BONDSKANSELIER KIESINGER ROEMDE DE „BUITENGEWONE OVERGAVE VAN DE DUITSE SOLDAAT Chinese troepen concentraties aan Russische grens Vragen in Tweede Kamer over de veelbesproken ,vrije keuze' op West-lrian Vergoeding leden Eerste Kamer wordt hoger Werkgroep gaat Rotterdams „plan 2000" doorlichten Astronauten moeten Amerikaanse vlag op maan planten - Tweede Kamer keurde leningwet 1969 goed Pagina 2 DÈ VRIJE ZEEUW Vrijdag, 20 juni 1969 Niet alleen ,onze" schuld GEHAKTBALLEN VOOR POLITIERECHTER EN OFFICIER VAN JUSTITIE In Amsterdam wèl, in Tilburg niet strafbaar! Dossier bezetter Maagdenhuis gestolen haal gratis de speelgoedweek Vakantiespelletjes kinderkrant bij de speelgoed winkel Ooievaarsfamilie uitgebreid Dr. Schuring treedt af als secretaris CHU Wilson zal anti-sta kingswetsontwerp niet indienen T sjechoslowaakse leiders naar de Sowjet-Unie Motie tegen huurverhoging verworpen De Westduitse bondskanselier Kurt Georg Kiesinger heeft woensdag in Bonn de „buitenge wone overgave" van de Duitse soldaat in twee wereldoorlogen geroemd en het ontstaan van bei de wereldoorlogen alleen aan de politiek geweten. Op de jaarvergadering van de Westduitse militaire vereniging herinnerde Kiesinger aan de moed en de offervaardigheid, die van de Duitse militair werd ge- eist. Hun prestaties waren ook door de tegenstander bewonderd. „In vergelijking tot deze buiten gewone overgave van onze solda ten is de politiek, die tot de eerste wereldoorlog leidde en nog veel meer de politiek, die tot de twee de wereldoorlog, een ramp voor en een misdaad begaan aan onze soldaten geweest." Kiesinger zei voor de organisa tie van Westduitse beroepsmili tairen niet de mening te delen van enige moderne Duitse ge schiedkundigen, dat het Duitse aandeel in de schuld aan de eer ste wereldoorlog groter is geweest dan dat van anderen. Kiesinger zei dat men de eerste wereldoor log was „ingegleden". Een schan de noemde de bondskanselier het, „dat 200 miljoen Amerikanen 300 miljoen Europeanen moeten be schermen", alleen omdat laatst genoemden niet tot overeenstem ming konden-komen. Kiesinger meent, dat Europa met z'n samen gebundelde krachten een heel andere rol zou kunnen spelen. Volgens Kiesinger was het ook yerkeerd, de ontwikkeling van 'n politiek verenigd Europa alleen van de economische aaneenslui- De 20-jarige barkeeper van de studentensociëteit „Olofspoort' Adriaan M., die op de dag der ontruiming van het Maagdenhuis met gehaktballen voor de studen ten naar binnen was gegaan, stond gisteren voor de Amster damse politierechter terecht. Hij bood deze en de officier vaa ju stitie onder grote hilariteit van alle aanwezigen een bal gehaat aan. Hij, legde deze voor politie rechter en officier op de tafel neer. „Niet om wille van het geschenk, dat ik waarneer, eis ik alleen een Boete van 200 subs. 20 dagen hechtenis", zei de officier. „Ondanks de beau geste vonnis ik u overeenkcmstig de eis van de officier", zei de politierechter. De barkeeper vroeg waar hij die vervangende hechtenis kon uitzit ten. Als het in de zomer is, wil ik naar Scheveningen, dan kan ik tenminste zeggen dat ik in Sche veningen ben geweest, merkte hij op. Met „eet u smakelijk" tot de bei de magistraten verliet hij het zaaltje. De 21-jarige Tilburgse student Franciscus G. kreeg een boete van f 200. Nadat de officier had opge merkt dat hem niet bekend was, dat de student zich eerder aan lo kaalvredebreuk had schuldig ge maakt, zei deze dat hij in Tilburg in mei in de hogeschool hetzelfde feit had gepleegd. ;,Het vreemde is dat daar geen veryolging is ge weest", zo voegde hij er aan toe. In het middaguur heeft een der verdachten in het proces van de bezetters van het Maagden huis donderdag kans gezien met een dossier met kopieën van de stukken van zijn zaak uit het zwaar bewaakte paleis van jus titie te Amsterdam te