Lonen zijn de laatste twee jaar achtergebleven Hoe laat horloge de volledige koHektie! GEORGES POMPIDOU van leraar via bankier lot politicus Minister Roolvink in „Ruim Zicht" Volgend jaar moet welvaart werknemers kunnen verbeteren Sowjet-Unie wil oceanen beheersen PROTESTVERGADERING VAN BELGISCHE EN NEDERLANDSE DECLARANTEN IN TILBURG 4.500 werknemers zonder werk als douanecontrole komt te vervallen CHAOS TE VERWACHTEN AAN GRENZEN VAN DENELUX Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 16/dinsdag 17 juni 1969 Economie gezond Offers „Nieuw China": Vooraanstaand nrtau-mau-lid vermoord Verantwoord Hevige onweders in West-Duitsland Forse prijsstijgingen Felle taal NEGEN DODEN BIJ VLIEGTUIG ONGELUK Groot politicus. Achter de schermen Geliefd In de laatste twee jaar zijn de lonen bij de ontwikkeling van de overige inkomens achtergebleven. Voor 1970 is het mogelijk een rede lijke reële welvaartsverbetering voor de werknemers te verwezen lijken met een lager percentage loon- en prijsstijgingen dan in dat jaar. Minister Roolvink is van mening, dat in de laatste jaren onvol doende kostenbesparingen in het bedrijfsleven via prijsdalingen aan de consumenten zijn doorgegeven. Er zouden, naar zijn mening, daar waar mogelijk is, prijsdalingen tot stand moeten komen. Wat dit be treft zullen, aldus de bewindsman, ook de ondernemers hun mede werking aan de bestrijding van de inflatie moeten geven. Dit verklaart de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Rool vink, in een vraaggesprek met „Ruim Zicht", het orgaan van het N.K.V. De economie in ons landi noemt minister Roolvink gezond en er is geen reden tot somberheid en zwartgalligheid, maar wel voor be heersing. De inflatie, aldus de minister, is te groot en het is te hopen, dat overheid, werkgevers en werkne mers er samen in zullen slagen een v/ezenlijke bijdrage aan de inflatie- bestrijding te geven. Minister Roolvink gelooft in het .■overleg, in het constructieve ge sprek tussen overheid, werkgevers en werknemers, die het samen zul len moeten doen. Anders is er, vol gens hem, geen oplossing. Voor 1970 zullen alle drie der partijen offers moeten brengen. Het kabinet is, aldus minister Roolvink, tot drie offers bereid, De bewindsman zegt geen pessi- De revisionistenkliek van Mos kou stelt alles in het werk om haar heerschappii over de zeeën te vestigen. Deze expansie richt zich zowel naar het oosten de Japanse Zee en de Stille Oceaan als het westen de Middel landse Zee, de Rode Zee en de Indische Oceaan. Dit schrijft het persbureau Nieuw-Chine in een lang artikel over de „expansie plannen" van de Sowjet-Unie. De „afvalligen van hot Krem lin" wordt onder meer verweten samen te spannen met de „Ja panse reactionairen" die als tegenprestatie voor Sow jet-leve ranties van olie, koper en strate gische goederen technische hulp geven bij de aanleg "an havens en bases die „daarmee de agris- sieve oogmerken van Moskou vergemakkelijken". Na „de belangrijke militaire hulp aan Indonesië" te hebben vermeld schrijft de commenta tor dat.de Rusen bezig zijn hun betrekkingen met het „schim, menbewind" van Maleisië uit te breiden om de doortocht van Sowjetsohepen door de Straat van Malakka te vergemakkelij ken. „Sedert een jaar hebben meer dan 400 Sowjetschepen aangelegd in Singapore." India zou in de Sow jet-expan sieplannen een rol van de eerste orde spelen. In februari vorig jaar hebben de Sowjet-Unie en India een geheim verdrag gete kend, op grond waarvan de Sow- jet-regering India oorlogssche pen beloofde in ruil voor 't recht een aantal marinebases te ge bruiken. Om hun activiteit te verhullen camoufleren de Sow- jet-revisionisten hun spionage- schepen als vissersvaartuigen en schepen voor oceaanonderzoek, aldus Nieuw-China. Clarence Smith, eer vooraan staand lid van de Amerikaanse mau-mau-beweging, is in 'n huis in de Newyorkse negerwijk Har lem doodgeschoten. Over de da- der(s) is niets bekend. Nadat vorige week zaterdag een aanslag was gepleegd op Charles Kenyatta, is deze moord de tweede aanslag in een week tijd op leidende figuren van