Kiesinger tegen erkenning van Oost-Duitsland Communistische top conferentie geëindigd Herv. synode bezorgd over West-lrian Buit van 120 mille bij overval op grenskantoor Eindhoven Officiële einduitslag van de Franse presidents verkiezing de efteling NA DE FRANSE PRESIDENTS VERKIEZING VERLAGING BENZINEPRIJS Socialistische internationale bepleit ontspanning in oost-west verhoudingen PRINSES MARGRIET IN VERWACHTING VOORGEBAK SMIDT'S KOCK HET WEER WOENSDAG 18 JUNI 1969 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J, van de Sande, Temeuzen Biafra meldt herovering oliecentrum Treinongeluk in Bulgarije Oostduitse grenswachten schieten man neer Banketbakkerij Rector-magnificus van universiteit in Nijmegen verzoekt ontslag Weerbericht Hoogwater Ton- en Maanstanden Ffaakeftag bij abonnementTERNEUZEN Directeur-HoofdredacteurP. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adresSmidswa! Telefoon: (01150)—>2073. Gironummer: 38130 Abonnementsprijs f 8,—. per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 s.i.w. DE VRIJE ZEEUW 25e Jaargang No. 6006 Advertentieprijsper mm 16 cent; minima® per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, VermeldingBrieven onder nummer, of Adm bureau van dit Mad 50 cent verhoging. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummM tot 10 uur voormiddag. Inzending advertenties uiterlijk tot nan. 2 uur. Bondskanselier Kiesinger van West-Duiitsiand heeft z'°h giste ren uitgesproken tegen een vol kenrechtelijke erkenning van O.-- Duitsland en voor een politiek van verstandhouding, openheid en geweldloosheid. In de jaarlijkse regeringsbood- schap. afgelegd, bij de herdenking van de opstand in Oost-Berlijn op "17 juni 1953, onderstreepte Kie singer ten overstaan van de vol tallige bondsdag dat hij bereid is met de „machthebbers van het andere deel van Duitsland" te praten over praktische maatrege len die de scheiding minder diep maken. In zijn rede, die met veel bijval werd aangehoord, bekrachtigde de kanselier het jongste rege ringsbesluit om de erkenning van de D.D.R. door andere landen als een onvriendelijke daad te blij ven beschouwen en in voorko mende gevallen een passend po litiek antwoord te geven. Kissin ger stelde met nadruk dat zijn re gering zich ook in de toekomst zou onthouden van inmenging in binnenlandse aangelegenheden van andere volken, maar dat ze verder zou streven naar een blij vende verbetering" in de betrek kingen met Oosteuropese landen. De winnaar van de Franse presi dentsverkiezing, Georges Pompi dou, heeft volgens de maandag door bet ministerie van binnenlandse zaken bekendgemaakte einduitslag 58.2 procent van de stemmen ge kregen. Het aantal thuisblijvers was ongewoon groot: 31.14 pro- cert. (De machtige communistische partij had stemonthouding bepleit). Daarnaast bracht nog 4.42 procent een ongeldige of blanco stem uit. Naar aanleiding van de verkie zing van Georges Pompidou tot president van Frankrijk zei de bondskanselier: „Wij zijn bereid samen met de regering van Pom pidou de ook voor Europa zo be langrijke Frans-Duitse betrekkin gen verder uit te bouwen". Sprekende over de E.E.G. zei Kiesinger dat Duitsland altijd ge streefd heeft naar toelating van Engeland tot de gemeenschap „maar wij hebben nooit geduld dat het conflict over de toelating van andere landen de gemeen schap in gevaar brengt of te gron de richt". Ten aanzien van de binnen landse politiek van zijn land waarschuwde Kiesinger voor op komende krachten die zich prin cipieel tegen de maatschappelijke en staatkundige structuur van de bondsrepubliek opstellen. attracties voor 6611 toegangsJJMJS in kaatsheuvel De volledige uitslag luidt: Stemgerechtigd: uitgebrachte stemmen: onthoudingen: geldige stemmen: blanco of ongeldig: voor Pompidou: voor Poher: 29.488.640 20.307.013 9.181.627 (31.14 pet.) 19.003.096 (64.44 pet.) 1.303.917 (4.42 pet.) 11.060.181 (58.20 pet.) 7.942.915 (41.80 pet.) De Franse nationale vergade ring komt volgende week dinsdag voor de eerste maal bijeen onder president George Pompidou, zo is dinsdagochtend in Parijs bekend gemaakt. In principe duurt de vergadering tot 27 juni. maar zij kan worden verlengd tot 3 of 4 juli. Een van de eerste agandapun- ten is de inaugurele rede van de nieuwe minister-president, naar verwachting de huidige voorzitter van de nationale vergadering, Jacques Chaban-Delmas. Pompi dou zal vrijdag na de officiële overdracht van 't presidentschap de nieuwe premier benoemen. Wanneer Chaban-Delmas inder daad premier wordt, zal de eerste vice-voorzitter van de nationale vergadering, Achille Peretti, diens plaats als voorzitter inne men. Voorts is gisteren in Parijs of ficieel bekend gemaakt dat de Franse regering een vijfkamerwo- ning aan de Avenue de Brereuil 37 beschikbaar heeft gesteld aan generaal De Gaulle en diens staf. Deze woning ligt niet ver van de algemene vergadering. Leden van het ministerie van financiën die dit bekend maakten, zeiden dat de regering volgens traditie de accomodatie in Pareig voor oud-presidenten verzorgt. Verwacht wordt dat generaal De GaulLe donderdag van zijn va kantie in Ierland in Parijs zal te rugkeren. Hij krijgt een maande lijks pensioen van ongeveer 6000 frank 4.500) en nog eens 6000 frank per maand als lid van de constitutionele (raad. In verband met de marktsitua tie zullen de oliemaatschappijen met ingang van vandaag de prij zen van super- en normale benzi ne over het gehele land verlagen met één cent per liter. Dit is gis teren in Rotterdam bekend ge worden. Bovendien is de indus trie en de handel in aardoliepro- dukten, in overleg met het minis terie van economische zaken; overeengekomen met ingang van dezelfde datum de zone-verschil len van autobenzine terug te brengen van 1 cent per liter tot een halve cent per liter. De nieuwe prijsmaatregelen ko men er op neer, dat met ingang van 18 juni de prijzen als volgt zullen worden verlaagd: Zone I één cent per liter; zone II anderhalve ct per liter; zone Ut twee cent per liter. Dr. Willem Aantjes, hoofd van de Nederlandse parlementaire delegatie die een bezoek bracht aan Tjecho-Slowakije, werd ont vangen doen- president Svoboda. Biafra zegt de olie- en gasvel- den van Owazza in het stroomge bied van de Imo te hebben her overd. De strijd cm 't oliecentrum heeft volgens een Biafraans com muniqué tien dagen geduurd. De federale troepen hadden bij hun aftocht twee opslagtanks in brand gestoken, maar de branden wa ren inmiddels geblust. Er was geen Europees personeel aange troffen. Owazza ligt vlak ten noorden van Port Hareourt, dat in federale handen is. De ministers van buitenlandse zaken van de Westduitse bonds republiek en Italië, Willy Brandt en Pietro Nenni, hebben maandag bij de opening van het elfde con gres van de socialistische inter nationale in Eastbourne (Enge land) aangedrongen op voortzet ting van de pogingen tot 'ont spanning in de oost-west-verhou dingen te komen ondanks recen te gebeurtenissen als de inval in Tsjecho-Slowakije van het War- schau-pact. De ministers pleitten voorts voor nieuwe inspanningen om de Europese integratie te be spoedigen. Minister Brandt zei dat het wel licht irreëel zou zijn nu druk uit te oefenen om tot een Europese veiligheidsconferéntie te komen, maar hij uitte ziqh hoopvol over de mogelijkheden van 'n dialoog tussen zijn land en Polen. Zou het ooit tot