Ook 22ste bijeenkomst te Parijs zonder enig resultaat Pompidou de 19e president van Frankrijk Totale materiële en andere schade op Curacau ruim 25 miljoen gulden Russen binnen tien jaar heerschappij ter zee Saigon over vervanging van meer Amerikaanse troepen Moeilijkheden regeringsvorming bü KIESINGER TREKT VAN LEER Buit overval op wisselkantoor f133.000 NIEUWE ISRAËLISCHE LUCHTAANVAL OP JORDANIË MODERNSTE MARINE TER WERELD Spoorwegsabotage door kinderen in streek van Luik HET WEER VRIJDAG 20 JUNI 1969 25e Jaargang No. 6008 „OPEN DEUR.".... Grieks memorandum voor socialistische internationale f Amerikaanse helikopter in Beieren neergestort GEEN ALTERNATIEF Europa Israëli's doden acht Arabieren Invloedsfeer Onderzeeërs met kern raketten V.U.-studenten verstoren vergadering in Assen Weerbericht Hoogwater en t P.9,mt ét Snnês TERMEUZEH XtataWnflMlNi: TbMaoai «UlBdV-aOT», Olimmuim: «8180 DE VRIJE ZEEUW por kwartaal; par maand fSJO 18 eent, inchiwirt 4 Kr.w. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneazen Advertentieprijsper mm 16 cent; rainforaa per advertentie 2,40, esplusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel mééi 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, Vermelding: Brieven onder nummer, of Admr bureau van dit blad 80 cent verhoging. Voor het gecomb. maandag/dlnsdagnummss tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nor De Zuldvietnamese vertegen woordiger bij de Parijse vredesbe sprekingen heeft donderdag op de 22e vergadering laten doorsche meren, dat de terugtrekking uit Zuld-Vletnam van 25.000 Amerika nen door meer van dergelijke stappen zou' kunnen worden ge volgd. Delegatieleider Pham Dang Lam zei dat vervangingen van Ameri kaanse eenheden door Zuldvietna mese strijdkrachten zouden kun nen plaatshebben, als Hanoi en het bevrijdingsfront „aan de onder handelingstafel èn op het slagveld goede wil om tot vrede te komen" tonen. Hij daagde Hanoi en het NJLF. uit in te stemmen met vrije ver kiezingen om de toekomst van Zuid-Vietnam te bepalen. De an dere partij is erop uit met ge weld aan de macht te komen. „Misschien wil uw partij vrede, maar het is het soort vrede naar Tsjechoslowaaks model, waarbij alle aspiraties naar vrede en democratie voor het volk ver nietigd zijn. Plaatsvervangend Amerikaans delegatieleider Lawrence Walsh (Cabot Lodge is in de Verenig de Statêttpverweet de tegenpar tij een combinatie van een har de bndêrhandelingenshouding en hernieuwde oproepen voor een militaire overwinning. „U blok keert daarmee hier in Parijs vooruitgang", zei hij, hieraan toevoegend dat het N.B.F. en Ha noi delegaties naar Parijs heb ben gezonden om te onderhan delen met de regering in Saigon. „Toch zegt u nu niet te zullen onderhandelen alvorens die rege ring is verdwenen". Hanoi's afgevaardigde kolonel Ha Va Lau noemde president Byron Stamatopoelos, oud-chef van de Griekse persdienst, heeft •en memorandum gestuurd aan de vergadering van de tweede socialistische internationale in het Engelse Eastbourne, waarin de auteur de huidige „nationale revolutie" in Griekenland recht vaardigt. Het Griekse regerings blad „Nea Politia" publiceerde donderdag een uittreksel van het memorandum. Stamatopoelos legt er in het bij zonder de nadruk op, dat Grie kenland werd bedreigd door de «menwerking van centrumpar tijen en uiterst linkse elementen. Hij wijst daarbij met name op het feit dat de organen van de uiterst tinkse „E4D.A."