Er komen verbeteringen aan kruispunt St. Anna Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Vragen van Prov. Statenleden aan G. S. over de verkeerssituatie Oudste inwoonster van Nederland wordt 21 juni 108 jaar k VOORSTEL VAN HALL VERWORPEN Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 18 juni 1969 HET NOORDEN WIL HET BEZOEK AAN HET NOORDEN MEER STIMULEREN AUTO TEGEN BOOM Spaanse regering noemt Amerikaans kranteartikel vals MATROOS VERDRONKEN De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Marineman verwondde brugwachter vanuit trein JONGEN BRAK 26 MAAL IN OM AUTO TE KOPEN Hozen! Na Manen ieders bereik. Een feestelijke bloem. Om uzelf en anderen mee te verrassen. Vooral nu ze zó gevarieerd voorhanden ziin. Neem vaker een bloemetje mee EERSTE KAMER RUIM SPAAROVERSCHOT IN MEI Het treinongeluk op Sicilië CHEFS VAN BEIDE STATIONS VERDWENEN Mr. J. F. G. Schlingemann te Goes, lid van de provinciale staten van Zeeland, heeft aan het college van gedeputeerde staten van Zee 'land, inzake de verkeerssituatie op het kruispunt St. Annapolder bij Terneuzen de volgende vragen ge- steta' 1. Heeft het college van gedepu teerde staten kennis genomen van het zeer ernstige verkeers ongeluk, dat zaterdagmiddag 17 mei j.l. plaatsvond op de krui sing St. Anna bij Terneuzen? 2. Acht het college de situatie al daar, gezien het feit dat hier her haaldelijk ernstige ongelukken voorkomen, niet uiterst gevaar lijk, zulks dan in tegenstelling tot de mening, vorig jaar door de provinciale waterstaat ge uit? 3. Is het college bereid op die kortst mogelijke termijn de no dige maatregelen te treffen op dat aan de levensgevaarlijke toestand bij genoemd kruispunt een einde wordt gemaakt? Gedeputeerde staten hebben hier op het volgende geantwoord: 1. Van het in deze vraag bedoelde ernstige verkeersongeluk heb ben wij inderdaad kennis ge nomen. 3 Daar gelijkvloerse kruisingen van belangrijke doorgaande we gen in het algemeen gevaarlijke situaties opleveren, hebben wij reeds eerder in principe beslo ten deze kruisingvrij te ma ken. Bij de aanleg van nieuwe dergelijke wegen worden dan ook de kruisingen ongelijk vloers uitgevoerd. Met betrekking tot de situatie bi; het kruispunt St. Annapol der merken wij op, dat in de onmiddellijke nabijheid van dit kruispunt in verband met de aanleg van de geprojecteerde secundaire weg St. Annapolder- Terhoie en ae totstandkoming van de verlenging van de Trac- taatweg eer. ongelijkvloerse kruising, waarvan de plaats thans" nog niet definitief is vastgesteld, zal worden ge maakt, tengevolge waarvan het verkeer op het onderhavige kruispunt zal worden ontlast. Daar echter de huidige situatie van het bedoelde kruispunt mede door de aldaar plaats ge had hebbende ongelukken ons ernstig verontrust, hebben wij besloten te dien aanzien op korte termijn de ondier punt 3 bedoelde maatregelen te tref fen. 3. Uit de analyse van de ongeval len, welke sedert januari 1968 rijn voorgevallen, blijkt, dat ruim 75 daarvan plaatsvindt op de tweede rijbaan. Dit zou er op kunnen wijzen dat veel automobilisten zich niet goed re- De bestuurscommissie noorden des lands, het samenwerkings orgaan tussen de provinciale be sturen van Groningen, Drente en Friesland, heeft aangekondigd het bezoek aan het noorden nog meer te zullen stimuleren. Uit een onderzoek is namelijk ge bleken dat de algemene opinie tegen het noorden is als woon plaats. Aan 532 mensen uit het bedrijfsleven in de randstad werd gevraagd waar ze zouden willen wonen, in Leeuwarden, Groningen, Emmen of Almelo, Tilburg, Heerlen, Vlissingen, Lelystad. De volgorde van voor keur werd Almelo, Tilburg, Heerlen, Groningen, Emmen Vlissingen, Lelystad, Leeuwar den. De volgorde van afkeur werd Lelystad, Groningen, Vlissingen, Heerlen, Emmen, Tilburg, Alme lo. Opvallend was echter dat degenen die wel eens in een der noordelijke steden was geweest de voorkeur gaf aan deze steden boven het oosten of