Hevige gevechten in Zuid-Vietnam Uw matras Ongedwongen bezoek Koningin Juliana aan Texel Israëlische luchtaanval op Jordanië Noord-Vietnamezen leden zware verliezen Middelpunt van opdringende menigte HET WEER Clifford „TREK ALLE TROEPEN UIT VIETNAM TERUG"... VERDERE AMERIKAANSE TROEPEN VERMINDERING E.E.G. voedselhulp aan Indonesië en andere landen Uitstel „daad van vrije keuze" inWest-lrian VOOR GEBAK SMIDT'S De „Hamburger heuvel". Arrestaties Koop'm en win fl. I.OOO - Banketbakkerij Experimenten Ontroerend Zucht van verlichting Geanimeerd Hoogwater NIGERIA SPREEKT HEROPENING OLIECENTRUM TEGEN Weerbericht Zon- en Maanstanden DONDERDAG 19 JUNI 1969 Uitgeefster N.V. v/b Fa. P. van de Sande, Temenzen Bij hevige gevechten tussen Amerikaanse en Noordvietnamese troepen ten zuiden van de gedemi' litariseerde zone zijn woensdag 27 Amerikaanse militairen gedood en 46 gewond. Op twee andere plaat sen by Gio Linh in de noordelijke provincie Quang Tri en bij de ba sis Khe Sahn werden volgens het Amerikaanse opperbevel 1139 Noordvietnamezen gedood. Ook de Zuidvietnamese troepen waren in hevige gevechten gewikkeld met Noordvietnamese militairen. Zij maakten melding van 55 doden aan Noordvietnamese zijde na een reeks acties bij Dong Ha, enkele kilometers ten zuiden van Gio Linh. De gevechten rond Gio Linh be gonnen dinsdag toen Amerikaanse mariniers van de derde divisie aan het begin van de avond1 met zware artillerie en taktisch uitgevoerde luchtaanvallen een eenheid van het Noordvietnamese leger tracht ten te vernietigen. Bij het vallen van de nacht telde men aan Noord vietnamese zijde 1102 doden, aan Amerikaanse zijde 17. doden en 34 gewonden. Verder naar het westen, vlakbij de Laotiaanse grens, werden Ame rikaanse infanterie-eenheden van de vijfde divisie, gelegerd bij -de vroegere marinebasis Khe Sanh, aangevallen door Noordvietnamese troepen. Met automatische wa pens en artillerievuur uit helikop ters kon de aanval worden afge slagen. Noordvietnamese troepen en vietcong-eenheden hebben op 23 plaatsen in Zuid-Vietnam stellin gen van Amerikaanse en re geringsgezinde troepen beschoten. Een van de doelwitten was een artilleriestelling van Amerikaanse parachutisten in de Asjauvallei, slechts enkele kilometers ten De voormalige Amerikaanse minister van denfensie Clark Clifford heeft voorgesteld alle Amerikaanse landstrijdkrachten vóór 1970 uit Vietnam terug te trekken, In een artikel in het tijdschrift „Foreign Affairs" schrijft hij dat Amerika niet mag verwachten nog lets met militai re macht in Vietnam te kunnen bereiken. Naar in kringen die in nauw contact staan met het pentagon, wordt vernomen, zullen wellicht nog 25.000 Amerikaanse militai. ren uit Vietnam worden terugge» trokken met het oog op de reactie van Hanoi op de aankondiging van president Nixott dat 25.000 militairen Zuid-Vietnam zullen verlaten. Volgens genoemde kringen is het niet uitgesloten, dat vóór het einde van het jaar de Amerikaan se troepenmacht in totaal met 70.000 man sal worden vermin derd. Er «ouden dan nog ongeveer 47Ó1000 Amerikaanse militairen in Vietnam overblijven. Dit tou echt- ter afhangen van de houding van Noord-Vietnam, zowel op militair gebied als aan de conferentietafel in F&ii» noorden van de „Hamburger heu vel". De Amerikanen slaagden er vo rige maand m deze heuvel te be zetten ten koste van 55 doden. De Noordvietnamezen zouden In de strijd om de heuvel meer dan 600 man hebben verloren'. Kort na de bezetting van de heuvel gaven de Amerikanen deze weer prijs. Tn de Verenigde Staten is heftige kritiek geuit op de bestorming van deze heuvel, die strategisch van weinig belang werd geacht door critici van het Vietnam-beleid. Vier leden van een nieuwe op positiegroep van intellectuelen in Saigon, die streeft naar de vorming van een „regering van verzoening", zijn woensdag door de politie In Saigon aangehouden, aldus de lei