-partij plotseling hadden geweigerd Andreas Pa- pandreoe aan te klagen als een agent van de Verenigde Staten. Over de sinds 1967 door het kolonelsbewind gevoerde beleid zegt hij„Dank zij de tussenkomst van het leger gaat Griekenland aan de hand van de nieuwe grondwet resoluut naar een mo derne westerse democraite". „Natuurlijk", zo besluit de auteur het memorandum, „moet de nationale Griekse revolutie niet uit een socialistisch stand punt worden beoordeeld, maar men kan niet ontkennen dat zij, gebonden aan de verdediging van dè westerse beschaving, het land behoedt voor een totalitaire machtsoverschreding, een daad waartoe de voorgaande regerin gen zich op 21 april 1967 in geen enkel opzicht in staat hadden ge toond". Dij Wildflecken in Beieren is woensdag een hefschroefvliegtuig •van de Amerikaanse strijdkrach ten neergestort. Een soldaat kwam om het leven en elf werden gewond Aan boord bevonden •icfaÜ militairen. Nixon afhankelijk van de stra tegen die hem ertoe zouden heb ben bewogen druppelsgewijze troepen terug te treken, „het geen de Amerikaanse bezetting verlengt. Hij kritiseerde Nixons interpretatie van de terugtrek king van 25.000 man als een „open deur naar vrede" en zei dat die „in feite een open deur naar oorlog" is. Van Lau zei voorts dat in de eerste helft van deze maand 610 Amerikaanse vluchten boven Noord-Vietnam zijn uitgevoerd, 400 verkenningsvluchten tot diep in Noordvietnamees gebied in begrepen. „Op 12 en 13 juni lie ten Amerikaanse vliegtuigen honderden tonnen bommen op bevolkte gebieden in de provin cie Quang Binh ten noorden van de 17e breedtegraad vallen", zei hij. Het conflict kan volgens Noord- Vietnam slechts op basis van het 10 punten plan van het bevrij dingsfront worden opgelost, met inbegrip van volledige en on voorwaardelijke Amerikaanse terugtrekking en de vorming van een coalitie-vredeskabinet. „Er is geen alternatief", aldus Van Lau. Frankrijks constitutionele raad heeft donderdag Georges Pompi dou officieel tot de negentiende president van Frankrijk uitge roepen. Vandaag zal Pompidou in het Elysée als president wor den beëdigd. Waarnemend presi dent Poher wordt weer voorzit ter van de senaat. Inmiddels hebben zich moei lijkheden voorgedaan bij de vor ming van een nieuwe Franse regering. De kans bestaat name lijk dat de 77-jarige conserva tieve politicus Antoine Pinay, in brede kring getipt als de nieuwe minister van financiën, deze functie niet zal aanvaarden. Donderdag zei ihij na een onder houd met Pompidou tegen ver slaggevers, dat de president zijn steun had gevraagd en hém het programma had uiteengezet dat hij van plan is uit te voeren. Ik zal over zijn voorstellen naden ken, aldus Pinay. Als ik een por tefeuille aanvaard, zullen wij het program samen moeten uit voeren. Pinay en Pompidou zouden het niet eens zijn over het te voeren financiële beleid. Pinay is voor stander van een deflatie-politiek terwijl Pompidou meer zou voe len voor een expansionistisch be leid. Voorts wil Pinay een man aan het hoofd van buitenlandse zaken die streeft naar een ver enigd Europa, omdat hij van een „Europeaan" steun verwacht voor zijn eigen economisch be leid. De orthodoxe gaullisten, een nogal invloedrijke groep, willen echter Debré handhaven als mi nister van buitenlandse zaken. Zij zien in Debré een politicus die de buitenlandse politiek van De Gaulle zal voortzetten. Pinay heeft als ministér van "financiën een groot aandeel gehad in Frankrijks economisch herstel tus sen de jaren 1958 en 1960. De Westduitse bondskanselier Kiesinger is donderdag in Bonn fel van leer getrokken tegen