het zuiden. Van degenen bijv. die de voor keur aan Leeuwarden gaven was 90 procent in deze stad geweest. De conclusie van dit mini-onder- zoek is dat de bestuurscommis sie een verder onderzoek zal in stellen naar de motieven van voor- of afkeur voor een bepaal de stad. Tijdens een bijeenkomst van dit noordelijk samenwerkingsor gaan en de pers in Leeuwarden werd ook gesproken over een mogelijke samenwerking of sa mensmelting tussen de econo- miscHe-technologische institu ten in de drie provincies. Op 1 september a.s. zal hierover het eerste overleg beginnen in As- «•ft. aliseren, dat er nog een tweede rijbaan is. Wij hebben daarom besloten deze beter te laten af steken tegen de achtergrond situatie. Daartoe zal het mid dengedeelte op het kruispunt en een gedeelte van de zijwegen een afwijkende kleur worden gegeven, terwijl tevens een ver hoogd eiland in het midden gedeelte zal worden aangelegd. Daardoor zal het verkeer, dat links afslaat, visueel duidelijker worden gescheiden van het ver keer, dat in het midden moet stoppen. Teneinde de automobilisten reeds thans zo goed mogelijk op de tweede rijbaan te atten deren, zijn op de binnenberm inmiddels voorrangsborden ge plaatst. Nagegaan wordt, of een beter effect verkregen kan wor den door deze borden te ver vangen door knipperlichten. Tenslotte hebben wij besloten de minister van verkeer en wa terstaat te verzoeken ter plaat se een snelheidsbeperking door middel van zogenaamde „aftel lende snelheden" in te stellen. Op de vragen, gesteld door de heren J. F. van de Voorde te Sluis kil en P. G. van den Bosse te Axel, leden van de provinciale staten van Zeeland, aan het college van gedeputeerde staten van Zeeland, inzake de verkeerssituatie op het kruispunt St. Annapolder bij Ter neuzen, werd door gedeputeerde staten analoog geantwoord. In Willemstad is men met man en macht begonnen met het her stellen van de schade die tijdens de ongeregeldheden daar werd aangericht. Vaak valt het niet mee om in de smalle straatjes van de binnenstad te werken. Met de hulp van moderne hydraulische kranen gaat het wel, al moet en zeer nauwkeurig gemanoevreerd worden. Maandagmorgen is op de rijks weg BredaDordrecht, onder de gemeente Zevenbergen, een auto geslipt en tegen een boom ge reden. De 22-jarige bestuurder, J. J. Reularts uit Hellevoetsluis, werd ernstig gewond overge bracht naar het Ignatiuszieken- huis in Breda, waar hij in de mid dag is overleden. De oudste inwoonster van ons land, mevr. Reinskjen Bakker, weduwe van Wisse Pruiksma, wonende te IJlst, Bernhardstraat 9, hoopt op 21 juni a.s. haar 108- ste verjaardag te vieren. Zij is ge boren te Woudsend, gemeente Wijmbritseradeel, op 21 juni 1861 en was eerder gehuwd met Gijs- bert Wassenaar, uit welk huwe lijk 10 kinderen zijn geboren, waarvan 3 nog in leven zijn. Haar oudste zoon woont te Soest en hoopt binnenkort 84 jaar te wor den. Haar nageslacht bestaat uit meer dan 100 personen, waaron der enigen van het 5de geslacht. De lichamelijke en geestelijke toestand van de jarige is zó goed, dat men die kan vergelijken met iemand van 79 jaar. Ze leeft in alles mee en heeft overal belang stelling voor. Ze is zeer helder van geest. Haar gehoor en haar gezicht zijn goed. Alleen het lopen is vrij moeilijk, gevolg van een val, enige jaren geleden. De Spaanse regering heeft maandag het bericht in een Amerikaans blad, als zouden twee gemengd Amerikaans- Spaanse oefeningen als opzet hebben gehad, een z.g. revolu tionaire opstand tegen het be wind van Franco neer te slaan, „vals en kwaadwillig" genoemd. Volgens een communiqué van de minister van voorlichting, Manuel Fraga ïribame, ging het bij de oefeningen in mei 1967 en december '68 om een gefingeer de inval van „rode" troepen in een „blauw" land, dat zich in een guerrilla-actie verzet en voor hulp tegen de bezetter de hulp van een naburige staat inroept. „De regering en het volk van Spanje zullen nooit een buiten