Nog meer celstraffen voor Maagdenhuisbezetters GRATIS! Msm IJ-arika 66 Samen op reis in het weekend nooit méér dan per persoon gast^p Oud-Voorzitter ASVA kreeg vier weken voordelig uit met NS Dode en vier gewonden op rijksweg Bloem voor politierechter DE DELTAWET f10.- B. op Z-Goes ZES WEKEN WELBESPRAAKT nesse" De verantwoordings plicht van de - burgemeester Uitkering van 1 pet aan werknemers van contactgroep metaalwerkgevers ONGEHUWDE MOEDERS IN KENIA.... Parlements verkiezingen in Ierland Stakingen in Uruguay West-Duitsland en het non proliferatieverdrag haal gratis de speelgoedweek Vakantiespelletjes kinderkrant bij de speelgoed winkel Publiek mag verwachten da4 PTT het goede voorbeeld geeft Gretna Green en de trouwlustigen Oudste inwoner van Suriname werd 110 jaar Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 19 juni 1969 r De oud-voorzitter van de ASVA, de 26-jarige vijfdejaars-student psychologie Bertus Hendriks, is gisteren door de Amsterdamse po litierechter, mr G, H. Nomes, con form de eis veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf. Het was de belangrijkste zaak N op de vij fde zittingsdag van de be rechting der bezetters van het Maagdenhuis. De politierechter verwierp het beroep dat de stu dent deed op overmacht, omdat diens raadsman geen enkel feit had aangevoerd voor psychische druk, zo die al had bestaan, dat 'n beroep op overmacht rechtvaar digde. De raadsman, mr H. Kater, had tot nietigheid van de dag vaarding geconcludeerd. Hen driks, die een uitvoerig betoog hield, zei o.m. dat de onafhanke lijkheid van de justitie wordt op geofferd op het altaar van de sta tus quo. „Het lijkt op een veiling, een uitverkoop van justitiële grondrechten en principes". Prof. dr W. F. Wertheim ver klaarde als getuige a décharge dat de rector-magnificus prof. Belin- fante in de spoedsenaatsvergade- ring niet de goedkeuring en be krachtiging van zijn eigen beleid had gevraagd. Het is de vraag of hij deze bekrachtiging had gekre gen, aldus prof. Wertheim. Veel hoogleraren vonden het leggen van het politiekordon een onver standige maatregel. Bertus Hendriks zei dat er geen fundamentele bereidheid bij het presidium van de universiteit was om tot medebeslissingrecht te ko men. Hij trok een parallel met werkstaking waarbij een bedrijf wordt stilgelegd. Als studenten hun bedrijf willen lamleggen, is bezetting de enige mogelijkheid. Een veroordeling op grond van een wetsartikel dat voor dronken mannen is geschreven, noemde dé student onacceptabel. „De hoge vonnissen zijn een vorm van ge weld. Wij staan terecht voor het delict: verkeerde politieke over tuiging. Daarom vindt er politieke ten zijn onbelangrijke fiugran- ten in deze farce waarin Belinfan- te en Polak de hoofdrolspelers zijn. Er is sprake van rechtsver krachting", aldus Hendriks. De 23-jarige ex-provo Rob Stolk, die als niet-student heeft deelge nomen aan de bezetting van het Maagdenhuis, werd door de poli tierechter bij verstek veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De ex- provo, die opgegeven heeft zonder beroep te zijn, bevond zich op de publieke tribune, maar weigerde ondanks het verzoek van de rech ter voor het verdachtenbankje te verschijnen. De welbespraakte 22-jarige stu dente Wietske G. Miedema. die tot de actiegroep „de loze kreet" behoorde, de allereerste die het Maagdenhuis bezette, werd con form de eis veroordeeld tot een boete van 200 gulden en een week voorwaardelijke gevangenisstraf. Wietske zei op de avond der be zetting door de openstaande deu ren naar binnen te zijn gegaan om de democratiseringseisen der stu denten kracht bij te zetten. „Wij vinden dat wij het recht hebben in het Maagdenhuis te zijn". Twee