de buitenparlementaire oppositie in West-Duitsland. Tijdens een ver gadering van het verbond van Duitse industriëlen (BDI) ken schetste hij de demonstraties van die oppositie zelfs als „een situa tie van burgeroorlog". Hij eiste dat tegen de uitspattingen van deze „vlegels" doeltreffender zou worden opgetreden. Daarbij haal de hij een verklaring aan waarin de minderheid van radikale stu denten volledig toegaf vernieing van deze maatschappij als doel na te streven. Kiesinger waarschuw de ervoor dat incidenten zoals vorige week vrijdag in Göttingen niet meer mochten voorkomen. Zoals bekend waren toen jeug dige demonstranten uit protest tegen het onderwijsbeleid in Duitsland in een waar straatge vecht met de politie geraakt, om dat zij een feestelijke bijeenkomst van het Max Planck-genootschap wilden tegenhouden. Onder de vele prominente gasten bevond zich ook bondspresident Heinrich Lübke. De wagen van de presi dent werd met rotte eieren en potten verf bekogeld. De buit van de daders van de rfoverval op het grenswisselkan toor in de binnenstad van Eind hoven is nader vastgesteld op 133.000. Zoals de politie reeds vermoedde, was het Belgische kenteken van de auto waarmee de daders de vlucht namen, in Brussel van een wagen gestolen. SCHEVENINGEN: Z.K.H. prins Claus heeft dezer dagen een tocht meegemaakt met de Schevening- se trawler Sch. 110. Op zee liet hij zich voorlichten over de haring vangst. Bij een Israëlische luchtaanval op de ordaanse dorpen Karameh en Kafrain in het zuiden van het Jordaan-dal is donderdagmiddag een burger om het leven gekomen. Zes personen, onder wie enkele -militairen, weüfbn gewond. Twee personenauto's en een militair voertuig waren beschadigd. Dit is in Amman bekendgemaakt. De aanval was uitgevoerd door twee Mystère-j achtbommen werpers die de dorpen met mitrailleurvuur en raketten bestookten. Ze waren volgens de bekendmaking door luchtdoelgeschut verdreven. Woensdag waren bij urenlange Isaëlische luchtaanvallen in het zelfde gebied vier Jordaanse mi litairen gedood en zeven gewond. Daags na de Israëlische lucht aanval op Jordanië hebben Israë lische militairen bij twee ver schillende incidenten acht Arabi sche infiltranten gedood. Het eer ste incident vond plaats in het heuvelgebied van Golan, het tweede in de Gaza-strook. Vol gens een Israëlische militaire woordvoerder leden de Israëliërs bij de incidenten geen verliezen. Van de zijde van de regerings voorlichtingsdienst in Willemstad is vernomen, dat de totale mate riële schade, veroorzaakt tijdens de onlusten op 30 mei j.l. op Curacao, ƒ25.111.674 bedraagt (Ant. munt). Deze cijfers zijn verstrekt door het departement van sociale en economische zaken. Per 18 juni wa ren 321 schadeformulieren ontvan gen, die betrekking hebben op 316 gevallen. Volgens deze ongecorrigeerde opgaven is' het aantal arbeids plaatsen dat verloren is gegaan: voor mannelijke werknemers 252 plaatsen, voor vrouwelijke werk nemers 412 plaatsen. De materiële schade bedraagt: brandschade aan gebouwen 7.895.191; waterscha de aan gebouwen 114.314; glas schade 270.214. Schade aan win kel- en andere inrichtingen ruim twee miljoen gulden; schade aan goederen bijna 14y2 miljoen gul den. Afgezien van gevallen waarin heropbouw zodanig zal geschie den, dat van een afwijkend pro- jekt kan worden gesproken, wordt het bedrag, dat benodigd zal zijn voor de wederopbouw en vervan ging van verloren gegane goede ren geschat op in totaal niet meer dan 35 miljoen gulden. Binnen tien jaar zullen de Rus