de mau-mau-beweging. Kenyatta, die eens de lijfwacht was van de leider van de zwarte moslims, Malcolm X, werd beschoten ter wijl hij in een stilstaande wagen zat. Hij is thans in een zieken huis herstellende van ernstige verwondingen. De Newyorkse politie onder zoekt of de beide aanslagen iets met elkaar te maken hebben. Zowel Kenyatta als Smith had den 37X als mau-mau-naam. mist te zijn en vertrouwt, dat ook werkgevers en werknemers tot offers bereid zijn. Koste wat kost moeten de prijzen minder stijgen, zo zegt minister Roolvink, die voorts meent dat men als verstan dige mensen gezamenlijk een op lossing moet zoeken, juist in het belang van de mensen met kleine inkomens. De bewindsman vindt dat het mogelijk moet zijn ook in 1970 een vrij loonbeleid te voeren. Dat kan volgens hem alleen, als partijen zich beheerst opstellen. Een terug gaan naar de geleide loonpolitiek brengt, volgens hem, geen enkele oplossing, omdat ook daaraan be zwaren kleven. Minister Roolvink vindt, dat de loonontwikkeling dit jaar verant woord is geweest, vooral gezien de sterke prijsstijgingen en het achterblijven van de lonen in 1967 en 1968. In die jaren hadden de prijzen moeten dalen. Zijn incidentele bezwaren tegen onderdelen van afgesloten c.a.o.'s schrijft de bewindsman toe aan zijn voorzichtige instelling. We moeten, zo zegt hij, nu niet te veel beslag leggen op de economische ruimte in 1970. Er staat thans een vrij groot aantal c.a.o.'s in de ijskast te wachten op nadere beoordeling, daarbij zijn twintig kleine c.a.o.'s. Eind mei waren de contracten voor 1,8 miljoen werknemers ge- Zware onweders, in het bijzon der in het zuiden en zuid-westen van West-Duitsland, hebben in het weekeinde het zwemgenoe- gen van velen die de zwemba den of meren opzochten, ver gald. Door blikseminslag is voor miljoenen schade aangericht. In een zwembad in Bad Mün- der (Neder-Saksen) werd een 45-jarige vrouw voor de ogen van haar drie kinderen door de bliksem gedood. In Oost-Duitsland zijn volgens het Oostduitse persbureau ADN in het district Heiligenstadt hui zen en straten door zwaar on weer beschadigd. Twee mensen werden gewond. Brandweer, mi litairen en vrijwilligers zijn be zig aan opruimingswerken. passeerd met een gemiddelde loonsverbetering van 7,7 procent. In totaal komen de loonkostenstij gingen gemiddeld op 9,5 procent. Vooral de laatste weken, aldus minister Roolvink, wordt in de contracten duidelijk rekening ge houden met de forse prijsstijgin gen. Er komen loonstijgingen voor van 8 procent, maar ook van 12 en 13 procent. In enkele gevallen moest een c.a.o. onverbindend worden ver klaard. In andere gevallen werd tegen bepaalde onderdelen zo als arbeidstijdverkorting be zwaar gemaakt. Maar aan partijen is dan bijvoorbeeld wel de mede deling gedaan, dat tegen het in- betering of winstdeling in de be voeren van spaarloon, pensioenver- trokken c.a.o. geen bezwaar zou worden gemaakt. In het algemeen is de bewinds man tevreden over de wijze waar op de vrije loonpolitiek tot nog toe heeft gewerkt. De gespannen arbeidsmarkt maakt het vrije loon beleid er niet gemakkelijker op, al dus minister Roolvink in een vraaggesprek met „Ruim Zicht". Enige honderden Belgische en Nederlandse declaranten (particuliere werknemers van douane-expediteurs) hebben zaterdagavond in Tilburg in een vergadering besloten een brief te sturen naar de ministers en staatssecretarissen van financiën en economische zaken, de ministers van buitenlandse zaken en sociale zaken en naar de staatssecretaris van verkeer en waterstaat. Dit omdat per 1 november 1970 ca. 4.500 Ideclaranten zonder werk komen als aan de grenzen van de Benelux de douanecontrole komt te vervallen. De zaterdagavond vergaderende declaranten zeggen in de brief aan de bewindslieden dat hun groeps belang moet wijken voor 't ideaal van een internationale samenwer king. Ze zeggen daar begrip voor te hebben. Ze wijzen er echter op dat de invoering van de belasting toegevoegde waarde in combinatie met bepaalde faciliteiten op het ge bied van de omzetbelasting, fraude mogelijkheden zal