keer had zij het gebouw met een paar anderen verlaten voor on derhandelingen met de rector- magnificus, prof. Belinfante, en de president-curator burgemees ter Samkalden Woensdag 21 mei was zij eruit gesleept door de po litie. Het proces noemde zij een aan fluiting, zowel naar inhoud als vorm. „Het lijkt wel op de televi sie om zeven uur met de officier van justitie als de kakelende „juffrouw Ooievaar" en de poli tierechter als „Zoef de haas". Een luid applaus volgde van de publie ke tribune op deze opmerking. „U moet zich een beetje mati gen", zei de politierechter. Een der twee Amsterdamse po litierechters die de bezetters van het Maagdenhuis berechten, mr Nomes, heeft woensdagmorgen 'n grote rose papieren bloem geac cepteerd van de terechtstaande 21- jarige studente Flora te Riet. Zy legde de bloem voor de politie rechter op tafel. Mr. Nomes zei dat dit niet gebruikelijk was, maar hij in dit geval geen neen zei te gen deze geste van Flora. Arwitte druiven, A'auwe druivWe"émaasaPPelkwasf, citroen kwast, AM DRAKESTEYNEen recente op name van de jongste zoon van prins Claus en prinses Beatrix, prins Johan Friso (nu 9 maanden oud) op schoot bij zijn grootmoe der koningin Juliana. De regeling van de bijdragen voor werken in het kader van de deltawet zal in haar geheel worden overgebracht naar de bestaande Deltawet. De tweede kamer heeit hiertoe besloten bij de eindhande ling over het ontwerp van wet tot regeling van deze bijdragen. Een amendement-Egas (Partij van de Arbeid) om de bijdragen integraal te vergoeden, werd door de kamermeerderheid verworpen. Voor aanvaarding van dit amende ment spraken zich uit de fracties van de P.v.d.A., D '66, PSP en CPN en de groepen-Harmsen en -Aar- den. De tweede kamer is akkoord ge gaan met het voorstel van minister Beernink van binnenlandse zaken tot invoering van verantwoor dingsplicht van de burgemeester in de gemeentewet en tot uitbreiding van de verantwoordingsplicht van het college van burgemeestei en wethouders. Het amendement-Van Thijn (Arb.) tot schrapping van de verscho- ningsmogeliikheid op deze verant woordingsplicht werd door de ka mer niet overgenomen. De fracties van de PvdA, D '66, PSP en CPN en de groep-Aarden spraken zich uit voor aanvaarding daarvan. Minister Beernink had reeds eerder dit amendement van de hand gewezen. Hij deelde de ka mer mee dat thans wordt gewerkt aan een nota over herziening van de bestuurlijke, organisatie. De fracties van D '66, SGP, BP en GPV verklaarden zich tegen aanvaarding van dit wetsontwerp. Aan de werknemers die op 30 juni a.s. in dienst zijn van leden ondernemingen van de contact groep van werkgevers in de me taalindustrie, zal een duurtetoe- slag worden uitgekeerd ter grootte van één procent van het jaarloon. De toeslag zal om streeks 1 juli worden uitgekeerd. Dit blijkt uit een mededeling van de contactgroep en de ge zamenlijke werknemersvakver enigingen in de metaal- en elek trotechnische industrie. Verder blijkt daaruit, dat sinds enige tijd tussen de werknemers vakverenigingen en de contact groep inleidende besprekingen worden gevoerd met het doel te komen tot het afsluiten van een afzonderlijke collectieve ar beidsovereenkomst. De Keniase nationale vergade ring heeft dinsdag een wetsont werp aangenomen, dat een eind maakt aan de wet waarbij on gehuwde moeders ondersteuning van de vaders van hun kinderen kunnen eisen. Het is gebleken dat prostituees en andere vrou wen van lichte zeden bij deze wet zijde hebben gesponnen. Tijdens de behandeling van het wetsontwerp werd gezegd dat, er betaald wordt voor kinderen, die door de eiseressen niet wor den onderhouden en zelfs voor kinderen die zij zelf niet ter we reld hebben