Nieuwe Franse regering met „Europeanen".... Artillerieduel aan het Suezkanaal MAURICE SCHUMANN BUITENLANDSE ZAKEN VOORAANSTAANDE GAULLISTEN WEGGEWERKT Plannen voor terugtrekking 325.000 Amerikanen Vietcong beschoot militaire installaties Vrouw lag drie en een halve week dood op bed Drie-en-veertig DRASTISCHE VERLAGING VAN DE SUIKERACCIJNS PER 1 AUGUSTUS Van f 19,50 naar f4,50 per honderd kilogram voedsel vergiftiging AANVAL OP EGYPTISCHE RADARPOST Rhodesië op 11 november republiek? Twaalf doden en vele gewonden bij ontploffing van wagon munitie Twee mannen overleefden dubbele treinaanrijding HFT WFFR MAANDAG/DINSDAG 23/24 JUNI 1969 Uitgeefster N.V. v/li Fa. P. J. van de Sande, Temeuzen 25e Jaargang No. 6010 Grote meerderheid Newsweek Persoonlijke vriend Symbool Oud-strijders over Dam-incident Breuk Einduitslag Ierse verkiezingen Zestien cent per kg Kanaal overgestoken Aanval op Jordaans gebied PORTUGESE MILITAIREN VERDRONKEN Nieuw poliogeval in Rijssen Weerbericht Zon- en Maanstanden i rankering bil abonnement: TERNEUZEN Directeur-HoofdredacteurP. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal telefoon: (0U50)2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 18.— per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW - c Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 90 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot mm. 2 uur. De door president Georges Pom pidou goedgekeurde lijst van mi nisters, die werd opgesteld door premier Chaban-Delmas, bevat de namen van twee voorstanders van een grotere Europese eenheid in belangrijke functies. Het zijn Va- lery Giscard d'Estaing, die minister van financiën wordt, en Maurice Schumann als minister van buiten landse zaken. Michel Debré, die minister van buitenlandse zaken was in de vo rige regering, is thans minister van defensie. Olivier Guichard is minister van onderwijs; Jacques Duhamel mi nister van landbouw. De nieuwe minister van binnenlandse zaken is Raymond Marcellin. Verdere namen zijn: minister van staat, belast met de betrekkingen met het parlement Roger Grey; minister van justitie René Pléven; minister van industriële en weten schappelijke ontwikkeling Frangois Ortoü; minister van woningbouw en huisvesting Albin Chalandon; minister-van arbeid en werkge legenheid Joseph Fontanel; minis ter van volksgezondhe'd en sociale voorzieningen Robert Boulin. Volgens waarnemers is in het nieuwe kabinet evenwicht gescha pen tussen de „gaullistische con- Het Amerikaanse weekblad „Newsweek" meldt dat het „Pen tagon" plannen opstelt voor de terugtrekking van 325.000 man Amerikaanse troepen uit Zuid- Vietnam. Volgens het artikel wor den de plarmen opgesteld in op dracht van het Witte Huis en be helzen zij een terugtrekking tus sen nu en Kerstmis 1970. Het blad wijst erop dat volgend jaar in Amerika verkiezingen voor een deel van het congres worden gehouden en voegt hieraan toe, dat Nixon een politicus van de eerste crde is en dat het opstellen van 'n dergelijk plan niet noodzakelijk in houdt dat het ook zal worden uit gevoerd. De vietcong heeft in de nacht van zondag op maatslag beschie tingen uitgevoerd op 26 Ameri kaanse en Zuid Vietnamese mili taire installaties, zo - meldt het Amerikaan» „ojjperbeveL '..Hier van waren.' sv*nege« van enige swvsng. Zondag is melding gemaakt van slechts twee schermutselin gen,.een Mf .Coe "Fsjji'op 30 km ■en nbc^jffwesten van Saigon en de andere in Mekorjgdelta. Ten »u rei én Van Danang ont dekten de Amerikanen een op slagplaats met 30 ton rijst en in de delta een wapen- 'en munitie- opslagplaats. tinuiteit" en een opening in de richting van de centrumnartijen. Deze opening, die Pomo.'dou als Dremier onder generaal De Gaulle in 1962 had pogen te bereiken, is voor het eerst sinds 1958 ver wezenlijkt door de tegenwoordig heid naast de „historische gaullis ten" van een sterk tegenw.'cht aan leiders van de onafhankelijke re publikeinse groep en uit de cen- trupm-groepering. De „opening", die thans door het meuwe staatshoofd en door de nieuwe premier is toegepast, zal op het parlementaire vlak een the oretische meerderheid opleveren van ongeveer 370 van de 480 le den van de nationale vergadering. De waarnemers ziin van mening, dat de moeilijkste functie in de nieuwe regering die van economi sche zaken en financiën