scheppen. Ze bieden de bewindslieden aan een lijst te geven waarop minstens acht fraudemethoden zijn uitge werkt als de grensformaliteiten zijn vervallen, In de zeer uitvoe rige ópën brief voeren zij argu menten aan die pleiten tegen het laten vallen van de grenscontrole onder de huidige bepalingen. Ook stellen zij dat vele declaranten 'vóór 1 november '70 andere func ties zullen aanvaarden. De inkla ring van goederen zal dan in de war lopen. Reeds nu is het tekort aan declaranten oorzaak van enor me vertragingen aan de Belgisch- Nederlandse grens. Die vertragin gen zullen uitgroeien tot 'n chaos, zo stellen zij. Men kan immers van particuliere werknemers niet ver wachten dat ze rustig hun werk blijven doen totdat ze afgedankt worden. De voorzitter van het werkcomi té, de heer C. Verschueren, keerde zich fel tegen de, zoals hij het noemde „politieke beslissing van eind april", waardoor de „over lijdensdatum" van duizenden be kend is gemaakt. Wij bestaan niet voor de instanties. Wij zijn maar werknemers in een vrij beroep. Er is voor ons geen wachtgeldrege ling, hoewel wij geen oproerkraai ers zijn en willen meewerken aan liberalisatie, harmonisatie en inte- gratie. Maar dit niet ten koste van onze ondergang. De ministers moeten de consequenties aanvaar den van hun besluit en maatrege len uitwerken om duizenden hard werkende mensen, die hun werk kring zien verdwijnen door een re geringsbeslissing, een bestaan te garanderen dat hun bestaansniveau niet aantast Wij willen een doel matige oplossing voor onze pro- 1 ïemen, zo zei hij. Nog enkele andere sprekers ge bruikten eveneens felle taal, die door de honderden in de zaal her haaldelijk met applaus werd on derstreept. De hoofdinspecteur directeur van de arbeidsvoorzie ning in Brabant, ir. A. de Wildt, gaf voorts een uiteenzetting over de mogelijkheden van omscholing en herplaatsing. PRISMA edelstaal herenhorloge, automatisch t datum, waterdicht 149.- (automatische herenhorloges reeds vanaf 125.-) PR!SMAV gouden herenhorloge, extra plat, onyx cijfertekens 235. (gouden herenhorloges reeds vanaf 195.-). PRISMA^ edelstaal duikerhorloge, chronograph, tachometer 245.' chronograph modellen reeds vanaf 189.-) Alle Prisma horloges lncabloc Shockproof Voor de ogen van duizenden badgasten zijn zaterdag boven Long Island twee töeristenvlieg- tuigen met elkaar in. botsing ge komen. Neigen personen werden daarbij gedood. Na de botsing maakten de beide toestellen een spectaculaire duik in de Atlanti sche oceaan, ongeveer 600 meter uit de kust. GRENSVOLK door lakob Schopmans 64) Krone-Krane, witte zwane. Wie wil mee naar Engeland [varen? Engeland is gesloten, De sleutel is gebroken, Er is geen ene smid in het land, Die de sleutel maken kan. Kruip door, kruip door, De laatste zullen we vangen. Steeds wanneer in de herfst de kraanvogels hoog in de lucht hun afscheidsgroet riepen op hun reis naar het zonnige Zuiden zon gen de kinderen dit liedje. Het schorre „kraah, kraah, kraah" aan de hemel was een maanroep tot de boenen om hun akkers leeg te halen voor de win ter zou invallen. Er hingen blau wige nevels laag over de weiden. Hier en daar brandde er een vuurtje van aardappelstro, met een kolom van omhoog kringe lende rook erboven, alsof de vader van alle mensen, Adam, er een brandoffer had gebracht. Steeds vroeger in de namiddag kroop de zon in de zak, zoals de boer het noemde, als zij schuil ging in wolkenbank aan de kim. Nu moest er regen komen vol gens de van oudsher overgele verde wijsheden, die de boeren over het weer kenden. Maar de regel ging niet altijd op. Er kwam deze keer geen regen. De herfst spon zijn draden van boom tot boom, over de strui ken en' zelfs over de graspollen langs1 'de wegen, en de dauw weerkaatste duizendvoudig de zonnestralen, die er op vielen. Sedert jaren had men niet zo'n mooie lange zomer gekend. Zo vond Smelen-Ties tijd ge noeg om het blanke ploegzwaard diepe voren in de grond te doen trekken, welke gereed moest worden gemaakt voor het win terkoren. Ties was er een, die de zwijgzaamheid van z'n paard maar moeilijk