 't vergif vermoedelijk in de omgeving van St. Goar, 40 km van Koblenz, in de rivier is gekomen. Iemand van het ministerie van landbouw in Noordrijn-Westfalen zei dat er op sommige plaatsen nog vis sterft, terwijl elders de vissen blijven leven. Bij Diisseldorf stierven proefdieren binnen zeven minuten. De meeste dode vissen ziin palingen, die slechts aan tame lijk sterke vergiften ten onder gaan. Be rijkspolitie te water van het district Nijmegen heeft maandag avond een viertal boten in de vaart gebracht om schippers op de Rijn komen. De waterpolitie telde zon dag bij Krefeld-Uerdingen onge veer duizend dode vissen per kilo meter. Bij onderzoek bleek dat er bloedingen in de kieuwen en darm ontstekingen waren ontstaan. mannen heeft op de Rijn varende schepen, waaruit mogelijk de gif tige stof is gelekt, doorzocht. De politie stelt ook een onderzoek in op fabrieken die hun afvalwater in de Rijn lozen. Het water van dertien waterzuiveringsinstallaties 'zal in reservoirs worden opgesla gen, als men sporen van het ver gif .'n het gefiltreerde water mocht ontdekken. Het gezuiverde water wordt door tanks met forellen geleid om het gif onmiddellijk te ontdekkn. Forellen zijn zeer gevoelig voor besmet water. In een stuk Rijn van 350 km is de vis voor het grootste deel ge dood. Het kan jaren duren eer de visstand weer het oude peil heeft. te waarschuwen tegen het gif, nat tms land via deze rivier naderde of reeds was genaderd. De bemannin gen van de politieboten alarmeer den boerderijen langs het water als er koeien in de uiterwaarden liepen. Voorts werd gewaarschuwd tegen zwemmen. Ook de politie van Deventer trof maatregelen, omdat ook het IJssel- water besmet raakte. Daar bekend was dat de „gif- vlek" op weg was naar Nederland, ziin de waterleidingbedrijven d:e water uit de Rijn betrekken, ge waarschuwd de verbind.'ngen met de Rijn te verbreken. D.- water voorziening :;i het westen van het land, voorzover deze van Rim- water gebruik maakt, werd uren lang op de reservevoorraden over geschakeld en heeft voldoende re serve om dit een kleine week te kunnen volhouden, zo deelde het ministerie van verkeer en water staat mee. Het vermoeden bestond dat er sprake was van een zenuwgas dat voor de bestrijding van insecten wordt gebruikt en dat bij contact in kleine hoeveelheden met vis de zelfde kentekenen zou vertonen als wanneer het zenuwgas zou zijn Ingezet bij vijandelijkheden. Om half zes maandagmiddag is het drinkwaterbedrijf van Rotter dam opgehouden water (via de Brielse Maas) in te laten. Het voorzieningsgebied van het Rotter damse bedrijf omvat behalve Rot terdam en het havengebied ook Schiedam, Vlaardingen, Maasslu.'s en Delft. De druk op de water leiding werd verlaagd om de waterafname af te remmen. In Kampen werd het natuurbad Schevenïngen" dat water krijgt uit de IJssel, uit voorzorg geslo ten. Georg Haringer, verbonden aan het ministerie van voedselvoorzie ning, land- en bosbouw van Noord rijn-Westfalen dat belast Is met de bescherming van het Rijnwater, heeft dinsdag in Düsseldorp ver klaard dat het geheimzinnige ver gif een chemische stof is die het ademhalingssysteem van de vissen aantast. Rond 100 ton vis is dood. Er zijn nog geen berichten ge publiceerd dat het gif ook schade lijk voor de mens kan zijn. De po litie heeft de kampeerders en scheepsbemanningen gewaar schuwd het Rijnwater nergens voor te gebruiken. Men meent dat de besmettingsbron moet l.'ggen in de deelstaat Rijnland-Palts. De Franse rivierpolitie contro leert alle schepen die langs Straatsburg de Rijn opvaren. Zij gaat na of uit de ladingen geen giftige chemische stof in het water terecht kan komen. Een woord voerder van de polit.'e zei dat het Rijnwater bij Straatsburg niet be smet is. Dinsdagmiddag was nog niet be kend welke stof de verontreini ging van het Rijnwater heeft ver oorzaakt. Deskundigen spreken er hun bevreemding over uit, dat de Duitse instanties nog steeds geen uitsluitsel schijnen te kunnen ge ven. Het laboratoriumschip van het riiksinstituut voor de zuivering van afvalwater heeft dinsdag in de buurt van Gorinchem monsters van het verontreinigde water ge nomen en voor onderzoek opge zonden aan het rijksinstituut voor de volksgezondheid in Bilthoven. Op die manier hopen de Neder landse instanties er achter te ko men welke stof verantwoordelijk is voor de vergiftiging van het Rijnwater en de dood van de vele vissen. Een leger Westduitse politie- Het afsterven van de vissen is donderdag begonnen bij het Bin- ger Loch. Het ministerie van land bouw van de Westdu.'tse deelstaat Noordrijn-Westfalen vermoedt dat alle vis door het vergif is omge- In het rijksinstituut voor de volksgezondheid