Verhoog b.tw. niet en stel huurverhoging uit Biafra zonder voedsel In augustus beslissing over verdere terugtrekking van troepen Sociaal-economische raad adviseert: Over 1969 uitkering ineens van één pCt RADIO DE K0CK VOORGEBAK SMiors Nixon wil spoedig kernoverleg met Rusland ZATERDAG 21 JUNI 1969 25e Jaargang No. 6009 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Temenzen Spiraal doorbreken Ongewenst Vrijwel unaniem Halt toeroepen Beperkingen De prijsstop Risico's Het referendum In Rhodesië Spaarloon de Gasverwarming Aardschokken in Melbourne Incidenten op Cyprus Universiteit van Izmir gesloten Weerbericht Zon- en Maanstanden Beroep op Hanoi Kernwapens Belastingen Rockefeller Banketbakkerij ZIJ BLEVEN IN WENEN Hoogwater rt 9. Mande VBKMSV-KM VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per tam 16 cent; minimin» per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adter bureau van dit blad 50 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot am. 2 uur. Kon de sociaal-economische raad drie weken geleden geen overeenstemming bereiken over maatregelen die nog dit jaar zou den moeten worden genomen voor het scheppen van een gunstig kli maat ter doorbreking van de in flatiespiraal, in zijn gisteren vast gestelde veertiende halfjaarlijks economisch rapport is de raad een stemmig in zijn advies aan het ka binet om voor 1969 over te gaan tot een uitkering-ineens van één procent. Deze uitkering moet niet ver plicht van bovenaf worden opge legd, maar per bedrijfstak, cq per onderneming worden overeengeko men. Ook de sociale uitkeringen ■zouden met één procent mo-iten worden verhoogd. Die uitkering zou speciaal gel den voor groepen werknemers die to?- dusver "orvoldoende compen satie hebben ontvangen voor het gestegen prijsniveau. De S.E.R. is verder van mening dat maatregelen moeten worden genomen die uitdrukkelijk zijn gericht op het doorbreken van 2e prijs- en loonspiraal. Een eerste stap is het gebruiken van het bedrag van 130 a 140 miljoen gulden (afkomstig van de schor sing van de investeringsaftrek)- voor verlaging van het prijsin dexcijfer van het gezinsverbruik met ongeveer 0,3 pet. (op jaar basis). .Die verlaging van 0,3 pet. kan naar het oordeel van het kabi net worden bereikt door de ac cijns op suiker te verminderen. De raad, die over deze verlagin gen adviseerde in zijn advies van 30 mei jl., nam daarbij aan dat zo'n maatregel op 1 juli van dit jaar zou kunnen ingaan. Dc raad acht het voorts uiter mate ongewenst dat per 1 janua ri 1970 de b.t.w.-tarieven worden doorgevoerd, zoals in het voor nemen ligt. Een vermijding van deze verhoging zal een verlaging van 0,6 pet. van het prijsindex cijfer tot gevolg hebben. Verder acht de raad onder de huidige omstandigheden een uit stel van de per 1 januari 1970 voorziene huurverhoging aan vaardbaar. Dat zou betekenen dat het prijsindexcijfer voor 1970 Wiet nog eens 0,6 pet. zou wor den teruggedrongen. De raad is niet eensgezind over de duur van dat uitstel: een deel meent dat de huurverhoging in 1970 achter wege moet blijven, een ander deel vindt dat de jaarlijkse ver hoging met ingang van 1970 moet worden verschoven naar 1 juli van elk jaar (dan zou het effect op het prijsindexcijfer de helft van 0.6 pet. zijn). In een gezamenlijke perscon ferentie hebben de heren ir. J. Boa ma en A. H. Kloos uiting gegeven aan htm tevredenheid over het bereiken van een vrij wel unaniem advies aan het kabinet. Vrijwel unanier, want één van de leden „ik hoef u zijn naam niet te noemen" (de heer P. G. van der Weele, voor zitter van het koninklijk ver bond van ondernemers, die voor de centrale middenstandsorgani saties zitting heeft) was het „op enkele ondergeschikte pun ten niet met de meerderheid eens". De heer Bosma noemde het rapport een van de belangrijk ste tot dusverre. Allen zijn het er over eens dat aan de ontwik keling tot nu toe een halt moet worden toegeroepen en dat van alle kanten, werkgevers, werk nemers en overheid, daartoe een bijdrage moet worden geleverd. De raad is gekomen met een pakket maatregelen. Het is