sen in maritieme sleutelposities de Verenigde Staten evenaren of zelfs overvleugelen, als de hui dige uitbreiding en modernise ring van de Russische vloot- strijdkrachten wordt voortgezet. De Russische produktie van kern onderzeeboten uitgerust met bal listische raketten, nieuwe heli- kopterdekschepen en vliegdek schepen voor vliegtuigen die verticaal opstijgen en landen, moderne kruisers en jagers vor men een bedreiging voor de Amerikaanse heerschappij ter zee. Dit zeggen professor Lauren ce W. Martin van de universi teit van Londen; admiraal b.d. George W. Anderson, voormalig chef-operaties van de Ameri kaanse marine, Curt Gasteyger, voormalig programma-directeur van het Londense instituut voor strategische studies en professor J. C. Hurewitz van de Colum- biauniversiteit (New York) in een rapport over een onderzoek dat zij hebben gedaan op ver- I zoek van het centrum voor stra tegische en internationale studies I van de universiteit van George town. De onkwetsbaarheid van de Amerikaanse polarisonderzeebo- ten zal in de toekomst willicht met succes kunnen worden aan gevochten en de Amerikaanse vliegdekschepen zullen kwets baarder worden, als de huidige tendens zich voortzet, aldus het rapport, dat de Verenigde Sta ten adviseert meer aandacht te besteden aan de koopvaardij en de marine om de rol in de we reld te kunnen blijven spelen die zij nu spelen. Volgens de deskundigen is het Moskous doel dominerende in vloed te krijgen in het Suezka- naal, het zuiden van de Rode Zee, de straat van Malakka en de straat van Gibraltar. Zij noe men de nieuwe Russische mari ne de modernste ter wereld met een onderzeebootvloot van 300 tot 350 schepen, waarvan 40 tot 45 met kernaandrijving, welke de grootste ter wereld is. De deskundigen zeggen dat de bouw van onderzeeboten uitge rust met kernprojectielen in de Sowjet-Unie een dergelijk tempo heeft, dat Moskou tegen 1971 de Verenigde Staten voorbij zal streven. Van de meer dan 100 met kernraketten uitgeruste Russische onderzeeboten liggen er voortdurend drie op „station" op een afstand van 800 tot 1000 zeemijlen van de Amerikaanse kust. Dit aantal zou kunnen wor den vergroot als de Russen hun bevoorradingssysteem verbete ren. Naast hun marine breiden de Russen ook hun koopvaardij- en vissersvloten uit, zoals ook hun maritieme hulp aan ontwikke lingslanden en hun oceanologisch onderzoek toeneemt. De Russische koopvaardijvloot staat nu als vijfde op de wereld ranglijst tegen de 21e plaats in 1950 en het uitbreidingstempo is ook nu nog indrukwekkend, zegt het rapport. De koopvaardijvloot is groot en het zijn vrijwel alle maal moderne schepen. Het tegendeel is met de Amerikaan se koopvaardijvloot het geval. De Russische diepzeevisserij- vloot is de grootste en modernste ter wereld (ongeveer elf maal die van de 'Verenigde Staten). Volgens gegevens van de inlich tingendienst van de Verenigde Staten omvat die vissersvloot een verzameling elektronische inlichtingenschepen, gecamon fleerd als vissersschepen. De totale sociaal-economische schade zoals die zal uitwerken op het nationale produkt van 1969, wordt berekend op tussen 35 en 40 miljoen gulden, hetgeen overeen komt met een nadelige uitwerking van rond 8 procent op basis van het netto nationaal produkt van 1968 (circa 450 miljoen gulden). Het departement tekent hierbij aan, dat bij de berekening van de sociaal-econmische schade werd uitgegaan van de veronderstelling, dat 50 procent van de verloren ge gane goederenvoorraad gedurende de resterende periode