der van de groep, de boeddhisti sche advocaat Tran Ngpc Lieng. Hij voegde daaraan toe dat hij en vijf andere leden van de groep een oproep hadden ontvangen om vandaag voor een ondervraging bij de politie te komen. Lieng, die tij> dens de verkiezingen in 1967 kan didaat was voor 't vice-president- schap, zei dat de vier mannen die nu worden vastgehouden, reeds eerder een dergelijke oproep had den ontvangen. „Ik vermoed dat de regering hen heeft gearresteerd", zei hij. Zoals bekend heeft president Thieu, toen hij van zijn gesprek met Nixon op het eiland Midway terugkeerde, de waarschuwing la ten horen, dat iedereen die de vorming van een coalitieregering voorstaat, zwaar zal worden ge straft. Mr. Lieng gaf toen een ver klaring uit, waarin hij zei dat zijn groep tegen het communisme was en dat zijn idee van een „verzoe ningsregering" niet bedoeld was als een coalitie, maar als een voor alle partijen aanvaardbare regering van nationalisten. Zyn groep heeft reeds gevraagd om een onmiddel lijk staakt-het-vuren en de terug trekking van alle niet-Zuidvietna- mesa troepen uit het land. In Brussel zijn akkoorden on dertekend tussen de Europese gemeenschap en Indonesië, Pa kistan, Tunesië en Soedan, die voorzien in graanleveranties in het kader van de wereldvoedsel hulp. Indonesië krijgt 56.000 ton tar we, Pakistan 50.000 ton, Tunesië 20.000 ton. Het zijn schenkingen, maar de ontvangende landen moeten zelf het transport be talen. De akkoorden zijn ondertekend door de Luxemburgse minister van buitenlandse zaken, Thorn, die op het ogenblik voorzitter van de Europese ministerraad is, en ambassadeurs van de ontvan gende landen. Van de totale leverantie van 146.000 ton aan deze vier landen draagt Nederland 14.000 ton bij, België 13.000 ton, Duitsland en Frankrijk 44.500 ton elk en Ita lië 30.000 ton. De Indonesische regering heeft besloten het begin van de daad van „vrije keuze" in West-ïriar twee dagen uit te stellen in ver band met de ontdekking van een komplot tegen het leven van V.N.-vertegenwoordiger Fernan do Ortiz Sanz; de militaire com mandant van West-Irian, briga de-generaal Sarwo Edhie en dl', Soedjarwo Tjondronegoro, on derminister van buitenlandse zaken voor West-Irian. Dit heeft de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, Adam Malik, woensdag bekend gemaakt. In plaats van op 12 juli zal de vrije keuze op 14 juli beginnen. Minister Malik zei dat plan nen. voor de moordaanslagen en voor .ontvoeringen van Papoea- leidêrs eind vorige maand warer ontdekt bij de .inyal in een ver boden vergadering van Iedén var de beweging voor Vrij-Papoea. 0LGA HOUSTON: Zoals bekend, zal de Apollo-ll-vlucht naar de maan op 16 juli starten. Op de foto: de raket die de Apollo-11 in zijn baan naar d maan zal brengen. is het adres Nieuwediepstraat 1 Terneuzen Het eiland Texel was het doel op de tweede dag van het bezoek van koningin Juliana aan het noorden van. Noord-Holland. De vorstin, die in de haven van Den Helder aan boord van de „Piet Hein" de nacht had doorge bracht, arriveerde woensdagoch tend met het jacht in 't Homtje, van waar de tocht over het eiland begon. Er werd een be zoek gebracht aan de mosselen- verwatcrplaats. waar men pro beert de in dé üeeuwse stromen verdrongen mosselcultuur nieu we voedingsbodem te geven. Voorts bezocht de koningin het „Maartentehüis", een tehuis voor zwaar gehandicapte kinderen. De weergoden lieten bij het begin vari het bezoek verstek gaan. Toen de „Piet Hein" na de tocht over het Marsdiep in de haven 't Horntje meerde, begon het te regenen. Na een korte rit werd de mos sel verwaterplaats bereikt, die een onderdeel is van een nieu we nederzetting, waar in het al gemeen het onderzoek der zee ter hand wordt genomen. Prof. dr. P. Korringa, directeur van het rijksinstituut voor visserij- onderzoek, vertelde dat Texel voor de vestiging is uitgekozen, omdat het langs onze