best mogelijk dat een aantal van die maatregelen niet past in het be- hek kabinet zich dat heeft voorgesteld. Maar de heer Bosma zei redenen te hebben om aan te nemen, dat het kabi net een heel eind de door de S.E.R. aangegeven weg zal vol gen. Werkgevers en werknemers hebben geen verschil van inzicht over het uitstellen van de ver hoging van de b.t.w. per 1 janua ri. Zij wijzen die verhoging af, gezien de omstandigheden. De raad geeft het duidelijke advies de huurverhoging van 6 procent per 1 januari a.s. uit te stellen tot 1 juli, maar liever voor 1970 helemaal. De werkgevers hebben meege deeld een bijdrage te leveren door voor te stellen de afbouw van omzetbelasting op investe ringen te vertragen. Als het kabinet daarmee instemt, komt voor 1970 een bedrag van 250 miljoen gulden ter beschikking van de overheid. Gecombineerd met de 500 miljoen gulden die de overheid in 1970 zal derven door het uitstellen van de ver hoging van de btw, moet dan nog voor een bedrag van 250 miljoen gulden aan middelen worden ge vonden. Wij menen, aldus de heer Bos ma, dat het kabinet zich ten aan zien van de groei van de over heidsuitgaven beperkingen moet opleggen. Werkgevers en werknemers hebben gezamenlijk uitgesproken dat de prijsstop spoedig moet worden verzacht. Er is onder deze omstandigheden geen en kele mogelijkheid externe kos tenstijgingen door te berekenen. De algemene prijsstop moet niet langer duren dan een paar maan den en de heer Bosma zei te menen dat het kabinet daarvoor begrip heeft. De heer Bosma haalde tot ver rassing van de heer Kloos een gestencilde mededeling van zijn verbond, het verbond van Neder landse ondernemingen, voor de dag. De inhoud daarvan luidt: „Het verbond van Nederlandse ondernemingen is verheugd dat het mogelijk is gebleken in de S.E.R. tot een unaniem advies te komen over het voor 1970 te voeren beleid ter doorbreking van de loon- en prijsspiraal. Met name acht het verbond het van groot belang dat de centrale werkgevers- en werknemersor ganisaties zich bereid hebben verklaard de partijen bij con tractsonderhandelingen te over tuigen van de noodzaak zich wat betreft de nominale loonsverho gingen beperkingen op te leg gen." Met het pakket maatregelen dat de S.E.R. aanbeveelt ter terug dringing van de prijsstijgingen, wordt in 1970 een prijsstijging ver wacht van 3,5 5 3,2 procent (af hankelijk van huurverhoging op 1 juli of in het geheel niet in 1970). De heer Kloos merkte op dat di+ alles voor de werknemers ze kere risico's inhoudt. Als zich een prijsbeweging gaat voltrekken die boven die 3,5 a 3,2 procent in 1970 uitgaat, dan gaan de werknemers het schip in, zoals ze in 1969 ook 't schip zijn ingegaan tot nu toe. Tegen die risico's hebben de werknemers zich willen dekken met een dubbele compensatie die is een compensatie voorzien voor de raad heeft aanvaard. Enerzijds prijsstijgingen die de verwachte 3,5 a 3,2 procent te boven zullen gaan, anderzijds een compensatie voor extra-produktiviteit. Dat zal geschieden telkens als die stijging blijkt te zijn verder ge gaan. Daarnaast zal er, maar dat moet verder worden uitgewerkt, een compensatie komen voor extra- produktiviteit. Die extra-produk tiviteit is pas achterna te meten. De raad acht het reëel dat die extra produktiviteit dan wordt be loond met een belastingvrij stuk je spaarloon of met een deeltje pensioenverbetering. Op een vraag of de vrije loon politiek nog wel zou werken, nu de raad als centraal lichaam min of meer de grenzen heeft vastge legd, antwoordde de heer Kloos dat een vrije loonpolitiek niet het geven van een oordeel uitsluit waar iedereen belang bij heeft. Het rapport van de S.E.R. is naar de mening van de heer Bos ma een zuiver zakelijk advies en geen politiek advies. De Rhodesiërs zijn vrijdagoch tend begonnen met het stemmen ovej. een nieuwe grondwet en over de vraag of het land een re publiek moet worden. De stem lokalen gingen om half acht open en al spoedig bleek dat de op komst groot was. Verwacht werd dat 80 procent voor het uitroepen van. een republiek zal zijn en dat 60 procent de nieuwe grondwet zal aanvaarden. Kiesgerechtigd zijn 80.000 van de 240.000 Europeanen en 7.000 van de 4,5 miljoen Afrikanen. De uitslagen werden, in de loop van de nacht en zaterdagochtend ver wacht. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4251 TERNEDEEN Zou er een prijsstijging optreden die de verwachting te boven gaat, dan zal het meerdere onmiddellijk in baar geld worden uitgekeerd. EEN BEGRIP VOOR Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEÜZEN UTRECHT: H.M. koningin Julia na heeft door haar aanwezigheid de opening van Musement, de eerste gezamenlijke presentatie van 150 Nederlandse musea, op geluisterd. Hier tijdens de rond gang de koningin gezien door een van de kubussen waarin oudheid kundige vondsten staan tentoon gesteld. In Melbourne zijn vrijdagavond zware aardschokken gevoeld, die acht seconden aanhielden. Van persoonlijke ongelukken werd geen melding gemaakt. De voedselvoorraden in Biafra zijn uitgeput en het zal drie weken duren, voordat er voed sel over de rivier in Biafra aan komt, zo heeft de voorzitter van het internationale comité van het Rode Kruis, prof, Jacques Freymond, vrijdag op een pers conferentie gezegd. Er zijn geen plannen om de nachtvluchten op Biafra te hervatten, maar er wordt nog onderhandeld over toestemming van beide partijen voor vluchten overdag. Deze moeten zo snel mogelijk begin nen om de tijd te overbruggen, waarin de aanvoer over water nog niet behoorlijk functioneert. Prof. Freymond zei voorts dat het comité niet van plan is ge weest dr. August Lindt te ver vangen, nadat deze door Nige ria tot ongewenst persoon was verklaard. Zoals gemeld heeft dr. Lindt donderdag zijn ontslag in gediend als leider van het hulp werk voor Biafra. Dit werk wordt nu uit het hoofdkantoor in Genève geleid. Finse militairen van het Ver enigde Naties-leger op Cyprus hebben donderdagavond in het niemandsland tussen de Griek se en Turkse wyken te Nea- polis, een buitenwijk van Nicosia, stellingen ingenomen nadat Turkse Cyprioten en leden van de Grieks-Cyprische garde c*p elkaar hadden geschoten. De partijen beschuldigen elkaar ervan, te zijn begonnen met schieten. Slacht offers zijn er niet; wel is de span ning sterk gestegen. Vrijdag hebben zich in de Turk se stad Izmir gevechten voorge daan tussen voor- en tegenstan ders van het afleggen van exa mens onder de studenten. Er vie len vijftien gewonden en er is schade aangericht .aan gebouwen van de universiteit. Besloten is de examens uit te stellen en de uni versiteit voorlopig te sluiten. UTRECHT: H.K.H. prinses Mar griet heeft donderdag met 't ont hullen van een gekleurde emaille wandplaat het nieuwe gebouw van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst in Utrecht officieel geopend. Naast de prinses dr. G. M. C. van Maarsseveen, voorzit ter van de maatschappij. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Hier en daar een bui Perioden met zon maar ook hier en daar een bui, voornamelijk in het binnenland. Overwegend ma- tige-zuidwestelyke wind en weinig verandering in temperatuur. ZON MAAN op onder op onder Juni 21 04.19 04.19 4.20 4.20 4.21 4.21 22 23 24 25 26 21.03 21.04 21.04 21.04 21.04 21.04 10.49 12.03 13.20 14.40 16.05 17.36 President Nixon heeft op een persconferentie verklaard in augustus een beslissing te zui len nemen over verdere terug trekking van Amerikaanse troe pen uit Zuid-Vietnam. De om vang van de terug te trekken eenheden hangt af van de mate van gevechtsgereedheid van het Zuidvietnamese leger en van eventuele vooruitgang bij het vredesoverleg in Parijs. De president hoopt de troepen terugtrekking sneller te doen verlopen dan is voorgesteld door oud-minister van defensie Clark Clifford, die nog vóór het eind van dit jaar 100.000 Amerikaan se militairen uit Vietnam wil halen en de rest vóór het eind van 1970. Nixon sprak zijn teleurstelling uit over het uitblijven van een Noordvietnamese reactie op zijn besluit om 25.000 man troepen uit Vietnam terug te trekken. De president deed een beroep op Hanoi en de vietcong akkoord te gaan met het door