Is. Debrê's overheveling naar de fensie is gepaard gegaan met het vertrek van trouwe gaullisten als Couve de Murville, Pierre Mess- mer en Andrê Malraux. De 48- jarige baron Olivier Guichard, die onderwijs heeft gekregen, is een van de voornaamste organisatoren geweest van Pompidou's verkie zingscampagne. Hij is een per soonlijke vriend van Pompidou. Van Valery Giscard d'Estaing, de nieuwe minister van economie en financiën, kan nog gezégd wor den, dat hij minister van financiën was van 1962 tot 1966. Hij kantte zich tegen het referendum in april, maar trad op als Pompidou's eer ste medewerker in diens campagne voor de presidentsverkiezing, toen hij in het algemeen liberale en pro.-Europese opvattingen ten beste Van alle min'sters kan overigens gezegd worden, dat zij Pompidou hebben gesteund, hoewel sommi gen zich verzetten tegen het refe rendum, dat tot het aftreden van De Gaulle leidde. De minister van cultuur, Ed- mond Michelet, heeft in de oorlog in het concentratiekamp Dachau gezeten. Hij Is een van de vooraan- staande „traditionele gaullisten". I Een van de symbolen van de gaul listische tradities en overtuiging is Miche! Debré. Hij wordt soms gaulllstischer dan De Gaulle ge noemd. Debré is premier, minister van financiën en minister van bui tenlandse zaken geweest. De nieuwe minister van justitie, René Pleven, is twee keer premier geweest. De federatie van Nederlandse oud-strijders organisaties heeft zich schriftelijk tot premier P. S. J. de Jong gewend met het verzoek op zeer korte termijn maatregelen te doen treffen die een einde zullen maken aan de „voortdurende ontluisteringen van het nationaal monument op de Dam, welke zich van kwaad tot erger ontwikkelen'. Aanleiding voor de brief van de federatie vormen de recente handelingen met een door Ca nadese oud-strijders neergeleg de krans. De 62-jarige alleenwonende me vrouw A. PolhoutVink heeft naar schatting drie en een halve week dood op bed in haar woning aan de Winklerlaan in het Utrecht se Tuindorp gelegen. Familieleden troffen haar zaterdagavond in nachtkleding aan, liggend onder 'n sprei. Misdrijf wordt uitgesloten ge acht. Het slaapvertrek was afge sloten. Tijdens haar leven had de vrouw weinig contact met buren en familie. De minister van landbouw, Du- hamel, is een centrumleider. Zijn steun aan Pompidou bracht e»n breuk 'n zijn partij teweeg, die mede de nederlaag van Alain Po- her bij de tweede verkiezingsronde op 15 juni bevorderde. Afgezien van het wegwerken van een aantal gaullisten is ook het ministerie van voorlichting af geschaft, dat voorwerp .'s geweest van veel kritiek tijdens het bewind van De Gaulie. Dit ministerie werd vooral aangevallen wegens het toezicht op de staatsradio en tele- visied.ënsten. Deze vallen thans onder het ministerie van cultuur. Pol'tieke deskundigen In Parijs venvachten, dat Pompidou, die van 1962 tot 1968 premier is geweest, zich meer zal inlaten met de da gelijkse gang van zaken bij het hewindvoeren dan generaal De Gaulle. De Itrse regeringspartij „Fian- na Fail" blijkt bij de woensdag gehouden parlementsverkiezin gen 75 van de 144 zetels te heb ben gekregen. De grootste oppo sitiepartij „Fine Gael" beschikt over 50 zetels en de labourpar- tij over 18, terwijl er één partij loze kandidaat werd gekozen. De einduitslag kwam n&dat de resul taten betreffende de drie zetels van het district Laoisofaly niet minder dan elf maal waren ge teld. De minister en de staatssecretaris van financiën hebben aan de Tweede Kamer voorgesteld de suikeraccijns voor de tijd van U/2 jaar te verlagen van f 19,50 naar 4,50 per 100 kg. De kosten van levens onderhoud zullen door deze verlaging kunnen dalen met 0,2 punt. De verminderde opbrengst als gevolg van deze accijnsverlagkig voor bet rijk ad "rca 130 miljoen wordt gedekt uit de opbrengst van de vervroegde schorsing van de investeringsaftrek. Nadat op 8 april de schorsing van de investeringsaftrek bekend was gemaakt, heeft de regering aan de S.E.R. advies gevraagd op v/flke wij-ze het bedrag aan baten (130 miljoen tot 140 miljoen) zou kunnen worden gebruikt om op korte termijn een verlaging van de kesten van levensonderhoud te be reiken. De regering deed de sug gestie van een tijdelijke consumen- tensubsidie op melk. De S.E.R. heeft deze gedachte afgewezen. Aantrekkelijker methoden om een verlaging van de prijsindex van het gezinsverbruik te bereiken zijn naar bet oordeel van de raad een verlaging van het b.t.w.