Noordzee kust steeds moeilijker wordt schoon zeewater, benodigd voor het onderzoek, te irinden. Drs A. C. Drinkwaard, project leider Van de mösselverwater- plaats. gaf een uiteenzetting over het experimentele stadium, waar in deze poging om de mossel cultuur 'n voedingsgrond te doen vinden verkeert. Problemen zijn daarbij: produktieverhoging, het kweken van een „schone" mos sel" en het zo. sterk mogelijk ma ken van de mossel, zodat die het transport naar Noord-Frankrijk en Parijs kan overleven. De ex perimenten op Texel zullen bijna vijf jaar duren. Ontroerend was het bezoek aan het „Maartenhuis", waar de kinderen in hun eigen openlucht theatertje een eenvoudig bewe gingsspel opvoerden. Hier bleef de koningin langer dan was voorzien, omdat zij het spel tot het einde wilde volgen. Tekenend voor de ongedwon genheid van dit bezoek &an het eiland was vervolgens de „chaos" op de „Groeneplaats" in Den Burg, het plein voor het nog niet geheel voltooide nieuwe raadhuis. Daar ontbrak iedere vorm van afzetting, zodat de koningin, nadat zij op het bordes was verwelkomd, tijdens haar rondgang al spoedig het middel punt was van een opdringende en druk fotograferende menigte. Daar demonstreerden gymnas ten, een volksdansgroep en een afvaardiging van de stichting Texelse folklore, die diverse ■handenarbeidtechnieken lieten zien. Tijdens' haar rondgang kreeg de koningin geschenken aangebo den, onder meer uit ruwe scha penwol vervaardigde handschoe nen en een pop in kledij. De begeleidende hofrechercbeurs slaakten een zucht van verlich ting, toen de vorstin weer veilig en wel in haar auto zat en de tocht kon worden vervnlgd langSy de haven van Oudesohild naar4 Oosterend, waar in het dorpshuis de lunch werd ge bruikt. De gebeurtenissen op de „Groe neplaats" waren nog maar kin derspel vergeleken bij hetgeen zich later op de door staatsbos beheer ingerichte speelweide bij De Koog afspeelde. De koningin, die eerst een kort bezoek had gebracht aan de Cocksdorp en daar de dijkverhogingen had aanschouwd, verliet hier haar auto en begaf zich volgens plan lopend over de weide. Daar waren slechts drie bos wachters om het gezelschap rond te leiden en de weg vrij te ma ken, een onbegonnen taak temid den van honderden vakantie gangers. De rijksrechercheurs, belast met de verzorging van de veiligheid van de vorstin, ston den ook machteloos. Ze werden -op zij gedrongen door fotogra ferende toeristen en moeders met kinderen. Enkele peuters kregen een hand van de vorstin, die kennelijk geamuseerd was door deze afbraak van het pro tocol. Pas toen het gezelschap het bos in ging op weg naar het kampeerterrein bij De Koog, werd de situatie wat overzich- Tijdens haar bezoek aan 't noor den van Noord-Holland, ontving koningin Juiana in Julianadorp twee dwerggeitjes van de Cultu rele Vereniging Julianadorp. Op de foto: de koningin met haar levende geschenken. telijker, maar ook langs het bos pad stonden nog vele toeristen, die op sommige plaatsen met eikels de eerste letter van Julia na en kronen op het pad van de" landsvrouwe hadden gelegd. Dit was het overweldigende slot van een geslaagd bezoek. Het eiland nam node afscheid van de koningin, die laat in de middag met een hefschroefvlieg- tuig van het voetbalveld opsteeg voor de thuisreis. Vijf uur lang heeft de Israë lische luchtmacht woensdagmid dag geschutsbatterij en en an dere militaire doelen in Jorda nië bestookt, zo is in Tel Aviv bekendgemaakt. De aanvallen vonden plaats boven het zuide lijk deel van het Jordaan-dal. „Onze piloten plaatsten rake treffers", zo werd meegedeeld. De doelen,. Jordaanse batterijen in de omgeving van El Zahadne ten oosten van Oem Tsoets en andere stellingen bij de Abdoel- lah- en Mohammedbruggen, wa ren o.a. onder vuur genomen met boordkanonnen en raketten. Een actie van deze omvang was sinds geruime tijd niet meer voorgekomen. Israël heeft Jor danië