een Europese veiligheids- conferentie komen dan zouden daar, volgens hem, Canada en de Verenigde Staten aan moeten deelnemen. Minister Nenni pleitte voor nieuwe inspanning voor de Euro pese eenwording. Hij werd toege juicht toen hij herinnerde aan de noodzaak om dictaturen in West- Europa te bestrijden, waarbij hij Griekenland met name noemde. Onderhandelingen over toetre ding van het Verenigd Konink rijk, Denemarken, Noorwegen en Ierland tot de E.E.G. zouden snel moeten beginnen. Aan de conferentie van de socia listische internationale nemen af vaardigingen uit ongeveer 35 lan den deel. De conferentie duurt 5 dagen. Het Zuidslavische persbureau Tanjoeg meldt uit de hoofdstad van Bulgarije, Sofia, dat acht mensen om het leven zijn geko men en tien gewond bij een bot sing tussen een reizigerstrein en een rangerende trein op het sta tion van Karnobat, in het oos ten van Bulgarije. Dinsdagmiddag om vijf minu ten over twee hebben twee man nen, van zuidelijk type, een roof overval gepleegd op het grens wisselkantoor, gevestigd in het stationsgebouw te Eindhoven, en daar een bedrag van 120.000 gul den aan Nederlandse en buiten landse valuta buitgemaakt. Op dat tijdstip drong het, ge wapende, tweetal, dat met een auto met Belgisch nummer, was komen voorrijden, het lokaal van het wisselkantoor binnen en eiste, onder bedreiging met revolvers, in een mengelmoes van gebroken Spaans en Ita liaans al het aanwezige geld op. De vijf man personeel, die in hét kantoor aanwezig waren, en de enige aanwezige cliënt wer den gewaarschuwd zich niet te verzetten, daar anders ongeluk ken zouden gebeuren. Een van het tweetal sprong vervolgens over een hekje, dat het voor de cliënten bestemde deel van het lokaal scheidt van de kantoorruimte, en maakte zich vervolgens meester van de in houd van de kluis en van een loket, waarin ook geld gereed lag. In verband met de vakan tietij d, was het aanwezige be drag uiteraard niet gering. Het gehele geval sneelde zich tussen drie en vijf minuten af. De daders verdwenen daarop snel met hun wagen. De politie werd onmiddellijk gealarmeerd via het in het kantoor aanwe zige alarmsysteem. Het mengelmoesje waarvan de overvallers zich bedienden, was, afgezien uiteraard van de drei gende wapens, voor de cehf van het kantoor voldoende om te be grijpen wat zij wilden. Ziin lang durige werkzaamheid bij het grenswisselkantoor had hem vol doende kennis van de Italiaan se en Spaanse talen opgeleverd om de overvallers te kunnen ver staan. De conferentie van 75 commu nistische partijen is in Moskou dinsdagochtend om elf uur pl. tijd (acht uur Ned. tijd) beëindigd. De vergadering was op 5 juni begon nen. In het slotcommuniqué wordt gezegd dat „de conferentie een hoofddocument" over de strijd te gen het imperialisme en de een heid van de communistische we reldbeweging en de anti-imperia listische krachten heeft aange nomen. „De Australische, Italiaan se en de partijen uit Reunion en San Marino hebben zich akkoord verklaard met de versterking van de eenheid; maar hebben 't hoofd stuk over het doel van de anti- imperialistische strijd niet aange nomen. De Dominicaanse partij heeft het document niet onder tekend". Uit het communiqué en uit ge gevens die welingelichte commu nisten hebben verstrekt blijkt dat 9 partijen het document niet of gedeeltelijk hebben ondertekend. Het'ziin boven de reeds genoemde nog de twee delegaties aie als waarnemers aanwezig waren, de Zweedse en de Cubaanse, en die vin Engeland en Noorwegen, die- van hun centrale comité's opdracht hadden gekregen niet te onder tekenen (officieus). Ook Roemenië zou het document hebben ondertekend, met enig voorbehoud. De Chinese