-tarief op gas, water, electriciteit, kolen en huisbrandolie of een verminde ring van de accijns op suiker. De minister en de staatssecre taris hebben op fiscale gronden voor de laatste maatregel gekozen. Bij de keuze beeft de regering in aanmerking genomen dat aan een nultarief voor gas e.d. het nadeel verbonden is, dat daardoor het be staande twee-tarievenstelsel (12 procent en 4 procent) wordt door broken. Ten gunste van een ver laging van de suikeraccijns spreekt vooral dat door de ontwikkeling in de Benelux en de E.E.G. naar een harmonisatie van de accijnstarie ven een verlaging van de hoge Ne derlandse suikeraccijns toch bin nen niet te lange tijd onder ogen moet worden gezien. De verlaging van de suiker accijns kan ingaan op 1 augustus, indien de wet vóör die datum Is goedgekeurd. De maatregel is ge nomen voor anderhalf jaar, waar na de tariefstelling opnieuw kan worden bezien. Omdat bij een verlaging van de suikeraccijns ook de over de ac cijns geheven b.t.w. vermindert, betekent de voorgestelde maat regel een verlaging van de belas tingdruk op suiker met circa 16 cent per kg. Minstens 43 mensen zijn om het leven gekomen door voed selvergiftiging na het eten van een toespijs op een dorpsfeest in de Indische staat Pajasthan. Honderden moesten met %poed naar het ziekenhuis worden ge bracht. Bij het bereiden van het „toet je" zou men er per ongeluk een insectendodend middel in heb ben gedaan. Aan het Suezkanaal heeft zater dag een van de zwaarste artil lerieduels van de laatste weken plaats gehad. Volgens de Israëliërs begonnen de Egyptenaren met het schieten in het gebied van Ismai- lla. De schietpartij breidde zich al spoedig uit in zuidelijke richting tot de omgeving van Deversoir. Ondanks pogingen van de waar nemers van de Ver. Naties om een einde aan de strijd te maken, duur de het duel de gehele dag. Een bericht van Egyptische zijde dat bij Deversoir drie lichte Israë lische verkenningsvliegtuigen zou den zijn neergeschoten, is door de Israël ërs tegengesproken. Een Israëlische commando-een heid is zaterdagnacht de golf van Suez overgestoken en heeft een aanval gedaan op een radarpost van de Egyptische marine op Ras (kaap)-Adabija, circa 10 km ten zuiden van Suez. Alle militairen keerden veilig van de actie terug, zo -s in Tel Aviv bekendgemaakt. Een militaire woordvoerder zei dat de radarpost over apparatuur van Britse makelij beschikte en dat tot de aanval was besloten in ant woord op de aanhoudende schen dingen van de bestandslijn door Egyptische troepen. Volgens een nadere bekend making in Tel Aviv hebben de Is raëliërs bij de aanval op de radar post vijftien Egyptische militairen gedood. Twee man van de com mando-eenheid raakten gewond. Na de bezetting van de post had den de Israëliërs de apparatuur vernield. Egyptische commando-acties Twee commandogroepen van het Egyptische leger ziin zaterdag avond het Suezkanaal overgesto ken en hebben aan de andere kant van het kanaal Israëlische strijd militaire woordvoerder zondag in Ca'ro meegedeeld. Een groep was het grote Bitter meer overgestoken en had een Is raëlische patrouille u.'t een hinder laag overvallen. De Egyptenaren hadden een tank en twee pantser wagens vernield en waren veilig naar hun basis teruggekeerd. Een uur later was een andere groep ten zuiden van het grote Bittermeer het kanaal overgesto ken. De groep had een Israëlische stelling aangevallen. Bij een ge vecht met een Israëlische eenheid hadden de Egyptenaren vesting werken verwoest. Zij waren zon der verhezen naar hun basis te- Israëlische eenheden zijn de af gelopen nacht Jordaans gebied binnengetrokken om aanvallen te doen op Jordaanse stellingen die over de grens Israël.'sch gebied onder vuur hadden genomen. Naar een Israëlische woordvoerder mee deelde was de aanval gericht te gen Adasya, een kilometer op Jor daans gebied in het noorden van de Jordaanvallei, waar een irriga tiekanaal is opgeblazen. De Israë lische militairen keerden behouden krachten aangevallen, zo heeft eennaar hun kant van de grens terug. Premier Ian Smith heeft laten blijken dat Rhodes.'