verdwij nen. De verdachte zou vandaag voor de politierechter terecht moeten staan. Gp de "riffie be rust echter het dossier met de originele stukken, zodat zijn zaak ook bij verstek kan worden be handeld. De verdachte wiens naam uiteraard bekend is, kwam op de griffie om zoals gebruike lijk zijn dossier in te zien dat hem ter hand werd gesteld. Kort nadat hij de stukken had inge zien werd de verdwijning van het dossier geconstateerd. De politie stelt een onderzoek in naar de wijze waarop de ver dachte kans heeft gezien onge merkt met zijn dossier te ver dwenen. ting te verwachten en de politieke eenwording op de achtergrond te schuiven. Men had het ene moe ten doen maar het andere niet moeten laten", zo zei Kiesinger. Op de jaarlijkse vergadering van de vereniging van het West duitse leger, waarvoor Kiesinger sprak, waren gasten uit België, Denemarken. Noorwegen, Oos tenrijk. Zweden en Zwitserland naar Bad Godesberg gereisd. speelgoedweekkwartetspel, gratis bij f 4.» aan speelgoed Een van de drie ooievaarsecht paren in Brabant dat in Hank, heeft deze week vier jongen uit gebroed. In de vier jaar dat dit nest nu döor een echtpaar wordt bewoond, is er nog niet eerder een vierling geweest. Het nest staat op een hoogte van dertien meter in de tuin van pastoor J. van der Heijden. Deze zorgt er jaarlijks zelf voor, dat het nest in het voorjaar in orde is. Dr. H. A. Schuring zal met in gang van 1 juli zijn functie als secretaris van de ohristelijk-his- torische unie neerleggen. Het secretariaat zal voorlopig worden waargenomen door drs. G. van Leyenhorst te Gouda, tweede secretaris van de c.h.u. Dr. Schuring is tot dit besluit gekomen in verband met zijn toe genomen werkzaamheden als lid van de tweede kamer, met name op het terrein van het onderwijs. Hij meent, dat de problemen van de herstructurering van 't onder wijs over de gehele linie het nood zakelijk maken zijn tijd volledig te besteden aan zijn werk als kamerlid. Hij vindt een aftreden als uniesecretaris verantwoord, nu de reorganisatie in de c.h.u., die op 16 december 1967 werd in gevet, voor een groot deel haar beslag heeft gekregen. Premier Wilson van Engeland heeft woensdag meegedeeld dat zijn regering het zo fel omstre den anti-stakingswetsvoorstel niet zal indienen bij het parle ment. Hij zei dit na afloor van een kabinetsbijeenkomst die was voorafgegaan door een langdurig gesprek tussen hem en de lei ders van het T.U.C., het grote Britse vakverbond dat zich zo hardnekkig tegen het wetsvoor stel heeft verzet. Tijdens dit ge sprek is het tot eén akkoord ge komen tussen Wilson en de lei ders van het T.U.C. De prpmier zou het wetsvoorstel laten val len en de leiders van het vakver bond verbonden zich tegen de onrust in de Britse industrie op te treden en de vakbonden van binnenuit te hervormen.. Het Britse kabinet en het be stuur van het T.U.C. hebben het akkoord onderschreven. Zoals bekend voorzag het wetsvoorstel in straffen voor de deelnemers aan wilde stakingen. BRUSSEL. Prinses Paolo en prins Albert van België zullen op 1 juli a.s. hun 10-jarige bruiloft vieren. Op de foto: het prinselijk paar in de tuin met hun kinderen Philip pe 9),Astrid (7) en Laurent (5). Peking heeft meer dan 40 pro cent van zijn strijdkrachten samengetrokken in de provincies Heiloengsjiang, Binnen-Mongolie en Singkiang die grenzen aan de Sowjet-Unie sedert de toeneming van de spanning in dat gebied, zo zegt men in semi-officiële kringen in de nationalistisch- Chinese hoofdstad Taipeh. De sterkte in het gebied zou binnen zes maanden van 800.000 man op 1.200.000 man zjjn ge bracht. Tot de uitbreiding van de strijdkrachten in het gebied zou mede zijn besloten na de instal latie door de Russen van raket bases in Buiten-Mongolie en de uitbreiding van de Russische militaire hulp aan dat gebied. TEXEL: Koningin Juliana bracht op de tweede dag van haar bezoek aan de kop van Noord-Holland door op Texel, waar zij onder an- dere in de duinen wandelde. 