is gisteravond door een gas-chromatografiseli en toxicologisch onderzoek in mon sters Rijnwater de S'tof aangetrof fen die de vissterfte naar alle waarschijnlijkheid veroorzaakt, namelijk 'n insektenbestrijdings- middel genaamd endosulvan, al dus een mededeling van het mi nisterie van sociale zaken en volksgezondheid. De stof is verwant aan de ge chloreerde koolwaterstoffen. De stof heeft een zeer hoge giftigheid voor vissen. Een concentratie in het water van een microgram per liter is reeds voor vissen dodelijk. De giftigheid voor zoogdieren en mensen is veel geringer. De on derzochte monsters, die gister morgen bij Arnhem en Gorin chem zijn genomen, bevatten een concentratie die omstreeks de do delijke voor vissen ligt. Het is dus waarschijnlijk dat ook in Nder- land nog vissterfte in de grote ri vieren kan optreden. Bij een ver dere verdunning wordt de kans hieeojj «teedg kleiner. MiAMI: Tien personen kwamen om het leven en acht werden er geyjond toen een vrachtvliegtuig uit de Dominicaanse republiek maandag met vier man aan boord in Ce straten van Miami neer stortte. Het vliegtuig, dat kort na de start brand in een van de mo toren kreeg, raakte, in een poging naarhet vliegveld van Miami terug te keren, het dak van een garage en stortte daarop bran dend midden in een straat neer. Op de foto het bergen van een van de slachtoffers. De sociaal-economische raad kan zich verenigen met enkele incidentele maatregelen die het kabinet wil nemen ten behoeve van minder draagkrachtigen. Die maatregelen hebben betrekking op de ziekenfondsverzekering voor bejaarden, op dc kïnderbij- slagregeling voor kleine zelf standigen en op de vrijwillige ziekenfondsverzekering. Met die maatregelen wordt volgens de raad een verbetering van de inkomens der laagste in komensgroepen verkregen, nl. ten dele door een verhoging van het totale inkomen en ten dele door vermindering van uitga ven. De raad meent dat een op trekking van de grens van het maximuminkomen voor 't rectht op kinderbijslag voor het twee- Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN de kind tot het minimumloon vermeerderd met zes procent vakantietoeslag juist is. De raad geeft in overweging ook de maximuminkomensgrens voor het recht op kinderbijslag voor het eerste kind te verho gen. Dit vergt in 1970 een ex tra-uitgave van zestien miljoen gulden. De raad stemt in met een kos tenvermindering voor de minder draagkrachtigen in' de zieken fondsverzekering, maar hij "geeft de voorkeur aan een andere uit werking. De raad stelt voor de grens van het maximuminkomen van de bejaardenverzekering te stel len op zeventig procent van de inkomensgrens van de verplich te en. van de vrijwillige verzeke ring (uitkomende op 9660, Bij zo'n inkomensgrens kunnen degenen die tijdens hun actieve periode verplicht dan wel vrij- wllig waren verzekerd, na het bereiken van de vijfenzestigjari ge leeftijd toetreden tot de be jaardenverzekering, ook als ze een relatief goede pensioenver zekering hebben. De raad geeft in overweging een vierde inkomensklasse aan de indeling toe te voegen, omdat dan een groot aantal bejaarden van de vrijwillige verzekering kan overgaan naar de bejaarden verzekering. De maatregelen in de vrijwillige verzekering kun nen zich dan beperken tot dege nen die nog geen 65 jaar zijn. De voorstellen van de raad komen voor 1970 op veertig mil joen gulden uit tegen die van het kabinet op vierentwintig mil joen gulden voor de beiaarden. De raad stemt in met het voor nemen in de vrijwillige verzeke ring voor „actieve" echtparen met een inkomen niet hoger dan ZONNIGE PERIODEN Een depressie, die vooral in Bel gië en in de Alpen plaatselijk veel regen bracht en in ons land hier en daar een onweersbui veroor zaakte, trekt voor een deel naar de Noordzee weg, terwijl het reste rende deel zich naar Oost-Europa verwijdert. Achter de depressie breidt een rug van hoge luchtdruk zich over Frankrijk ,'n oostelijke richting uit. Ir verband hiermee worden er vandaag in ons land zonnige perioden verwacht en slechts hier en daar een bui. De wind draait naar richtingen tussen west en noord. In de met deze stroming aangevoerde lucht, zul len de temperaturen dezelfde waarden bereiken als dinsdag of iets lager worden. Een zwak front trekt inmiddels over de Britse eilanden oostwaarts het zal het weer bij ons tot de avond1 niet direct beïnvloeden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Enkele zonnige perioden en slechts hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind draaien de naar richtinen tussen west en noord. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. het minimumloon, vermeerderd met zes procent vakantietoeslag, zo'n extra premiereductiêrege- ling in te voeren, dat de premie als een redelijke minimumpre mie kan worden beschouwd. Het aantal van deze gezinnen zal in 1970 ongeveer 125.000 bedragen van wie een bedrag van 29 mil joen gulden nodig is. De raad meent dat de financie ring moet geschieden hetzij door vermindering van andere over heidsuitgaven, hetzij door een relatief zwaardere belastingdruk. De aanbevolen uitwerking zal zestig miljoen gulden extra over heidsmiddelen vergen. Engeland heeft dinsdag bekend gemaakt, dat het zijn vertegen- woordiïring in Rhodesië terugtrekt en het Rhodesische bureau in Lon den sluit. Dit betekent, dat Enge land de overgebleven diplomatieke banden tussen de twee landen heeft doorgesneden. Dit besluit is in het lagerhuis meegedeeld door de Britse minis ter van buitenlandse en gemene bestzaken Michael Stewart. De mi nister deelde tevens mede, dat koningin Elizabeth heeft toege stemd in het aftreden van de door Engeland benoemde gouverneur van Rhodesië, sir Humphrey Gibbs. De maatregelen volgen op het referendum in Rhodesië, waarbij de kiezers hun steun gaven aan de plannen van premier Ian Smith om van Rhodesië een republiek te maken met een „apartheïdsgroncU wet". De minister zei, dat de door he$ referendum bekrachtigde plannen van Smith nimmer de grondslag kunnen vormen voor een eervolle regeling met Engeland: „Er kan geen sprake zijn van een dergelijke regeling, voordat een werkelijke verandering in de houding van de blanken in Rhodesië tot stand Is gekomen". 1 1 WOENSDAG 25 JUNI Cadzand 9.02 Breskens 9.27 Terneuzen 10.03 Hansweert 10.42 Walsoorden 10.46 DONDERDAG 26 JUNI Cadzand 10.09 10.84 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 10.34 10.59 11.20 11.4 11.59 12.2 12,03 1238 ZON op onder MAAN op onder 16.05 17.36 00.53 01.11 Saboteurs hebben dinsdagmor gen een oliervmieiding in het havengebied van Haifa opgebla zen, waardoor een grote brand ontstond. Weliswaar slaagde de Israëlische brandweer er met al le beschikbare middelen in de brand in te perken, maar door de geweldige hitte- en rookon- wikkeling kon de haard van het vuur niet worden benaderd. De bewuste pijpleiding vormt een verbinding tussen de raffi naderij bij Haifa en de haven Kisjon. Direct na de ontploffing werd de olietoevoer afgesloten. Het betrokken gebied is afgezet. Het in Amman gevestigde „volksfront" voor de bevriidi van Palestina heeft verklaard voor de sabotagedaad verant woordelijk te zijn. Een half uur vóór de ontplof fing zou men enige verdachte personen bij de olieleiding heb ben gezien. Na de aanslag' zijn tientallen mensen aangehouden. De getroffen olieleiding bestaat uit acht buizen met een door snede van vijftig centimeter. Naar verluidt zijn er vier van deze buizen vernield. Om twee uur dinsdagmiddag heeft rijkswaterstaat de sluizen bij Wijk bij Duurstede gesloten, zodat vergiftigd Rijnwater niet het Am sterdam-Rijnkanaal kan binnen stromen. Door deze voorzorgs maatregel moeten schepen in plaats van de twee sluizen bij Wiik bij Duurstede gebruik maken van de Beatrixsluis bij Vreeswijk die slechts één sluis heeft. Er kunnen daardoor vertragingen ontstaan, maar rijkswaterstaat is van me ning, dat de volksgezondheid moet prevaleren. Mocht zich bij Vreeswijk' ook een concentratie van vergiftigd water voordoen, dan zal rijks waterstaat genoodzaakt zijn de sluis ook daar te sluiten. Om een snellere afvloeiing van het Rijnwater te verkrijgen zijn bij Amerongen en Hagestein de stu wen omhoog gegaan. Hier is de concentratie volgens het ministerie het grootst. Ook de - riviertjes Linge en Ber- kel zijn afgesloten. In Duitsland zijn inmiddels een aantal laboratoria, waaronder dat van Bayer, ingeschakeld om uit te vinden aan welke stof de vergif- PARIJS: het nieuwe Franse ka binet is maandag vorgesteld. Op de foto: President Pompidou met aan zijn rechterhand premier Jacques Chaban Delmas. Uiterst links vooraan René Pleven, mi nister van justitie, uiterst rechts Michel Debre, minister van defensie. tiging van de Riin te wijten zou zijn. Dat er sprake is van „zenuw gas", is volgens het. ministeri» een gedachte die men geneigd is te laten varen. De gedachten gaan meet in de richting van een che mische stof, die ontstaan zou Kun nen zijn uit een verbinding van Rijnwater met een'.stof, die zich uit een ander chemisch produkt kan hebben losgemaakt. Wat de vi; betreft, voor zover valt na te gaan meent het ministe rie dat de kleine vissen voor een groot deel dood zijn. Bij de stu wen van Amerongen en Hogedoom zwommen m g'Ote^ getale vissen rond, die met de kóp hoven water naar adem hariten. I

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1