gebracht. Het wets ontwerp moet nog door presi dent Jomo Kenyatta worden goedgekeurd. In Ierland werd woensdag een nieuw parlement gekozen. De meeste waarnemers zijn van oor deel dat de regeringspartij, de „Fianna Fail" van premier Jack Lynch haar meerderheid zal ver liezen. In het oude parlement be zat zij 74 van de 144 zetels. De conservatieve „Fin Gael" en de labourpartij, die in de vorige volksvertegenwoordiging resp. over 46 en 18 zetels beschikten, zouden enige vooruitgang boe ken. Als gevolg van het ingewikkel de kiesstelsel verwacht men de einduitslag niet vóór het einde van deze week. Er zijn ongeveer 1.700.000 kiesgerechtigden. Als de „Fianna Fail" haar meer derheid verliest, zal premier Lynch door het ontbreken van de mogelijkheid om een coalitie te vormen een minderheidskabinet moeten samenstellen. Na de gemeente-ambtenaren van Montevideo, die maandag in staking waren gegaan, hebben dinsdag ook de arbeiders van de dagbladen, de rijksambtenaren en leraren van middelbare scholen in de Uruguese hoofdstad het werk neergelegd.- Het bankper soneel heeft aangekondigd ook in staking te zullen gaan. Behalve de actie van de dag bladmedewerkers, die met hun staking willen protesteren tegen de gedwongen sluiting van het linkse dagblad „Extra" wegens publicaite vain verklaringen van een ontslagen luchtmachtofficier, hebben alle stakingen loonge- schillen als oorzaak. De Westduitse regering zal het verdrag tegen een verdere verspreiding van kernwapens niet meer vóór de parlementsver kiezingen in september onder tekenen, zo hééft regerings woordvoerder Diehl woensdag verklaard. Hij zëi dat het kabi net de kwestie weer had bespro ken en dat daarbij opnieuw meningsverschillen aan de dag waren getreden. Minister van buitenlandse zaken Brandt (spd) en de christendemocratische be windsman voor wetenschappelijk onderzoek, Steltenberg, zullen him van elkaar afwijkende stand punten nog eens bezien. speelgoedweekkwartttspe! gratis bij f 4.- aan speelgoed Op zaterdag en zondag kunt u deze zomer gratis een gast meenemen. Dat betekent dus dat u per persoon nooit méér dan ƒ10.- betaalt voor uw treinreis. Hoe dat kan? Vraag op de stationsnaar itmeêrdan/10.- 'uw treinreis. immmWÉnki l? Vraag op de *L,/m De P.T.T. vergt niet alleen ge regeld hogere tarieven voor het overbrengen van onze post, zij wil ook proberen zich er telkens goedkoper van af te maken. De tweede bestelling wordt in de meeste plaatsen afgeschaft. Het dienstbetoon wordt steeds verder beperkt. En nu staat een wetje op stapel, dat het publiek zal ver plichten buitenshuis aan de straatzijde van voortuin of erf 'n aparte bus te plaatsen, zodat de besteller geen stap meer behoeft te zetten dan zijn ronde in straat kilometers lang is. Oude vrouw tjes en bedlegerigen moeten dan in ijzel en sneeuw naar buiten om reclame-aanbiedingen en invalidenuitkëringen uit de bus te halen. Zelfs hun a.o.w.. wordt als onbestelbaar aangemerkt, als die büitenbrievenbus er niet komt. En o wee als de gleuf niet lang en breed genoeg is of als de spleet verticaal staat. Dan wordt de postwet. overtreden Misschien wil de P.T.T. zélf Jj_et voorbeeld geven.- Van de rode brievenbussen die tante Pos langs de openbare weg plaatst, zijn er vele ónder de maat. En hoe zit dat met aange tekende stukken? Het gebeurt nu al dat een besteller een aangete kende brief in een bejaardenhuis aan een zuster ter hand stelt, omdat hij de trap naar de eerste verdieping te hoog vindt. WENEND „Tijd is geld" de in ternationale slagzin varj alle za kenlieden is voor de Weense ad vocaat mr. Theo Petter aanlei ding geweest een telefoontoestel in zijn toilet te laten monteren. De kans bestaat dat het Schotse plaatsje Gretna