communistische par tij zal een aidruk ontvangen van alle officiële teksten van de con ferentie die zullen worden gezon den aan de dertien communistische partijen dis net aan de werkzaam heden hebben deelgenomen. Het communiqué noemt deze werk zaamheden „een groot succes voor de internationale communistische beweging" en zegt dat zij in een sfeer van openheid en solidariteit zijn verlopen Op de voorlaatste dag hadden de deelnemers „eenstemmig" een oproep aan de mensheid aange- genomen waarin gevraagd wordt voor de vrede te strijden. Een we reldconflict zou de dood van hon derden miljoenen mensen beteke- Oostduitse grenswachten heb ben maandagavond aan de grens tussen het Westberlijnse district Lichtervelde en Oost-Duitsland een onbekende man neergescho ten. Volgens ooggetuigen werden ongeveer 20 machinepistoolscho ten op hem afgevuurd. Het ge wonde slachtoffer werd daarop weggehaald. Namens H.K.H. prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollenhove deelt de rijksvoorlichtingsdienst mede, dat prinses Margriet in ver wachting is. Gerekend wordt dat de bevalling rond de jaarwisse ling zal plaatsvinden. In overleg met prof. Plate en haar huisarts heeft de prinses prof. Mastboom te Nijmegen als specialist aangezocht. is het adres Nieuwedïepstraat 1 Temeuzen nea en de schatten van de wereld cultuur vernietigen, zegt deze op roep. Na het sluiten van de conferen tie begaven de afgevaardigden zich naar 't mausoleum van 'Lenin op het Rode Plein in Moskou, om daar een krans neer te leggen. Dinsdag avond werd in het Kremlin een slotreceptie gegeven. De conferentie heeft eveneens 'n voorstel tot het bijeenroepen van een anti-imperialistisch congres aangenomen, waarvoor alle linkse partijen en stromingen in de we reld worden uitgenodigd. Voor de voorbereiding van de politieke agenda van dit congres is een commissie van 13 leden gevormd. Een streefdatum is niet gegeven. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4355 TERNEÜZEN In de hervormde synode is ernstige bezorgdheid geuit over de ontwikkelingen in West-lrian. De algemene secretaris van de hervormde zending, dr. G. P. Lo cher, stelde dat de kwestie West- lrian volledig in een impasse ver keert, doordat op geen enkele wij ze een concreet alternatief kan worden gegeven naast de keuze van West-lrian om een deel van Indonesië te zijn. Overleg tussen de Indonesische kerken en de hervormde kerk is gaande, aldus dr. Locher.' De ver enigde naties doen wat zij kun nen, maar het punt 'blijft dat er geen alternatief is voor het Pa- ipoeavolk. Naast de fouten die Indonesië maakt, ligt er ook een andere sohuld. Die schuldigen zijn Indo nesië en Nederland, die van I960 tot 1962 met elkaar streden om dit deel van de wereld, aldus dr. Lo cher. Met nadruk stemde de synode in met die passages over West-lrian in het zendingsverslag. waarin wordt gesteld „dat voor alle moei lijkheden van de laatste jaren in dit gebied ons land mede verant woordelijk is, doordat Nederland de bepaling over vrije keuze voor het Papoeavolk in het toenmalige Nieuw-Guinea-akkoord eiste. In donesië, dat in zijn bestuur over dit gebied faalde, is eveneens schuldig aan wat sedqrt 1963 ge beurde", aldus de hervormde zen ding. Prof. dr. K. Strijd noemde de kwestie West-lrian een tragedie. De Indonesische terreur mag niet worden verzwegen. Op voorstel van prof. Strijd stelde de synode zich eveneens achter een artikel van dr. Locher in „Hervormd Ne derland", waarin de hoop wordt 'uitgesproken dat Nederland zal ingaan op het verzoek van de In donesische regering om aan de op bouw van West-lrian een royale bijdrage te geven. „Het zal een bijdrage worden waarvoor we niets