26 lid Volgende week donderdag juni zal mr. C. Berkhouwer, van de tweede kamer voor de V.V.D., minister Luns. vragen stel len over het verloop van de aan de gang zijnde volksraadpleging op West-Irian en met name of de regering van oordeel is, dat deze raadpleging beantwoordt aan let ter en geest van de overeenkomst van New York van 15 augustus 1962. Mr. Berkhouwer wil zo blijkt uit de vragen, worden ingelicht over de berichten volgens welke: a. Indonesische militairen Pa poea's hebben mishandeld en ge- executeerd; b. Papoea's uit vrees zijn gevlucht naar Australisch Nieuw-Guinea en c. of de bege leiding van de raadpleging door de V. N.-functionarissen uiterst oppervlakkig is dat de waarne ming in feite slechts geschiedt op een enkele plaats zonder monde ling contact met de betrokkenen President Svoboda, partijleider Husak en premier Cernik vertrek ken over een tiental dagen in ge zelschap van andere hoge Tsje- choslowaakse functionarissen naar de Sowjet-Unie voor een of ficieel bezoek van een week. Dit is donderdag te Praag uit goede bron vernomen. Het presidium van het centrale partijcomité komt vandaag bijeen om de delegatie definitief samen te stellen. Het wordt het eerste staatsbezoek van de Tsjechoslo- waakse leiders aan de Sowjet- Unie sinds de vervanging van Dubcek als hoofd van de partij door Husak. Het zou ooorspron- kelijk in mei plaatshebben, maar werd uitgesteld tot na de commu nistische wereldconferentie in Moskou. GRENSVOLK door Jakob Schopmans 67) Eindelijk schreeuwde hij: „Eruit, eruit, dat malle wijf, dat zich aanstelt alsof ze achttien is." Onthutst deinsde de vrouw achteruit. Kromme Grades hom pelde dreigend naar haar toe, greep haar bij de kraag, en duwde haar met een krachtige stoot de buitendeur uit. „Je vergeet zeker, dat je zeven kinderen van mij hebt," gromde hij haar toe. De aanwezige gas ten waren totaal verbluft door deze ongewone scene. De rond trekkende muzikant echter stond op eri maakte aanstalten om even eens te verdwijnen, maar vele handen hielden hem tegen. „Een van tweeën," zei hij, „of zij komt terug, of ik ga ook." „Heb je het gehoord, Grades?" riep Piet van der Staay. De eer zame waard stond in een zicht bare tweestrijd. Maar tenslotte overwon z'n zakelijk inzicht z'n gekwetste trots. Morrend ging hij naar buiten om even later met Marie terug te komen. Het was duidelijk, dat zij reeds een flink sermoen achter de rug had, en dat haar voor later nog het een en ander te wachten stond. Met de tip van haar schort veegde ?e haar ogen uit, verlegen met haar hou ding nu Grades zo had opge speeld. Onwillekeurig voelde Smok- keldorus medelijden met haar. Hij was er van overtuigd, dat ze niets oneerzaams had bedoeld en alleen maar even was meegesleept door haar sentimentele gevoelens. Ze had een hard leven met weinig vreugdevolle momenten aan de zijde van zo'n knorrige vrek als Grades. Geen wonder, dat ze van de kook was geraakt door het op treden van die vreemdeling, van wie er inderdaad een geheimzin nige bekoring uitging. Hij besloot de aandacht van het incident af te leiden en pakte z'n gitaar, die al maandenlang onge bruikt in de gelagkamer hing. Wanneer had hij die voor 't laat ste bespeeld? O ja, nu herinnerde hij het zich weer. Op Java, toen de bruine Leïla voor hem gedanst had. Sinds zijn aankomst in Rot terdam had hij niet meer aan haar terug gedacht, zozeer was hij in beslag genomen door het voor uitzicht, dat hij naar Waldkerk terug zou keren. Deze keer wilde hij voor iemand spelen, die hem nog on eindig dierbaarder was, en uit zingen wat hem op het hart lag, onderwijl voor enige ogenblikken deze omgeving vergetend. En hij begon: „Annemarie, Annemarie, v Twintig jaar doolde