landse strijdmacht aanvaarden om een binnenlandse kwestie te regelen", aldus de Spaanhe mi nister. Hij beschuldigt „zekere groepen in de Ver. Staten" er van, dat zij vastbesloten schij nen met alle middelen de be trekkingen tussen de volkeren van Spanje e<i Amerika slechter te maken. Naar van officiële zijde in Madrid is vernomen, werden de oefeningen op verzoek van Ame rika in Spanje gehouden. Er deden Amerikaanse troepen uit West-Duitsland aan mee. De 33-jarige Liberiaanse ma troos W. Jabeh uit Monrovia is bij het zwemmen van de wal naar zijn in de Waalhaven liggend schip verdronken. De matroos was met een collega naar de stad ge weest. Toen zij terugkwamen wil de de zeeman geen gebruik ma ken van het bootje dat hen aan boord zou brengen, maar de af stand van 120 meter tussen wal en schip zwemmende overbrug gen. Toen hij bijna honderd meter had gezwommen verdween hij in de diepte. Bewoners van de Van Raven- steinstraat in het Haagse schil derskwartier hebben in de nacht van zondag op maandag een kost huis voor Marokkanen vernield en de buitenlandse arbeidskrach ten het dak opgejaagd. Op de joto een beeld van het kosthuis. (ADVERTENTIE) Vier middelen in één tablet - waaronder het batrembar» maagmiddel Chefarox helpen snel en... doen wonderen t De brugwachter van de Liede- brug tussen Halfweg en Haarlem is maandagavond gewond ge raakt door een bierflesje, dat uit een rijdende trein werd gewor pen. De dader kon spoedig wor den opgespoord. Het bleek een matroos van de koninklijke ma rine te zijn, die volgens de spoor wegen vermoedelijk onachtzaam het flesje uit 't raam heeft gewor pen. Toch menen de spoorwegen in dit geval nog eens aanleiding te zien het reizende publiek te waarschuwen geen voorwerpen uit ramen van treinen te gooien. Het is al eens eerder voorgeko men dat daardoor iemand ver wondingen opliep. Het euvel doet zich vooral voor in de zomer maanden. Maanden lang hebben de ouders van de 17-jarige J. W. L. uit Zut- phen elk weekeinde gedacht dat him zoon braaf naar de tweede filmvoorstelling ging, maar dé jongen pleegde sinds oktober vo rig jaar 26 inbraken bij Zutphense kantoren en bedrijven om op zijn 18e8 verjaardag in augustus a.s. een auto te kunnen kopen. Zater dagavond werd hij op heterdaad door de Zutphense politie betrapt bij een inbraak op het industrie terrein in het afgelopen week einde bekende hij de 26 inbraken met diefstal, voornamelijk van geld. Voor de auto had hij al 3144 bij elkaar gestolen. De jeugdige inbreker had al in een luxe auto kunnen rijden als hij begin maart de zevgajjfrwen hor loges had meegenomen die bij een Zutphense horloger voor het grij pen lagen en die ƒ28.0.00 waard waren. Maar omdat hij toen geen kans zag ze te verkopen, liet hi; de buit liggen. GRENSVOLK door Jakob Schopmans 65) Zijn gedachten maalden tel kens in dezelfde cirkel rond, maar uiteindelijk was de gedach te aan de commies Kempen steeds weer een aansporing voor hem alle sentimentaliteit en zelf verwijt van zich af te schudden. Hij had nog een taak. Te zor gen dat Annemarie niet in han den van die eerzuchtige dienst klopper viel, die haar niet waard was. Want tot die conclusie was hij gekomen. Met herwonnen vastberadenheid stapte hij dwars over de hei naar de smokkelhut van Kromme Grades. Daar werd hij reeds door de anderen pge- wacht. Vanuit de keuken walm de een kruidige geur de gelag kamer binnen. Dikke Marie was bezig een stevige hazenpeper voor haar getrouwen klaar te maken van de langoren, die een der smokkelaars die morgen in zijn strikken had aangetroffen. Smokkeldorus moest zich er zo goed en zo kwaad als het ging in schikken op zijn bende te wachten, totdat de vreetpartij beëindigd zou zijn. Hij trok zich somber en zwijgzaam terug in een hoek en rookte een pijp tabak. Van alle kanten drong men aan, dat hij bij zou schuiven aan tafel en het zich goed zou laten smaken, want die Marie verstond de kunst een goede pot te