Green in de naas te toekomst niet langer meer het toevluchtsoord zal zijn voor min stens 16-jarige geliefden uit de he le wereld, die willen trouwen on danks het verzet van hun ouders. Een commissie onder voorzit terschap van lord Kilhrandon heeft op verzoek van de Britse onder minister voor Schotse zaken, Wil liam Ross, een rapport aan de Britse regering uitgebracht, waar in wordt aanbevolen de sluiting van een huweliik van minderjari gen uit het buitenland in Schot land alleen dan toe te staan, als zij machtigingen kunnen overleg gen die zijn afgegeven in hun land. De Schotse wet die huweliiken van minstens 16-jarigen zonder toe stemming van de ouders toestaat, dient volgens de commissie van kracht te blijven voor de Schotten en jonge mensen die al lang in Schotland wonen. - ogfó .flVC Dinsdag heeft de heer Mathias Ageersi Hoop zijn 110e verjaardag gevierd. Ageersi Hoop werd op 17 juni 1859 geboren aan de Surnau- krerk tegenover het plaatsje Dom burg aan de Surinamerivier. In 1872 werd hij door de zende ling Lehmann van de Moravische broedergemeente gedoopt. De heer Hoon, tot voor kort nog zeer goed ter been, vierde zijn verjaardag te midden 'van zijn uitgebreide fami lie. Zijn vrouw (die inmiddels is overleden) schonk hem 12 kinde ren, van wie er nog vijf in leven zijn. De heer Hood heeft verder 28 kleinkinderen, 70 achterklein kinderen en 21 achterkleinkinde ren. Twee van zijn kleinzoons stu deren in Nederland. Woensdagmorgen vroeg is op de rijksweg Bergen op ZoomGoes ter hoogte van het spoorwegvia duct in de lijn Bergen op Zoom Rilland Bath een verkeersongeluk gebeurd, waarbij de 28-jarige heer A. C. Kaan uit Ossendrecht het leven heeft verloren. Bij 't ongeluk waren drie auto's betrokken. Uit de richting Rilland kwam een bestelauto, bestuurd door de 34-jarwe verwarmings monteur P. van E. uit Bergen op Zoom. Ter hoogte van het viaduct wilde hij een vóór hem rijdepde auto, bestuurd door de heer A. Lauwers uit Middelburg, passeren. Bij deze inhaalmanoeuvre is de heer Van E. vermoedelijk op de linkerweahelft terechtgekomen. Daar kwam hii in botsing met een auto, komende uit de richting Ber gen on Zoom, die bestuurd werd door de heer A. C. Kaan. Na een frontale botsing reed de auto van de heer Kaan nog tegén een boom. Deze werd od slag gedood. Na de hoorn te hebben geraakt draaide de auto weer de weg op, waar door de heer Lauwers een aan rijding niet kon voorkomen. Mevrouw Lauwers werd ernstig gewond. Een zoon van het echt paar Lauwers werd evenals de heer Lauwers zelf en de heer Van E. licht gewond. Alle gewonden werden overgebracht naar een zie kenhuis in Bergen op Zoom, waar mevrouw Lauwers ter verpleging werd opgenomen. De drie anderen '•onden na behandeld te zijn het ekenhuis weer verlaten. GRENSVOLK door Jakob Schopmans 66) Jan van Elsteren was de twee de, die grond in de maag begon te voélen. En toen de muziek een ogenblik zweeg stond hij op om aan te kondigen, dat hij een lijkrede op de afgestorven col lega, vróuw Janssen, zou houden. Hij roemde haar dapperheid, om dat Zij zich liever in het koude water van de Kendel had ge stort dan zich aan de commiezen over te geven en verklaarde, dat zij voor hen allen een lichtend voorbeeld diende te zijn. Od zijn verzoek stonden allen op om 'n ogenblik de nagedachtenis vgn vrouw Janssen te eren. Daarna werd het glas gehe ven op de gezondheid van de leider, Smokkeldorus, en toen vonden de meesten het tijd om weer- te gaan zitten voor de af werking van de taak, die zij zich gesteld hadden. Er viel een ongewone stilte, waarin men alleen het tikken van de vorken op de borden hoorde. Koeharre-Jan maakte ook z'n vest nog los. Dikke Marie zag het en bijna had ze hem