ik [eenzaam rond, Heb ik naar jou verlangd [in vreugde en leed, Waar ik mij ook bevond. Roep me nu bij je, ik ben [gereed. „Bom. bom," zei Piet van der Staay, die één droefgeestig lied voor dc e avond meer dan vol doende vond, en hij kreeg de lachers op zijn hand. Hij wist maar al e goed voor wie dat lied bestemd was, en daarom trachtte h[j er 'n eind aan te maken. Maar Smokkeldorus zong verder: „Annemarie. Annemarie. Twintig jaar vond ik nergens [rust, Omdat niemand jou verving, In 't leven aan de verre kust. Hoor je mijn lied, dat ik [heden zing?" „Ping, ping" viel Piet van der Staay bij tot grote vrolijkheid der aanwezigen. Alleen de muzikant scheen het niet grappig te vinden. Hij zei, dat ze een beetje meer medegevoel moesten hebben en de zanger moesten aanvoelen. Maar de meeste smokkelaars begrepen er maar weinig van. Tot dusverre hadden zij hun leider leren kennen als iemand, die vol komen onverschillig voor vrou wen was, en zij verwonderden zich erover, dat hij het nu scheen te hebben over een liefste, die vroeger in zijn leven veel voor betekend had. Een derde maal begon Smok keldorus, maar nauwelijks had hij z'n zang beëindigd, of Piet van bij gebreke van kennis hunner taal, welke ook de vergezellende Indonesische functionaris niet machtig is. Het kamerlid zal minister Luns ook vragen, of de Nederlandse Unesco-ambtenaar H. Reiff uit West-Irian is uitgewezen op be schuldiging aandeel te hebben ge had in een complot om de V. N.- waarnemer Ortiz Sanz van het leven té beroven. Hij vraagt ten slotte of er enig bewijs is, dat zo danig complot bestaat of bestaan heeft. der Staay maakte de vrolijkheid weer gaande door uit te roepen: „Ta, ra die boem die-ee". Misnoegd ging Dorus van Dorenkamp zitten. Een overdre ven applaus dreunde door de ge lagkamer. Daar sprongen al een paar man op Smokkeldorus toe om hem in de hoogte te heffen, en ondertussen greep Van der Staay de gitaar, waarop hij maar wat kraste, omdat hij in het geheel niet spelen kon. Jan van Elsteren voelde al evenzeer de vonk der muzikali teit in zich ontgroeien. Hij rolde een leeg biervat naar voren en gebruikte daarop z'n klomp om de dikke trom na te bootsen. Koe harre-Jan voegde zich bij het en semble door met een 'bezemsteel over het witte zand, dat op de vloer was uitgestrooid, te raspen. Dikke Marie deed op een aan doenlijke manier haar best om de sleohte beurt, die zij bij Grades had gemaakt, weer goed te ma ken. Twee potdeksels sloeg ze als bekkens tegen elkaar met zoveel ijver, dat het PÜn aan de oren deed, en al het andere lawaai overstemde. Deze orkestrale inzet was voor de anderen aanleiding om met de glazen te klinken en met alle macht hun lievelingslied aan te heffen: „Pietje is dronken, Pietje is zat, 's Morgens jenever, 's middags [cognac, 's Avonds een pijpje lekkere [tabak, Pietje is dronken. Pietje is zat." (Wordt vervolgd.) Met terugwerkende kracht tot 1 januari 1968 zal de jaarlijkse otelage van de voorzitter van de eerste kamer wrden gebracht op ƒ10.000 (tot dusver ƒ7500). De tweede kamer is met een voorstel terzake akkoord gegaan. De twee aanwezige afgevaardigden van de boerenpartij, de heren Verlaan en Nuyens, spraken zich tegen deze verhoging uit. De kamer ging ook akkoord met de vorstellen tot verhoging van de vergoeding van kosten, die uit de vervulling van 't lidmaat schap van de eerste kamer voort vloeien. De jaarlijkse vergoeding van reiskosten werd gebracht van 3.000 op 3.500. De vergoeding voor de verige kosten sedert 1 ja nuari 1965 1500 bedragende, zal worden verhoogd tot 1750. Het presentiegeld dat afhankelijk van de afstand van genoemde datum af onderscheidenlijk ƒ37,50, 50, ƒ62,50 en 75 be droeg, zal worden gebracht op resp. 42,50, 57,50, 70 en 85. en voor Overnachting buiten de woonplaats geldende vergoeding wordt van ƒ40 op 45 gebracht, terwijl