koken, maar hij weigerde kortaf Alleen al de gedachte, dat de dieren ellendig om het leven waren gekomen in de verrader lijke strikken was voldoende om hem alle eetlust te benemen. Zo veel jagershart had hij nog wel overgehouden. Zo nu en dan kwamen de kin deren van Grades en Marie ook eens in de keuken kijken hoe ver het met de toebereidselen van het feestmaal stond. Dan hoorde men dikke Marie luid keels kijven en duurde het meestal niet lang of de hele troep viel struikelend over eikaars benen naar buiten. Maar ze wa ren lastig als vliegen rond de honingpot en wisten zich tel kens weer naar binnen te drin gen. Eindelijk had de oudste succes gehad door bliksemsnel een heel hazenbatsje uit de pot te kapen, waarmee hij triomfan telijk af trok, terwijl de ande ren hem schreeuwend achterna zaten als een troep mussen die elkaar een broodkorst betwisten. In de gelagkamer ging het in middels vrolijk toe. Grades zorg de er wel voor, dat de mannen, alvorens het hazen vlees over de tong te krijgen, eerst danig ge pekeld werden. Als men een flinke borrel gedronken had, smaakte het eten dubbel zo goed, verkondigde hij, en er was nie mand, die hem daarin tegen sprak. Het werd met het oog op de smokkelexpeditie, die voor die nacht nog op het programma stond, de hoogste tijd, dat het eenzijdige jenevergebruik eens vervangen werd door een meer substantiële voeding. Maar daar verscheen dikke Marie, rood en transpirerend over heel haar ge zicht, met een grote kom, die ze midden op tafel plaatste. Een tweede kom met hazenpeper bracht ze nog achterna. Ze deel de borden en vorken uit en toen was de algemene aanval weldra begonnen. Men at haastig en gul zig. Geen woord werd er gespro ken, geheel in beslag genomen als men was door het afkluiven van de botjes en door de begeer te om nog een tweede portie in de wacht te slepen. Met een half oog had men gezien in hoeverre de naaste disgenoten daar aan toe waren. Alleen Koeharre-Jan scheen geen haast te maken, maar die had zich dan ook in een keer van een meer dan dub bele portie voorzien, zodat er menig brok over de rand van z'n bord gevallen was. Hij stond dan ook algemeen bekend als een botte lomperik, met wie men zich niet gaarne op één lijn stelde in aangelegenheden als deze. Het kroost van Grades en Marie schuimde nu rond de tafel, de gasten het eten uit de mond kijkend als jonge honden. „Vort jullie", had Marie al eens gedreigd, maar het baatte niet veel. Piet van de Staay had er pleizier in zo af en toe wat uit te delen en zijn voorbeeld werd door de meesten gevolgd uit overwegingen van fatsoen, al gaven ze vaak niet meer weg dan een botje, dat het afkluiven nau welijks waard was. Sommigen boerden af en toe van welbehagen. Het leven was schoon als men het er van wist ie nemen. Ook de' kastjesventer en muzikant, die Piet van der Staay op de heide tegen was ge komen en door hem naar het feestmaal was meegetroond, at als een schaapshond. Dikke Marie zat achter de toog uit te rusten en overzag met voldoening het slagveld. Ze had meer dorst dan honger nu, maar voor vanavond als de mannen weg waren, had ze nog een lekkere portie voor Grades en haarzelf achter ge houden. Grades ging geregeld rond met de bierkan. Ja, die peper brand de op tong en maag, dat liet zich goed blussen. Koeharre-Jan was al zo ver, dat hij de bovenste knoop van z'n broek, die hem al te zeer om de buik knelde, los maakte, en at toen smakkend verder. De laatste restjes verdwenen van de borden als sneeuw voor de zon, maar geen nood, er Was nog voorraad in de schotels. De muzikant scheen tot z'n ge noegen gegeten te hebben. Hij haalde z'n harmonica voor de dag en begon te spelen. Grades bromde vergenoegd. Zo moest het gaan, zo kwam er stemming. De vreemde gast toon de zich niet alleen bedreven op het instrument, maar hij wist er ook liedjes en dansdeuntjes bij te zingen, hetgeen hem de on verholen bewondering van Marie opleverde. Ze vond, dat hij