van 1969 weer zal zijn aangevuld en dat 20 procent van de boekwaarde van de gebouwen vóór ultimo 1969 zal zijn geherinvesteerd. De Belgische spoorwegen on dervinden de laatste weken in de streek van Luik veel over last van kinderen, wier liefheb berij „spoorwegsabotage" schijnt te zijn. De rijkswacht van Luik is er deze week in geslaagd drie kin deren van een jaar of twaalf aan te houden, die hebben ge probeerd met houten blokken op de rails de treinloop te versto ren bij het station Haut-Pré en die met stenen naar treinen van de lijn Luik-Brussel gooiden. De laatste dagen was verscheidene malen geklaagd over gebroken ruiten en zelfs verwonding van passagiers door glasscherven als gevolg van stenen, die op dit traject door de ruiten van voor bijrijdende treinen werden ge worpen. Op het station van Pepinster bij Verviers zijn vijf jongens aangehouden, die verscheidene malen de alarminstallatie van de lijn naar Spa in werking had den gesteld. De algemene vergadering van de vereniging voor wetenschap pelijk onderwijs op gereformeer de grondslag in Assen is donder dagmorgen na groot tumult door de voorzitter mr. D. Schut uit Amsterdam geschorst. De leiding was hem volkomen uit de hand geslagen door voortdurende in terrupties van de heer A. Schmidt, vader van een 5e jaars student aan de vrije universiteit te Amsterdam en door 30 leden van de studentenvakbeweging die aan de V.U. studeren. Deze stu denten waren kort vóór de ver gadering lid van de vereniging geworden. Men kwam tijdens d= ochtendvergadering niet verder dan het jaarverslag. Er werd een voorstel ingediend door de stu dentenpredikant van de vrije universiteit ds. H. J. Hessels Mulder om op korte termijn een andere algemene vergadering bij een te roepen waarbij alle punten uit en te na kunnen worden be sproken en deze vergadering in Assen volgens agenda af te doen. Men was door het tumult echter niet in staat over dit voorstel te beslissen. Aan de orde had onder meer moeten komen een gedach- tenwisseling over de vestiging van een „tweede" V.U, in 't noor den des lands. Eind mei was reeds een keer een jeugdbende met leden van vier tot vijftien jaar „ontmas kerd", die even buiten Luik de spoorlijn naar de Ardennen ver scheidene malen met betonnen palen had geblokkeerd. MEER WIND De In diepte toenemende dei pressie die donderdagavond bij da Ierse zuidkust lag trekt in noord oostelijke richting verder naar de Noordzee. Het frontensysteem van deze depressie verplaatst zich daarbij in oostelijke richting. Op de nadering hiervan neemt in onze omgeving de wind toe tot krach tig, na de frontpassage ruimt de wind van zuid naar zuidwest. Mei het front gaat tijdelijk veel be wolking met regen gepaard. In de temperaturen komt niet veel ver andering. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Meer wind Aanvankelijk zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer maar van het zuidwesten uit toenemende bewolking gevolgd door regen. Matige, langs de kust krachtige wind uit zuidelijke rich tingen en ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. VRIJDAG 20 JUNI v.m. n.m. Cadzand 4.44 5.03 Breskens 5.09 5.28 Terneuzen 5.45 6.04 Hansweert 6.24 6.43 Walsoorden 6.28 6.47 ZATERDAG 21 JUNI v.m. n.m. Cadzand 5.22 5.46 Breskens 5.47 6.11 Terneuzen 6.23 6.47 Hansweert 7.02 7.26 Walsoorden 7.06 7.30 Maanstanden ZON MAAN OP onder op onder Juni 20 04.19 21.03 09.35 00 01 21 04.19 21.03 10.49 0013 22 04.19 21.04 J2.03 00.23 v

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1