de reisdagenvergoeding zal worden verhoogd van 37,50 tt 42,50. Een werkgroep van deskundi gen op het gebied van ruimtelijke ordening, milieubeheer, economie en werkgelegenheid is begonnen met het „doorlichten" van het Rotterdamse „plan 2000". D werkgroep milieu zuidwest- Nederland is ingesteld door de contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming ruim honderd organisaties sa menwerken en een dezer dagen geïnstalleerd door voorzitter jhr. mr. M. van der Goes van Naters. De contactcommissie, zo deelt ze in een communiqué mee, staat kritisch tegenover het plan 2000, „dat getuigt van een eenzijdige benadering die bovendien uitgaat van aanvechtbare uitgangspun ten". De werkgroep wil trachten deze uitgangspunten in hun juiste pro porties te groeperen en op grond hiervan voorstellen te doen voor een optimale ruimtelijke ontwik keling van zuidwest-Nederland, waarbij zowel aan de belangen van economische groei en werk gelegenheid als aan die van een gezond leefmilieu recht wordt ge daan. De werkgroep staat onder voor zitterschap van prof. dr. J. W. Tesch. Leden zijn dr. M. J. Adria- ni, drs. J. A. Bourdrez, prof. dr. D. A. van Dorp, dr. J. G. ten Hou ten, prof. dr. ir. F. M. Maas, drs. J. F. van Netten, prof. ir. H. Pou- deroyen, ir! N. P. H. J. Roorda van Eysinga, mr. H. Versloot, drs. H. van der Weijde en secretaris de heer P. Nijhoff. Een der eerste daden van de Apollo .11, commandant Neil Armstrong, na als eerste mens vaste voet op de maan te heb ben gezet, zal volgens NASA - functionarissen bestaan uit het planten van een Amerikaanse vlag in de maanbodem. Voor dit doel is eén speciale vlag van nylon ontworpen die, omwikkeld in plastic, in een alu minium koker in een der tele- scooppoten van het maanlan dingsvaartuig zal worden opge borgen. De vlag wordt bevestigd aan een 2,4 meter lange mast. Om hem te laten „wapperen" op de atmosfeerloze maan wordt de vlag in een raamwerk gevat. -"-ssfriec En zorgt dus voor allerlei voordeeltjes voor otiderweg. Bij de behandeling van dé le ningwet 1969 in de tweede kamér heeft minister Witteveen na aan drang uit de kamer toegezegd de bemiddelingsprovisie vor de aah- en verkoop van effecten voorlopig te 'zullen handhaven op 3,8 pro cent en in het ontwerp van wet tot het aangaan van geldleningen ten laste van de Nederlandse staat werd vorgesteld deze provi sie te brengen op 7,6 procent. Van d_e zijde der regeringspar tijen werd tegen deze verhoging kritiek naar voren gebracht, dit mede in verband met de prijzen- stop. De kvp-woordvoerder drs Notenboom, die sprak mede na mens de fracties van de v.v.d., a.r.p. en c.h.u., diende een amen dement in om de provisie te hand haven op 3,8 procent. Minister Witteveen kwam daarop met zijn toezegging om het percentage vooralsnog ongemoeid te laten. In het ontwerp werd echter de bepaling opgenomen, dat eén nieuw percentage op een nader te bepalen datum kan worden ingevoerd na overleg met de mi nister van economische zaken. De kamer ging daarna zonder hoofdelijke stemming met het wetsontwerp akkoord. De tweede kamer heeft giste ren een motie van de p.s.p.-ef Gortzak verworpen, waarin mi nister Schut van volkshuisvesting werd gevraagd 'n komende huur verhoging van zestien procent voor 1500 wnningeu in het Haa'g- se „Laakkwartier" ongedaan te maken. Voor aanvaarding van de motie spraken zich uit de fracties van de p.v.d.a., de p.s.p. en de groep-Aarden. De motie-Gortzak werd inge diend tijdens een interpellatie debat waarin de heer Gortzak ernstige kritiek leverde op de voorgenomen huurverhoging. Minister Schut wees er op, 'dat deze verhoging uitsluitend is een inhalen van de huurachterstand. Dat bedoelde woningen zouden worden gekenmerkt door vele bouwkundige en/of onderhouds- gebreken, ontkende de minister.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2