kon verdragen, en het was hem een tweede natuur geworden om tijdens de arbeid krachtig te sakeren en te vloe ken. Dat bevrijdde hem, gelijk het ophoeren van een wind, die op de maag ligt, iemand zo kan verlichten. „De duivel hale je met je luie mieter", klonk het over de vredige akker, toen de trouwe knol niet terstond scheen te be grijpen dat aan het eind van een voor, steeds weer het begin van een nieuwe komt. „Ho, ho, Ties, kalm aan wat, man. A-ls de duivel nu eens wer kelijk kwam, wat zou je dan be ginnen?"; Verbluft keek de Smelen-boer om, maar hij was niet op zijn mondje gevallen en het antwoord had hij dan ook al spoedig ge reed. „Dan zou ik hem wel krijgen, meneer pastoor!" zei Ties, terwijl hij z'n pet achterover schoof om zich met de mou het zweet van het voorhoofd te kunnen wiS' sen. De parochie-herder lachte en begon toen zijn gedachten over paarden te ontvouwen. Dat het zulke trouwe en verstandige die ren waren, zo edel van voorko men en flink in het werk, en dat het niet aan ging om ziin paard met grove vloekwoorden te be ledigen. Ties grijnsde schaapachtig. „Al lemaal waar, meneer pastoor," zei hij, „maar als ze het in had den, dan konden ze toch maar lelijk dwars zijn." De pastoor begon maar over een ander thema, en nadat ze enige tijd gesproken hadden over het herfstwerk en over de vraag of er al dan niet een strenge winter in aantocht zou zijn, stapte de zielzorger weer op z'n fiets. Hij was nog geen twintig meter ver of hij hoorde hoe Ties als een onverbeterlijk zondaar weer in z'n gewoonte herviel. „Harhu, hot, verrekkeling. Deksels-nog- aan-toe'-. Rondom de geploegde akkers stonden de bossen hun veelkleu rig herfstkleed te verslijten en het zou niet lang meer duren of ze zouden naakt en kaal als bedelaars staan. Daarachter strekte de heide zich uit, vaalbruin na het won der van een zeldzaam overda dige bloei. De laatste bloemkelk jes vielen van de struiken tus sen het mos, waarin hier en daar paddestoelen omhöog schoten. Ongezien van mensenogen vol trok zich overal in het groot en in het klein het grote jaar lijkse sterven aan de natuur. On gezien? Neen, niet helemaal. Smokkeldorus zwierf rond de bossen en over de velden om de biezondere sfeer van deze stille herfstdag te proeven. Bij de stemming, waarin hij ver keerde, stond zijn hart geheel open voor de weemoed, die over het landschap lag. Hij voelde zich nutteloos en uitgeleefd, zoals het stro, dat men verbrandde op de akker. Het silhouet van de Waldker- ker toren aan de avondlijke hemel deed hem herinneren aan vroegere dagen, toen hij hier met heel andere gedachten had gestaan en toen hij zo wel had kunnen knielen en danken van geluk. En nu? Was er iets waarvoor hü dankbaar kon zijn? Was ooit iemand anders door zoveel be proevingen getroffen als hij? En mocht die ene wens, die hij nog koesterde, ongestoord en vredig te kunnen leven in de nabijheid van zijn kind, ook al niet in ver vulling gaan? Hij vroeg zich af, waartoe het leven hem eigenlijk nog diende. Het zou voor iedereen beter zijn als hij als een zwerver, als een ellendige hond, omkwam langs de weg. Zijn leven was toch ver knoeid, verknoeid door zijn wan trouwen ten opzichte van de vrouw, wier trouw hü in twij fel had durven trekken. (Wordt vervolgd.) Georges Pompidou, die van april LfiTSSr 1962 tot juli 1968 premier van Frankrijk is geweest, heeft steeds gegolden als kandidaat voor de op volging van generaal Charles de Gaulle als president. Begiftigd met een uitzonderlijk scherp verstand ontwikkelde hij zich van leraar via bankier tot een groot politicus zonder de gebruikelijke politieke leerschool te hebben doorlopen. Zijn eigen landgenoten kenden hem nauwelijks toen president De Gaulle hem in 1962 vroeg de twee de regering van de vijfde repu bliek te vormen en hij Michel Debré als premier opvolgde. Hij was toen 50 jaar en nimmer lid van het parlement of zelfs maar van een gemeenteraad geweest. Hij behoorde ook niet tot de officiële gaullistische partij. Pompidou was bankier toen pre sident De Gaulle hem in april 1962 zei: „Ik maak u premier van