ë zich waar schijnlijk op 11 november tot re publiek zal uitroepen. Op die dag is het vier jaar geleden dat het land zich onafhankelijk verklaar de. Op een persconferentie na het referendum, waarbij zijn regering een grote overwinning behaalde, werd hem gevraagd, wanneer hij de volgende stap voor het uitroe pen van de republiek zou doen. „Wij hebben nog geen besluit ge nomen", antwoordde hij. Op de vraag of het 11 november zou kun nen zijn, ze' hij; „Ik vind bet moei lijk aan die datum iets verkeerds te ontdekken". Smith deelde mede geeö Vooruitzichten te zien voor nieuw overleg met Engeland, voor dat Rhodesië zijn nieuwe republi keinse grondwet invoert. Hij ver moedde dat omstreeks april vol gend jaar verkiezingen zouden worden gehouden. Naar verluidt zal de door En geland benoemde gouverneur, sir Humphrey Gibbs, vandaag of mor gen zijn ontslag bekendmaken. Meer dan honderd Portugese mi litairen zijn in de nacht van za terdag op zondag verdronken toen een transportvliegtuig voor het vervoer van militairen op de rivier de Zambezi ten noorden van Beira omsloeg en zonk. Van officiële zijde is bekendge maakt, dat het ongeluk zich voor deed toen een groep van 150 mili tairen in de buurt van Chupanga de Zambezie overstak om het operatieterrein tegen guerrilla's in bet noorden van Mozambique te bereiken. In Rijssen is een nieuw geval van pol.'o geconstateerd. De 11- jarige Otto ten Hove is tijdens het weekeinde met verschijnselen van polio in de eerste graad opge nomen in het ziekenhuis te Deven ter. Het is bet vierde geval van polio in Rijssen sinds de laatste weken. HANNOVER: Een enorme kra ter markeert de plaats bij het station Fischerhof bij Linden waar zondagmorgen een munitie- trein de lucht in vloog. Twaalf mensen zijn omgekomen en 31 gewond, waarvan er acht naar een ziekenhuis zijn gebracht. De schade loopt in de miljoenen. De autoriteiten achten sabotage niet uitgesloten. De bejaarde heer Leenheer uit Moordrecht en de 30-jarige heer Rietveld uit Nieuwerkerk aan de IJssel hebben zaterdag een dub bele aanrijding door twee passe rende personentreinen overleefd. Ze liepen geen schrammetje op. Tegen negen uur passeerden de heren Leenheer en Rietveld elkaat op een door automatische knipper lichten beveiligde overweg ir Nieuwerkerk. De heer Rietveld reed in een bestelwagentje; de heer Leenheer kwam hem tege moet op de fiets en trok een aan- hangwagentje. De heer Rietveld wilde de fietser de overweg laten passeren, wenkte hem en reed iets terug. Het rechter voorwiel van de auto kwam naast de overwegbe- vloering terecht. Samen probeer den ze de auto in het rechte spoor te zetten, maar merkten niet dat uit de richting Rotterdam een trein naderde. De bestelauto werd verpletterd. Het tweetal was nauwelijks van de schrik bekomen, toen uit tegen overgestelde richting een trein na derde die het autowrak voor de tweede keer .ramde. Ook deze aan rijding overleefde het tweetal zon der een schrammetje. VERANDERLIJK WEER Een depressie welke de vooraf- rfande dagen boven Ierland lag en het weer in een groot deel van west-Europa bepaalde is opge vuld en van de weerkaart verdwe nen. Voor de komende dagen ,'s 'n depressie van belang welke zien thans boven Frankrijk bevindt. Deze storing is ontstaan in een front dat bij een depressie behoort waarvan het centrum bii IJslan 1 ligt. Dit front strekt zich via de Pyreneën en de Alpen naar de Balkan uit. De storing boven Frankrijk strekt naar het zu.'den van de Britse eilanden. Voor ons land wordt dan ook een verander lijke bewolking verwacht, met tij delijk regen of onweersbuien. De wind zal merendeels zwak zijn uit uiteenlopende richtingen, waarbij de temperaturen in het algemeen weinig verandering .ondergaan. medegedeeld door het K N.M.I. te De Bilt, geldig tot dinsdagavond Veranderlijk. Veranderlijke bewolking yret tijde lijk regen en kans op onweer. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. Gematigde temperaturen. ZON MAAN op onder op onder Juni 24 4.20 21.04 14.40 00.43 25 4.21 21.04 16.05 00.55 26 4.21 21.04 17.36 01.11 HOOg"' ?ter DINSDAG 24 JUNI Cadzand Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.58 8.23 8.59 9.38 9.42 n.m. 8.29 8.54 9.30 10.09 1013 WOENSDAG 25 JUNI Cadzand 9.02 9.33 Breskens 9.27 9.58 Terneuzen 10.03 10.34 Hansweert 10.42 11.13 Walsoorden 10.48 _11.17 I V

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1