terug krijgen. Daarom zul len zeker allerlei krachten zich tegen die verstrekking verzetten. Aan bun aandrang zullen wij niet mogen toegeven. De Irianezen hebben recht op onze bijdrage", aldus het standpunt van de secre taris van de hervormde zending, dat de synode in haar vergadering tot het bare heeft gemaakt. Met 29 stemmen voor en 15 stemmen tegen verklaarde de sy node zich akkoord met de strek king van twee adviezen over het in gebruik afstaan van hervorm de kerkruimten v-oor gebedsdien sten van Islamitische gastarbei ders. De twee adviezen waren af komstig van de raad voor de zen ding en van Re raad van de zaken van kerk en theologie. Onder meer werd onderstreept dat het een vorm van gastvrijheid is om gebouwen die op zichzelf niet heilig zijn, af te staan voor een gebedsdienst van buitenlandse De rectoT-magnificus van de katholieke universiteit te Nijme gen, prof. dr. S. F. L. baron van Wijnbergen, heeft naar aanlei ding van resoluties die maan dagavond zijn aangenomen door de senaatsleden van de katho lieke universiteit, een brief ge schreven aan het college van curatoren van deze universiteit. Deze brief luidt als volgt: Edelgrootachtbare heren, De senaat heeft in zijn verga dering van maandagavond ern stige kritiek geuit op mijn beleid als rector-magnificus en hij heeft zich tevens beraden over het in de toekomst te voeren beleid. Hoewel de verwijten als zou ik senaatsbesluiten niet hebben uit gevoerd of tegen senaatsbeslui ten zijn ingegaan, elke gegrond heid missen, zijn de „richtlijnen" die. de senaat voor het toekom stige beleid heeft uitgestippeld van dien aard, dat ik dit beleid noch kan voorbereiden, noch kan uitvoeren. Ik zie mij daarom genoodzaakt uw college te verzoeken mij op zo kort mogelijke termijn ont slag' te verlenen als rector-mag nificus. Onbestendig en koeler Het weer in het westelijk deel van Europa komt geleidelijk meer onder invloed van een depressie bij Ierland, nadat maandag op dinsdag een koufront ervan over ons land naar het noorden weg trok, is met zuidwestelijke win den koeler® oceaanlucht aange voerd waarin het dinsdag niet warmer werd dan 20 a 21 graden. Deze temperaturen kwamen ook voor in Frankrijk en Duitsland, terwijl in de warme lucht vóór bet front, n.l. in Skandinavië, Oost-Europa en Zuid-Europa temperaturen boven de 25 gra den voorkwamen. Vandaag zal bet weeir in ons land nog meer onder invloed staan van de de pressie bij Ierland. Deze trekt namelijk langzaam in noordooste lijke richting verder waarbij een bijbehorend iregengebied over ons land naar het noordoosten mee trekt. Nadat deze regenzone is ge passeerd, wordt oceanische lucht aangevoerd waarin een wisselen de bewolking voorkomt, waaruit plaatselijk nog een bui kan vallen. De middagtemperaturen zullen in het algemeen niet hoger komen dan 17 tot 20 graden. medegedeeld door het K.N.M.L, geldig tot hedenavond Koel en onbestendig Aanvankelijk nog zwaar be wolkt met regen, maar geleidelijk ook enkele opklaringen. Later op de dag hier en daar een bui. Mati ge tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest en in het algemeen iets lagere middagtemperaturen en zuidwest en in hte algemeen! dan dinsdag. WOENSDAG 18 JUNI Cadzand Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.25 3.50 4.26 5.05 5.09 n.rn, 3.40 4.11 4.47 5.21 i 5.31 DONDERDAG 19 JUNI v.m. n.rn. Cadzand 4,05 4.23 Breskens 4.30 4.50 Terneuzen 5.06 5.26 Hansweert 5.45 6.05 Walsoorden ïi.49 6.0# ZON MAAN op onder op otidN Juni 18 04.19 21.03 07.06 '23,10 19 04.19 21.03 03.20 20 04.19 21.03 09.35' 00.01 21 04.19 21.03 10.49 00.11 floü 22 04,19 21,04 12.03 m

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1