hem op 14 mei gebpperde plan, als onder deel van een serie maatregelen tot terugtrekking van vreemde troepen uit Vietnam en het hou den van vrije verkiezingen in het land, te beginnen met de af kondiging van een algemeen staakt-het-vuren onder interna tionaal toezicht. Dit toezicht is nodig, omdat de president vreest dat anders Zuid-Vietnam en zijn bondgenoten ophouden, terwijl de tegenpartij doorgaat met oor logvoeren. Hoewel de Verenigde Staten „niet getrouwd zijn" met de rege- ring-Thieu, zei Nixon dat deze wordt gesteund omdat Amerika niet vgn plan is toe te geven aan de communistische druk, om Thieu te verwijderen. Daaraan toegeven zou gelijk staan met capitulatie. Amerika hoopt "tussen 31 juli en 15 augustus besprekingen met de Sowjet-Unie te beginnen over wederzijdse vermindering van de kernwapenarsenalen. Minister van buitenlandse zaken William Rogers heeft dit aan het Krem lin meegedeeld, maar nog geen De ontwapenihgsbesprekingen met Rusland hadden eind vorig jaar moeten beginnen, maar wer den uitgesteld in verband met de militaire interventie in Tsje- cho-Slowakije. Als mogelijke plaatsen voor het houden van de besprekingen noemde Nixon Wenen en Ge nève. Hij zei bereid te zijn de besprekingen naar elke andere plaats te verleggen, die voor beide partijen aanvaardbaar is. De Verenigde Staten zijn be reid de beproeving van kern wapens tijdelijk te staken als onderdeel van een overeenkomst over controle op de bewape ning. Een eenzijdige staking van de kernwapenproeven wijst de president af. Nixon zei er vertrouwen in te hebben dat de plannen voor de aanleg van een anti-raketstelsel door de senaat worden goedge keurd. Gebeurt dit niet, dan voorzag hij dat tegen 1973 Rus land 87 procent van de lanceer- plaatsen voor „minuteman" in tercontinentale ballistische ra ketten zou kunnen vernietigen. De president kondigde aan bin nen een maand met de Israëli sche interimpremier, mevrouw Golda Meir, besprekingen te wil len voeren over „verwijdering van de ontsteking" uit de crisis in het midden-oosten. Sinds de afkondiging van het bestand na de zesdaagse cor1"™ i-~ - -- volgens de president geen ver betering in ue toesiunu den. Sprekend over de binnenland se toestand in de Verenigde Sta ten sprak Nixon de verwachting uit, dat de door hem getroffen maatregelen om de stijging van de kosten van levensonderhoud en de rentevoet af te remmen, binnen twee of drie maanden resultaat zullen opleveren. Zo niet, dan zullen rigoureu zer maatregelen worden getrof fen. Ter beteugeling van de in flatietendens heeft Nixon wets voorstellen ingediendjyoor voor lopige verlenging van de extra inkomstenbelasting en afschaf fing van belastingaftrek voor in vesteringen. De president sprak zijn waar-i dering uit voor de bezoeken die zijn speciale vertegenwoordiger gouverneur Nelson Rockefeller aan Latijns-Amerika brengt en heeft gebracht. Deze bezoeken^ die uitsluitend tot doel hebben de Latijns-Amerikaanse regerin gen aan te horen, hebben vol gens Nixon waardevolle inlich tingen opgeleverd. Het feit dat deze bezoeken betogingen heb ben uitgelokt, bewijst volgens de president dat zij noodzakelijk waren. 00 13 00 23 00.33 00.43 00.55 01.11 antwoord ontvangen. is het adres Nieuwediepstraat 1 Terneuzen Van de 34 inzittenden van een autobus die van Tsjecho-Slowa- kije via Oostenrijk op weg was naar Hongarije, hebben er don derdag 27 de voorkeur gegëven in Wenen achter te blijven. Het zijn 26 Tsjechslowaken en één Roe meen. De autobus heeft aan de Oostenrijks-Hongaarse grens ge ruime tijd staan wachten, maar heeft tenslotte met de zeven overgebleven toeristen de reis naar Hongarije vervolgd. ZATERDAG 21 JUNI v.m. n.m. Cadzand 5.22 5.46 Breskens 5.47 6.11 Terneuzen 6.23 6.47 Hansweert 7.02 7.26 Walsoorden 7.06 7.30 ZONDAG !2 JUNI m. n.m. Cadzand R 09 6.30 Breskens 6.34 7.01 Terneuzen 7.10 7.37 Hansweert 7.49 8.16 Walsoorden 7.53 8.20 MAANDAG 23 JUNI v.m. n.m. Cadzand 6.59 7.26 Breskens 7.24 7.51' Terneuzen 8.00 8.27 Hansweert 8.39 9.06 Walsoorden 8.43 _9.)0

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1