Frank rijk en u hebt het recht niet te weigeren". Die functie behield hij langer dan enige andere na-ooriog- se regeringsleider in zijn land. Te gen 't einde van die periode stort ten studentenwoelingen en stakin gen Frankrijk in de grootste bin nenlandse crisis sinds 't herstel van het gaullistisch bewind tien jaar tevoren.Pompidou stuurde de rege ring daar echter doorheen en voer de naast De Gaulle in juni vorig jaar de gaullisten naar een over weldigende verkiezingszege die hen voor het eerst in staat stelde volledig op eigen kracht te rege ren, zonder bondgenoten in de na tionale vergadering. Tot veler verrassing belastte en kele dagen later De Gaulle niet Pompidou maar Couve de Mur- ville die onder Pompidou mi nister van buitenlandse zaken en van financiën was geweest met de vorming van een nieuw kabi net. Veel waarnemers zagen in deze plotselinge teruggang van Pompidou de wraak van De Gaul le, die niet kon verkroppen dat zijn premier in Frankrijk een even sterkere figuur was gebleken dan hij zelf. Maar De Gaulle liet vol gens andere waarnemers de moge lijkheid dat Pompidou eens presi dent zou worden open door in een persoonlijke brief aai hem de hoop uit te spreken „dat u zich gereed houdt elke taak te vervul len en elk mandaat te aanvaarden die het land u tezijnertijd zou kun nen toevertrouwen". Na zijn ont slag speelde hij een belangrijke po litieke ro! achter de schermen en sprak hij vaak op gaullistische bij- i enkomsten. Pompidou, die getrouwd is en- een zoon heeft die medicijnen stu deert, is afkomstig uit Auvergne. Hij werd op 5 juli 1911 geboren iri het dorpje Montbouif als zoon van een onderwijzer en onderwijzeres, kon voor zijn vierde al lezen, volg de een briljante studie letteren en werd docent Latijn en Grieks. Maar het lot bracht hem in de politiek. 17en vriend uit generaal- Dt Gaulles stat vroeg hem eind 1F44 kwesties «an nationaal on derwijs voor de generaal te be handelen. Pompidou bleef na het terugtreden van De Gaulle in 1946 in overheidsdienst om tien jaar la ter de functie -"an directeur-gene raal van de Rothschild-Bank te aanvaarden. Tijdens zijn bankier- scbap stelde hij een bloemlezing van Franse poëzie samen en schreef hij een veelgeprezen inlei ding. Vele gedichten kent hij uit' het hoofd. Hij was een van de wei nige getouwen die De Gaulle ge regeld in diens buitenverblijf te Colombey-les-deux-Eglises bleven opzoeken. Toen De Galle in 1958 weer aan de macht kwam werd Pompidou zijn kabinetschef. Hij was de geheime afgezant die in 1961 het succes van de vredes besprekingen met de Algerijnen verzekerde. Als premier won hij snel het respect van -meer ervaren politici. In de nationale vergade ring begon hij zich geleidelijk aan geducht te weren en zijn prestige en invloed groeiden gestaag. Na zijn ontslag gaf hij duidelijk te kennen dat hij zich niet als uitge rangeerd beschouwde. In zijn werkkamer heeft hij een foto met handtekening van De Gaulle met daarop de vererende woorden: „Mon ami pour toujours". Voor de kunst, vooral voor hfet theater, heeft hij veel over. Hij mengt zich graag onder de toneel spelers. Op velen schijnt Georges Pompidou de indruk te maken dat hij elk ogenblik de regeringszaken kan verwisselen met het Dolce Vita van de Rivera. Hij geniet als bonvivant van de provencaalse keuken, kleedt zich sportief, is al tijd joviaal. Maar dat is slechts één kant van Pompidou, waardoor hij zich ongetwijfeldi bij veel van zijn landgenoten geliefd heeft gemaakt. Pompidou kan en .wil de per soonlijke stijl van-De Gaulle niet overnemen. Hij heeft -'ëeij' elasti scher toepassing van de gaullisti sche politiek voor ogen. Hij meent dat eerst de eigen economische en sociale zaken op orde gebracht moeten worden, met voorrang op de buitenlandse politiek. Hij zal van tactiek veranderen, maar In geen geval de gaullistische strate: gie wijzigen. Een groep studenten protesteer-■ de tegen het bezoek van gouver neur Rockerfeller van New York Op de foto worden barricades op geworpen tijdens de demonstra ties.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2