de laatste weken diverse malen gewaarschuwd dat met vergeldingsmaatregelen rekening moest worden gehouden, als geen einde werd gemaakt aan de voortdurende bestandsschendin gen aan de Jordaan door Arabi sche commandostrijders, Jor daanse en Iraakse troepen. De beschieting, dinsdag, van een groep Amerikaanse toeristen bij de Dode Zee, waarbij een Ame rikaans meisje om het leven kwam, schijnt de Israëliërs tot de luchtaanval te hebben doen hesluiten. De Israëlische radio citeerde woensdag Iraakse persberichten volgens welke de omgekomen Amerikaanse toeriste een agente was van de C.I.A. en gedood was door een Iraakse granaat. Volgens de bekendmaking in Tel Aviv hadden de Israëlische vliegtuigen geen tegenstand van Jordaanse toestellen ontmoet en waren ze alle op him bases teruggekeerd.-Aan de actie had den verschillende soorten vlieg tuigen deelgenomen. Gelijktijdig publiceerde het Israëlische mi nisterie van defensie een verkla ring waarin stond dat de Jor daanse „agressie" geleidelijk toe neemt „met de medewerking van de terroristen en de Iraakse expeditionaire macht en zon der hen". De Arabische guerilla- activiteit vond voor ongeveer 85 procent haar oorsprong in Jor danië, waar het Jordaanse leger voor onderdak, begeleiding en dekking zorgde, aldus het minis terie. In Amman meldde het Pales tijnse volksbevrijdingsfront dat een Israëlische „Mystere" door afweergeschut van deze organi satie was neergehaald. Een Jor daanse woordvoerder deelde mee dat de Israëlische luchtaanval in twee fasen was uitgevoerd. On middellijk na afloop van de eer ste (om plm. 16.45 uur pl. tijd) hadden de Israëliërs naar zijn zeggen met tanks en artillerie het vuur geopend op Jordaanse stellingen, die terugschoten. Het duel had 40 minuten geduurd. Om 17.35 uur was de luchtaanval hervat, waarop het Jordaanse luchtdoelgeschut weer in actie was gekomen. Bijzonderheden over schade of slachtoffers gaf de woordvoerder niet. DONDERDAG 19 JUNI Cadzand v.m. 4.05 n.m. 4.25 Breskeris 4.30 4.50 Terneuzen 5,06 5.26 Hansweert 5.45 6.05 Walsoorden 5.49 6.09 VRIJDAG 20 JUNI van. n.m. Cadzand 4.44 3.03 Breskens 5.09 5.28 Terneuzen 5.45 6.04 Hansweert 6.24 6.43 Walsoorden 6.28 W Het opperbevel van het Nige- riaanse leger heeft woensdag be richten tegengesproken als zou den Biafraanse troepen de olie- en gasvelden van Owazza in het stroomgebied van de Imo heb ben heroverd. Het opperbevel zegt dat de velden nog steeds in handen van Nigeria zijn. Het voegt daaraan toe, dat de Bia- franen geen vorderingen hebben gemaakt in de drie gebieden waar de oorlog zich afspeelt. PLAATSELIJK BUIEN Een front dat zich woensdag avond boven het uiterste oosten en noordoosten van het land be vond trekt nog maar langzaam verder. In de onstabiele lucht ach* ter het front komen enkele opkla ringen voor maar in de loop van de dag ontwikkelen zich in deze lucht enkele buien. Drukstijgingen in onze omgeving hebben tot ge volg dat er een meest zwakke zullen weer oplopen tot dezelfde waarden als woensdag. medegedeeld door het K.N.M.l. geldig tot hedenavond. Af en toe zon Af en toe zon, maar ook plaat» selijk buien. Meest zwakke wind en ongeveer dezelfde temperatO» ren als woensdag. ZON MAAN op onder op Qa-aSS Juni j 19 04.19 21.03 03.20 20 04.19 21.03 09.35 00 01 21 04.19 21.03 10.49 00.10 i3M «n 9* tod 22 04,19 U.04 RaSactte- aa Astodmetratóetodn»Sands wal ]Mefoon: <01150)—0073. Gironummer: 38180 Aboanauectsprij» f 8<—per kwartaal; per maand ft,TO Losse nummers 15 cent, inclusief 4 K B.t.w, DE VRUE ZEEUW 25e Jaargang No. 6007 i Advertetdeprijaper mm 16 eest; minimum per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel mdét 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit Mad 80 cent verhoging. Voor bet gecomb. maandag/dinadag-nummar tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot nm. 3 nor.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1