toege wenst, dat hij zich zo zou over- boefen, dat hij er drie dagen doodziek van zou zijn, ware het niet. dat hii dan zou moeten uitvallen als drager, en dat acht te ze toch een te hoge prijs voor dat genoegen. Maar: veel kwaad kon het niet meer, want de vreetpartij liep snel ten einde. De muzikant be gon opnieuw te spelen met een uitdrukking in de ogen, waar van men draaierig in het lijf werd. Marie kon haar ogen bij na niet van hem af houden. Grades was inmiddels eens in de keuken gaan kijken of ér voor hem nog een hapje over gebleven was. Nu, het viel hem niet mee. Hij had meer verwacht en er op gerekend, dat hij ook voor de volgende dag nog haze- peper zou hebben. Maar dat beet je, wat er in 'n kom stond, stop te hij in z'n holle kies. Dat Ma rie altijd ook zo royaal om sprong met het gerei, dacht hij wrevelig, ze wist tpch, dat haar gasten geen mat konden houden en zieh nog erger toe vraten dan de varkens in de stal? Er kwam nog een andere tegenslag voor de korzelige waard. „Plenus ven ter non studet libenter" zou de pastoor gezegd hebben. De pen- se vol van veel gerechten en deugt tot vluchten noch tot vech ten. Dat ging ook op voor zijn gasten'. Zij hadden hun buik zo danig gezalfd, dat ze zich loom en lui begonnen te voelen, en openlijk te kennen gaven, dat ze eigenlijk maar weinig zin had den om die nacht nog op smok- kelkarwei te gaan. Dorus van Dorenkamp had reeds lang weg willen gaan, maar de figuur van de vreemde muzikant boeide hem. Die be gon een lied in het Duits te zin gen: Rosemarie, Rosemarie, Sieben Jahre mein Herz [nach dir schrie Rosemarie, Rosemarie, Aber du hörtest es nie" Het was opmerkelijk stil ln de gelagkamer. Iedereen luisterde aandachtig, want zoals die vreemdeling kon zingen had men het nog nooit gehoord. De dikke waardin voelde zich koud en warm van emotie worden en verslond de zanger met haar ogen, zozeer, dat het de opmerk zaamheid van Grades trok, die haar met een onzachte por tus sen de ribben tot de werkelijk heid trachtte terug te roepen. Smokkeldorus onderging een geheel andere ervaring. Het was alsof hier iemand, die zijn ge heim kende, met meeslepend ge voel de klacht van zijn hart ver tolkte, en onweerstaanbaar kwam hem het beeld van Annemarie voor ogen. De rondzwervende muzikant speelde verder en zong: „Jedwede Nacht, jedwede [Nacht, Hat mir im Traume dein Bild [zugelacht. Kam dann der Tag, kam [dann der Tag, Wieder alleine ich lag". „Bravo, bravo!" viel Jan van Elsteren geestdriftig bij. „dat is mooi geweest". Zijn harde schreeuwstem kerfde Smokkel dorus door de ziel. „Hou je kop", kwam Piet van der Staay tussenbeide, „zie je dan niet, dat hij nog niet klaar is?' „Jetzt bin ich alt, jetzt bin [ich alt, Aber mein Herz ist noch [immer nicht kalt. Schlaft wohl sehon bald, [schlaft wohl schon bald Doch bis zuletzt es noch hallt: Rosemarie, Rosemarie, Sieben Jahre mein Herz nach [dir sohrie. Rosemarie, Rosemarie, Aber du hörtest es nie!" Langzaam maakte de zanger zich los van zijn lied en zakte weer omlaag op z'n stoel. Niemand waagde het de stem ming te verstoren. Maar plotse ling stond Marie op, liep naar de muzikant toe, en eer iemand er op verdacht was sloeg ze haar armen om hem heen en zoende hem. „Kijk eens aan," grinnikte Piet van der Staay, „maar die behoeft men geen zeven jaren te roepen, die komt gauwer". Marie scheen zelf verbaasd over haar ongewone gemoeds opwelling te zijn. Bedremmeld keek ze rond. Maar in de deur opening stond Kromme Gnades met een gezicht, dat vreselijk was om aan te zien Zijn mond ging op en neer zonder iets te zeggen, en z'n ogenrolden als vuurballen door de kassen. (Wordt vervolgd.) 4

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2