er knap uit zag met zijn smal ge zicht en donkere haren. Heel wat anders dan Grades, bedacht ze spijtig, die alleen maar kon brommen en op het geld was als de duivel op z'n ziel. (Wordt vervolgd.) De eerste kamer heeft dinsdag middag een voorstel verworpen van de socialistische afgevaardig de, mr. G. van Hall, om de open bare behandeling in de eerste ka mer van de wetsontwerpen tot verhoging van de accijnzen op bier, alcohol en benzine uit te stellen totdat de algemene prijs- stop zal zijn ingetrokken. Zeventien, kamerleden stemden voor het voorstel, 37 toonden zich tegenstander. De voorstanders werden gevormd door de fracties van de P.v.d.A., met uitzondering van kamervoorzitter Muzure', P. S. P. en C.P.N. Dit betekent dat de wetsontwerpen volgende week in de eerste kamer in behandeling zullen worden genomen. De anti-revolutionaire afgevaar digde Algra meende dat deze wetsontwerpen, nu zij in de twee de kamer zijn behandeld, normaal in de eerste kamer aan de orde zullen móeten komen. Het is de taak van de eerste kamer deze wetsontwerpen te beoordelen, zo als ze ér liggen. Een bedenkelijke zaak noemde hij het dat men eventueel de behandeling wilde uitstellen tot dat de prijsstop zal zijn opgeheven. Dat zou een ver lokking voor de regering beteke nen, de prijsstop zo spoedig mo gelijk op te heffen, teneinde deze wetsontwerpen in behandeling te krijgen. Ook de heer De Wilde V.V.D.) voelde weinig voor uit stel van behandeling. Want de kameragenda, zo zei hij, is een materiële zaak van het senioren- Bij de bondsspaarbanken werd in mei 1969 ingelegd 594,8 min, terwijl werd terugbetaald 529,0 min. Dit resulteerde derhalve in 'n spaaroverschot van 65,8 min, wat ruim genoemd mag worden. Weliswaar was het overschot in mei 1968 circa 11 min hoger, maar deze maand &as dan ook de beste van het gehele jaar 1968. Bo vendien waren de overschotten in de maanden januari tot en met april van dit jaar reeds f 62 min hoger dan in de overeenkomstig^ periode van 1968, zodat een kleine relatieve achteruitgang niet ver wonderlijk is. convent, en betekent dat de frac tievoorzitters met de orde ak koord gaan. Bij afwijking moet er iets aan de hand zijn. Een ernsti ger verstoring van de materiële orde in de eerste kamer kon hij niet op prijs stellen. Bovendien heeft de prijsstop naar zijn me ning niets met belastingen uit staande. De K.V.P.-er Thurlings, mede sprekend namens de C.H.U.-frac tie, noemde het voorstel een po ging tot amendering van de wets ontwerpen. De heer De Niet (P. v.d.A.), verdedigde het voorstel door te zeggen, dat hierdoor de regeringspartijen in de eerste ka mer gelegenheid krijgen duidelijk te maken dat het hun ernst is met de algemene prijsstop. Maar dit is evenmin als bij de regering, het geval. De regering vindt het nor maal dat de accijnsverhogingen worden doorberekend. De libe rale senator Van Riel, sprak van ontwrichtende werking op de agenda. Als het er om gaat ernst te tonen, kan dit het beste gebeu ren door over een bepaald wets ontwerp te stemmen. Ruim 24 uur heeft de 18-jarige Italiaanse speerwerper Santama- ria Salvatore in doodsangst be kneld gezeten in de .pikdonkere tunnel bij Messina op Sicilië, waarin zondag twee treinen oo elkaar reden. Toen men er ten slotte in slaagde hem te bevrij den uit de hoop verwrongen ijzer en staal, verloor hij het bewust zijn. Hij stierf kort daarna zon der bij kennis te zijn gekomen. De atleet, die van Palermo kwam, waar hij had deelgeno men aan een atletiekwedstrijd, is het zevende slachtoffer dat bij het ongeluk om het leven kwam. Drie bemanningsleden van de beide treinen worden nog steeds vermist. Vermoedelijk zijn ook zij omgekomen. De politie zoekt de chefs van de beide stations die aan elke kant van de tunnel liggen. De twee mannen, die ken nelijk het veilig signaal hebben gegeven voor de twee treinen, zijn na het ongeluk verdwenen. ■■v

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2